Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεπτομέρεια ο κόκκος κι η παραμόρφωση σχημάτων και χρωμάτων; Σαν ζωγραφιά πουαντιγισμού είναι η φωτό με gcam...

 

Με τις ρυθμίσεις που έχεις μόνο σε μικρογραφία υποφέρεται...σε πλήρη ανάλυση δεν βλέπεται, όπως καταδεικνύει και το κομμάτι που παρέθεσα.

 

Ναι στο σημείο που κροπαρες έχει αρκετό θόρυβο όπως και στον ουρανό (που το αφαιρείς εύκολα αν θες). Αλλά μόνο ένα σημείο είναι μια φωτογραφία; Μην με βάζεις τώρα σε διαδικασία να κροπαρω... Η στοκ εχει εξαφανίσει πλακάκια, φύλλα, σαγρε τσιμέντου... δηλαδή το κυρίως θέμα της φωτογραφίας και παραμικρή λεπτομέρια.

 

Μου αρέσει που την βλέπεις και πιο φυσική την φουλ αποθορυβοποιημενη/παστελιασμενη (αλήθεια ξέρεις τι είναι το noise reduction που το θεωρείς φυσικό; ). Ειδικά αυτό με τη "παραμορφωση σχημάτων" (όπως το λες) είναι εντελώς κουλό το να το συνδυάζεις με το noise reduction... Κάτι μπερδεύεις μάλλον και το κανεις ακόμα πιο άσχημο όταν μιλάς και επιδεικτικά από πάνω... Πόσο μάλλον το να μιλάς για χρώματα ενώ δεν ήσουν καν μπροστά! :X

 

Δεν είπα ότι μου αρέσει ο θορυβος, αλλά από το να βλέπω μια ζωγραφιά τον προτιμώ (φυσικά είναι άσχετο με θέματα "παραμόρφωσης σχημάτων" :p). Προσωπικά το βρίσκω αρκετά ισορροπημένο σε αυτή τη δυσκολη φωτογραφία που μεχρι full fit 24αρας οθονης ειναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα (και οχι απλα μικρογραφια)... και ο κύριος λογος για το θορυβο ειναι το υψηλό contrast του θέματος αφού σε άλλες περιπτωσεις μπορεί να έχει και λιγότερο θόρυβο η gcam από τη στοκ.

 

Κατά τα άλλα αν δεν σου αρέσει απλα "let it go". Δηλαδή ειλικρινά δεν βρίσκω λόγο για τέτοια αντιπαράθεση. Όπως είπα πείραξα τα denoise. Αν δεν σου αρέσουν, παίξε με υψηλότερα. ;) Είναι και θέμα γούστου στη τελική.

 

Υ.Γ. Βρε δεν σου χα πει παλαιότερα να μην σχολιάζεις μηνύματα μου; :p :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για πείτε βρε παιδιά από το mi8 αξίζει? Σαν αναβάθμιση δεν θα είναι και τίποτα αλλά χρειάζεται η γυναίκα καινούργιο κινητό και σκέφτομαι να πάρω το mi9 και να της δώσω το mi8. Από κάμερα πως είναι? Καλύτερο η υστερεί λόγω απουσίας ois?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε βρε παιδιά από το mi8 αξίζει? Σαν αναβάθμιση δεν θα είναι και τίποτα αλλά χρειάζεται η γυναίκα καινούργιο κινητό και σκέφτομαι να πάρω το mi9 και να της δώσω το mi8. Από κάμερα πως είναι? Καλύτερο η υστερεί λόγω απουσίας ois?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θυμάμαι καλά την τότε εμπειρία μου, το Mi9 εχει καλυτερη αυτονομία, οθόνη και πιο smooth. Επιπλέον δεν εχει αυτη τη νοτσαρα που ουτε ειδοποιήσεις δεν κράταγε. Σαν κάμερα (βασικός φακός) ειναι ενα κλικ κάτω. Όχι οσο θα περιμενες απο την έλλειψη ois καθότι το αντισταθμίζει εν μέρει το μεγαλύτερο pixel. Αλλά δεν παύει να ειναι κατώτερη. Ο tele στο Mi9 νομιζω ειναι λιγο καλύτερος. Επιπλέον έχει και τον ultra wide ο οποίος βέβαια ειναι αρκετά μέτριος (χάνει σε οξυτητα ο φακός)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Ο φακός του mi9 είναι χειρότερος σε θέμα hardware η σε υλοποίηση? Γιατί θυμάμαι ότι λέγανε ότι το mi9 φοράει τον κορυφαίο φακό. Με gcam σώζεται?

Η αλήθεια είναι ότι με το mi8 είμαι ευχαριστημένος. Η μπαταρία κρατάει 6-7 ώρες sot ανάλογα αν παίζω η όχι. Το notch δεν με ενοχλεί και φωτογραφικά είναι πολύ καλό. Οπότε δεν θα ήθελα να πάρω κάτι χειρότερο σε φωτογραφία....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Ο φακός του mi9 είναι χειρότερος σε θέμα hardware η σε υλοποίηση? Γιατί θυμάμαι ότι λέγανε ότι το mi9 φοράει τον κορυφαίο φακό. Με gcam σώζεται?

Η αλήθεια είναι ότι με το mi8 είμαι ευχαριστημένος. Η μπαταρία κρατάει 6-7 ώρες sot ανάλογα αν παίζω η όχι. Το notch δεν με ενοχλεί και φωτογραφικά είναι πολύ καλό. Οπότε δεν θα ήθελα να πάρω κάτι χειρότερο σε φωτογραφία....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει καλυτερο αισθητηρα. Αλλα λιγο το λογισμικο... λιγο η ελλειψη σταθεροποιητη... το πάει πιο κάτω σε απόδοση. Η gcam ναι βελτιώνει κατα συνθήκες πάρα πολύ (ειδικα τον ultra wide τον κανει ανθρωπινο) αλλα συγκριση gcam με gcam ειναι πάλι λιγο καλυτερο το mi8. (προσεξε μιλάς με φωτογραφικό ψείρα :p )

 

Δεν ξερω μήπως το βελτιωσουν αργότερα. Αν θυμασαι και το mi8 τους πρωτους 5-6 μηνες ηταν χάλι η κάμερα (ενω του Mix 2s με ιδιο hw θέριζε).

 

Αν για σενα η βασική κάμερα ειναι πρώτη προτεραιότητα και δεν σε συγκινει επεξεργαστης, οθόνη, αυτονομία, design, tele camera, ultrawide camera κλπ, καλύτερα να παραμείνεις στο Mi8. Ως συσκευες ομως εχουν μεγάλες διαφορές που τελικά ανέχεσαι την μικρή πτώση.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για μένα δεν θα άλλαζα ακόμα το mi8. Απλά η γυναίκα μου έχει μείνει με το παλιό μου RN3Pro που κάτι έχει πάθει η κάμερα του και χάνει την εστίαση που έτσι και αλλιώς δεν ήταν.... Και αντί να της πάρω καινούργιο κινητό είπα να πάρω εγώ το mi9 και αυτή το 8.

Στην ουσία ναι με ενδιαφέρει η κύρια κάμερα γιατί έχουμε μικρό παιδάκι που το βγάζουμε συνέχεια. Βραδινές δεν τραβάω ούτε τοπία.

 

Επίσης δεν βλέπω να βγαίνει κάτι καλύτερο σύντομα εκτός του mi9 T pro ( k20 pro) που και αυτό τον ίδιο φακό έχει

Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για μένα δεν θα άλλαζα ακόμα το mi8. Απλά η γυναίκα μου έχει μείνει με το παλιό μου RN3Pro που κάτι έχει πάθει η κάμερα του και χάνει την εστίαση που έτσι και αλλιώς δεν ήταν.... Και αντί να της πάρω καινούργιο κινητό είπα να πάρω εγώ το mi9 και αυτή το 8.

Στην ουσία ναι με ενδιαφέρει η κύρια κάμερα γιατί έχουμε μικρό παιδάκι που το βγάζουμε συνέχεια. Βραδινές δεν τραβάω ούτε τοπία.

 

Επίσης δεν βλέπω να βγαίνει κάτι καλύτερο σύντομα εκτός του mi9 T pro ( k20 pro) που και αυτό τον ίδιο φακό έχει

 

Επειδη διατηρει υψηλο shutter speed, παιζει να ειναι καλυτερο το mi9. Θα εχει λιγοτερο Motion blur.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ grain στο φωτό με gcam σε πλήρες μέγεθος (όπως πρεπει να συγκρίνονται)...δεν το περίμενα να προτιμώ τη στοκ φωτό, που τρώει μεν λεπτομέρειες προσπαθώντας να περιορίσει το θόρυβο, αλλά δεν κάνει και την εικόνα να μοιαζει τόσο ψεύτικη

 

Stock https://live.staticflickr.com/65535/48078783173_322f302d38_o.jpg

Gcam https://live.staticflickr.com/65535/48078750836_2da5a9f8c2_o.jpg

 

Σύγκριση

stock

mi9-stock.jpg

Gcam

mi9-gcam.jpg

...μπλιαχ....

 

Ποια εκδοση της gcam εχεις; Γιατι αναφερει N6P το flickr; Δοκιμασε αυτη που ειναι plug n play, πιθανοτατα εχεις την xtreme, χωρις το xml με τα settings και μαλλον by default δεν εχει διαλεξει pixel 3 xl για την main και εχει κλειστο το noise reduction.

 

Edit ακυρο, ειδα οτι ειναι αρχικο ποστ του Antretng και προτιμαει λιγοτερο denoise και μεγαλυτερη ταχυτητα κλειστρου. Λογικο να παρεις θορυβο στο smartphone ακομα και με gcam, θαυματα δεν γινονται. Αλλα γιατι στο προφιλ nexus 6p ξερουμε να δουλευει καλυτερα στο mi9;

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα! Πλέον και εγώ κάτοχος του μπλε MI 9 από προχθές. Κάποια γρήγορα tips για κάποιον που έρχεται από Redmi Note 3 Pro έχετε; Μόλις το άνοιξα μου βρήκε MIUI update και το πέρασα. Για ROMs κλπ, μιλάμε σε αυτό το topic ή σε άλλα;

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά ως νέα συσκευή (το RN3 το είχα 3 χρόνια) είναι ολίγον τι ενθουσιασμένος :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα! Πλέον και εγώ κάτοχος του μπλε MI 9 από προχθές. Κάποια γρήγορα tips για κάποιον που έρχεται από Redmi Note 3 Pro έχετε; Μόλις το άνοιξα μου βρήκε MIUI update και το πέρασα. Για ROMs κλπ, μιλάμε σε αυτό το topic ή σε άλλα;

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά ως νέα συσκευή (το RN3 το είχα 3 χρόνια) είναι ολίγον τι ενθουσιασμένος :)

 

Η EEA στην 10.2.6 ειναι μια χαρα πλεον. Tips για εμενα ειναι να βαλεις poco launcher, καποια αλλα εικονιδια π.χ. android stock η pixel, την gcam που ποσταρα πιο πανω, που ειναι plug n play, οπως επισης κυριως αν δεν εχεις το κινητο στα αγγλικα και δεν χρησιμοποιεις τον google assistant να πας στο σχετικο μενου να κλεισεις το single press και να βαλεις το αριστερο κουμπακι να κανει κατι χρησιμο με διπλο πατημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον nova, και άλλαξα εικονίδια, που είναι ξεπερασμένα εμφανισιακά με αυτήν την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=studio14.application.auraicons

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλαγή γραμματοσειράς με αυτήν:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pky.mifontinstaller

επιλογή το local..

Link to comment
Share on other sites

Η EEA στην 10.2.6 ειναι μια χαρα πλεον. Tips για εμενα ειναι να βαλεις poco launcher, καποια αλλα εικονιδια π.χ. android stock η pixel, την gcam που ποσταρα πιο πανω, που ειναι plug n play, οπως επισης κυριως αν δεν εχεις το κινητο στα αγγλικα και δεν χρησιμοποιεις τον google assistant να πας στο σχετικο μενου να κλεισεις το single press και να βαλεις το αριστερο κουμπακι να κανει κατι χρησιμο με διπλο πατημα.

 

Έχω τον nova, και άλλαξα εικονίδια, που είναι ξεπερασμένα εμφανισιακά με αυτήν την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=studio14.application.auraicons

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλαγή γραμματοσειράς με αυτήν:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pky.mifontinstaller

επιλογή το local..

 

Ευχαριστώ και τους 2 σας! Κάποια τα είχα ήδη κάνει :P

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα από μπαταρία πώς πάει σε σχέση με το note 7? Στα reviews βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση της gcam εχεις; Γιατι αναφερει N6P το flickr; Δοκιμασε αυτη που ειναι plug n play, πιθανοτατα εχεις την xtreme, χωρις το xml με τα settings και μαλλον by default δεν εχει διαλεξει pixel 3 xl για την main και εχει κλειστο το noise reduction.

 

Edit ακυρο, ειδα οτι ειναι αρχικο ποστ του Antretng και προτιμαει λιγοτερο denoise και μεγαλυτερη ταχυτητα κλειστρου. Λογικο να παρεις θορυβο στο smartphone ακομα και με gcam, θαυματα δεν γινονται. Αλλα γιατι στο προφιλ nexus 6p ξερουμε να δουλευει καλυτερα στο mi9;

 

Δεν έχω βαλει γρηγορότερο κλείστρο. Με default shutter speed τράβηξα. Αλλά αν δεις η στοκ έβγαλε σε 1/33. Οπότε το 1/14 της gcam δεν το λες και γρήγορο . Νομίζω για τις συνθήκες ήταν μια φυσιολογική ταχύτητα. Πιο αργή θα ρίσκαρε camera shake.

 

Αλλά ξαναλέω ήταν και οι συνθήκες τέτοιες. Σε άλλες συνθήκες που δεν έχει τόσο contrast δεν θα χε τόσο θόρυβο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@dgeorge κάπου 25% μικρότερη μου φαίνεται. Χάνει στην αναμονή βασικά. Σε χρήση είναι αρκετά κοντά.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος, για να μην το γκουγκλάρω, τι σημαίνει το SBC που βλέπω δίπλα από το όνομα των bluetooth ακουστικών;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ο Poco launcher έχει το ΥΠΕΡΧΡΗΣΙΜΟ double tap to lock screen , αξία ανεκτίμητη...

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ο Poco launcher έχει το ΥΠΕΡΧΡΗΣΙΜΟ double tap to lock screen , αξία ανεκτίμητη...

Εννοείται. Επίσης στις τελευταίες αναβαθμίσεις του έχει προστεθεί και το widjet κουμπί κλειδώματος που έχει ο stock launcher μας.

Δίνει απλόχερα επιλογές η Xiaomi γι αυτό μ αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το nova. Έχει επιλογή για κλείδωμα, πατάω μια φορά στο εικονίδιο.

http://imgur.com/clcV3c4

 

Το nova υποστηριζει και διπλό ταπ για κλείδωμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις την ρύθμιση ;

 

Πας ρυθμισεις Nova- > Χειρονομίες -> Διπλό πάτημα και επιλέγεις κλείδωμα οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Το ρύθμισα ευχαριστώ.

Η xiaomi δεν λέει να βγάλει καινούργια global stable.. έχω την 10.2.9

Είμαστε στην 10.2.26.

Η επόμενη θα είναι κατά πάσα πιθανότητα η 10.2.27... https://techingreek.com/miui-10-neo-update-ferni-to-dc-dimming-sto-xiaomi-mi-9/

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει ς την ευρωπαϊκή Ρομ. ( Την είχα φλασαρει, δεν μου άρεσε), και φλασαρα την Global stable.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...