Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχουμε δοκιμασει σε ολες λειτουργιες (τι auto, τι χαμιλη ταχ. τι υψιλη, τι περσιδες auto πανω/κατω...) και αν δεν παει στους 28 βαθμους και πανω δεν βγαζει το ζεστο αερα (ενω αλλα μηχανιματα σε ιδιες συνθηκες βγαζουν πολυ ζεστο αερα ηδη απο 23 βαθμους ρυθμησης). Και ειναι δευτερος χειμονας , για να πεις οτι δεν το δοκιμασαμε απο παντου. Επισεις κλιματιστικα εχω απο το '85...

 

Έχω εγκαταστήσει τρία panasonic 9άρια NKE εδώ και είκοσι ημέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή τους στη θέρμανση. Τα λειτουργώ στο AUTO στους 22 - 23 βαθμούς σε προάστιο της Θεσσαλονίκης όπου η θερμοκρασία πέφτει ήδη αρκετά το βράδυ και τα δωμάτια ζεσταίνονται γρήγορα, εύκολα και με καλή αίσθηση. Μάλιστα πριν τον ύπνο τα βάζω στη λειτουργία quite και δεν ακούγεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει τρία panasonic 9άρια NKE εδώ και είκοσι ημέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή τους στη θέρμανση. Τα λειτουργώ στο AUTO στους 22 - 23 βαθμούς σε προάστιο της Θεσσαλονίκης όπου η θερμοκρασία πέφτει ήδη αρκετά το βράδυ και τα δωμάτια ζεσταίνονται γρήγορα, εύκολα και με καλή αίσθηση. Μάλιστα πριν τον ύπνο τα βάζω στη λειτουργία quite και δεν ακούγεται τίποτα.

 

Μηλαμε για σειρα : Μ Κ Ε (ΚΙΝΑ).

Link to comment
Share on other sites

Μηλαμε για σειρα : Μ Κ Ε (ΚΙΝΑ).

 

ρε παιδια το 9αρι Panasonic ειτε jke ειτε nke δεν εχουν δυναμη στην θερμανση; και χαλανε;

Ειναι επιβεβαιωμενο αυτο;;

οταν η αντιπροσωπεια δινει στην θερμανση 13000btu και με πολυ δυνατο ανεμιστηρα;

Ειναι και η πρωτη επιλογη κινεζικου 9αριου του Stareniou και ειμαι ενα βημα πριν να το αγορασω;

 

Συγνώμη φίλε lokas8 το σχόλιό μου πήγαινε ως απάντηση στις ερωτήσεις του μέλους chalk που ρωτούσε για τα JKE και NKE. Έχω την εντύπωση όμως πως και τα NKE είναι Κίνας.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα που έχει αναφερθεί είναι το panasonic cs/cu ye 12mke ,όντως Κινέζικο και όχι κάποιο απλά με κατάληξη MKE.Υπάρχει διαφορά στα μοντέλα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Starenieo για την απαντηση σου αλλά τα δύο κλιματιστικά που λες ότι ξεχωρίζουν ξεφεύγουν πολύ στην τιμή. Θα προσπαθήσω να ξανακοιτάξω τις προηγούμενες σελίδες μήπως και βγάλω τελικά άκρη αλλά είναι τόσες πολλές γι' αυτό και έλεγα μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο.

 

Στα χρήματα που διαθέτεις το μόνο 18αρι μηχάνημα με καλό καθαρισμό αέρα που θες, θα το βρείς σταθερών στροφών Κινέζικο φασόν.

http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html

 

Σημερα πρωτομπηκε σε λειτουργια ενα μιτσουμπισι 18αρι srk 50js .starenie ειχες δικιο για τον θορυβο της εσωτερικης μοναδας. Δυστυχως σε διαβασα μετα την αγορα. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωσω καπως τον θορυβο? Τουλαχιστον κατα τα αλλα ειναι ενα καλο κλιματιστικο?

 

To μηχάνημα είναι πολύ καλο,απλά έχουμε πει δεν κάνει εύκολα για όλους τους χώρους ,επειδή το πουλάνε κάποιοι απλά για να πουλάνε.

Δυστυχως στο προβλημα σου τώρα μόνο με τις ρυθμίσεις που θα κρίνεις εσυ,όπως και να μην συντονίζει κάπου από κακή τοποθέτιση.:cry:

 

Το εχουμε δοκιμασει σε ολες λειτουργιες (τι auto, τι χαμιλη ταχ. τι υψιλη, τι περσιδες auto πανω/κατω...) και αν δεν παει στους 28 βαθμους και πανω δεν βγαζει το ζεστο αερα (ενω αλλα μηχανιματα σε ιδιες συνθηκες βγαζουν πολυ ζεστο αερα ηδη απο 23 βαθμους ρυθμησης). Και ειναι δευτερος χειμονας , για να πεις οτι δεν το δοκιμασαμε απο παντου. Επισεις κλιματιστικα εχω απο το '85...

 

Εγω μιλαω για κινεζικη σειρα MKE...και σε σχεση με αλλο μηχανιμα σε ακριβος ιδιο χωρο, συνθικες, ρυθμησεις κ.λ.π. στην θερμανση ειναι Ανεπαρκες (χλιαρο αερα παντα στους 25-26 βαθμους ρυθμησης). Επισης η αντιπροσωπια σε παραπεμπει σε τοπικο συνεργατη(Service), και δεν εχει τεχνικο συμβουλο στα κεντρικα της για να σου μηλισει για το προβλημα.:(

 

Αν έχει πρόβλημα το μηχανημα πρέπει να το δεί τεχνικός,αφου αποκλειστεί κάτι άλλο λάθος στην εγκατάσταση.

Διαγνωση δεν γίνεται τηλεφωνικά από καμία εταιρία αλλά επιτόπου.Τώρα αν έπεσες στην περίπτωση :X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει τρία panasonic 9άρια NKE εδώ και είκοσι ημέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή τους στη θέρμανση. Τα λειτουργώ στο AUTO στους 22 - 23 βαθμούς σε προάστιο της Θεσσαλονίκης όπου η θερμοκρασία πέφτει ήδη αρκετά το βράδυ και τα δωμάτια ζεσταίνονται γρήγορα, εύκολα και με καλή αίσθηση. Μάλιστα πριν τον ύπνο τα βάζω στη λειτουργία quite και δεν ακούγεται τίποτα.

 

Μηλαμε για σειρα : Μ Κ Ε (ΚΙΝΑ).

 

Συγνώμη φίλε lokas8 το σχόλιό μου πήγαινε ως απάντηση στις ερωτήσεις του μέλους chalk που ρωτούσε για τα JKE και NKE. Έχω την εντύπωση όμως πως και τα NKE είναι Κίνας.

 

flogx ευχαριστώ για τις εντυπώσεις γιατι μάλλον πάω για αγορά του ίδιου κλιματιστικού με εσένα.

Μπορεί ο Lokas8 να έχει όντως δίκιο δεν ειχα προσέξει οτι υπάρχουν και ΜΚΕ. Γνώριζα μόνο το JKE & ΝΚΕ που μετά απο τηλ στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι είναι και τα δυο Κινέζικα. Ε και λοιπόν. Όπως προανέφερα δεν σωνόμαστε όλα κάποια στιγμή εκεί θα πάνε.

Τα NKEW δεν είναι κινέζικα αλλα ειναι ακριβά.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το made in korea και το made in japan παίζουν ρόλο. Οσα είναι made in china χαλάνε σε 2-3 χρόνια. Εχω προσωπική εμπειρία απο διάφορα ηλεκτρονικά. Οπότε καλύτερα να δίνει κάποιος κάποια παραπάνω λεφτά για made in korea και made in japan ,παρα να αγοράζει κινέζικο.
Link to comment
Share on other sites

Mην μπλεκεται τα μοντέλα με βαση τις καταλήξεις τους :) Επίσης έχουμε εξηγήσει σχετικά με τα made in είναι θέμα αγοράς .

 

Στην γειτονια υπαρχουν 3 μηχανιματα με το ιδιο προβλημα (τα πηραμε περιση απο τον Κοτσοβολο 500 ε. και την πατησααμε.) Εφερα και τον τεχνικο/service (στον οποιον με παρεπεψε η panasonic) o οποιος, ιστερα απο δοκιμες, δεν βρικε κατι (μιας και του ειπα οτι στην ψυξη δεν εχει προβλημα). Μετα πηγαμε και ειδαμε και το αλλο μηχανιμα (Lg) να λειτουργη...- ''καμμια σχεση'' ειπε ο τεχνικος... Εκανα 10 τηλεφωνα στα κεντρικα της panasonic, μπας και εχουν τεχνικο συμβουλο, αλλα...

 

Οπως τα περιγράφεις ακουγεται σαν παρτίδα Β'διαλογής που τα πούλαγε ο Κωτσόβολος,είτε όντως το μηχάνημα δεν είναι καλό .Δεν γράφεις όμως ότι απέκλεισες αν το μηχανημα είναι κατάλληλο για τον χώρο σου ή σε κατάλληλη θέση .Η εταιρία δίνει στην σελίδα της και τηλεφωνικά τα service που συνεργάζεται .Ενας τεχνικός σύμβουλος δεν κάνει service αλλά ενημερώνεται από τεχνικό.Αν δεν έμεινες ευχαριστημένος ρωτάς και αλλού.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Mην μπλεκεται τα μοντέλα με βαση τις καταλήξεις τους :) Επίσης έχουμε εξηγήσει σχετικά με τα made in είναι θέμα αγοράς .

 

 

 

Οπως τα περιγράφεις ακουγεται σαν παρτίδα Β'διαλογής που τα πούλαγε ο Κωτσόβολος,είτε όντως το μηχάνημα δεν είναι καλό .Δεν γράφεις όμως ότι απέκλεισες αν το μηχανημα είναι κατάλληλο για τον χώρο σου ή σε κατάλληλη θέση .Η εταιρία δίνει στην σελίδα της και τηλεφωνικά τα service που συνεργάζεται .Ενας τεχνικός σύμβουλος δεν κάνει service αλλά ενημερώνεται από τεχνικό.Αν δεν έμεινες ευχαριστημένος ρωτάς και αλλού.:)

 

Ο τεχνικος τα βρηκε ολα σωστα, και μαλιστα στην ερωτηση μου για ελαχ. μηκος σολινοσεων μου ειπε οτι αυτο ειναι για να ελατωνει το θοριβο, και στην περιπτωση μας με χλειαρο αερα δεν εχει σχεση, μιας που το καλοκαιρι το μηχανιμα δουλευε κανονικα. Το πιο πιθανο οτι ειναι β' παρτιδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να μου πεί σχετικά με τα δύο κλιματιστικά της Midea http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html και http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html πιο είναι καλύτερο? Χρειάζομαι κάτι σε 18αρι και όσο το δυνατόν να καίει λιγότερο γιατί θα είναι για κύρια θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να μου πεί σχετικά με τα δύο κλιματιστικά της Midea http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html και http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html πιο είναι καλύτερο? Χρειάζομαι κάτι σε 18αρι και όσο το δυνατόν να καίει λιγότερο γιατί θα είναι για κύρια θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα.

Μετά από πολύ ψάξιμο δύο τα υποψήφια μοντέλα για την τελική αγορά.

LG Prestige H12MW vs Toyotomi A13HDI.

Όποια βοήθεια από κάποιον "γνώστη" τεχνικώς ευπρόσδεκτη !

Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει οπότε δεν είναι κριτήριο.

Για να κάνει την δουλειά του το αγοράζουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Το LG έχουμε πει είναι νέο μοντέλο σύμπτυξη των LG Hero και Libero σε ένα,με το συμπιεστή του Μirror και το plasma φίλτρο του με κουμπί για ενεργό καθαρισμό αέρα, αδοκίμαστο για συμπεράσματα.Πρώτες εντυπώσεις λίγος θόρυβος ,καλή οικονομία ,μέτριος καθαρισμός αέρα .Το Toyotomi τελευταία δεν έχει αναφερθεί να είναι τόσο οικονομικό σε κατανάλωση παρότι τι διαφημίζει ,αλλά έχει και σχέση ότι είναι φασόν Κινέζικο μηχάνημα σε τι θα βγεί.

Πάντως έχει καλύτερο σχεδιο από το LG,καλύτερες λειτουργίες,καλύτερα φίλτρα .:)

 

Kαλησπέρα σας, μπορεί κάποιος να μου πεί σχετικά με τα δύο κλιματιστικά της Midea http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html και http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html πιο είναι καλύτερο? Χρειάζομαι κάτι σε 18αρι και όσο το δυνατόν να καίει λιγότερο γιατί θα είναι για κύρια θέρμανση.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το MSR 18 ARDN1 είναι ελαφρά πιο ενισχυμένο για δύσκολες καιρικές συνθήκες .Από απόδοση και τα δύο ίδια είναι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το made in korea και το made in japan παίζουν ρόλο. Οσα είναι made in china χαλάνε σε 2-3 χρόνια. Εχω προσωπική εμπειρία απο διάφορα ηλεκτρονικά. Οπότε καλύτερα να δίνει κάποιος κάποια παραπάνω λεφτά για made in korea και made in japan ,παρα να αγοράζει κινέζικο.

 

Μην συγκρίνεται ολα τα ηλεκτρονικά μεταξύ τους. Μπορω να σου βρω συσκευή made in China να λειτουργεί καλύτερα απο μια made in Japan και να εχει κρατησει πιο πολλα χρονια.

Εδω μιλαμε μονο για κλιματιστικα οπου ενα ποσοστο 70% φτιάχνονται πια από China. Μην τα βαζουμε ολα στον ίδιο ντορβα.

Δυστυχώς δεν ειναι λιγη η χρηματική διαφορα παραπανω τα μεν απο τα δε, αλλα αρκετη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θέλουμε ένα κλιματιστικό για επαγγελματικό χώρο περίπου 35 τετραγωνικά. Έχουμε καταλήξει σε 20άρι - 24άρι λόγω αρκετών απωλειών του χώρου (τζαμαρία) και λέμε για το FUJITSU/General ASHG24LFC.

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο σε αυτή την κατηγορία κοντά στο χιλιάρικο;

 

edit: Βρηκα αυτο: Hitachi RAS/RAC-60YH7 στο χιλιαρικο.... ειναι λιγο πιο μικρο... αλλα διαβαζω πολυ καλα λογια και οτι ειναι και Μαλαισίας.

Κατι που ξεχασα να αναφέρω πριν ειναι οτι το θελουμε κυριως για θερμανση και οτι θέλω να βγάζει ζεστό ακομα και σε ακραίες περιπτωσεις οπως -15 που λεει το fyjitsu. Το hitachi ειναι και αυτό ίδιας κατηγορίας? (-15)

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

Εδω μιλαμε μονο για κλιματιστικα οπου ενα ποσοστο 70% φτιάχνονται πια από China. Μην τα βαζουμε ολα στον ίδιο ντορβα.Δυστυχώς δεν ειναι λιγη η χρηματική διαφορα παραπανω τα μεν απο τα δε, αλλα αρκετη.

 

Οταν λέμε ότι στα Κινέζικα υπάρχουν αμφιβολίες τι θα βγεί, αυτό είναι γιατί αφορά λόγους κόστους που δεν ξέρουμε κάθε φορά .Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλα θα χαλάσουν σύντομα ή δεν θα αποδίδουν.:) Oι 5 μεγάλες φίρμες κατασκευάζουν μόνο αυτά που θεωρούν φθηνά μοντέλα της γκάμας τους στην Κίνα,εκτός αν υπάρχει συμφωνία για μια αγορά να βγαίνουν κάποια μόνο από Κίνα για το κόστος ,ενώ σε άλλες χώρες τα ίδια είναι από άλλες χώρες.

Η Κίνα όμως δεν είναι η μόνη που παράγει κλιματιστικά μαζικά,υπάρχουν και από άλλες χώρες ,Ινδια.Πακισταν,Κορέα,κλπ.Oπότε τα ποσοστά είναι αρκετά μοιρασμένα διεθνώς .Ιαπωνίας κλιματιστικά υπάρχουν πλέον σε λίγες αγορές ,αλλά η διαφορά τιμής είναι σχετική και με την προοπτική πωλήσεων σε ποσότητα,όταν υπάρχουν μοντέλα πάλι ανάλογα αγοράς.Στην ίδια την Ιαπωνία,κυκλοφορούν εννοείται πολλα δικά τους ,πιο εξελιγμένα.

 

Γεια σας ,Θέλουμε ένα κλιματιστικό για επαγγελματικό χώρο περίπου 35 τετραγωνικά. Έχουμε καταλήξει σε 20άρι - 24άρι λόγω αρκετών απωλειών του χώρου (τζαμαρία) και λέμε για το FUJITSU/General ASHG24LFC.-Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο σε αυτή την κατηγορία κοντά στο χιλιάρικο; edit: Βρηκα αυτο: Hitachi RAS/RAC-60YH7 στο χιλιαρικο.... ειναι λιγο πιο μικρο... αλλα διαβαζω πολυ καλα λογια και οτι ειναι και Μαλαισίας.Κατι που ξεχασα να αναφέρω πριν ειναι οτι το θελουμε κυριως για θερμανση και οτι θέλω να βγάζει ζεστό ακομα και σε ακραίες περιπτωσεις οπως -15 που λεει το fyjitsu. Το hitachi ειναι και αυτό ίδιας κατηγορίας? (-15)

 

Aπάντησες μόνος σου :) Το θέμα όμως είναι τι ταιριάζει στον χώρο σου.Οσο αφορά το -15 είναι σχετικό με πολλούς παράγοντες,συνήθως έχουν μειωμένη λειτουργία ,αλλά πολλά Hitachi ανάλογα παρτίδας έχουν αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές,οπότε βγάζουν καλύτερη αίσθηση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο, αθόρυβο τέλειο το βρίσκω προς το παρόν

http://img211.imageshack.us/img211/2914/20121201193401.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/7375/20121201193450.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ,όσο φαίνεται βέβαια, προσεγμένη κατασκευή ο συμπιεστής σε σχέση με άλλα Midea.Mαλλον θα είναι από επώνυμη εταιρία .:)
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ,όσο φαίνεται βέβαια, προσεγμένη κατασκευή ο συμπιεστής σε σχέση με άλλα Midea.Mαλλον θα είναι από επώνυμη εταιρία .:)

 

Τι εννοείς κατασκευάζουν πολλές εταιρείες Midea

 

Πάντως ενας φιλος ψυκτικός που το εγκατέστησε μου είπε οτι ειναι καλο, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ψάχνω να αγοράσω 2 air condition inverter ~9.000btu (για 2 χωρους ~15τμ) και άλλο ένα ~17.000 btu (για 1 χωρο ~40τμ).

 

Ο γνώμονας για την αγορά τους θα είναι πρώτον η κατανάλωση τους (πχ για τα 9.000 btu όχι πάνω από 700W και για το 17.000 όχι πάνω από 1600W), έπειτα ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας και τρίτον το κόστος αγοράς τους.

 

Αυτα που κοιταω για τους 2 χωρους ~15τμ ειναι LG Libero E E09SQ, Fujitsu ASYG09LLCB, Hitachi RAS/RAC-D10EX3, Daikin FTXS25J / RXS25J.

Για τον χωρο 35-40 τμ κοιταω LG Libero E E18SQ , Fujitsu ASYG18LFC, Daikin FTXS42J / RXS42J.

 

Θα ηθελα οσοι εχουν διαμορφωμενη αποψη επι του θεματος να μου πουν την γνωμη τους (ή να μου αντιπροτεινουν κατι αλλο).

 

Ζητω συγγνώμη διότι δεν έχω αρκετό χρόνο ωστε να διαβάσω τόσες σελίδες (που σιγουρα περιεχουν χρησιμες πληροφοριες), παρολαυτα σιγά σιγά τις μελετάω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by etphone
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οταν διαβασεις κάποια προηγούμενα θα δεις γιατί πρέπει να πάρεις Daikin με όσα συγκρίνεις :)

 

Τι εννοείς κατασκευάζουν πολλές εταιρείες Midea.Πάντως ενας φιλος ψυκτικός που το εγκατέστησε μου είπε οτι ειναι καλο, θα δείξει.

 

Oι γνωστές Κινέζικες Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν για άλλους φασόν,αλλά βγάζουν και δικά τους, είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα για τα μηχανήματα τους ,και για λόγους ευκολίας παραγωγής και λόγους κόστους.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Νεος στο Forum(οχι σε ηλικια) και ζητω τα φωτα σας.Σε ενα διαμερισμα οπου προκειται να εγκατασταθω,υπαρχουν προεγκατεστημενες παροχες κλιματιστικων σε καθε δωματιο,που βγαινουν στη ταρατσα(το δικο μου διαμερισμα βρισκεται στο προτελευταιο οροφο).Τις διαμετρους των παροχων δεν τις γνωριζω.Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να τοποθετησω οτι κλιματιστικο θελω(μου αρεσουν πολυ τα Samsung AQV09-12-18 KBNN) στις ηδη υπαρχουσες παροχες(που να σημειωθει χρησιμοποιουνται περιπου 8 χρονια) η πρεπει να ψαξω κλιματιστικα που να ταιριαζουν η αν μπορω να αλλαξω σωληνωσεις.Τελος επειδη το σπιτι ειναι μπροστα στη θαλασσα,αν πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Αν δεν έχεις προσέξει πάντα προτρέπουμε για αρχή , το τι ταιριάζει σε ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου.Πόσο μάλλον όταν κάτι αφορά ήδη μια εγκατάσταση που δεν μπορεί κανείς να ξέρει χωρίς να δεί.Θεωρητικά τέτοιας ηλικίας εγκατάσταση θέλει αντικατάσταση και καλύτερα να μπεί ότι ειναι καλύτερο για το μηχάνημα που πάρεις:) .Τέλος αν το σπίτι σου κρίνεις έχει υγρασία λόγω θέσης ,θα πρέπει να πάρεις μηχανημα που θα κρίνεις κάνει πιό καλή αφύγρανση,όπως θα διαβάσεις σε προηγούμενα όπου έχουμε αναφέρει προτάσεις για σχεδόν όλα τα κλιματιστικά κλπ:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Daikin μου ...

 

Επειδή είναι λιγάκι "εγκλωβισμένος" στην γωνία στο αυτόματο μόλις έπεφτε ο ανεμιστήρας ο ζεστός αέρας έμενε δίπλα στο κλιματιστικό

και έτσι ο θερμοστάτης του "νόμιζε" πως ζεσταθήκαμε και έριχνε και άλλο τις στροφές!!!

 

Μόλις βάλαμε (ήρθε ένας από το κατάστημα) στην δεύτερη σκάλα το Fan σε λίγο ζεστάθηκε το δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθειστε λιγο. Θελω ενα κλιμα inverter αξιοπιστο και αθορυβο. Ειναι για σαλοκουζινα θα ηθελα να φτανει και λιγο στην κρεβατοκαμαρα. Να ειναι 18αρι χωρος 30τ.μ δινω 1000 ευρω. Οκ αν βγει 1100 οκ δε χαλασε ο κοσμος. Ειδα ενα hitachi ενα toshiba και ενα mitsubishi. Μοντελα δε θυμαμαι. Τι προτεινετε;
TCe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...