Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Παιδιά, πάω να τρελαθώ με ένα fujitsu ASY14RSE-W 14αρι που έχω. Έκανα μετεγκατάσταση σε άλλη διεύθυνση και έκτοτε έχω πρόβλημα με τη ζέστη του. Το κλιματιστικό δουλεύει καλά για περίπου 10 λεπτά στην αρχή και μετά κάνει παύσεις χωρίς εσωτερικό αέρα ή να δουλεύει η εξωτερική μονάδα για 5-6 λεπτά, ξαναξεκινάει για 3-4 λεπτά και επαναλαμβάνεται αυτός ο κύκλος. Σήμερα στη Λάρισα με εξωτερική θερμοκρασία 15-17 βαθμούς κελσίου μου κάνει τα ίδια δηλαδή κάτι σαν απόψυξη (παρόλο που δεν αναβοσβήνει η ενδεικτική λυχνία της μονάδας όπως αναφέρει το manual και δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερη υγρασία) και η μονάδα στη βάση (είναι κρεμασμένη στον τοίχο) έχει σταγόνες νερών. Είπα τον τεχνικό που ήρθε ότι δεν δουλεύει καλά αλλά ειδικά εκείνη την ημέρα όντως δούλεψε για αρκετή ώρα δηλαδή πάνω από 20-25 λεπτά χωρίς να σταματήσει. Έφυγε και μετά από κανά 5λεπτο τα ίδια.

 

Μίλησα με την αντιπροσωπεία αλλά και με την ίδια την Fujitsu και μου είπαν ότι ίσως έχει απώλεια ψυκτικού υγρού (R22) αλλά το καλοκαίρι με τις ζέστες δούλευε και δουλεύει μια χαρά. Τι να πω με έχει τρελάνει η ιστορία. Ξαναμίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι θα στείλουν κάποιον να το δει.

 

Μια δεύτερη γνώμη όμως από κάποιον τεχνικό εδώ μέσα ?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!

 

Ποία είναι η γνώμη σας για το RAS107SAVSKV-E3? Είναι αρκετά πιο φθηνό από το MSZ GE25VA, βέβαια έχει χαμηλότερο EER/COP.

 

Επίσης βλέπω πως το MSZ GE25VA (9000btu) με το Mitsubishi MSZ HC35VA (12000btu) έχουν σχεδόν τα ίδια λεφτά :wacko:.

Προφανώς το GE θα θεωρείται καλύτερο μοντέλο από το HC αλλά σε τι?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω αυτό το TOYOTOMI για δωμάτιο 20 τμ. Με ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό καθώς το διαμέρισμα είναι πολύ κοντά στη θάλασσα

Η μοναδική αντιδιαβρωτική golden επίστρωση επάνω στον εξωτερικό συμπυκνωτή ,αποτρέπει την διάβρωσή του και προστατεύει την εξωτερική μονάδα από τον αλατισμένο αέρα που συναντάται σε παραθαλάσσιες περιοχές καθώς επίσης και από την βροχή.

 

Δε με ενδιαφέρουν πάρα πολλά για το κλιματιστικό, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι αξιόπιστο. Γνωρίζετε, λοιπόν, αν έχουν αναφερθεί θέματα για αυτό το συγκεκριμένο κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα και εύγε για την πολύ καλή δουλειά που κάνουν οι γνώστες του θέματος.

 

Μία ερώτηση μόνο, αρκετά λεπτομερειακή, απλώς έχω καταλήξει σχεδόν και κοιτάω την λεπτομέρεια τώρα...

 

ποιά η διαφορά σ' αυτό το μοντέλο (το νεώτερο της σειράς):http://www.climasolutions.gr/consumer/inverter-standard.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=75&category_id=2

 

με την αμέσως προηγούμενη έκδοση: http://www.climasolutions.gr/consumer/inverter-standard.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5&category_id=2

 

Επειδή το νεώτερο μοντέλο έχει 8db παραπάνω θόρυβο εσωτ. μονάδας και ελάχιστα κατώτερη απόδοση στην ψύξη, μήπως έχουμε να κάνουμε με κάποια μείωση της ποιότητας ή οι διαφορές αυτές είναι "φυσιολογικές" και είναι ακριβώς το ίδιο ποιοτικά;

 

Κι αν ξέρει κάποιος την διαφορά με τα inverter basic;

 

Eυχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το νεώτερο είναι ακόμα πολύ νωρίς για εντυπώσεις ,αλλά όταν κάτι βγαινει facelift και όχι νέο,γίνεται κυρίως για λόγους κόστους

και έχουν μειώσει κάποια ποιοτικά θέματα.Οι ίδιες εντυπώσεις υπάρχουν και από άλλα facelift της εταιρίας, αλλά και σε αλλες φίρμες γίνεται πλέον :cry:

Η διαφορά από τα Βasic inverter της εταιρίας είναι τα φίλτρα και κάποιες λειτουργίες σαν ευκολία .Καλύτερο από αυτά είναι το UE9JKE.

Υπόψη ότι όλα αυτά της εταιρίας που αναφερθήκαμε θεωρούνται βασικά μοντέλα για την εταιρία και είναι Κινέζικα.

 

Κατέβασα απλά την ασφάλεια και είδα τι σταμάτησε ή έσβησε! Πριν είχα ανάψει όλα τα φώτα ... :worry: Να το δω (κάποια στιγμή) με τον ηλεκτρολόγο. Αλλά τι θα κάνει αυτός; Θα αλλάξει την διασύνδεση;

 

Mπορεί, αν έχει περιθώριο ο πίνακας να συνδέσει κάτι σε άλλη ασφάλεια :)

 

Άλλο ερώτημα προέκυψε...Το κλιματιστικό για να μπορώ να απενεργοποιώ (όπως λέγατε) και αν χρειαστεί να τραβήξω καλώδιο μέχρι κάποια άλλη γραμμή ενεργοποιείται έτσι:http://hitruemelochi.ru/wp-content/uploads/2011/10/Vilka-i-rozetka.jpg

Μου σημάδεψε ο τεχνικός που είναι η φάση και είπε ΜΟΝΟ έτσι να την συνδέω!!! Παίζει όντως σημασία αυτό; Γιατί όλες τις συσκευές βάζουμε στην πρίζα όπως θέλουμε! Το κλιματιστικό μου είναι Inverter - ίσως παίζει αυτό κάποιο λόγο;

 

Δεν μπορεί να καταλάβει κανείς όταν δεν ξέρει τον χώρο σου και τις συνδέσεις.Καποιοι θα σου πουν επίσης και πολύμπριζο δεν συνίσταται για κλιματιστικό ,γιατί πολλά έχουν εσωτερικά ασφάλεια προστασίας που κόβει ότι κρίνει πιο ενεργοβόρο, θα δείχνει δεν έχει ρεύμα.

Περισσότερα από ηλεκτρολόγο επιτόπου.:)

 

Καλημέρα,

Παιδιά, πάω να τρελαθώ με ένα fujitsu ASY14RSE-W 14αρι που έχω. Έκανα μετεγκατάσταση σε άλλη διεύθυνση και έκτοτε έχω πρόβλημα με τη ζέστη του. Το κλιματιστικό δουλεύει καλά για περίπου 10 λεπτά στην αρχή και μετά κάνει παύσεις χωρίς εσωτερικό αέρα ή να δουλεύει η εξωτερική μονάδα για 5-6 λεπτά, ξαναξεκινάει για 3-4 λεπτά και επαναλαμβάνεται αυτός ο κύκλος. Σήμερα στη Λάρισα με εξωτερική θερμοκρασία 15-17 βαθμούς κελσίου μου κάνει τα ίδια δηλαδή κάτι σαν απόψυξη (παρόλο που δεν αναβοσβήνει η ενδεικτική λυχνία της μονάδας όπως αναφέρει το manual και δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερη υγρασία) και η μονάδα στη βάση (είναι κρεμασμένη στον τοίχο) έχει σταγόνες νερών. Είπα τον τεχνικό που ήρθε ότι δεν δουλεύει καλά αλλά ειδικά εκείνη την ημέρα όντως δούλεψε για αρκετή ώρα δηλαδή πάνω από 20-25 λεπτά χωρίς να σταματήσει. Έφυγε και μετά από κανά 5λεπτο τα ίδια.

 

Μίλησα με την αντιπροσωπεία αλλά και με την ίδια την Fujitsu και μου είπαν ότι ίσως έχει απώλεια ψυκτικού υγρού (R22) αλλά το καλοκαίρι με τις ζέστες δούλευε και δουλεύει μια χαρά. Τι να πω με έχει τρελάνει η ιστορία. Ξαναμίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι θα στείλουν κάποιον να το δει. Μια δεύτερη γνώμη όμως από κάποιον τεχνικό εδώ μέσα ? Ευχαριστώ,

 

Οπως λέμε κατα επανάληψη διαγνωση καλή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σε ένα φορουμ ,μόνο υποθέσεις .Οπως τα περιγράφεις είτε είναι πρόβλημα ηλεκτρικού κυκλώματος πχ θερμοστάτη ,είτε έλλειψη φρεον που φαίνεται σταδιακά όχι απότομα, γι'αυτο το καλοκαιρι δεν είχες πρόβλημα.

 

Γειά σας και πάλι!-Ποία είναι η γνώμη σας για το RAS107SAVSKV-E3? Είναι αρκετά πιο φθηνό από το MSZ GE25VA, βέβαια έχει χαμηλότερο EER/COP.Επίσης βλέπω πως το MSZ GE25VA (9000btu) με το Mitsubishi MSZ HC35VA (12000btu) έχουν σχεδόν τα ίδια λεφτά :wacko:.Προφανώς το GE θα θεωρείται καλύτερο μοντέλο από το HC αλλά σε τι?

 

Το Τoshiba είναι βασικό κλιματιστικό στην γκάμα της εταιρίας συγκρίσιμο με το MSZ HC35VA αλλά έχει καλύτερα φίλτρα και ανεμιστήρα

και πιο ποιοτική αίσθηση.Το MSZ GE25VA είναι ανώτερης κατηγορίας και απο τα δύο με ακόμα καλύτερο φίλτρο,ευκολιες και οικονομία.

Οι τιμες είναι σχετικές από διαφορες παραμέτρους όπως έχουμε πει :)

 

Λέω να πάρω αυτό το TOYOTOMI για δωμάτιο 20 τμ. Με ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό καθώς το διαμέρισμα είναι πολύ κοντά στη θάλασσα .Δε με ενδιαφέρουν πάρα πολλά για το κλιματιστικό, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι αξιόπιστο. Γνωρίζετε, λοιπόν, αν έχουν αναφερθεί θέματα για αυτό το συγκεκριμένο κλιματιστικό;

 

Οτι διαφημίζει είναι μαι από ίδια που όλοι οι κατασκευστές διαφημίζουν παρόμοια στα φυλάδια τους με διαφορες περιγραφές :)

To συγκεκριμένο είναι η έκδοση Kuro που έχουμε αναφερθεί συχνά αλλα σε μια παραλλαγή του σε σταθερών στροφών που έχει κυκλοφορήσει περιορισμένα για άλλες αγορές, οπότε και άγνωστο τι περιλαμβάνει η εγγύηση του.Οπως όλα τα Toyotomi πλέον είναι Κινέζικα φασόν κλιματιστικά

και άγνωστο τι θα βγουν από αξιοπιστία ,αλλά στα χρήματα αυτά μην περιμένεις και πολλά.:cry: Για 20τμ πάντως δεν θα σε καλύψει από ισχύ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σταρένιε, σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου. Απλά για να σιγουρευτώ, θεωρείς το inverter basic UE9JKE καλύτερο και από το inverter standard RE9JKE-1 και ας έχει λιγότερες δυνατότητες (φίλτρο super alleru buster και δεν ξέρω και τι άλλο?). Αν πάρω 1 από τα 2 inverter standard να προτιμήσω το RE9JKE-1 αλλά εσύ γενικότερα προτείνεις το UE9JKE?
Link to comment
Share on other sites

Το τι θα πάρεις αφορά δικά σου κριτήρια τι σ'αρεσει περισσότερο ή λιγότερο σε κάτι.:) -Το UE9JKE έχει μικρότερο μέγεθος μέσα έξω ,μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών,το μοναδικό ίσως για τα χρήματα του, έχει ίδια ή ελαφρά καλύτερη αισθηση και ρυθμίσεις με το RE9JKE-1, που όμως αυτό έχει ίσως το καλύτερο φίλτρο της αγορας πρίν πάει κανεις σε μηχάνημα με καθαρισμό μέσω ιονιστή.Το μειονέκτημα τους σε όλα ότι είναι Kινέζικα σε τι θα βγουν,το UE9JKE πάντως έχει εδώ πιο καλες εντυπώσεις αλλά γενικά η εταιρία τα θεωρεί όλα φθηνά στην γκάμα της :cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να αγοράσω το παρακατω μηχανημα, εχει κάποιος καμιά ιδεα αν αξιζει, υπαρχει κατι αλλο σε αυτην την τιμη.

 

http://www.skroutz.gr/s/385458/Hitachi-RAS-RAC-E10H3.html

Link to comment
Share on other sites

Το Ηitachi αυτό είναι παλαιότερη πιο φθηνή έκδοση του http://www.skroutz.gr/s/293381/Hitachi-RAS-S10H3A-RAC-S10H3.html που κυκλοφορεί πλέον σαν νεώτερο.Σχετικά έχουμε αναφέρει (για το μεγαλύτερο του) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4386710#post4386710 Στα χρήματα αυτά υπάρχουν πολλες επιλογές,Κινέζικες επισης ,κανε ενα κοπο να διαβάσεις προηγούμενα . :) Mια πρόταση είναι και τα παραπάνω Panasonic που συζητήσαμε.
Link to comment
Share on other sites

Eτσι τα ονομάζει η συγκεκριμένη εταιρία και έχει θεωρητικά σχέση με κάποιες διαφορές είτε ποιότητας είτε κάποιες επιπλέον δυνατότητες:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχει καποια διαφορα στην καταναλωση ενα inverter aircondition ενεργιακης κλασης Α με ενα που δεν ειναι inverter που ειναι και αυτο ενεργιακη κλαση Α; η διαφορες τους ποιες ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πει κατα επανάληψη τα χαρακτηριστικά είναι πολύ σχετικά με τις μετρήσεις των κατασκευαστών και marketing.Στην πράξη ενα σταθερών στροφών κλιματιστικό καταναλώνει σταθερά όσο ρευμα αναφέρει καλώς κακώς ,ενώ σ'ενα Ιnverter κυμαίνεται η κατανάλωση από παραμέτρους όπως πως καταλαβαινει τον χώρο,ρυθμίσεις κλπ συνήθως προς την λιγότερη τιμή που αναφέρει, αν το μηχανημα είναι κατάλληλο για τον χώρο μας . :)
Link to comment
Share on other sites

οταν δεν δουλευει ο κομπρεσσορας δεν καιει το ιδιο οπως οταν δουλευει..δεν ειναι δυνατον να καταναλωνει την δια ενεργεια. Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για Inverter συνήθως φαίνεται ότι δεν δουλεύει ο συμπιεστής ,αλλά δουλεύει κάποιες στροφές.Κάποια μόνο έχουν αναφερθεί σταματάνε λίγο :)

Σε κάθε περίπτωση όμως όταν ενα μηχάνημα είναι ανοικτό η κατανάλωση είναι από την ελάχιστη που αναφέρει ή ισχύει, πρός τα πάνω.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γιατα συμβατικα μιλαω...οταν δεν δουλευει ο κομπρεσσορας δεν ειναι δυνατον να καταναλωνει το ιδιο...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Mην λεμε τα ίδια ,τα ξαναρώτησες :wacko: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4382855#post4382855 Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το τι θα πάρεις αφορά δικά σου κριτήρια τι σ'αρεσει περισσότερο ή λιγότερο σε κάτι.:) -Το UE9JKE έχει μικρότερο μέγεθος μέσα έξω ,μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών,το μοναδικό ίσως για τα χρήματα του, έχει ίδια ή ελαφρά καλύτερη αισθηση και ρυθμίσεις με το RE9JKE-1, που όμως αυτό έχει ίσως το καλύτερο φίλτρο της αγορας πρίν πάει κανεις σε μηχάνημα με καθαρισμό μέσω ιονιστή.Το μειονέκτημα τους σε όλα ότι είναι Kινέζικα σε τι θα βγουν,το UE9JKE πάντως έχει εδώ πιο καλες εντυπώσεις αλλά γενικά η εταιρία τα θεωρεί όλα φθηνά στην γκάμα της :cry:

 

Σ' ευχαριστώ Σταρένιε. Οπότε εν ολίγοις είτε RE9JKE-1 για καθαρότερο αέρα, είτε UE9JKE για καλύτερη απόδοση και ίσως οικονομία λόγω της μέτρησης θερμοκρασίας εξωτερικού χώρου;

 

Και κάτι τελευταίο (υποθέτω)...για κρεβατοκάμαρα με μωρό οπότε θέλω καθαρή ατμόσφαιρα...RE9JKE-1 ή ένα εκ των 2 Μitsubishi:

1. http://www.climahellas.gr/el/products/1082 (αυτό είναι το καλύτερο mitsubishi στα 9000, λόγω eer/cop-κατανάλωσης-φίλτρου);

2.http://www.climahellas.gr/el/products/1085

Link to comment
Share on other sites

Φιλε james81 για να προλαβω τον Starenio που ισως θα σου απαντουσε το ιδιο.

Τα MItsubishi ειναι σιγουρα καλυτερα αλλα μην ξεχνας οτι τα συγκρινεις με το πιο low badget Panasonic.

Καλο θα ειναι να βαζεις σε συγκριση όμοια πραγματα και τιμές.

Ειμαι και εγω στην ιδια αναζητηση με εσενα αλλα δεν διαθετω πανω απο 500€ οποτε ειμαι στο Panasonic.

Αν διέθετα σιγουρα οι προτασεις θα ηταν διαφορετικες...

Τα αλλα που εβαλες εχουν 680€ το ενα και 890€ το αλλο.

 

ΥΓ: Starenie ισχυει οτι δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια sharp κλιματιστικων στην Ελλαδα ή ειναι ψεμα???

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε james81 για να προλαβω τον Starenio που ισως θα σου απαντουσε το ιδιο.

Τα MItsubishi ειναι σιγουρα καλυτερα αλλα μην ξεχνας οτι τα συγκρινεις με το πιο low badget Panasonic.

Καλο θα ειναι να βαζεις σε συγκριση όμοια πραγματα και τιμές.

Ειμαι και εγω στην ιδια αναζητηση με εσενα αλλα δεν διαθετω πανω απο 500€ οποτε ειμαι στο Panasonic.

Αν διέθετα σιγουρα οι προτασεις θα ηταν διαφορετικες...

Τα αλλα που εβαλες εχουν 680€ το ενα και 890€ το αλλο.

 

ΥΓ: Starenie ισχυει οτι δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια sharp κλιματιστικων στην Ελλαδα ή ειναι ψεμα???

 

Kαλημέρα, φίλε chalk και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Σ' αυτά που γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο, τα γνωρίζω -ας είναι καλά ο σταρένιος-, απλώς ρώτησα ως προς συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (φίλτρα) λόγω παιδιού. Ο σταρένιος σε παλαιότερο ποστ είχε αναφέρει πολύ καλά λόγια για το φίλτρο του panasonic και σκέφτομαι ότι σε περίπτωση που τουλάχιστον στον τομέα καθαρού αέρος έχουμε ισοδύναμο αποτέλεσμα να προτιμήσω το panasonic λόγω χαμηλότερης τιμής. Κι απ' ότι βλέπω και από κατανάλωση κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα.

 

Να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα , με μικρο παιδι και να θελω ενα 9αρι για το δωματιο. Κοιταω να εχει και καλο φιλτρο αλλα και οικονομια (eer/cop). Σε αυτα τα χρηματα δυσκολα πετυχαίνεις και τα δυο.

Αλλα μεχρι 500€. Δεν θα εδεινα προσωπικα 800€ για 9αρι πρώτον γιατι δεν τα εχω και δευτερον με αυτα τα χρηματα παιρνεις πολυ καλο 18αρι. Θα μου πεις ειναι Mitsubishi, OK εχεις δικιο αθανατο τα καλυτερα μηχανηματα αλλα πια το 2012 κοιταμε με το value for money, οχι μονο το value οπως παλια.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα , με μικρο παιδι και να θελω ενα 9αρι για το δωματιο. Κοιταω να εχει και καλο φιλτρο αλλα και οικονομια (eer/cop). Σε αυτα τα χρηματα δυσκολα πετυχαίνεις και τα δυο.

Αλλα μεχρι 500€. Δεν θα εδεινα προσωπικα 800€ για 9αρι πρώτον γιατι δεν τα εχω και δευτερον με αυτα τα χρηματα παιρνεις πολυ καλο 18αρι. Θα μου πεις ειναι Mitsubishi, OK εχεις δικιο αθανατο τα καλυτερα μηχανηματα αλλα πια το 2012 κοιταμε με το value for money, οχι μονο το value οπως παλια.

 

Συμφωνώ, αλλά είναι και κάπως σχετικό το vfm του καθενός. Εάν το mitsubishi έχει αρκετά καλύτερο φίλτρο και αφού ως γνωστόν έχει αισθητά καλύτερο eer/cop τότε δεδομένου και της ποιότητας κατασκευής θα το σκεφτώ σοβαρά. Ο σταρένιος αποτελεί το κλειδί στον γρίφο!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα βρηκα ας τα παραθεσω

 

Panasonic RE9JKE-1 eer:3.57 cop:4.02 @Starenie τι διαφορα εχει με το ΝΚΕ γενικα??? Μονο design??? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10107467&cmicc=skroutz Προσφορά δεν ξέρω για πόσο.

Panasonic UE9JKE eer:3.33 cop:3.66

Sharp AY-XP9LSR eer:3.25 cop:3.72

Fujitsu ASYG09LE eer:3.91 cop:4.27 (εχετε υποψιν σας οτι εχει μικρη παροχη αερα σε σχεση με αλλα και μπορει να ειναι και αυτος ο λογος οικονομιας.)

Starenie εσυ ξερεις.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

εχω καταληξει να παρω ενα ινβερτερ 12000btu και ψαχνω κατι καλο και οσο γινεται πιο φθηνο καθως το κοστος θα το αναλαβει ο ιδιοκτητης και δε μπορω να παρω ενα με 700-800 ευρω, εχω κοιταξει αυτο:

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000102 τι λετε; εχετε να προτεινετε κατι αλλο; ευχαριστω.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...