Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανταλλακτικά έχει εδώ,ενω εύκολα θα βρεις αι video tutorials.Βασική προυπόθεση είναι να "πιανουν τα χέρια σου".

 

Εναλλακτικά υπάρχουν κάποια ανεπίσημα καταστήματα,αλλα δεν μπορώ να εγγυηθώ.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας κι από μένα. Γράφω για πρώτη φορά για να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω, μήπως και σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή έχετε ακούσει/διαβάσει.

 

Έχω iPhone 3GS 16gb ένα χρόνο και μέχρι πρόσφατα δούλευε άψογα, δεν μου έχει πέσει κάτω ούτε νερά/υγρασία κλπ. Εδώ και λίγες μέρες και εντελώς ξαφνικά συμβαίνει το εξής: μόλις πατάω το κεντρικό home button για να "ξυπνήσει " και πριν κάνω slide to unlock, η οθόνη είναι γεμάτη μικρές οριζόντιες γκρι γραμμές και τα χρώματα φαίνονται πολύ ξεθωριασμένα. Αν επαναλάβω τη διαδικασία ξυπνήματος και μετά από 5-6 φορές κάποια στιγμή η οθόνη επανέρχεται (αυτό βέβαια δεν είναι λύση).

 

Δεν είναι jb, έχω βάλει 4.1, έχω κάνει reset και restore/setup as new και επίσης έχω τραβήξει screenshot της ξεθωριασμένης οθόνης, το οποίο είναι σωστό. Αυτό με οδηγεί να πιστεύω ότι μάλλον είναι πρόβλημα οθόνης lcd. Από την άλλη, διάβασα σε κάποιο apple discussion ότι μπορεί απλώς ο lcd connector να έχει κουνηθεί από τη θέση του και να μην κάνει καλή επαφή. Και πάλι όμως αυτό σημαίνει άνοιγμα της συσκευής.

 

Η πρώτη και λογική επιλογή μου θα ήταν το service της Voda, για το οποίο όμως έχω διαβάσει τα χειρότερα (μη αναγνώριση της εγγύησης με τεχνάσματα, γραφειοκρατία και μεγάλες καθυστερήσεις, αντικατάσταση με refurbished συσκευή κλπ.) και ούτε καν το σκέφτομαι να πάω. Επίσης ούτε στην Info Quest αναλαμβάνουν iPhone, άρα μου μένει η λύση του είτε να αγοράσω ένα κιτ από το νετ και να αλλάξω την lcd μόνος μου είτε να πάω σε ανεξάρτητο service με 135 ευρώ.

 

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το πρόβλημα και να μην σας κούρασα, αν κάποιος από εσάς έχει παρόμοια εμπειρία ή καμμιά άλλη ιδέα θα ήταν πολύ χρήσιμο να τη μοιραστεί μαζί μου, μήπως και βρω άκρη πριν μπω σε DIY περιπέτειες ή έξοδα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα iPhone3GS 16GB ενός φίλου, το οποίο μετά από μια πτώση έσπασε η οθόνη του (η LCD εσωτερικά, όχι εξωτερικά). Πάραυτα, ανταποκρίνεται στην αφή. Κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά (δουλεύει το Slide to unlock δηλαδή). Αυτό «μυρίζει» LCD αντικατάσταση. Στάλθηκε στο service (?) της Wind και θέλουν €175 για την επισκευή. Αλλά δεν θέλω να τους τα δώσω. Οπότε θα πάρω ανταλλακτικά από το eBay και ο Θεός βοηθός!

 

Και εδώ ρωτώ: Ξέρουμε κανέναν καλό και σωστό πωλητή από το eBay, που να έχει αγοράσει κανείς, ώστε να αγοράσω και εγώ; Ή απλά ψάχνω και όπου με βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν ειμαι ικανοποιημενος με την μπαταρια.

μια φορα μου εκλεισε στο 33% τελειως.

ενα πρωι ητανε στο 53% απο 100% που το αφησα το βραδυ.

τωρα βεβαια δεν τα κανει αυτα αλλα μεσα στην μερα θελει φορτισμα.

βεβαια τρεχει καθε 15 λεπτα 3email και 2 msn.(wifi/3g on).

αλλα πεφτει σχετικα γρηγορα.

εσας πως παει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν ειμαι ικανοποιημενος με την μπαταρια.

μια φορα μου εκλεισε στο 33% τελειως.

ενα πρωι ητανε στο 53% απο 100% που το αφησα το βραδυ.

τωρα βεβαια δεν τα κανει αυτα αλλα μεσα στην μερα θελει φορτισμα.

βεβαια τρεχει καθε 15 λεπτα 3email και 2 msn.(wifi/3g on).

αλλα πεφτει σχετικα γρηγορα.

εσας πως παει??

 

εχεις κανει αναβαθμιση στο νεο firmware;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια μεχρι στιγμης δειχνει 55% και στα γενικα λειτουργει 16 ωρες αναμονη με αρκετη χρηση

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

περασα το τελευταιο update.

τελικα εφταιγε το skype το ειχα συνεχεια

online και τραβουσε μπαταρια αρκετα,το δοκιμασα να το κλεισω

και κραταει 1,5μερα με normal χρηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum.

Το θέμα που θα σας περιγράψω επείγει για τον λόγο του ότι δεν θέλω να χάσω το DOA της συσκευής (χτές την πήρα).

 

Το στόρι: Χτες πήρα το iphone4 (παλιά είχα το 3g ) και δεν έχω κάνει jailbreak και έχω την έκδοση 4.1.

Η συσκευή λειτουργεί άψογα μέχρι (ούτε πρόβλημα με σήμα κτλ) τώρα αλλά έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα:

 

Όταν κάνω μία κλήση (σε οποιοδήποτε δίκτυο) και βρίσκομαι σε ένα ήσυχο μέρος παρατήρησα ότι υπάρχει μία παραμόρφωση στον ήχο από το ακουστικό. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ακούγετε ακριβώς ο ίδιος ήχος που αν πλησιάσεις ένα κινητό ενώ μιλάς κοντά σε ένα ηχείο. Αυτό που κάνει (μακάρι να μπορούσατε να το ακούσετε) συνεχόμενα τικ τικιτικ τικιτικ τικιτικ. Ξέρετε όπως όταν έχεις το κινιτό κοντά σε ένα ηχείο και πάει να χτυπήσει.

 

Τώρα το θέμα είναι ότι αυτός ο ήχος ακούγετε από το ακουστικό (όπως ανέφερα και πριν.)

 

Έκανα επίσης και το εξής πείραμα για να διαπιστώσω αν απλώς είναι πρόβλημα του καναλιού ομιλίας:

-Έβαλα τα ακουστικά (headphones) και έκανα μία κλήση. Από τα headphones δεν ακουγόταν αυτός ο ήχος. Μάλιστα το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα headphones συνδεδεμένα, και το ακουστικό δεν χρησιμοποιείται, πάλι κάνει αυτόν τον ήχο!!!!!

 

Θά ήθελα την άποψή σας σε αυτό το θέμα και άν είναι δυνατόν όσοι από εδώ έχουν iphone4 και την καλοσύνη να μου πουν κάνοντας το παραπάνω πείραμα αν συμβαίνει το ίδιο.

 

Άποψή μου είναι ότι το ακουστικό δεν είναι καλά μονωμένο και ακούγετε αυτός ο ήχος. Βέβαια αν αυτό συμβαίνει σε όλους πάω πάσο.

 

Υ.Γ. Αυτό δεν συμβαίνει σε άλλα κινητά πχ sony που δοκίμασα.

Υ.Γ.2. Επείγει η απάντησή σας γιατί είμαι στην 2η μέρα κατοχής του.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΕ ΜΕΝΑ... το κινητο το αγορασα πριν 2 βδομαδες !απο τη πρωτη στιγμη μου εκανε το ιδιο προβλημα!το πηγα στην εταιρια απαιτωντας να μου το αντικαταστησουν ! ενοεειται πως κατι τετοιο το αρνηθηκαν! μου το κρατησαν καποιες μερες και μου το επεστρεψαν διορθωμενο( και καλα...) !το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει,το ξαναπηγα πισω μου το αντικατεστησαν (απο οσο μου ειπαν) ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ! το ξαναπηγα για 3 φορα σημερα στο service και μου αλλαξαν παλι τη συσκευη! το προβλημα ομως εξακολουθει να υπαρχει! τωρα τι κανουν οι τεχνικοι δε ξερω...!:!: ΛΥΣΗ ομως δεν εχω βρει !

 

** edit - συνεχόμενα ποστς**

 

ενα θα σου πω μονο! Δεν ξερω σε ποια εταιρια εισαι...ΑΛΛα μην μπλεξεις με COURIER για να το στειλεις ..(γιατι εμενα η ολη κατασταση εγινε με courier οπως μου προτεινανε απο την εταιρια μου για πιο γρηγορα αλλα τελικα κρατησε 2+ βδομαδες)

Edited by DjArte
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum.

Το θέμα που θα σας περιγράψω επείγει για τον λόγο του ότι δεν θέλω να χάσω το DOA της συσκευής (χτές την πήρα).

 

Το στόρι: Χτες πήρα το iphone4 (παλιά είχα το 3g ) και δεν έχω κάνει jailbreak και έχω την έκδοση 4.1.

Η συσκευή λειτουργεί άψογα μέχρι (ούτε πρόβλημα με σήμα κτλ) τώρα αλλά έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα:

 

Όταν κάνω μία κλήση (σε οποιοδήποτε δίκτυο) και βρίσκομαι σε ένα ήσυχο μέρος παρατήρησα ότι υπάρχει μία παραμόρφωση στον ήχο από το ακουστικό. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ακούγετε ακριβώς ο ίδιος ήχος που αν πλησιάσεις ένα κινητό ενώ μιλάς κοντά σε ένα ηχείο. Αυτό που κάνει (μακάρι να μπορούσατε να το ακούσετε) συνεχόμενα τικ τικιτικ τικιτικ τικιτικ. Ξέρετε όπως όταν έχεις το κινιτό κοντά σε ένα ηχείο και πάει να χτυπήσει.

 

Τώρα το θέμα είναι ότι αυτός ο ήχος ακούγετε από το ακουστικό (όπως ανέφερα και πριν.)

 

Έκανα επίσης και το εξής πείραμα για να διαπιστώσω αν απλώς είναι πρόβλημα του καναλιού ομιλίας:

-Έβαλα τα ακουστικά (headphones) και έκανα μία κλήση. Από τα headphones δεν ακουγόταν αυτός ο ήχος. Μάλιστα το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα headphones συνδεδεμένα, και το ακουστικό δεν χρησιμοποιείται, πάλι κάνει αυτόν τον ήχο!!!!!

 

Θά ήθελα την άποψή σας σε αυτό το θέμα και άν είναι δυνατόν όσοι από εδώ έχουν iphone4 και την καλοσύνη να μου πουν κάνοντας το παραπάνω πείραμα αν συμβαίνει το ίδιο.

 

Άποψή μου είναι ότι το ακουστικό δεν είναι καλά μονωμένο και ακούγετε αυτός ο ήχος. Βέβαια αν αυτό συμβαίνει σε όλους πάω πάσο.

 

Υ.Γ. Αυτό δεν συμβαίνει σε άλλα κινητά πχ sony που δοκίμασα.

Υ.Γ.2. Επείγει η απάντησή σας γιατί είμαι στην 2η μέρα κατοχής του.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Καλησπέρα φίλε και καλώς όρισες στο myphone.gr

 

Εάν και νομίζω πως σου απάντησε ο φίλος παραπάνω, η δική μου άποψη είναι πως θα πρέπει άμεσα να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που έκανες την αγορά και να ζητήσεις αντικατάσταση συσκευής εφόσον είσαι εντός 7 ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Το πρόβλημα που έχεις είναι καθαρά κατασκευαστικής φύσεως και σε καμία περίπτωση δεν οφείλεται σε σένα. Μακάρι να βγάλεις γρήγορα άκρη. Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά. Λοιπόν είναι Από vodafone και ήδη έχω μπλέξει μια φορά με τον κούριερ και την όλη ιστορία αυτή. Το πρώτο iPhone το είχα αγοράσει τις 03/09 και μου ήρθε αντικατάσταση μετά από πολύ πίεση κ ομιλίες μόλις χτες (22/09).

Έχω φρικαρει με την κατάσταση. Marizaki να σε ρωτήσω; Οι συσκευές που σου έστειλαν ήταν προφανώς διαφορετικές ε; Δηλαδη είχαν άλλο imei.

Άλλο ένα θέμα είναι ότι στην αντικατάσταση η συσκευή ήταν ενεργοποιημένη (αυτή που παρέλαβα) και έτσι μου μπήκαν και άλλες υποψίες. Φαντάσου να μας ανακυκλωνουν τις ελαττωματικες για να κερδίσουν χρόνο στην περάδωση νέων συνδέσεων.

Κάτι άλλο τελικά τι έκανες ; Εμεινες με την συσκευή την τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

ακεριβως την ιδια ημερομηνια αγορας και γω!(ηταν η μερα φαινεται:p) εγω το χω στειλει 3 φορες !σημερα πηγα η ιδια στο service στη lewforoa8inwn εκει που τα στελνει η vodafone περιμενα 20 λεπτα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΛΛΑ παλι με το προβλημα!εχω ακριβως τις ιδιες οι υποψιες με σενα...δε ξερω τι θα κανω δεν βγαζω ακρη!EPISIS για αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω δεν γινεται αντικατασταση εντος 7 ημερων γιατι η APPLE ειναι η μονη εταιρια που δε δεχεται κατι τετοιο.. Edited by marizaki
Link to comment
Share on other sites

Καλά συγνώμη ρε παιδιά. Όταν σας δίνουν μία υποτίθεται καινούρια ή επισκευασμένη συσκευή δεν τσεκάρετε επί τόπου εάν δουλεύει έτσι ώστε να το δουν και αυτοί μπροστά στα μάτια τους?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμενος θορυβος ακουγεται μονο σε ησυχο μερος! στο καταστημα με φασαρια πιστεψε με δεν τον ακους με τιποτα! αλλα οταν μιλας με ησυχια ειναι πολυ ενοχλητικος.εγω σημερα που πηγα στο service ανοιξα την καινουρια συσκευη που μου δωσανε μπροστα τους και δεν ακουγοταν τιποτα! με το που μπηκα στο αμαξι τον ακουσα!μετα ξαναπηγα και ο τεχνικος μου ειπε πολυ απλα οτι δε μπορει να μου το αλλαξει για τριτη φορα!αν και αποκλειται να μου εχουν δωσει 3 καινουρια κινητα και τα 3 να ειχα το ιδιο προβλημα !κατι αλλο παιζεται.... Edited by marizaki
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτός ο θόρυβος.

 

Καλησπέρα ξανά σε όλους.*

 

Πρώτα κοιταξτε και αυτά:*

 

1.*ttp://www.iphonehellas.gr/forum/topic/31931-αντικατασταση-iphone-4-λογω-προβληματων/page__st__140

2,*http://www.iphoneforum.gr/viewtopic.php?f=43&t=7512&p=36949#p36949

 

3. *http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3324011#post3324011

 

 

Είναι όπου έχω μιλήσει γι αυτο το θέμα. Υπάρχουν παρά πολύ που βρίσκονται σε αυτή την λουμπα.*

 

Θα ήθελα να δηλώσω σε όλους εδώ μέσα, ότι σαν iPhone χρήστης (ούτε ναρκωτικο να ήταν) έχω αρρωστησει με την πολιτική της vodafone και την αισχώδη εξυπηρέτηση της.*

 

Μένω στα Γιαννενα και αύριο το πρωί θα είμαι στα κεντρικά της vodafone γι αυτό το λόγο. Θα μιλήσω μαζί τους και αυτο που θέλω να πετύχω είναι το εξής με σειρά προτεραιότητας.*

 

1. Doa και όχι ανακατευασμενες ή οτιδήποτε χρησιμοποιημενης συσκευής για όλους τους πελάτες όπως υποχρεούνται από τον νόμο*3043/2002 που είναι δημοσιευμενος στην εφημερίδα της κυβρνησεως, μετα από εντολή της ευρωπαϊκής ένωσης, από το 2002. Το Link θα το βρείτε από παραπάνω πόστ μου. (δεν έχω καμία σχέση με το site που φιλοξενεί το PDF. Εκεί το βρήκα εύκαιρο)

 

2. Τα λεφτά μου πίσω και να φύγω από την vodafone.*

 

Δεν συμβιβάζομαι με τους όρους κανενός. Σοβαρά αννανεχτουμε αυτη την κατάσταση φανταστήτε τι θα γίνει στα παιδία μας. Αυτό δεν παίζει πουθενά στο εξωτερικό. *

 

Έτσι (ξανά στο θέμα μας) πάω λοιπόν αύριο στα κεντρικά της vodafone και θα γίνει της ^#*%£%. Δεν μπορώ να κάθομαι άλλο σαν ******ς Έλληνας πολίτης. Πιστεύω ξέρετε πιους χαρακτηρίζω με τον όρο αυτόν και να μην παρεξηγηθήτε. Όλους εμάς που ζούμε εδώ και τα ανεχόμαστε αυτά.*

 

 

Τα κεντρικά της vodafone είναι:*

Vodafone Τζαβέλα 1-3, Χαλάνδρι 15231, τηλ. 2106702000.

 

 

Υγ:*Φυσικά είστε καλεσμένοι όλοι και όσοι γουσταρουν pm me θα είμαι εκεί στις 11.*

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ξανά εδώ.

 

Πήγα στα κεντρικά και τους έφτασα στο σημείο που να δείχνω την εφημερίδα της κυβερνήσεως με τον νόμο 3043/2002.

 

Σάς παρακαλώ διαβάστε τον νόμο αυτό και πληροφορηθείτε σχετικά και θα καταλάβετε την (δικαιωματικά σωστή) ισχύ που δίνει στον καταναλωτή.

Συγκεκριμένα ότι και να έχεις υπογράψει και ότι και να λέει οποιοδήποτε χαρτί από όποια εταιρεία ποτέ δεν είναι άνω των παρών νόμων. Πάρτε και ένα δικηγόρο. Μιλήστε με την γραμματεία του καταναλωτή και μην κολλάτε. Εγώ θα σας πω την τεχνική για άμεση αντικατάσταση.

 

Πιο πριν θα συνεχίσω με το story γιατί αποκτά ενδιαφέρον.

 

Λοιπόν είχα μείνει:

Το ένα μου μάτι γύρναγε δεξιά και το άλλο αριστερά.

Η κοπέλα (ευγενέστατη) φώναξε τον προϊστάμενο ο όποιος πήρε τα κατάλληλα τηλέφωνα και μετά από λίγο "ενέκριναν αντικατάσταση" αφού πρώτα εγκριθεί από το service (βλέπετε είχα και λίγο ιδιαίτερο πρόβλημα).

Να τονίσω ότι οι υπάλληλοι και ο προϊστάμενος ήταν ευγενέστατοι και δεν είχαν καμία διάθεση να στραβώσουν με την πάρτη μου. Γενικώς σε αυτές τις περιπτώσεις οι άνθρωποι που θα αντικρίσεις δεν έχουν καμία σχέση με την πολιτική της εταιρείας κ ποτέ δεν πρέπει να είμαστε επιθετικοί απέναντί τους. Αντιθέτως πρέπει να τους καταλαβαίνουμε και πολιτισμένα να εφαρμόζουμε αυτά που πρέπει!

 

Πηγαίνω λοιπόν στο τεχνικό τμήμα το οποίο βρίσκετε Καβάλας και Κηφισού 226 δίπλα από τα κτελ.

Βλέπω ότι ανήκει στην εταιρεία arvato teleservice. Είναι με αυτή που έχει κάνει σύμβαση η βόντα.

Το μέρος ήτα αρκετά καλό κι έβλεπες καθαρά τι έκαναν και πως κοίταζαν τα κινητά. Ήταν σε κάτασπρες και κατακάθαρες φόρμες επιστήμονα όλοι και ο εξοπλισμός του χώρου αρκετά επαρκής.

Μιλάω με την πρώτη κοπέλα στην εξυπηρέτηση και τους λέω ότι μπλα μπλα έγινε αυτό. Φωνάζουν αντίστοιχα τον υπεύθυνο στο service των iphone. Μετά από επεξήγηση της βλάβης μου λέει χαρακτηριστικά:

-Το 16gb είναι;

Ναι....

 

Με λίγα λόγια μου εξηγεί πώς αρκετά 16gb έχουν αυτό το πρόβλημα (μια κοπέλα πήρε από αντικατάσταση 3 φορές συνεχόμενα με το ίδιο πρόβλημα, αλλά και όχι μόνο). Μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να μου την αντικαταστήσει. Αλλά μου εξηγεί ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι και η επόμενη ελαττωματική (χάλια παρτίδα?) και ότι καλύτερα θα πρέπει να επικοινωνήσει με την apple για να γνωρίζουμε. Μου έδωσε το κινητικό του και μου είπε να μιλήσω μαζί του την δευτέρα. Τον πιστεύω στο θέμα με τα ελαττωματικά γιατί αν δείτε το γράφουν σε πολλά forums. Οπότε πέρνω δευτέρα και βλέπουμε τι γίνεται. Όπως έγραψα και παραπάνω θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω που το δικαιούμαι από τον νόμο αν δεν βγει και από εκεί άκρη.

 

Αλά αυτό ήταν μία μικρή ιστορία. Η δική μου. Από εδώ βγάλτε τα συμπεράσματά σας για τα "καινούργια" προϊόντα της Apple και το quality control.

 

Όμως πάμε στο κυρίως θέμα όπως σας υποσχέθηκα. Δώστε βάση και θα καταλάβατε @Alfaromeo:

 

1.Τα καταστήματα είναι franchise της vodafone. Πάντα θα σας παραπέμπουν στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone ή θα σας λένε ρητές εντολές που έχουν λάβει.

2.Η εξυπηρέτηση θα προσπαθήσει να σας πείσει ότι αυτό δεν γίνεται (για την αντικατάσταση μιλάω) ή ακόμα και σε αυτούς αν τα ψάλλεστε (ευγενικά είπαμε δεν φταίει ο υπάλληλος) θα σας πάνε λάου λάου, του στυλ θα σας τηλεφωνήσουμε κτλ.

 

3. VODAFONE αποτελείτε από πολλά τμήματα. Πρέπει να περάσεις από τα τμήματα "firewalls" για να φτάσεις στο ψητό εδώ στην Ελλάδα γιατί κανένας δεν το κάνει και μας περνάνε για %$^%^

 

 

Μπορεί να μην έχεις δικηγόρο, ή μπορεί να φοβάσαι ότι θα σε φάει η Vodadone στα δικαστήρια. Υπάρχουν πάρα πολλοί δικηγόροι που το κάνουν αυτό τζάμπα και γενικώς δουλεύουν τζάμπα στις μέρες μας. Θα το κάνουν και θα μοιραστείτε την αποζημίωση αν το πάτε νομικά αλλά πιστέψτε με δεν θα φτάσει ως εκεί γιατί θα κάνετε ακριβώς το παρακάτω αν δεν σας είναι κόπος να πάτε σε ένα κατάστημα με την εφημερίδα και να τους πείτε ότι θα φέρω την αστυνομία:

 

Βήμα μηδέν: Ενημερωνόμαστε για τα δικαιώματα μας. Για να μας ανέβει η αυτοπεποίθηση και να γνωρίζουμε τι λέμε

 

Βήμα πρώτο: Παίρνουμε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών ή πάμε σε ένα κατάστημα και τους ζητάμε άμεση αντικατάσταση ή τα λεφτά μας πίσω. Όταν μας απαντήσουν του στύλ ότι δεν γίνεται ή δεν έχουμε doa κτλ, τους ζητάμε να μας δώσουν γραπτώς αυτή την δήλωση. Στην περίπτωση που γίνει αυτό (πιστέψτε με δεν θα γίνει) φροντίζουμε να υπάρχουν υπογραφές και σφραγίδες πάνω στο χαρτί. Το καλύτερο είναι να το πείτε αυτό στην εξυπηρέτηση.

Σε αυτό το σημείο θα αρχίσουν να πέφτουν τα εσωτερικά τηλέφωνα κτλ. Θα μπείτε σε μία φάση αναμονής κτλ. Τους λέτε επίσης ότι έχετε επικοινωνήσει με την Γενική γραμματεία καταναλωτή (1520) και ότι θα επικοινωνήσετε με το ΙΝΚΑ.

Τώρα ή θα σας πούνε ξανά ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο ή θα σας εγκρίνουν αντικατάσταση.

 

Βήμα δεύτερο: Παίρνουμε τον δικηγόρο μας ή αν δεν έχουμε βρίσκουμε έναν και αυτός παίρνει τηλέφωνο και τους μιλάει για το τι θα γίνει. Αν μας έχουν δώσει και το χαρτί με τις υπογραφές ακόμα πιο τέλεια.

 

Άλλο βήμα δεν υπάρχει. Μέχρι τώρα θα σε έχουν πάρει τηλέφωνο και θα σου γλύφουν το #@$#$ (ότι και να έχεις! ;-) )

 

 

Edit: Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (ή ιστορία έγινε χτές 24/09) και μου έγλυφαν τα #$@#$@.

 

 

 

Υ.Γ. Βίντεο ή ηχογράφηση δεν έκανα γιατί είναι παράνομο μέσα σε ιδιωτικούς χώρους (όπως και στις κλήσεις) για τον μόνο λόγο του ότι αν πρόκειται να κινηθώ νομικά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Υ.Γ.2. @marizaki Μίλησα με τον ίδιο τεχνικό που ανεβοκατέβαινες στον ανσασέρ. Έχετε τον τρόπο σας εσείς οι γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα που αναφέρονταν στις λειτουργίες των push notifications αλλά και στην ένδειξη του δικτύου δεδομένων, μεταφέρθηκαν στο ανάλογο θέμα :

 

FAQ iPhone Aπορίες "Αρχάριων" Χρηστών

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι εχεις κανει απο τις 13/9 φιλε μου αλλα ενα 3g που ανελαβα να φτιαξω σε μια φιλη περιμενω να μου ερθει το τζαμακι ΜΕ το digitizer (διοτι σκετο τζαμακι τελικα ειναι η πιο αχρηστη αγορα διοτι ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ το παλιο digitizer απο πανω) για να το βαλω.

 

ιδια κατασταση κατα τα αλλα σπασμενο το εξω τζαμι αλλα δουλευε το κινητο. 5-6 ευρω απο ebay θα βρεις απειρα και απο καλους.

 

ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει την αλλαγη αυτη και κατα ποσο ειναι ιδιο το κινητο η ειναι μουφες τα ανταλλακτικα αυτα?

 

σχολιο: 175 ευρω ΛΟΛ

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι εχεις κανει απο τις 13/9 φιλε μου αλλα ενα 3g που ανελαβα να φτιαξω σε μια φιλη περιμενω να μου ερθει το τζαμακι ΜΕ το digitizer (διοτι σκετο τζαμακι τελικα ειναι η πιο αχρηστη αγορα διοτι ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ το παλιο digitizer απο πανω) για να το βαλω.

 

ιδια κατασταση κατα τα αλλα σπασμενο το εξω τζαμι αλλα δουλευε το κινητο. 5-6 ευρω απο ebay θα βρεις απειρα και απο καλους.

 

ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει την αλλαγη αυτη και κατα ποσο ειναι ιδιο το κινητο η ειναι μουφες τα ανταλλακτικα αυτα?

 

σχολιο: 175 ευρω ΛΟΛ

 

Φίλε μου απο τις 13 δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Βασικά γιατί ακόμα περιμένω την οθόνη. Κατα τα αλλά δεν έχω το ίδιο πρόβλημα που αναφέρεις. Στο δικό μου τηλέφωνο έχει σπάσει η οθόνη, όχι το τζάμι. Συνολικό κόστος, η οθόνη και εργαλεία συν τα μεταφορικά είναι στα €50 μείον κάτι ψιλά. Κατα τα αλλά η wind ήθελε €175 για να το φτιάξει. Ασχολίαστο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα σχετικά με το iPhone 3GS και την μπαταρία σε αυτό μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα :

 

Apple iPhone 3GS

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ουφ... έχω το iPhone 4 περίπου οκτώ μέρες και έχω τρομάξει με την μπαταρία του...

 

αδειάζει τραγικά γρήγορα. αρχικά το είχα 4.0.1, δεν παλευόταν καθόλου και το έκανα restore σε 4.1. τώρα τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. στα πλαίσια του αισχους πάντα :p

 

είμαι υπερβολικός; θέλει κανένα μήνα να... πάρει τα πάνω της η μπαταρία; η να το παω στο service της Vodafone;

 

το Χ10 που είχα πριν χρειάστηκε περίπου ένα μήνα για να αρχίσει να αντέχει η μπαταρία του.

 

ακολουθεί ένα screenshot που μόλις έβγαλα, ήδη έχει πέσει στο 31% από τότε. 3G on, location on, Bluetooth off, wifi off (τώρα το άνοιξα), brightness auto με το slider στο κέντρο, notifications on, push mail off.

 

usage: mail, twitter, facebook, camera, angry birds, knights onrush, tapatalk

 

http://tapa.tk/mu/4d53b5b9-b8d3-f088.jpg

 

η δική σας μπαταρία πόσο αντέχει;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά mail και colloquy και είμαι ήδη στο 97%
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αφήσεις να σβήνει μόνο του και να το φορτίζεις κλειστό.....;)

 

Εάν σβήσει μόνο του και το βάλεις στην πρίζα να φορτίσει, μόλις φτάσει στο 5% της φόρτισης, το κινητό θα ενεργοποιηθεί μόνο του πάλι..... Εσύ πάλι απενεργοποίησέ το και θα φορτίζει όλο το βράδυ όντας κλειστό. Σαφώς και με αυτόν τον τρόπο γίνεται πιο ολοκληρωμένη-πλήρης-(πείτε το όπως θέλετε) φόρτιση....:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

έκανα μερικές δοκιμές τις τελευταίες μέρες, φορτίζοντάς το κυρίως μέσω USB, χωρίς να το αφήνω να φτάσει στο 0% και έχω καταφέρει τα παρακάτω:

 

http://www.linuxized.com/files/screenshots/i.u1.jpg http://www.linuxized.com/files/screenshots/i.u2.jpg http://www.linuxized.com/files/screenshots/i.u3.jpg http://www.linuxized.com/files/screenshots/i.u4.jpg

 

Στο πρώτο screenshot λέει ότι το φόρτισα, αλλά ήταν μόνο για 1 λεπτό στο PC για να μεταφέρω κάτι αρχεία.

 

Usage: Mail (χωρίς automatic updates), Push Notifications, Twitter, Facebook, Tapatalk, Angry Birds, Cut the Rope και λίγο Air Video, iFiles, SoundHound.

 

Πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The title was changed to HOT SPOT iphone Κλοπή υπολοίπων δεδομένων προγράμματος κινητής
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...