Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έλλειψη της αντλίας κενού αναπληρώθηκε όταν αλλάξαμε μάλλον φρεον κάθε 6 μηνες. το ιδιο και ότι οι σωλήνες ήταν μισό μετρο μόνο. Φευγαν φαίνεται τα υπολείμματα!

άσε τον πρωτομάστορα τεχνικό αρχιτσαπατσούλη μου τον σύστησε ένας φίλος που σε αυτόν έκανε λέει καλή και φθηνή δουλειά 50 ευρώ είχε πάρει στο φίλο μου! βέβαια στηρίζει τα κλιματιστικά στον τοίχο και πάνω από ένα μετρο σωλήνες δεν έβαζε ποτέ, μη σου πω μισό μετρό. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, μάλλον τον ενέπνευσα εγώ να φαει καλα! και του φιλου μου με μισό μετρο σωλήνες και χωρίς αντλια κενού λειτουργει άριστα εδώ και 10 χρόνια, απλά βάζει κάθε έτος φρεον

πάντως όταν ένας με τα πολλά στα 6 χρόνια τελικά το έσφιξε, έχανε πολύ λιγότερο και μάλιστα κάθε χρόνο. Ε εντάξει να μην κακομαθαίνουμε

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κανένα καλό εγκαταστάτη στην Πάτρα που να χρησιμοποιεί αντλία κενού οπωσδήποτε και να σέβεται τα λεφτά του...
Link to comment
Share on other sites

Στα κλιματιστικά και του αυτοκινήτου εάν δεν δουλεύουν τουλάχιστον 20 λεπτά κάθε μήνα, τότε δε λιπαίνονται τα συστήματα και οι τσιμούχες ξεραίνονται γιατί δεν κυκλοφορεί φρεον και λαδι που τις λιπαίνει. Οπωσδήποτε δεν πρεπει να μένουν αλειτουργητα για 8 μήνες! Έτσι αρχίζουν οι απώλειες και χάνεται το φρεον και χρειάζεται γεμισμα μετά κάθε έτος. Στο ψυγείο συμπληρώνεις καθόλου φρέον; ενώ λειτουργεί με την ίδια αρχή. Δεν αποκτά απώλειες γιατί λιπαίνονται και δεν ξεραίνονται οι τσιμούχες και γενικά όλα τα συστήματα. Αφού δεν το αφήνεις ανενεργό για 8μηνα!

 

Αυτο γινεται μονο στο αυτοκινητο λογω των ελαστικων σωληνων (μαρκουτσια) που εχει.στα οικιακα δεν ισχυει κατι τετοιο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά θερμοκρασία το βάζεις; Εγώ έχω το 70αρι και στους 22-23 δε ζεσταίνει με τίποτα ακόμα και στη μεγαλύτερη σκάλα. Πρέπει να το βάλω πάνω από 26. Έχω φωνάξει τον τεχνικό να ξαναδεί την εγκατάσταση μήπως έχει γίνει και λάθος.

 

Πριν καταληξετε πως φταιει το a/c πρεπει να γνωριζετε τα εξης:

Ο ατμοσφαιρικος αερας θεωρειται κακος αγωγος θερμοτητας και θερμενεται κυριως με επαγωγη (δλδ με ρευματα ). Οταν ο αερας σε ενα δωματιο ειναι ακινητος ή κινειται μονο οριζοντια εμφανιζεται το φαινομενο της διαστρωματωσης δλδ ο θερμος αερας εγκλωβιζεται στη οροφη και οσο πλησιαζουμε στο δαπεδο γινεται πιο κρυος.Η θερμοκρασιακη διαφορα μπορει να ξεπερναει τους 10 βαθμους.Οι περσιδες του a/c πρεπει να ειναι καθετες για να δημιουργειται κατακορυφη κινηση του αερα.Οσο πιο δυνατη ειναι αυτη η κινηση τοσο καλυτερα θερμενεται ο αερας κοντα στο πατωμα.Οταν ο ανεμηστηρας λειτουργει σε χαμηλη ισχυ ο θερμος αερας δεν φτανει αρκετα χαμηλα και δημιουργειται ''μερικη διαστρωματωση''. Ετσι ενω εχετε ορισει θερμοκρασια π.χ 22 βαθμους στο a/c ,στο μεγαλυτερο μερος του χωρου η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλοτερη.

Πολλοι πιστευουν πως οταν εχουν τον ανεμηστηρα του a/c στο φουλ εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση. Συμβαινει ομως ακριβως το αντιθετο!!!

Οσο πιο αποτελεσματικα ''ψυχεται'' το εσωτερικο στοιχειο τοσο περισοτερη θερμοτητα θα αποροφησει απο το εξωτερικο.Πρεπει να ξερετε οτι οι μετρησεις για το eer/cop γινονται με ανεμηστηρα στο φουλ.Φυσικα οταν το εσωτερικο στοιχειο ειναι αρκετα κρυο και βγενει πολυ χλιαρος αερας εννοειται ειναι πλεον ασκοπο να εχουμε ανεμηστηρα στο φουλ.

''ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ''

Δεν θα δειτε μικροτερη καταναλωση !! Κι αυτο γιατι με ανεμηστηρα σε χαμηλη σκαλα στη ουσια θερμενετε ''μισο δωματιο" ενω στο φουλ ολοκληρο!! Αυτο που θα παρετε ειναι περισοτερη θερμοτητα για τις ιδιες kw/h και πιο ζεστα ποδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για αυτό λέω, οι μονάδες σε χαμηλό ύψος και τα κλιματιστικά δαπέδου αν και λίγο ακριβότερα, κάνουν απόσβεση λόγω καλύτερης φυσικής λειτουργίας.
Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω ότι σε αρκετά συστήματα η λειτουργία AUTO στον ανεμιστήρα μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα και αυτό οφείλεται στον αριθμό, θέση και προγραμματισμό των αισθητήτρων θερμοκρασίας στην εσωτερική μονάδα. Οι πιο απλές μονάδες έχουν έναν και μοναδικό τέτοιο αισθητήρα στην εισαγωγή του αεραγωγού, οπότε το φαινόμενο της διαστρωμάτωσης μπορεί να το «μπερδέψει» θεωρώντας ότι η θερμοκρασία αέρα εισόδου έχει φτάσει στην επιλεγμένη θερμοκρασία.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς gnt ή όποιος άλλος μπορεί

 

Είμαι νέος χρήστης. Παρακολουθώ το forum εδώ και πολλά χρόνια. Λόγο ανάγκης (πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα άλλα ανάβουν μόνο οι 2-3!!! Καταλαβαίνετε… το κόστος θέρμανσης είναι τεράστιο 300+ ευρώ το μήνα..)

 

Όποτε ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό με την καλύτερη δυνατή και οικονομική απόδοση για θέρμανση. Αρχικά θέλω να καλύψω έναν χώρο 20-25 τετραγωνικών (σαλόνι-κουζίνα) και μετά βλέπουμε.

 

Μάλλον με ενδιαφέρουν κλιματιστικά των 12.000 btu

 

Είμαι μεταξύ

 

1. Hitachi RAS/RAC-E14HAG (από 490 ευρώ)

2. Inventor Bon B2VI/B2VO-12 (516 ευρώ)

3. Hitachi RAC/RAS-S14HA (από 630 ευρώ)

4. Hitachi RAK-35PPA/RAC-35WPA (από 639 ευρώ)

5. Toyotomi Akira Premium GAN GAG A35IVL (499 ευρώ προσφορά από κωτσόβολο)

6. ή κάποιο άλλο … με ενδιαφέρει το κόστος να είναι χαμηλό αλλά αν μπορεί να το αποσβέσει κάποιος μέσα στα χρόνια είναι οκ.

 

Ποια η διαφορά των 3 μοντέλων τις Hitachi και γιατί το πρώτο είναι τόσο οικονομικό??

 

Να αναφέρω ότι έχουμε ένα μικρούλη 13 μηνών στο σπίτι :)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το budget σου.

 

Τα 3 Hitachi έχουν την ίδια αντλία θερμότητας με αποτέλεσμα ίδια απόδοση/οικονομία σε ψύξη και θέρμανση. Το E14HAG και το S14HA διαφέρουν στο γεγονός ότι το δεύτερο διαθέτει ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο και αντιαλλεργικά/αντιμουχλικά φίλτρα nano Titanium Wasabi. Κατά τα άλλα είναι πανομοιότυπα αφού ανήκουν στη σειρά Standard.

 

Το 35PPA, ανήκει στη σειρά Performance, δεν έχει το ανοξείδωτο υποπλαίσιο αλλά έχει τα φίλτρα nano Titanium Wasabi. Έχει περισσότερες λειτουργίες όπως ο εβδομαδιαίος προγραμματισμός, αυτοκαθαρισμός κα.

 

Το Τοyotomi είναι καλό all around σε επιδόσεις και λειτουργίες αλλά δεν υπερέχει σε κάποιο τομέα έναντι του ανταγωνισμού. Το Inventor είναι ένα αξιοπρεπές για τα λεφτά του μηχάνημα.

 

Να υποθέσω λόγω παιδιού ότι δίνεις μεγαλύτερη έμφαση στην ποιότητα παραγόμενου αέρα. Σε αυτήν την περίπτωση το S14HA είναι η καλύτερη επιλογή από τη λίστα που παρέθεσες αλλά όχι η καλύτερη επιλογή συνολικά. Όπως σου έγραψα, όλα εξαρτώνται από το διατιθέμενο budget.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά της λίστας, το S14HA. Aλλά αν πχ το budget ήταν μέχρι €600 θα έβαζα και το Mitsubishi Standard SRK-35ZMP-S, μέχρι €650 το Toshiba RAS-B13N3KV2-E/RAS-13N3AV2-E Suzumi Plus, μέχρι €700 τα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE και Mitsubishi SRK-35ZJ-S και μέχρι €800 το Panasonic Etherea CS/CU-E12PKEW, που έχει την καλύτερη ποιότητα παραγώμενου αέρα στην κατηγορία 3,5 kW (~12000 BTU/h).
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω ότι σε αρκετά συστήματα η λειτουργία AUTO στον ανεμιστήρα μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα και αυτό οφείλεται στον αριθμό, θέση και προγραμματισμό των αισθητήτρων θερμοκρασίας στην εσωτερική μονάδα. Οι πιο απλές μονάδες έχουν έναν και μοναδικό τέτοιο αισθητήρα στην εισαγωγή του αεραγωγού, οπότε το φαινόμενο της διαστρωμάτωσης μπορεί να το «μπερδέψει» θεωρώντας ότι η θερμοκρασία αέρα εισόδου έχει φτάσει στην επιλεγμένη θερμοκρασία.

 

Από αυτά της λίστας, το S14HA. Aλλά αν πχ το budget ήταν μέχρι €600 θα έβαζα και το Mitsubishi Standard SRK-35ZMP-S, μέχρι €650 το Toshiba RAS-B13N3KV2-E/RAS-13N3AV2-E Suzumi Plus, μέχρι €700 τα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE και Mitsubishi SRK-35ZJ-S και μέχρι €800 το Panasonic Etherea CS/CU-E12PKEW, που έχει την καλύτερη ποιότητα παραγώμενου αέρα στην κατηγορία 3,5 kW (~12000 BTU/h).

 

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ.

 

Έστω ότι έχω ένα butget 700 ευρώ. Το πρώτο και το δεύτερο από χρηματική άποψη συγκρίνονται με το Hitachi RAC/RAS-S14HA. Τα άλλα δύο είναι λίγο ποίο ακριβά. Πέρα από την ποιότητα του αέρα από οικονομικής άποψης στην κατανάλωση θέρμανσης που με ενδιαφέρει και περισσότερο κανένα δεν συγκρίνετε με το Hitachi RAC/RAS-S14HA ή κάνω λάθος???

 

ευχαριστώ

Edited by kroulis
Link to comment
Share on other sites

Tα δύο Mitsubishi που ανέφερα στην κατηγορία των €700 είναι ανώτερα από το Hitachi σε όλους τους τομείς εκτός της απόδοσης στη θέρμανση όπου είναι ισοδύναμα.

Αν το budget σου το επιτρέπει τότε καλύτερα να επιλέξεις ένα εκ των δύο (μεταξύ τους έχουν ελάχιστες διαφορές, ίσως το Heavy να είναι λίγο καλύτερο ποιοτικά του Electric) Μitsubishi. Aν όχι, τότε το Hitachi είναι καλύτερη επιλογή αφού το Toshiba δεν έχει την ίδια απόδοση στη θέρμανση, υπερέχει όμως σε όλους τους άλλους τομείς.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,μια ερωτηση παιδια,σε ενα κλιματιστικο ινβερτερ toyotomi ποια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια εξοδου του αερα στη θερμανση?εξωτερικη θερμοκρασια 5 βαθμουσ κελσιου..ηρθε τεχνικος και τη μετρησε 40 βαθμους ..μου ειπε ειναι το κανονικο που πρεπει να αποδιδει..
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πληροφορία υπάρχει μόνο στα τεχνικά manual της Toyotomi. Η θερμοκρασία που κατέγραψε ο τεχνικός είναι φυσιολογική.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα gnt,

2 ερωτήσεις για να καταλήξω

 

-Το ότι έχει το S14HA έχει scop 5.2 δηλ Α+++ με ετήσια κατανάλωση 416/kwh το χρόνο έχει να κάνει με το ότι ο κατασκευαστής δίνει τιμές για τις θερμές ζώνες?? ενώ η Mitsubishi δίνει scop 4.2-4.4 δηλ Α+ με κατανάλωση 923 - 1074/χρόνο επειδή δίνει τιμές για ποιο κρύες περιοχές??

 

-Όντως οι διαφορές από το δυο μοντέλα Mitsubishi είναι μικρές. Είναι κάποιο πιο νέο μοντέλο?? μήπως πρέπει να διαλέξω το πιο πρόσφατο ??

επίσης δεν βλέπω το τηλεχειριστήριο να αναφέρει την θερμοκρασία του χώρου ή την κατανάλωση ενέργειας όπως στο hitachi.

 

Βέβαια η διαφορά ποιότητας για 50 ευρώ μάλλον δεν αφήνει πολλά περιθώρια στο hitachi.....

Link to comment
Share on other sites

1) Ακριβώς, γι'αυτό τα συγκρίνεις και τα δυο σε μεσαίο κλίμα όπου το S14HA έχει SCOP 4,3 και ετήσια κατανάλωση 1003 kWh.

 

2) Συνήθως βγαίνουν στην αγορά μαζί αυτά, άντε με διαφορά ενός μηνός το πολύ. Noμίζω ότι το Electric βγήκε τελευταίο. Το χειριστήριο του S14HA δεν αναφέρει τις πληροφορίες που γράφεις. Αυτά ισχύουν μόνο για τα χειριστήρια της σειράς Performance xxPPA.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

 

Μένει πλέον να αποφασίσω πιο από τα δυο θα πάρω και να βρω έναν καλό τεχνικό να το τοποθετήσει...

 

Καλό βράδυ .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά θα βάλω το Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE στον Φιορεντίνο στην καλύτερη δυνατή τιμή πανελληνίως, 1247 ευρώ. Θα γίνει η τοποθέτηση από το συνεργείο το δικό του που μου είχε κάνει την εκτίμηση, το Σάββατο 8/2/14. Θα φέρουν λέει αντλία κενού και θα μου καθαρίσουν τις παλαιές σωληνώσεις με πεπιεσμένο άζωτο. Τοποθέτηση 65, καθαρισμός με άζωτο 35, σύνολο 100. Θα ζεσταθεί το κοκαλάκι μου επιτέλους! Θα σας ενημερώσω! Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές

http://www.aapothiki.gr/index.php?id_product=1969&controller=product&ref=bestprice.gr

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.MSZ-MUZ-FH50VE-Se-24-atokes-doseis.832997.html?ref=bestprice.gr

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Προς gnt ή όποιος άλλος μπορεί

 

Είμαι νέος χρήστης. Παρακολουθώ το forum εδώ και πολλά χρόνια. Λόγο ανάγκης (πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα άλλα ανάβουν μόνο οι 2-3!!! Καταλαβαίνετε… το κόστος θέρμανσης είναι τεράστιο 300+ ευρώ το μήνα..)

 

Όποτε ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό με την καλύτερη δυνατή και οικονομική απόδοση για θέρμανση. Αρχικά θέλω να καλύψω έναν χώρο 20-25 τετραγωνικών (σαλόνι-κουζίνα) και μετά βλέπουμε.

 

Μάλλον με ενδιαφέρουν κλιματιστικά των 12.000 btu

 

Είμαι μεταξύ

 

1.Hitachi RAS/RAC-E14HAG (από 490 ευρώ)

2.Inventor Bon B2VI/B2VO-12 (516 ευρώ)

3.Hitachi RAC/RAS-S14HA (από 630 ευρώ)

4.Hitachi RAK-35PPA/RAC-35WPA (από 639 ευρώ)

5.Toyotomi Akira Premium GAN GAG A35IVL (499 ευρώ προσφορά από κωτσόβολο)

6.ή κάποιο άλλο … με ενδιαφέρει το κόστος να είναι χαμηλό αλλά αν μπορεί να το αποσβέσει κάποιος μέσα στα χρόνια είναι οκ.

 

Ποια η διαφορά των 3 μοντέλων τις Hitachi και γιατί το πρώτο είναι τόσο οικονομικό??

 

Να αναφέρω ότι έχουμε ένα μικρούλη 13 μηνών στο σπίτι :)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Το

1. Ειναι το απλο.

2.δεν το εχω υποψη μου.

3. Ιδιο το 1 + φιλτρα wassabi και ανοξειδωτα στν χωρο κυκλοφοριας αερα.μου ειπαν καταργειται.

4.το αμςσως καλυτερο του 3. Αν θυμαμαι καλα ειναι με scroll συμπιεστη και ιονιστη(στο.σαιτ της hitachi αναφερει ολες τις τεχνολογιες-διαφορες.

5.δεν ειναι το ιδιο οικονομικο με τα hitachi .+ του ο ιονιστης αν και αναφερθηκε οτι δεν κανει πολλα πραγματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

@antonn Επειδή το είχες ρωτήσει σε παλαιότερο post, η Μitsubishi Heavy Industries έβγαλαν τα νέα τους μοντέλα split κλιματιστικών για το 2014. Αυτό σημαίνει ότι και η Electric ακολουθεί άμεσα.

 

Διάβασε εδώ σχετικά.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eϊναι λίγο περίπλοκο το ζήτημα. Θεωρητικά είναι ξεχωριστές εταιρείες, ανήκουν όμως στον ίδιο όμιλο και έχουν σε μεγάλο βαθμό κοινά διοικητικά συμβούλια.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ gnt για την πάντα άμεση απάντησή σου!

Πάντως έχω αποφασίσει να βάλω το Mitsubishi heavy SRK-35ZJ-S με κόστος γύρω στα 700 ευρώ + 70-80 ευρώ η εγκατάσταση από το μαγαζί που θα το πάρω.

Θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες για την απόδοση του..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση.

 

Διάβασε εδώ τι εστί υποδειγματική εγκατάσταση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@antonn Επειδή το είχες ρωτήσει σε παλαιότερο post, η Μitsubishi Heavy Industries έβγαλαν τα νέα τους μοντέλα split κλιματιστικών για το 2014. Αυτό σημαίνει ότι και η Electric ακολουθεί άμεσα.

 

Διάβασε εδώ σχετικά.

σε ευχαριστώ αλλά λίγο αργά το μαθαίνω. αυριο τελικά θα μου κανουν την τοποθέτηση και ντρέπομαι να το ακυρώσω παρόλο που δεν έχω δώσει προκαταβολή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...