Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Εχω ενα προβλημα με το griffin μου.Πηγα να κανω αναβαθμιση ενα 6600 και μου εβγαλε error (BBAA 6600).

Γνωριζει κανεις τιποτε πανω σ' αυτο το προβλημα;

Το 6600 αυτο ειναι vodafone life και του ειχα κανει την αναβαθμιση χωρις τα minor.Το προβλημα του ειναι οτι οτιδηποτε προγραμμα 'η παιχνιδι να του περασω μου φωρτωνει πολυ και την μνημη του κινητου και οχι μονο της καρτας.Την Φωρτωνει σε τετοιο βαθμο ωστε να μην εχει μνημη για να στησει αλλα προγραμματα ,με συνεπια να μου βγαζει μηνυμα (ανεπαρκεις μνημη διαγραψτε δεδομενα).

Εχω ρυθμισει τα μηνυματα να αποθηκεωονται στην MMC.

Μου κραταει δεδομενα σε ολα τα προγραμματα που στεινω και διαγραφω και τα χρησιμοποιει αν παω να τα ξαναστεισω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6230 ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΣΕ DB ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λές φίλε μου γίνεται αλλα πάντα με τη βοήθεια υπολογιστή ο οποίος απεικονίζει το σήμα.

Με το Λογισμικό της ΝΟΚΙΑ.

Βέβεα για να λειτουργήσει αυτό το λογισμικό χρειάζεσαι και ενα dongle (pkd-1) το οποίο είναι ακριβό.

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό απο το τηλέφωνο (και δεν πιστεύω να γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες παλαιότερο κινητό (όχι DCT-4) θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το NetMonitor και να μετράς όχι μόνο στάθμη λήψης σε dBm, αλλά και απόσταση από την κυψέλη (Timing Advance), ποιά συχνότητα και ποιό TimeSlot σε εξυπηρετεί, ποιές γειτονικές κυψέλες υπάρχουν και με τι στάθμη σε πιάνουν, τάση/θερμοκρασία μπαταρίας, κ.α.

 

Με το 6230 όμως, όχι... :(

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (24 Ιούλ. 2004 , 23:24)

 

Αν είχες παλαιότερο κινητό (όχι DCT-4) θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το NetMonitor και να μετράς όχι μόνο στάθμη λήψης σε dBm, αλλά και απόσταση από την κυψέλη (Timing Advance), ποιά συχνότητα και ποιό TimeSlot σε εξυπηρετεί, ποιές γειτονικές κυψέλες υπάρχουν και με τι στάθμη σε πιάνουν, τάση/θερμοκρασία μπαταρίας, κ.α.

 

Με το 6230 όμως, όχι... :(

 

με το 6210 που εχω γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα! :) Κάνε το μέσω του logomanager αν δεν έχεις κάτι άλλο. ( http://www.logomanager.co.uk ). Έστω και η trial έκδοση, κάνει.
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

sigmacom μάλλον δέν κατάλαβες την ερώτηση.

Δέν θέλει να βλέπει τα κουτάκια στην οθόνη Θέλει να βλέπει dB αυτό δέν υπάρχει περίπτωση να το κάνει το logomanager. Ασε που είναι άχρηστο στο 6230

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, τα στοιχεία του σήματος επιστρέφονται μέσο AT εντολών (AT+CSQ) σε κωδικοποιημένη κλίμακα db (πχ. 0 = -113 ή 1 = -111 ή 2..30 = -109 .. -53 κ.α. όπως βλέπω στα NOKIA AT Commands) απλά χρειάζεται μια εφαρμογή ή έναν Terminal client (Πχ ο Terminal των Windows) για να το κάνει (δηλαδή να αποστείλει & λάβει την εντολή).

 

Αργότερα θα το δοκιμάσω στο 6310i και θα σας πω..

 

Υ.Γ

Στο 6510 το AT+CSQ επιστρέφει 16 (σε κλίμακα max 31) οπότε χοντρικά πρέπει να μιλάμε για -79db..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πάρα πολύ καλά τι λέω :)

Ψάξτε να δείτε πως ενεργοποιείται το NetMonitor μέσα από το μενού Tools -> Network Monitor του Logomanager.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κανένα DCT-4 δέν έχει netmonitor Αν θές βάζουμε στοίχημα.

Φέρε ενα 6230 και αν το ενεργοποιησεις netmonitor θα σου αγοράσω ακόμα ένα, αν όχι τότε το χάνεις.

Για να δουλέψει σε DCT-4 to netmonitor πρέπει να έχεις ειδικό firmware της νόκια που είναι μόνο για τέστ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...κι αν δε βιαζόσουν, αφ' ενός θα είχες προσέξει ότι πρώτος ανέφερα περί DCT-4 & NetMonitor (άρα ξέρω) και αφ' ετέρου θα είχες προσέξει ότι (πλέον) ο alfa156 μιλάει για το 6210 που δεν είναι DCT-4.
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa156 (23 Ιούλ. 2004 , 18:04)

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6230 ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΣΕ DB ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ.

 

 

Λές??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leosedf (27 Ιούλ. 2004 , 08:42)

 

Directx έχεις δίκιο.

Αλλα ρώτησε για 6230. Και μάλλον δεν ξέρει πώς να το κάνει

 

 

Τι να πω.. αν το 6230 δεν την υποστηρίζει τότε είναι κυριολεκτικά για τα σκουπίδια ;)

 

Υ.Γ.

Α! και το 6310i υποστηρίζει την συγκεκριμένη εντολή (έγραψα ένα μικρό automation).. πώς να την αποχωριστώ αυτή την συσκευή ρε γαμώτο;

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δέν υπάρχει εύκολη λύση για αυτούς που δεν ξέρουν και τόσο καλά αυτά τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.. και ενδεχομένως είναι καλύτερα να μην μπλέκεις μαζί τους διότι αν πάει κάτι στραβά μπορεί να βρεις και τον μπελά σου, εδώ που τα λέμε ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

KAI OMWS GINETAI! UPARXEI PROGRAMMA POU PROSTATEBEI TO KINHTO SAS AKOMA KI AN SAS TO KLEPSOUN ALLA DOULEBEI MONO STA KINHTA : NOKIA 6600 7210 KAI SIEMENS SX1 TO PROGRAMMA LEGETAI PHONE SECURE KAI EINAI THS GNWSTHS ETAIREIAS WILDPALM.THA TO BREITE EDW : http://www.wildpalm.net/software/PhoneSecure_Series60_14.sis

KATARXAS APO KEINH TH TOPO8ESIA DISTIXWS TO PROGRAMMA EINAI TRIAL KAI 8A DOULEPSEI MONO GIA 2 MERES ALLA AN TUXON KAPOIOS APO SAS POU THA DIABASEI TO MHNUMA MOU TO BREI SPASMENO THA EINAI OTI KALUTERO APLWS H 1.2 EKDOSH TOU PROGRAMMATOS EXEI PROBLHMATA KAI DE 8A SAS DOULEPSEI AUTH BRHKA KI EGW ME TO SERIAL ALLA DEN EINAI H KALH H 1.4 OMWS EINAI H OLOKLHRWMENH.TI KANEI TO PHONE SECURE:EFOSON KLAPEI TO KINHTO SAS KAI TOU BALOUNE ALLH SIM MESA TO PROGRAMMA STELNEI ENA SMS SE ENAN ARI8MO POU 8A KA8ORISETE ESEIS APO TA SETTINGS TOU PROGRAMMATOS KAI ETSI GNWRIZETE AMESWS TON ARI8MO TOU KINHTOU TOU EPIDOKSOU KLEFTH.TO DOKIMASA KI EGW KAI ALLAKSA TH KARTA (SIM) KAI META POU EBALA PALI TH DIKIA MOU MOU ESTEILE TO SMS ME TON ARI8MO THS ALLHS KARTAS KALO E?APANTHSTE MOU ETSI?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έχεις ακούσει την λέξη format ποτε?

είναι αυτό που μπορεί να κάνει ο επίδοξος κλέφτης ή κλεπταποδόχος πριν λειτουργήσει το τηλέφωνο με την δικια του κάρτα.

 

αστο φιλε ...είναι να μην έρθει ποτε η κακια ώρα...

αλλα καλύτερα να είμαστε εμείς πιο προσεκτικοί και τίποτα δεν θα συμβεί dont worry.

Link to comment
Share on other sites

FILE MOU DE ME KATALABES AN O EPIDOKSOS KLEFTHS MPOREI NA KANEI XAKERIES ME TO KOPIOUTER TOU STO KINHTO TOTE EINAI ALLH ISTORIA EDW MILAME OTI MOLIS BALEI KSENH SIM AMESWS GIATI THA TO KANEI SIGOURA THA ERTHEI AMESWS TO MHNYMATAKI ME TO THLEFWNAKI TOU KSERW APO KOPIOUTERS KAI KINHTA ARKETA KALA PISTEBW!
Link to comment
Share on other sites

Ναι??? 2 λεπτά υπόθεση είναι. Συνήθως κλειδώνουμε τα κινητά μας με κωδικό ασφαλείας, οπότε ούτε να ανοίξει δεν θα μπορέσει. Αυτό που κάνουν κάποιοι με τα κλεμμένα είναι να το φέρνουν αμέσως για ξεκλείδωμα, αν γίνει αυτο bye bye τηλέφωνο. Μου έχουν φέρει κανα δυο φορές αλλα ουτε να κατηγορήσω μπορώ ούτε να κάνω τίποτα. Κάνω τη δουλειά μου και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

to programma einai psilofola afou kathe fora pou anoiga to tilefwno estelne minima se mena oti tou exei klepsei to tilefwno to noumero mou.den xerw auti i version an einai kaluteri alla auti pou eixa dokimasei egw prin kana xrono itane gia ta mpaza.

Ξεκουμπώστε το μυαλό σας τόσο συχνά όσο και το παντελόνι σας

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

BASILAKHSZ gia na kanei kapoios format sto kinito tu, to mono pu den xriazete na kanei einai XAKERIES .... :lol:

 

anyway esy den xaneis tpt na to xrisimopoihseis..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...