Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως που έχω το 70αρι δηλώνω ψιλοαπογοητευμένος. Το έχω στους 26 και ο αέρας είναι χλυαρός προς δροσερός. Αν το βάλω στους 24 παγώνει το σύμπαν. Σταματάει και κάθε τρεις και λίγο βγάζοντας τελείως κρύο αέρα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει.

 

Καλησπέρα,

Νομίζω οτι πρεπει να καλέσεις το service.

Παρόλα αυτά πρεπει να γνωρίζεις οτι τα inverter κλιματιστικά καθορίζουν τη θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα σύμφωνα με τη ΔΙΑΦΟΡΑ εξωτερικής, εσωτερικής και επιθυμητής θερμοκρασίας. Αν πχ εξωτερική έχει 18°C ειναι λογικό να βγάζει χλιαρό αέρα με ρυθμιση στους 24°C.

 

Ενημέρωσε πάντως το εξουσιοδοτημένο service να δεις τι θα σου πουν και ενημέρωσε μας.

 

Κατανάλωση rak70ppa Δεκέμβρη στην Αθήνα με 8h/ημέρα: 260kWh.

Link to comment
Share on other sites

Με πολλά κρύα το χειμώνα σε rak70ppa στην όμορφη Ξάνθη κατανάλωση Δεκέμβρη με 7-8 ώρες επίσης την ημέρα 330 kwh.

ρυθμισμένο στους 25 και βεβαίως να πιάνει θερμοκσρασία μέχρι 21 βαθμούς... χωρίς πρόβλημα ροής αέρα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χρόνια πολλά κ καλή χρονιά στο forum ! Κάποια πρόταση για καλό κ αξιόπιστο ψυκτικό εντός Θεσσαλονίκης ? Αφορά συντήρηση κλιματιστικού.Το μοντέλο είναι Mitsubishi Heavy Industries SRK 35ZJX-S.

Ή μήπως να απευθυνθώ σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service της Mitsubishi ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χρόνια πολλά κ καλή χρονιά στο forum ! Κάποια πρόταση για καλό κ αξιόπιστο ψυκτικό εντός Θεσσαλονίκης ? Αφορά συντήρηση κλιματιστικού.Το μοντέλο είναι Mitsubishi Heavy Industries SRK 35ZJX-S.

Ή μήπως να απευθυνθώ σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service της Mitsubishi ?

 

http://www.vrisko.gr/advdetails/05d0012c064j206d407g7h0135d3c0dg

Link to comment
Share on other sites

νεος χρήστης test

 

Καλημέρα, έχω ένα κλιματιστικό fujico και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. ξεκινάει να δουλεύει στη θέρμανση και ενώ βγάζει ζεστό αέρα μετά από 5-10 λεπτά λειτουργίας σταματάει να δουλεύει και αναβοσβήνει το λαμπάκι του timer πολύ γρήγορα. Στην αρχή διαγνώσθηκε πρόβλημα στην πλακετα και το επισκευάσαμε αλλά δεν λειτούργησε. Στη συνέχεια αλλάξαμε υγρά με τη διαδικασία κενού αέρος και ζύγισης υγρών για να είμαστε σίγουροι ότι έχει την σωστή ποσότητα (είναι inverter). Αφού έγινε αλλαγή υγρών ο συμπιεστής ανέβασε πίεση σε καλό χρόνο γύρω στα 550psi και στη συνέχεια έκοψε γκάζια για να διατηρήσει την πίεση. Ξαφνικά όμως μετά από 5-10 λεπτά σταμάτησε εντελώς και άρχισε να αναβοσβήνει πάλι το timer Ο τεχνικός- ηλεκτρονικός που έκανε την επισκευή της πλακέτας μου είπε ότι πλέον έχουμε δυο πιθανότητες ή έχουν βλάβη οι αισθητήρες της εξωτερικής μονάδας ή ο συμπιεστής έχει βλάβη και τραβάει περισσότερα amber. Στην πρώτη περίπτωση το κόστος επισκευής είναι μικρό, στη δεύτερη περίπτωση πετάς όλο το κλιματιστικό. Έχω παραγγείλει λοιπόν τους αισθητήρες θερμοκρασίας και ελπίζω να είναι αυτή η αιτία. Παρότι ο τεχνικός που μου είπε για τις δύο πιθανές αιτίες μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι έμπειρος και καλός στη δουλειά του, μήπως μπορεί κάποιος στο forum να σκεφτεί και κάτι άλλο ως πιθανή αιτία του προβλήματος;

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έχω ένα lg maestro inverter s12aq του οποίου το λαμπάκι της εσωτερικής μονάδας όταν το ενεργοποιώ ανάβει 5 φορές. Φίλος τεχνικός μου είπε ότι έχει καεί η πλακέτα της εξωτερικής μονάδας. Μιλώντας με αντιπρόσωπο της LG για την επισκευή με ενημέρωσε ότι η λυπητερή είναι 390 συν 50 εργατικά! Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου φτηνά την πλακέτα; Είναι δύσκολο να την αλλάξω μόνος μου;

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένος από κάποιον γνωστό σου ? Γιατί βλέπω εσύ μένεις Αθήνα...

Ναι ειναι δοκιμασμένος (όλο το γυναικόσογο είναι από εκεί).Πάρτον τηλέφωνο δε χάνεις τίποτα.Και χρησιμοποιεί και αντλία κενού πάντοτε.Αλλά εσυ θέλεις συντήρηση.Πάρτον να σου δώσει την προσφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι δοκιμασμένος (όλο το γυναικόσογο είναι από εκεί).Πάρτον τηλέφωνο δε χάνεις τίποτα.Και χρησιμοποιεί και αντλία κενού πάντοτε.Αλλά εσυ θέλεις συντήρηση.Πάρτον να σου δώσει την προσφορά του.

 

Ο.Κ Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. εχω δυο κλιματιστικα Yokohama (οχι λαστιχα αυτοκινητου ;) ) στο τηλεχειριστηριο εχει ενα κουμπι που γραφει AUH, μπορει καποιος που γνωριζει, να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση εγκατάστασης κλιματιστικού με κολλήσεις και όχι με κενό αέρος(αντλία) έχει πάθει ζημιά το μηχάνημα ? Με εκ νέου σωστή εγκατάσταση μπορούμε να διορθώσουμε τυχόν ζημιά ???
Link to comment
Share on other sites

¨Οταν λές κολλήσεις? Δεν εβαλαν μονοκόμματη σωλήνα αλλά κολλημένα κομμάτια? Για την αντλία κενού δεν γίνεται κάτι πλέον. Για τις σωληνώσεις καλύτερα να μιλήσεις με επαγγελματία αν γίνεται αντικατάσταση γιατι ίσως να μην σε καλύψει η αντιπροσωπεία σε μελλοντικό πρόβλημα. Στο μάνουαλ του hitachi που έχω γράφεται ρητά χρήση σωλήνας μονοκόμματης συγκεκριμμένης διαμέτρου με ξεχωριστή μόνωση για κάθε αγωγό, χρήση αντλίας κενού και συγκεκριμμένης διαμέτρου καλωδίωσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλά δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δεν ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ! :O
Never Give up
Link to comment
Share on other sites

¨Οταν λές κολλήσεις? Δεν εβαλαν μονοκόμματη σωλήνα αλλά κολλημένα κομμάτια? Για την αντλία κενού δεν γίνεται κάτι πλέον. Για τις σωληνώσεις καλύτερα να μιλήσεις με επαγγελματία αν γίνεται αντικατάσταση γιατι ίσως να μην σε καλύψει η αντιπροσωπεία σε μελλοντικό πρόβλημα. Στο μάνουαλ του hitachi που έχω γράφεται ρητά χρήση σωλήνας μονοκόμματης συγκεκριμμένης διαμέτρου με ξεχωριστή μόνωση για κάθε αγωγό, χρήση αντλίας κενού και συγκεκριμμένης διαμέτρου καλωδίωσης.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν.Δυο διαφορετικοί μου τα περάσανε.Έχω ένα 9άρι και ένα 12άρι.Σήμερα τους πήρα τηλ και έκανα πως και καλά ενδιαφερόμουν για τοποθέτηση κλιματιστικού και τους ρώτησα αν χρησιμοποιούν κενό αέρα(αντλία).Ο ένας γέλασε στην αρχή και μου είπε πως αν και δεν είναι απαραίτητο μπορεί να το κάνει(προφανώς το κάνει μόνο κατ' απαίτηση του πελάτη) και ο δεύτερος μου είπε πως κάνει απλά εξαέρωση..

Οπότε έχω δυο κλιματιστικά που τα χρυσοπλήρωσα τα οποία δεν τοποθετήθηκαν όπως έπρεπε...Ξήλωμα κ εκ νέου εγκατάσταση όπως πρέπει θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή τζάμπα τα λεφτά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλά δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δεν ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ! :O

 

Με τέτοιες απώλειες έπρεπε να βάλεις τουλάχιστον το επόμενο μοντέλο rak60. Το έχω σε 46τμ και όντως κάνει φούρνο το χώρο(καλή μόνωση- μεγάλη τζαμαρία).

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=35

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν.Δυο διαφορετικοί μου τα περάσανε.Έχω ένα 9άρι και ένα 12άρι.Σήμερα τους πήρα τηλ και έκανα πως και καλά ενδιαφερόμουν για τοποθέτηση κλιματιστικού και τους ρώτησα αν χρησιμοποιούν κενό αέρα(αντλία).Ο ένας γέλασε στην αρχή και μου είπε πως αν και δεν είναι απαραίτητο μπορεί να το κάνει(προφανώς το κάνει μόνο κατ' απαίτηση του πελάτη) και ο δεύτερος μου είπε πως κάνει απλά εξαέρωση..

Οπότε έχω δυο κλιματιστικά που τα χρυσοπλήρωσα τα οποία δεν τοποθετήθηκαν όπως έπρεπε...Ξήλωμα κ εκ νέου εγκατάσταση όπως πρέπει θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή τζάμπα τα λεφτά ?

 

Η αντλία κενού έχει νόημα μόνο στην αρχική εγκατάσταση μετά δεν προσφέρει κάτι. Διάβασε καλά όλο αυτό το θέμα ή έστω το μισό, θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες παρά τις 500+ σελίδες του

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Θεωρώ λίγο δύσκολη την περίπτωση που θα σας περιγράψω οπότε θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ...

Μένω προσωρινά σε χώρο πάνω από το πατρικό μου(ας το πούμε ρετιρέ... :) ) φτιαγμένο με πάνελ και θα ήθελα να βάλω ένα κλιματιστικό στο χώρο της κουζίνας-σαλονιού( 20m2) το οποίο να ψύχει τόσο τον συγκεκριμένο χώρο όσο και το υπνοδωμάτιο (10m2)! Έχω επιλέξει κάτι τέτοιο παρά την ύπαρξη παλιού daewoo 15ετίας στο χώρο του υπνοδωματίου διότι σε αυτό θα βρίσκεται σε λίγο καιρό το νεογέννητο τέκνο μου και δεν θέλω επουδενί κλιματιστικό στον λιγοστό χώρο του! Όταν στην επόμενη διετία το αργότερο (αν με αφήσει η κρίση διότι πλέον δεν κάνει κανείς σώφρων άνθρωπος σχέδια...) προχωρήσω στην αγορά ή στην κατασκευή νέας οικίας αυτό θα το μεταφέρω στο δικό μου υπνοδωμάτιο!

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε την ιδανική λύση για το χώρο που περιέγραψα με τις ιδιαιτερότητες που έθεσα αλλά να μην ξεχάσετε και την τελική του τοποθέτηση μελλοντικά στο νέο μου σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω κάτι της κατηγορίας Α+++, Α++ με κόστος γύρω στα 1000€ το πολύ!

 

Έχω εμπειρικά επιλέξει 2 κλιματιστικά:

http://www.skroutz.gr/s/2756139/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH35VE.html

Θεωρώ την εταιρεία από τις καλύτερες στα κλιματιστικά

http://www.skroutz.gr/s/3269168/LG-Prestige-H12AK.html

Αυτό λόγω προδιαγραφών, οικονομίας, επιδόσεων και after sales

 

Αναμένω τις προτάσεις σας!:)

 

Y.Γ. Για θέρμανση θα χρησιμοποιηθεί σπάνια λόγω ύπαρξης κεντρικής θέρμανσης!

Edited by spyros_s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Θεωρώ λίγο δύσκολη την περίπτωση που θα σας περιγράψω οπότε θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ...

Μένω προσωρινά σε χώρο πάνω από το πατρικό μου(ας το πούμε ρετιρέ... :) ) φτιαγμένο με πάνελ και θα ήθελα να βάλω ένα κλιματιστικό στο χώρο της κουζίνας-σαλονιού( 20m2) το οποίο να ψύχει τόσο τον συγκεκριμένο χώρο όσο και το υπνοδωμάτιο (10m2)! Έχω επιλέξει κάτι τέτοιο παρά την ύπαρξη παλιού daewoo 15ετίας στο χώρο του υπνοδωματίου διότι σε αυτό θα βρίσκεται σε λίγο καιρό το νεογέννητο τέκνο μου και δεν θέλω επουδενί κλιματιστικό στον λιγοστό χώρο του! Όταν στην επόμενη διετία το αργότερο (αν με αφήσει η κρίση διότι πλέον δεν κάνει κανείς σώφρων άνθρωπος σχέδια...) προχωρήσω στην αγορά ή στην κατασκευή νέας οικίας αυτό θα το μεταφέρω στο δικό μου υπνοδωμάτιο!

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε την ιδανική λύση για το χώρο που περιέγραψα με τις ιδιαιτερότητες που έθεσα αλλά να μην ξεχάσετε και την τελική του τοποθέτηση μελλοντικά στο νέο μου σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω κάτι της κατηγορίας Α+++, Α++ με κόστος γύρω στα 1000€ το πολύ!

 

Έχω εμπειρικά επιλέξει 2 κλιματιστικά:

http://www.skroutz.gr/s/2756139/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH35VE.html

Θεωρώ την εταιρεία από τις καλύτερες στα κλιματιστικά

http://www.skroutz.gr/s/3269168/LG-Prestige-H12AK.html

Αυτό λόγω προδιαγραφών, οικονομίας, επιδόσεων και after sales

 

Αναμένω τις προτάσεις σας!:)

 

Y.Γ. Για θέρμανση θα χρησιμοποιηθεί σπάνια λόγω ύπαρξης κεντρικής θέρμανσης!

Αφού δεν βιάζεσαι καλύτερα είναι ισως να περιμένεις μετά την άνοιξη να αρχίσουν οι προσφορές. Σίγουρα οι οπερισσότεροι εδώ θα σου πρότειναν το mitsubishi σαν καλύτερο και πιο αποδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν βιάζεσαι καλύτερα είναι ισως να περιμένεις μετά την άνοιξη να αρχίσουν οι προσφορές. Σίγουρα οι οπερισσότεροι εδώ θα σου πρότειναν το mitsubishi σαν καλύτερο και πιο αποδοτικό.

Εγώ λοιπόν προτείνω το lg και τι έχω εξηγήσει πριν δύο τρεις σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλά δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δεν ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ! :O

 

Προφανως ειναι οριακο για τον χωρο και με τα πολλα τα κρυα δεν επαρκει.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν.Δυο διαφορετικοί μου τα περάσανε.Έχω ένα 9άρι και ένα 12άρι.Σήμερα τους πήρα τηλ και έκανα πως και καλά ενδιαφερόμουν για τοποθέτηση κλιματιστικού και τους ρώτησα αν χρησιμοποιούν κενό αέρα(αντλία).Ο ένας γέλασε στην αρχή και μου είπε πως αν και δεν είναι απαραίτητο μπορεί να το κάνει(προφανώς το κάνει μόνο κατ' απαίτηση του πελάτη) και ο δεύτερος μου είπε πως κάνει απλά εξαέρωση..

Οπότε έχω δυο κλιματιστικά που τα χρυσοπλήρωσα τα οποία δεν τοποθετήθηκαν όπως έπρεπε...Ξήλωμα κ εκ νέου εγκατάσταση όπως πρέπει θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή τζάμπα τα λεφτά ?

κανονικα θελουν αδειασμα το φρεον ,αντλια κενου ,επαναγεμισμα με φρεον.Για κολλημα σωληνας που αναφερες πριν καλο θα ηταν να ειναι μονοκομματη,προβλημα δεν εχει αν εχει κοληθει σωστα αλλα καλο ειναι να αποφευγεται.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι οριακο για τον χωρο και με τα πολλα τα κρυα δεν επαρκει.

 

 

κανονικα θελουν αδειασμα το φρεον ,αντλια κενου ,επαναγεμισμα με φρεον.Για κολλημα σωληνας που αναφερες πριν καλο θα ηταν να ειναι μονοκομματη,προβλημα δεν εχει αν εχει κοληθει σωστα αλλα καλο ειναι να αποφευγεται.

 

Ήρθε σήμερα ένας φίλος ψυκτικός να δει το 12άρι του σαλονιού που με ενδιαφέρει κυρίως.Το βάλαμε στην ψύξη για να μετρήσει τις πιέσεις.Είχε περίπου 140psi.Απ' ότι μου είπε είναι πολύ καλό αποτέλεσμα.Κολλήσεις τελικά δεν έχει κάνει αυτός που το τοποθέτησε,οι σωλήνες είναι μονοκόμματοι και έχουν μονωθεί ξεχωριστά.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχε γίνει κενό αέρος.Ο φίλος μου είπε πως μπορούμε να κάνουμε το κενό.Έχει δικιά του καλή αντλία και δεν χρειάζεται απ΄ότι μου είπε και πολύ ώρα για να το κάνει.Επειδή έχω διαβάσει ότι άλλοι κάνουν το κενό για μισή ώρα.Και για τα δυο κλιματιστικά μόνο για το κενό μου ζήτησε 20 €.Στο μεταξύ δεν μπορώ να εξηγήσω την μειωμένη απόδοση του.....Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα ένας φίλος ψυκτικός να δει το 12άρι του σαλονιού που με ενδιαφέρει κυρίως.Το βάλαμε στην ψύξη για να μετρήσει τις πιέσεις.Είχε περίπου 140psi.Απ' ότι μου είπε είναι πολύ καλό αποτέλεσμα.Κολλήσεις τελικά δεν έχει κάνει αυτός που το τοποθέτησε,οι σωλήνες είναι μονοκόμματοι και έχουν μονωθεί ξεχωριστά.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχε γίνει κενό αέρος.Ο φίλος μου είπε πως μπορούμε να κάνουμε το κενό.Έχει δικιά του καλή αντλία και δεν χρειάζεται απ΄ότι μου είπε και πολύ ώρα για να το κάνει.Επειδή έχω διαβάσει ότι άλλοι κάνουν το κενό για μισή ώρα.Και για τα δυο κλιματιστικά μόνο για το κενό μου ζήτησε 20 €.Στο μεταξύ δεν μπορώ να εξηγήσω την μειωμένη απόδοση του.....Τι να πω...

Ξαναλεψ λοιπον.

Αν οι σωληνες ειναι κολημενες σωστα ειναι αδιαφορο αν εχει 2 3 η 10 κοληματα.

Το κενο που διαβασες 1/2 ωρα ειναι για :lol:

Μια καλη αντλια σε 5 λεπτα εχει κανει κενο.Την κλεινεις -παρακολουθεις αν εχει διαρροη και συνεχιζεις.Αυτες οι αντλιες εχουν ενα συγκεκριμενο οριο υποπιεσης.ΟΣΟ και να την δουλευεις παραπακτω δεν κατεβαινει..

 

Και συνεχιζω λοιπον.Εφοσον ο προηγουμενος δεν εκανε κενο,θεωρουμε οτι μεσα στις σωληνες ειχες υγρασια αερα κλπ.Ο φιλος σου τωρα τι θα κανει?κενο που ?δεν γινονται αυτα.μην το κανεις καθολου.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεψ λοιπον.

Αν οι σωληνες ειναι κολημενες σωστα ειναι αδιαφορο αν εχει 2 3 η 10 κοληματα.

Το κενο που διαβασες 1/2 ωρα ειναι για :lol:

Μια καλη αντλια σε 5 λεπτα εχει κανει κενο.Την κλεινεις -παρακολουθεις αν εχει διαρροη και συνεχιζεις.Αυτες οι αντλιες εχουν ενα συγκεκριμενο οριο υποπιεσης.ΟΣΟ και να την δουλευεις παραπακτω δεν κατεβαινει..

 

Και συνεχιζω λοιπον.Εφοσον ο προηγουμενος δεν εκανε κενο,θεωρουμε οτι μεσα στις σωληνες ειχες υγρασια αερα κλπ.Ο φιλος σου τωρα τι θα κανει?κενο που ?δεν γινονται αυτα.μην το κανεις καθολου.

 

Καλημέρα φίλε.Έτσι μου είπε.Πως δεν χρειάζεται να ξηλωθεί και μπορούμε να κάνουμε το κενό...Εσύ λες να μην το κάνω γιατί είναι δώρο άδωρο ?

Link to comment
Share on other sites

Tα υποπροϊόντα της συγκόλλησης, η υγρασία και λοιποί ατμοσφαιρικοί ρύποι έχουν εγκατασταθεί στο κύκλωμα. Δεν είναι μόνο το ψυκτικό υγρό που επηρρεάζεται, είναι και το ειδικό λάδι που υπάρχει στο κύκλωμα του συμπιεστή. Όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει όταν ανακατευτεί υγρασία με λάδι. Ο λόγος που γίνεται κένωση του κυκλώματος έχει εξηγηθεί πάρα πολλές φορές εδώ.

 

Μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τα πάντα από το post #5000 και ύστερα. Όλα όσα ζητάτε έχουν απαντηθεί.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας :)

Μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω όσον αφορά τα κλιματιστικά σε περίοδο θέρμανσης

 

Η πρώτη ερώτηση αφορά τα κλιματιστικά και συγκεκριμένα για τις αποδόσεις θερμαντικής ισχύος που δείχνουν σε όλα τα φυλλάδιά τους. Σε όλα τα διαφιμηστικά λοιπόν αναγράφουν για nominal heating capacity ή στα ελληνικά ονομαστική θερμική απόδοση και μάλιστα γράφουν και για min και max. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε ποιές τιμές εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας αναφέρονται αυτά τα 3 νούμερα. Και ρωτάω γιατί δε τα βλέπω να συμφωνούν και μάλιστα έχουν πολύ μεγάλες διαφορές με τις τιμές που αναγράφουν στο design heating load είτε για average είτε για warm είτε για colder περιοχή.

 

Η δεύτερη ερώτηση αν το μέγιστο της θερμαντικής ισχύος που αναφέρει κάθε μοντέλο αφορά αν βάλουμε στο τέρμα της επιθυμητής θερμοκρασίας την εσωτερική μονάδα ανεξαρτήτως του τι θερμοκρασία υπάρχει έξω.

Δηλαδή είτε έξω έχει -20 είτε έχει 15 αν μέσα βάλουμε στο +30 και στο τέρμα τα βεντιλατέρ τότε παίρνουμε το μέγιστο που δηλώνει κάθε μοντέλο?

 

Η τρίτη ερώτηση αφορά το τι ακριβώς σημαίνουν τα ποσά που αναφέρονται σαν design heating load και declared capacity for heating

Οσον αφορά τα design load έχω (ίσως εσφαλμένα) ψιλοκαταλάβει ότι αφορούν ενέργεια με εξωτερική -22, -10 και 2 (για cold average warm) αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενέργεια είναι αυτή. Ενέργεια που μπορούν να δώσουν? Ενέργεια που πρέπει να δώσουν? Ενέργεια που χρειάζεται να δώσουν? (αν δουλέψουν για 3590 ή 4910 ή 6446 ώρες σε θερμοκρασίες αντίστοιχες για κάθε περιοχή warm average cold αντίστοιχα)

 

Η τέταρτη αφορά το κατά πόσο είναι ρεαλιστικό το νούμερο που χρησιμοποιούν στους υπολογισμούς της ετήσιας κατανάλωσης.

Συγκεκριμένα και για την average και για την warm κλιματική ζώνη η ετήσια κατανάλωση για θέρμανση γίνεται με βάση υπολογισμού τις 1440 ώρες (πολλαπλασιαζόμενη με το αντίστοιχο design load και το αντίστοιχο scop) και προσθέτοντας στην κατανάλωση μόνο 179 και 755 ώρες αντίστοιχα του thermostat off (που όμως επειδή σε όλα τα μοντέλα είναι πολύ μικρό δεν επηρρεάζει τελικά και πολύ το τελικό νούμερο της ετήσιας κατανάλωσης σε αυτές τις δύο ζώνες)

Εμένα γιατί μου φαίνεται εντελώς λάθος είτε μιλάμε για αθήνα είτε για στρασβούργο να έχουμε και στις δύο περιπτώσεις τον ίδιο αριθμό ορών θέρμανσης. Αλλά δεν έχω και κάποιο στοιχείο όσον αφορά τις πραγματικές ώρες θέρμανσης που χρειάζεται κάποιος χώρος οπότε και γιαυτό ρωτάω εάν είναι ρεαλιστικό αυτό το νούμερο το 1440.

Και εν πάση περιπτώση αφού έχουν βγάλει έναν πίνακα με το τι θερμοκρασίες και πόσες ώρες επικρατούν σε κάθε κλιματολογική περιοχή γιατί όσον αφορά την ετήσια κατανάλωση δεν χρησιμοποιούν εκείνα τα νούμερα αλλά έχουν 1440 για warm και average και 2100 για colder?

 

Τέλος ας ρωτήσω και το πιο απλό. Το περί cop ενός κλιματιστικού στην θέρμανση.

Αφορά εξωτερική 7 και εσωτερική 20. Σωστά?

Ναι και άντε και καταλαβαίνω τι εννοεί εξωτερική 7. Εκεί που είναι η εξωτερική μονάδα έχει 7 βαθμούς. Ωραία......

Το εσωτερική 20 όμως τι σημαίνει?

Μέσα έχει 20 βαθμούς? Και στους πόσους είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό να πάει?

Μήπως το 20 σημαίνει πως είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό να πάει τον εσωτερικό χώρο στους 20?

Ναι αλλά από τους πόσους ξεκινάει? (μήπως από τους 7? Όσους και η εξωτερική?)

Και πόσο μεγάλος είναι ο χώρος? (μήπως "θεωρητικά άπειρος")

Δηλαδή έχουμε μία μονάδα που την έχουμε στους 7 βαθμούς και την έχουμε βάλει να προσπαθήσει να πάει έναν χώρο (από τον οποίο συνεχώς αφαιρούμε θερμότητα ώστε να μένει στους 7) στους 20 και μετράμε τι ενέργεια βγάζει και τι ενέργεια καταναλώνει?

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση

 

@aposporis Ασφαλώς και ισχύει. Οι δείκτες SEER και SCOP είναι μέσες τιμές απόδοσης σε διαφορετικές θερμοκρασίες και φορτία.

Για παράδειγμα, στη θερμή ζώνη (αφορά μεγάλο μέρος της ελληνικής επικράτειας) ο δείκτης SCOP υπολογίζεται από τα επιμέρους COPd στις θερμοκρασίες Τ=12οC, 7oC, 2oC, -7oC και θερμοκρασία ορίου λειτουργίας (συνήθως T=-15οC).

Παραθέτω τα spec sheets για το Hitachi RAS/RAC-S14HA και το Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV

 

Hitachi RAS/RAC-S14HA https://mega.co.nz/#!UcJDFY7D!L6TEa2dyCWai6yhEBhppIxTXMy4tTJd3vqOswHwqqLs

Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV https://mega.co.nz/#!EYZ3VbKS!WoXx8jQF9fb1ruiSQl-3SQZgMh05igMznk2WdGIvp4I

 

Αμέσως παρατηρεί κανείς ότι:

COPd ||| HITACHI ||| TOYOTOMI

12oC ||| 6.7 ||| 6.2

7oC ||| 5.7 ||| 4.9

2oC ||| 4.3 ||| 2.8

-7oC ||| 2.9 ||| X.X

-15oC ||| 2.2 ||| 2.0

 

Αναλόγως αξιολογούμε το SCOP για την μέση και ψυχρότερη περιοχή όπως και το SEER για την ψύξη.

Διαπιστώνει κανείς ότι οι λεπτομέρειες βρίσκονται στα ψιλά γράμματα. Τα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο SCOP (5.2) αλλά στην πράξη το HITACHI είναι πολύ πιο αποδοτικό διότι στις θερμοκρασίες που συναντώνται περισσότερο στον Ελλαδικό χώρο έχει καλύτερη σχετική απόδοση. Η διαφορά στην κατανάλωση προκύπτει από το design load του κλιματιστικού για τις επιμέρους θερμοκρασίες. Ο λόγος που προκύπτει υπερδιπλάσια κατανάλωση ενώ οι διαφορές απόδοσης δεν είναι δα και τόσο μεγάλες είναι ότι το ΤΟΥΟΤΟΜΙ λειτουργεί με μεγαλύτερο φορτίο σε kW σε σχέση με το ΗΙΤΑCHI για να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα. Έτσι για εξωτερική θερμοκρασία 7οC (τυπική χειμωνιάτικη θερμοκρασία για μεγάλο μέρος της Ελλάδας), εσωτερική 20oC το ΗΙΤΑCHI θερμαίνει τον αέρα με 1.5 kW design load και COPd 5.7 ενώ το ΤΟΥΟΤΟΜΙ 2.3 kW design load και COPd 4.9

Αν προσέξει κανείς θα διαπιστώσει ότι στην ψύξη το ΤΟΥΟΤΟΜΙ έχει μεγαλύτερο SEER (6.2 vs 5.9) όμως για τις τυπικές θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού (Τ > 28οC), το HITACHI έχει εφάμιλλη ή και καλύτερη απόδοση.

Όπως και να έχει το πρότυπο Lot10 έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές και οι όποιες διαφορές προκύπτουν διότι οι εταιρείες σταθμίζουν διαφορετικά τα δεδομένα για λόγους marketing. Αρκεί λοιπόν ο υποψήφιος αγοραστής να ανατρέξει στα spec sheets που υποχρεωτικά συνοδεύουν το κάθε κλιματιστικό για να διαπιστώσει τι πραγματικά συμβαίνει.

Ο ενημερωμένος καταναλωτής βγαίνει πάντα κερδισμένος.

......

 

@gnt

Το ξέρω πως είναι αρκετά παλιό το ποστ σου αυτό που "ξεθάβω" αλλά αν θέλεις σχολίασε αυτά που γράφω σε παρακαλώ

(ίσως να έγραψες βιαστικά τότε ή ίσως εγώ να σφάλλω σε αυτά που θα γράψω αλλά έλα που ψάχνω να καταλάβω...)

Ξεκινώντας από το ότι δεν γίνεται να λέμε πως δύο μηχανήματα που έχουν ακριβώς το ίδιο cop στην θερμή ζώνη διαφέρουν ώς προς την αποδοτικότητά τους έψαξα για άλλη εξήγηση

H εξήγηση που δίνω εγώ για το υπερδιπλάσιο της ετήσιας κατανάλωσης στα δύο μοντέλα βασίζεται στο design load και μόνο σε αυτό στην θερμή ζώνη που είναι υπερδιπλάσιο στο ένα μοντέλο από το άλλο και όχι στο cop που έχουν ίδιο *(εδώ ας βάλω ένα αστεράκι και θα έρθω σε αυτό παρακάτω). Δηλαδή τα δύο μηχανήματα έχουν ίδιο cop για την θερμή ζώνη και αυτό σημαίνει πως από αποδοτικότητα είναι ίδια απλά το ένα βγάζει παραπάνω ζέστη. Δηλαδή από θέμα οικονομίας είναι ίδια απλά το toyotomi είναι για μεγαλύτερο χώρο.

 

και εξηγώ

Από τα στοιχεία που φαίνονται στα λινκ που ανοίγουν φαίνεται πως για την θερμή ζώνη το μεν toyotomi έχει θερμαντικό φορτίο σχεδιασμού pdesignh 3,5 kw ενώ το hitachi έχει 1,6.

Επομένως σύμφωνα με τα όσα γράφει στον table 4 στo Anex VII εδώ http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32011R0626

Για το πρώτο η κατανάλωση έτους θερμής ζώνης θα είναι 3,5 (Pdesignw) χ 1440 (μέρες) / 5.2 (copw στην θερμή ζώνη) +755 (μέρες) χ 0,018 (κατανάλωση σε thermostat off) = 996 kwh. Το λινκ γράφει πως είναι 951.

Για το δεύτερο η κατανάλωση έτους θερμής ζώνης θα είναι 1,6 kw χ 1440 (μέρες) / 5.2 (cop στην θερμή ζώνη) +755 (μέρες) χ 0,019 (κατανάλωση σε thermostat off) = 457 kwh. Το λινκ γράφει πως είναι 413.

 

Παρακάτω θα γράψω και τους υπολογισμούς για τις ετήσιες καταναλώσεις και στην μέση και στην κρύα περίοδο ώστε να φανεί ότι και εκεί υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές αλλά ο τρόπος υπολογισμού βασίζεται στο φορτίο σχεδιασμού και στο cop για κάθε ζώνη

για την μέση ζώνη για το πρώτο ο υπολογισμός βγάζει 3,8χ1440/4,1 + 179χ0,018 δίνει 1337. Το λινκ δίνει 1327.

για την μέση ζώνη για το δεύτερο ο υπολογισμός βγάζει 3,0χ1440/4,3 + 179χ0,019 δίνει 1008. Το λινκ δίνει 1003.

για την κρύα ζώνη για το δεύτερο ο υπολογισμός βγάζει 4,4χ2100/3,2 + 131χ0,019 δίνει 2890. Το λινκ δίνει 2857.

 

*Και τώρα έρχεται η ώρα για το αστεράκι και οι απορίες.................

ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ έχουν ίδιο cop για την θερμή ζώνη όταν σε κάθε θερμοκρασία (και στους 2 και στους 7 και στους 12) το toyotomi έχει μικρότερο cop?? :mad:

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ πως στο καλό ενώ το hitachi για διαφορετικές ζώνες (μέση θερμή κρύα) αλλά για ίδιους συνδυασμούς (πχ το 7-20 όπως και το 12-20 και το 2-20 απαντώνται και στις 3 ζώνες) έχει ίδια δηλούμενη θερμαντική ισχύ (Pdh) και συντελεστή απόδοσης (Copd) (κάτι που είναι και λογικό) ενώ το toyotomi παρουσιάζει διαφορετικά νούμερα????????

 

Μήπως η toytomi "τα μαγειρεύει" :X τα νούμερα και γιαυτό δεν έχει πιστοποιηθεί (δεν εμφανίζεται στο eurovent-certification.com) και τα specification sheets δεν τα βγάζει η μαμά εταιρεία αλλά τα βγάζει ο έλληνας αντιπρόσωπος? :worry:

 

ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ στο design load (όπως το έχω καταλάβει εγώ σε kw ζέστης δηλαδή που μπορεί να δώσει ένα μηχάνημα) η toyotomi όσο πάμε σε πιο θερμή ζώνη έχει μεγαλύτερο νούμερο (και αυτό είναι και το λογικό. Οσο πιο ζέστη έχει έξω τόσο μεγαλύτερη θερμότητα θα δώσει μέσα ένα μηχάνημα) ενώ η hitachi δίνει μικρότερα νούμερα ??????

Παρεπιπτόντως η άλλη μόνη εταιρεία που έχω δει να παρουσιάζει νουμερα design load (στο διαφημιστικό της για τα passion wifi καθότι και αυτή δεν φαίνεται να είναι πιστοποιημένη) για δύο ζώνες είναι η inventor και αυτή στην θερμή ζώνη δίνει μεγαλύτερο νούμερο από ότι στην μέση.

 

Και πάλι εκ των προτέρων ευχαριστώ για την όποια απάντηση

 

ΥΓ από όλες τις εταιρείες πάντως που είδα specification documents μόνο η hitachi βγάζει και για τις 3 ζώνες ενώ μόνο η toyotomi βγάζει για τις 2. Ολες οι άλλες εταιρείες βγάζουν μόνο για την μέση ζώνη.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...