Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο 20000 χλδ κλιματιστικα θα αλλαξουν;Κανω λαθος ή μερος της αποσυρσης καλυπτεται απο την Ευρωπαικη Ενωση;

 

Το κονδύλι απο Ευρώπη είναι 10Μ Εuro για 20-30Κ κλιματιστικά για να κινηθεί η αγορά με 30Μ Εuro.

 

Θα ήθελα εδώ να αναφέρω πως κλιματιστικά πριν το 2000 είχαν αντί του R407 ή R410A το R22 το οποίο απαγορεύτηκε από το 2004 και από το 2010 δεν θα πωλείται σαν ανταλλακτικό. Επομένως αν κάποιο κλιματιστικό με R22 χαλάσει στο μέλλον και θέλει ψυκτικό υγρό θα πρέπει να αντικατασταθεί.

 

Επομένως, καλό είναι να ελέγξουμε το κλιματιστικό μας (το ψυκτικό υγρό αναγράφεται στην εξωτερική μονάδα) και έαν θέλουμε να το διατηρήσουμε να πάρουμε κάποιο ανταλλακτικό ψυκτικού υγρού ή αλλιώς θα πρέπει να το έχουμε υπόψη μας πως θα πρέπει πιθανόν να αντικατασταθεί στο μέλλον.

 

Πηγή:

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

thanx yannis athens, αυτα που προτεινες εκτος απο αθορυβα πες μου και ποιοτητα κατασκευης. με ενδιαφερει εξισου με το μοτερ να ειναι "αθορυβα" και τα πλαστικα τους!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

thanx yannis athens, αυτα που προτεινες εκτος απο αθορυβα πες μου και ποιοτητα κατασκευης. με ενδιαφερει εξισου με το μοτερ να ειναι "αθορυβα" και τα πλαστικα τους!

 

Πολυ καλα ειναι τα daikin,mitsubishi και hitachi με πιο αθορυβο ανεμιστηρα απο τα 3 το mitsubishi(εχω το msz-fa25).Δεν κανουν περιεργους θορυβους.Αντιθετα το inverter fujitsu που ειχα (μοντελο 2008) το χειμωνα στη ζεστη ακουγες ηχο από τη διαστολη των πλαστικων και μερικες φορες τη ροη του ψυκτκου υγρου.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα μου έχει ήδη προεγκατάσταση για κλιματιστικά, απλά οι αναμονές είναι ακριβώς πάνω από το κουρτινόξυλο και αναγκαστικά θα πρέπει να βρω ένα πολύ πολύ στενό airco.. Έχετε κάτι στα υπόψη? Ο χώρος που θα καλυπτει είναι καμιά 25αρία τμ.,..
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν καταλήξει στην αγορά δύο κλιματιστικών (12άρι & 18άρι) Mitsubishi.Και τα δυο είναι inverter (MSZ GA35VA & MSZ GB50VA).Επειδή 'εχω μπερδευτεί με τις σειρές τις Mitsubishi να την κάνω την κίνηση ή υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο της εταιρίας που θα με καλύψει περισσότερο?
Link to comment
Share on other sites

και εγω φιλε που το ψαχνω εχω καταληξει στα εξης 2: DAIKIN FTX35GV ή MITSUBISHI MSZ-GA35VA Ειδικα με τα Mitsubishi γινεται χαμος, ενα σωρο μοντελα βγαζει αλλα απο οσο μπορεσα να ψαξω νομιζω αυτο 'παιζει' πιο πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το mitsubishi MSZ-HC25VA είναι αθόρυβο ή να πάω για άλλο μοντέλο γιατί η mitsubishi με έχει μπερδέψει με τρεις σειρές που έχει βγάλει.

 

Αλλοί έχουν την σειρά MSZ-HC25VA άλλοι έχουν την σειρά MSZ-GA25VA η τιμή είναι η ίδια αλλά η μόνη διαφορά που διάβασα είναι η πρώτη έχει λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά είναι 20 % ποιο οικονομική από την δεύτερη σειρά.

 

κι εγω σε κοιταω σε αυτα αλλα στο αντιστοιχο 12αρι και απο οτι ειδα στα specs το το GA ειναι κατα πολυ καλυτερο του HC.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι Mitsubishi και η φράση τα λέει όλα. Έχουμε ένα Mitsubishi απο το 1995 στο σπίτι μας (και το είχαμε και στο παλιό πριν την μετακόμιση) λες και είναι νέο μοντέλο...καμία βλάβη, το κλασσικό service και καθάρισμά του..όλα καλά.

Τώρα με το Allazo Klima πρόγραμμα πάλι σε Mitsubishi θα πάμε inverter. Το MSZ-GA25VΑ είναι καλό?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα νομίζω εταιριών κλιματιστικών, είναι θέμα καταστημάτων ηλεκτρονικών ειδών η συμμετοχή. Κάνω λάθος?
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

απο τους επισημους ομως αντιπροσωπους της Mitsubishi δεν εχω δει κανεναν να συμμετεχει. Κι αν το αγορασω δεν θα θελα να μου το εγκαταστησει/απεγκαταστησει συνεργειο απο καταστημα ηλεκτρικων ειδων γιατι κανουνε ....μισες δουλειες
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι Mitsubishi και η φράση τα λέει όλα. Έχουμε ένα Mitsubishi απο το 1995 στο σπίτι μας (και το είχαμε και στο παλιό πριν την μετακόμιση) λες και είναι νέο μοντέλο...καμία βλάβη, το κλασσικό service και καθάρισμά του..όλα καλά.

Τώρα με το Allazo Klima πρόγραμμα πάλι σε Mitsubishi θα πάμε inverter. Το MSZ-GA25VΑ είναι καλό?

Κοιτα,κι εμεις,με ενα General Fujitsu που εχουμε,για καμια 15αρια χρονια,κανενα προβλημα,αλλα οταν το κλεινουμε,μυριζει κουζινιλα,και επισης,πρεπει να ειναι μικρο για τα τετραγωνικα,γι αυτο σκεφτομαι κι εγω,για ενα πολυ καλο,με περισοτερα btu,αλλα οπως κι εσεις,εχω μπερδεψει τους μηρους μου.

Μου ειπε ενας φιλος,που εχει χρονια μαγαζι, οτι τα Toshiba,Fuzitsu kai Mitsubishi,ειναι καλα,αλλα αυτος δεν τα δουλευει τα Μιτσου,γιατι εχει μπερδευτει κι αυτος,απο τα διαφορα μοντελλα,γιατι ξερετε τι γινεται μ αυτους τους χαζους;

Εχουν δυο εταιριες.Η μια,ειναι η Mitsubishi Electric,και η αλλη,η Mitsubishi Heavy industries,οποτε τα μοντελλα μπερδευονται.Εχει δε και ενα με συντελεστη 5,15 νομιζω,αντι για 3,4,που εχουν τα αλλα.

Υπαρχει βεβαια και η DAIKIN,που ειναι πιο ακριβα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι δικαιολογημενα τα παραπανω λεφτα,η ειναι μουρη μονο.

Και μαλιστα,εχει ενα Ururu Sarara,που κανει ακομα πιο πολυ.

Οποτε ξαναγυριζουμε στο βασικο ερωτημα.

Τι ποιησομεν,ινα καθαρον και δροσερον αερα κληρονομησομεν;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Tα καλύτερα και μάλιστα με βραβείο οικονομίας και τεχνολογίας κλιματιστικά είναι τα TOSHIBA...

Ρίξτε μια ματιά:

 

http://www.toshiba-aircon.gr/news_09_1.htm

 

Εγώ πήρα αυτό Toshiba RAS13SKVRE DAIS

 

Με ιονιστή για τους καπνιστές :X ...

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Απο ο,τι ειδα,εκεινα που δουλευουν σε πιο ακραιες συνθηκες,ειναι τα Daikin,και γι αυτο,θα παρω ενα τετοιο.FTXS60F.

Δουλευει μεχρι τους 46 βαθμους,ενω τα αλλα,μεχρι τους 43.

Και επειδηστην Αθηνα,εχουμε περασει 45αρια,και επειδη ταχω και τα χρονακια μου,γι αυτο,προσεχουμε,για να εχουμε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Απο ο,τι ειδα,εκεινα που δουλευουν σε πιο ακραιες συνθηκες,ειναι τα Daikin,και γι αυτο,θα παρω ενα τετοιο.FTXS60F.

Δουλευει μεχρι τους 46 βαθμους,ενω τα αλλα,μεχρι τους 43.

Και επειδηστην Αθηνα,εχουμε περασει 45αρια,και επειδη ταχω και τα χρονακια μου,γι αυτο,προσεχουμε,για να εχουμε.

 

Όλα τα made in Japan είναι μέχρι 46 βαθμούς Κελσίου και μέχρι -20 τα Toshiba τα οποία ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό Toshiba RAS13SKVRE DAIS

 

Με ιονιστή για τους καπνιστές :X ...

 

Φοβερή επιλογή;)

Φοράει επάνω και φίλτρα πλάσματος

Link to comment
Share on other sites

και εγω φιλε που το ψαχνω εχω καταληξει στα εξης 2: DAIKIN FTX35GV ή MITSUBISHI MSZ-GA35VA Ειδικα με τα Mitsubishi γινεται χαμος, ενα σωρο μοντελα βγαζει αλλα απο οσο μπορεσα να ψαξω νομιζω αυτο 'παιζει' πιο πολυ.

 

Τα καινούρια της mitsubishi είναι τα MSZ FD. Είναι κατά 50% πιο οικονομικά από τα προηγούμενα. Τεράστια διαφορά.

 

Απλά είναι διαθέσιμα από ειδικά καταστήματα. Κωτσόβολος, κλπ. έχουν τα MSZ-GA, κλπ.

 

απο τους επισημους ομως αντιπροσωπους της Mitsubishi δεν εχω δει κανεναν να συμμετεχει. Κι αν το αγορασω δεν θα θελα να μου το εγκαταστησει/απεγκαταστησει συνεργειο απο καταστημα ηλεκτρικων ειδων γιατι κανουνε ....μισες δουλειες

 

Νομίζω πως δεν έχει διαφορά. Αρκεί να είναι καλό ψυκτικός. Ετσι και αλλιώς το 90% κατα την εγκατάσταση δεν κάνουν όλη τη διαδικασία.

 

Κανονικά θα πρέπει να έχουν αντλία κενού. Να συνδεθούν οι χαλκοσωλήνες. Να συνδέσουν την αντλία κενού. Να αφαιρέσουν τον αερά και να ελέγξουν την πίεση του ψυκτικού. Κανείς (ή σχεδόν κανείς) δεν το κάνει γιατί απαιτεί επιπλέον μισή ώρα και επιπλέον εξοπλισμό. Αυτό που κάνουν είναι συνδέουν τους σωλήνες, κάνουν εξαέρωση με το αυτί !!!! και τέλος.

 

Η διαδικασία σύνδεσης δεν είναι και τίποτε σπουδαίο. Απλά κάνουν την τρύπα και συνδέουν τους χαλκοσωλήνες. Καλό είναι να βρείς κάποιον που θα σου κάνει όλη την διαδικασία.

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Χθές το απόγευμα σε επίσκεψή μου σε κατάστημα του Κωτσόβολου για αγορά Mitsubishi σε 18άρι & 12άρι με ενημερώσανε ότι βλέπουν μηδενικό απόθεμα online:mad:
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν το είχε άμεσα για 15 μέρες μου είπανε. Για το mitsubishi δεν σου έδωσαν χρόνο;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μου είπαν να ξαναπεράσω σήμερα το πρωί για να τηλ.παρουσία μου ώστε να μάθουμε χρόνο παραλαβής.
Link to comment
Share on other sites

Χθές το απόγευμα σε επίσκεψή μου σε κατάστημα του Κωτσόβολου για αγορά Mitsubishi σε 18άρι & 12άρι με ενημερώσανε ότι βλέπουν μηδενικό απόθεμα online:mad:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

 

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΤΗΣ GOLD ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ του Κωτσόβολου. Την πληρώνεις 99 ευρώ για απεριόριστα καλώδια κλπ κλπ κλπ, αλλά ενώ συ λένε ανταπόκριση μέσα σε 24 ώρες από την παράδοση στο χώρο σας, εμένα σήμερα που παρέλαβα χτες δε με έχουν καν κανονισμένο στα ραντεβού, μου απαντάνε σε στυλ "σιγά μην ξέρουμνε ποιο από τα 15 συνεργεία που συνεργαζόμαστε σας έχει αναλάβει πιθανόν, αλλά δε σας βλέπουμε σε κανένα!!!!!!!", αν σου λένε πως ΔΕΝ είναι 24 ώρες από την παράδοση, αλλά 48 ώρες, ενώ στο συνοδευτικό χαρτί σου λένε ΑΜΕΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ 24 ΩΡΕΣ (με μεγάαααααααααααααααλα γράμματα!), σου λένε "συγνώμη κύριε μου, αλλά επειδή δε σας πήρε σήμερα το συνεργείο, δε μπορώ να ασχολούμαι με εσάς. Εχω και 10 πελάτες ταμείο!!!!!!!!!", και μου λένε πως περάσανε 23 ώρες (στις 2 που τα λέγαμε). Οπότε λέγοντας πως θα πάρω πάλι στις 3 που θα έκλεινα το 24ωρο, περιμένω να δω τι θα μου πούνε.... Μπορεί στα άλλα καταστήματα να είναι πιο καλή η αντιμετώπιση, όμως τη συγκεκριμένη αντιμετώπιση την έλαβα από το κατάστημα Θεσσαλονίκης στην Τουμπα, στην οδό Γρ. Λαμπράκη.

 

Μετά από αυτή τη συμπεριφορά, μου λένε πως αν και αύριο δε με πάρει κα΄ποιοα τηλέφωνο, μπορώ να τους το καταγγείλω και να ακυρώσουν την εγκατάσταση, να πάρω τα 99 ευρώ πίσω, και να βρω μετά μάστορα εγώ μόνος μου να το εγκαταστήσουν, περιμένοντας άλλο πόσο καιρό καθώς τώρα ούτε για δείγμα δε βρίσκεις (έχω φίλο εγκαταστάτη, και δε μπορεί να με βοηθήσει ούτε κι αυτός)....

 

Ηξερα για την κοροϊδία σε κάποιους τομείς από την εν λόγω εταιρία, αλλά ΤΕΤΟΙΑ κοροϊδία και αισχροκέρδια, δεν την περίμενα. Η παραπάνω καταγελία εστάλει και στον Συνήγορο του Πολίτη, και θα δημοσιευτεί και στις εφημερίδες ονομαστικά με συγκεκριμένη καταγγελία κατά του καταστήματος. Τα γράφω όμως κι εδώ, γιατί το θέμα κλιματισμού δεν είναι μόνο η τιμή και το χαμόγελο στο κατάστημα (που εκτός από το χαμόγελο, αν ζητήσεις ένα τεχνικό στοιχείο έχουν ΜΑΥΡΑ MESSANYXTA), αλλά και το After Sales που υποτίθεται το πληρώνεις, και όχι λίγα λεφτά....

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό τον λόγο υπάρχουν και τα εξιδεικευμένα καταστήματα κλιματισμού..αλλά προτιμούμε όλοι τα ηλεκτρομάγαζα που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω δουλέψει μια εποχή με φίλο που κάνει εγκαταστάσεις για τον Κοτσώβολο προτεραιότητα είχαν οι γνωστοί και φίλοι του και οι άλλοι ας πήγαιναν να πνιγούν.Και επειδή είμασταν και επαρχία αν περίμενε εγκατάσταση κανένας κακομοίρης σε κανένα χωριουδάκι εκτός πόλης μαύρο φίδι που τον έτρωγε με τον πανικό που επικρατούσε καλοκαιριάτικα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...