Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χριστός Ανέστη. Ξέρει κανείς πότε θα έρθει Ελλάδα το transparent?

Έχω το mi8 το 128gb και θα πάω στο mi9 explorer edition. Δε ρωτάω αν αξίζει γιατί δεν έχει νόημα. Όλα είναι πως τα βλέπει ο καθένας. Αρχές Μαΐου είχα διαβάσει κάπου....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος έχω μία tough armor θήκη μαζί με το full cover tempered glass καθώς και camera lens tempered glass protector για Xiaomi Mi9 στη τιμή των 12 ευρώ.

 

Φίλε τα εχεις ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Διορθωθηκε σε κανεναν με την τελευταια αναβαθμιση το θεμα με τις ειδοποιησεις που δεν φαινονται πανω στν οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Διορθωθηκε σε κανεναν με την τελευταια αναβαθμιση το θεμα με τις ειδοποιησεις που δεν φαινονται πανω στν οθονη;

 

Μενει οτι καινουριο απο ειδοποιησεις μεχρι να κατεβασεις το συρταρι, μετα ακομα και αν δεν σβησεις την ειδοποιηση, φαινεται η ωρα. Δεν εχω βρει τροπο να φυγει η ωρα και να μενουν μονιμα οι ειδοποιησεις μεχρι να τις σβησεις απο το συρταρι.

 

Παρατηρησα παντως με το νεο update, οτι το δακτυλικο αποτυπωμα εχει γινει σαφως γρηγοροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκλείδωσει το bootloader, και είχα cts profile match failed.

Και από το play store,, η συσκευή δεν είναι , έχει πιστοποιηθεί.

Κλείδωσα το bootloader, kai cts passed..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτι παρόμοιο σαν αυτό??

Θέλω να ρυθμίζω την ένταση ήχου από την μπάρα.

How-to-Arrange-the-LG-G4-Notification-Panel.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτι παρόμοιο σαν αυτό??

Θέλω να ρυθμίζω την ένταση ήχου από την μπάρα.

How-to-Arrange-the-LG-G4-Notification-Panel.jpg

 

Η παραπάνω κουρτίνα είναι από LG, σωστά; Δοκίμασε με μία εφαρμογή volume in notification Ωστόσο, δεν είναι το ίδιο, αλλά με κουμπάκια. Δύσκολα να βρεις κάτι ίδιο, και εμένα με βόλευε αυτό στο G4 :)

 

Btw, σύντομα θα είμαι και εγώ κάτοχος του κινητού και θα έρθω στην παρέα σας. Έχω ήδη θήκες της nillkin (super frosted shield leather τύπου book), τζάμι της ίδιας (9Η). Δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάτι άλλο, αλλά αναμένω το κινητό από βδομάδα. :)

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση βλέπω καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία ειδικά σε idle κατάσταση.

Έπεσα για ύπνο με 48% και ξύπνησα με 47%.

Με την προηγούμενη είχα πτώση 3-4%.

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής έχει μια διάφανη λεπτή ζελατίνα, στην αρχή δεν την παρατήρησα το λέω όσοι δεν το έχετε παρατηρήσει να τη αφαιρέσετε.
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι τελευταία....

Πώς είναι η εμπειρία σας παιδιά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι τελευταία....

Πώς είναι η εμπειρία σας παιδιά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλήμερα. Εγώ που το είχα για 20 μερες μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ταχύτατο, καλύτερη κατασκευή από το mi8, κάμερα σχεδόν ισάξια και έχει έλλειψη ois.

Με gcam το βράδυ δεν κατάλαβαινεις διαφορά σε σχέση με το mi8 που είχε ois.

Μπαταρία ισάξια και λίγο καλύτερη λόγω 7nm επεξεργαστή.

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Εγώ που το είχα για 20 μερες μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ταχύτατο, καλύτερη κατασκευή από το mi8, κάμερα σχεδόν ισάξια και έχει έλλειψη ois.

Με gcam το βράδυ δεν κατάλαβαινεις διαφορά σε σχέση με το mi8 που είχε ois.

Μπαταρία ισάξια και λίγο καλύτερη λόγω 7nm επεξεργαστή.

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

 

Έχει 7 ώρες sot που βγάζει το mi 8 ; Δύσκολο να το πιστέψω. Γτ εκτός της μικρότερης μπαταρίας είναι και 6.4 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Έχει 7 ώρες sot που βγάζει το mi 8 ; Δύσκολο να το πιστέψω. Γτ εκτός της μικρότερης μπαταρίας είναι και 6.4 ιντσες
Εγώ εβγαζα και 7ωρο ναι με ακριβώς την ίδια χρήση που έκανα και στο mi8.

Μην ξεχνάς ο 855 είναι λιγότερο ενεργοβόρος επεξεργαστής.

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση βλέπω καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία ειδικά σε idle κατάσταση.

Έπεσα για ύπνο με 48% και ξύπνησα με 47%.

Με την προηγούμενη είχα πτώση 3-4%.

 

Ισχυει οντως, με ολα κλειστα (εκτος τηλεφωνου), σε power saving και εβλεπες ενα 4-5% κατω την μπαταρια μεσα σε 7-8 ωρες, τωρα ειναι οντως μολις στο 1-2% που ειναι πιο λογικο. Ακομα και μεσα στην μερα με ανοιχτα data/wifi/ειδοποιησεις, εχει διαφορα στο standby.

 

Ενα αυτο, ενα η διαφορα στην ταχυτητα του fingerprint, αυτο το update ελυσε σημαντικα θεματακια. :)

 

Καλήμερα. Εγώ που το είχα για 20 μερες μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ταχύτατο, καλύτερη κατασκευή από το mi8, κάμερα σχεδόν ισάξια και έχει έλλειψη ois.

Με gcam το βράδυ δεν κατάλαβαινεις διαφορά σε σχέση με το mi8 που είχε ois.

Μπαταρία ισάξια και λίγο καλύτερη λόγω 7nm επεξεργαστή.

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

 

Εχει να κανει μαλλον που by default ακομα και χωρις OIS η Gcam κατεβαινει στο 1/4, φυσικα με αρκετο fail rate, αλλα το ιδιο πανω κατω ειχα και με αλλα κινητα (με ois), θελει πολυ σταθερο χερι. Μαλλον η google εφαρμοζει καποιο EIS και στις φωτογραφιες, ακομα και το 1/10 στο hdr+ που ειναι σχεδον παντα πετυχημενο, δεν δικαιολογειτε με 27mm φακο και καθολου σταθεροποιηση, ο κανονας λεει για εστιακη 27mm θελεις 1/27sec για σχεδον 100% success rate και παλι δεν ειναι σιγουρο.

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

Σε λευκό φόντο, κάτω από τον ήλιο φαίνεται το chip του fingerprint.

Αριστερά επάνω φαίνεται ένα άλλο στρόγγυλο κυκλάκι. Γνωρίζετε τι είναι;

Επαναλαμβάνω, δεν είναι κάποιο πρόβλημα απλά το αναφέρω. Δε μπορώ να βγάλω screenshot διότι δε φαίνεται. Μόνο αν είσαι κάτω από τον ήλιο.

Δε γνωρίζω τι είναι ο κύκλος πάνω αριστερά.

Δείτε το όσοι έχετε στα χέρια σας τη συσκευή. Μου κάνει εντύπωση...

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έκανα την μετάβαση από Miuι σε One UI και από Mi Max I, σε S10e και μάλιστα πρώτη φορά σε Samsung, οπότε μερικές σκέψεις.

Νομιζω σαν συσκευη κανει μονο για οσους επαιζαν παλιοτερα με κατι xperia compact, iphone 4.7

θα νομιζουν οτι πηραν συσκευη με μεγαλυτερη οθονη, αλλα στην πραξη θα ειναι δραμα.

Η δική μου μετάβαση ήταν δραματική, αλλά τα παραπάνω δεν ισχύουν. Η οθόνη του είναι μια χαρά, ειδικά με δεδομένο ότι σε φωτό, Youtube κλπ, είναι πρακτικά με το full screen, ΟΛO οθόνη, απ' άκρη σε άκρη. Iσα ίσα, σε όλα τα reviews έλεγαν κάτι που το διαπίστωσα και εγώ από πρωτο χέρι, ότι είναι ακριβώς όσο θες για το 90% της καθημερινότητας σου. Κάτι που σε συνδυασμό με το μικρό του μεγεθός και το ότι σαν οθόνη είναι φοβερή, το κάνει απολαυστικό στην καθημερινότητα. Δεν κάνει προφανώς για Cosmote TV on the Go, ή για να διαβάζεις βιβλία, αλλά ούτε και τα περισσότερα υπόλοιπα επί της ουσίας. Και αυτό το συνειδητοποίείς, όταν χρησιμοποιήσεις tablet, ή το 16:9 6.44' Mi Max ως tablet (γιατί προφανώς δουλεύει ακόμα και γυμνό από εφαρμογές παραμένει μια χαρά).

:D

Βάλε μέσα και το Amazon, αρκετοί το πήραμε από εξωτερικό λόγω εγγύησης.Είναι τόσο γρήγορο και τόσο smooth το Samsung όσο το Mi9;

Ναι φίλε μου, το κινητό είναι τουμπανο. Πραγματικά. Εϊναι απόλαυση ως εμπειρία χρήσης συσκευής γενικά. Δεν έχω ιδέα όμως πως ήταν τα προηγούμενα skins της Samsung ή πως είναι σε άλλες συσκευές.

 

Συγκρίνοντας όμως μόνο τα OS's, Miui 10 με One UI, πρέπει να σας πω ότι το Miui είναι πιο ελαφρύ, πιο ολοκληρωμένο και λιγότερο ενεργοβόρο. Του λείπουν κάποια features ασφαλείας και έχει αρκετά bugs (στο One UI, δεν έχω βρει κανένα ακόμα), αλλά γενικά νομίζω κερδίζει κατά κράτος. Είναι out of the box πολύ πιο πλήρες, έχει ενσωματόμένα πολλά χρήσιμα πραγματα για τα οποία το One UI θέλει apps, όπως πχ το lock screen με douple tap, ή τα widgets λειτουργιών (WiFi On Off, Φακό, lock screen κλπ). Το One UI έχει περισσότερα κομφορ, αλλά είναι πιο ασφυκτικό πάνω στην συσκευή, με αποτέλεσμα να θέλει επεξεργαστή και μνήμη για να είναι ευχάριστο, όπως και ρυθμίσεις για να το κάνεις ανθρώπινο. Έριξα πολύ διαβασμα για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω, που στο Miui, είναι σχεδόν out of the box. Με έκανε να ξαναδιαβάζω κάθε μέρα myphone μετά από χρόνια.

:lol:

 

Αυτά.

 

Το Mi9 το έχω χρησιμοποίήσει αρκετά, νομίζω ότι είστε λίγο αυστηροί μαζί του, λόγω της τιμής του, γενικά όταν αγόρασα, ήμουν μεταξύ Mi9, P30 και S10, e και σκέτο, τα οποία λόγω συνθηκών μου έβγαιναν από €0 εως ελάχιστα χρήματα.

Edited by kagio

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δοκιμάσει αρκετά "skins" κυρίως custom. Νομίζω το miui είναι από τα πιο ολοκληρωμένα. Ειδικά το 10. Ουσιαστικά δε λείπει τίποτα κι είναι πολύ smooth. Μόνο μου παράπονο το recents bar το οποίο μ αρέσει οριζόντια. Απορώ μ αυτούς που δεν τους αρέσει. Βέβαια γούστα είναι αυτά. Δεν θα σχολιάσω καν το emui της huawei. Stock που έχω δοκιμάσει είναι πολύ λιτό

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εδώ και 3 χρόνια είμαι κάτοχος του leeco max2 και λόγο ενός προβλήματος με το ακουστικό της συσκευής πρόσφατα, ψάχνονται για την επόμενη συσκευή μου. Έχω μάλλον καταλήξει στο mi 9 αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πόσοι εδώ στο forum είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής. Μου κάνει εντύπωση τα πολύ λίγα σχόλια εν αντιθέσει με το pocophone.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εδώ και 3 χρόνια είμαι κάτοχος του leeco max2 και λόγο ενός προβλήματος με το ακουστικό της συσκευής πρόσφατα, ψάχνονται για την επόμενη συσκευή μου. Έχω μάλλον καταλήξει στο mi 9 αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πόσοι εδώ στο forum είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής. Μου κάνει εντύπωση τα πολύ λίγα σχόλια εν αντιθέσει με το pocophone.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Το Poco είναι στη μισή τιμή του Mi9, λογικό.

Αν σκεφτείς και το κράξιμο που έχει φάει λόγω έλλειψης OIS....

Το έχουμε λόγοι και εκλεκτοί... Αστειεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

Gcam θα βαλεις την xrtme απο το πρωτο ποστ οπως επισης κατεβασε και τα 2 xml που εχει.

Nexus 6p θα βαζεις την ημερα και το pixel 3 xl το βραδυ

 

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/themes/xiaomi-mi9-googlecam-port-t3910034

Το έχει καταφέρει κανείς ή εγώ κάτι δε κάνω καλά;;;

Πως βάζω τα δύο xml;;;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

@left_ace

Αν στο file manager δεν υπάρχει φάκελος GCam/Configs θα τους φτιάξεις χειροκίνητα στον κεντρικό φάκελο της μνήμης νέος φάκελος Gcam και σαν φάκελλος Configs.

Στο Configs θα βάλεις το αρχείο xml.

Στην εφαρμογή της κάμερας διπλό tap στο μαύρο πλαίσιο

img-02.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...