Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι κακη η χρηση του κλιματιστικου αν ανοιγεις παραθυρα, εκτος αν υπαρχει λογος πχ καπνισμα, εστω και αν το κλεινεις οση ωρα ειναι ανοικτα.

Τωρα ο ιονιστης βοηθαει λιγο, κυριως αν εχει και μηχανισμο κατακρατησης σωματιδιων (φιλτρο), αλλα θαυματα δεν κανει.

Ψαξε στο wiki να τα διαβασεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από εμένα παιδιά. Έχω στο διάδρομο ένα 18άρι YORK το οποίο πιάνει τις 3 κρεβατοκάμαρες. Το είχα βάλει για δροσιά, αλλά φέτος, με την αύξηση του πετρελαίου, το χρησιμοποίησα και για θέρμανση. Ενώ από άποψη απόδοσης είμαι σχετικά ευχαριστημένος, από τα υπόλοιπα μάπα. Κάνει θόρυβο, μέσα - έξω, όταν ζεσταίνεται αρχίζει τα κρακ-κρουκ σαν να σπάει, αλλά το χειρότερο, όταν δουλεύει, συντονίζει και τρίζει. Το κουνάς, σταματάει, το αφήνεις ξανατρίζει.

Έτσι σκέφτομαι, παρότι 3 χρονών, να το αλλάξω.

Είδα την προσφορά του Κοτσόβολου και ψήνομαι. Όμως ποιο 18άρι απ΄όλα;

Toyotomi Akira A180GVRT3

Toshiba RAS18N3AV2EKV2E

Toyotomi Kuro TKN TKG A56DV

Hitachi RAK50PPA

Κλείνω μάλλον προς το τελευταίο. Έχω δίκιο ή κάνω δεύτερη φορά πατάτα;

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

.... αλλά το χειρότερο, όταν δουλεύει, συντονίζει και τρίζει. Το κουνάς, σταματάει, το αφήνεις ξανατρίζει.

Έτσι σκέφτομαι, παρότι 3 χρονών, να το αλλάξω.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Φιλε πριν κανεις οτιδηποτε.

Βρες καποιο βαρυ σιδερο, και βιδωσε το εκει που τριζει.

Αν αλλαξεις το βαρος αποσυντονιζεις το τριξιμο. Αν εχεις σιδερενια τμηματα, βρες μαγνητες απο χαλασμενα ηχεια και βαλτα εκει που τριζουν οι λαμαρινες.

Πολλες φορες μια τρυπα και μια βιδα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

πηρα περσυ ενα κινεζικο 12αρι,midea,μεταχειρισμενο,100 και 50 τοποθετιση,αρκετα παλιο για μια γκαρσονιερα που νοικιαζω σε φοιτητες 38τμ.(λογω τιμης πετρελαιου αυτη η αγορα)

Εσωτερικα ομως εχει επωνυμα εξαρτηματα,toshiba-sharp :blink:!

Και το σημαντικοτερο?Μετρωναντας την καταναλωση στο ρολοι δεη για 2 μηνες οπου το ανοιγε καθημερινα(χειμωνας) 8-14 ωρες(πολλες φορες το αφηνε ολη νυχτα ανοιχτο) οι συνολικες κιλοβατορες(ολο το ρευμα του σπιτιου,κουζινα,θερμοσυφωνας,πλυντηριο,αιρκοντισιον κτλ) ητανε 680......:lol:

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

 

καθώς μπαίνουμε στο καλοκαιράκι, εξετάζω κι εγώ την τοποθέτηση ενός νέου κλιματιστικού στο καθιστικό του σπιτιού μου, που είναι στη Χαλκίδα. Το μηχάνημα θα χρησιμοποιείται για ψύξη και για θέρμανση. Για το δεύτερο, σε συνδυασμό μ'ένα ισχυρό ενεργειακό τζάκι (και καλοριφέρ πετρελαίου, σε ρόλο εφεδρείας πλέον). Ωστόσο, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, λόγω της διαρρύθμισης και των μεγάλων ανοιγμάτων του χώρου, όπως μπορείτε να δείτε στην κάτοψη που επισυνάπτω:

 

http://i421.photobucket.com/albums/pp293/alombar/eae1362c-05ab-4bc2-b880-6bbea47231a6_zps6cd1636a.jpg

 

Το σπίτι είναι κατασκευής τριακονταετίας, ανακαινισμένο, αλλά με τα κουφώματα του τμήματος που απεικονίζεται στην κάτοψη να είναι τα αρχικά (όλα τα υπόλοιπα έχουν αντικατασταθεί). Υπάρχει μόνωση στο πάτωμα (από κάτω είναι πιλοτή) και από επάνω υπάρχει χτισμένος άλλος όροφος. Επίσης, υπάρχουν τέντες γύρω-γύρω.

Το εμβαδόν του καθιστικού είναι 28τμ και του σαλονιού 35τμ. Το εσωτερικό ύψος είναι 2,95μ. Τα ανοίγματα μεταξύ των εικονιζόμενων χώρων είναι χωρίς πόρτες κι έχουν ύψος 2,20μ.

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο καθιστικό ένα κλιματιστικό Fujitsu (On/Off), ψυκτικής ικανότητας 4,25kW (14.000 BTU), τοποθετημένο μάλλον άτσαλα, καθώς αφενός είναι πολύ χαμηλά (στο 1,95μ.), αφετέρου είναι απέναντι από το μεγάλο άνοιγμα προς το σαλόνι, οπότε η ψύξη κατευθύνεται προς τα εκεί.

Αυτό είναι από τη μια καλό γιατί αποφεύγονται τα ψυχρά ρεύματα προς τους καθήμενους (φανταστείτε τους από το τζάκι και προς τα κάτω, να κοιτάνε προς τ'αριστερά, που είναι η τηλεόραση). Από την άλλη όμως, σημαίνει ότι μεγάλο μέρος της διαρρέει προς το σαλόνι. Περιέργως πάντως, ακόμα και στις μεγάλες ζέστες, το Fujitsu ψύχει ικανοποιητικά αυτόν τον τεράστιο χώρο, αρκεί να του δοθεί ο απαιτούμενος χρόνος (έχει όμως βοήθεια κι από τα κλιματιστικά κάποιων διπλανών δωματίων, που δεν απεικονίζονται).

 

Λόγω του αργού χρόνου απόκρισης και των μειονεκτημάτων των On/Off (σχετικά χαμηλούς συντελεστές απόδοσης, υψηλό θόρυβο και -λιγότερο- το ξεκίνα/σταμάτα και τη μειωμένη θερμαντική απόδοση όσο κρυώνει ο καιρός), σκέφτομαι:

  • να μεταφέρω το Fujitsu στην κόγχη του σαλονιού, κάτω αριστερά όπως κοιτάμε την κάτοψη. Εκεί θα λειτουργεί μόνο ως βοηθητικό στο κύριο κλιματιστικό του καθιστικού, γιατί η ψύξη και η θέρμανση του σαλονιού μου είναι τελείως αδιάφορη: μόνο σε ειδικές περιστάσεις καθόμαστε εκεί (αλλά από την άλλη δε θέλω να το χωρίσω, για να μην «κλείσω» το καθιστικό). Μάλιστα, σκοπεύω να το τοποθετήσω και πάλι στο ίδιο χαμηλό ύψος, ώστε να μην ψύχω άσκοπα το ανώτερο τμήμα του αέρα του σαλονιού, το οποίο -ούτως ή άλλως- δεν έχει επικοινωνία με το καθιστικό, λόγω του δοκαριού που τα χωρίζει.
  • να τοποθετήσω ένα καινούριο κλιματιστικό, σε διαφορετική διάταξη. Αντί να κοιτάει προς τα «κάτω», να κοιτάει «αριστερά» στην κάτοψη. Ο μόνος χώρος που είναι διαθέσιμος, είναι σ’ένα δοκάρι ύψους 0,40μ., που χωρίζει το καθιστικό από την κουζίνα. Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά η εσωτερική μονάδα θα μπει ψηλά (περίπου στα 2,55μ., με μόλις 0,10μ. απόσταση από την οροφή). Η λογική είναι η ψύξη -κυρίως- να εγκλωβίζεται και διαχέεται μέσα στο καθιστικό, χωρίς όμως να ενοχλούνται οι παριστάμενοι (που θα κάθονται πιο αριστερά, όπως θα κοιτάει το κλιματιστικό).

 

Και για τα δύο κλιματιστικά υπάρχει χώρος για άνετη τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας και -ειδικά για το καινούριο- υπάρχει αφιερωμένη παροχή 3Χ1,5μμ σε ασφάλεια 10Α.

 

Με βάση τον όγκο των κλιματιζόμενων χώρων και την προηγούμενη εμπειρία, εκτιμώ ότι -σε συνδυασμό με το παλιό κλιματιστικό και το τζάκι- ένα inverter μηχάνημα 3,5-4,2kW (12άρι-14άρι) επαρκεί για να καλύψει το χώρο. Ωστόσο, είμαι διατεθειμένος να πάω και για 5kW (18άρι) αν συντρέχουν συμπληρωματικοί λόγοι, όπως οι αυξημένες ανάγκες ψύξης, από τη μετακίνηση του κύριου κλιματιστικού κατά 0,6μ. ψηλότερα. Νομίζω ότι η παροχή θα το σηκώσει -έστω κι αν χρειαστεί ίσως αλλαγή της ασφάλειας σε «αργή» (ηλεκτροκινητήρων) ή/και σε 16A.

 

Θα ήθελα κατ’ αρχήν τα σχόλιά σας σχετικά με αυτά τα σχέδια. Αν δηλαδή εντοπίζετε κάποιο βασικό λάθος ή αν νομίζετε ότι κάτι μπορεί να γίνει καλύτερα. Στη συνέχεια μπορούμε, αν θέλετε, να μιλήσουμε και για συγκεκριμένα μοντέλα.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από εμένα παιδιά. Έχω στο διάδρομο ένα 18άρι YORK το οποίο πιάνει τις 3 κρεβατοκάμαρες. Το είχα βάλει για δροσιά, αλλά φέτος, με την αύξηση του πετρελαίου, το χρησιμοποίησα και για θέρμανση. Ενώ από άποψη απόδοσης είμαι σχετικά ευχαριστημένος, από τα υπόλοιπα μάπα. Κάνει θόρυβο, μέσα - έξω, όταν ζεσταίνεται αρχίζει τα κρακ-κρουκ σαν να σπάει, αλλά το χειρότερο, όταν δουλεύει, συντονίζει και τρίζει. Το κουνάς, σταματάει, το αφήνεις ξανατρίζει.

Έτσι σκέφτομαι, παρότι 3 χρονών, να το αλλάξω.

Είδα την προσφορά του Κοτσόβολου και ψήνομαι. Όμως ποιο 18άρι απ΄όλα;

Toyotomi Akira A180GVRT3

Toshiba RAS18N3AV2EKV2E

Toyotomi Kuro TKN TKG A56DV

Hitachi RAK50PPA

Κλείνω μάλλον προς το τελευταίο. Έχω δίκιο ή κάνω δεύτερη φορά πατάτα;

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

 

Εγώ φίλε μου,παρήγγειλα το HITACHI με αυτήν την προσφορά.Γενικά από τα σχόλια χαρακτηρίζεται ως ένα πολύ καλό κλιματιστικό με δυνατές επιδόσεις τόσο στη θέρμανση όσο και στην ψύξη.Και οικονομικό στην κατανάλωση.Το τηλεκοντρόλ του,είναι κόσμημα όπως διάβασα σε ένα σχόλιο.Θα μπορώ να πω περισσότερα σε 1-2 βδομάδες όταν θα το έχω πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές εξειδικευμένες ερωτήσεις τεχνικής φύσης:

  • ποιο θεωρείται το ιδανικό ύψος τοποθέτησης της εσωτερικής μονάδας σ'ένα χώρο σαν τον δικό μου, και πως σχετίζεται με το εσωτερικό ύψος του δωματίου;
  • πόση κλίση πρέπει να έχει ο αγωγός αποστράγγισης των συμπυκνωμάτων; (δηλ. πόσα εκατοστά να κατεβαίνει, ανά μέτρο μήκους)
  • πόσο καλή είναι η απόδοση των συστημάτων Follow-me/i-Feel στα τηλεχειριστήρια ορισμένων κλιματιστικών; Εκτός από τις Toyotomi, Electrolux, Inventor και Midea, προσφέρει κάποια άλλη εταιρεία αυτή τη δυνατότητα (κατά προτίμηση από τις θεωρούμενες κορυφαίες); Είδα αυτό ότι αναφέρει ένδειξη θερμοκρασίας χώρου στο τηλεχειριστήριο, αλλά δεν είναι σαφές αν η λειτουργία του ρυθμίζεται και βάσει αυτής της παραμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο έχω 4 επιλογές:

LG Libero E E09EK -> 510€

Panasonic KIT-RE9-PKE-3 -> 530€

Hitachi RAS E10H3 -> 580€

Toyotomi MTG 228IVP -> 550€

 

Για καθιστικό αντίστοιχα 12αρια:

LG Libero E E12EK -> 610€

Panasonic KIT-RE12-PKE-3 -> 630€

Hitachi RAS E14H3 -> 670€

Toyotomi MTG 235IVP -> 630€

 

Για mitsubishi ή samsung προτείνεται κάτι σε αυτά τα λεφτά περίπου +/- 50€??

Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο έχω 4 επιλογές:

LG Libero E E09EK -> 510€

Panasonic KIT-RE9-PKE-3 -> 530€

Hitachi RAS E10H3 -> 580€

Toyotomi MTG 228IVP -> 550€

 

Για καθιστικό αντίστοιχα 12αρια:

LG Libero E E12EK -> 610€

Panasonic KIT-RE12-PKE-3 -> 630€

Hitachi RAS E14H3 -> 670€

Toyotomi MTG 235IVP -> 630€

 

Για mitsubishi ή samsung προτείνεται κάτι σε αυτά τα λεφτά περίπου +/- 50€??

 

Τα hitachi που εχεις παραπανω ειναι παλια μοντελα. Τα φετινα ειναι τα E10AHG / E14AHG

Link to comment
Share on other sites

Τα hitachi που εχεις παραπανω ειναι παλια μοντελα. Τα φετινα ειναι τα E10AHG / E14AHG

Έτσι μου είπαν ότι είναι πιο παλιά μοντέλα, από τα υπόλοιπα έχουμε κάποια εικόνα για το ποιο είναι πιο καλό? Σε mitsubishi τι υπάρχει στα ανωτέρω λεφτά 9αρι και 12αρι αντίστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές εξειδικευμένες ερωτήσεις τεχνικής φύσης:

  • ποιο θεωρείται το ιδανικό ύψος τοποθέτησης της εσωτερικής μονάδας σ'ένα χώρο σαν τον δικό μου, και πως σχετίζεται με το εσωτερικό ύψος του δωματίου;
  • πόση κλίση πρέπει να έχει ο αγωγός αποστράγγισης των συμπυκνωμάτων; (δηλ. πόσα εκατοστά να κατεβαίνει, ανά μέτρο μήκους)
  • πόσο καλή είναι η απόδοση των συστημάτων Follow-me/i-Feel στα τηλεχειριστήρια ορισμένων κλιματιστικών; Εκτός από τις Toyotomi, Electrolux, Inventor και Midea, προσφέρει κάποια άλλη εταιρεία αυτή τη δυνατότητα (κατά προτίμηση από τις θεωρούμενες κορυφαίες); Είδα αυτό ότι αναφέρει ένδειξη θερμοκρασίας χώρου στο τηλεχειριστήριο, αλλά δεν είναι σαφές αν η λειτουργία του ρυθμίζεται και βάσει αυτής της παραμέτρου.

 

Για το i feel μπορώ να πω ότι είναι κατα μεγάλη προσέγγιση. Δεν έχει καλή ευαισθησία . Προσωπικά δε το χρησιμοποιώ. Μιλάω για κλιματιστικό Gree . Το ίδιο σύστημα έχουν και τα inventor (ίδια εταιρεία κατασκευής)

Μια φορά το δοκίμασα στη θέρμανση. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω αναλυτικά να δώ κατα πόσο έχει απόκλιση.

Εταιρίες που έχουν ανάλογο σύστημα είναι DAIKIN MITSUBISHI (μιλάμε για τις ακριβές σειρές) νομίζω καί fujitsu. Λογικά θα υπάρχουν και άλλες εταιρείες αλλά για αυτές γνωρίζω μόνο.

 

Για υπνοδωμάτιο έχω 4 επιλογές:

LG Libero E E09EK -> 510€

Panasonic KIT-RE9-PKE-3 -> 530€

Hitachi RAS E10H3 -> 580€

Toyotomi MTG 228IVP -> 550€

 

Για καθιστικό αντίστοιχα 12αρια:

LG Libero E E12EK -> 610€

Panasonic KIT-RE12-PKE-3 -> 630€

Hitachi RAS E14H3 -> 670€

Toyotomi MTG 235IVP -> 630€

 

Για mitsubishi ή samsung προτείνεται κάτι σε αυτά τα λεφτά περίπου +/- 50€??

 

Από αυτά που παραθέτεις θα σου πρότεινα το 9αρι Hitachi RASE10HAG http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119301-hitachi-rase10hag?cmicc=skroutz

Πρέπει να είναι καινούριο μοντέλο σε σύγκριση με το Hitachi που λες εσύ. Αθόρυβο είναι απο τι βλέπω πολύ καλές αποδόσεις. Από λειτουργίες δέ ξέρω. Το ίδιο μοντέλο σε 12άρι σου προτείνω.

Προσωπική άποψη μακριά απο LG εκτός αν μιλάμε για το κορυφαίο της μοντέλο που και πάλι έχω κάποιους ενδοιασμούς.

Τα toyotomi τα θεωρώ ποιοτικά αλλά μέτρια μηχανήματα σε ενεργειακή απόδοση πλέον για τα λεφτά τους και συγκριτικά με το τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Τέλος δε θα σου πρότεινα samsung.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Για το i feel μπορώ να πω ότι είναι κατα μεγάλη προσέγγιση. Δεν έχει καλή ευαισθησία . Προσωπικά δε το χρησιμοποιώ. Μιλάω για κλιματιστικό Gree . Το ίδιο σύστημα έχουν και τα inventor (ίδια εταιρεία κατασκευής)

Μια φορά το δοκίμασα στη θέρμανση. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω αναλυτικά να δώ κατα πόσο έχει απόκλιση.

Εταιρίες που έχουν ανάλογο σύστημα είναι DAIKIN MITSUBISHI (μιλάμε για τις ακριβές σειρές) νομίζω καί fujitsu. Λογικά θα υπάρχουν και άλλες εταιρείες αλλά για αυτές γνωρίζω μόνο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ο λόγος που ρωτάω, είναι γιατί -όπως περιέγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου- ο χώρος που θέλω να κλιματίζω έχει μεγάλα ανοίγματα. Κάτι που, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι θα λειτουργεί παράλληλα το δεύτερο κλιματιστικό στο διπλανό χώρο, και το κύριο κλιματιστικό θα μπει (αναγκαστικά) ψηλά, φοβάμαι μήπως το μπερδεύει και πρέπει να παίζω συνέχεια με το τηλεχειριστήριο. Αν το σύστημα Follow me/i-feel αποδίδει σωστά, τότε ίσως είναι η λύση στο πρόβλημα. Αν πάλι η απόδοσή του δεν είναι ικανοποιητική, και πάλι θα ήταν πολύ χρήσιμο να το γνώριζα, ώστε να μην περιορίζω την επιλογή μου σε μηχανήματα που να το διαθέτουν.

 

Γνωρίζουμε συγκεκριμένα μοντέλα καλών εταιρειών (12άρια-18άρια) με αυτό το σύστημα; Το Daikin FTXS35K και το LG H12AK, που έχω στη short-list, δε φαίνεται να το έχουν. Το Hitachi RAK-50PPA μ' έχει μπερδέψει, γιατί από τη μια γράφει ότι έχει αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο, από την άλλη δε λέει πουθενά ότι μπορεί να ρυθμιστεί η θερμοκρασία με αυτόν τον τρόπο. Μόνο το Toyotomi KURO TKN/TKG-A56 DV λέει σαφώς ότι το κάνει, όπως βέβαια και κάποια μοντέλα Gree, Inventor, Midea, που όμως δεν είναι πρώτη επιλογή μου. Υπάρχει κι ένα Electrolux EXI18HL1WI, αλλά ούτε κι αυτό μου εμπνέει πολλή εμπιστοσύνη για κλιματιστικό.

 

Ότι γνωρίζετε πάντως σχετικά με το σύστημα κι ότι σχόλιο έχετε για τα μηχανήματα που αναφέρω παραπάνω, είναι ευπρόσδεκτο!

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ο λόγος που ρωτάω, είναι γιατί -Το Hitachi RAK-50PPA μ' έχει μπερδέψει, γιατί από τη μια γράφει ότι έχει αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο, από την άλλη δε λέει πουθενά ότι μπορεί να ρυθμιστεί η θερμοκρασία με αυτόν τον τρόπο. Μόνο το Toyotomi KURO TKN/TKG-A56 DV λέει σαφώς ότι το κάνει, όπως βέβαια και κάποια μοντέλα Gree, Inventor, Midea, που όμως δεν είναι πρώτη επιλογή μου. Υπάρχει κι ένα Electrolux EXI18HL1WI, αλλά ούτε κι αυτό μου εμπνέει πολλή εμπιστοσύνη για κλιματιστικό.

 

Ότι γνωρίζετε πάντως σχετικά με το σύστημα κι ότι σχόλιο έχετε για τα μηχανήματα που αναφέρω παραπάνω, είναι ευπρόσδεκτο!

 

Για το HITATCHI που ψαξα λίγο: Στα καταστήματα αναφέρουν ότι έχει ένδειξη θερμοκρασίας χώρου στο χειριστήριο. Δηλαδή πέρα απο τη θερμοκρασία που το ρυθμίζεις εσύ έχει και ένα θερμόμετρο (δεν ξέρω αν αυτό είναι πάνω στην εσωτερική μονάδα ή στο χειριστήριο) που σου δείχνει την στιγμιαία θερμοκρασία που έχει ο χώρος σου. Αυτό δεν είναι τύπου i feel κτλ. Ενα απλό θερμόμετρο είναι. Καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο τον εισαγωγέα των κλιματιστικών HITATCHI να σου πει. Προσωπικά δε θα παιρνά Electrolux. Επίσης Inventor και Gree μή τα χεις σε δεύτερη μοίρα. Είναι πολύ καλά κλιματιστικά με τεράστια εγγύηση 5 χρόνια ηλεκτρικά και 10 συμπιεστής και value for money. Π.χ το Gree Change είναι της κοινοπραξίας Gree-Daikin δεν είναι και ότι πιο οικονομικό σε inventer ένα καλό μηχάνημα σε οικονομία θα λεγα αλλά είναι σε καλή τιμή.

 

Όσον αφορά τη κάτοψη του σπιτιού σου και τους προβληματισμούς σου για την τοποθέτηση των μηχανημάτων δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αποψη μου είναι να συμβουλευτείς ένα μηχανολόγο μηχανικό γιατί δεν θες απλά να ψίξεις ένα χώρο αλλα 2 απο τι κατάλαβα και η παρουσία 2 κλιματιστικών συν το τζάκι και με μια λανθασμένη διάταξη μπορεί να σου δημιουργήσει ρεύματα στο χώρο που είναι ότι χειρότερο για την θερμική σου άνεση. Γνωρίζω ότι μια μηχανολογική μελέτη κοστίζει αρκετά και δεν υπάρχουν λεφτά στις μέρες μας αλλά είναι ότι καλύτερο για να νειώθεις άνετα. Εκτός αν έχεις κανα φίλο σου μηχανολόγο ή κάποιο γνωστό να σου δώσει κάποιες έστω μπακαλίστικες συμβουλές.Προσωπικά αν και σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός στο τομέα της ενέργειας δεν έχω ακόμα τις γνώσεις να σε βοηθήσω σε κάτι τέτοιο αλλιώς θα σε βοηθούσα με ευχαρίστηση. :)

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα ρωτήσει και παλιότερα (πέρισυ) για ένα κλιματιστικό για τον χώρο του σαλονιού (το οποίο στη ουσία είναι ενιαίος χώρος με το καθιστικό χωλ και με ένα μικρό χώρισμα και την κουζίνα) περίπου στα 60 τμ.

Μιας και το οικονομικό μας περιορίζει μας είχαν προτείνει το:

  • Hitachi RAS/RAC-60YH7

 

Τώρα βλέπω και τα παρακάτω στα ίδια λεφτά

  • Toyotomi Kuro TKN TKG A71DV
  • Fujitsu ASYG24LFC
  • Samsung AR24FSFPDGM

 

Αξίζει κάποιο από αυτά περισσότερο από το Hitchi;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα Ηitachi που αναφερθήκατε η δυνατή νεα σειρά ,εχουν απλά αισθητήρα θερμοκρασίας δωματιου στο τηλεχειριστήριο και μια λειτουργία που δειχνει ενδεικτικα ποσο ρευμα καταναλωσες .Σε ενα υπήρχε και Ελληνικό μενου στο κοντρολ.Γνώμη μου παντως που τα είδα κάπου ,δεν έχουν την αισθηση των αμεσως προηγούμενων παρόμοιων μοντέλων σε απόδοση,χώρια δείχνουν λίγο ψευτικα τα πλαστικά τους και ο συμπιεστής. Παντως ειναι Μαλαισιας κατασκευής αυτα που ειδα όπως νομίζω και η προηγούμενη σειρά ήταν από οτι εχω διαβασει.
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα Ηitachi που αναφερθήκατε η δυνατή νεα σειρά ,εχουν απλά αισθητήρα θερμοκρασίας δωματιου στο τηλεχειριστήριο και μια λειτουργία που δειχνει ενδεικτικα ποσο ρευμα καταναλωσες .Σε ενα υπήρχε και Ελληνικό μενου στο κοντρολ.Γνώμη μου παντως που τα είδα κάπου ,δεν έχουν την αισθηση των αμεσως προηγούμενων παρόμοιων μοντέλων σε απόδοση,χώρια δείχνουν λίγο ψευτικα τα πλαστικά τους και ο συμπιεστής. Παντως ειναι Μαλαισιας κατασκευής αυτα που ειδα όπως νομίζω και η προηγούμενη σειρά ήταν από οτι εχω διαβασει.

 

Το Hitachi ras/rac50ppa είναι σίγουρα κινέζικο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ: επικοινώνησα με τον εισαγωγέα των Hitachi, που μου είπε αυτό που λέτε κι εσείς: υπάρχει αισθητήρας θερμοκρασίας χώρου πάνω στο τηλεχειριστήριο, αλλά έχει καθαρά ενημερωτικό, κι όχι ρυθμιστικό ρόλο.

 

Μηχανολόγος είμαι κι εγώ, αν και το αντικείμενο εργασίας μου δεν έχει καμία σχέση με τα ψυκτικά. :-)

Πάντως μερικοί απλοί υπολογισμοί με δεδομένα την ανάγκη 50W/m^3 για ψύξη, 70W/m^3 για θέρμανση και το γεγονός ότι οι λοιπές συνθήκες κτιρίου και κλίματος δεν είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικές, δίνουν απαιτήσεις 4,13kW για ψύξη και 5,78kW για θέρμανση. Αυτό μεταφράζεται ουσιαστικά σ' ένα 14άρι μηχάνημα.

Τα πράγματα περιπλέκονται βέβαια κάπως από το γεγονός της ύπαρξης των μεγάλων ανοιγμάτων από το καθιστικό προς το σαλόνι κυρίως, αλλά και των συμπληρωματικών πηγών ψύξης/θέρμανσης. Όμως, κατά την εκτίμησή μου, το δεύτερο είναι μάλλον πλεονέκτημα, αφού και εφεδρείες προσφέρει, και καλύτερη κατανομή των φορτίων -κάτι που δε θα ήταν εφικτό αν όλη ισχύς αποδιδόταν από ένα σημείο. Θυμίζω πάντως ότι η ψύξη/θέρμανση του σαλονιού μου είναι αδιάφορη, απλά είναι συγκοινωνούν δοχείο με το καθιστικό.

 

Έφτιαξα πριν λίγο κι ένα συγκριτικό πίνακα, με τα τεχνικά χαρακτηριστικά για όσα μοντέλα μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Τον ανεβάζω πλήρη, μήπως κάποιος ενδιαφέρεται για μοντέλα αυτής της κατηγορίας. Εκτός από 14άρια, έχω περιλάβει και μερικά 12άρια και 18άρια, καθώς -για προαναφερθέντες λόγους- νομίζω ότι και αυτά αποτελούν δυνητικές επιλογές:

 

http://i421.photobucket.com/albums/pp293/alombar/Units_zpse8fd8a95.png

 

Η στήλη "Τιμή" αφορά τη χαμηλότερη τιμή που δίνει το skroutz για το κάθε μηχάνημα. Είναι τελείως ενδεικτική για μένα, καθώς σκοπεύω ν'αγοράσω όποιο μηχάνημα επιλεγεί τελικά, από κάποιο τοπικό εξειδικευμένο κατάστημα συστημάτων ψύξης/θέρμανσης, που να εμπορεύεται αυτή τη μάρκα.

 

Μια παρατήρηση, για την οποία θα ήθελα τη βοήθειά σας, είναι ότι τα μηχανήματα της Fujitsu στο φυλλάδιο από το οποίο πήρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, έχουν και το γράμμα "Α" στο τέλος του κωδικού μοντέλου (δηλ. ASYG18LFCΑ και ASYG14LUCΑ). Αντίθετα, στο skroutz αναγράφονται οι κωδικοί που έχω στον πίνακα, χωρίς το "Α". Τα τεχνικά χαρακτηριστικά στις σελίδες των καταστημάτων, είναι τα ίδια πάντως. Σημαίνει κάτι αυτή η διαφορά;

Επίσης, κάτι που μου φαίνεται περίεργο, είναι το γεγονός ότι το 18άρι Fujitsu εμφανίζεται στην ίδια τιμή -ή και φθηνότερο- από το 14άρι. Γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Σχετικά με την τελική φάση αξιολόγησης, να διευκρινίσω ότι το κόστος αγοράς το σταθμίζω τελευταίο, και μόνο αφού ξεκαθαριστούν τα μοντέλα που πληρούν τις βασικές απαιτήσεις κατά το βέλτιστο τρόπο. Αυτές είναι κατά σειρά σπουδαιότητας:

 

  1. η κάλυψη των ψυκτικών και -δευτερευόντως- θερμαντικών αναγκών του χώρου. Τα 12άρια εδώ έχουν ένα σχετικό μειονέκτημα, ως οριακά.
  2. οι συντελεστές απόδοσης. Σημαντική παράμετρος, αφού το κλιματιστικό που θα τοποθετηθεί, θα δουλεύει πρακτικά όλη μέρα, για μεγάλο διάστημα του έτους.
  3. η ποιότητα κατασκευής, αξιοπιστία, εγγύηση, σέρβις κλπ.
  4. η αθόρυβη λειτουργία. Σημαντική παράμετρος και αυτή.
  5. τα αποτελεσματικά συστήματα καθαρισμού του αέρα και αυτοκαθαρισμού του μηχανήματος.
  6. οι λοιπές ευκολίες που να έχουν σημασία στη συγκεκριμένη εφαρμογή, όπως το προαναφερθέν σύστημα Follow Me/i-feel.

 

Με βάση αυτά, χωρίς όμως να γνωρίζω πολλές πρακτικές λεπτομέρειες για τα μηχανήματα, η προσωπική μου κατάταξη με οικονομοτεχνικά κριτήρια, τείνει στην ακόλουθη λίστα:

  1. Fujitsu ASYG18LFC(Α)
  2. Daikin FTXS42K
  3. Toyotomi KURO TKN/TKG-A56 DV
  4. Inventor Avra 18 (A2VI-18/A2VO-18)
  5. Fujitsu ASYG14LUC(Α)

 

Τι γνώμη έχετε εσείς;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Oι τιμες εξαρταται από πολλους λόγους από θεμα ποσοτητας πωλησεων ,χώρα προελευσης ,ανάλογα την φίρμα μέχρι οτιδήποτε όπως προωθητικες ενεργειες και ειδικές εκπτώσεις για κάποιους λόγους.Οσο αφορα τι χρειάζεσαι θα πρέπει καλύτερα να το κρίνει τεχνικός επιτόπου .Σε χωρους σαν συγκοινωνούν δοχείο με το καθιστικό οπως γραφεις θα πρέπει να κοιτάξεις καλύτερα κλιματιστικό με δυνατό ανεμιστήρα.Εχουν αναφερθεί καποια εδώ μεσα αν ακόμα υπάρχουν στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin

Έχω ήδη μιλήσει με κάποιο τεχνικό και περιμένω την απάντησή του.

Θα μπορούσες να διευκρινίσεις λίγο αυτό που λες για την ανάγκη δυνατού ανεμιστήρα; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να πηγαίνει ο κλιματισμός και στο διπλανό δωμάτιο, απλά είναι αναγκαίο κακό, αφού δεν υπάρχει διαχωριστικό. Το ακριβώς αντίθετο θέλω να πετύχω, γι'αυτό και αλλάζω τη διάταξη του κλιματιστικού (από "Παλιό" σε "Νέο" στην κάτοψη).

Πάντως τον πιο ισχυρό ανεμιστήρα τον έχει το 18άρι Toyotomi, γι'αυτό έχει και τον περισσότερο θόρυβο (αρκετά σοβαρό αντικίνητρο για μένα).

 

@ Dio66

Έτσι νομίζω κι εγώ. Tι λέει η εμπειρία για τη χρήση inverter 18αριών με 10Α ασφάλεια (σε γραμμή "αφιερωμένη" μόνο στο κλιματιστικό);

 

Αν περιορίσουμε την τελική λίστα επιλογής ανάμεσα στα παρακάτω:

  1. Fujitsu ASYG18LFC(Α)
  2. Toyotomi KURO TKN/TKG-A56 DV

 

έχετε κάποιο τελευταίο σχόλιο για τα δύο μηχανήματα;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! είμαι καινούργιος στην παρέα και οσο μπορεσα λογο ελλειψης χρονου διαβασα προηγουμενα Post. θελω να τοποθετησω δυο κλιματιστικα inverter daikin η mitsubishi, ειμαι αναμεσα σε καποια μοντελα ομως θελω να επιλεξω το καλυτερο με βαση τα δικα μου κριτηρια... λοιπον αυτα τα κλιματιστικα θα τοποθετηθουν το ενα στην κρεβατοκάμαρα και το αλλο στο παιδικο οπου θα ερθει και το καινουργιο μελος στην οικογενεια σε δυο μηνες. Τα θελω και για θερμανση και ψυξη.θελω να ειναι αξιοπιστα και οικονομικα.τα δωματια ειναι 14 τ.μ. το ενα.Οποτε παραθετω τα μοντελα και σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια...

1)Daikin :

i)FTSX25K+RXS25K

ii) FTX25JV + RX25JV

2) Mitsubishi :

i) MSZ - FH25VE

ii) MSZ-FD25VA

iii) MSZ-EF 25VE

iv) MSZ-SF25VE

V) SRK /SRC 25 ZJX-S

Y.Γ. Ειναι αρκετα τα μοντελα οποτε ελπιζω με βαση τα κριτηρια να βοηθησετε λιγακι την κατασταση.Α ναι στα κριτηρια ειναι και τα db!:)

 

Οταν λεω οικονομικα εννοω ως προς τη λειτουργια-καταναλωση, γιατι μονο οικονομικα δεν ειναι αθτα τα μοντελα ως προς την αγορα.!:p

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

H καταναλωση αφορα πολλους παραγοντες ,θεμα θεσης και καταλληλοτητας ενος μηχανηματος για ενα χωρο.Τα mitusbishi ειναι καλυτερα σε καθαρισμο αερα αλλά τα πιό πολλα από όσα αναφέρεις είναι νεα μοντελα για εντυπώσεις.Τα Daikin είναι πιο κλασικα κλιματιστικα σε λειτουργιες.Πρεπει να τα δεις κάπου από κοντα και να ρωτησεις τεχνικό τι ταιριαζει στον χωρο σου.

 

@Gary Kokkin

Έχω ήδη μιλήσει με κάποιο τεχνικό και περιμένω την απάντησή του.

Θα μπορούσες να διευκρινίσεις λίγο αυτό που λες για την ανάγκη δυνατού ανεμιστήρα; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να πηγαίνει ο κλιματισμός και στο διπλανό δωμάτιο, απλά είναι αναγκαίο κακό, αφού δεν υπάρχει διαχωριστικό. Το ακριβώς αντίθετο θέλω να πετύχω, γι'αυτό και αλλάζω τη διάταξη του κλιματιστικού (από "Παλιό" σε "Νέο" στην κάτοψη).

Πάντως τον πιο ισχυρό ανεμιστήρα τον έχει το 18άρι Toyotomi, γι'αυτό έχει και τον περισσότερο θόρυβο (αρκετά σοβαρό αντικίνητρο για μένα).

 

Μονος σου απαντησες ότι θες τεχνικο,αλλά και ότι ειναι αναποφευκτο να μην πηγαινει ο αέρας και στο διπλανο δωματιο,οπότε λογικά να σκεφτεις να καλύψεις και δίπλα αναγκαστικά και κοιτάς θεση που να μην ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για το Toyotomi που βγαζει σε προσφορα αυριο το MediaMarkt στα €399 ?

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOYOTOMI-9-NVI-MMN-09NV,99452,397574,630617.html

 

Ειναι το μοντελο TOYOTOMI NVI-MMN-09NV (παλιο μοντελο ισως?), 9000Btu, με SEER/SCOP 5.3/3/5, Αφυγρανση, Ιονιστη και Φιλτρα.

Προοριζεται να μπει σε σχετικα μικρο δωματιο και κυριως θα δουλευει σε ψυξη για τα βραδυα.

Υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο σε αποδοση και τιμη που μπορω να κοιταξω?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα GT3 μια και πήρες πρόσφατα το srk63zk-s θα ήθελα να σε ρωτήσω αν στην εσωτερική μονάδα στο κάτω μέρος γράφει ion και αν στην εξωτερική στο πίσω μέρος έχει τον αισθητήρα μέτρησης της εξωτερικής υγρασίας όπως τον δείχνει στο φυλλάδιο?

Κατά την τοποθέτηση μου έκαναν και μια συγκόλληση στη χοντρή χαλκοσωλήνα. Είναι τραγικό λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...