Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Παιχνίδια


trod
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

PAIDIA,KANA PAIXNIDAKI TYPOY DOOM,POY PMORO NA BRW?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασα τέτοια αρχεία κάτι donkey kong,super mario world αλλά με το που πάω να μπώ μέσα αλλά δεν φορτώνει το έχει καταφέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Καλά με τον Emulator του SNES roms που βρίσκουμε όμως???

Υπάρχουν στο mirc!Πέρασα όμως τέτοια roms αλλά δεν φορτώνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο mirc!Πέρασα όμως τέτοια roms αλλά δεν φορτώνουν!!

Kι αυτά που φορτώνουν είναι αργααααααααά όταν παίζεις που σε εκνευρίζει αφάνταστα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με τη σειρά για τον VSun... αρπάω το θυμιατό μου και αρχίζω :D

 

Vampent VSun: Εξομοιωτής SNES για την πλατφόρμα Series 60

===============================================

 

Πρόκειται (επιτέλους) για τον πρώτο εξομοιωτή SNES για τα κινητά τύπου S60 (3650, N-Gage, 7610, 6600, 6260 και δε συμμαζεύεται). Και λέω απιτέλους, γιατί από τότε που βγήκε το PicoDrive και εξομοιώθηκε το Mega Drive στα smpartphones μας αδημονούσαμε για εξομοιωτή SNES. Παρ' όλ' αυτά, η Vampent μας τη στράβωσε λιγάκι τη δουλειά...

 

Κατ' αρχάς, ο εξομοιωτής είναι η θεωρητική απόδειξη πως η εξομοίωση 16bitων μηχανημάτων στην πλατφόρμα S60 είναι εφικτή, έστω και με χαμηλές ταχύτητες. Ο ίδιος ο εξομοιωτής είναι αρκετά καλοφτιαγμένος, με άριστη τεχνικά εξομοίωση (έστω με την ταχύτητα που πήγαινε, τα Final Fantasies, το Chrono Trigger, τα DKC 1, 2, 3, το Legend of Zelda και άλλα έιχαν ελάχιστες εώς καθόλου γραφικές ατέλειες - σα να τα έβλεπα στο PC μου σε εξομοίωση ZSNES), αρκετά καλό ήχο, και δυνατότητα save/load state με 5 slots, αλλά και ενσωματωμένη δυνατότητα κανονικού save (το εγγενές του SNES - μία δυνατότητα που δυστυχώς, εκλείπει από τον PicoDrive, όπως και ο λειτουργικός ήχος, αλλά αυτό είναι από άλλο παραμύθι ;) ). Ο χειρισμός είναι πλήρως customizable, ενώ τα γραφικά μπορούν να ρυθμιστούν είτε landscape είτε portrait λειτουργία, ενώ στην τελευταία μπορούν να είναι scaled-to-fit (με μεγάλη παραφόρφωση όμως), ή αμετάβλητα (οπότε φαίνετα μόνο μέρος των γραφικών και ο παίκτης μπορεί με το σχετικό κουμπί να κάνει scroll την οθόνη). Σαν κερασάκι στην τούρτα, ο VSun ανοίγει και αρχεία σε .zip μορφή (προσοχή: η κατάληξη της ROM να είναι .SMC αν είναι σε zip, αλλιώς δεν τη βλέπει), με την προϋπόθεση ότι θα βρει αρκετό χώρο για να κάνει την αποσυμπίεση.

 

Πάμε και στα μείον τώρα: το κυριότερο και σημαντικότερο μειονέκτημα του VSun, τουλάχιστον στην έκδοση 1.0, είναι η ταχύτητα, η οποία βέλτιστα φτάνει ετα βίας τα 15 fps, ενώ κατέρχεται μέχρι τα 4 με 5 fps σε χειρότερες συνθήκες. Φυσικά, με τέτοιες ταχύτητες δεν είναι δυνατόν να ευχαριστηθείς παιχνίδι, όσο καλόβολος και να είσαι! Η απενεργοποίηση του ήχου βελτιώνει κάπως το frame rate αλλά και πάλι η κατάσταση είναι θλιβερή. Επίσης, ορισμένα παιχνίδια δεν τρέχουν αν δεν απενεργοποιηθεί ο ήχος (ίσως λόγω "τρελών" απαιτήσεων από τη CPU του κινητού;). Τέλος, ένα παράπονο: αν και ο εξομοιωτής έχει τη δυνατότητα να ρυθμίσει πλήκτρα για τις διαγώνιες κατευθύνσεις, όσο και αν πάλεψα δεν τα κατάφερα να αναθέσω τις διαγωνίους στον σταυρό του N-Gage μου (που έχει χειριστήριο 8 κατευθύνσεων). Θα μου πείτε, εδώ καράβια χάνονται και το N-Gage χτενίζεται, αλλά η γκρίνια επιβάλλεται :X :lol:

 

Σχόλια: αν και με νευροσπαστική καθυστέρηση, κατάφερα να παίξω το Lufia 2 - χωρίς ήχο βέβαια. Το Zelda και το Super Mario RPG κυριολεκτικά σέρνονται, ενώ το Yoshi's Island (ίσως λόγω ειδικού τσιπ που περιείχε το original cartridge) δεν τρέχει καν. Οι προγραμματιστές δεν έχουν κάνει και τόσο καλή δουλειά στην βελτιστοποίηση του εξομοιωτή - ίσως αν συμπεριελάμβαναν τη δυνατότητα για διαφορετικά color modes (πχ μικρότερη ανάλυση, λιγότερα χρώματα - όπως 256 αντί για 4096 ή 655536, εξάλειψη των transparencies κοκ), αν είχαν κάνει λίγο καλύτερη δουλειά στο γράψιμο του κώδικα να μπορούσαν να ανεβάσουν το frame rate κατά τουλάχιστον 5-10 fps και να κάνουν τα παιχνίδια ψιλοplayable. Ο PicoDrive δεν έχει σωστό ήχο ακόμα, αλλά αν και κάνει σπασίματα, μπορείς, ας πούμε, να παίξεις Sonic και να το καταευχαριστηθείς - δεν lagάρει τόσο που να χαλάει το gameplay. Θυμάμαι να παίζω το Final Fantasy 6 σε εξομοίωση στον παλιό μου Cyrix P150+ (133MHz), με μία κάρτα γραφικών OAK που είχε βία 1ΜΒ μνήμη και το παιχνίδι να πηγαίνει σχεδόν άσπαστο... πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πια; Και δη για εμπορικό - υποτίθεται - εξομοιωτή... Τέλος πάντων...

 

Εν κατακλείδι, ο VSun έιναι μία αξιολογότατη προσπάθεια εξομοίωσης του Super NES στην πλατφόρμα Symbian Series 60, που αποδεικνύει περίτρανα πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Μέχρι στιγμής το πρόγραμμα είναι επαρκώς προσεγμένο, αλλά έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα να διανύσει μέχρις ότου φτάσει σε ένα ικανοποιητικό για τον χρήστη επίπεδο εξομοίωσης. Αξίζει να τον δείτε :)

 

 

... και φυσικά, περιμένω τα σχόλια και τις γνώμες σας! Χαιρετούρες εις άπαντας :cool:

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Στο 6630 τα πράγματα πρέπει ναι είναι αισθητά καλύτερα, λόγω της διπλάσιας ισχύος του :)
Link to comment
Share on other sites

PAIDIA,KANA PAIXNIDAKI TYPOY DOOM,POY PMORO NA BRW?

Φίλε μπορείς να βρεις και το ίδιο το DOOM (το 1 βέβαια) στην #aivanet. Επίσης γενικά ότι θέλεις ακόμα από παιχνίδια, καλά θα κάνεις να βάλεις μόνιμο room την AIVANET. Have fun!!!! :D :D :D

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας ποια έκδοση eMame παίζει σε 6630?? Έχω προσπαθήσει 2 εκδόσεις...Τα Roms που έχω απο το κανονικό Mame στο PC μου παίζουν???
Rock Simplicity
Link to comment
Share on other sites

Στο 6630 τα πράγματα πρέπει ναι είναι αισθητά καλύτερα, λόγω της διπλάσιας ισχύος του :)

 

(Γκρρρ... μου τη δίνει όταν μου θυμίζεις ότι το N-Gage μου υστερεί υπολογιστικά :D :D :D )

 

Πέρα απ' την πλάκα πάντως, το πονάει πόδι κόψει πόδι (ήτοι, δε σου τρέχει καλά, πάρε μηχάνημα τριπλασίας ισχύος) δε μου κάθεται καλά σαν θεωρία - προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, αυτό που λέω άσχετο, δεν επικρίνω κάτι :)

 

Απλώς είναι και θέμα ψυχικής ικανοποιήσεως: δε μπορώ να χωνέψω ότι επιτέλους υπάρχει εξομοιωτής SNES και σέρνεται έτσι! Γκρβρρρ...

 

Α, και το Puzzle Bobble τρέχει σχεδόν ικανοποιητικά (εμ βέβαια, από ROM μισό MB αζιπάριστη τι περίμενες; :( )

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει κανενα site με free παιχνιδια(αξιολογα ομως)!!!!!????

 

Στο irc καναλι #aivanet και στο φορουμ του aivanet βρισκεις οτι θες .

Δες ακομα και το θεμα

Links σε δικτυακούς τόπους με εφαρμογές για κινητά Series 60

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' την πλάκα πάντως, το πονάει πόδι κόψει πόδι (ήτοι, δε σου τρέχει καλά, πάρε μηχάνημα τριπλασίας ισχύος) δε μου κάθεται καλά σαν θεωρία - προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, αυτό που λέω άσχετο, δεν επικρίνω κάτι :)

Να διευκρινίσω κι εγώ ότι δε σου πρότεινα να πάρεις 6630, απλά πληροφοριακά το είπα. Τώρα σε ότι αφορά αυτό που λες, τρανταχτό παράδειγμα είναι τα παιχνίδια για PC. Μέσα σε ένα εξάμηνο τα καινούρια παιχνίδια κάνουν το "καινούριο" σου PC obsolete ;) Και αν σκεφτείς ότι το lim των smartphones τείνει στα PC ( :D ) μπορείς να συμπεράνεις ότι αυτό το φαινόμενο θα ενταθεί στο μέλλον :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω κατεβασα τον emulator snes αλλα μεσα στο zip εχει δυο αρχεια με καταληξη prc και οταν τα περναω στο κινητο δεν τα αναγνωριζει.Πως γινεται η εγκατασταση???
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατέβασα το SNES και παίζει κανονικά.Μέχρι στιγμής εχω παίξει μόνο Super Mario και Mortal Combat με το 2ο να παίζει αρκετά αργά.Βασικά βρήκα πολλά παιχνιδια στο IRC αλλα μου είναι άγνωστα. Πείτε κανένα καλό γιατί θα κατεβάζω όλη μέρα στην τύχη...
Rock Simplicity
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται είναι πολύ νωρίς για να βάλουμε τον emulator του SNES στο κινητό...εγώ θα περιμένω για ποιό καινούργια έκδοση κλπ που ίσως θα είναι πιο γρήγορη κλπ κλπ...

Πέρα απ' αυτά όμως ψάχνω ένα καλό pac-man και ένα καλό snowboard...Τα Java είναι ελεϊνά...Υπάρχει κάτι σε .sis?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται είναι πολύ νωρίς για να βάλουμε τον emulator του SNES στο κινητό...εγώ θα περιμένω για ποιό καινούργια έκδοση κλπ που ίσως θα είναι πιο γρήγορη κλπ κλπ...

Πέρα απ' αυτά όμως ψάχνω ένα καλό pac-man και ένα καλό snowboard...Τα Java είναι ελεϊνά...Υπάρχει κάτι σε .sis?

Όντως δεν αξίζει καν να εγκαταστήσετε πιστεύω τον snes emulator σέρνεται στη κυριολεξία. Ragezer για μένα αν και java υπάρχει ένα pacmanάκι που μ' αρέσει πολύ (είναι βέβαια σε λίγο πιο μοντέρνα έκδοση αλλά είναι πολύ καλό), το MabaxGames.Mazechase.Nightmare, θα το βρεις στο aivanet αν βάλεις στην αναζήτηση αυτό που έγραψα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Nέο game από την Νοκια:

 

Η Nokia παρουσίασε το System Rush, ένα γρήγορο παιχνίδι του μέλλοντος, με οχήματα που πραγματοποιούν αγώνες μετ’ εμποδίων για την κινητή παιχνιδομηχανή N-Gage QD. Ο τίτλος δημιουργήθηκε από την Ideaworks3D, και παραπέμπει στον κόσμο του GlobeNet.

 

Αποτελούμενο από χαρακτηριστικά πολλαπλών παιχτών, το System Rush δίνει τη δυνατότητα μέχρι και σε τέσσερις παίχτες να αγωνιστούν μέσω της ασύρματης τεχνολογίας Bluetooth ή και με το N-Gage Arena.

Οι παίχτες οδηγούν ένα από τα έντεκα οχήματα και τρέχουν σε σαράντα πέντε ταχύτητες σε πέντε παιχνίδια στο GlobeNet. Το N-Gage Arena επιτρέπει στους παίχτες να αναμετρηθούν με άλλους τρεις παίχτες ταυτόχρονα. Οι παίχτες μπορούν να αγωνιστούν online. Το N-Gage Arena προσφέρει παγκόσμια online πίνακα κατηγοριών και τη δυνατότητα download ή upload βιντεοκλίπ με κούρσες. Τo online προφίλ του παίχτη και τα συστήματα ψηφοφορίας δίνει τη δυνατότητα στους παίχτες να πανηγυρίζουν να ανταμείβονται με ξεχωριστές επιδόσεις.

Οι τοποθεσίες των αγώνων δρόμου μπορούν να προσπελαστούν δια μέσου πυλών επιτρέποντας στους παίχτες να εισβάλλουν σε επικίνδυνες αρένες κατασκευασμένες στο εσωτερικό τους σε αεροστεγώς που έχουν κατακλυστεί από ιούς και άλλες ηλεκτρονικές απειλές.

Το System Rush αναμένεται να κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2005.

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Nέο game από την Νοκια:

 

Η Nokia παρουσίασε το System Rush, ένα γρήγορο παιχνίδι του μέλλοντος, με οχήματα που πραγματοποιούν αγώνες μετ’ εμποδίων για την κινητή παιχνιδομηχανή N-Gage QD. Ο τίτλος δημιουργήθηκε από την Ideaworks3D, και παραπέμπει στον κόσμο του GlobeNet.

 

Αποτελούμενο από χαρακτηριστικά πολλαπλών παιχτών, το System Rush δίνει τη δυνατότητα μέχρι και σε τέσσερις παίχτες να αγωνιστούν μέσω της ασύρματης τεχνολογίας Bluetooth ή και με το N-Gage Arena.

Οι παίχτες οδηγούν ένα από τα έντεκα οχήματα και τρέχουν σε σαράντα πέντε ταχύτητες σε πέντε παιχνίδια στο GlobeNet. Το N-Gage Arena επιτρέπει στους παίχτες να αναμετρηθούν με άλλους τρεις παίχτες ταυτόχρονα. Οι παίχτες μπορούν να αγωνιστούν online. Το N-Gage Arena προσφέρει παγκόσμια online πίνακα κατηγοριών και τη δυνατότητα download ή upload βιντεοκλίπ με κούρσες. Τo online προφίλ του παίχτη και τα συστήματα ψηφοφορίας δίνει τη δυνατότητα στους παίχτες να πανηγυρίζουν να ανταμείβονται με ξεχωριστές επιδόσεις.

Οι τοποθεσίες των αγώνων δρόμου μπορούν να προσπελαστούν δια μέσου πυλών επιτρέποντας στους παίχτες να εισβάλλουν σε επικίνδυνες αρένες κατασκευασμένες στο εσωτερικό τους σε αεροστεγώς που έχουν κατακλυστεί από ιούς και άλλες ηλεκτρονικές απειλές.

Το System Rush αναμένεται να κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2005.

 

μια απορια.τι ειναι sis ή n-gage game???

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν αξίζει καν να εγκαταστήσετε πιστεύω τον snes emulator σέρνεται στη κυριολεξία. Ragezer για μένα αν και java υπάρχει ένα pacmanάκι που μ' αρέσει πολύ (είναι βέβαια σε λίγο πιο μοντέρνα έκδοση αλλά είναι πολύ καλό), το MabaxGames.Mazechase.Nightmare, θα το βρεις στο aivanet αν βάλεις στην αναζήτηση αυτό που έγραψα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου...θα το δοκιμάσω, δεν έχω να χάσω και τίποτα :D

 

Το Mau Mau τελικά που μπορώ να το βρώ???Και αυτο στο Aiva???Κάποιο καλό snowboard...?Έχω ακούσει για ένα 3D Snowboard το έχει κανείς ή ξέρει από που κάνω download???

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κι εγώ ότι δε σου πρότεινα να πάρεις 6630, απλά πληροφοριακά το είπα.

 

Και να το πρότεινες, no φράγκα no 6630 :o αλλά και πάλι το N-Gage μου δεν το αλλάζω με τίποτε! ΟΚ, συνεννοηθήκαμε :cool:

 

Τώρα σε ότι αφορά αυτό που λες, τρανταχτό παράδειγμα είναι τα παιχνίδια για PC. Μέσα σε ένα εξάμηνο τα καινούρια παιχνίδια κάνουν το "καινούριο" σου PC obsolete ;) Και αν σκεφτείς ότι το lim των smartphones τείνει στα PC ( :D ) μπορείς να συμπεράνεις ότι αυτό το φαινόμενο θα ενταθεί στο μέλλον :rolleyes:

 

Πόνος και οδύνη... και στα PC συνήθως μπορούμε να πειράξουμε κάτι στις ρυθμίσεις, μικρότερη ανάλυση, κόψε στα detail settings, βάλε καλύτερη κάρτα γραφικών (μόνο, και να γλυτώσεις την πλήρη αναβάθμιση)... στα κινητά όμως; :X Αν και, τώρα που το λες, στο forum του site της Vampent λέγανε κάποιοι χρήστες ότι στα τελευταία κινητά με 200άρηδες επεξεργαστές ο vSun πάει κάάάάάπως καλύτερα (και αυτό το κάπως είναι που με υποψιάζει... αν τόση ισχύς παραπάνω κάνει μόνο κάάάπως, μου μυρίζει στραβό στον κώδικα... μπορεί βεβαλίως να κάνω και λάθος :) )

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...