Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς γίνετε το σέρβις στο κλιματιστικό; Αγόρασα ένα ειδικό σπρέι.

Aνοιγεις το καπακι στο εσωτερικο μηχανημα και ψεκαζεις ολο το πλεγμα...μη λυπηθεις την ποσοτητα που θα χρησιμοποιησεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Την εξωτερικη μοναδα την πλενεις με νερο,να φυγει ολη η σκονη αποτ ο πλεγμα...εκει ομως χρειαζεσαι τεχνικο για το σερβις,,,δηλαδη συμπληρωση φρεον κτλ..πρεπει να το κανεις καθε 1 με 2 χρονια αναλογα τη χρηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση φρέον απλά ΔΕΝ χρειάζεται! Αν η εγκατάσταση έχει γίνει σωστά και το κλιματιστικό δεν έχει πρόβλημα τότε η συμπλήρωση μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει!

Μακρία απο όποιον προτείνει συμπλήρωση φρεον χωρίς λόγο!

 

Συντήρηση στο εξωτερκό απλά το πλένεις όσο είναι κλειστό με το λάστιχο και το αφήνεις να στραγγίξει.

 

Στην εσωτερική βγάζεις το καπάκι με τς βίδες, ψεκάζεις το υγρό στο στοιχείο και με ένα μαλακό πινέλο το καθαρίζεις κάθετα με προσοχή να μη το στραβώσεις.

Πλένεις και τα φίλτρα με νεράκι ενώ αν έχει και φίλτρα ιονισμού αυτά απλά τα τινάζεις γιατί δεν κάνει να βραχούν.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έλεγα. Fujitsu και Hitachi δεν μου το κάνουν:O

 

Σαν πολύ δεν καίει για 9άρι; Εδώ έχουν καταφέρει 9άρι inverter 9άρι να καίει κάτω από 0.7W max.

 

φανταζομαι οτι υπνονοεις οπτι ειναι απο 0,19-1,0 , οποτε 1.0 ειναι πολυ μεγαλο σε συγκριση με το 0.7W max.[/

Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση) : 0,19-1,0 / 0,17-1,15

 

εχεις να προτεινεις κατι αλλο γιατι το επομενο μοντελο που ειδα σε inverter παει αρκετα πιο πανω

 

Fujitsu ASYA09LGC .... 675,00€

 

Τύπος Λειτουργίας : Inverter

Ψυκτική απόδοση (Btu/h) : 9000

Θερμική απόδοση (Btu/h) : 1.700-15.300

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης : A

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης : A

Υγραντήρας :

Ιονιστής :

Αφύγρανση :

Οθόνη :

Ψυκτικό Μέσο : R410A

Συνιστάται για Χώρους εως m2 : 18m2

Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση) : 0.63 / 0.75

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) : 43-21 / 45

Φιλικό προς το περιβάλλον :

Επιπλέον : N/A

Βάρος σε Kg : 7.5 εσωτερική μονάδα / 25.0 εξωτερική μονάδα

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτο .. φαινεται καλο αλλα δεν ξερω για lg.. εαν προτεινεις καλυτερο το Lg απο το panasonic

 

LG S09AF Hero .... 500 euro

Κλιματιστικό Inverter 9000 Btu, ιδανικό για χώρους έως 18 τμ με αντιαλλεργικό φίλτρο & τριπλό φίλτρο.

Βελτιστοποιημένη ροή αέρα ψύξης και θέρμανσης - Για τη λειτουργία ψύξης, τα πτερύγια ρυθμίζονται προς τα επάνω ώστε να επιτρέπουν την κίνηση του αέρα προς αυτή την κατεύθυνση και τον καλύτερο κλιματισμό μιας ευρύτερης περιοχής. Στη λειτουργία θέρμανσης, τα πτερύγια κατευθύνουν τον αέρα προς τα κάτω για την θέρμανση του χώρου από το πάτωμα και τη δημιουργία ευχάριστης και ισορροπημένης θερμοκρασίας.

Τριπλό φίλτρο - To τριπλό φίλτρο αποτελείται από τρία εξειδικευμένα φίλτρα και διαθέτει τη δυνατότητα απομάκρυνσης των δυσάρεστων οσμών, δημιουργώντας ένα πιο ευχάριστο περιβάλλον. Αντιαλλεργικό Φίλτρο- Το φίλτρο αυτό αποτελείται από ένζυμα τα οποία διασπούν οργανισμούς όπως αλλεργιογόνα και οργανικούς/ανόργανους ρύπους που προσκολλούν το ένζυμο στο φίλτρο. Όταν ο αέρας περνά από το φίλτρο, τα αλλεργιογόνα προσκολλώνται σε αυτό και στη συνέχεια τα ένζυμα τα απενεργοποιούν διαλύοντας την πρωτεϊνη τους.

Χαμηλό επίπεδο θορύβου - Η εσωτερική μονάδα διαθέτει αθόρυβη λειτουργία στην κατάσταση ύπνου (20dB) προσφέροντας ένα ήσυχο περιβάλλον στο υπνοδωμάτιο ή το γραφείο.

Eπιπλέον, οι εξωτερικές μονάδες έχουν μειωμένους κραδασμούς και χαμηλότερο επίπεδο θορύβου χάρη στον εξαιρετικά αθόρυβο ανεμιστήρα.

Αντιδιαβρωτική προστασία εξωτερικής μονάδας Gold Fin

 

Τύπος Λειτουργίας : Inverter

Ψυκτική απόδοση (Btu/h) : 9000

Θερμική απόδοση (Btu/h) : 3.040-14.000

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης : A

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης : A

Υγραντήρας :

Ιονιστής :

Αφύγρανση :

Οθόνη :

Ψυκτικό Μέσο : N/A

Συνιστάται για Χώρους εως m2 : 18

Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση) : 0.62/0.78

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) : 37/33/25/20

Φιλικό προς το περιβάλλον :

Επιπλέον : Αντιαλλεργικό Φίλτρο, τριπλό φίλτρο

Βάρος σε Kg : 8,5/28

 

μια ερωτηση ..το σπρει απο που το πηρατε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ενδιαφερομαι να αγορασω αιρκοντισιον μαρκας carrier (ειναι το μονο γνωστο-φθηνο που εχει ο ψυκτικος στο νησι). Τι λετε ; Αξιζει σαν μαρκα; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ενδιαφερομαι να αγορασω αιρκοντισιον μαρκας carrier (ειναι το μονο γνωστο-φθηνο που εχει ο ψυκτικος στο νησι). Τι λετε ; Αξιζει σαν μαρκα; Ευχαριστω πολυ!

 

Μακριά φίλε μου..κοίταξε κάτι άλλο

Λιγες σελίδες πίσω συζητήθηκε αυτο το θέμα...μπορείς να διαβάσεις και να διαμορφώσεις μια γνώμη:)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά φίλε μου..κοίταξε κάτι άλλο

Λιγες σελίδες πίσω συζητήθηκε αυτο το θέμα...μπορείς να διαβάσεις και να διαμορφώσεις μια γνώμη:)

 

Οκ ευχαριστω φιλε μου! Θα κοιταξω να βρω κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο παραπάνω ποστ (φυσικά υπερ των inverter) ότι τα fujitsu γενικά είναι δοκιμασμένη λύση και τα βρίσκεις σε καλές τιμές. Μερικές φορές τα φθηνότερα σε απογοητεύουν σε άλλους τομείς. (εγώ πήρα φτηνά Samsung inverter και μπορεί σαν inverter να δουλεύουν μια χαρά, όμως τα πλαστικά τους είναι τόσο κακής ποιότητας που κάθε φορά που ξεκινάνε και σταματάνε τη λετουργία, ακούς ήχους συστολής/διαστολής)

 

Tα fujitsu είναι καλά αν είναι Ταιλάνδης,τα Κινέζικά :X

 

Οσο αφορά τα τριξίματα,όσο καλύτερο είναι το μηχάνημα τόσο καλύτερης ποιότητας είναι..

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση! Τι λετε για τα Samsung (Ο Κωτσοβολος εχει καλες τιμες αυτες τις ημερες) και Fuji ;

 

Και τα Samsung και τα Fuji είναι καλά σαν μηχανήματα.

Πριν μερικά χρόνια θυμάμαι τα Fuji ήταν απο τα λίγα που γινόταν ακόμα η συναρμολόγηση στην Ιαπωνία, αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει πλεόν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα samsung ειναι πατατες...πολλοι αχρηστα μηχανηματα....ασε που τα inverter τα 18αρια θελουν τουλαχιστον 1μιση μετρο σωληνα...αλλιως δεν ξεκινανε....τα fuji αρκετα καλα!
Link to comment
Share on other sites

Τα Samsung όλα τα Kινέζικα που έρχονται τελευταία στην Ελλάδα,είναι όλο προβλήματα μόλις λήξει η εγγύηση.

 

 

καμια γνωμη για το LG S09AF Hero.

ειναι τα LG αξιοπιστα σαν κλιματιστικα

 

Βασική σειρά στην κατηγορία της γκάμας, και νέο σαν μοντέλο.Τίποτε ιδιαίτερο από φίλτρα κλπ.Πιθανόν να είναι Τουρκίας φασόν ....

 

 

Πριν μερικά χρόνια θυμάμαι τα Fuji ήταν απο τα λίγα που γινόταν ακόμα η συναρμολόγηση στην Ιαπωνία, αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει πλεόν...

 

Πολύ παλιά,τώρα είναι φασόν Fujitsu/General με λίγο καλύτερους συμπιεστές.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οικονομία ρεύματος μεταξύ inverter και απλής κλάσης Α είναι μεγάλη;;;

 

Τελικά με τα samsung τι ισχύει;Εγω που είδα μια στον Κοτσόβολο έλεγε προϊόν Κορέας και όχι Τουρκίας;

 

Τέσπα τι θα προτείνατε για 9άρι σε καλή τιμή από γνωστές εταιρίες του χώρου (δλδ όχι kerosun, delonghi kok) με τιμή να παίζει ιδανικά στο 400άρι;;;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οικονομία ρεύματος μεταξύ inverter και απλής κλάσης Α είναι μεγάλη;;;

 

Τελικά με τα samsung τι ισχύει;Εγω που είδα μια στον Κοτσόβολο έλεγε προϊόν Κορέας και όχι Τουρκίας;

 

Τέσπα τι θα προτείνατε για 9άρι σε καλή τιμή από γνωστές εταιρίες του χώρου (δλδ όχι kerosun, delonghi kok) με τιμή να παίζει ιδανικά στο 400άρι;;;

 

Ρώτησα για τις τελευταίες σειρές των Samsung και όντως έχουν βγάλει προβλήματα, οπότε για σίγουρα προς το παρόν απέφυγε τα.

Αν βρείς στα 400ε inverter fujitsu,fuji,panasonic , σ'αυτή τη κατηγορία τιμής είναι απο τις καλύτερες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οικονομία ρεύματος μεταξύ inverter και απλής κλάσης Α είναι μεγάλη;;;

 

Από 20% και πάνω ανάλογα το μοντέλο και την μαρκα..

 

Τελικά με τα samsung τι ισχύει;Εγω που είδα μια στον Κοτσόβολο έλεγε προϊόν Κορέας και όχι Τουρκίας;

 

Η παραπληροφόριση στο συγκεκριμένο κατάστημα πάει σύνεφο σε πολλά προιόντα.

Μπορείς να το ελέγξεις κοιτώντας την ετικέτα στο μηχάνημα δείγμα ή στο κουτί.

Βέβαια δεν αποκλείεται να έχουν για κράκτη δειγμα Κορεάτικο μηχάνημα γιάυτό ρώτα και κοιτά και αλλού.

 

Προσωπικά έχω να δώ μη Κινεζικο samsung εδώ και 2 +ετη

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι NITTO μηπως τα εχετε δει πουθενα...?

 

εχω ενα τετοιο στο σπιτι που νοικιαζω αλλα δεν εχει καλη αποδοση...

 

αν το κλεισω μετα απο 5-10 λεπτα το δωματιο ξαναζεστενεται πολυ γρηγορα...

 

μηπως παρει καμια μερα και φωτια....?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα δες αν είναι καθαρό το μηχάνημα,μήπως χάνει απο εκεί απόδοση, μετά μήπως είναι μικρό το μηχάνημα για τον χώρο και τέλος μπορεί να έχασε απο κάπου το φρέον και πρέπει να το δεί τεχνικός για να το φτιάξει και να συμπληρώσει φρέον.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ αγορας του LG S09AF Hero (9000 BTU Inverter) και Panasonic CS RE9HKE (9000 BTU Inverter).

εχετε να μου προτεινετε καποιο απο τα δυο..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα παει σε ενα σεμιναριο της samsung και ολο για βλαβες μιλαγανε....πολυ βλαβη ρε παιδια....και να ξερετε σε 18αρι samsung inverter παντα πανω απο εναμιση μετρο σωληνα γιατι αλλιως δν ξεκιναει το μηχανημα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...