Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κολλήματα με τον dialer έχω και εγώ αρκετές φορες, αλλά ευτυχώς δεν κάνω τόσες κλήσεις , ώστε να είναι (τεράστιο) πρόβλημα. 

Από εκεί και πέρα ειρωνίες τύπου "δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το iphone " σε άτομα που εμφανεστατα χρησιμοποιούν χρόνια κινητά από τα 2 στρατόπεδα, και δη για σοβαρή επαγγελματική χρήση, είναι τραγικά.

Επίσης με τον google assistant μπορείς επίσης να καλέσεις επαφές και δουλεύει και καλύτερα με ελληνικά.

Και ναι, το να καλέσεις επαφή με dialer Samsung είναι πολύ πιο γρηγορο (T9 dialing πχ).

Απλο είναι και στο iphone φυσικά,στην τελική η λογική σε όλους τους dialer ίδια είναι. Είναι όμως και πιο αργό. Με διαφορά. 

Όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω, θα ξαναπάω σε ανδροιντ. Εκτός κι αν ξαναβγάλει μίνι κινητό. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 29/3/2024 at 11:43 ΜΜ, motoboots said:

Υπάρχει δηλαδή σε Android κάτι ταχύτερο, από το να πεις: "Hey Siri, call Mitsos"? 

Φίλε σίγουρα δεν έχεις πιάσει android στα χέρια σου οπότε ας το αφήσουμε. Επίσης η siri σε μένα ΔΕ διαβάζει ελληνικά αποθηκευμένες επαφές.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Antwny said:

Φίλε σίγουρα δεν έχεις πιάσει android στα χέρια σου οπότε ας το αφήσουμε. Επίσης η siri σε μένα ΔΕ διαβάζει ελληνικά αποθηκευμένες επαφές.

Φίλε σίγουρα δεν έχεις πιάσει iPhone στα χέρια σου οπότε ας το αφήσουμε. Συνεννοηθήκαμε τώρα;  🙂

Υ. Γ. Πρόσθεσε στη επαφή που θες να καλέσεις ένα φωνητικό όνομα (από επεξεργασία επαφής - προσθήκη πεδίου). 

Υ. Γ. 2 Love Siri. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ είναι μια πατέντα που φυσικά στις περίπου 450 επαφές που έχω δεν μπορώ να το κάνω, ωστόσο είναι μια λύση που θα μπορούσα να βάλω σε ορισμένες συχνές επαφές ! Ευχαριστώ, αν και θα επιμείνω ότι δεν έχεις επαφή μεγάλη με android, εκτός και αν απλά είσαι αντιδραστικός. anyway ευχαριστώ για το τιπ!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Κολλήματα με τον dialer έχω και εγώ αρκετές φορες, αλλά ευτυχώς δεν κάνω τόσες κλήσεις , ώστε να είναι (τεράστιο) πρόβλημα. 

Από εκεί και πέρα ειρωνίες τύπου "δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το iphone " σε άτομα που εμφανεστατα χρησιμοποιούν χρόνια κινητά από τα 2 στρατόπεδα, και δη για σοβαρή επαγγελματική χρήση, είναι τραγικά.

Επίσης με τον google assistant μπορείς επίσης να καλέσεις επαφές και δουλεύει και καλύτερα με ελληνικά.

Και ναι, το να καλέσεις επαφή με dialer Samsung είναι πολύ πιο γρηγορο (T9 dialing πχ).

Απλο είναι και στο iphone φυσικά,στην τελική η λογική σε όλους τους dialer ίδια είναι. Είναι όμως και πιο αργό. Με διαφορά. 

Όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω, θα ξαναπάω σε ανδροιντ. Εκτός κι αν ξαναβγάλει μίνι κινητό. 

 

Το Τ9 είναι ότι καλύτερο για αστραπιαία κλήση. Βρήκα κάτι αντίστοιχο αλκα δεν δουλεύει καλά. 

Βάλε και τις ταχειες κλήσεις όπου για πχ 9 επαφές που χρησιμοποιείς πολύ είναι ακαριαιο. Στην κυριολεξία με 1 μόνο κλικ. Ειδικά στο αυτοκίνητο.....  

Όταν όμως δεν τα έχεις δουλέψει καθημερινά αυτά πως μπορείς να τα κατανοήσεις; Πως μπορείς να ξέρεις πόσο σου λύνουν τα χέρια. Οπότε νομίζεις πως απλά γίνονται διαφορετικά τα πράγματα και είσαι οκ. Όμως όχι, δεν γίνονται διαφορετικά. Γίνονται γρηγορότερα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, montoya_42 said:

Το Τ9 είναι ότι καλύτερο για αστραπιαία κλήση. Βρήκα κάτι αντίστοιχο αλκα δεν δουλεύει καλά. 

Βάλε και τις ταχειες κλήσεις όπου για πχ 9 επαφές που χρησιμοποιείς πολύ είναι ακαριαιο. Στην κυριολεξία με 1 μόνο κλικ. Ειδικά στο αυτοκίνητο.....  

Όταν όμως δεν τα έχεις δουλέψει καθημερινά αυτά πως μπορείς να τα κατανοήσεις; Πως μπορείς να ξέρεις πόσο σου λύνουν τα χέρια. Οπότε νομίζεις πως απλά γίνονται διαφορετικά τα πράγματα και είσαι οκ. Όμως όχι, δεν γίνονται διαφορετικά. Γίνονται γρηγορότερα......

To αντίστοιχο του τ9 ποιο είναι? Πόσο καλά δουλεύει? Είναι παλέψιμο, ή εκνευριστικό σε βαθμό του να μην το δοκιμάσω καν 🤪?

Link to comment
Share on other sites

Απορία! Ξέρω ότι το Bluetooth  των iPhone δεν υποστηρίζει μεταφορά αρχείων. Ισχύει το ίδιο και για τους υπολογιστές της Apple ; Προσπάθησα να στειλω μια φωτογραφία από Android συσκευή σε MacBook Air m1 και δεν τα κατάφερα. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, panoszavra said:

Απορία! Ξέρω ότι το Bluetooth  των iPhone δεν υποστηρίζει μεταφορά αρχείων. Ισχύει το ίδιο και για τους υπολογιστές της Apple ; Προσπάθησα να στειλω μια φωτογραφία από Android συσκευή σε MacBook Air m1 και δεν τα κατάφερα. 

Το εγραψα και στο νημα του 15 Pro Max.

Συνδεσου και απο τις 2 συσκευες στο snapdrop.net απο το ιδιο δικτυο (σημαντικη προϋποθεση) και στειλε ο,τι θελεις μεταξυ των συσκευων και πολυ γρηγορα μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Το εγραψα και στο νημα του 15 Pro Max.

Συνδεσου και απο τις 2 συσκευες στο snapdrop.net απο το ιδιο δικτυο (σημαντικη προϋποθεση) και στειλε ο,τι θελεις μεταξυ των συσκευων και πολυ γρηγορα μαλιστα.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Ρώτησα γιατί θεωρούσα πως ο περιορισμός στο Bluetooth ίσχυε μόνο στο iPhone. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 11:32 ΠΜ, sneakysneaky said:

Κολλήματα με τον dialer έχω και εγώ αρκετές φορες, αλλά ευτυχώς δεν κάνω τόσες κλήσεις , ώστε να είναι (τεράστιο) πρόβλημα. 

Από εκεί και πέρα ειρωνίες τύπου "δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το iphone " σε άτομα που εμφανεστατα χρησιμοποιούν χρόνια κινητά από τα 2 στρατόπεδα, και δη για σοβαρή επαγγελματική χρήση, είναι τραγικά.

Επίσης με τον google assistant μπορείς επίσης να καλέσεις επαφές και δουλεύει και καλύτερα με ελληνικά.

Και ναι, το να καλέσεις επαφή με dialer Samsung είναι πολύ πιο γρηγορο (T9 dialing πχ).

Απλο είναι και στο iphone φυσικά,στην τελική η λογική σε όλους τους dialer ίδια είναι. Είναι όμως και πιο αργό. Με διαφορά. 

Όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω, θα ξαναπάω σε ανδροιντ. Εκτός κι αν ξαναβγάλει μίνι κινητό. 

 

μπορείς με google assistant να καλέσεις(να μιλήσεις στα ΕΛΛΗΝΙΚΆ) και να καλέσει επαφή που είναι γραμμένη στα ελληνικά;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoszavra said:

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Ρώτησα γιατί θεωρούσα πως ο περιορισμός στο Bluetooth ίσχυε μόνο στο iPhone. 

Μπορείς να στείλεις μεν, αλλά είναι τελείως buggy και σπάσιμο νεύρων. Kαλύτερα cloud υπηρεσία, ή το snapdrop που ομολογουμένως δεν το ήξερα!

1 hour ago, ilka71 said:

μπορείς με google assistant να καλέσεις(να μιλήσεις στα ΕΛΛΗΝΙΚΆ) και να καλέσει επαφή που είναι γραμμένη στα ελληνικά;;

Εννοείς να πεις "κάλεσε τον Δημήτρη Παπεγωργίου", ή απλά να πεις "call Δημήτρης Παπαγεωργίου" και να το βρει από τις επαφές με ελληνικούς χαρακτήρες? Το δεύτερο γίνεται σίγουρα, το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει, διότι είχα πάντα ρυθμισμένο το κινητό στα αγγλικά.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Μπορείς να στείλεις μεν, αλλά είναι τελείως buggy και σπάσιμο νεύρων. Kαλύτερα cloud υπηρεσία, ή το snapdrop που ομολογουμένως δεν το ήξερα!

Εννοείς να πεις "κάλεσε τον Δημήτρη Παπεγωργίου", ή απλά να πεις "call Δημήτρης Παπαγεωργίου" και να το βρει από τις επαφές με ελληνικούς χαρακτήρες? Το δεύτερο γίνεται σίγουρα, το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει, διότι είχα πάντα ρυθμισμένο το κινητό στα αγγλικά.  

εχω αγγλικο μενου και ελληνικα κεφαλαια ολες τις επαφες.αλλα νομιζω δεν καλει λεγοντας call ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

όσοι χρησιμοποιείτε την free εκδοση της εφαρμογής spark για email είχατε κανένα πρόβλημα; επίσης είχατε κανένα πρόβλημα; προσπαθω να αντικαταστήσω τς 3 εφαρμογές email που εχω τωρα με αυτήν

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ilka71 said:

εχω αγγλικο μενου και ελληνικα κεφαλαια ολες τις επαφες.αλλα νομιζω δεν καλει λεγοντας call ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Το κάνουν και τα δύο συστήματα. Και εντυπωσιακά καλά πρέπει να πω.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, arxontas2323 said:

όσοι χρησιμοποιείτε την free εκδοση της εφαρμογής spark για email είχατε κανένα πρόβλημα; επίσης είχατε κανένα πρόβλημα; προσπαθω να αντικαταστήσω τς 3 εφαρμογές email που εχω τωρα με αυτήν

Είναι ότι καλύτερο για mail client μπορείς να βρεις , για ότι και όσους λογαριασμούς θες . Μονόδρομος απλά .🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, spok said:

Είναι ότι καλύτερο για mail client μπορείς να βρεις , για ότι και όσους λογαριασμούς θες . Μονόδρομος απλά .🙂

Και εσυ την free έκδοση έχεις; 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Πώς γίνεται να μην ανάβει η οθόνη στις ειδοποιήσεις;

Αν έρχονται ειδοποιήσεις δεν γίνεται να μην ανάβει 

Μπορείς να κλείσεις να μην εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος. Δεν νομίζω να σε βολεύει 

Αλλιώς μετά παίρνεις Apple Watch 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tasos19s said:

Αν έρχονται ειδοποιήσεις δεν γίνεται να μην ανάβει 

Μπορείς να κλείσεις να μην εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος. Δεν νομίζω να σε βολεύει 

Αλλιώς μετά παίρνεις Apple Watch 

Δεν με πειραζει που φαινονται οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος. Ετσι το ειχα και στο android… Απλα μου αποσπα την προσοχη οταν αναβει, την ωρα που κάνεις κουβεντα με καποιον. Thanks για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Δεν με πειραζει που φαινονται οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος. Ετσι το ειχα και στο android… Απλα μου αποσπα την προσοχη οταν αναβει, την ωρα που κάνεις κουβεντα με καποιον. Thanks για την απαντηση!

Δεν με κατάλαβες 

Λεω μπορείς από τις εφαρμογές να κλείσεις την επιλογή να δείχνουν ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος 

Ομως αυτό δεν νομίζω να σε βολεύει 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Δεν με πειραζει που φαινονται οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος. Ετσι το ειχα και στο android… Απλα μου αποσπα την προσοχη οταν αναβει, την ωρα που κάνεις κουβεντα με καποιον. Thanks για την απαντηση!

Γιατί δεν το γυρνάς ανάποδα όταν μιλάς με κάποιον; 😉

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να το βλέπει όταν δεν μιλάει με κάποιον 

3 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Δεν με πειραζει που φαινονται οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος. Ετσι το ειχα και στο android… Απλα μου αποσπα την προσοχη οταν αναβει, την ωρα που κάνεις κουβεντα με καποιον. Thanks για την απαντηση!

Α υπάρχει μια λύση 

Το μην ενοχλείτε 

Αν το έχεις ενεργό δεν ανάβει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, koutsis said:

Γιατί δεν το γυρνάς ανάποδα όταν μιλάς με κάποιον; 😉

Χαχαχαχα ολα καλα! Δεν κρυβομαι!

ισα ισα αν το γυρισω αναποδα, δινω δικαιωματα! 😛 

απλα οταν αναβει η οθονη, πεφτει το βλεμμα μου εκει. Τεσπα, δικο μου κολλημα…

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Για να το βλέπει όταν δεν μιλάει με κάποιον 

 

Όταν δεν μιλάει το γυρίζει από την άλλη πάλι 😉

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, koutsis said:

Όταν δεν μιλάει το γυρίζει από την άλλη πάλι 😉

Αν ειμαι εξω με την κοπελια και το εχω αναποδα, μετα θα εχω το κινητο καθετα στο κρανιο μου! 😂😂

μια χαρα ειναι κι ετσι που αναβει η οθονη τελικα!

😆🤪

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...