Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

καινούργιος στην παρέα. θα ήθελα την βοήθειά σας και την γνώμη σας φυσικά.

θέλω να βάλω κλιματιστικό στον ενιαίο χώρο 24άρι.

έχω καταλήξει σε δύο επιλογές δεδομένου και του διαθέσιμου μπάτζετ που δεν είναι απεριόριστο.

το πρώτο είναι το Midea RF New MS12FU-24HRFN1 και το δεύτερο είναι το Toyotomi Izuru TRN/TRG-571ZR.

απ'ότι είδα σε απόδοση πάνω κάτω τα ίδια είναι απλά το Midea μου φαίνεται στα σημεία καλύτερο.

αλλά εντύπωση μου κάνει στο skroutz που τα έψαξα πως στο συγκεκριμένο Midea δεν υπάρχει ούτε μια κριτική, ούτε ένα σχόλιο ενώ στο toyotomi διαβάζω καλές κριτικές.

ο πωλητής βέβαια μου πρότεινε ως καλύτερο το Midea. έχει και πιο καλή εγγύηση 3 χρόνια η εσωτερική μονάδα και 10 η εξωτερική σε αντίθεση με το toyotomi που έχει 2 η εσωτερική και 5 η εξωτερική.

κάθε γνώμη σας δεχτή και με το παραπάνω.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

κανείς ρε παιδιά καμιά γνώμη??? κάποιος που ίσως έχει κάποιο από αυτά τα δύο κλιματιστικά???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Ψάχνω ένα κλιματιστικό για ένα χώρο περίπου 12τ.μ. Βασικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γιατί έχω θέμα με τον ύπνο, και αρκετή ασχημη εμπειρία από ενα Hitachi-RAK-50PPA που είχα τοποθετήσει σε άλλο χώρο.

Budget γύρω στα 400€, αν και μπορώ να δώσω παραπάνω ώστε να μην μετανιώσω αργότερα την αγορά.

 

Αρχικά είχα καταλήξει στο Inventor Passion Pro II μιας και απο όσο διάβασα και είναι πολύ καλό value for money, έχει silent mode στα 21db και αρκέτα εξτρα.

Διάβασα βέβαια διάφορα σχόλια για τριξίματα, και κακή ποιότητα πλαστικών, οπότε αν είναι να τρίζει, μάλλον δεν βοήθαει πολυ το οτι είναι δεν κάνει θόρυβο κατα την λειτουργία του...

 

Η αδερφή μου έχει ένα Daikin ATX25KV απο το οποίο είναι πάρα πολυ ευχαριστημένη, και φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και να είναι αθορυβο.

Πιστεύετε οτι αξίζει η διαφορά χρημάτων, μιας και το αρχικό budget μου ήταν γύρω στα 400€;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα, γιατι βλέπω οτι ενώ έχουν προταθεί διάφορα μοντέλα της Daikin όπως Daikin Siesta ATΧ25J3, το συγκεκριμένο δεν το έχω δει πουθενά.

 

Εχω το Inventor Aria και ειμαι ικανοποιημενος αρκετα απο τη σταθμη θορυβου και απο τις εξτρα λειτουργειες του (Wifi,ionizer), στη ψυξη το λειτουργω στο fan auto και στους 27 βαθμους και δεν το ακουω καθολου. Καμια συζητηση για τριξιματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ψαχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα και αυτό Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S.

Κάποια πρόταση μετάξυ αυτού και του Daikin;

 

θα διαλεγα το Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S ειναι ποιο ποιοτικοι απο τη daikin το μονο που υστερει λιγο ειναι η στηριξη απο την ελληνικη αντιπροσωπεια αλλα με τοσο καλη επιλογη ειναι δυσκολο να τους χρειαστεις πρεπει να εισαι ατυχοσ !!!

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές και τα είδα από κοντά.

Και ενώ έλεγα μήπως δεν αξίζει να δώσω τελικά τόσα χρήματα για το Mitsubishi και να πάρω το Aria, μόλις είδα τα πλαστικά από κοντά απογοητεύτηκα.

Από όσο κατάλαβα με την Inventor είναι λίγο όπως σου κάτσει.

Μου έκαναν και από το μαγαζί μια καλύτερη τιμή στο Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S, οπότε λέω να πάω να το κλείσω το απόγευμα, και όταν το παραλάβω θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές και τα είδα από κοντά.

Και ενώ έλεγα μήπως δεν αξίζει να δώσω τελικά τόσα χρήματα για το Mitsubishi και να πάρω το Aria, μόλις είδα τα πλαστικά από κοντά απογοητεύτηκα.

Από όσο κατάλαβα με την Inventor είναι λίγο όπως σου κάτσει.

Μου έκαναν και από το μαγαζί μια καλύτερη τιμή στο Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S, οπότε λέω να πάω να το κλείσω το απόγευμα, και όταν το παραλάβω θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

Δλδ τα πλαστικα στο aria σου φανηκαν τοσο χαλια!?!και υποτίθεται οτι στο aria σαν καλο μοντελο εχει καλυτερα πλαστικα απο τα αλλα.το mitsubishi πως το ειδες πια ειναι η άποψη σου!?! Και κάτι τελευταίο το μαγαζι που το πηρες σου εκανε τιμη μετρητοίς πιο κατω απο σκρουτζ!?!και ναι ποσο αν επιτρέπεται.!?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Ψάχνω ένα κλιματιστικό για ένα χώρο περίπου 12τ.μ. Βασικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γιατί έχω θέμα με τον ύπνο, και αρκετή ασχημη εμπειρία από ενα Hitachi-RAK-50PPA που είχα τοποθετήσει σε άλλο χώρο.

Budget γύρω στα 400€, αν και μπορώ να δώσω παραπάνω ώστε να μην μετανιώσω αργότερα την αγορά.

 

Αρχικά είχα καταλήξει στο Inventor Passion Pro II μιας και απο όσο διάβασα και είναι πολύ καλό value for money, έχει silent mode στα 21db και αρκέτα εξτρα.

Διάβασα βέβαια διάφορα σχόλια για τριξίματα, και κακή ποιότητα πλαστικών, οπότε αν είναι να τρίζει, μάλλον δεν βοήθαει πολυ το οτι είναι δεν κάνει θόρυβο κατα την λειτουργία του...

 

Η αδερφή μου έχει ένα Daikin ATX25KV απο το οποίο είναι πάρα πολυ ευχαριστημένη, και φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και να είναι αθορυβο.

Πιστεύετε οτι αξίζει η διαφορά χρημάτων, μιας και το αρχικό budget μου ήταν γύρω στα 400€;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα, γιατι βλέπω οτι ενώ έχουν προταθεί διάφορα μοντέλα της Daikin όπως Daikin Siesta ATΧ25J3, το συγκεκριμένο δεν το έχω δει πουθενά.

 

τι θεμα ειχες με το hitachi?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα πλαστικα στο aria σου φανηκαν τοσο χαλια!?!και υποτίθεται οτι στο aria σαν καλο μοντελο εχει καλυτερα πλαστικα απο τα αλλα.το mitsubishi πως το ειδες πια ειναι η άποψη σου!?! Και κάτι τελευταίο το μαγαζι που το πηρες σου εκανε τιμη μετρητοίς πιο κατω απο σκρουτζ!?!και ναι ποσο αν επιτρέπεται.!?!

 

Σε σχέση με ένα Hitachi που έχω και κάτι Daikin που έχω δει από κοντά, μου φάνηκαν κάπως ψεύτικα. Φυσικά έχουν και κάποια διαφορά στην τιμή, αλλά η πρώτη εντύπωση και ειδικά με αυτά που είχα ακούσει για την ποιότητα των πλαστικών δεν ήταν η καλύτερη. Πάντως του Aria όντως φαινόντουσαν καλύτερα από του Passion Pro. Και ήταν και πιο ωραίο σε σχέση με τις φωτογραφίες που το έδειχναν κάπως περίεργο.

 

Τελικά πήρα το Mitsubishi. Σε σχέση με το Aria σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει, είναι πιο οικονομικό, έχει καλύτερη απόδοση και είναι πιο αθόρυβο. Απλά είναι πιο ακριβό, και έχει λιγότερες λειτουργίες και extras.

Αντικειμενικά, το Aria έπρεπε να πάρω :p

Αλλά σκέφτηκα, τι να τα κάνω όλα τα παραπάνω αν δεν μου κάτσει και την πατήσω όπως με το παλιό μου κλιματιστικό...

 

Σχετικά με την τιμή, μου έκανε ένα 9% σε σχέση με του skroutz με εξόφληση μετρητοίς, και είχε και ένα 5% επιστροφή από την Eurobank οπότε μου βγήκε γύρω στα 560 από τα 648 του skroutz.

 

τι θεμα ειχες με το hitachi?

 

Γενικά ενώ δουλεύει μια χαρά, όταν σταματήσει και πάει να ξεκινήσει πάλι, κάνει θόρυβο από τις σωληνώσεις. Επίσης όταν πάει να ξεκινήσει πάλι ο ανεμιστήρας ακούγεται σαν να τρίζει ή να ακουμπάει κάπου.

Όταν το είχα πει σε αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό. Μετά φώναξα την αντιπροσωπεία, γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό να σε ξυπνάει το κλιματιστικό στον ύπνο σου, και ενώ αναγνώρισαν ότι υπάρχει πρόβλημα μου είπαν φταίει η εγκατάσταση, και πρέπει να γίνει από την αρχή, οπότε το άφησα.

 

Φέτος που το έψαξα λίγο, από τα σχόλια στο skroutz φαίνεται ότι και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα..

 

Απο την πρωτη μερα εχει τα παρακατω προβληματα:

- Καθε φορα που ξεκιναει (αφου εχει πιασει την θερμοκρασια και εχει κλεισει, δηλαδη καθε ~20 λεπτα) , ακουγεται ενα δυνατο 'σφυριγμα' στις σωληνωσεις. Τοσο δυνατο που ακουγεται σε ολο το σπιτι.

- Καμια φορα κολλαει η 'βαλβιδα' που γυρναει απο ψυξη<->θερμανση. Μετα απο μερικα On-off ξεκολλαει. Αυτο το κανουν και τα 9000btu Hitachi. Επίσης καμιά φορά δεν υπακούει και πρέπει να το ανοίξεις κλεισεις για να παρει μπρός..

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα toyotomi izuru έδω και 2,5 χρόνια τώρα τελευταία μου κάνει ορισμένα θεματάκια,ενώ δουλεύει σταματάει και αναβοσβήνει το power led..το πατάς να ξανανοίξει και δεν κάνει τιποτα συνεχίσει ν αναβοσβήνει το led..όταν βγάλω την πρίζα για 5λ μετα όλα ok και το ξανακάνει μετα απο ώρα..σημ. το έχω βγάλει και για 20λ... έχει/ειχε κανείς το ίδιο θέμα η καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει...

 

Πόσες φορές αναβοσβήνει και ποσα δευτερόλεπτα είναι το κενό διάστημα; Επίσης γράψε μου το ακριβές μοντέλο (το γράφει στην ετικέτα του κλιματιστικού) μπας και βγάλω καμία άκρη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλα,

 

Εχει εγκαταστησει καποιος το TCL TAC-12CHSA/LCI 12000BTU, τι λεει απο αποδοση;

 

Ειναι διαφορετικο απο το TCL TAC-12CHSA/JAI 12000BTU, και δεν ξερω αν εχει διαφορες.

 

Ψαχνω φτηνο κλιματιστικο, για να το βαλω σε εξοχικο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ουτε και εγω εγω θυμαμαι ποσα χρονια, εφτασε η ωρα για αντικατασταση ενος no-name κλιματιστικου 18.000 btu.

 

Επειδη μας καλυπτε με την αποδοση του, θα κοιταξω και παλι για 18αρι και πιο συγκεκριμενα για Daikin ή Mitsubushi με μπατζετ 800€ ως1000€. Θα μπει στο σαλονι αλλα σε σημειο που το υπαρχον μηνχανημα καλυπτε για ψυξη ολο σχεδον το σπιτι

 

Τι λετε, αξιζει να παρω το πιο φθηνο μοντελο της μιας η αλλης εταιριας με κοστος 800 € περιπου ή να κοιταξω για κατι ακριβοτερο ( και λογικα καλυτερο)?

 

Δεν θα κανει διαφορα στην τσεπη εαν θα ειναι 800 ή 1000 αλλα δεν θελω να περασω τα 1000. Ιονιστες, WIFI και λοιπα γκατζετς ειναι ευπροσδεκτα αλλα και να μην τα εχει, δεν χαθηκε και ο κοσμος. Ισα ισα, μια λιγοτρη πλακετα να ανησυχεις μην καει....

 

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μηχανημα? Σε μια απο τις 2 μαρκες που σας αναφερα αλλα δεκτες και αλλες προτασεις.

Το κλιματιστικο θα λειτουργει σαν μοναδικο στο 100τ.μ. σπιτι αλλα επαναλαμβαμω οτι και το υπαρχον μας καλυπτε. Θα ειναι για να εχει καλη θερμοκρασια στο σαλονι, που θα μπει και για να εχουν δροσια να κοιμηθεις τα υπνοδωματια. Για θερμανση, δεν εχω απαιτησεις να πηγαινει η ζεστη στα Υ/Δ αλλα μονο στο σαλονι.

 

Αυτα που εχω δει ειναι :

https://www.skroutz.gr/s/8695240/Daikin-Siesta-ATXN50NB9-ARXN50NB9.html

https://www.skroutz.gr/s/12282054/Mitsubishi-DXK-DXC-15-Z5-S.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9274667/Daikin-FTX50KV-RX50K.html

https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html

 

Ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ουτε και εγω εγω θυμαμαι ποσα χρονια, εφτασε η ωρα για αντικατασταση ενος no-name κλιματιστικου 18.000 btu.

 

Επειδη μας καλυπτε με την αποδοση του, θα κοιταξω και παλι για 18αρι και πιο συγκεκριμενα για Daikin ή Mitsubushi με μπατζετ 800€ ως1000€. Θα μπει στο σαλονι αλλα σε σημειο που το υπαρχον μηνχανημα καλυπτε για ψυξη ολο σχεδον το σπιτι

 

Τι λετε, αξιζει να παρω το πιο φθηνο μοντελο της μιας η αλλης εταιριας με κοστος 800 € περιπου ή να κοιταξω για κατι ακριβοτερο ( και λογικα καλυτερο)?

 

Δεν θα κανει διαφορα στην τσεπη εαν θα ειναι 800 ή 1000 αλλα δεν θελω να περασω τα 1000. Ιονιστες, WIFI και λοιπα γκατζετς ειναι ευπροσδεκτα αλλα και να μην τα εχει, δεν χαθηκε και ο κοσμος. Ισα ισα, μια λιγοτρη πλακετα να ανησυχεις μην καει....

 

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μηχανημα? Σε μια απο τις 2 μαρκες που σας αναφερα αλλα δεκτες και αλλες προτασεις.

Το κλιματιστικο θα λειτουργει σαν μοναδικο στο 100τ.μ. σπιτι αλλα επαναλαμβαμω οτι και το υπαρχον μας καλυπτε. Θα ειναι για να εχει καλη θερμοκρασια στο σαλονι, που θα μπει και για να εχουν δροσια να κοιμηθεις τα υπνοδωματια. Για θερμανση, δεν εχω απαιτησεις να πηγαινει η ζεστη στα Υ/Δ αλλα μονο στο σαλονι.

 

Αυτα που εχω δει ειναι :

https://www.skroutz.gr/s/8695240/Daikin-Siesta-ATXN50NB9-ARXN50NB9.html

https://www.skroutz.gr/s/12282054/Mitsubishi-DXK-DXC-15-Z5-S.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9274667/Daikin-FTX50KV-RX50K.html

https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html

 

Ευχαριστω,

Εξ ορισμού είναι λίγα τα 18χ. btu.Εγω σε 94τμ διαμέρισμα του 06 Αθήνα έχω ...55χ btu!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Εξ ορισμού είναι λίγα τα 18χ. btu.Εγω σε 94τμ διαμέρισμα του 06 Αθήνα έχω ...55χ btu!

 

το ξερω οτι ειναι λιγα, ολοι λενε οτι ειναι για χωρο μεχρι 35-45 τμ το πολυ. Απο την αλλη εμας μας καλυπτουν. Ουτως η αλλως στο Υ/Δ μονο για υπνο παμε. Την υπολοιπη μερα στο σαλονι/καθιστικο.

 

Μπορει να ζοριζεται το κλιματιστικο αλλα δεν το βαζω ποτε το καλοκαιρι πχ στους 23 βαθμους... η εστω το κανω πολυ σπανια.

Καλοκαιρι 26-27 βαθμους δουλευει, που νομιζω οτι ειναι εφικτη θερμοκρασια για να την πιασει ενα 18αρι.

 

Και προτιμω να εχω ενα μεγαλο στο σαλονι απο 2 3 μικρα στα διαφορα δωματια. Και επισης 24αρι ανεβαινει σε κοστος.

Το βασικο ειναι οτι ολα αυτα τα χρονια, δεν υπηρχε θεμα και αναγκη για 2ο κλιματιστικο. Εχουμε και ανεμιστηρα οροφης, οποτε δεν καναμε υποχωρηση- συμβιβασμο σε κατι. Μονο οτι επρεπε να μεινουν οι εσωτερικες πορτες στο σπιτι ανοικτες...

 

Οποτε, τι κανουμε? Τι αγοραζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικα,πχ με εξωτερική θερμοκρασία +43 την "έκατσες την βάρκα" η με +05! ΚΑΘΕ ΔΩΜΆΤΙΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑ για να έχεις και εξοικονόμηση ενέργειας και θερμική άνεση.Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα που ένας επαγγελματίας θα σου τα απέτρεπε.Α και κάνεις λάθος χρήσης του μηχανήματος όπου είναι σχεδιασμένο για διαφορετικές συνθήκες χρήσης δλδ εσύ το ξελιγωνης με αποτέλεσμα μικρότερη διάρκεια ζωής και συχνότερες βλάβες και ίσως άρνηση κάλυψη εγγύησης!
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση που δεν εχω βρει απαντηση!?!κλιματιστικο σε μεγαλο μπανιο μπορει να τοποθετηθει!?!ή λογο τυχόν υγρασιων δεν ενδείκνυται!?!το μπανιο ειναι περιπου 20m².
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ότι δεν κάνω την ιδανική χρήση. Ξέρω και τι έχω γράψει από το πρώτο ποστ ότι δεν ακολουθώ τις οδηγίες των ειδικών.

Αυτό που λέω είναι ότι τόσα χρόνια δεν είχαμε θέμα με το ένα κλιματιστικό. Ούτε από ποιότητα ανεσης ούτε από την λειτουργία του κλιματιστικού. Δεν είχα μετρήσει ποτέ την κατανάλωση σε ρεύμα αλλά θεωρώ δεδομένο ότι θα θα έκαιγε συνολικά παραπάνω μιας και θα δουλεύε υπερωρίες...

Απλά δεν θέλαμε την χρήση κλιματιστικού στο Υ/Δ γιατί θα κατέβαζε πολύ την θερμοκρασία. Αντίθετα, δουλεύοντας το μεγάλο κλιματιστικό από το σαλόνι είχαμε ιδανική θερμοκρασία για ύπνο.

 

Για να το κλείσω το θέμα, να πω ότι εμάς με καλύπτει η συγκεκριμένη λύση και μέχρι τώρα δεν είχαμε θέμα, και ούτε κάναμε συμβιβασμό και υποχωρήσεις. Και για αυτό αποφασίσαμε να διατηρήσουμε την λύση του ενός μεγάλου κλιματιστικού παρά πολλών μικρών. Για αυτό τελικά αποφασίσαμε και αγορασαμε ένα 18αρι mitsubishi δίνοντας χρήματα που θα μπορούσαμε να δώσαμε για 2 επώνυμα ή και 3 no name μηχανήματα μικρότερης ισχυης. Ελπίζω να μας δικαιώσει η επιλογή αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση που δεν εχω βρει απαντηση!?!κλιματιστικο σε μεγαλο μπανιο μπορει να τοποθετηθει!?!ή λογο τυχόν υγρασιων δεν ενδείκνυται!?!το μπανιο ειναι περιπου 20m².
καλυτερα να αποφυγεις θερμανση με κλιματιστικο στο μπανιο και οποιοδηποτε μεσο θέρμανσης με αερα.

προτιμησε καποιο μεσο που ακτινοβολει θερμοτητα

Δεν αμφισβητώ ότι δεν κάνω την ιδανική χρήση. Ξέρω και τι έχω γράψει από το πρώτο ποστ ότι δεν ακολουθώ τις οδηγίες των ειδικών.

Αυτό που λέω είναι ότι τόσα χρόνια δεν είχαμε θέμα με το ένα κλιματιστικό. Ούτε από ποιότητα ανεσης ούτε από την λειτουργία του κλιματιστικού. Δεν είχα μετρήσει ποτέ την κατανάλωση σε ρεύμα αλλά θεωρώ δεδομένο ότι θα θα έκαιγε συνολικά παραπάνω μιας και θα δουλεύε υπερωρίες...

Απλά δεν θέλαμε την χρήση κλιματιστικού στο Υ/Δ γιατί θα κατέβαζε πολύ την θερμοκρασία. Αντίθετα, δουλεύοντας το μεγάλο κλιματιστικό από το σαλόνι είχαμε ιδανική θερμοκρασία για ύπνο.

 

Για να το κλείσω το θέμα, να πω ότι εμάς με καλύπτει η συγκεκριμένη λύση και μέχρι τώρα δεν είχαμε θέμα, και ούτε κάναμε συμβιβασμό και υποχωρήσεις. Και για αυτό αποφασίσαμε να διατηρήσουμε την λύση του ενός μεγάλου κλιματιστικού παρά πολλών μικρών. Για αυτό τελικά αποφασίσαμε και αγορασαμε ένα 18αρι mitsubishi δίνοντας χρήματα που θα μπορούσαμε να δώσαμε για 2 επώνυμα ή και 3 no name μηχανήματα μικρότερης ισχυης. Ελπίζω να μας δικαιώσει η επιλογή αυτή...

απο ποιοτητα κλιματισμου σιγουρα επιλεξατε την χειριστη λυση.αν βεβαια εσας σας ευχαριστει εμας δεν μας πεφτει λογος.

επισης και στο θεμα οικονομιας ειναι η χειριστη λυση.στο ΥΔ δεν υπαρχει λογος να αλλαζεται υπερβολικα την θερμοκρασια περιβαλλοντος ωστε να παγωνεται η να ζεσταινεστε.θα την ρυθμιζατε στην θερμοκρασία που σας ευχαριστεί.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να έχεις ένα οικογενειακό αυτοκίνητο στα ~1250 κιλά βάρος π.χ. και 35 hp με τελική 110 km/h ένταξη κάποτε θα φτάσεις στον προορισμό σου.
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ MITSUBISHI Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ FDKN208C & FDC208HEN3A ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ INVERTER ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 2010 ΜΑΛΛΟΝ
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές αναβοσβήνει και ποσα δευτερόλεπτα είναι το κενό διάστημα; Επίσης γράψε μου το ακριβές μοντέλο (το γράφει στην ετικέτα του κλιματιστικού) μπας και βγάλω καμία άκρη

 

 

σβήνει και αναβοσβήνει το power led 7 φορές -κενό μάλλον για 2sec-7φορες και επαναλαμβάνει

Toyotomi izuru trn/trg35zr

Edited by dante13
Link to comment
Share on other sites

Για το gree bora 18αρι ποια είναι η άποψη σας;

Αξίζει τα λεφτά του;

Το θέλω για σάλο κουζίνα 30-35 τ.μ.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Κάναμε πρόσφατα αγορά κλιματιστικού pitsos απο τον κοτσόβολο, το οποίο είχε πρόβλημα στην πλακέτα τελικά(το διαπιστώσαμε προφανώς μετά την εγκατάσταση) οπότε ζητήσαμε επιστροφή χρημάτων. Σκεφτόμαστε τώρα μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που περάσαμε να κάνουμε αγορά καινούργιου απο άλλο κατάστημα.

 

Οι τεχνικοί που ήρθαν έκαναν τα μισά απο αυτά που έλεγε το φυλλάδιο εγκατάστασης .

1 Δεν έλεγξαν για διαρροές και την πίεση.

2 Δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού ή συμπλήρωσαν ψυκτικό.

3 Δεν μας ενημέρωσαν για τις λειτουργίες και τη χρήση του κλιματιστικού.

4 Έκοψαν μικρό το καλώδιο ρεύματος με αποτέλεσμα να χρειάζεται μπαλαντέζα/πολύμπριζο για την σύνδεσή της στην πρίζα.

5 Χρησιμοποίησαν το φελιζόλ της συσκευασίας για να φτιάζουν στόκο να κλείσουν τις τρύπες.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι,

Να απαιτήσω απο τον επόμενο τεχνικό που θα έρθει, να ακολουθήσει τις οδηγίες όπως αναγράφονται ; και πόσο μπορεί να επιρρεάσσει η μη τήρησή τους την απόδοση ή την εγγύηση του κλιματιστικού ;

 

Θεωρώ οτι είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε κάθε καταναλωτής να ενημερώνεται απο το κατάστημα ή να γνωρίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Κάναμε πρόσφατα αγορά κλιματιστικού pitsos απο τον κοτσόβολο, το οποίο είχε πρόβλημα στην πλακέτα τελικά(το διαπιστώσαμε προφανώς μετά την εγκατάσταση) οπότε ζητήσαμε επιστροφή χρημάτων. Σκεφτόμαστε τώρα μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που περάσαμε να κάνουμε αγορά καινούργιου απο άλλο κατάστημα.

 

Οι τεχνικοί που ήρθαν έκαναν τα μισά απο αυτά που έλεγε το φυλλάδιο εγκατάστασης .

1 Δεν έλεγξαν για διαρροές και την πίεση.

2 Δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού ή συμπλήρωσαν ψυκτικό.

3 Δεν μας ενημέρωσαν για τις λειτουργίες και τη χρήση του κλιματιστικού.

4 Έκοψαν μικρό το καλώδιο ρεύματος με αποτέλεσμα να χρειάζεται μπαλαντέζα/πολύμπριζο για την σύνδεσή της στην πρίζα.

5 Χρησιμοποίησαν το φελιζόλ της συσκευασίας για να φτιάζουν στόκο να κλείσουν τις τρύπες.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι,

Να απαιτήσω απο τον επόμενο τεχνικό που θα έρθει, να ακολουθήσει τις οδηγίες όπως αναγράφονται ; και πόσο μπορεί να επιρρεάσσει η μη τήρησή τους την απόδοση ή την εγγύηση του κλιματιστικού ;

 

Θεωρώ οτι είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε κάθε καταναλωτής να ενημερώνεται απο το κατάστημα ή να γνωρίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

παιδιά μακριά από τοποθετήσεις που κάνουν οι κάθε λογής κοτσοβολοι δεν είμαι τεχνικός παθοντας είμαι

 

ούτε να με πληρώσουν δεν το ξανακάνω αυτο

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ MITSUBISHI Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ FDKN208C & FDC208HEN3A ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ INVERTER ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 2010 ΜΑΛΛΟΝ

 

Βγαλε φωτογραφία της ετικέτα της εξωτερικής μονάδας να σου πω. Κατα 99 % δεν είναι inverter .

Link to comment
Share on other sites

Πριν έρθει το συνεργείο τηλεφωνικά όταν είναι να κλείσεις το ραντεβού για εγκατάσταση να ρωτήσεις και να απαιτησεις η εγκατάσταση να γίνει όπως ορίζει ο κατασκευαστής.Το έκανα και δεν είχα πρόβλημα με συνεργείο κότσο!
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Σε aircondition 15ετιας παρατηρησα οτι η ασπρη ταινια που ειναι τυλιγμενα οι σωληνες και τα καλωδια του aircondition ειναι αρκτετα φθαρμενη και σε καποια σημεια εχει φυγει εντελως.Αυτη η ταινια ειναι απλη μονωτικη ή κατι διαφορετικο και αν ναι απο που μπροω να την προμηθευτω;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

σε καταστημα με υδραυλικα(οχι λεκανες ,νιπτηρες αλλα σωληνες βανες κλπ)
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...