Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλορίζικο. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο mi9 se που παρέλαβα προχθές (no nfc shortcut)

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα και καλορίζικο. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο mi9 se που παρέλαβα προχθές (no nfc shortcut)

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

έχει ήδη διορθωθεί στην beta. σε λίγες ημέρες θα βγει και στην σταθερή

Link to comment
Share on other sites

Το στέλνεις. 1000 φορές Amazon, παρά Ελλάδα.

 

BTW, υπάρχει λόγος που ενώ η συσκευή διαθέτει NFC , σε Ρομ εν έτει 2019, δεν υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσουμε από το notification bar? Πρέπει δλδ να μπω στο μενού για να κάνω μια απλή ενέργεια. Μου θύμισε το 2011 που έψαχνα να βρω εφαρμογή για quick actions στο Xperia Arc s :lol:

 

Ο κόσμος το έχει μονίμως ενεργοποιημενο, καμία σχέση με αυτό που λες για.... 2011.

 

 

Ασε που αν κατεβάσεις την status bar και πατήσεις το edit, θα μπορέσεις να βάλεις το nfc κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος το έχει μονίμως ενεργοποιημενο, καμία σχέση με αυτό που λες για.... 2011.

 

 

Ασε που αν κατεβάσεις την status bar και πατήσεις το edit, θα μπορέσεις να βάλεις το nfc κουμπί.

 

Αδερφέ, με όλο το σεβασμό αλλά ... Ποιος " κόσμος" έχει συνέχεια ανοιχτό το NFC? Αν εννοείς τον εαυτό σου και μερικούς ακόμη, τότε οκ. Αλλά όχι, δεν έχει όλος ο κόσμος ανοιχτό το NFC γιατί δεν το χρειάζεται όλη την ώρα. Θες toggle για αυτό. Όπως και για άλλα πράγματα. Αυτό που λες με το edit, λες να μην το έκανα; Σε stable είμαι όχι σε beta που όπως διάβασα μόλις, το έχει κανονικά.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, με όλο το σεβασμό αλλά ... Ποιος " κόσμος" έχει συνέχεια ανοιχτό το NFC? Αν εννοείς τον εαυτό σου και μερικούς ακόμη, τότε οκ. Αλλά όχι, δεν έχει όλος ο κόσμος ανοιχτό το NFC γιατί δεν το χρειάζεται όλη την ώρα. Θες toggle για αυτό. Όπως και για άλλα πράγματα. Αυτό που λες με το edit, λες να μην το έκανα; Σε stable είμαι όχι σε beta που όπως διάβασα μόλις, το έχει κανονικά.

Στο εξωτερικό ισχύει αυτό που γράφει.

Έχουν μόνιμα ανοιχτά τα πάντα όλα σχεδόν.

Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά ΔΕΝ ασπάζομαι αυτή τη τακτική.

Όταν θέλω κάτι το ανοίγω εκείνη τη στιγμή.

 

Όσο για τη συντόμευση NFC στη status bar, είναι από τα λίγα πράματα που λείπουν από το Miui. Θα μπεί όμως σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση. Στα προηγούμενα xiaomi με τα οποία ήρθα σε επαφή δεν υπήρχε NFC. Θεωρώ δεδομένη την ύπαρξη toggle και καθόλου δεδομένο το ότι η έλλειψη αυτής θα πρέπει να με κάνει να σκέφτομαι την λύση " Έλα μωρέ, έχε το μόνιμα ανοιχτό "

Δεν είναι κάτι deal breaking αλλά είναι έλλειψη

Link to comment
Share on other sites

Το στέλνεις. 1000 φορές Amazon, παρά Ελλάδα.

 

BTW, υπάρχει λόγος που ενώ η συσκευή διαθέτει NFC , σε Ρομ εν έτει 2019, δεν υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσουμε από το notification bar? Πρέπει δλδ να μπω στο μενού για να κάνω μια απλή ενέργεια. Μου θύμισε το 2011 που έψαχνα να βρω εφαρμογή για quick actions στο Xperia Arc s :lol:

 

η infoques μου απαντησε οτι δεν την ενδιαφερει που ειναι ευρωπαικο το κινητο , κανει σερβις ΜΟΝΟ σε κινητα που εχουν φυγει απο αυτην κ εχει πιστοποιηση οτι εχουν την ελλινικη εκδοση χαχααχαχ ελλαδαρα μου αθανατη φιλε .

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

η infoques μου απαντησε οτι δεν την ενδιαφερει που ειναι ευρωπαικο το κινητο , κανει σερβις ΜΟΝΟ σε κινητα που εχουν φυγει απο αυτην κ εχει πιστοποιηση οτι εχουν την ελλινικη εκδοση χαχααχαχ ελλαδαρα μου αθανατη φιλε .

 

Δεν εχει να κανει με Ελλαδάρα, αλλα με συμφωνίες με την μαμα εταιρεία ή τον προμηθευτή.

Link to comment
Share on other sites

η infoques μου απαντησε οτι δεν την ενδιαφερει που ειναι ευρωπαικο το κινητο , κανει σερβις ΜΟΝΟ σε κινητα που εχουν φυγει απο αυτην κ εχει πιστοποιηση οτι εχουν την ελλινικη εκδοση χαχααχαχ ελλαδαρα μου αθανατη φιλε .

 

Η συμφωνία τους είναι τέτοια. Είναι ο εισαγωγέας Xiaomi μεν αλλά δεν είναι αντιπροσωπεία (όπως πχ procordia το σέρβις της LG). Οπότε μόνο με ότι φέρει την...σφραγίδα της θα ασχοληθεί.

50 ημέρες περίμενα από Κωτσόβολο πάντως. Μόνο :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχει κανα γνωστο θεμα παιδια να το εχω στο νου μου ? απο μπαταρια μεχρι στιγμης τα παει πολυ καλα σε σχεση με το lg g6 που μ εβγαζε 3-4 ωρες οθονη μονο . το μι9 εχει 2 ωρες οθονη κ ειναι 80%:)
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

εχει κανα γνωστο θεμα παιδια να το εχω στο νου μου ? απο μπαταρια μεχρι στιγμης τα παει πολυ καλα σε σχεση με το lg g6 που μ εβγαζε 3-4 ωρες οθονη μονο . το μι9 εχει 2 ωρες οθονη κ ειναι 80%:)

 

Προσωπικά μου τη δίνει το δακτυλικό αποτύπωμα που δεν πιάνει πάντα. Σε εμένα πιάνει 1 στις 2 φορές. Κατά τα άλλα όλα μια χαρά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά μόλις παρέλαβα το κινητό από επίσημο διανομέα Infoquest.. μου έβγαλε ένα update 300mb το κατεβάζω κάνω επανεκκίνηση για να το κάνει install μου λέει σφάλμα δοκιμάστε ξανά ... Πάω στον updater μου βγάζει νέο update την 10.2.26.0 PFAEUXM 2.2gb αυτή τη φορά .όταν τη κατεβάζω κάνει επανεκκίνηση το download από τη αρχή σε τυχαίες στιγμές % δε μπορώ να το κατεβάσω με τίποτα. Καμιά ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά μόλις παρέλαβα το κινητό από επίσημο διανομέα Infoquest.. μου έβγαλε ένα update 300mb το κατεβάζω κάνω επανεκκίνηση για να το κάνει install μου λέει σφάλμα δοκιμάστε ξανά ... Πάω στον updater μου βγάζει νέο update την 10.2.26.0 PFAEUXM 2.2gb αυτή τη φορά .όταν τη κατεβάζω κάνει επανεκκίνηση το download από τη αρχή σε τυχαίες στιγμές % δε μπορώ να το κατεβάσω με τίποτα. Καμιά ιδέα ;

Την πρώτη φορά προσπάθησε να κατεβάσει μόνο το update, αλλά αφού απέτυχε η εγκατάσταση, τώρα θέλει να κατεβάσει ολόκληρη τη ROM. Κάνε μια επανεκκίνηση (restart) της συσκευής και άσε το να κατεβάσει ότι θεωρεί καλύτερο. Δώσε του χρόνο :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα επανεκκίνηση αλλά εξακολουθεί να το αρχίζει από τη αρχή.. τώρα για πρώτη φορά μετά από πολλαπλές προσπάθειες είναι στο 61%. Ελπίζω να μη φάει πάλι σκάλωμα. Ίσως να ειναι και από τους servers της xiaomi το πρόβλημα..

 

 

Ερωτηση: πηρα αυτά τα 2 για προστασία.. καλές επιλογές ;

Screenshot-2019-06-28-18-10-31-400-com-yahoo-mobile-client-andro.jpg

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

εχει κανα γνωστο θεμα παιδια να το εχω στο νου μου ? απο μπαταρια μεχρι στιγμης τα παει πολυ καλα σε σχεση με το lg g6 που μ εβγαζε 3-4 ωρες οθονη μονο . το μι9 εχει 2 ωρες οθονη κ ειναι 80%:)
Καλά αυτό δεν παίζει με νορμάλ χρήση... εκτός αν βλέπεις κανα YouTube γύρω στη μια και κάτι είναι στο 80%

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το εκανα,clean cache στον updater και μου ξανά κατέβασε τα 300mb και αυτή τη φορά χωρίς error το install...

 

Καλό το κινητακι αλλά στο Pubg Mobile δε με βόλεψε καθόλου.. η οθόνη και από πίσω τα χέρια βρίσκουν στη κάμερα.. ένα παιχνίδι παίζαμε.. και εμείς ..

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο με το NFC, δεν σου έχει εικονίδιο όταν είναι ανοιχτό.
Και αυτό εξίσου σημαντικό αν θες να το απενεργοποιείς.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το uptime του κινητού που το λέει; Ούτε στο ποκο της κοπέλας μου δεν το βρίσκω, ούτε στο κινητό μας :lol:
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Δεν υπάρχει, αλλά με την εφαρμογή CPU-Z στην καρτέλα system γράφει πόσες μέρες είναι ανοικτό

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για το cpuz.

Το θέμα είναι ότι κάτι τόσο απλό αφαιρέθηκε ενώ σε όλα μου τα κινητά υπήρχε.. Υπάρχει άραγε λόγος ή απλά είναι bug?

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν παίζει με νορμάλ χρήση... εκτός αν βλέπεις κανα YouTube γύρω στη μια και κάτι είναι στο 80%

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

youtube fb καμερα κτλπ χθες το παρελαβα καταλαβαινεις δινει πονο , παμε 5 ωρες οθονη σημερα με κανα 3ωρο youtube κ ειναι στο 38%. κ μ αρεσει που εβλεπα σχολια γι ατην μικρη μπαταρια δεν κραταει κ λαλακιες , τ λεν ε ρε ??? το lg g6 με ιδια μπαταρια μου εβγαζε 3.5 4 ωρες μαξ :X:lol:

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Το youtube παντως καίει αρκετά λιγότερο από οτι πχ να σερφάρεις :)

 

Το g6 ποτε δεν φημιστηκε για την αυτονομία του (soc 821 και 2k οθόνη).

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο Antretng.... Μου θύμησες έναν στο Facebook που έλεγε ότι βγάζει 12 ώρες οθόνη.... και του λέω πως γίνεται αυτό... ε μου λέει το έχω 8 ώρες YouTube...

Ο αθεόφοβος το είχε μόνο του YouTube για να λέει ότι βγάζει μεγάλο SoT...

Το ρεαλιστικό SoT του Mi 9 είναι +- 6 ώρες... αυτά...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο Antretng.... Μου θύμησες έναν στο Facebook που έλεγε ότι βγάζει 12 ώρες οθόνη.... και του λέω πως γίνεται αυτό... ε μου λέει το έχω 8 ώρες YouTube...

Ο αθεόφοβος το είχε μόνο του YouTube για να λέει ότι βγάζει μεγάλο SoT...

Το ρεαλιστικό SoT του Mi 9 είναι +- 6 ώρες... αυτά...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

παιδια το g6 ετρωγε παρα πολυ μπαταρια στο youtube παρα στο fb , 3300 μπαταρια. οποτε με τ mi9 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τ μπαταρια :D

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...