Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexkotsis (24 Σεπ. 2004 , 00:28)

 

Εδω και αρκετο καιρο τα 6230 που υπαρχουν στην αγορα φαινεται οτι εχουν LCD οθονη και οχι TFT ...

 

Η οθόνη του κινητού είναι ίδια και στις δύο παρτίδες.

 

...καθως επισης και η μνημη της συσκευης απο 8 MB εγινε ξαφνικα 4 MB!!!!!!!!!!

 

Αν διαβάσεις το forum του 6230 θα σου λυθεί η απορία.Είναι bug της 4.28 έκδοσης του λογισμικού. Λέει 3 και κάτι ψιλά αλλά αν δοκιμάσεις να τη γεμίσεις θα δεις ότι γεμίζει μέχρι τα 8 και κάτι.

 

...Φυσικα κανεις στην ΝΟΚΙΑ δεν γνωριζει τιποτα και ισχυριζονται οτι τα 6230 που βρισκονται αυτη την στιγμη στην αγορα δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις πρωτες παρτιδες!

Μαλλον ετσι δικαιολογειται και η χαμηλοτερη τιμη του,αφου καλα καλα τωρα αρχισαν στην ΝΟΚΙΑ να εχουν καλη διαθεσιμοτητα απο το συγκεκριμενο μοντελο. :mad:

 

Οι παρτίδες είναι ίδιες αν εξαιρέσεις την έκδοση του λογισμικού και την έκδοση του PC Suite που έχει στο CD της συσκευασίας. Η χαμηλότερη τιμή είναι στα πλαίσια της μείωσης που υφίστανται όλα τα κινητά μετά τους πρώτους μήνες στην αγορά. Συν ότι βγήκε ανταγωνισμός (π.χ. SE Κ700)

 

 

P.S.: Έχω συσκευή 2 εβδομάδων (από την καινούρια παρτίδα) και ο κολλητός μου το έχει πάρει από αρχές ιουνίου.Άρα από τα πρώτα που είχαν ερθει. οπότε μπορώ να κάνω σύγκριση. Οι μόνες διαφορές είναι η έκδοση του λογισμικού (4.28 έναντι 3.15) και η έκδοση του PC Suite στο CD (6.1 αντί 5.8)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexkotsis (24 Σεπ. 2004 , 00:28)

 

Εδω και αρκετο καιρο τα 6230 που υπαρχουν στην αγορα φαινεται οτι εχουν LCD οθονη και οχι TFT καθως επισης και η μνημη της συσκευης απο 8 MB εγινε ξαφνικα 4 MB!!!!!!!!!!

Φυσικα κανεις στην ΝΟΚΙΑ δεν γνωριζει τιποτα και ισχυριζονται οτι τα 6230 που βρισκονται αυτη την στιγμη στην αγορα δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις πρωτες παρτιδες!

Μαλλον ετσι δικαιολογειται και η χαμηλοτερη τιμη του,αφου καλα καλα τωρα αρχισαν στην ΝΟΚΙΑ να εχουν καλη διαθεσιμοτητα απο το συγκεκριμενο μοντελο. :mad:

 

και εγω προσφατα το αγορασα. δεν μπορω να καταλαβω πως διαπιστωσες πως δεν εχει tft οθονη :confused: οσο για την μνημη, ειναι bug του λογισμικου, μια χαρα 9mb εχει μνημη :alien: . απλα για να δεις ποση μνημη εχεις ακομα αφαιρεσε την μνημη που χρησιμοποιεις απο το 9 :) :) :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Prof.Wizard εγώ έχω εργαστήριο κάτω απο το σπίτι μου. Level 4

Ειναι η ζωή μου, η δουλειά μου, απο αυτά βγάζω ενα κομμάτι ψωμί.

Τώρα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί (συνήθως με αναβαθμίσεις) δεν θα ηταν κακό να πάρει ενα τέτοιο μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexkotsis (24 Σεπ. 2004 , 00:28)

 

Εδω και αρκετο καιρο τα 6230 που υπαρχουν στην αγορα φαινεται οτι εχουν LCD οθονη και οχι TFT καθως επισης και η μνημη της συσκευης απο 8 MB εγινε ξαφνικα 4 MB!!!!!!!!!!

Φυσικα κανεις στην ΝΟΚΙΑ δεν γνωριζει τιποτα και ισχυριζονται οτι τα 6230 που βρισκονται αυτη την στιγμη στην αγορα δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις πρωτες παρτιδες!

Μαλλον ετσι δικαιολογειται και η χαμηλοτερη τιμη του,αφου καλα καλα τωρα αρχισαν στην ΝΟΚΙΑ να εχουν καλη διαθεσιμοτητα απο το συγκεκριμενο μοντελο. :mad:

 

ayta re file mou ta simperasmata pos ta ebgales :eek: egw exw 2 6230 to diko mou exei tin prwti ekdosi tou logismikou tin 3.14 kai to agorasa apo tous protous to pasxa kai tis dikias mou to agorasame protou 3 vdomades kai exei tin 4.28 kai ektos kati mikrodiafores sto logismiko einai oloidia!!!!! :D ara les asinartisies pou den tin psaxnis katholou kai vgazeis eykola simperasmata ;)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leosedf (24 Σεπ. 2004 , 12:03)

 

Prof.Wizard εγώ έχω εργαστήριο κάτω απο το σπίτι μου. Level 4

Ειναι η ζωή μου, η δουλειά μου, απο αυτά βγάζω ενα κομμάτι ψωμί.

Εργαστήριο; Τί δουλειά κάνεις;

Τώρα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί (συνήθως με αναβαθμίσεις) δεν θα ηταν κακό να πάρει ενα τέτοιο μηχάνημα

Μα αυτή είναι η ερώτησή μου... γιατί κάποιος ιδιώτης να θέλει να σκάσει €250+ για ένα μηχάνημα "αναβαθμίσεων" όταν οι ανανεώσεις των firmware ζήτημα να χρειάζονται δύο φορές τον χρόνο και αυτές κατά κανόνα στις κάνουν δωρεάν οι ίδιες οι εταιρίες. Είναι σα να παίρνω ένα αυτοκίνητο και να αγοράζω κι ένα γκαράζ (με όλα τα σχετικά!) για να το επιδιορθώνω μόνος μου...

 

:confused:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το πάθος για τα μηχανήματα που "φλασάρουν" τη ROM των κινητών. Εκτός κι εάν... :X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leosedf (22 Σεπ. 2004 , 17:58)

 

http://portal.sedf.net

 

Αλλα είναι πεσμένο τώρα λόγω της φωτιάς στη Βαλτιμόρη. Σύντομα θα ανοίξει

 

Φιλε leosedf δεν μπορεσα να βρω πουθενα πληροφοριες για τις γλωσσες των νοκια στο portal

Μηπως μπορεις να με βοηθησεις λιγο ακομη;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Η TFT είναι μια ακόμα τεχνολογία που βασίσθηκε στους LCD (Liquid Crystals Display) οπότε μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο καθώς σε γενικές γραμμές TFT=LCD όπως DSTN=LCD κτλ, όπως και να έχει χθες το αγόρασα (καλό είναι, θέλει αρκετές αναβαθμίσεις λογισμικού για να γίνει βέβαια τόσο σταθερό όσο το 6310i μου.. πάντως εντάξει) και φυσικά η οθόνη είναι μια πολύ όμορφη και καθαρή TFT..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Prof.Wizard αυτή είναι η δουλειά μου. Επισκευές.

 

PIT θα τις ανεβάσω σύντομα. Πάντως στα περισσότερα DCT-4 το h είναι το language pack που σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leosedf (25 Σεπ. 2004 , 11:05)

 

Prof.Wizard αυτή είναι η δουλειά μου. Επισκευές.

 

PIT θα τις ανεβάσω σύντομα. Πάντως στα περισσότερα DCT-4 το h είναι το language pack που σε ενδιαφέρει

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλε leosedf περιμενω (πιστευω να ενημερωσεις για το που και ποτε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leosedf (25 Σεπ. 2004 , 09:05)

 

Prof.Wizard αυτή είναι η δουλειά μου. Επισκευές.

OK. Aκόμα όμως δε μου απάντησες για τους ιδιώτες...

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιώτη είναι άχρηστο ενοείται.... :) Σαν να πετάς λεφτά. Εδώ εμείς που τα δουλεύουμε δεν μπορούμε να κάνουμε απόσβεση. Ερχεται ο κάθε τζαμπατζής που λέει οτι είναι στην εγγύηση (χωρίς παρεξήγηση)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με 2 2300. Στο πρωτο εχω περασει την 3.55 αλλα στο ενα δεν μπορω να επιλεξω δικτυο (δεν το επιλεγει μονο του) ουτε χειροκινητα.

Το δοκιμασα με το calculator του griffin περασα κωδικους αλλα συνεχως μου βγαζει (λαθος κωδικος).Ειχε καρτα vodafon.Το πηρα γιατι εγγραφε contact service στην (3.60 η οποια φαινετε να εχει πολλα προβληματα) πηρε κανονικα την αναβαθμιση αλλα τωρα δεν εχω δικτυο ουτε ξεκλειδωνει ουτε με unlock στο griffin.(Το ιδιο προβλημα ειχα και με ενα 3200 και τελικα δεν βρηκα λυση) ΒΟΗΘΕΙΑ!

Το 2ο δεν δεχετε ανανεωση χρονου ομιλιας (TIM).Ειχε την 3.60 του περασα την 3.55 αλλα και παλι τιποτε.Το δοκιμασα unlock με το griffin αλλα και παλι τιποτε, υπαρχη καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε ΡΙΤ τί κάνεις? παίρνεις τηλέφωνα και τα καταστρέφεις? :)

ΡΜ αρχείο πέρασες? Το ΙΜΕΙ σου μήπως είναι εμφανίζεται σαν ????????????

 

Εφ όσον δέν ξέρεις κλά τις λειτουργίες του τηλεφώνου πρόσεχε γιατι πολύ εύκολα μπορείς να αχρηστεύσεις ενα κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gusS (24 Σεπ. 2004 , 21:17)

 

games for 6230

 

κοιτα εδω γιατι δεν νομιζω τα παιχνιδια να εχουν καποια σχεση με το θεμα που δημιουργησε ο φιλος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lordelesar (24 Σεπ. 2004 , 10:04)

 

Η οθόνη του κινητού είναι ίδια και στις δύο παρτίδες.

 

 

 

Αν διαβάσεις το forum του 6230 θα σου λυθεί η απορία.Είναι bug της 4.28 έκδοσης του λογισμικού. Λέει 3 και κάτι ψιλά αλλά αν δοκιμάσεις να τη γεμίσεις θα δεις ότι γεμίζει μέχρι τα 8 και κάτι.

 

 

Οι παρτίδες είναι ίδιες αν εξαιρέσεις την έκδοση του λογισμικού και την έκδοση του PC Suite που έχει στο CD της συσκευασίας. Η χαμηλότερη τιμή είναι στα πλαίσια της μείωσης που υφίστανται όλα τα κινητά μετά τους πρώτους μήνες στην αγορά. Συν ότι βγήκε ανταγωνισμός (π.χ. SE Κ700)

 

 

P.S.: Έχω συσκευή 2 εβδομάδων (από την καινούρια παρτίδα) και ο κολλητός μου το έχει πάρει από αρχές ιουνίου.Άρα από τα πρώτα που είχαν ερθει. οπότε μπορώ να κάνω σύγκριση. Οι μόνες διαφορές είναι η έκδοση του λογισμικού (4.28 έναντι 3.15) και η έκδοση του PC Suite στο CD (6.1 αντί 5.8)

 

 

nomizw ta eipes ola apla na epibebewsw ayto gia tin mnhmi einai bug tou firmware (4.28) kai oxi tis nokia opws nomizei polys kosmos . H mnimi einai kanonika 8 MB kai ta 4 MB pou deixnei einai eikonika pou leme.

 

Gia tin othoni den exw idea alla pisteuw pws einai ta idia . Ego to agorasa mesa Iouniou opote....

 

Ayto me tin MNHMH einai 100 % TSEKARISMENO :)

Link to comment
Share on other sites

@dimitrisgr: Αυτό εννοώ,οτι είναι bug και σε καμία περίπτωση τα καινουρια τηλέφωνα δεν έχουν λιγότερη μνήμη η κάποια άλλη(hardware)διαφορά.

 

@siba2001:κάνεις ένα μικρό λαθάκι.οι LCD οθόνες που δεν είναι βασισμένες στην τεχνολογία TFT απλά δεν βλέπονται υπό γωνία. Αν έχεις δει παλιό laptop ποτέ θα καταλάβεις τι εννοώ. Οι TFT διόρθωσαν το πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pit το 3200 μηπως σου βγαζει ερωτηματικα αντι για ιμει?δεν ξερω αν συμφωνει ο φιλος ο leo αλλα κωδικο περιορισμου σου βγαζει σαν κλειδωμενο η οταν χανει ιμει η οταν δεν εχει product code!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Τα τηλεφωνα και το 2300 και το 3200 εμφανιζουν κανονικα το ΙΜΕΙ.

Ψαχνω προγραμμα το οποιο να δειχνει πιο δικτυο εχει κλειδωσει το συγκεκριμενο τηλεφωνο σε DCT-4,οπως το Rollis v1.9 στα dct-3.Δεν ξερω γιατι τα συγκεκριμενα τηλεφωνα παρουσιαζουν αυτο το προβλημα.

Το τελευταιο 2300 ειχε vodafon δυκτιο και εγραφε contact service το κανω αναβαθμιση ν3.55 (γιατι η 3.60 εχει παρουσιασει πολλα προβληματα) το ανοιγω με καρτα vodafon μεσα μου βγαζει στην αρχη σημα και σε λιγα δευτερολεπτα το χανει.Του δινω να ψαξει χειροκινητα δυκτιο τα βρικει ολα, του δινω την vodafon και μου βγαζει (απαγορευεται η προσβαση).Το ιδιο εγινε και στο 3200,με την διαφορα οτι το συγκεκριμενο τηλεφωνο εβγαζε και (δωστε κωδικο περιορισμου)

Σε κανεναν δεν εχει παρουσιαστει κατι παρομοιο;

Στην συνεχεια δινω το ΙΜΕΙ των τηλεφωνων σε διαφορα προγαμματα code calculator και στου griffin παινω υποτιθεται τους κωδικους π.χ. της vodafon τους περναω στο τηλεφωνο (με βγαλμενη sim ) αλλα δεν τους δεχεται.Δεν ξερω τι συμβαινει.

Αν περασω αλλα ΡΜ αρχεια θα γινει κατι; Αλλα και παλι γιατι βρισκει τα δυκτια της ελλαδος;

Εχετε διορθωσει πολλα 2300 παιδια; και αν ναι δεν σας παρουσιαστηε ποτε αυτο που σας αναφεω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 2300 το εφτιαξα φωρτωνοντας του ΡΜ αρχεια και αναβαθμιζοντας το ξανα.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Δεν μπορω να φτιαξω αυτο με την ανανεωση χρονου (ΤΙΜ).Δοκιμασα με αλλα συσκευη την καρτα και μπορουσε να κανει ανανεωση αλλα με την συγκεκριμενη συσκευη οχι.!!!

Σε site h**p://www.mobile-act.com βρικα αλλη εκδοση λογισμικου για το 2300 την ν5.60 (Θελει resgister)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lordelesar (25 Σεπ. 2004 , 20:33)

 

@dimitrisgr: Αυτό εννοώ,οτι είναι bug και σε καμία περίπτωση τα καινουρια τηλέφωνα δεν έχουν λιγότερη μνήμη η κάποια άλλη(hardware)διαφορά.

 

@siba2001:κάνεις ένα μικρό λαθάκι.οι LCD οθόνες που δεν είναι βασισμένες στην τεχνολογία TFT απλά δεν βλέπονται υπό γωνία. Αν έχεις δει παλιό laptop ποτέ θα καταλάβεις τι εννοώ. Οι TFT διόρθωσαν το πρόβλημα αυτό.

 

 

Ma nai agapite mou to oti sou ekana QUOTE den simainei pws diafwnw me osa egrapses tote isa isa to antitheto gia ayto ta xanaevala... :) :)

 

Den exw na prosthesw tpt parapanw ta kalypsame ola pisteuw. Apla oi TFT othones sigoura exoun diafores apo tis pio aples LCD texnologika kai aisthitika pantote.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...