Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν είναι τέρμα φωτεινότητα τρεμοπαιζει η οθόνη.ειναι φυσιολογικό;

Όχι. Για κανένα κινητό δεν είναι φυσιολογικό αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Για κανένα κινητό δεν είναι φυσιολογικό αυτό.

Όταν πέφτει απότομα πάνω φως του ήλιου κάνει ένα στιγμιαίο τρεμοπαιγμα.οχι συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέφτει απότομα πάνω φως του ήλιου κάνει ένα στιγμιαίο τρεμοπαιγμα.οχι συνέχεια

βγάλε την "αυτόματη φωτεινότητα"

έχει θέματα σε αρκετά κινητά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω την ελληνικη miui 12.0.2

Το προβλημα ειναι οτι τα μηνυματα αργουν και 20λεπτα να ερθουν

 

Δοκιμασα τη sim μου σε ιδιο κινητο με global rom 12,0,1 και ερχονται επι τοπου

 

Καποια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά φαίνεται,

το "σύστημα" είναι normal, οι εφαρμογές φυσικά "μεγαλώνουν" με κάθε update, χώρια η cache και τα data που δημιουργούν...

πάνε στην διαχείριση εφαρμ., ταξινόμηση κατά χώρο αποθήκευσης και θα δεις :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάτι δεν κάνεις σωστά λοιπόν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μα δεν είναι φουσκίτσα, ειδοποίηση είναι για την ελαχιστοποίηση και φυσικά κάθεται στην μπάρα...

πατώντας την επιστρέφεις στον dialer

 

το αλλο που ειναι 3,6 γιγα τι ειναι ; το έχω και εγω

Link to comment
Share on other sites

το αλλο που ειναι 3,6 γιγα τι ειναι ; το έχω και εγω

 

Αυτό το άλλο δεν έχει βελάκια να δούμε τι είναι .....

όλα τα υπόλοιπα αρχεία στον εσωτερικό χώρο που δεν εμπίπτουν στις παρακάτω κατηγορίες.....τι άλλο?

αν δεν σας βοηθάει ο file explorer, υπάρχουν πολύ καλύτεροι και δωρεάν να δοκιμάσετε

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σας βοηθάει ο file explorer, υπάρχουν πολύ καλύτεροι και δωρεάν να δοκιμάσετε

Από την εμπειρία σας ποιον θεωρείτε καλό χωρίς διαφημίσεις κλπ;

Εγώ έβαλα Total Commander (τον χρησιμοποιώ στο PC) αλλά δεν έχει την ίδια απόδοση/ευκολία ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον File Manager +

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία σας ποιον θεωρείτε καλό χωρίς διαφημίσεις κλπ;

Εγώ έβαλα Total Commander (τον χρησιμοποιώ στο PC) αλλά δεν έχει την ίδια απόδοση/ευκολία ...

εγώ έχω χρόνια Fx File Explorer (αγορασμένο) που θεωρώ κορυφή, το free καλό αλλά με ελλείψεις

για free θα σου σύστηνα Cx File Explorer

 

*τώρα για root δεν θυμάμαι...

το Fx πάντως έχει free Root Add-On

αν δεν χρειάζεσαι τα σχετικά με δίκτυο, θα σε καλύψει

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχα αναφέρει ένα θέμα που είχα αντιμετωπίσει με το RN7 χωρίς να βρω τότε λύση.

Το θέμα ήταν η δυνατότητα σύνδεσης του κινητού με την οθόνη αυτ/του μέσω του Android Auto App. Τότε μερικοί έγραφαν ότι η εφαρμογή δεν έχει έρθει στην Ελλάδα αλλά τώρα ανακοινώθηκε ότι ήρθε και εδώ.

Προσπαθώ αυνεχώς να πετύχω τη σύνδεση του κινητού με την οθόνη του Peugeot 2008, χωρίς αποτέλεσμα. Στη χθεσινή προσπάθεια, όπως και παλαιότερα, έβγαλε μήνυμα "16 communication error' σε κόκκινο φόντο, που είχε βγάλει και παλαιότερα όταν δοκίμαζα να συνδεθεί με την οθόνη ενός SEAT. Διαβάζω ότι το μήνυμα αυτό προέρχεται από το ότι η Xiaomi εξακολουθεί να χαρακτηρίζει "διπλότυπες" ή "cloned apps" τις εφαρμογές της Google και προτείνει τη διαγραφή τους, σαν λύση στο πρόβλημα.

 

Αναρωτιέμαι γιατί κανένας άλλος με αυτό το τηλέφωνο δεν έχει αναφέρει αυτό το σοβαρό πρόβλημα στο νήμα και ψάχνω να βρω μια λύση, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τη global rom λειτουργεί κανονικά το Android auto σε seat. Δοκίμασε άλλη version του Android auto και επιβεβαίωσε ότι κατεβάζεις το σωστό arch.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τη global rom λειτουργεί κανονικά το Android auto σε seat. Δοκίμασε άλλη version του Android auto και επιβεβαίωσε ότι κατεβάζεις το σωστό arch.

 

Ευχαριστώ για την άμεση και ουσιαστική απάντηση.

Έχω την Global QFGEUXM, MIUI 12.0.2 και το Android Auto ήταν εγκατεστημένο όταν είχα προσπαθήσει να το κατεβάσω.

Το περίεργο είναι ότι δεν εμφανίζεται με εικονίδιο, αλλά μόνον όταν ανοίγω τις Εφαρμογές.

Η έκδοση του Android Auto είναι 5.9.604634-release, και κατέβασα χθες και το Android Auto για οθόνες τηλεφώνων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση και ουσιαστική απάντηση.

 

Έχω την Global QFGEUXM, MIUI 12.0.2 και το Android Auto ήταν εγκατεστημένο όταν είχα προσπαθήσει να το κατεβάσω.

 

Το περίεργο είναι ότι δεν εμφανίζεται με εικονίδιο, αλλά μόνον όταν ανοίγω τις Εφαρμογές.

 

Η έκδοση του Android Auto είναι 5.9.604634-release, και κατέβασα χθες και το Android Auto για οθόνες τηλεφώνων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ για την άμεση και ουσιαστική απάντηση.

 

Έχω την Global QFGEUXM, MIUI 12.0.2 και το Android Auto ήταν εγκατεστημένο όταν είχα προσπαθήσει να το κατεβάσω.

 

Το περίεργο είναι ότι δεν εμφανίζεται με εικονίδιο, αλλά μόνον όταν ανοίγω τις Εφαρμογές.

 

Η έκδοση του Android Auto είναι 5.9.604634-release, και κατέβασα χθες και το Android Auto για οθόνες τηλεφώνων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το Android auto λειτουργεί κανονικά στο αυτοκίνητο μου (ford) , εδώ και δύο χρόνια που το έχω στην κατοχή μου. Ότι δεν υπάρχει στο playstore δεν έχει να κάνει. Από το apk mirror το έχω κατεβάσει, και μάλιστα τους τελευταίους μήνες τα update τα παίρνει από το playstore, παρόλο που με αναζήτηση δεν φαίνεται διαθέσιμο. Κάποια στιγμή μου είχε βγάλει ένα error κι εμένα. Δεν θυμάμαι τον αριθμό. Και είχε να κάνει πραγματικά με τις διπλοτυπες εφαρμογές. Τις έσβησα και δεν είχα κάποια θέμα μετά. Τώρα... Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, για εφαρμογές google, για απουσία εικονιδίου, για Android auto για οθόνες τηλεφώνων... Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το android auto είναι ενσωματωμένο στο android 10. Γι'αυτό δεν το βλέπετε σαν έξτρα εφαρμογή
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Το Android auto λειτουργεί κανονικά στο αυτοκίνητο μου (ford) , εδώ και δύο χρόνια που το έχω στην κατοχή μου. Ότι δεν υπάρχει στο playstore δεν έχει να κάνει. Από το apk mirror το έχω κατεβάσει, και μάλιστα τους τελευταίους μήνες τα update τα παίρνει από το playstore, παρόλο που με αναζήτηση δεν φαίνεται διαθέσιμο. Κάποια στιγμή μου είχε βγάλει ένα error κι εμένα. Δεν θυμάμαι τον αριθμό. Και είχε να κάνει πραγματικά με τις διπλοτυπες εφαρμογές. Τις έσβησα και δεν είχα κάποια θέμα μετά. Τώρα... Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, για εφαρμογές google, για απουσία εικονιδίου, για Android auto για οθόνες τηλεφώνων... Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω.

 

 

Όπως λέει και ο Sofoklas, το Android Auto ήταν εγκατεστημένο από το καλοκαίρι λοταν ήρθε το Android 10 στο κινητό μας.

Χθες είχα διαγράψει την cashe των δύο εφαρμογών της Google (Android Auto και Android for phone screens που κατέβασα χθες με την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει), αλλά και πάλι δεν συνδέθηκε και βγάζει το μήνυμα ότι "Το Android Auto αντιμετώπισε ένα σφάλμα (Σφάλμα επικοινωνίας 16".

Το περίεργο είναι ότι, κάθε φορά που προσπαθώ να συνδεθώ (με bluetooth, data), στην οθόνη του αυτ/του εμφανίζεται το εικονίδιο του Android Auto, στη συνέχεια μήμυμα που ρωτάει αν θέλω να συνδεθεί, επιλέγω ΝΑΙ και ... εμφανίζεται το κόκκινο μήνυμα του σφάλματος 16.

Θέλω να σε ρωτήσω αν εννοείς ποιες διπλότυπες εφαρμογές διέγραψες, αυτές της Google ή και άλλες;

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Sofoklas, το Android Auto ήταν εγκατεστημένο από το καλοκαίρι λοταν ήρθε το Android 10 στο κινητό μας.

 

Χθες είχα διαγράψει την cashe των δύο εφαρμογών της Google (Android Auto και Android for phone screens που κατέβασα χθες με την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει), αλλά και πάλι δεν συνδέθηκε και βγάζει το μήνυμα ότι "Το Android Auto αντιμετώπισε ένα σφάλμα (Σφάλμα επικοινωνίας 16".

 

Το περίεργο είναι ότι, κάθε φορά που προσπαθώ να συνδεθώ (με bluetooth, data), στην οθόνη του αυτ/του εμφανίζεται το εικονίδιο του Android Auto, στη συνέχεια μήμυμα που ρωτάει αν θέλω να συνδεθεί, επιλέγω ΝΑΙ και ... εμφανίζεται το κόκκινο μήνυμα του σφάλματος 16.

 

Θέλω να σε ρωτήσω αν εννοείς ποιες διπλότυπες εφαρμογές διέγραψες, αυτές της Google ή και άλλες;

Όλες τις διπλοτυπες που είχα. Αν θυμάμαι καλά Facebook και messager ήταν...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις διπλοτυπες που είχα. Αν θυμάμαι καλά Facebook και messager ήταν...

 

 

Στις διπλότυπες είχε το What' Up και το Facebook.

Τα απεγκατέστησα καθώς και το Messenger και το Duo, αλλά, δυστυχώς, εξακολουθεί να εμφανίζει το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έδωσα λύση επιλέγοντας Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Διπλότυπες εφαρμογές/Διαγραφή.

Μετά από restart που έκανε μόνο του, το σύνδεσα στο αυτ/το με Bluetooth, ΔΕΝ εμφανίστηκε το κόκκινο μήνυμα, προχώρησε ζητώντας άδειες για το Google Services και φάνηκε στην οθόνη του αυτ/του το κινητό !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έδωσα λύση επιλέγοντας Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Διπλότυπες εφαρμογές/Διαγραφή.

Μετά από restart που έκανε μόνο του, το σύνδεσα στο αυτ/το με Bluetooth, ΔΕΝ εμφανίστηκε το κόκκινο μήνυμα, προχώρησε ζητώντας άδειες για το Google Services και φάνηκε στην οθόνη του αυτ/του το κινητό !!!

Αυτό δεν το είχες κάνει νωρίτερα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post, απεγκατέστησα εκείνες τις 4 εφαρμογές.

Τώρα έκανα διαγραφή των διπλότυπων, χωρίς να ξέρω ποιες, και αν, απεγκατέστησε, γιατί βλέπω τις βασικές της Google, εκτός από τις 4.

Link to comment
Share on other sites

​Καλησπέρα παιδιά ....

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς παρόμοιο πρόβλημα είτε στο redminote 7 , είτε σε άλλο τηλέφωνο γιατί εχω τρελαθεί και δεν βγάζω ακρη.

Το κινητό από μόνο του και ΧΩΡΙΣ να το αγγίξεις....μπαίνει σε facebook....πατάει like....πάει πίσω...μπορεί να μπει στα μηνύματα....ξαναβγαίνει μπαίνει instagram και μου έχει τύχει να πραγματοποιήσει ΚΑΙ κλήση μόνο του χωρίς να το ακουμπήσεις.

Πάει κάπου το μυαλό σας ;

Υπάρχει λύση ; Είναι οθόνη ; digitizer; Πέρασμα Ρομ ; Τι προτείνετε ;​

Link to comment
Share on other sites

​Καλησπέρα παιδιά ....

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς παρόμοιο πρόβλημα είτε στο redminote 7 , είτε σε άλλο τηλέφωνο γιατί εχω τρελαθεί και δεν βγάζω ακρη.

Το κινητό από μόνο του και ΧΩΡΙΣ να το αγγίξεις....μπαίνει σε facebook....πατάει like....πάει πίσω...μπορεί να μπει στα μηνύματα....ξαναβγαίνει μπαίνει instagram και μου έχει τύχει να πραγματοποιήσει ΚΑΙ κλήση μόνο του χωρίς να το ακουμπήσεις.

Πάει κάπου το μυαλό σας ;

Υπάρχει λύση ; Είναι οθόνη ; digitizer; Πέρασμα Ρομ ; Τι προτείνετε ;​

Αν έχεις τζαμάκι προστασίας, βγάλε το σαν πρώτη φάση μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...