Jump to content

pocophone και μετα το χαος;;


tourkofagos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα, ειχα κανει προσφατα ενα θεμα εδω( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475212 ) και με βοηθησατε παρα πολυ στο να διαλεξω το honor play που ηταν και η καλυτερη συσκευη στα λεφτα που κοιτουσα απ το συγκεκριμενο καταστημα... εγω ομως σαν αχορταγο ον που ειμαι τελικα θελω το κατι παραπανω :lol: και εξηγω, το κινητο δεν εχει φτασει ακομα στα χερια μου, αλλα μολις φτασει δεν προκειται να το ανοιξω, θα το πουλησω απευθειας σαν καινουριο, και μαζι με την διετη εγγυηση που εχει απο το πλαισιο, εναντι των σκρουτζομαγαζων, πιστευω οτι θα το δωσω 240-250 και με τα λεφτα αυτα και κατι εξτρα θα παρω κατι πολυ καλυτερο...

1)αυτο που κοιταω σαν πρωτο χαρακτηριστικο ειναι ο επεξεργαστης, πραγματικα δεν ξερω που να μπω να δω αντικειμενικα και επισημα αποτελεσματα για να ξερω ποιοι επεξεργαστες θεωρουνται με διαφορα καλυτεροι απο τους υπολοιπους..μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα 2 σελιδες https://www.techrankup.com/smartphone-processors-ranking/ και https://www.myfixguide.com/best-smartphone-processors-ranking/ δεν ξερω αν πρεπει να τις εμπιστευτω αλλα απο αυτα που καταλαβα εγω, κραταω τους snapdragon 855 & 845, kirin 980 και exynos 9810. εδω περιμενω τις αποψεις σας αν συμφωνειτε με τις λιστες κι επισης αν εχετε διαφορετικες πηγες...αν συμφωνουμε τοτε το επομενο μου κινητο θα πρεπει να εχει εναν απο τους παραπανω..

2)το επομενο χαρακτηριστικο που θελω ειναι να εχει την 800αρα μπαντα! αληθεια, το honor play δεν την εχει;; γιατι στο gsmarena δεν βλεπω να την αναγραφει καπου..

3)το κινητο που θα παρω θελω να εχει τουλαχιστον ισες ή και καλυτερες επιδοσεις στις καμερες, τοσο εμπρος οσο και πισω, σε συγκριση με τις αντιστοιχες του play!

4)θελω να ειναι απο Ελλαδα και μονο (σκρουτζ, πλαισιο, public, e-shop και γενικα οποιοδηποτε καταστημα, δεν με νοιαζει ποιο) και να ειναι global version.

o προυπολογισμος ειναι κατω απο 300, ιδανικα και κατω απο 270 αλλα αν ειναι κατι που αξιζει ας τα δωσω... απο το ψαξιμο που εχω ριξει εγω, το μονο που βρηκα να πληρει τα κριτηρια μου, ειναι το pocophone σε 64αρι. για τις καμερες μπρος και πισω βεβαια δεν γνωριζω σιγουρα οτι ειναι καλυτερες απο του play, γι αυτο θα περιμενω την γνωμη σας καθως και αν εχω αλλες επιλογες! ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα :(

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το play έχει κανονικά την μπάντα. Ποιότητα κατασκευής και οθόνη είναι κατώτερο το pocophone (πλαστικό και χοντροκομμένο). Επεξεργαστής ο 845 ανώτερος από τον 970 του play. Η στοκ κάμερα του Poco δεν έχει διαφορα εμφανή. Αν βάλεις gcam λενε ότι βελτιώνεται παρά πολύ οπότε είναι καλύτερη από του play και άλλων κινητών αντίστοιχων. Οπότε αν θες ένα κινητο παρα πολυ όμορφο γρηγορο με πολύ καλή μπαταρία οθόνη και καλή κάμερα πας στο play. Αν δεν σε νοιάζει ομορφιά, πλαστικη κατασκευή , σου αρέσει να ψάχνεσαι με gcam κλπ, και θες τοπ επιδόσεις πας στο Poco.
Link to comment
Share on other sites

H Huawei και Honor πλεον μπλοκαρουν την εγκατσταση GCam στις συσκευες τους.

Και το αλλο κουλο, δε μπορεις πια να βαλεις και αλλον launcher στην ΕΜUI 9.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

H Huawei και Honor πλεον μπλοκαρουν την εγκατσταση GCam στις συσκευες τους.

 

Και το αλλο κουλο, δε μπορεις πια να βαλεις και αλλον launcher στην ΕΜUI 9.

Το δεύτερο που αναφέρεις με τον launcher δεν ισχύει για τις συσκευές που προορίζονται εκτός Κίνας. Έχω emui 9 και μια χαρά βάζεις άλλον launcher. Απλώς είχαν κυκλοφορήσει κάτι φήμες για τις κινέζικες εκδόσεις. Για το πρώτο που αναφέρεις με τη gcam, δεν τις μπλοκάρει η huawei, απλά δεν κυκλοφορούν πολλές εκδόσεις για kirin. Στο mate 10 pro πχ μια χαρά έβαζες gcam.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που αναφέρεις με τον launcher δεν ισχύει για τις συσκευές που προορίζονται εκτός Κίνας. Έχω emui 9 και μια χαρά βάζεις άλλον launcher. Απλώς είχαν κυκλοφορήσει κάτι φήμες για τις κινέζικες εκδόσεις. Για το πρώτο που αναφέρεις με τη gcam, δεν τις μπλοκάρει η huawei, απλά δεν κυκλοφορούν πολλές εκδόσεις για kirin. Στο mate 10 pro πχ μια χαρά έβαζες gcam.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Στο xda λενε οτι μετα την αναβαθμιση σε EMUI 9 δεν παιζουν οι gcam που ειχαν γινει ported για huawei και πολλοι δυσαρεστηθηκαν.

Για τον launcher, δε θυμαμαι καλα το αρθρο, παιζει και να ειναι αυτο που λες. Παντως μου κανει εντυπωση οτι χρηστες με ναυαρχιδες huawei ζητουσαν gCam, νομιζα οτι παιζουν στο ιδιο επιπεδο με τα pixel.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Στο xda λενε οτι μετα την αναβαθμιση σε EMUI 9 δεν παιζουν οι gcam που ειχαν γινει ported για huawei και πολλοι δυσαρεστηθηκαν.

 

Για τον launcher, δε θυμαμαι καλα το αρθρο, παιζει και να ειναι αυτο που λες. Παντως μου κανει εντυπωση οτι χρηστες με ναυαρχιδες huawei ζητουσαν gCam, νομιζα οτι παιζουν στο ιδιο επιπεδο με τα pixel.

 

Ναι, σε emui 9 δεν παίζουν αυτές που πριν έπαιζαν, αλλά υποθέτω ότι οφείλεται σε ασυμβατότητα με τη νέα έκδοση λογισμικού. Ειδικά για τις ναυαρχίδες ούτε και εγώ βλέπω το λόγο να βάλει κάποιος gcam.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το play έχει κανονικά την μπάντα. Ποιότητα κατασκευής και οθόνη είναι κατώτερο το pocophone (πλαστικό και χοντροκομμένο). Επεξεργαστής ο 845 ανώτερος από τον 970 του play. Η στοκ κάμερα του Poco δεν έχει διαφορα εμφανή. Αν βάλεις gcam λενε ότι βελτιώνεται παρά πολύ οπότε είναι καλύτερη από του play και άλλων κινητών αντίστοιχων. Οπότε αν θες ένα κινητο παρα πολυ όμορφο γρηγορο με πολύ καλή μπαταρία οθόνη και καλή κάμερα πας στο play. Αν δεν σε νοιάζει ομορφιά, πλαστικη κατασκευή , σου αρέσει να ψάχνεσαι με gcam κλπ, και θες τοπ επιδόσεις πας στο Poco.

εδω παντως δεν το γραφει για 800αρα https://www.gsmarena.com/honor_play-9230.php#china τι να πω..για ποιοτητα κατασκευης δεν το συζηταμε, μεγαλη διαφορα υπερ του Play...ναι μεν χοντροκομμενο το poco αλλα ειναι και 2,5 χιλιοστα κοντυτερο απ το play...για την οθονη που λες οτι ειναι κατωτερη, σε τι πραγμα αναφερεσαι;; επειδη εχει μικροτερη αναλυση; λογικο αφου ειναι πιο μακροστενο το honor..επισης το poco εχει και gorilla glass...γενικα παντως και τα 2 εχουν μεγαλο ποσοστο οθονης σε σχεση με την επιφανεια του κινητου!

 

 

οσο για gcam που γραφετε, αν δεν ειναι μια απλη εφαρμογη που απλα την κατεβαζεις και παιζει απευθειας, αλλα θελει ρουτ και αλλες τετοιες ιστοριες, τοτε δεν ειναι για μενα, και δεν θεωρω το gcam κριτηριο για την επιλογη της επομενης συσκευης μου.

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα εφόσον θέλεις τον καλύτερο επεξεργαστή ΠΑΣ στο poco..Όσο για το play δεν υπάρχει σύγκριση,καλύτερο το poco και σε επεξεργαστή και σε κάμερα..Δυσκολεύομαι να βρω κάτι πιο γρήγορο σε αυτά τα χρήματα..Αν δεν ήταν τόσο γλουμουτσα το poco θα το έπαιρνα και γω..
Link to comment
Share on other sites

εδω παντως δεν το γραφει για 800αρα https://www.gsmarena.com/honor_play-9230.php#china τι να πω..για ποιοτητα κατασκευης δεν το συζηταμε, μεγαλη διαφορα υπερ του Play...ναι μεν χοντροκομμενο το poco αλλα ειναι και 2,5 χιλιοστα κοντυτερο απ το play...για την οθονη που λες οτι ειναι κατωτερη, σε τι πραγμα αναφερεσαι;; επειδη εχει μικροτερη αναλυση; λογικο αφου ειναι πιο μακροστενο το honor..επισης το poco εχει και gorilla glass...γενικα παντως και τα 2 εχουν μεγαλο ποσοστο οθονης σε σχεση με την επιφανεια του κινητου!

 

 

οσο για gcam που γραφετε, αν δεν ειναι μια απλη εφαρμογη που απλα την κατεβαζεις και παιζει απευθειας, αλλα θελει ρουτ και αλλες τετοιες ιστοριες, τοτε δεν ειναι για μενα, και δεν θεωρω το gcam κριτηριο για την επιλογη της επομενης συσκευης μου.

 

H gcam στο poco δεν θελει root μπαινει σαν απλη εφαρμογη και ειναι φοβερη αλλο τηλεφωνο τελειως για καμερα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον αυτα που μου λετε παιδια, ευχαριστω...

σημερα πεταχτηκα και σε ενα μαγαζι για να το πιασω στα χερια μου και να μου φυγει και η απορια...δεν ξερω γιατι αλλα μια χαρα μου φανηκε...ισως επειδη εχω σχεδον 2 χρονια τωρα το redmi 4x που εχουν ιδιο παχος και το συνηθισα :lol: επισης σκεφτηκα οτι δεν χρειαζεται να του βαλω θηκη, δειχνει πολυ ανθεκτικο και δεν χαραζει κιολας το πλαστικο, ενα τζαμακι μονο θα χρειαστει...οποτε οριστε, φτασαμε στις διαστασεις των 'κομψων' συσκευων με θηκη :lol:

το μονο ερωτημα που με βασανιζει τωρα ειναι το χρωμα χαχαχα, ειχε μονο το γκρι εκει για να δω, καλουτσικο φαινοταν

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα που ειμαι ετοιμος σχεδον να παραγγειλω την συσκευη ολο εχω αμφιβολιες...υπαρχει περιπτωση να βρουμε καλυτερη φωτογραφικα συσκευη απο το pocophone (και συνεπως κι απο το play) μεχρι 300?? υπενθυμιζω οπωσδηποτε μονο απο Ελλαδα, global εκδοση και 800αρα...να ειναι μαξ 2 χρονων και τουλάχιστον 4 gb ram Edited by tourkofagos90

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Το honor 10 αν σου φτάνουν 64gb μνήμης. Και με 30 ευρώ περίπου παραπάνω παίρνεις το LG g7.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το honor 10 αν σου φτάνουν 64gb μνήμης. Και με 30 ευρώ περίπου παραπάνω παίρνεις το LG g7.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

τα 64gb μια χαρα μου ειναι, αλλα το Honor10 χωρις optical image stabilization (OIS) ειναι οντως τοσο καλυτερο απο το pocophone με περασμενη gcam??

το g7 εννοεις το thinQ να φανταστω..? οντως φαινεται πολυ αξιολογη συσκευη αλλα περναει κατα πολυ τον προυπολογισμο μου (και ειναι και 80 ευρω ακριβοτερο απο το Poco :worry:)

 

εγω παιδια απ το λιγο που εχω προλαβει να ψαξω ξεχωρισα το mi mix 2 6/64 (το απλο, οχι το special, αλλα δεν ξερω αν αξιζει καθολου η μπροστα καμερα...και το mi note 3 6/64 αλλα εχει μετριο επεξεργαστη και μικρη οθονη για το μεγεθος του 74%...

για πειτε μου τις σκεψεις σας

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

τα 64gb μια χαρα μου ειναι, αλλα το Honor10 χωρις optical image stabilization (OIS) ειναι οντως τοσο καλυτερο απο το pocophone με περασμενη gcam??

 

το g7 εννοεις το thinQ να φανταστω..? οντως φαινεται πολυ αξιολογη συσκευη αλλα περναει κατα πολυ τον προυπολογισμο μου (και ειναι και 80 ευρω ακριβοτερο απο το Poco :worry:)

 

 

 

εγω παιδια απ το λιγο που εχω προλαβει να ψαξω ξεχωρισα το mi mix 2 6/64 (το απλο, οχι το special, αλλα δεν ξερω αν αξιζει καθολου η μπροστα καμερα...και το mi note 3 6/64 αλλα εχει μετριο επεξεργαστη και μικρη οθονη για το μεγεθος του 74%...

 

για πειτε μου τις σκεψεις σας

Έχει από τα καλύτερα EIS το Honor και έχουν προσθέσει τώρα τελευταία και άλλα καλούδια όσον αφορά το stabilization και τις νυχτερινές φώτο. Οι βραδυνές φωτογραφίες που έχω δει και από παιδιά εδώ στο φόρουμ είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Τώρα σε σύγκριση με poco και gcam δεν ξέρω να σου πω εκ των προτέρων αν είναι καλύτερο ή χειρότερο. Εξαρτάται τι έκδοση θα χρησιμοποιήσεις, τι ρυθμίσεις θα έχεις κλπ. Γενικά εγώ δεν είμαι υπέρ κάποιος που θέλει καλή κάμερα να αγοράσει ένα κινητό βασιζόμενος στην προοπτική ότι θα του βάλει gcam, εκτός και αν έχεις χόμπι να ψάχνεσαι. Το Mi mix 2 εγώ δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που έχει προτεραιότητα την κάμερα. Το Mi mix 2s ναι, έχει πολύ καλή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει από τα καλύτερα EIS το Honor και έχουν προσθέσει τώρα τελευταία και άλλα καλούδια όσον αφορά το stabilization και τις νυχτερινές φώτο. Οι βραδυνές φωτογραφίες που έχω δει και από παιδιά εδώ στο φόρουμ είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Τώρα σε σύγκριση με poco και gcam δεν ξέρω να σου πω εκ των προτέρων αν είναι καλύτερο ή χειρότερο. Εξαρτάται τι έκδοση θα χρησιμοποιήσεις, τι ρυθμίσεις θα έχεις κλπ. Γενικά εγώ δεν είμαι υπέρ κάποιος που θέλει καλή κάμερα να αγοράσει ένα κινητό βασιζόμενος στην προοπτική ότι θα του βάλει gcam, εκτός και αν έχεις χόμπι να ψάχνεσαι. Το Mi mix 2 εγώ δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που έχει προτεραιότητα την κάμερα. Το Mi mix 2s ναι, έχει πολύ καλή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Το mix 2s δυστυχώς είναι ακριβό...

Καλά τόσο διαφορετικό είναι το EIS του honor 10 από το play, που είναι και ίδια εταιρία;; και τόσο καλύτερο από το eis του pocophone (χωρίς GCam)?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...