Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόλις ήρθε ,πολύ καλή θήκη.de6c624b4c0ec1216b17547e53b45ac7.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από που την τσίμπησες;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από δουλειά και άνοιξα το δέμα από Amazon.

Προερχόμενος από iPhone 6S, δηλώνω εντυπωσιασμένος από τη ποιότητα κατασκευής.

Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες....

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από δουλειά και άνοιξα το δέμα από Amazon.

Προερχόμενος από iPhone 6S, δηλώνω εντυπωσιασμένος από τη ποιότητα κατασκευής.

Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες....

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικο φίλε μου. Περιμένουμε εκ νέου εντυπώσεις!! :)

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες.. Ειμαι κατοχος honor play... Εχω ψηθει για mi 9..αξιζει να το παρω? Η καμερα του αξιζει με τον καινουριο φακο ΙΜΧ586? Με ενδιαφερει να μου πειτε εντυπώσεις ταχυτητας και καμερας.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα σήμερα, έχω περάσει όλα τα update, είμαι περίεργος να δω τη μπαταρία του.

Έβγαλα και ένα βιντεάκι με τη θήκη που πήρα από Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα στην κατοχη μου, η συσκευη μου εχει αφησει αναμεικτα συναισθηματα, απο την μια ειναι απιστευτα γρηγορη, δεν ζεσταινεται καθολου σε τυπικη χρηση (παιχνιδια δεν δοκιμασα), εχει πολυ ωραια οθονη, ανεκτο notch και γενικα ωραια αισθηση στο χερι, η μπαταρια φαινεται τιμια και οτι θα βγαζει 1 μερα με εντονη χρηση ή 2 με πιο χαλαρη. Οι καμερες μου φανηκαν περισσοτερο απο ΟΚ (πρεπει να τις δοκιμασω περισσοτερο), το ηχειο με καλυπτει, στις κλησεις η ποιοτητα επισης καλη, γενικα απο θεμα hardware το μονο που μου αφησε μετριες εντυπωσεις ειναι το δακτυλικο αποτυπωμα κατω απο την οθονη, νομιζω δεν ειναι ετοιμο ακομα να αντικαταστησει 100% τον κλασικο scanner απο αποψη ταχυτητας και εμπειριας χρησης.

 

Το μεγαλυτερο ομως θεμα της συσκευης (για εμενα) ειναι το miui, θελει πολυ προσπαθεια απο την xiaomi να το μαζεψει και να προσφερει κατι αντιστοιχο των one ui και pixel ui, μακαρι να το κανει με το 11.

 

Προς το παρον για εμενα η λυση ειναι ο poco launcher (app drawer fgs) με καποιο θεμα που αλλαζει τα εικονιδια σε κατι που βλεπεται. Ακομα και τα θεματα ειναι απιστευτη ιστορια οπως τα εχει κανει η xiaomi, για να κατεβασεις πρεπει να γυρισεις π.χ. taiwan, οκ μεχρι εδω, παρατηρησα ομως (μαλλον γιατι γυρισα παλι region Ελλαδα) σε εντελως ακυρο χρονο να γυριζει στο default θεμα... ελπιζω να μην το ξανακανει.

 

Κατα τα αλλα ειχα καποια προβληματα και με τις ειδοποιησεις του fb messenger, στο τελος τον διεγραψα και τον ξαναπερασα, μπρος το παρον φαινεται να εφτιαξε.

 

Ενα αλλο θεμα που δεν μου αρεσε ειναι η αυτοματη φωτεινοτητα το βραδι, που ειναι ΟΚ στο ανοιχτοχρωμο, αλλα ειναι παρα πολυ σκοτεινη στο dark mode, θα επρεπε να εχει διαφορετικο calibration ανα mode.

Link to comment
Share on other sites

ξεκεινισα την διαδικασια για ξεκλείδωμα, πρεπει να θελω 6 μερες ακομα,, συνολικα είναι αναμονη 360 ωρες.

 

μετα θα το περασω ρομ, από xiaomi.eu

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα στην κατοχη μου, η συσκευη μου εχει αφησει αναμεικτα συναισθηματα, απο την μια ειναι απιστευτα γρηγορη, δεν ζεσταινεται καθολου σε τυπικη χρηση (παιχνιδια δεν δοκιμασα), εχει πολυ ωραια οθονη, ανεκτο notch και γενικα ωραια αισθηση στο χερι, η μπαταρια φαινεται τιμια και οτι θα βγαζει 1 μερα με εντονη χρηση ή 2 με πιο χαλαρη. Οι καμερες μου φανηκαν περισσοτερο απο ΟΚ (πρεπει να τις δοκιμασω περισσοτερο), το ηχειο με καλυπτει, στις κλησεις η ποιοτητα επισης καλη, γενικα απο θεμα hardware το μονο που μου αφησε μετριες εντυπωσεις ειναι το δακτυλικο αποτυπωμα κατω απο την οθονη, νομιζω δεν ειναι ετοιμο ακομα να αντικαταστησει 100% τον κλασικο scanner απο αποψη ταχυτητας και εμπειριας χρησης.

 

Το μεγαλυτερο ομως θεμα της συσκευης (για εμενα) ειναι το miui, θελει πολυ προσπαθεια απο την xiaomi να το μαζεψει και να προσφερει κατι αντιστοιχο των one ui και pixel ui, μακαρι να το κανει με το 11.

 

Προς το παρον για εμενα η λυση ειναι ο poco launcher (app drawer fgs) με καποιο θεμα που αλλαζει τα εικονιδια σε κατι που βλεπεται. Ακομα και τα θεματα ειναι απιστευτη ιστορια οπως τα εχει κανει η xiaomi, για να κατεβασεις πρεπει να γυρισεις π.χ. taiwan, οκ μεχρι εδω, παρατηρησα ομως (μαλλον γιατι γυρισα παλι region Ελλαδα) σε εντελως ακυρο χρονο να γυριζει στο default θεμα... ελπιζω να μην το ξανακανει.

 

Κατα τα αλλα ειχα καποια προβληματα και με τις ειδοποιησεις του fb messenger, στο τελος τον διεγραψα και τον ξαναπερασα, μπρος το παρον φαινεται να εφτιαξε.

 

Ενα αλλο θεμα που δεν μου αρεσε ειναι η αυτοματη φωτεινοτητα το βραδι, που ειναι ΟΚ στο ανοιχτοχρωμο, αλλα ειναι παρα πολυ σκοτεινη στο dark mode, θα επρεπε να εχει διαφορετικο calibration ανα mode.

 

Άρα δεν έχεις τόσο θέμα με την miui αλλά με τον launcher, μιας και η miui είναι κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχεις τόσο θέμα με την miui αλλά με τον launcher, μιας και η miui είναι κάτι παραπάνω.

 

Προς το παρον με poco launcher, αλλο theme, dark mode, αλλες εφαρμογες αντι των default και διαγραφη οτι μπορουσα απο mi apps ειμαι σε καλο σημειο, φτανει να μην συνεχισει να εξαφανιζετε το θεμα και να γυρναει στο default, οπως και να συνεχισουν να δουλευουν κανονικα οι ειδοποιησεις χωρις θεματα. Μακαρι στην 11 να δουμε κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να ορισεις τον poco,default launcher για να μην σου αλλάζει; Τσεκαρε το στις ρυθμισεις.

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με Nova launcher prime όλα δουλεύουν αψογα ακόμη και το double tap to lock.

Κανένα μα κανένα πρόβλημα

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να ορισεις τον poco,default launcher για να μην σου αλλάζει; Τσεκαρε το στις ρυθμισεις.

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δεν αλλαζει ο launcher το theme που κατεβασα απο την εφαρμογη της xiaomi αλλαζει. Ο poco launcher μενει κανονικα.

 

Με Nova launcher prime όλα δουλεύουν αψογα ακόμη και το double tap to lock.

Κανένα μα κανένα πρόβλημα

 

The power of the Mi 9 be with you

 

Ποτε δεν μου αρεσε και δεν βρισκω και κανενα νοημα να τον βαλω κιολας, ο poco κανει οτι ζηταω, ειναι free, ειναι official και δουλευει κανονικα και το double tap to lock.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η οθόνη αν και Amoled δε βγάζει αυτό τον κορεσμό. Μου αρέσει αυτό.

Το γυαλί έχει ωραίο feeling και δεν αφήνει δαχτυλιές.

Αν και δεν έχω αντιληφθεί κάποιο bug στο software, έχει περιθώρια βελτίωσης.

Δε θα αναφερθώ για τη μπαταρία του, είναι νωρίς ακόμα.

Έβγαλα δύο φωτογραφίες

 

Λιμάνι Καβάλας 48MP

Λιμάνι Καβάλας Mi9 (Auto)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με τις ειδοποιησεις που δεν φαινονται πανω διορθωνεται καπως η περιμενουμε αναβαθμιση να φτιαξουν το bug;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με τις ειδοποιησεις που δεν φαινονται πανω διορθωνεται καπως η περιμενουμε αναβαθμιση να φτιαξουν το bug;
Αναμένουμε update φίλε μου. Bug είναι.

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παίζουν κάποια κομμάτια στο amazon Ιταλίας με την ένδειξη "μεταχειρισμένα" από 396 ευρώ + 7 ευρώ τα μεταφορικά. Αυτά προφανώς είναι από επιστροφές κάποιων που δεν ήθελαν να τα κρατήσουν και τα επέστρεψαν. Αγόρασα ένα και μόλις το παρέλαβα. Το τηλέφωνο είναι σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση χωρίς το παραμικρό σημάδι και απλά είχε ανοιχτεί η συσκευασία του. Πιστεύω αξίζει με χίλια η αγορά του σε αυτή την τιμή, δεδομένου και του τέλειου after sales service του amazon. Αν πάλι κάποιος δει ότι το κομμάτι που θα του έρθει έχει το οποιδήποτε πρόβλημα ή δεν του αρέσει, έχει το δικαίωμα να το επιστρέψει μέσα σε ένα μήνα και να πάρει τα χρήματα του πίσω + τα μεταφορικά που θα το στείλει.

Το link εδώ:

https://www.amazon.it/gp/offer-listing/B008I0YEWE/ref=mw_dp_olp?ie=UTF8&condition=all

Edited by dkan
OnePlus 5 6/64 , LeEco LeMax 2 (x829) tele 26s.49 .
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το ψάχνω εδώ και μέρες είδα το link. Βλέπω όμως πως σε κάποια των 396€ αναφέρει "καλή κατάσταση" ενώ σε άλλα των 418€ αναφέρει " πολύ καλή κατάσταση". Άραγε που είναι η διαφορά? Εσύ σε τι τιμή το πήρες?

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει βρε παιδια γιατι το Mi (δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα); Γερμανος, Κωτσοβολος, Media Markt δεν το εχουν φερει ακομα;

Γιαννιός Σταύρος

Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος

Διευθυνση Πληροφορικής

Email :s.giannios@osenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το ψάχνω εδώ και μέρες είδα το link. Βλέπω όμως πως σε κάποια των 396€ αναφέρει "καλή κατάσταση" ενώ σε άλλα των 418€ αναφέρει " πολύ καλή κατάσταση". Άραγε που είναι η διαφορά? Εσύ σε τι τιμή το πήρες?

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Αυτό με τα 396 ίσως να λείπει κάποιο εξάρτημα ή φυλλάδιο ή το πινάκι.

Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχουν πλέον αυτά με τα 396.

Εγώ πήρα αυτό με τα 418 ευρώ.

Edited by dkan
OnePlus 5 6/64 , LeEco LeMax 2 (x829) tele 26s.49 .
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει βρε παιδια γιατι το Mi (δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα); Γερμανος, Κωτσοβολος, Media Markt δεν το εχουν φερει ακομα;

 

Το πήρα από plaisio.

Link to comment
Share on other sites

Τελη του μήνα θα έχουν αποθέμα 64-128gb

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το nillkin full cover cp+ και έχω να πω ότι δεν είναι full cover, έχει λαθος κόψιμο στο notch, είναι σχεδόν αδύνατο να το βαλεις χωρίς να κόβει οθόνη και δίνει μια αίσθηση παλιού κινητού όπου η οθόνη είναι αρκετά κάτω από το τζάμι. Δεν το προτείνω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...