Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]Και κάτι άλλο που θέλω τη βοήθεια σας. Οι αναδυόμενες ειδοποιήσεις του fb messenger εμφανίζονται όποτε θέλουν αυτές. Μου στέλνει κάποιος μήνυμα δηλαδή στο messenger και η ειδοποίηση μπορεί να μην παρουσιαστεί καθόλου ή να έρθει μετά από ώρα. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως ενώ βάζω στις ειδοποιήσεις της εφαρμογής του messenger σημασία "υψηλή" και τότε έρχονται άμεσα οι ειδοποιήσεις, από μόνο του και όποτε θέλει το γυρίζει σε σημασία "προεπιλογή" και τότε δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Πρέπει να αλλάζω τσεκάρω κάθε τόσο τη "σημασία" και να επιλέγω το "υψηλή".... Γιατί δε μένει σταθερό στην σημασία υψηλή; Δεν έχω ενεργοποιήσει κάποια εξοικονόμηση ενέργειας για τη μπαταρία και έχω και το messenger χωρίς περιορισμούς στη διαχείριση ενέργειας από το κινητό. Τι πρέπει να κάνω για να παραμένει σταθερή η επιλογή σημασία υψηλή και να μην αλλάζει από μόνο του; Ευχαριστώ.

 

Εγώ στην εφαρμογή sofascore τα έχω όλα υψηλή κανονικά με όλες τις ρυθμίσεις όπως πρέπει κ παρόλαυτα οι ειδοποιήσεις έρχονται χωρίς ήχο κ δόνηση.στην μοναδική εφαρμογή που γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Το έχω ήδη εγκατεστημένο και το έχω δοκιμάσει το πρόγραμμα αυτό. Έχω κάνει και clear και update που έχει στην επιλογή AGPS αλλά πάλι τα ίδια. Accuracy μου βγάζει + 9 με 10 μέτρα αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ παραπάνω, το βλέπω δηλαδή στο χάρτη όταν ανοίγω. Καμιά 50αριά με 70 μέτρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο που θέλω τη βοήθεια σας. Οι αναδυόμενες ειδοποιήσεις του fb messenger εμφανίζονται όποτε θέλουν αυτές. Μου στέλνει κάποιος μήνυμα δηλαδή στο messenger και η ειδοποίηση μπορεί να μην παρουσιαστεί καθόλου ή να έρθει μετά από ώρα. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως ενώ βάζω στις ειδοποιήσεις της εφαρμογής του messenger σημασία "υψηλή" και τότε έρχονται άμεσα οι ειδοποιήσεις, από μόνο του και όποτε θέλει το γυρίζει σε σημασία "προεπιλογή" και τότε δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Πρέπει να αλλάζω τσεκάρω κάθε τόσο τη "σημασία" και να επιλέγω το "υψηλή".... Γιατί δε μένει σταθερό στην σημασία υψηλή; Δεν έχω ενεργοποιήσει κάποια εξοικονόμηση ενέργειας για τη μπαταρία και έχω και το messenger χωρίς περιορισμούς στη διαχείριση ενέργειας από το κινητό. Τι πρέπει να κάνω για να παραμένει σταθερή η επιλογή σημασία υψηλή και να μην αλλάζει από μόνο του; Ευχαριστώ.

 

Ο συγχρονισμός είναι ενεργοποιημένος;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Το έχω ήδη εγκατεστημένο και το έχω δοκιμάσει το πρόγραμμα αυτό. Έχω κάνει και clear και update που έχει στην επιλογή AGPS αλλά πάλι τα ίδια. Accuracy μου βγάζει + 9 με 10 μέτρα αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ παραπάνω, το βλέπω δηλαδή στο χάρτη όταν ανοίγω. Καμιά 50αριά με 70 μέτρα..

Είχα κι εγώ το RN7 και τώρα το έχει ο γιος μου.

Ποτέ δεν είχε θέμα με το GPS, και το GPStest πάντα έβγαζε ακρίβεια στα 3m.

Το ίδιο βγάζει και το RN8 Pro που έχω τώρα.

Θέμα hardware έχεις.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι θέμα μπαταρίας . Τελικά έχει χαλάσει η οθόνη του και φαίνεται πολύ αχνά, σε σημείο που νομίζεις πως δεν ανοίγει. θα το πάω αύριο για σέρβις

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά αλλάξανε πλακέτα και είναι OK

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Το στίγμα GPS σε κάθε εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει στο κινητό μας (Sygic, Here, CoPilot, TomTom, Google maps κλπ) είναι πάντα λάθος καμιά 50αριά με 70 μέτρα μακριά!!!! Στην πλοήγηση χάνει συνεχώς το στίγμα επειδή ακριβώς είναι λάθος και σε πετάει πότε στο σωστό δρόμο που βρίσκεσαι πότε σε παραδρόμους.... Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που έψαξα και βρήκα στο google όπως διαγραφή δεδομένων, επαναφορές κλπ αλλά τίποτα. Παραμένει η κατάσταση έτσι. Μπορείτε να βοηθήσετε με κάποια συμβουλή; Calibration στο GPS μπορεί να γίνει; Έχω δοκιμάσει και κάποιες εφαρμογές που υποτίθεται το κάνουν αυτό αλλά τίποτα δεν έκαναν... 50 με 70 μέτρα λάθος το στίγμα πάντα. Έχω δοκιμάσει και τις επιλογές υψηλή ακρίβεια, και μόνο του το gps αλλά πάντα το ίδιο δείχνει... Υπάρχει κάποια λύση να φτιάξει; Είχα το redmi 4a και το gps του ήταν απίστευτα ακριβές ****το..... Είμαι με την EU και την τελευταία αναβάθμιση. Και στις προηγούμενες τα ίδια χάλια είχε με το στίγμα υπόψιν... Και το ζήτημα δεν είναι πως δεν συνδέεται ή δεν λειτουργεί το GPS. Πάντα συνδέεται αλλά με λάθος στίγμα.

50-70 μέτρα είναι λογικό χωρίς GPS, μόνο με δίκτυο/WiFi κτλ

είναι σίγουρο ότι δουλεύει το GPS? είπες βέβαια και "μόνο GPS" ...?

το GPS test πόσους δορυφόρους βλέπει με πράσινο σε ανοικτό χώρο μετά από 2-3 λεπτά?

ούτε εγώ φυσικά είχα ποτέ θέμα με το GPS του, αλλά δεν έχω global

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Το στίγμα GPS σε κάθε εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει στο κινητό μας (Sygic, Here, CoPilot, TomTom, Google maps κλπ) είναι πάντα λάθος καμιά 50αριά με 70 μέτρα μακριά!!!! Στην πλοήγηση χάνει συνεχώς το στίγμα επειδή ακριβώς είναι λάθος και σε πετάει πότε στο σωστό δρόμο που βρίσκεσαι πότε σε παραδρόμους.... Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που έψαξα και βρήκα στο google όπως διαγραφή δεδομένων, επαναφορές κλπ αλλά τίποτα. Παραμένει η κατάσταση έτσι. Μπορείτε να βοηθήσετε με κάποια συμβουλή; Calibration στο GPS μπορεί να γίνει; Έχω δοκιμάσει και κάποιες εφαρμογές που υποτίθεται το κάνουν αυτό αλλά τίποτα δεν έκαναν... 50 με 70 μέτρα λάθος το στίγμα πάντα. Έχω δοκιμάσει και τις επιλογές υψηλή ακρίβεια, και μόνο του το gps αλλά πάντα το ίδιο δείχνει... Υπάρχει κάποια λύση να φτιάξει; Είχα το redmi 4a και το gps του ήταν απίστευτα ακριβές ****το..... Είμαι με την EU και την τελευταία αναβάθμιση. Και στις προηγούμενες τα ίδια χάλια είχε με το στίγμα υπόψιν... Και το ζήτημα δεν είναι πως δεν συνδέεται ή δεν λειτουργεί το GPS. Πάντα συνδέεται αλλά με λάθος στίγμα.

 

Για τον ιδιο ακριβως λογο το εδωσα! Το κακο ειναι και το Νοτε 8 που πηρα, κι αυτο προβληματα εχει στο gps. Ενω στα παλαιοτερα μοντελα (4,5,6) δεν ειχα κανενα προβλημα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Όταν είμαι με δεδομένα, δεν έρχονται τα μειλ, παρά μόνο αν μπω στην εφαρμογή. Μόλις συνδεθώ σε wifi χτυπάνε κανονικά. Τι μπορεί να φταίει? Πώς διορθώνεται?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

50-70 μέτρα είναι λογικό χωρίς GPS, μόνο με δίκτυο/WiFi κτλ

είναι σίγουρο ότι δουλεύει το GPS? είπες βέβαια και "μόνο GPS" ...?

το GPS test πόσους δορυφόρους βλέπει με πράσινο σε ανοικτό χώρο μετά από 2-3 λεπτά?

ούτε εγώ φυσικά είχα ποτέ θέμα με το GPS του, αλλά δεν έχω global

Ναι δουλεύει το GPS. Το έχω δοκιμάσει και μόνο του και με δίκτυο. Όταν έχω τα δεδομένα ανοικτά ή είμαι σε wifi φτιάχνει κάπως το στίγμα. Όταν είναι μόνο στο GPS μου δείχνει 50 μέχρι και 70 μέτρα μακριά... Στο GPS test βλέπει καμιά 40αριά δορυφόρους. Τελικά βρήκα μία λύση που την είχα ξανακάνει βέβαια παλαιότερα και τώρα δείχνει το στίγμα με απόκλιση από το πραγματικό καμιά 10αριά μέτρα. Κατέβασα μία εφαρμογή την Πυξίδα 3D και την έκανα calibration και τώρα βελτιώθηκε το στίγμα GPS. Βέβαια το είχα ξανακάνει παλαιότερα και μετά από λίγες μέρες το στίγμα GPS πάλι ήταν αλλού για αλλού... Γενικότερα διαβάζω από πολλού χρήστες παράπονα πως τα redmi note 7, 8 και 9 πάσχουν στο GPS τους. Κρίμα γιατί με το redmi 4a που είχα 3 χρόνια ήταν απίστευτα ακριβές στο στίγμα του gps...

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμιά δοκιμασμένη gcam πού να δουλεύει σωστά στο τηλέφωνο μας και να δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από την μαμά κάμερα.

Δοκιμάσα μερικές αλλά όλο κάτι στραβό είχαν...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό σε άλλους δεν γίνεται;

είναι πολύ εκνευριστικό πάντως

 

Στο δικό μου πάντως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Έχω την τελευταία ΕU.

Link to comment
Share on other sites

τι περίεργο

κι εγώ την τελευταία έχω

και άρχισε να το ξανακάνει ξαφνικά εδώ και 1 βδομάδα περίπου

είναι εντελώς άβολο

μήπως σας το κάνει στον default browser μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμιά δοκιμασμένη gcam πού να δουλεύει σωστά στο τηλέφωνο μας και να δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από την μαμά κάμερα.

Δοκιμάσα μερικές αλλά όλο κάτι στραβό είχαν...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειδικά για το RN7 υπάρχει οργασμός πάνω στην ανάπτυξη gcams γι αυτό...

στην πρώτη σελίδα εδώ (και στην 166 νομίζω) θα βρείς κάποιες παλαιότερες που δούλευαν ικανοποιητικά.

 

στο telegram θα βρεις πολλές από τις τελευταίες

https://web.telegram.org/#/im?p=@gcamnote7

 

εγώ μετά από αρκετές δοκιμές κάποια στιγμή κατέληξα στου Parrot

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-parrot043/

πάντως οι διαφορές τους ήταν μικρές και μεγαλύτερη σημασία έχουν οι σωστές ρυθμίσεις(τα αρχεία xml)

 

οι περισσότερες που δοκίμασα είχαν σαφώς καλύτερη απόδοση απ την μανίσια σε χαμηλό φωτισμό αλλά και στην απόδοση χρωμάτων/αντανακλάσεις κτλ

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

το μόνο πρόβλημα που είχα εγώ με όλες είναι ότι κάποια στιγμή σταματούν να δουλεύουν (να αποθηκεύουν την φωτο σε HDR mode) και η μόνη λύση για να ξαναδουλέψουν είναι το reboot. Και μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω περισσότερες αναφορές σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

μήπως σας το κάνει στον default browser μόνο?

 

internet browser εννοείς;

 

chrome χρησιμοποιώ αλλά βασικά το κάνει παντού

σε βίντεο, σε παιχνίδια, σε όλα

 

αν εννοείς

Link to comment
Share on other sites

ειδικά για το RN7 υπάρχει οργασμός πάνω στην ανάπτυξη gcams γι αυτό...

στην πρώτη σελίδα εδώ (και στην 166 νομίζω) θα βρείς κάποιες παλαιότερες που δούλευαν ικανοποιητικά.

 

στο telegram θα βρεις πολλές από τις τελευταίες

https://web.telegram.org/#/im?p=@gcamnote7

 

εγώ μετά από αρκετές δοκιμές κάποια στιγμή κατέληξα στου Parrot

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-parrot043/

πάντως οι διαφορές τους ήταν μικρές και μεγαλύτερη σημασία έχουν οι σωστές ρυθμίσεις(τα αρχεία xml)

 

οι περισσότερες που δοκίμασα είχαν σαφώς καλύτερη απόδοση απ την μανίσια σε χαμηλό φωτισμό αλλά και στην απόδοση χρωμάτων/αντανακλάσεις κτλ

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

το μόνο πρόβλημα που είχα εγώ με όλες είναι ότι κάποια στιγμή σταματούν να δουλεύουν (να αποθηκεύουν την φωτο σε HDR mode) και η μόνη λύση για να ξαναδουλέψουν είναι το reboot. Και μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω περισσότερες αναφορές σε αυτό...

Στην τελευταία έκδοση MGC_7.3.020_Parrot043_V7.apk του Parrot043 δεν βρίσκω τρόπο να βάλω ρυθμίσεις xml

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Xiaomi μας εξαπάτησε σχετικά με το android 10:wacko::confused:

ώστε σε εξαπάτησε:wacko:

φαντάζομαι είχες υπογράψει συμβόλαιο για το 10...

κι επίσης δεν ήξερες ότι αγόρασες τηλ με miui OS κι όχι με το "καθαρό" της Google

εγώ πάντως που είμαι μήνες με την 10 δεν είδα διαφορά όταν αναβαθμίστηκε απ την 9,

αντίθετα είδα ένα σωρό νέα χαρακτηριστικά με το miui 12.

 

κανονικά δεν θα' πρεπε να ξαναγράφω τα αυτονόητα, αλλά με πέτυχες ευδιάθετο:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην τελευταία έκδοση MGC_7.3.020_Parrot043_V7.apk του Parrot043 δεν βρίσκω τρόπο να βάλω ρυθμίσεις xml

ναι όντως έτσι είναι στην τελευταία, δεν ξέρω γιατί

μέχρι χθές είχα την v.2 που φορτώνει xml κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Xiaomi μας εξαπάτησε σχετικά με το android 10:wacko::confused:

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω, και εγώ, γιατί θεωρείς ότι σε εξαπάτησε η Xiaomi.

Όταν αγόρασες αυτό το κινητό σου είχε υποσχεθεί εσένα ή σε κάποιον άλλο ότι θα δώσει και την έκδοση android 10;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω, και εγώ, γιατί θεωρείς ότι σε εξαπάτησε η Xiaomi.

Όταν αγόρασες αυτό το κινητό σου είχε υποσχεθεί εσένα ή σε κάποιον άλλο ότι θα δώσει και την έκδοση android 10;

 

Προσωπική υπόσχεση δεν νομίζω να έδωσε σε κανέναν, αλλά το redmi note 7 ήταν μέσα στην λίστα που διαβάζαμε για το ποιά μοντέλα θα αναβαθμιστούν σε android 10.

Αν δεν το δώσει μεγάλο φάουλ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Xiaomi μας εξαπάτησε σχετικά με το android 10:wacko::confused:
Δε θα το δωσει τελικά???

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική υπόσχεση δεν νομίζω να έδωσε σε κανέναν, αλλά το redmi note 7 ήταν μέσα στην λίστα που διαβάζαμε για το ποιά μοντέλα θα αναβαθμιστούν σε android 10.

Αν δεν το δώσει μεγάλο φάουλ

 

Όταν είχαν δημοσιοποιηθεί αυτές οι λίστες είχαν εντοπισθεί πολλά προβλήματα και ασυμφωνίες.

Γιατί τις θεωρείς ευαγγέλιο και συμβόλαιο;

Πέρα απ' αυτό, ο xnikos σου απάντησε ότι το 10 δεν έχει κάτι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Παδια καλησπερα ..εχω αυτες τις μερες ενα redmi note 7 σαν δευτερο κινητο ..μου το εκαναν δωρο ...το στηνω απο την αρχη κτλ ! σημερα ομως ειδα το εξης περιεργο! εβαλα nova launcher και για πρωτη φορα δεν λειτουργεί σωστα σε συσκευη μου ..βασικα δεν δουλεύουν τα widgets ! οταν τα παταω πανω ειναι σαν να μην υπάρχουν ! εχει κανείς παρομοιο πρόβλημα να μου πει την λυση ? ευχαριστω εκ των προτερων ..
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά σήμερα έβγαλαν την κινεζική stable σε android 10, αρα κάποια στιγμή θα έρθει και σε εμας....

https://xiaomifirmwareupdater.com/firmware/lavender/

Link to comment
Share on other sites

Παδια καλησπερα ..εχω αυτες τις μερες ενα redmi note 7 σαν δευτερο κινητο ..μου το εκαναν δωρο ...το στηνω απο την αρχη κτλ ! σημερα ομως ειδα το εξης περιεργο! εβαλα nova launcher και για πρωτη φορα δεν λειτουργεί σωστα σε συσκευη μου ..βασικα δεν δουλεύουν τα widgets ! οταν τα παταω πανω ειναι σαν να μην υπάρχουν ! εχει κανείς παρομοιο πρόβλημα να μου πει την λυση ? ευχαριστω εκ των προτερων ..

δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7956288#post7956288

κι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7955519#post7955519

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...