Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω απωλιες ναι. απο 11 ξεκινησε.

 

Τότε θα έλεγα να κάνεις υπομονή 1-2 μέρες άστο να δουλέψει και μετά κανόνισε για τεχνικό κλπ... Πιστεύω με την ώρα θα αρχίσει να ανεβάζει μην αγχώνεσαι...Αν έχεις και απώλειες όπως λες...Θα γίνει και αυτό που λες να κόψει αλλά τώρα ότι αέρα ρίχνει παγώνει λόγω χώρου....Όπως έχω ξαναπεί άλλο να ζεσταθεί ο αέρας και άλλο τα στερεά σώματα...Και όταν έχεις στερεά σώματα στους 11 προφανώς δεν ανεβάζεις αέρα 25 που θέλεις....

Τώρα ζεσταίνονται τα έπιπλα οι τοίχοι κλπ σιγά σιγά θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο αέρας...Εκτός και αν ότι φυσάει φεύγει έξω αλλά είπαμε απώλειες δεν φαντάζομαι και τόσες :)

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

εχω απωλιες ναι. απο 11 ξεκινησε.

 

Ξεκίνησε από 11 και σε 3 ώρες ανέβασε 17? Λογικό είναι να σταματήσει να ανεβάζει αφού για να μπορέσει να ανεβάσει και άλλο τη θερμοκρασία θα πρέπει να ζεστάνει και όλα τα έπιπλα και τους τοίχους πλέον σιγά σιγά. Βασικά μέτρα θερμοκρασία αέρα πάνω στη περσίδα αν είναι πάνω από 40. Αν είναι τότε είσαι εντάξει και απλά πρέπει να του δώσεις χρόνο να ζεστάνει το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

τα υγρα πρεπει να ακουγονται οταν δουλευει η μοναδα? ακουγεται ενα κρκρ... γιαυτο λεω μηπως φταίει η εκτονωση.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

τα υγρα πρεπει να ακουγονται οταν δουλευει η μοναδα? ακουγεται ενα κρκρ... γιαυτο λεω μηπως φταίει η εκτονωση.

 

Μια ροή υγρού είναι λογικό να ακούγεται ειδικά αν είναι κοντές οι σωληνώσεις, το λένε και τα προσπέκτους νομίζω δες στα προβλήματα στο τέλος...Τα δικά μου ειδικά στην αποπαγοποίηση κάνουν αρκετό θόρυβο αλλά σταματάνε γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Oι περισσότεροι θόρυβοι τύπου κρακ αφορούν συστολή διαστολή των πλαστικών ή άλλων εξαρτημάτων.Τα υγρά "ακούγονται" αν ζορίζεται το μηχανημα.Στην προκειμένη περίπτωση το μηχανημα είναι υπερβολή για τον χώρο για να ακούγεται κάτι,εκτός αν αφορά κάτι λάθος στην τοποθέτιση.Οσο αφορά την επιτευξη της θερμοκρασίας ,λογω της υπερβολής ισχύος,θεωρητικά αν δεν έχει άλλο πρόβλημα το μηχανημα την πετυχαίνει πολύ γρήγορα .Ομως επειδή φαίνεται ότι δεν την διατηρεί,αυτό είναι γιατί εκ κατασκευής λόγω ισχύος έχει άλλες ρυθμίσεις και υπολογίζει αλλιώς πολλές παραμέτρους .Δεν έχει σχέση αν θερμανθούν τα παρελκόμενα στον χώρο κλπ ,θα γίνοταν επίσης σχετικά γρήγορα .

 

Ακόμα και με απώλειες θερμοκρασίας τέτοιος χώρος πρέπει να μπάζει από παντού για να μην δίνει καλή αίσθηση σε 3 ώρες.Καλύτερα λοιπόν να δει το μηχανημα τεχνικός,το πιό πιθανό να θέλει άλλη θέση πχ σε διαδρομο να "διαβαζει" μεγαλύτερο χώρο.Βεβαια μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για σχετικά νέο μηχάνημα στην αγορά που είναι αδοκίμαστο για εντυπώσεις παρά την καλή κατασκευή του συγκεκριμένου .:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

...η ασφαλεια που ειναι ειναι 10 Α και μου την εριξε μια φορα μετα απο 2 ωρες.....

Παλαιό κλιματιστικό που έχω, στη θέρμανση, μερικές φορές έριχνε την ασφάλεια των 10A.(καταναλώνει 1650w) Έφερα ηλεκτρολόγο και έβαλε 16A.

Πληροφορήθηκα τελευταία από άλλο ηλεκτρολόγο, ότι αν και το κάνουν αρκετοί, είναι λάθος. Η ασφάλεια πρέπει να ταιριάζει με το καλώδιο που συνδέεται στον πίνακα. Η σωστή λύση είναι να τραβήξει ο ηλεκτρολόγος ξεχωριστή εξωτερική γραμμή. Στις νέες κατασκευές κατοικιών, τραβάνε ξεχωριστές γραμμές για κλιματιστικά, όπως γίνεται από παλιά με κουζίνες και πλυντήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για απλό On/Off μηχάνημα που ρίχνει την ασφάλεια όταν εκκινεί ο συμπιεστής, μια πρώτη λύση είναι η αλλαγή της ασφάλειας με ίσων Αμπερ αλλά με καμπύλη για επαγωγικά φορτία. Οι καμπύλης B και C δεν είναι ότι καλύτερο για απλά κλιματιστικά αν όλη η γραμμή είναι φορτωμένη καθώς θα πέφτουν για πλάκα στην εκκίνηση του συμπιεστή. Η αλλαγή σε μεγαλύτερη ασφάλεια με ίδια γραμμή δεν είναι καθόλου καλή ιδέα, καθώς η ασφάλεια είναι εκεί για να προστατεύει τη γραμμή από υπερθέρμανση και τελικά φωτιά.

 

Βέβαια πρέπει πάντα τα συνολικά φορτία της γραμμής να μην ξεπερνούν τα αμπέρ της ασφάλειας. Αν τα ξεπερνούν τότε το τράβηγμα νέας γραμμής ή η αντικατάσταση των παλιών καλωδίων και ΜΕΤΑ της ασφάλειας με μεγαλύτερη είναι οι μόνες λύσεις που υπάρχουν.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

παιδα τοποθετησα το daikin 18000 btu και 3 ωρεσ μετα δεν λεει να κοψει η ροη και το θερμομετρο ειναι κολημενο.δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια. η ασφαλεια που ειναι ειναι 10 Α και μου την εριξε μια φορα μετα απο 2 ωρεσ. λετε να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια απο αυτο???

Ασφάλεια θέλει σίγουρα 16α....τι εννοείς όταν λες δεν σταματαει η ροή ; Δε βγάζει ζεστο αέρα;Κανονικά θέλει και ενισχυμένο καλώδιο σαν της κουζινασ το γράφει το προσπεκτους...οι θορυβοι που ακούς ειναι φυσιολογικοι το γράφει και αυτο στο προσπεκτους δεν έχει να κανει με το ότι ζοριζεται...επειδή ειναι αρχη και ο χώρος πολυ κρυος βάλτο για αρχη στο 30 και σε μισή ώρα θα δεις τη διαφορα.

Edited by kotsgeo
Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια θέλει σίγουρα 16α....τι εννοείς όταν λες δεν σταματαει η ροή ; Δε βγάζει ζεστο αέρα;Κανονικά θέλει και ενισχυμένο καλώδιο σαν της κουζινασ το γράφει το προσπεκτους...οι θορυβοι που ακούς ειναι φυσιολογικοι το γράφει και αυτο στο προσπεκτους δεν έχει να κανει με το ότι ζοριζεται...επειδή ειναι αρχη και ο χώρος πολυ κρυος βάλτο για αρχη στο 30 και σε μισή ώρα θα δεις τη διαφορα.

 

Ο τεχνικός που ήρθε μου είπε ότι ένα σωστά τοποθετημένο κλιματιστικο ανεβάζει ενάμιση βαθμό την ώρα εννοείται σε συνθήκες με πολυ κρύο ...οσο για τα 18000btu νομίζω ήταν σωστη επιλογή γιατι όταν έρχεται ο τεχνικός (τουλάχιστο εδώ στα Γιάννενα)στο υπολογίζει να αποδίδει σε βαθμούς κάτω του μηδενος οπότε θες το κάτι παραπάνω ....πιστεύω πως εκτός απο την ασφάλεια δε θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

πεσ μου λιγο εσυ το βαζεισ αρχικα στους 30 στο δυνατο για να δουλεψει και να πιασει θερμοκρασια????
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε αμφιβολίες για ένα μηχανημα αν ταιριάζει στον χώρο μας ρωτάμε και άλλον τεχνικό,προτου κάνουμε μια αγορά.Το ίδιο και ηλεκτρολόγο γιια την εγκατάσταση μας. :) Αν έχουμε αμφιβολίες πως αποδίδει το κλιματιστικό χρησιμοποιούμε την θέση Αuto και τις ρυθμίσεις του εργοστασίου για μια λειτουργία ή ότι λενε οι οδηγίες χρήσης για κάποιες περιπτώσεις όπως πχ αν ορίζουμε εμείς την θερμοκρασία τι διαφορά πρέπει να έχει με την εξωτερική. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως λειτουργεί ο συμπιεστής όταν χαμηλώνει τις στροφές ο ανεμιστήρας? Πάντως ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας μένει αναμμένος σε πολύ χαμηλές στροφές ώστε να ανακυκλώνει αέρα και να βλέπουν σωστές θερμοκρασίες οι αισθητήρες θερμοκρασίας των μηχανημάτων. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς στα περισσότερα.
Πράγματι, έκανα λάθος. Είναι καινούριο και δεν πρόλαβα να το καταλάβω. Όπου ρυθμίσεις τις στροφές του ανεμιστήρα ή την περσίδα εκεί μένουν, εκτός αν σταματήσει ο συμπιστής, τότε η περσίδα πηγαίνει οριζόντια και οι στροφές του ανεμιστήρα στο ελάχιστο (πιο χαμηλές και από το Low).

 

Στη θέση Auto έτσι γίνεται.Ο συμπιεστής εξάλλου δεν καθορίζει την λειτουργία του από τις ρυθμίσεις μόνο ανεμιστήρα αλλά και άλλους παράγοντες με βασικό την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου
Άκυρο, λάθος διαπίστωση. Όπως είπα πριν ο ανεμιστήρας πάει αυτόματα στο Low μόνο όταν κλείσει ο συμπιεστής. Και επίσης να πω ευχαριστώ στη βοήθειά σου για την επιλογή του μοντέλου.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ηθελε να ειναι ρυθμισμενο πιο ψηλα για να αποδωσει...εξω στη μοναδα ακουγεται ενα "ιιιιιιιιι"" φανταζομαι ειναι απο τη κινηση των υγρων.σωστα???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

τελικα ηθελε να ειναι ρυθμισμενο πιο ψηλα για να αποδωσει...εξω στη μοναδα ακουγεται ενα "ιιιιιιιιι"" φανταζομαι ειναι απο τη κινηση των υγρων.σωστα???

Έτσι ακούγεται στη θερμανση μόνο ....όσο πιο ζεστο αέρα βγάζει κανει και λίγο πιο δυνατά μόλις πέφτουν οι στροφες δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου...στην ψύξη δεν ακούγεται τίποτε εκτός του ανεμιστηρα..κι εγω όταν έλειπαν μέρες και ήταν πολυ κρύο το σπιτι το έβαζαν στο 30 στην αρχή για να δουλεύει συνέχεια στο τέρμα και να φέρνει συνέχεια πολυ ζεστο αέρα ,μετα βρες την κατάλληλη θερμοκρασία που θες γιατι έχει να κανει και με τη θεση που ειναι τοποθετημένο και θα σου τη διατηρεί σχεδόν στο ρελαντι...αν δεν ειναι πολυ κρύο το σπιτι δε νομίζω να χρειάζεται να το βάλεις στο 30...στο 23-24 νομίζω θα είσαι μια χαρά ...εγω πιστεύω ειναι πολυ καλο μηχάνημα και μην αγχωνεσαι θα του βρεις τις ρυθμίσεις που πρέπει και θα το ευχαριστιθεις....

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν απλα θεμα ρυθμισης... επρεπε και εγω να το βαλω στους 30 στην αρχη αλλα δεν το ηξερα...τελικα ολα καλα... τα καταφερα και εφτασε την επιθυμητη θερμοκρασία.... Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε να τηρείς τις οδηγίες χρήσης,γιατί το μηχάνημα είναι όπως τα περιγράφεις μεγάλο για τον χώρο ,και άλλη φορά θα ισχύουν αλλες συνθήκες .:)
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το FTXS25J ή το FTXS35J κυρίως για θέρμανση σε δυο αντικριστά δωμάτια 10 τμ το καθένα.

Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί κατα τέτοιο τρόπο ώστε να χτυπάει στην πόρτα.

Θεωρώ ότι τα 11000 btu του μικρού ότι θα είναι αρκετά για 20 τετραγωνικά (έτσι μου είπαν και από την αντιπροσωπεία).

Αλλά η διαφορά τιμής είναι μόνο 100 ευρώ ή 10%.

Οπότε κάτι μου λέει να πάρω το μεγαλύτερο και να είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει απροβλημάτιστα.

Πάνω που πήρα την απόφαση να πάρω το 35αρι, μελέτησα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, και κάνοντας σύγκριση είδα ότι έχουν μεγάλη διαφορά τόσο στο θόρυβο όσο και στο COP που με ενδιαφέρει κυρίως (4.65 το FTXS25J έναντι 4.21 του FTXS35J).

Για τεχνικά χαρακτηριστικά

http://www.climahellas.gr/system/product_assets/000/003/893/original_FTXS%28PDF%29.pdf

Κάποια καταστήματα έχουν το FTXS25G που είναι ακριβότερο και το FTXS-25K που μάλλον είναι ολόιδιο με το J.

 

Τι ακριβώς δηλώνει το τελευταίο γράμμα (J καλύτερο από L);

Μήπως τα 28 db ή τα 29 db που δηλώνουν στη θέρμανση είναι πολύ υψηλά γιατί το θέλω για κρεβατοκάμαρα και δε θέλω να ακούω θορύβους.

Θα εκτιμούσα όποια συμβουλή/εμπειρίες από ιδιοκτήτες αυτών.

Υπάρχει κάτι άλλο μέχρι 900 ευρώ που να αξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

καθολου μεγαλο δεν ειναι.... μην αναπτυσετε θεωριες οτι τα μηχανηματα καταλαβαινουν το χωρο και τετοια.... ηρθε τεχνικος κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα....
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

cop 4.5 με cop 5 είναι μεγάλη διαφορά σε οικονομία ρεύματος; Ήθελα να πάρω το LG H12MW με eer 4.6 και cop 5 άλλα έχει παράδοση τέλη Ιανουαρίου.:cry:

Έτσι σκέφτομαι να πάρω το Samsung AQV12KBBN που μάλλον θα υπάρχει σε μια εβδομάδα με eer 4.5 και cop 4.5.

Και τα δύο κλιματιστικά είναι πιστοποιημένα για τους δείκτες απόδοσης από eurovent οπότε ισχύουν και δεν είναι "ότι θέλει βάζει ο καθένας".

Link to comment
Share on other sites

Oι πιστοποιήσεις είναι σχετικές με marketing,υπάρχουν πολλές εταιρίες, και συνήθως και με απουσία άλλων ανταγωνιστικών μοντέλων σε ταυτόχρονη συγκριση .Οι διαφορες είναι μικρές ειδικά και όταν τα χαρακτηριστικά των κατασκευαστών είναι επίσης σχετικά με τις ιδανικές μετρήσεις τους.:cry:

 

καθολου μεγαλο δεν ειναι.... μην αναπτυσετε θεωριες οτι τα μηχανηματα καταλαβαινουν το χωρο και τετοια.... ηρθε τεχνικος κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα....

 

Αυτό ισχύει μόνο αν ρώτησες άλλο τεχνικό για επιβεβαίωση στον χώρο σου ,πράγμα που δεν ανέφερες :confused: Επίσης αν δεν ίσχυαν κάποια θέματα σε διαφορές δεν θα έβγαζαν οι κατασκευαστές διάφορους τύπους κλιματιστικών ,ούτε θα υπήρχαν διαφορετικές οδηγίες χρήσης,:)

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το FTXS25J ή το FTXS35J κυρίως για θέρμανση σε δυο αντικριστά δωμάτια 10 τμ το καθένα.Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί κατα τέτοιο τρόπο ώστε να χτυπάει στην πόρτα.Θεωρώ ότι τα 11000 btu του μικρού ότι θα είναι αρκετά για 20 τετραγωνικά (έτσι μου είπαν και από την αντιπροσωπεία).Αλλά η διαφορά τιμής είναι μόνο 100 ευρώ ή 10%. Οπότε κάτι μου λέει να πάρω το μεγαλύτερο και να είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει απροβλημάτιστα.

 

Το τι ταιριάζει για τον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που γνωρίζει το μηχανημα,και θα κρίνει όχι με βάση τι αρέσει σε σένα.

Μην ξεχνάς το πιό απλο να μην μπορεί να μπεί κάτι κάπου από μια κατάσταση που δεν μπορείς να ξέρεις.:confused:

 

Πάνω που πήρα την απόφαση να πάρω το 35αρι, μελέτησα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, και κάνοντας σύγκριση είδα ότι έχουν μεγάλη διαφορά τόσο στο θόρυβο όσο και στο COP που με ενδιαφέρει κυρίως (4.65 το FTXS25J έναντι 4.21 του FTXS35J). .

 

Είναι διαφορετικής ισχύς μηχανήματα,δεν γίνεται να είναι το ίδιο :)

 

Κάποια καταστήματα έχουν το FTXS25G που είναι ακριβότερο και το FTXS-25K που μάλλον είναι ολόιδιο με το J.Τι ακριβώς δηλώνει το τελευταίο γράμμα (J καλύτερο από L);

 

Το FTXL-G είναι καλύτερο ,το FTXS25G ήταν το αρχικό μοντέλο πρίν το J , παραλλαγή μάλλον από άλλο εργοστάσιο το J ή πολύ μικρές διαφορές.:)

 

Μήπως τα 28 db ή τα 29 db που δηλώνουν στη θέρμανση είναι πολύ υψηλά γιατί το θέλω για κρεβατοκάμαρα και δε θέλω να ακούω θορύβους.Θα εκτιμούσα όποια συμβουλή/εμπειρίες από ιδιοκτήτες αυτών.Υπάρχει κάτι άλλο μέχρι 900 ευρώ που να αξίζει τον κόπο;

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα, οι διαφορές είναι θεωρητικές για να γίνονται αισθητές .Για άλλες επιλογές έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα ,ανάλογα και τι θες σε ένα μηχανημα παραπάνω ή λιγότερο στα χρήματα που διαθέτεις.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες οταν κοβει τελειως ττο κλιματιστικο. κ η μοναδα εξω και το ο ανεμιστηραςμεσα παραγεται ενας ηχος στην εσωτερική μοναδα του τυπου "χχχχχχχχχχχχ" αποτομο κ μετα σταματα... τι ειναι αυτο;;;
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας πρέπει να μειώνει την λειτουργία του ,αργότερα από τον συμπιεστή .Στην απορία σου πολλά μπορεί να συμβαίνουν , από κάτι να βλέπει και να σταματά απότομα ,κάτι λαθος στην τοποθέτιση,συστολή διαστολή υλικών, μέχρι απόψυξη .Αν εξακολουθεί και σε άλλες συνθήκες λειτουργίας σε ρυθμίσεις,αλλη εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία,δες τι αναφέρουν οι οδηγίες και αν δεν σε καλύπτουν,να το δει τεχνικός,είναι στην εγγύηση.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

το κανει οταν κατεβαζω τη θερμοκρασία και κοβει τελειως το κλιματιστικο. μονο τοτε παραγεται ο ηχος αυτος.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Oι πιστοποιήσεις είναι σχετικές με marketing,υπάρχουν πολλές εταιρίες, και συνήθως και με απουσία άλλων ανταγωνιστικών μοντέλων σε ταυτόχρονη συγκριση .Οι διαφορες είναι μικρές ειδικά και όταν τα χαρακτηριστικά των κατασκευαστών είναι επίσης σχετικά με τις ιδανικές μετρήσεις τους.:cry:

 

Οι μετρήσεις δεν γίνονται σε διαφορετικές συνθήκες για το κάθε κατασκευαστή. Υπάρχει συγκεκριμένο πρότυπο που γίνονται και αναφέρεται συνήθως κάτω από το πίνακα των χαρακτηριστικών

Οι συνθήκες αυτές είναι:

Cooling: - Indoor Temperature 27°C DB /19°C WB

- Outdoor Temperature 35°C DB /24°C WB

Heating: - Indoor Temperature 20°C DB / 15°C WB

- Outdoor Temperature 7°C DB / 6°C WB

 

Όπως φαίνεται από το WB ακόμα και η υγρασία είναι συγκεκριμένη στις μετρήσεις ώστε να υπάρχει κοινό μέτρο σύγκρισης και να μην ανακοινώνει ο καθένας ό,τι θέλει.

 

το κανει οταν κατεβαζω τη θερμοκρασία και κοβει τελειως το κλιματιστικο. μονο τοτε παραγεται ο ηχος αυτος.

 

Κάποια κλιματιστικά γυρνάνε την τετράοδη στη ψύξη όταν κόβουν λόγω του τηλεκοντρολ. Πιθανόν αυτό να είναι που ακούς. Ακούγεται σαν να τρέχει υγρο με αέριο μέσα στις σωλήνες. Ένα "ξύρισμα" κατά κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...