Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάλαβες.... η αποσυρση τελείωσε τα αποθεματα των εισαγωγέων και ώσπου να έρθουν νέες παραλαβές,περνά μήνας και βάλε,δεν έρχονται όλα τα μοντέλα μια εταιρίας ταυτόχρονα,πολλά είναι ανάλογα την εταιρία,και οι τιμές πολλές φορές αλλάζουν ανάλογα την παρτίδα,την εποχή,την ποσότητα,τα περιθώρια πώλησης κάθε καταστήματος κλπ., θέλει ψάξιμο.

 

Για όλες τις μάρκες και πολλά μοντέλα έχουν αναφερθεί σχόλια σε προηγούμενες σελίδες .Για fujitsu κοίτα τι λέει η Ελληνική αντιπροσωπεία http://www.fgeurope.gr/ns/index.php?about=22

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σε όλους, θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω μπερδευτει, ιονιστης σε ενα κλιματιστικο τι ειναι? το εχουν όλα? πως μπορω να δω στο δικο μου αν εχει?

 

και κατι αλλο, βλεπω σε εμενα εχει 2 υποδοχες για φίλτρα, για βιολογικο και για ενεργο ανθρακα, απο που μπορω να τα προμηθευτω και ποσο κοστιζουν?

 

ευχαριστω παιδες

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους, θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω μπερδευτει, ιονιστης σε ενα κλιματιστικο τι ειναι? το εχουν όλα? πως μπορω να δω στο δικο μου αν εχει?

 

και κατι αλλο, βλεπω σε εμενα εχει 2 υποδοχες για φίλτρα, για βιολογικο και για ενεργο ανθρακα, απο που μπορω να τα προμηθευτω και ποσο κοστιζουν?

 

ευχαριστω παιδες

 

http://www.focusmag.gr/articles/printable-article.rx?aid=125269

 

Κοιτάς τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού σου στις οδηγίες ή σε φυλλάδιο να δεις αν έχεις.Αλλο όμως ιονιστής και άλλο καθαρισμός αέρα.Ο συνδιασμός και των δύο είναι καλύτερος,αλλά συνήθως πολλοί κατασκευαστές θεωρούν κάποια λειτουργία καθαρισμού του αέρα που έχουν στα μηχανήματά τους,ότι λειτουργεί παρόμοια με κάποια φίλτρα.Αυτό στην πράξη φαίνεται...

 

 

Φίλτρα αγοράζεις (αν χρειάζονται αλλαγή) από εξουσιοδοτημένο service της φίρμας που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι ανάλογα την φίρμα τον τύπο και την παλαιότητα του κλιματιστικού...... και που θα πέσεις:) .

Αυτό του ενεργού άνθρακα είναι ακριβότερο,αλλά και δεν αλλάζει συχνά όσο τα υπόλοιπα.Αν κρίνεις ότι δεν σε συμφέρουν οικονομικά ίσως υπάρχουν και συμβατά σε καταστήματα κοινών ανταλλακτικών ηλεκτρικών συσκευών,απλά για να υποκαταστήσεις την ανάγκη σου χωρίς απαιτήσεις σε διάρκεια ή ποιότητα αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ξέρει κανείς τι θα σου ζητήσει καθένας εμπόρος ; :)

Από τα ανταλλακτικά βγάζουν...και κάθε μάρκα έχει δικό της τιμολόγιο και περιθώρια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά έχω μπερδευτεί. Είμαι ανάμεσα σε mitshubishi ή daikin. Ποιό είναι καλλίτερο ; Σε ποιότητα κατασκευής και αντοχή σαν μηχάνημα. Θέλω να βάλω στο καινούργιο σπίτι μου δύο κλιματιστικά με 9000 btu και ένα με 18000 btu . Μοντέλα mitsubishi MSZ/MUZ-FD25VA και το αντίστοιχο σε 18000 btu. Σε daikin

DAIKIN FTXG25E / RXG25E (UX1 και το αντίστοιχο σε 18000 btu.Εαν έχετε κάποιο άλλο μοντελο σε αυτές τις δύο μάρκες να προτείνεται ευχαρίστως να το δεχτώ.

 

Ευχαριστώ

 

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πάρε TOYOTOMΙ που είναι και τα μόνο JAPAN. Εμένα τα mitsubishi κράτησαν βέβαια...10+ χρόνια αλλά κάνουν τρομερό θόρυβο τελευταία. Αλλαξα 2 και έβαλα toyotomi.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε TOYOTOMΙ που είναι και τα μόνο JAPAN. Εμένα τα mitsubishi κράτησαν βέβαια...10+ χρόνια αλλά κάνουν τρομερό θόρυβο τελευταία. Αλλαξα 2 και έβαλα toyotomi.

 

Τα parts των toyotomi είναι και φτιάχνονται από άλλες χώρες. στο Japan απλά τα κολλάνε. αυτά μου τα είπε ψυκτικός.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχετε κάποιο άλλο μοντελο σε αυτές τις δύο μάρκες να προτείνεται ευχαρίστως να το δεχτώ.

 

Ευχαριστώ

 

TOSHIBA SUPER DAISEKAI 5

 

Το καλύτερο SPLIT του 2009;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω μπερδευτεί. Είμαι ανάμεσα σε mitshubishi ή daikin. Ποιό είναι καλλίτερο ; Σε ποιότητα κατασκευής και αντοχή σαν μηχάνημα. Θέλω να βάλω στο καινούργιο σπίτι μου δύο κλιματιστικά με 9000 btu και ένα με 18000 btu . Μοντέλα mitsubishi MSZ/MUZ-FD25VA και το αντίστοιχο σε 18000 btu. Σε daikin

DAIKIN FTXG25E / RXG25E (UX1 και το αντίστοιχο σε 18000 btu.Εαν έχετε κάποιο άλλο μοντελο σε αυτές τις δύο μάρκες να προτείνεται ευχαρίστως να το δεχτώ.

 

Ευχαριστώ

 

Εγω με τις αποσυρσεις,και επειδη ειχα απωθημενο με τα Daikin,πηρα τρια τον αριθμον.

Δυο Sarara Ururu,των 9.000,και ενα απλο των 21.000.(Κι αυτο,γιατι δεν υπαρχει Ururu των 21.000).

Δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο,το Μιτσου,ή το Νταικιν,αλλα αυτο που ξερω,ειναι οτι τα Ururu ειναι το κατι αλλο.

Αν μπορεις να τα παρεις,(γιατι ειναι πολυ ακριβοτερα απο τα αλλα),παρτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις αποσυρσεις,και επειδη ειχα απωθημενο με τα Daikin,πηρα τρια τον αριθμον.

Δυο Sarara Ururu,των 9.000,και ενα απλο των 21.000.(Κι αυτο,γιατι δεν υπαρχει Ururu των 21.000).

Δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο,το Μιτσου,ή το Νταικιν,αλλα αυτο που ξερω,ειναι οτι τα Ururu ειναι το κατι αλλο.

Αν μπορεις να τα παρεις,(γιατι ειναι πολυ ακριβοτερα απο τα αλλα),παρτα.

 

Τα 9000 btu πόσο σου πήγανε;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τα 9000 btu πόσο σου πήγανε;

Ενα χιλιαρικο,με την αποσυρση.Χωρις αυτη,εκαναν 1500.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω μπερδευτεί. Είμαι ανάμεσα σε mitshubishi ή daikin. Ποιό είναι καλλίτερο ; Σε ποιότητα κατασκευής και αντοχή σαν μηχάνημα. Θέλω να βάλω στο καινούργιο σπίτι μου δύο κλιματιστικά με 9000 btu και ένα με 18000 btu . Μοντέλα mitsubishi MSZ/MUZ-FD25VA και το αντίστοιχο σε 18000 btu. Σε daikin

DAIKIN FTXG25E / RXG25E (UX1 και το αντίστοιχο σε 18000 btu.Εαν έχετε κάποιο άλλο μοντελο σε αυτές τις δύο μάρκες να προτείνεται ευχαρίστως να το δεχτώ.

 

Ευχαριστώ

 

mitsubisi zix. Δες πιο πίσω στο θέμα. έχω βάλει και zix και fd. To zix ειναι μπροστά με διαφορά. Όταν τα έβαλα είχαν τα ίδια λεφτά. zix κορυφαίο μηχάνημα.

 

υγ.

το zix κάνει και ιονισμό. δεν έχει ηλεκτρικό ιονιστή αλλά κρυστάλλους τουρμαλίνης. google it to find more! ο ιονισμός στον αέρα γίνεται συνέχεια, είτε δουλεύει το μηχάνημα είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τοποθέτησα το multi ururu (2 9άρια) στις 2 κρεβατοκάμαρες και τα κλιματιστικά είναι αλλού... για αρχή είναι δοκιμασμένα στην θέρμανση (& ύγρανση) και είναι πολύ καλά...

Τσουχτερή η τιμή (2.560) αλλά πιστεύω ότι τα μηχανήματα αυτά είναι top....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν έχω τίποτα να αποσύρω οπότε αγοράζω χωρίς απόσυρση. Όμως 1500 ευρώ για 9000 btu το θεωρώ πολλά και ας κάνει και παπάδες. Μέχρι 950 ευρώ για 9000 btu και μέχρι 1500 ευρώ για το 18000 btu . To mitsubishi zix ποιό μοντέλο είναι ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Όμως 1500 ευρώ για 9000 btu το θεωρώ πολλά και ας κάνει και παπάδες.

 

Συμφωνώ....

 

Είναι πολλά τα λεφτά!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν έχω τίποτα να αποσύρω οπότε αγοράζω χωρίς απόσυρση. Όμως 1500 ευρώ για 9000 btu το θεωρώ πολλά και ας κάνει και παπάδες. Μέχρι 950 ευρώ για 9000 btu και μέχρι 1500 ευρώ για το 18000 btu . To mitsubishi zix ποιό μοντέλο είναι ;

 

 

 

SRKxxZIX-S (πχ SRK20ZIX-S το 9αρι)

MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.

Σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου για ενα διαμερισμα 78 τ.μ. αλλα το θεμα ειναι οτι το σαλονι μενει αρκετα μακρια απο τα πισω υπνοδωματια.

Θα ηταν καλυτερα να παρω 2 μικρα(μπρος-πισω) ή ενα μεγαλο στο σαλονι?

Απο θορυβο-ποιοτητα-τιμη τι θα μπορουσα να διαλεξω?

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδια...

Καλησπεριζω την παρεα σας και θα ηθελα τις γνωσεις σας και τις αποψεις σας για εν απροβλημα που εχω με το κλιματιστικο μου...μολις χτες παρατηρησα πως το οταν ειχα σε λειτουργια το κλιματιστικο μου το νερο που θα επρεπε να βγαινει απο το σωληνακι δεν εβγαινε καν(το σωληνακι ηταν στεγνο),ενω εσταζε η βαση του εξωτερικου μηχανηματος απο καποιεσ τρυπες που εχει στο κατω μερος της...τι μπορει να συμβαινει;εγω το εκλεισα παντως λογω φοβου βραχυκυκλωματος...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδια...

Καλησπεριζω την παρεα σας και θα ηθελα τις γνωσεις σας και τις αποψεις σας για εν απροβλημα που εχω με το κλιματιστικο μου...μολις χτες παρατηρησα πως το οταν ειχα σε λειτουργια το κλιματιστικο μου το νερο που θα επρεπε να βγαινει απο το σωληνακι δεν εβγαινε καν(το σωληνακι ηταν στεγνο),ενω εσταζε η βαση του εξωτερικου μηχανηματος απο καποιεσ τρυπες που εχει στο κατω μερος της...τι μπορει να συμβαινει;εγω το εκλεισα παντως λογω φοβου βραχυκυκλωματος...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!!

 

Ανοιξε το!!!!

Δεν εχει κανενα προβλημα.Φανταζομαι το εχεις στη θερμανση ετσι;

Εαν ναι ειναι φυσιολογικο.

Η εξωτερικη μοναδα παγωνει επειδη απορροφα θερμοτητα απο την ατμοσφαιρα για να τη φερει μεσα (αντλια θερμοτητας γαρ) και κανει αποψυξη οπως τα παλια ψυγεια-για αυτο βλεπεις νερο.

Η εσωτερικη μοναδα δεν βγαζει νερο γιατι το στοιχειο της ειναι ζεστο ΚΑΙ οχι κρυο οπως το καλοκαιρι.Ετσι η υγρασια που βρισκεται στον αερα πεφτοντας πανω δεν υγροποιειται-κατι που συμβαινει το καλοκαιρι....

Πιστευω να βοηθησα...

 

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.

Σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου για ενα διαμερισμα 78 τ.μ. αλλα το θεμα ειναι οτι το σαλονι μενει αρκετα μακρια απο τα πισω υπνοδωματια.

Θα ηταν καλυτερα να παρω 2 μικρα(μπρος-πισω) ή ενα μεγαλο στο σαλονι?

Απο θορυβο-ποιοτητα-τιμη τι θα μπορουσα να διαλεξω?

 

Εαν εννοεις να βαλεις ενα που να καλυπτει και αλλα δωματια ξεχασε το δεν θα κανει δουλεια.Να βαλεις 2 ειναι πιο καλη λυση απλα σκεψου και τη περιπτωση multi (2 εσωτερικες με μια εξωτερικη μοναδα-θα ειναι πιο φθηνα απο 2 εσωτερικες με 2 εξωτερικες).

 

Για μαρκες διαβασε πιο πισω αλλα η γενικη σειρα ειναι daikin,mitsu, (κορυφη) toshiba,hitachi,panasonic(πολυ καλες) και μετα το χαος...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το!!!!

Δεν εχει κανενα προβλημα.Φανταζομαι το εχεις στη θερμανση ετσι;

Εαν ναι ειναι φυσιολογικο.

Η εξωτερικη μοναδα παγωνει επειδη απορροφα θερμοτητα απο την ατμοσφαιρα για να τη φερει μεσα (αντλια θερμοτητας γαρ) και κανει αποψυξη οπως τα παλια ψυγεια-για αυτο βλεπεις νερο.

Η εσωτερικη μοναδα δεν βγαζει νερο γιατι το στοιχειο της ειναι ζεστο ΚΑΙ οχι κρυο οπως το καλοκαιρι.Ετσι η υγρασια που βρισκεται στον αερα πεφτοντας πανω δεν υγροποιειται-κατι που συμβαινει το καλοκαιρι....

Πιστευω να βοηθησα...

 

 

Ευχαριστω πολυ ησουν πληρως κατατοπιστικος!!Αν και μαλλον λιγο γελοια η ερωτηση μου γιατι θα επρεπε να το ειχα σκεφτει :O...Αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να το παρατηρησω και ετυχε να βγω στο μπαλκονι και να το δω να σταζει και ομολογω πως τρομαξα λιγο...Ευχαριστω και παλι..τωρα θα το ξανανοιξω ηρεμη :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...