Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά βρήκα την Σολομόντεια λύση ανάμεσα σε DAIKIN και MITSUBISHI .Αγόρασα δύο 9000 btu daikin και ένα 18000 btu mitsubishi . Και αυτό γιατί πήρα 22% αύξηση οι τιμές τους από την τελευταία φορά που ρώτησα - πριν ένα μήνα .To mitsubishi πρέπει να είναι της σειράς SRKxxZIX-S .Ελπίζω να έκανα καλά και να είναι οικονομικό ,αθόρυβο και να μην το μετανιώσω .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τα mitsubishi πήραν αύξηση; Για αυτό και τώρα τους δώσαν μέχρι και 300 ευρώ έκπτωση;... :down:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τα mitsubishi πήραν αύξηση; Για αυτό και τώρα τους δώσαν μέχρι και 300 ευρώ έκπτωση;... :down:

Και τα mitsubishi και τα daikin . Τουλάχιστον έτσι μου είπε αυτός που τα έβαλα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την Σολομόντεια λύση ανάμεσα σε DAIKIN και MITSUBISHI .Αγόρασα δύο 9000 btu daikin και ένα 18000 btu mitsubishi . Και αυτό γιατί πήρα 22% αύξηση οι τιμές τους από την τελευταία φορά που ρώτησα - πριν ένα μήνα .To mitsubishi πρέπει να είναι της σειράς SRKxxZIX-S .Ελπίζω να έκανα καλά και να είναι οικονομικό ,αθόρυβο και να μην το μετανιώσω .

 

 

Ποια μοντέλα είναι γιατι το Mitsubishi ZIX δεν βγαίνει σε 18000ΒTU αλλά 17000BTU.

Επίσης τα Daikin τι made in λένε ;

 

Tεχνητή είναι η αύξηση λόγω της εποχής ,έπιασε κρύο και υπάρχει ζήτηση.Τα ίδια γίνονται και το καλοκαίρι αντίστροφα.

 

Πριν λίγες μέρες τα Mitsubishi electric και τα Τοyotomi είχαν -20% ενω τα fujitsu εξακολουθούν και έχουν -35%.Υπόψην όμως οι εκπτώσεις ισχύουν μόνο αν υπάρχει διαθεσιμότητα των μοντέλων.Στα Μitsubishi heavy industries δεν κάνουν σημαντικές εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποια μοντέλα είναι γιατι το Mitsubishi ZIX δεν βγαίνει σε 18000ΒTU αλλά 17000BTU.

Επίσης τα Daikin τι made in λένε ;

 

Tεχνητή είναι η αύξηση λόγω της εποχής ,έπιασε κρύο και υπάρχει ζήτηση.Τα ίδια γίνονται και το καλοκαίρι αντίστροφα.

 

Πριν λίγες μέρες τα Mitsubishi electric και τα Τοyotomi είχαν -20% ενω τα fujitsu εξακολουθούν και έχουν -35%.Υπόψην όμως οι εκπτώσεις ισχύουν μόνο αν υπάρχει διαθεσιμότητα των μοντέλων.Στα Μitsubishi heavy industries δεν κάνουν σημαντικές εκπτώσεις.

 

Mitsubishi SRK50ZIX.Η εξωτερική μονάδα είναι Τσέχικη δημοκρατία ενω το μέσα είναι Ταυλάνδη.Τα daikιn είναι της σειράς GXS-G Τσέχικα και αυτά.Τώρα εάν θέλετε λεπτομέρειες περισσότερες για τα μοντέλα θα γράψω αύριο.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Το SRK50ZIX ειναι από τα νεώτερα και καλύτερα μηχανήματα της αγοράς,αλλά με τα χρήματα που ζητά παίρνει κανείς το SRK63ZE-S που είναι ισχυρότερο και παρόμοιο αλλά όχι τοσο κομψό ....

 

Mου κάνει εντύπωση η παραγωγή της Τσεχίας.Είχα μείνει Ταιλανδη για τα Mitsubishi μέσα εξω και σπανιότερα Ιαπωνίας,και κυρίως Βέλγιο και Tαιλάνδη για τα Daikin (είχαν συμπιεστή κλασικά από Panasonic).

Link to comment
Share on other sites

Το SRK50ZIX ειναι από τα νεώτερα και καλύτερα μηχανήματα της αγοράς,αλλά με τα χρήματα που ζητά παίρνει κανείς το SRK63ZE-S που είναι ισχυρότερο και παρόμοιο αλλά όχι τοσο κομψό ....

 

Mου κάνει εντύπωση η παραγωγή της Τσεχίας.Είχα μείνει Ταιλανδη για τα Mitsubishi μέσα εξω και σπανιότερα Ιαπωνίας,και κυρίως Βέλγιο και Tαιλάνδη για τα Daikin (είχαν συμπιεστή κλασικά από Panasonic).

Ισχύει αυτό που λες για τα daikin .Τα μοντέλα sarara και ux1 είναι Japan

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρέα:)θέλω να βαλω 2 inverter σε διωροφη μονοκατοικια που εχει εσωτ.σκαλα,κατω εμβαδον σαλονιου-κουζινας(υπαρχει και τζακι) 22τ.μ + ενα δωματιο κατα μηκος(το χωριζει πορτα) 13τ.μ και πανω υπνοδωματιο 10τ.μ και χολ 8τ.μ..Για κατω σκεφτομαι ενα καλο 12αρι σε mitcu ή Daikin ή hitachi άντε και toshiba...(ururu θα ηθελα να αποφυγω λογω κοστους) και πανω ενα 9αρι ή δεκαρι ιδιας εταιρειας.Τα δαπεδου ειναι πιο αποδοτικα σε θερμανση που με ενδιαφερει αποκλειστικα για την ωρα;(ορεινο μερος 700μ.υψομ.).Εχει ξυλινα κουφωματα(δεν εχω διακρινει απώλειες) και εχω βαλει και stops κατω απο τις πορτες.Επισης εχω παρατηρησει και στρωματα ψυχρου αερα να κατεβαινουν απο την σκαλα στο σαλονι (με το τζακι αναμμενο).Όποια βοηθεια πολυτιμη!ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους.εχω ενα 18ρι ferstline του καρφουρ και σημερα παρουσιασε το εξης.την ωρα που προσπαθει να ξεκινηση η εξωτερικη μοναδα ακουγετε σαν να ζοριζετε να ξεκινηση και ταυτοχρονα πεφτει και η ταση σε ολο το σπιτι για 4-5 δευτερολεπτα και μετα ριχνει την ασφαλεια που ειναι συνδεδεμενο το κλιματιστικο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλτατοι την γνώμη σας. Ψάχνω 9άρι κλιματιστικό, συμβατικό και κλάσης Α/Α. Έχω καταλήξει (αν δεν μου αλλάξετε πάλι γνώμη :p) στα εξής δύο:

1. Fujitsu ASY9UB.

2. Panasonic CS/CU-PW9GKE.

Καμία προτίμηση σε κάποιο από τα δύο ή κάποια άλλη πρόταση γύρω στα 300-320 ευρώ που τα βρίσκω αυτά;

 

Α, ξέχασα, στο Panasonic βρίσκω δύο εγγυήσεις (είναι δυνατόν[noparse];)[/noparse]. Μια 1+5 έτη και μία 2+5 έτη... Τι στο καλό ισχύει από την επίσημη αντιπροσωπεία; Επίσης βρήκα ότι το Fujitsu είναι made in China αλλά δεν βρίσκω που φτιάχνεται το Panasonic. Καμία ιδέα;

 

Ενημέρωση: Τελικά μετά από μια μίνι δημοσκόπηση και έρευνα που έκανα, κατέληξα και παρήγγειλα το Fujitsu. Ο Αλλάχ μαζί μου! :p Μην σας αποτρέψει αυτό όμως από το να απαντήσετε στο αρχικό ερώτημά μου, μπορεί να ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος...

Edited by aimilios

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,

 

μπορει καποιος να μμου πει αποψη για το συγκεκριμενο? ειναι στα ορια της τιμης που με παιρνει να πληρωσω για κλιματιστικο. κυριως για θερμανση.

 

http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=277&itmid=13143

 

ειναι 24αρι, inverter, προβληματιζομαι απλα με το D/D class.

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, αλλά μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο inverter κλιματιστικό κλάσης D/D. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ρε παιδιά (απευθύνομαι σε πιο κατέχοντες από εμένα); Δεν ρίχνεις και μια ματιά εδώ (link);

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, αλλά μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο inverter κλιματιστικό κλάσης D/D. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ρε παιδιά (απευθύνομαι σε πιο κατέχοντες από εμένα); Δεν ρίχνεις και μια ματιά εδώ (link);

 

και μενα μου εκανε εντυπωση αλλα ειδα και στο λινκ σου, πολλα inverter ειναι c/d.

 

ειδα και αυτο

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/kelvinator-tac-22chsa-zi-invert.php

 

inverter, 24αρι, φτηνοτερο απ το LG και ενεργειακη a/a.

 

αποψη κανας ειδικος?

Edited by Islas Canarias
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Εβαλε προσφατα ο αδελφος μου air-con daikin 9αρι inverter και δουλευοντας το στο ζεστο(στο κρυο δεν το εχουμε δοκιμασει) παρατηρουμε το εξης:

 

Aκουγεται η ροη του φρεον κατι σαν φυσημα!!!

Ειδικα στην αρχη μεχρι να παρει η εσωτερικη μοναδα (που φανταζομαι σηκωνει πιεση η εξωτερικη) αλλα και κατα τη διαρκεια της λειτουργιας του που κατα διαστηματα κανει αποψυξη.

Η αποσταση εσωτερικης με εξωτερικη μοναδα ειναι μικρη αλλα αναρωτιεμαι μηπως μας εκανε βλακεια ο εγκαταστατης και δεν εκανε σωστο κενό αέρος.....

 

Φυσιολογικο το λες;

Εχει παρατηρησει κατι αναλογο κανενας;

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εκανε εντυπωση αλλα ειδα και στο λινκ σου, πολλα inverter ειναι c/d.
Έχεις απόλυτο δίκιο δεν το είχα προσέξει... :O

 

Α, και μην δίνεις πολύ σημασία στο «Άμεσα Διαθέσιμο» της Ηλεκτρονικής, το «άμεσα» μπορεί χαλαρά να είναι και κανά μήνας. Καλύτερα να τσεκάρεις, αν «εγκρίνουν» οι φίλοι εδώ καθώς δεν ξέρω τι σόι του λόγου είναι τα Kelvinator, κάποιο κατάστημα, όπου και βλέπουν όλα τα στοκ των καταστημάτων.

Edited by aimilios

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Εβαλε προσφατα ο αδελφος μου air-con daikin 9αρι inverter και δουλευοντας το στο ζεστο(στο κρυο δεν το εχουμε δοκιμασει) παρατηρουμε το εξης:

 

Aκουγεται η ροη του φρεον κατι σαν φυσημα!!!

Ειδικα στην αρχη μεχρι να παρει η εσωτερικη μοναδα (που φανταζομαι σηκωνει πιεση η εξωτερικη) αλλα και κατα τη διαρκεια της λειτουργιας του που κατα διαστηματα κανει αποψυξη.

Η αποσταση εσωτερικης με εξωτερικη μοναδα ειναι μικρη αλλα αναρωτιεμαι μηπως μας εκανε βλακεια ο εγκαταστατης και δεν εκανε σωστο κενό αέρος.....

 

Φυσιολογικο το λες;

Εχει παρατηρησει κατι αναλογο κανενας;

 

Μην ανυσηχείς καθόλου φίλε μου. Είναι φυσιολογικό. Το mitshibishi που έχω εγώ κάνει τον ίδιο θόρυβο, και το daikin που έχει η αδερφή μου κάνει τον ίδιο θόρυβο... Ο ήχος που ακούς δεν είναι απόψυξη, είναι η λειτουργία αφύγρανσης. Όταν το κλιματιστικό κοντεύει να πλησιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει η εξωτερική μονάδα, ανεβάζει τις περσίδες σε οριζόντια θέση, και δουλεύει μόνο η εσωτερική μονάδα προσπαθώντας να κάνει αφύγρανση για τα τελευταία "δέκατα" θερμοκρασίας. Δηλαδή, αυτός ο ήχος είναι το αποτέλεσμα της διακοπής ή της έναρξης λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας.

 

Για να σιγουρευτείς πως δεν έχει πρόβλημα το κλιματιστικό σου, κάνε το εξής πείραμα. Βάλε τη θερμοκρασία πιο ψηλά, και στην χαμηλή ταχύτητα. Θα δεις πως δεν θα ξανακούσεις αυτό τον ήχο που περιγράφεις, γιατί απλά ποτέ δεν θα ξεκινήσει η λειτουργία αφύγρανσης. Αλλά θα μείνεις με τα σώβρακα τελικά γιατί θα σκάσεις από τη ζέστη:lol::lol:...

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για λειτουργία θέρμανσης μόνο, γιατί στη λειτουργία ψύξης δεν υπάρχει αφύγρανση.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, αλλά μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο inverter κλιματιστικό κλάσης D/D. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ρε παιδιά (απευθύνομαι σε πιο κατέχοντες από εμένα); Δεν ρίχνεις και μια ματιά εδώ (link);

 

Μα δεν έχει σχέση η ενεργειακή κλάση με το αν είναι inverter ή όχι. Τα inverter είναι απλά "πολλαπλών ταχυτήτων". Δηλαδή, με απλά λόγια, αν έχεις ένα κλιματιστικό 9.000BTU τότε μπορεί να δουλέψει από 1800BTU ως 9000BTU (ανάλογα το κλιματιστικό), κάνοντας οικονομία ενέργειας. Ένα απλό κλιματιστικό, θα είχε απόδοση 9000BTU ή 0BTU.

 

Η ενεργειακή κλάση, από την άλλη, έχει να κάνει με το COP και EER. Αν το COP (coefficient of performance και αφορά θέρμανση) και το EER (energy efficiency ratio και αφορά ψύξη) είναι μεγαλύτερο από 3,2, τότε είναι κλάσης Α. COP είναι ο λόγος διαφοράς θερμοκρασίας προς τα watt που απαιτούνται για να επιτευχθεί η διαφορά αυτή. EER είναι τα BTU/h προς watt. Αν κανείς θέλει να το ψάξει και περισσότερο έχω και περισσότερες λεπτομέρειες για το τρόπο μέτρησης τους, αλλά δεν θέλω να κουράσω.

 

Αλλά τα καλά κλιματιστικά της αγοράς (daikin, mitsubishi, κ.α.) μπορούν να φτάσουν σε τιμές μεγαλύτερες του 5,0, κάνοντας πολύ καλύτερη οικονομία από απλά κλάσης Α.

 

Ελπίζω να βοήθησα να τα ξεχωρίσετε, και ελπίζω να μην κούρασα. Υπάρχει κάπου και μία λίστα όλων των κλιματιστικών της αγοράς που έχει μετρημένες τιμές COP και EER από το Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Institute για όλες τις μάρκες που πουλάνε στην αμερική, αλλά θα πρέπει να ψάξω στο παλιό pc μου να την βρω... και δεν θέλω:)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την εξήγηση. Απλά αναρωτιόμουν αφού τα inverter είναι μεταβλητών στροφών στον συμπιεστή πως γίνεται να μην είναι ενεργειακά αποδοτικά. Και, εν τέλει, πια είναι η τεχνολογία που επιτρέπει σε ένα σταθερών στροφών συμβατικό A/C να είναι κλάσης Α/Α (όπως το Fujitsu που τσίμπησα :p) σε σχέση με ένα inverter D/D; Τι κάνει δηλαδή ένα A/C να έχει καλύτερους δείκτες EER & COP από ένα άλλο; Ελπίζω να υπάρχει συνοπτική απάντηση και να μην χρειάζεται ολόκληρη έκθεση...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

αρκετοί τρόποι υπάρχουν για να ανεβάσουν απόδοση σε κλάση Α τα σταθερών στροφών. Ένα παράδειγμα είναι η ροή του αέρα στην εσωτερική μονάδα, τεχνολογία της mitshubishi στα σταθερών στροφών (περιστρέφετε ο αέρας όπως στις μηχανές jet, οπότε η απόδοση είναι μεγαλύτερη). Η fujitsu κάνει κάτι παρόμοιο, για το λόγο αυτό είναι και το σχήμα της εσωτερικής μονάδας περισσότερο κυλινδρικό από πριν...

 

Αλλά όπως και να'χει για να χαρακτηριστεί κλάση Α μετριέται σε full στροφές, οπότε παίζει ρόλο αν είναι σταθερών ή μεταβλητών στροφών. Πάρε ένα inverter, βγάλτου το κύκλωμα και την πλακέτα που ελέγχουν την περιστροφή της εξωτερικής μονάδας, και μείωσε και τη τιμή... αυτό κάνουν οι περισσότερες εταιρίες. Ίδια κλάση με το inverter θα είναι:)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ, η φράση κλειδί ήταν ότι οι μετρήσεις γίνονται σε πλήρεις στροφές. Εγώ νόμιζα ότι έπερναν κάποιο μέσο όρο για να βγάλουν τους συντελεστές. Δεν θα ήταν πιο σωστό πάντως να έπερναν μέσο όρο; Άλλωστε ο συμπιεστής δεν δουλεύει full συνέχεια κατά την διάρκεια της λειτουργίας του A/C...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα air condition lg 12άρι. Εδώ και μερικές μέρες το νερό που έβγαινε απο το λάστιχο σταμάτησε και τώρα βγαίνει απο το κέντρο της εξωτερικής μονάδας. Στάζει και έχει γεμίσει όλο το μπαλκόνι. Απο θέρμανση φούρνος το δωμάτιο αλλά ανησυχώ ρε παιδιά αν ξέρει κανείς έστω και αν δεν είναι σίγουρος ας μου πει τι μπορεί να συμβαίνει.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα air condition lg 12άρι. Εδώ και μερικές μέρες το νερό που έβγαινε απο το λάστιχο σταμάτησε και τώρα βγαίνει απο το κέντρο της εξωτερικής μονάδας. Στάζει και έχει γεμίσει όλο το μπαλκόνι. Απο θέρμανση φούρνος το δωμάτιο αλλά ανησυχώ ρε παιδιά αν ξέρει κανείς έστω και αν δεν είναι σίγουρος ας μου πει τι μπορεί να συμβαίνει.:worry:

 

Παγωνει η εξωτερικη μοναδα επειδη μεσα φερνει ζεστη(αντλια θερμοτητας).Φυσιολογικοτατο.-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα air condition lg 12άρι. Εδώ και μερικές μέρες το νερό που έβγαινε απο το λάστιχο σταμάτησε και τώρα βγαίνει απο το κέντρο της εξωτερικής μονάδας. Στάζει και έχει γεμίσει όλο το μπαλκόνι. Απο θέρμανση φούρνος το δωμάτιο αλλά ανησυχώ ρε παιδιά αν ξέρει κανείς έστω και αν δεν είναι σίγουρος ας μου πει τι μπορεί να συμβαίνει.:worry:
Όχι ότι δεν είναι έγκυρος ο φίλος που σου απάντησε ήδη (το αντίθετο μάλιστα), αλλά για να σου φύγει η παραμικρή αμφιβολία, είναι όντως φυσιολογική η υγροποίηση στην εξωτερική μονάδα τον χειμώνα, ιδίως σε μέρες με πολύ κρύο ή/και υγρασία. Το λάστιχο που βγάζει νερό στην ψύξη το μαζεύει από την εσωτερική μονάδα για να μην σου στάζει αντίστοιχα στο σαλόνι.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμη ένα sharp 9αρι. Αυτό παρατήρησα δε βγάζει καθόλου νερό αλλά το βλέπει ο ήλιος ενώ το LG είναι στο βόρειο μπαλκόνι γιαυτό και έχει τόση υγρασία. Και μου είπαν οτι κάτι έσπασε μέσα στο κουτί και πρέπει να φέρω ψυκτικό.:rolleyes: Ευχαριστώ παιδιά γιατί με βγάλατε απο περιττά έξοδα.:respect::thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να φανταστείς έχω βάλει κουβά από κάτω και μαζεύει πράμα. :p Αν ήταν διαρροή ψυκτικού υγρού και είχε γεμίσει το μπαλκόνι από αυτό όπως είπες, νομίζω (καθώς δεν είμαι ειδικός) ότι απλά το κλιματιστικό δεν θα δούλευε.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...