Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

starenie το mitsubishi το βαλαμε στο σαλονι.στην κρεβατοκαμαρα τι βαζουμε τωρα.!?!?!?!εεε!?!?!?!?;);););)

 

Sharp AY-AP12KR

Sharp AY-XP12LSR

Hisense AS-12UR4SVNVL...!?!?

Gree Change GRS 121 HI/JCD - N2

LG Libero E E12SQ ή

LG Hero CS12AF

 

ειναι περιπου 25τμ μονωση καλη αλλα και χαμηλοταβανο σε στυλ σοφιτας,αλλα και παλι οχι και πολυ χαμηλο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

απλα θα ηθελα να εχει πιο πολυ ισχυρη και σταθερη ψυξη και η περσιδες να εχουν την δυνατοτητα να μπορουν να στειλουν οσο το δυνατον γινεται τον αερα προς τα πανω για να μην ερχεται πανω μας οταν θα ξαπλωνουμε στο κρεβατι,διοτι θα μπει σχεδον απεναντι μας προς στα ποδια μας.

Link to comment
Share on other sites

@ nickxatzh : Mόλις παραπάνω αναφέραμε πάλι ότι το Sharp AY-XP12LSR κάνει όσα θες :) (το άλλο Sharp που αναφέρεις δεν είναι Inverter).

 

@ skoros000 : Aλλης φιλοσοφίας μηχανήματα συγκριτικά μεταξύ τους.Για καλύτερη ποιότητα αερα σε παιδια όπως ζητάς ,είναι γνωστό κοιτάς πρώτα τo panasonic .Για οικονομία και απόδοση και τα δύο παρόμοια είναι ,πρωτοκλασάτα μηχανήματα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@ starenios ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Πως χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο για να μη πιαστούμε? Εννοώ με τη

μπαλκονόπορτα κλειστή (λόγω θορύβου από το δρόμο). Η πόρτα του υπνοδωματίου να μένει

ανοιχτή/μισάνοιχτη? Αν μείνει ανοιχτή ο αέρας θα ανανεώνεται μεν, αλλά το μηχάνημα θα

δουλεύει συνέχεια. Δηλαδή θα βγάζει συνέχεια κρύο αέρα (20 βαθμών ας πούμε) πάνω στο

κρεβάτι μας. Με κλειστή και την πόρτα του υπνοδωματίου θα φτάσει γρήγορα τους 27-28 αλλά

θα ξεράνει τον αέρα.

Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό? Με χρήση υγραντήρα ίσως?

 

Για υπνοδωμάτιο και ρύθμιση εσωτερικής θερμοκρασίας για ψύξη στους 27-28 βαθμούς, τα 9αρια

μηχανήματα που έχεις αναφέρει στα προηγούμενα ποστ (tosiba, mitsubishi, panasonic,

sharp..) έχουν παρόμοια συμπεριφορά? (ποιότητα αέρα, καλή ρύθμιση υγρασίας-όχι μεγάλη

ξήρανση του αέρα). Ή μήπως η ξήρανση είναι αναπόφευκτη?

 

Η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας ξέρω ότι είναι καλύτερα να γίνεται κάτω. Όταν η

εξωτερική μονάδα είναι κάτω δουλεύει καλύτερα? Αν τοποθετηθεί τέρμα ψηλά, στους 5 πόντους

από το πάνω μπαλκόνι (για να γλιτώνουμε τα περιστέρια) είναι χειρότερα για την απόδοση -

λειτουργία - οικονομία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Συγγενης μου κανει ανακαινιση σε χωρο ιατρειου,με ψευδοροφη(με μονωση εσωτερικα),γιατι εχει μπαλκονι οροφη,καινουργια πορτοπαραθυρα κλπ. Στον χωρο αναμονης(30 τετραγ.μετρα) θα βαλει air condition inverter, το οποιο θα χρησιμοποιει για ψυξη κ θερμανση.Αλλοι τις λενε πως χρειαζεται 12αρι κ αλλοι 16αρι.

Σαν γυναικα ψαχνει κατι με φιλτρα κ ιονιστη που θα μειωνει τη σκονη στον χωρο(λιγοτερο καθαρισμα οπως λεει).

Ειδε αυτο Toyotomi TAN TAG A16HDI.Γνωμες,συστηνετε κατι αλλο?

 

για χώρο ιατρείου καλό είναι τοποθετηθεί αυτόνομος ιονιστής,οι ενσωματωμένοι είναι περισσότερο για mostra !

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις τι έχουμε αναφέρει για το τρόπο καθαρισμού αέρα θα είχες άλλη άποψη για ορισμένα μηχανήματα.Πολλοί αυτόνομοι ιονιστές είναι για μόστρα επίσης,αλλα και μερικές εταιρίες δεν βάζουν ιονιστες στα κλιματιστικά τους για να τους πουλάνε ξεχωριστά σαν συσκευές.:)

 

@ starenios ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Πως χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο για να μη πιαστούμε? Εννοώ με τη

μπαλκονόπορτα κλειστή (λόγω θορύβου από το δρόμο). Η πόρτα του υπνοδωματίου να μένει

ανοιχτή/μισάνοιχτη? Αν μείνει ανοιχτή ο αέρας θα ανανεώνεται μεν, αλλά το μηχάνημα θα

δουλεύει συνέχεια. Δηλαδή θα βγάζει συνέχεια κρύο αέρα (20 βαθμών ας πούμε) πάνω στο

κρεβάτι μας. Με κλειστή και την πόρτα του υπνοδωματίου θα φτάσει γρήγορα τους 27-28 αλλά

θα ξεράνει τον αέρα.

 

Η κατάλληλη θέση τοποθέτισης λύνει αυτό το θέμα .Αν ενοχλεί το κλιματιστικό απλά το βάζουμε μακριά μας ,αρκεί όμως να αποδίδει το κλιματιστικό σε άλλη θέση.Το αν ξεράνει ή όχι τον αέρα ,αφορά καθαρά την ποιοτητα του κλιματιστικού στο θέμα αφύγρανσης.Το ν'αφήνεις λίγο το παράθυρο ανοικτό για αερισμό δεν έχει επίπτωση πάντα στην απόδοση ,ανάλογα πως αυτό καταλαβαίνει τον χώρο,και τις ρυθμίσεις που έχουμε βάλει.

 

Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό? Με χρήση υγραντήρα ίσως?

 

Αν βαλεις υγραντήρα το κλιματιστικό μπορεί να καταλαβαίνει λάθος τον χώρο και δεν θα έχεις απόδοση.

 

Για υπνοδωμάτιο και ρύθμιση εσωτερικής θερμοκρασίας για ψύξη στους 27-28 βαθμούς, τα 9αρια μηχανήματα

που έχεις αναφέρει στα προηγούμενα ποστ (tosiba, mitsubishi, panasonic,

sharp..) έχουν παρόμοια συμπεριφορά? (ποιότητα αέρα, καλή ρύθμιση υγρασίας-όχι μεγάλη

ξήρανση του αέρα). Ή μήπως η ξήρανση είναι αναπόφευκτη?

 

Καθε κλιματιστικό συμπεριφερεται διαφορετικά σε κάθε χώρο,αλλά και όλα δεν είναι το ίδιο σε ποιοτητα.Τι ταιριαζει για τον χώρο σου

θα στο πεί τεχνικός που θα δεί επιτόπου και ξέρει ένα μηχάνημα.

 

Η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας ξέρω ότι είναι καλύτερα να γίνεται κάτω. Όταν η εξωτερική μονάδα είναι κάτω δουλεύει καλύτερα? Αν τοποθετηθεί τέρμα ψηλά, στους 5 πόντους από το πάνω μπαλκόνι (για να γλιτώνουμε τα περιστέρια) είναι χειρότερα για την απόδοση - λειτουργία - οικονομία?

 

Αυτό ισχύει σε μεγάλα σε όγκο κλιματιστικά ή ισχυρά μηχανήματα με μικρό όγκο συμπιεστή.Στα μικρά μηχανήματα δεν υπάρχει θέμα ,και όλα περιγράφονται στις οδηγίες εγκατάστασης που παρέχονται με το κλιματιστικό.Ενας τεχνικός που γνωρίζει ένα μηχάνημα ,δεν έχει πρόβλημα

να πει επιτόπου συνδιασμούς σε τί είναι καλύτερο να γίνει στο θέμα τοποθέτισης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θέλω ένα δωδεκάρι που να είναι ενεργειακή κλάση Α και να είναι inverter

πήγα καθάρα από τιμή!

βρήκα αυτά τα 2, το πρώτο δεν το ξέρω καθόλου και σκέφτομαι το midea

1) Hisense AS-12UR4SVNVL 380 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/401663/Hisense-AS-12UR4SVNVL.html

 

και

 

2) Midea MS9A-12HRDN1 390 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/383517/Midea-MS9A-12HRDN1.html

έχετε κάτι άλλο να προτείνετε με αυτά που σας λέω???

 

 

υ.γ. αντιπροσωπεία FIRTSTLINE (είχα πάρει ένα από Carefour) ποιά είναι για service!

Link to comment
Share on other sites

υπόδειξη τοποθέτησης κλιματιστικού με φωτογραφίες αλλά ανέφικτη η ανάρτηση μηνύματος. Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θέλω ένα δωδεκάρι που να είναι ενεργειακή κλάση Α και να είναι inverter

πήγα καθάρα από τιμή! βρήκα αυτά τα 2, το πρώτο δεν το ξέρω καθόλου και σκέφτομαι το midea

1) Hisense AS-12UR4SVNVL 380 ευρώ http://www.skroutz.gr/s/401663/Hisense-AS-12UR4SVNVL.html και 2) Midea MS9A-12HRDN1 390 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/383517/Midea-MS9A-12HRDN1.html

έχετε κάτι άλλο να προτείνετε με αυτά που σας λέω???

υ.γ. αντιπροσωπεία FIRTSTLINE (είχα πάρει ένα από Carefour) ποιά είναι για service!

 

Το Midea εννοείται είναι πιό επωνυμο και πλέον με καλό δίκτυο υποστήριξης. Τοu Carefour τα κλιματιστικά τα υποστηρίζει η Αstra service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συντήρηση (καθάρισμα κλπ) θα μπορούσα να κάνω μόνος μου?

Είναι δύσκολο?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

Ψαχνω το παρακατω μοντελο αλλα ολα τα μαγαζια που βγαζει το σκρουτζ ειναι απο θεσσαλονικη,γνωριζει κανεις καποιο καταστημα στην αθηνα που μπορω να το προμηθευτω?

http://www.skroutz.gr/s/383519/Midea-MS9A-09HRDN1.html?keyphrase=Midea+MS9A-09HRDN1+INVERTER+9000+BTU+%CE%9C%CE%95+%CE%99%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις τις έχουμε αναφέρει για το τρόπο καθαρισμού αέρα θα είχες άλλη άποψη για ορισμένα μηχανήματα.Πολλοί αυτόνομοι ιονιστές είναι για μόστρα επίσης,αλλα και μερικές εταιρίες δεν βάζουν ιονιστες στα κλιματιστικά τους για να τους πουλάνε ξεχωριστά σαν συσκευές.:).

τίποτε φωτογραφίες όγκου και επιφάνειας εισαγωγής αέρα από τούς ενσωματωμένους αυτούς τους ιονιστές από το εσωτερικού των ορισμένων αυτών μηχανημάτων και να τα συγκρίνουμε βάση λογικής με τους αυτόνομους ιονιστές

π.χ. μαυτό

http://img521.imageshack.us/img521/3786/httpwwwsanihellasgrairt.png

 

και μια ιδέα εδώ !

http://www.sanihellas.gr/air_treatment/HeavenFresh/airpurifiers/

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

 

Η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας ξέρω ότι είναι καλύτερα να γίνεται κάτω. Όταν η

εξωτερική μονάδα είναι κάτω δουλεύει καλύτερα? Αν τοποθετηθεί τέρμα ψηλά, στους 5 πόντους

από το πάνω μπαλκόνι (για να γλιτώνουμε τα περιστέρια) είναι χειρότερα για την απόδοση -

λειτουργία - οικονομία?

Εκεινο που γλυτωνεις με την τοποθετηση κατω,ειναι πρωτον,οτι τα πριστερια,δεν πανε να κατσουν στην απο πανω μερια και να σε @έζουν καθημερινά,και,οπερ και κυριοτερο,το θορυβο-μπουμπουνητο,που μπορει να κανει ο τοιχος του δωματιου,αν συντονιστει στη συχνοτητα περιστροφης του κλιματιστικου.Το εχω παθει,και αλλαξα θεση σε δυο μηχανηματα,γι αυτο το λογο.

Επισης κατι,που το γραφω απο καιρου εις καιρον,ειναι να μην εχετε τεντα κατεβασμενη χαμηλα,εκει που δουλευει το κλιματιστικο,ειδικα τις πολυ θερμες ημερες.Εκανα πειραμα με θερμομετρο,με κατεβασμενη και ανεβασμενη τεντα,και μετρησα διαφορά θερμοκρασιας 7°C,μεταξυ των δυο!(Εγκλωβιζεται ο θερμος αερας στο χωρο κατω απο την τεντα,και ετσι,η θερμοκρασια ανεβαινει).

Καταλαβαινετε οτι τετοια διαφορά,γινεται αντιληπτη απο το μηχανημα,που βογκαει να αντεπεξελθει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

To Toyotomi είναι Kινεζικο φασόν αλλά έχει καλά φίλτρα και αυτοματισμούς .Σε ποιο επώνυμο στα χρήματα που διαθέτεις

http://www.skroutz.gr/s/328486/LG-Libero-E-E24SQ.html

 

Να τα δώσω τα παραπάνω χρήματα για το lg ή δε θα δω διαφορά;

Με τις εγγυήσεις τι παίζει;Στα πιο πολλά μαγαζιά δε λένε για τη διάρκεια τίποτα.

 

Ξέχασα να αναφέρω οτι κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Το LG αν το βρείς Κορέας αξίζει ,αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πιό γνωστή στον κλάδο ,και το συγκεκριμένο είναι πετυχημένο μοντέλο στην αγορά .:)

Για τις εγγυήσεις έχουμε αναφέρει ότι είναι κάτι σχετικό, αναφέρεται γραπτά τι ισχύει και πως ,εξαρτάται και από τον εισαγωγέα. Συνήθως όταν μιλάμε για κάτι γενικά φθηνό,εκτός το θέμα απόδοσης ,αν τύχει και σου χαλά συνεχώς και ας στο φτιάχνουν συνεχώς,δεν έχει νόημα τέτοια εγγύηση ,γιατί η ταλαιπωρία περισσότερη που δεν θα ευχαριστηθείς την αγορά σου.:cry: Για εγγυήσεις επίσης και για LG : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3707995#post3707995

 

Καλημέρα. Συντήρηση (καθάρισμα κλπ) θα μπορούσα να κάνω μόνος μου? Είναι δύσκολο?

 

Γράφουν οι οδηγίες χρήσης .....πιό ειδικευμένα εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3889745#post3889745

 

τίποτε φωτογραφίες όγκου και επιφάνειας εισαγωγής αέρα από τούς ενσωματωμένους αυτούς τους ιονιστές από το εσωτερικού των ορισμένων αυτών μηχανημάτων και να τα συγκρίνουμε βάση λογικής με τους αυτόνομους ιονιστές π.χ. μαυτό http://img521.imageshack.us/img521/3786/httpwwwsanihellasgrairt.png και μια ιδέα εδώ ! http://www.sanihellas.gr/air_treatment/HeavenFresh/airpurifiers

 

Το θέμα μας δεν είναι οι ιονιστές ,και διαφημιστικά φυλλάδια υπάρχουν από πολλές φίρμες για όποιον ενδιαφέρεται .

Μια ποιότητα ενός μηχανήματος όμως δεν κρίνεται από ότι διαφημίζουν οι εταιρίες, ούτε από φωτογραφίες :)

 

Επισης κατι,που το γραφω απο καιρου εις καιρον,ειναι να μην εχετε τεντα κατεβασμενη χαμηλα,εκει που δουλευει το κλιματιστικο,ειδικα τις πολυ θερμες ημερες.Εκανα πειραμα με θερμομετρο,με κατεβασμενη και ανεβασμενη τεντα,και μετρησα διαφορά θερμοκρασιας 7°C,μεταξυ των δυο!(Εγκλωβιζεται ο θερμος αερας στο χωρο κατω απο την τεντα,και ετσι,η θερμοκρασια ανεβαινει).

Καταλαβαινετε οτι τετοια διαφορά,γινεται αντιληπτη απο το μηχανημα,που βογκαει να αντεπεξελθει.

 

Υπάρχουν ευτυχώς τα όρια λειτουργίας του κλιματιστικού για αυτό, που είναι συνήθως μεγάλα ,και οι οδηγίες εγκατάστασης .:)

Πρόβλημα δημιουργείται στα κλιματιστικά που έχουν αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι μου,

 

πάλι φέτος με το κλιματιστικό θα τον βγάλουμε τον χειμώνα που έρχεται.....έχω ένα fujitsu ASYA 24LCC (inverter) απο το οποίο σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω δεν έχει να κάνει με την αγορά ενός κλιματιστικού άλλα το εξής....διαβάζω (άλλα και εγώ καταλαβαίνω) ότι η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι με την χρήση του κλιματιστικού δεν είναι όπως πρέπει (ειδικά τον χειμώνα που δεν αερίζουμε τόσο τακτικά) και για τον λόγο αυτό πλέον υπάρχουν κλιματιστικά με ενσωματωμένους ιονιστές κλπ.

 

Τι είναι αυτό που αλλάζει στην ατμόσφαιρα (εντός σπιτιού) με την χρήση του κλιματιστικού; (είναι η υγρασία, είναι κάτι άλλο;)

 

Κάνω την ερώτηση για να δω τι πρέπει να αγοράσω (υγραντήρα, ιονιστή κλπ) ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή ατμόσφαιρα χρησιμοποιώντας αρκετά το κλιματιστικό.

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος που διαχειρίζεται την υγρασία ενα κλιματιστικό ,όταν αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και στην κατάλληλη θέση,

είναι υπεύθυνο για το αίσθημα άνεσης ή δυσφορίας που μας αφήνει σε ένα χώρο .Είναι αποκλειστικά θέμα ποιότητας του μηχανήματος .:wacko:

Ο καθαρισμός αέρα είναι άλλο θέμα, αφορά πως είναι ο αέρας σε ένα χώρο κάποια στιγμή, για να χρειάζεται καθαρισμός.

Σε κάθε περίπτωση ο καθαρισμός αέρα δεν υποκαθιστά αερισμό του χώρου ,θέματα υγιεινής κλπ συνθήκες σε ένα χώρο:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πρώτη φορά που γράφω στο forum, αν και το διαβάζω εδώ και λίγο καιρό μιας και βοηθάει αρκετά.

 

Θέλουμε να καλύψουμε έναν χώρο 53 τμ, η κάτοψη του χώρου φαίνεται παρακάτω

http://i50.tinypic.com/9qlptz.jpg

 

Με μπλέ είναι οι μπαλκονόπορτες. Με κόκκινο είναι η θέση που βγαίνει η παροχή για το κλιματιστικό, και επίσης εκεί το είχε και ο προηγούμενος ένοικος.

 

Από ότι έχω καταλάβει θα χρειαστώ γύρω στα 24000 BTU, και θα το προτιμούσαμε με inverter (Α/Α).

Το θέμα είναι ότι δεν μπρούμε να δώσουμε παραπάνω από 1000 ευρώ

 

Από κάποιες άλλες απαντήσεις έχω δει τα παρακάτω κλιματιστικά:

http://www.skroutz.gr/s/328486/LG-Libero-E-E24SQ.html

http://www.skroutz.gr/s/335212/Midea-MSR-24HRDN1.html

 

Οποιαδήποτε βοήθεια μας είναι χρήσιμη μιας και ο χώρος είναι μεγάλος και ο τοίχος που χωρίζει την κουζίνα με τον υπόλοιπο χώρο, το κάνει και πιο δύσκολο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :) Οπως τα περιγράφεις καλύτερα να μπεί το κλιματιστικό πιό δεξια γωνια, μετά την μπαλκονόπορτα, για να καλύπτει καλύτερα και τους 3 χώρους.Επειδή ο προηγούμενος το έβαλε σε μια θέση ,δεν σημαίνει ότι ήταν καλύτερα .Περισσότερα βέβαια θα σου πεί τεχνικός στον χώρο σου.Στα χρήματα που διαθετεις το LG είναι γνωστό μηχάνημα ,αλλά λόγω εκπτώσεων υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα σε παρόμοιες τιμές Ενδεικτικά http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html το έχουμε αναφέρει αρκετά σε προηγούμενα.:)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας και ρωτώντας διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλές παράλληλες εισαγωγές κλιματιστικών. Δικτυακό μαγαζί από την Θεσσαλονίκη με διαβεβαίωσε τηλεφωνικά ότι η εγγύηση που δίνει (2 για εσωτερική μονάδα, 5 για εξωτερική) ισχύει και για την παράλληλη εισαγωγή μηχανημάτων εξ Ιταλίας. Ισχύει αυτό? Δεδομένου ότι δεν είμαι στη Θεσσαλονίκη, αν πάει κάτι στραβά.. που να μπλέκω.. (Η διαφορά τιμής - περίπου 7% - είναι δελεαστική, περίπου τα μισά έξοδα για τοποθέτηση).
Link to comment
Share on other sites

Πολλες ευκαιριακές εισαγωγές καλύπτονται από τους αντιπροσώπους σε συνεργασία με τα καταστήματα .Oτιδήποτε πρέπει να αναφέρεται κάπου γραπτά με το όνομα του εισαγωγέα και τους όρους τι καλύπτει η εγγύηση, και όχι η απόδειξη απλά είναι και εγγύηση γενικά και αόριστα. ;) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την ταχύτατη απάντηση.

Σίγουρα θα μου πει και ο τεχνικός, και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες έτσι ώστε να μην έχω μαύρα μεσάνυχτα! :)

 

Το θέμα είναι ότι από την άλλη πλευρά της μπαλκονόπορτας έχω μονο 80 εκατοστά χώρο (μετά είναι καμινάδα από το τζάκι, κάτι που δεν ανέφερα) και όπως είδα το ενδεικτικό (Hitachi) έχει 103 εκατοστά πλάτος. Θεωρώ ότι στα 80 δε θα βρω για τα BTU που θέλω, σωστά;

 

Επίσης βλέπω ότι είναι 20490 BTU, είναι αρκετά για τον χώρο; Δηλαδή να κοιτάω και σε 20000 BTU;

 

Και πάλι , ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος που διαχειρίζεται την υγρασία ενα κλιματιστικό ,όταν αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και στην κατάλληλη θέση,

είναι υπεύθυνο για το αίσθημα άνεσης ή δυσφορίας που μας αφήνει σε ένα χώρο .Είναι αποκλειστικά θέμα ποιότητας του μηχανήματος .:wacko:

Ο καθαρισμός αέρα είναι άλλο θέμα, αφορά πως είναι ο αέρας σε ένα χώρο κάποια στιγμή, για να χρειάζεται καθαρισμός.

Σε κάθε περίπτωση ο καθαρισμός αέρα δεν υποκαθιστά αερισμό του χώρου ,θέματα υγιεινής κλπ συνθήκες σε ένα χώρο:)

 

ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι με δεδομένο το κλιματιστικό που διαθέτω (fujitsu ASYA 24LCC (inverter) χωρίς ιονιστές,υγροποιητές κλπ) τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την ποιότητα του αέρα μέσα στο σπίτι.

για παράδειγμα θα ήταν σωστό να πάρω κάποιον ιονιστή ή μηχάνημα που να διαμορφώνει την υγρασία;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αερίζεις τακτικά τον χώρο και καθαρίζεις το κλιματιστικό όπως χρειάζεται:) Αν εξακολουθήσεις να μην έχεις καλή ποιότητα αέρα,αναγκαστικά πάς σε μια εξωτερική συσκευή ιονιστή ,αλλα πρέπει να τη βάλεις αρκετά μακριά από το κλιματιστικό για να μην καταλαβαίνει λάθος και η μια και η άλλη συσκευή :)

 

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την ταχύτατη απάντηση.

Σίγουρα θα μου πει και ο τεχνικός, και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες έτσι ώστε να μην έχω μαύρα μεσάνυχτα! :)Το θέμα είναι ότι από την άλλη πλευρά της μπαλκονόπορτας έχω μονο 80 εκατοστά χώρο (μετά είναι καμινάδα από το τζάκι, κάτι που δεν ανέφερα) και όπως είδα το ενδεικτικό (Hitachi) έχει 103 εκατοστά πλάτος. Θεωρώ ότι στα 80 δε θα βρω για τα BTU που θέλω, σωστά; Επίσης βλέπω ότι είναι 20490 BTU, είναι αρκετά για τον χώρο; Δηλαδή να κοιτάω και σε 20000 BTU; Και πάλι , ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Στον χώρο σου μπορεί να κάνει και ένα καλό 18αρι με δυνατό ανεμιστήρα,θα πρέπει να το ψάξεις.:)-Εχουμε αναφέρει σε προηγούμενα προτάσεις.

Η ισχύς μπορεί να είναι ελαφρα μικρότερη και δεν παίζει τοσο ρόλο γιατι κάθε κατασκευαστής τα μετρά διαφορετικά ,και το παραπάνω Hitachi

έχει πολύ δυνατότερο ανεμιστήρα.Στα ΒΤU που θές και στα χρήματα που διαθέτεις δεν υπάρχουν "μικρά" πλάτος.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

ήθελα να ρωτήσω πότε πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος καιρός για αγορά κλιματιστικου, τώρα που υποτίθεται έχει εκπτώσεις η μετά από ένα μήνα που θα έχει δροσίσει λίγο

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει κατα επαναληψη όσο θέλει και ότι θέλει πουλα κάποιος έμπορος με βαση τις συνεργασιες του μέσα σε μια ελευθερη αγορά.

Στις εκπτώσεις ή σε μια μεταβατικη εποχή μπορείς να βρεις προσφορες μόνο σε τιμες και λιγότερο σε ποικιλια προιοντων.Ετσι πάντα πρέπει να μετρά αυτό που αρέσει με βαση τα οικονομικά μας και τις αναγκες μας μια χρονική στιγμη, και οχι απλά τι πουλά καθενας.:) Θελει επισης προσοχη ,γιατι η αγορα ειναι τόσο αστατη με την οικονομικη κριση,υπαρχει ασυνέπεια υπηρεσιών αλλά και ελλειψεις προιόντων λογω ότι δεν γίνονται πολλες εισαγωγες.:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...