Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή Χρονιά, με Υγεία και ευτυχία.

 

Μια μικρή χάρη, όχι άμεσα σε σχέση με τη συσκευή καθεαυτή. Αν κάποιος έχει τηλεόραση Samsung των τελευταίων 2-3 χρόνων, ας κάνει μια δοκιμή να συνδεθεί είτε με WiFi Direct είτε με "Μετάδοση" να μου πει αν γίνεται.

Από ότι καταλαβαίνω η Sammy αποφάσισε να κόψει την απευθείας πρόσβαση σε μη Samsung κινητά/συσκευές και θέλε με το ζόρι να κατεβάσεις το app της από το Store, να φτιάξεις και Samsung λογαριασμό κλπ...έτσι, γιατί μπορεί.

 

Δοκίμασα με το RN7 μου, με το Mate της γυναίκας μου, με laptop, με desktop, ακόμα και με το 950 μου (εννοείται πως η τηλεόραση έγινε reset για κάθε ενδεχόμενο). Είτε δεν βλέπουν καν την τηλεόραση, είτε τη βλέπουν, πάνε να συνδεθούν, δίνω έγκριση, αλλά τελικά η σύνδεση αποτυγχάνει.

 

Χρειάζομαι μια επιβεβαίωση, πριν αρχίσω τα κ.ντήλια, μέρες που είναι.

Link to comment
Share on other sites

μας λες λίγο πώς το ελέγχεις και το ενεργοποιείς αυτό;

επειδή κ εμένα μετά την πιο πρόσφατη αναβαθμιση, οι ειδοποιήσεις στο messenger μ έρχονται με αρκετή καθυστέρηση.

 

Πας ρυθμίσεις>εφαρμογές>διαχείριση εφαρμογών , επιλέγεις την εφαρμογή που θες (πχ messenger) και επιλέγεις αυτόματη έναρξη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχει εξαφανιστεί η δόνηση σήμερα από το κινητό 2 φορές.Την πρώτη φορά επανήλθε μετά από λίγο ενώ την δεύτερη ακόμα δεν έχω εδώ κ πολύ ώρα.Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό που παρατηρώ είναι οτι ενώ μιλάω τερματίζεται η κλήση. Στην αρχή νόμιζα πως πατούσα κάποιο πλαίνό κουμπί ή το touch και εκλεινε (που δεν το κάνει). Δοκίμασα με ακουστικά χωρίς να το ακουμπάω την ώρα της κλήσεις. Άλλοτε στα 10', άλλοτε στο 1' τερματίζει η κλήση. Αυτό συμβαίνει και με cosmote και vodafone. Το σήμα δεν είναι τέλειο στην περιοχή ειδικά της cosmote αλλά δεν ξέρω εαν είναι κάποια ρύθμιση που να τερματίζει την κλήση το τηλέφωνο μόνο του...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχει εξαφανιστεί η δόνηση σήμερα από το κινητό 2 φορές.Την πρώτη φορά επανήλθε μετά από λίγο ενώ την δεύτερη ακόμα δεν έχω εδώ κ πολύ ώρα.Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

στα FQC test δοκίμασες?

ρυθμίσεις/η συσκευή/όλα τα χαρα.../έκδοση kernel(επαναλαμβανόμενο πάτημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό που παρατηρώ είναι οτι ενώ μιλάω τερματίζεται η κλήση. Στην αρχή νόμιζα πως πατούσα κάποιο πλαίνό κουμπί ή το touch και εκλεινε (που δεν το κάνει). Δοκίμασα με ακουστικά χωρίς να το ακουμπάω την ώρα της κλήσεις. Άλλοτε στα 10', άλλοτε στο 1' τερματίζει η κλήση. Αυτό συμβαίνει και με cosmote και vodafone. Το σήμα δεν είναι τέλειο στην περιοχή ειδικά της cosmote αλλά δεν ξέρω εαν είναι κάποια ρύθμιση που να τερματίζει την κλήση το τηλέφωνο μόνο του...

 

Εάν εκείνη την ώρα έχεις ενεργοποιήσει το VoWiFi και η κλήση ξεκινήσει με αυτό τότε όταν μετακινηθείς λίγο και το τηλέφωνο θεωρήσει οτι έπιασες σχετικά καλό 4G τότε κάνει την μετάβαση για να γίνει η κλήση με 4G αλλα επειδή αυτή η τεχνολογία δεν είναι τελειοποιημένη στην Ελλάδα κόβεται η κλήση ενώ θα έπρεπε να γίνει χωρίς διακοπή(αυτόματα).

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Εάν εκείνη την ώρα έχεις ενεργοποιήσει το VoWiFi και η κλήση ξεκινήσει με αυτό τότε όταν μετακινηθείς λίγο και το τηλέφωνο θεωρήσει οτι έπιασες σχετικά καλό 4G τότε κάνει την μετάβαση για να γίνει η κλήση με 4G αλλα επειδή αυτή η τεχνολογία δεν είναι τελειοποιημένη στην Ελλάδα κόβεται η κλήση ενώ θα έπρεπε να γίνει χωρίς διακοπή(αυτόματα).

 

είχα ενεργοποιήσει την κλήση μέσω wifi. μαλλον θα την απενεργοποιήσω να δώ έτσι.. ενημερώνω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είχα ενεργοποιήσει την κλήση μέσω wifi. μαλλον θα την απενεργοποιήσω να δώ έτσι.. ενημερώνω ευχαριστώ

 

Εντωμεταξύ άν έχεις βάλει και προτεραιότητα στα δίκτια κινητής τηλεφωνίας τότε το πράγμα γίνεται ακόμα χειρότερο γιατί με το που βρεί λίγο παραπάνω σήμα 4G τότε κόβει την κλήση απο το wifi για να γίνει απο το 4G. Απενεργοποίησέ το αλλιώς θα πρέπει να το ενεργοποιείς μόνο όταν το βάζεις flight mode για να μπορείς να χαίρεσαι την λειτουργία αυτή.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

στα FQC test δοκίμασες?

ρυθμίσεις/η συσκευή/όλα τα χαρα.../έκδοση kernel(επαναλαμβανόμενο πάτημα)

 

Όλα τα δοκίμασα εκτός από τα FQC;τι είναι αυτό;από ότι το έψαξα λίγο μάλλον χάλασε το motor.τι παίζει για αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, με Υγεία και ευτυχία.

 

Μια μικρή χάρη, όχι άμεσα σε σχέση με τη συσκευή καθεαυτή. Αν κάποιος έχει τηλεόραση Samsung των τελευταίων 2-3 χρόνων, ας κάνει μια δοκιμή να συνδεθεί είτε με WiFi Direct είτε με "Μετάδοση" να μου πει αν γίνεται.

Από ότι καταλαβαίνω η Sammy αποφάσισε να κόψει την απευθείας πρόσβαση σε μη Samsung κινητά/συσκευές και θέλε με το ζόρι να κατεβάσεις το app της από το Store, να φτιάξεις και Samsung λογαριασμό κλπ...έτσι, γιατί μπορεί.

 

Δοκίμασα με το RN7 μου, με το Mate της γυναίκας μου, με laptop, με desktop, ακόμα και με το 950 μου (εννοείται πως η τηλεόραση έγινε reset για κάθε ενδεχόμενο). Είτε δεν βλέπουν καν την τηλεόραση, είτε τη βλέπουν, πάνε να συνδεθούν, δίνω έγκριση, αλλά τελικά η σύνδεση αποτυγχάνει.

 

Χρειάζομαι μια επιβεβαίωση, πριν αρχίσω τα κ.ντήλια, μέρες που είναι.

 

Εχω δυο RN7 και δυο Samsung τηλεορασεις και συνδεομαι κανονικα με μεταδοση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα δοκίμασα εκτός από τα FQC;τι είναι αυτό;από ότι το έψαξα λίγο μάλλον χάλασε το motor.τι παίζει για αλλαγή;

αν και δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα λόγω software, πριν μπεις στην διαδικασία κάνε κι ένα format data

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα λόγω software, πριν μπεις στην διαδικασία κάνε κι ένα format data

 

Format data εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;επίσης η δόνηση χάθηκε όταν έγραφα ένα μνμ που είχα δόνηση στο Gboard;λες να κρασαρε; μήπως στρώσει με επαναφορά

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο RN7 και δυο Samsung τηλεορασεις και συνδεομαι κανονικα με μεταδοση.

 

Δεν είναι θέμα τηλεφώνου, το μόνο σίγουρο. Έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικές συσκευές.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ακόμα και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, η τηλεόραση εξακολουθεί να είναι "αόρατη".

Χρειαζόμουν μια τυπική επιβεβαίωση, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Format data εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;επίσης η δόνηση χάθηκε όταν έγραφα ένα μνμ που είχα δόνηση στο Gboard;λες να κρασαρε; μήπως στρώσει με επαναφορά

 

Τζιφος η επαναφορά.δεν έφτιαξε.ακομα δεν έχω δόνηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ιδέα κανείς γιατί χάνει τα αποθηκευμένα δίκτυα WiFi? Μετά για να συνδεθώ χωρίς να μου ζητήσει κωδικό πρέπει να κάνω έναν συγχρονισμό με data στο Xiaomi cloud με data εκεί που είναι το WiFi δίκτυο και συνδέεται κανονικά πάλι. Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο RN7 και δυο Samsung τηλεορασεις και συνδεομαι κανονικα με μεταδοση.

 

Δεν είναι θέμα τηλεφώνου, το μόνο σίγουρο. Έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικές συσκευές.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ακόμα και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, η τηλεόραση εξακολουθεί να είναι "αόρατη".

Χρειαζόμουν μια τυπική επιβεβαίωση, ευχαριστώ.

 

Τελικά φαίνεται να έστρωσε με το 2ο reset στην τηλεόραση.

Ακόμα είναι κάπως δυσλειτουργικό, αλλά τουλάχιστον πλέον λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος η επαναφορά.δεν έφτιαξε.ακομα δεν έχω δόνηση

μπορεί μετά από πτώση να έφυγε απ την θέση της η καλωδιοταινία

νομίζω υπάρχει και το motor σαν ανταλλακτικό, ΑΝ θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο...

στο youtube θα δεις πώς ανοίγει αν το αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

μπορεί μετά από πτώση να έφυγε απ την θέση της η καλωδιοταινία

νομίζω υπάρχει και το motor σαν ανταλλακτικό, ΑΝ θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο...

στο youtube θα δεις πώς ανοίγει αν το αποφασίσεις

 

Το έφτιαξα τελικά.το μοτεράκι ήταν είχε καεί.30 ευρώ.απλά το καπάκι πίσω κόλλησε αλλά το φοβάμαι για υγρασία μην πάρει.το θέμα είναι ότι είναι κομπλέ τώρα η δόνηση

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα τελικά.το μοτεράκι ήταν είχε καεί.30 ευρώ.απλά το καπάκι πίσω κόλλησε αλλά το φοβάμαι για υγρασία μην πάρει.το θέμα είναι ότι είναι κομπλέ τώρα η δόνηση

από 5€ το ανταλλακτικό στο ebay

Link to comment
Share on other sites

από 5€ το ανταλλακτικό στο ebay

 

Το ξέρω ότι έχει τόσο.το είχα ψάξει.αλλα δεν μπορούσα να περιμένω .είμαι κ λίγο ανυπόμονος.εξαλλου Ελλάδα είμαστε.ολοι βγάζουν 5πλασια.τεσπα τώρα έγινε

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μετά από καμμία ώρα που έκανε τα δικά της η οθόνη αφής (άλλου πατούσα άλλου ανταποκρινόταν) σταμάτησε τελείως να λειτουργεί η αφή.

Ευτυχώς ήταν στην εγγύηση και τo έστειλα στην infoquest όπου και την επόμενη ημέρα μου έστειλαν μύνημα ότι επισκευάστηκε.......για να δουμε

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας το miui 12.5; Έχει κανένα πρόβλημα;

εγώ, με XTRV 21.1.6 και μόλις έβαλα 21.1.13

κανένα πρόβλημα και νομίζω πιο άμεση ανταπόκριση, ειδικά στο touch

κι από μπαταρία μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...