Jump to content

Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με αυτό που συζητάμε για την edge οθόνη, κρατάω μια επιφύλαξη για τον εξής λόγο. Το S7 edge και το s8 plus νομίζω πως είναι φαρδύτερα από το απλό s8. Όπως και τo s10 plus δεν μου είχε φανεί τόσο άσχημο. Το s8 όμως μου δίνει την εντύπωση πως η επιφάνεια της οθόνης που δεν είναι κυρτή είναι σχετικά μικρή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο. Η 19:9 αναλογια σε συνδιασμο με 5.8 ιντσες οθονη το κανει αρκετα στενο.

Για αυτο ανεβηκα στις 6.7 ιντσες του S20 Plus. Μακαρι να μην εφευγαν ποτε τα κινητα απο το 16:9. Πχ η 5.5 ιντσες 16:9 οθονη του S7 Edge ειναι πολυ πιο χορταστικη απο τις 19:9 5.8 ιντσες των S8, S9 και S10e... Ωραιο το compact αλλα εκει χάνει...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αν και σε γενικές γραμμές δεν έχεις πρόβλημα, όταν βλέπεις YouTube που τα περισσότερα βίντεο είναι 16:9 ή παλαιότερα γυρισμένα 4:3 είναι πολύ καλύτερα σε αυτές τις συσκευές.

 

Άσχετο, αλλά πήγα ξανά και έβαλα την μεμβράνη του mediamarkt στο S10e. Νομίζω είναι τελικά η καλύτερη λύση η μεμβράνη, συγκριτικά με τζαμάκια.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω προτιμω μεμβρανες. Αν το Dome glass δεν ειχε θεματα θα ηταν η μονη λυση για τζαμακι. Τα ελαχιστα bezel δεν βοηθουν στο να κατσουν καλα τα τζαμακια.

Στο S20 Plus η εργοστασιακη μεμβρανη ειναι απιστευτη. 2 βδομαδες τωρα δεν εχει το παραμικρο ψεγαδι. Στο S10e ειχε γεμισει γρατζουνιες στη βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω το κινητό από τον Νοέμβριο και γενικά είμαι ευχαριστημένος που δεν αλλαξα από μηλαρακι. Όμως αρχίζω και αναρωτιέμαι αν εχει θεμα η μπαταρία μου.

Γενικά δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό (ημερήσιο sot περί τα 90-120 λεπτά), οπότε δεν σκέφτηκα ποτέ ότι έχω θεμα. Παρόλα αυτά πρέπει να το φορτίζω καθημερινά. Έτσι κατέβασα το accubatery για να δω τι παίζει. Θα ανεβάσω κάποια screen shots για να μου πείτε ιδέες, αλλά σε γενικές γραμμές από 100 σε 10% θα έχω μαξ sot 3μιση ώρες.

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα έχεις όλα ανοιχτά συγχρονισμούς, bluetooth, τοποθεσίες κλπ δουλεύεις ως επί το πλείστον δεδομένα σε υψηλή φωτεινότητα ,φουλ φωτογραφίες και έχεις μέτριο σήμα τότε πιστεύω ότι είσαι καλά! Επίσης και η χρήση της AOD καταναλώνει αρκετά...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι ψυχοπαθης στο να σεταρω βαση αυτονομιας ειχα 7ωρο χαλαρα απο 100 σε 10%....
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμίσει bixby routines έτσι ώστε στην δουλειά να είναι το wifi και bluetooth να ειναι απενεργοποιηημένα, aod off. Αυτό πρακτικά συμβαίνει για 9-10 ώρες καθημερινά. Στην δουλειά το σήμα παίζει πολύ η αλήθεια είναι. Στο σπίτι τα έχω όλα ανοιχτά, αλλά με adaptive battery. Screen brightness διατηρώ adaptive, καθότι δεν παρατήρησα διαφορά όταν το έβαλα χειροκίνητα.

Την κάμερα ζήτημα αν την χρησιμοποιώ για 2-3 φωτογραφίες την ημέρα. Θα κάνω μια βιντεοκλήση 10 λεπτών. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου, οπότε μιλάμε για browsing, λίγο reddit και κανα 40 λεπτο μουσική μέσω bluetooth. Facebook απενεργοποιημένο, δεν έχω instagram ή άλλα σοσιαλ.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι ο gfm80 φτάνει 7 ώρες με τρελό σετάρισμα στις ρυθμίσεις. Δεν είναι σκοπός μου να φτάσω κάτι τέτοιο όμως, συνειδητά είχα ρωτήσει πιο παλιά πώς πάει το κινητό με όλα ανοιχτά.

Επειδή στο reddit διαβάζω για άτομα που θεωρούν τραγικές τις 4-4.5 ώρες sot, ρωτάω μήπως θεωρείτε ότι κάτι μπορεί να παίζει?

Προσωπικά με 4 ωρο θα ήμουν (για την δικιά μου χρήση) πολύ ευχαριστημένος, καθότι θα σήμαινε φόρτιση ανά 1.5 -2 μέρες.

 

Off/on topic: διέγραψα το firefox μήπως κι αυτό έπαιζε ρόλο στην μεγάλη κατανάλωση. Αντ'αυτού χρησιμοποιησα chrome. Στην μπαταρία δεν είδα διαφορά, αλλά παιδιά πραγματικά, το πόσες διαφημίσεις κόβει το firefox είναι φοβερό.

Edited by sneakysneaky
Link to comment
Share on other sites

4 με 4 μιση ωρες ειναι το νορμαλ με ολα ανοιχτα. Οχι μονο για το S10e αλλα και για κινητα με μεγαλυτερες μπαταριες.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Εξαρτάται από τις συνθήκες και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι φυσιολογικό που να ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Εχθές μετά τη φόρτιση πήγα σε μέρος με πολύ χάλια σήμα. 8 ώρες μετά που το είχα βγάλει από την πρίζα είχα 1 ώρα και 17 λεπτά οθόνης και η μπαταρία είχε πέσει στο 63%. Δηλαδή κατανάλωση ανάλογη με αυτήν που βλέπεις κι εσύ. Όλα ανοιχτά βέβαια.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και στο δικο μου εχω δοκιμασει τα πάντα ,και εχω στερηθει λειτουργιες.Καθε μέρα το φορτίζω ,και το σημα ειναι φουλ.3 ωρες και 50 λεπτά οθονη μεχρι το 12%.Κάποιες φορές μπορεί και 4,5 ωρες.7 ωρα ουτε καν.Ουτε 6.Και το πήρα καινουργιο τα Χριστούγεννα.
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι παρόμοιας ηλικίας. Εν τούτοις σε σύγκριση με το δικό σου, έχω μια ώρα λιγότερη sot. Κι όχι μέχρι το 12% αλλά μέχρι το 5. Γι'αυτό και θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης παρατηρώ ότι έχει πέσει η ποιότητα εικονας στις φωτογραφίες με τον κεντρικό φακό, ενώ δεν έχω αλλάξει ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να βαλετε ενα screenshiot με την αναλυτικη καταναλωση μπαταριας;
Link to comment
Share on other sites

Λογικο. Youtubemusic 11 ωρες στο background και χρηση 15.9 της μπαταριας. Χαρτες, firefox (o Samsung broswer καταναλωνει λιγοτερο). Google Play Services ...(εμενα ειναι στο 0.3 % το τελευταιο διαστημα). Και το viber πολυ ψηλα για 22 λεπτα.

Σιγουρα χρειαζεται και ενα clear cache η συσκευη.

Φωτεινοτητα; Always on?

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Το viber το πρόσεξα και δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια κατανάλωση, δεδομένου ότι το χρησιμοποιώ σπάνια.

Το YouTube music επίσης δεν το χρησιμοποιώ ενεργά τόσο, δηλ ακούω 1 ώρα μέρα.

Σκοπεύω να το αντικαταστήσω τέλος του μήνα.

Dark mode έχω, aod όχι. Clear cache είχα κάνει προσφατα.(εντός εβδομάδας)

Link to comment
Share on other sites

Βαζε τις εφαρμογες που καταλωνουν πολυ σε αδρανεια ειναι μια 1η προταση.
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου φαίνεται πως το δικό μου έχει αρχίσει να ξεκολλάει το καπάκι στην αριστερή πλευρά, όπως το κοιτάμε από πίσω. Δεν έχει φύγει, απλά φαίνεται πολύ ελαφρώς πιο υπερυψωμένο από την άλλη πλευρά. Να πάω μια βόλτα Smartec λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα και την έκανα τη βόλτα μου μιας και ήθελα να ρίξουν και μια ματιά στο Α40 που πήρα για 2ο. Έκαναν τεστ στεγανότητας το οποίο πέρασε. Το παρακολουθώ μου λέει, και αν χειροτερέψει το πάω ξανά. Ρώτησα για μπαταρία, και μου είπαν 20€ μέσα στο διάστημα πρώτου με δεύτερου χρόνου από την αγορά, και γύρω στα 40 μετά. Κάποια στιγμή θα την αλλάξω πριν λήξει η εγγύηση.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και ενημέρωση ασφαλείας Ιουνίου. Μου αρέσει που δεν αργούν καθόλου.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας το τωρινό s10e μου, με το παλιό μου mi9t pro, καθώς και με κινητά φίλων και μελών της οικογένειάς μου, βλέπω ότι σε ίδια σημεία έχω αισθητά χειρότερο σήμα.. Πάντα μια με δύο γραμμές κάτω σε σχέση με τα άλλα. Με επιλογή αυτόματη 2g/3g/4g.. Μήπως να το στείλω για service? Λογικά αυτός είναι και ένας λόγος που πέφτει και σχετικά εύκολα η μπαταρία. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...