Jump to content

Ηλεκτρονική δικτατορία;


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα και βέβαια να το ξαναπώ χίλιες φορές

ο Ωχαδερφισμός σε όλο του το μεγαλείο

Ετσι είμαστε όλοι και πρώτος από όλους εγώ

Ωχ βρε αδερφέ εγώ πχ θα κάνω μήνυση για τα κοτόπουλα πχ που τα πουλάνε για ελεύθερας βοσκής τα χρυσπληρώνω και είναι απάτη ?

Εγώ θα πάρω τηλέφωνο στο σταρ να τους πω ότι είναι γελείοι με τα δελτία που δείχνουν και νομίζουν πως έχουμε IQ ραδικιού ?

Εγώ θα θα θα θα θα ?

Ποιός δεν είναι ωχ αδερφιστής ? και δεν νομίζω πως αποτελεί προσβολή να πεις περί ωχ αδερφισμού

Είναι η μάστιγα όλων μας ή αν μη τι άλλο στο 99 τις εκατό

Αλλά τώρα δε βαριέσε ....... ωχ αδερφέ ....... εγώ θα αλλάξω το κόσμο ? ;) :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα και βέβαια να το ξαναπώ χίλιες φορές

ο Ωχαδερφισμός σε όλο του το μεγαλείο

Ετσι είμαστε όλοι και πρώτος από όλους εγώ

Ωχ βρε αδερφέ εγώ πχ θα κάνω μήνυση για τα κοτόπουλα πχ που τα πουλάνε για ελεύθερας βοσκής τα χρυσπληρώνω και είναι απάτη ?

Εγώ θα πάρω τηλέφωνο στο σταρ να τους πω ότι είναι γελείοι με τα δελτία που δείχνουν και νομίζουν πως έχουμε IQ ραδικιού ?

Εγώ θα θα θα θα θα ?

Ποιός δεν είναι ωχ αδερφιστής ? και δεν νομίζω πως αποτελεί προσβολή να πεις περί ωχ αδερφισμού

Είναι η μάστιγα όλων μας ή αν μη τι άλλο στο 99 τις εκατό

Αλλά τώρα δε βαριέσε ....... ωχ αδερφέ ....... εγώ θα αλλάξω το κόσμο ? ;) :p

 

Έχεις σκεφτεί ότι τον καθένα τον απασχολούν διαφορετικά πράγματα;; Μου είναι παντελώς αδιάφορα όλα τα παραδείγματα που δίνεις.

Όσο για το βασικό θέμα του τόπικ, εγώ θεωρώ ότι αποτελεί κλασική εφαρμογή του μοντέλου κυνηγού-θηράματος: όσο καλύτερος γίνεται ο κυνηγός (κράτος, εταιρίες κλπ.) στο να πιάνει το θήραμα τόσο καλύτερο γίνεται και το θήραμα (εμείς) στο να αποφεύγει τον κυνηγό (υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει IQ ραδικιού όπως είπες). Δεν αλλάζει η ισορροπία δραστικά, απλά ανεβαίνει το επίπεδο.

Ο όγκος της πληροφορίας που υποτίθεται ότι θέλει να ελέγξει το κράτος είναι τέτοιος που πρακτικά μόνο δειγματοληπτικά μπορεί να γίνει η όποια έρευνα.

Τελικά, σε σχέση με τα απτά θετικά αποτελέσματα (όπως τα περιέγραψε ο Ovelix) που θα φέρει αυτή η ιστορία, ο κίνδυνος μου φαίνεται μάλλον μικρός και ομιχλώδης.

 

ΥΓ. Woudoulis, καλό είναι να μην επικαλείσαι κηρύγματα των νοσταλγών του Στάλιν (που έχουν εντελώς διαφορετική ατζέντα και συμφέροντα και απλά ψάχνουν αφορμές για να επιτεθούν στην ΕΕ) όταν θέλεις να επιχειρηματολογήσεις για ανθρώπινα δικαιώματα... Φιλική συμβουλή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

*Προκειμένου να επιλυθεί το πρόβλημα του κόστους παρακολούθησης, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι οργανισμοί τηλεπικοινωνιών, η οδηγία λοιπόν επιτρέπει στις επιχειρήσεις που θα αναλάβουν το έργο να χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα των πολιτών για εμπορικούς σκοπούς.

 

Αυτό το ξέρατε ? επειδή δηλαδή κοστίζει πολύ στις εταιρίες όλη αυτή η αποθήκευση πληροφοριών του τι λέμε τι γράφουμε τι κάνουμε και που είμαστε σε ποιά περιοχή με το κινητό μας μπορούν ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ !!!!!! το ξαναλέω ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ να πουλάνε σε όποια επιχείρηση θέλουν τα δεδομένα μας

Μήπως ακόμα είμαι υπερβολικός ?

 

ΥΓ:Την αντίθεσή της στην οδηγία της ΕΕ, με την οποία λαμβάνονται μέτρα που παραβιάζουν το απόρρητο των επικοινωνιών, εκφράζει, με ανακοίνωση που εξέδωσε την Τετάρτη, η Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος

 

Η απόφαση των 25 αφήνει ασαφές το τι θα συμβεί με τα αρχεία όταν παρέλθει η περίοδος των δύο, στη μέγιστη περίπτωση, ετών. Θα καταστραφούν ; Θα περιέλθουν έναντι κάποιας αμοιβής, προφανώς στα μόνιμα αρχεία των μυστικών υπηρεσιών ; ή το πιθανότερο - όπως λέγεται στις Βρυξέλλες - θα βγούν στην αγορά προς πώληση παραβιάζοντας άθε έννοια προσωπικού δεδομένου ;

Το σχέδιο απόφασης της Συνόδου Κορυφής δεν δίδει καμία απάντηση. Όπως σημειώνει ο κ.Σταύρος Λαμπριανίδης αρμόδιος εισηγητής του ΠΑΣΟΚ στο ευρωκονοβούλιο που καταψήφισε την πρόταση παρά τον συμβιβασμό Σοσιαλιστών και Χριστιανοδημοκρατών, <<δεν θα εκπλαγώ καθόλου εαν δω αυτά τα στοιχεία να χρησιμοποιούνται είτε απο ιδιωτικές εταιρείες, που προφανώς θα τα έχουν αγοράσει απο τους παρόχους, είτε απο το οργανωμένο έγκλημα, που θα βρει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για εκβιασμούς και εξασφάλιση εύκολου μαύρου χρήματος>>.

 

Mε λίγα λόγια υπάρχει η πιθανότητα να μας πάρουν ένα τηλέφωνο κάποια στιγμή και να μας εκβιάσουν για χίλια δυό πράγματα που θα έχουν στην κατοχή τους κάποιοι για εμάς και την προσωπική μας ζωή τα οποία θα τα έχουν αγοράσει από την Χ αρχή που θα τα κρατάει μέχρι αν τα πουλήσει όταν πλέον δεν θα τα θέλει άλλο.

Ξεπουλάμε τον εαυτό μας και την ελευθερία μας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου

Και λέω μόνο το εξής

Αν ο Χίτλερ είχε στα χέρια του το τεράστιο κομπιούτερ των Βρυξελλών που θα αποθηκευτούν όλα τα στοιχεία ποιός ξέρει πως θα το είχε χρησιμοποιήσει

Ο Χίτλερ μπορεί να μην είχε το τεράστιο κομπιούτερ των Βρυξελλών είχε της ΙΒΜ! Με αυτό έγινε η απογραφή τότε και ξεχωρίσανε κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

Αυτό δεν σημαίνει τίποτα και σχετικά με την ερώτηση του Trobocop® για την γιαγιά του και τις ρόδες δεν ξέρω αλλά ο παπούς μου εαν είχε καρούλια θα ήταν τρόλεϊ :lol:

 

Όσο για το θέμα συτό λη τα θέματα θέλω να πω το εξής: Ακόμα και τώρα woudoulis με την ip μπορούμε να βρούμε ποιόν isp έχεις ποιός έχει πληρώσει την σύνδεσή σου, από που μπαίνεις στο internet, που μείνεις, το όνομά σου και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ακόμα και 'γώ που λέει ο λόγος χωρίς να είμαι κα΄τι το ιδιαίτερο. Τι σημαίνει αυτό?

τίποτα...

απλά δεν ασχολούνται μαζί σου και με μένα και τους περισσότερους...

 

Νομίζω οτι από τα πιο σωστά πράγματα που γράφτικαν εδώ είναι αυτό:

Ας βάλουμε το ζήτημα στις πραγματικές του διαστάσεις λοιπόν (o τίτλος του θρεντ παραείναι υπερβολικός, θυμίζει τρομολαγνικά δελτία ειδήσεων. Ωστόσο θέμα υπάρχει, απλώς δεν είναι για να τρελαινόμαστε) :

 

Είναι πολύ όμορφο να ξέρει κανείς ότι αν του κλέψουν το αυτοκίνητο το πλήρωμα κάθε περιπολικού θα έχει πρόσβαση στη βάση δεδομένων του υπουργείου συγκοινωνιών και θα μπορεί πατώντας μερικά πλήκτρα ενώ βρίσκεται στην εθνική οδό να ελέγξει κάθε ύποπτο όχημα. Ή ότι αν βρεθεί στο νοσοκομείο από σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια ο γιατρός θα βρει μέσα σε ελάχιστα λεπτά στον υπολογιστή το ιατρικό ιστορικό και θα του σώσει τη ζωή κάνοντας τις σωστές ενέργειες.

 

Το πρόβλημα αρχίζει από τη στιγμή που μπαίνει στη μέση το επιχειρηματικό κέρδος. Το όνειρο του κάθε ανώτερου στελέχους των εταιρειών που ενδιαφέρονται για μας είναι η διασύνδεση των διαφόρων αρχείων.

 

Φανταστείτε όλες τις εταιρίες που διατηρούν αρχείο να έχουν πρόσβαση η μία στην άλλη. Οι ασφαλιστικές εταιρείες θα έχουν πρόσβαση στα αρχεία του ΙΚΑ και θα ξέρουν τα πάντα για το ιατρικό ιστορικό μας. Οι υπολογιστές των τραπεζών στην εφορία για να μάθουν τα πάντα για την περιουσία και το εισόδημά μας. Οι εταιρείες πρόσληψης προσωπικού σε τράπεζες, ταμεία και εκπαιδευτικά ιδρύματα ώστε να ξέρουν τα πάντα για τον υποψήφιο υπάλληλο.

 

Συνεπώς το πρόβλημα δεν είναι η καταγραφή (λίγο πολύ όλοι είμαστε λεπτομερέστατα καταγραμμένοι κάπου, «φακελωμένοι» είναι όσοι έχουν πιστωτικές κάρτες, τραπεζικούς λογαριασμούς, κωδικό στο Χρηματιστήριο, είναι γραμμένοι σε ταμεία υγείας και σύνταξης, κάνουν δήλωση στην εφορία ή αγοράζουν με τιμολόγιο. Τουτέστιν όλοι). Το πρόβλημα είναι η ανεξέλεγκτη διακίνηση των πληροφοριών που μας αφορούν χωρίς να το γνωρίζουμε. Οι αυταρχικές κυβερνήσεις δεν είναι το πρόβλημα πια (στην Ευρώπη πάντα). Από τις μεγάλες εταιρίες πρέπει να φυλαγόμαστε.

 

Óταν ο πολίτης δεν ξέρει ποιος συγκεντρώνει πληροφορίες, για ποιο λόγο και σε ποιον παραδίδονται, ο πολίτης αυτός παύει σιγά σιγά να εξασκεί τα βασικά του δικαιώματα. Όταν κάποιος γνωρίζει πως υπάρχουν πληροφορίες γι' αυτόν, είτε το θέλει είτε δεν το θέλει, αλλάζει τον τρόπο της ζωής του.

 

Δέκα απλά βήματα για να μην μετατραπείτε σε αντικείμενο συναλλαγής

1. Μην απαντάτε σε οτιδήποτε σας ρωτούν. Ζητήστε να μάθετε πώς ακριβώς αξιοποιούνται τα στοιχεία που δίνετε.

2. Διατηρείστε την ισορροπία των πληροφοριών. Ζητήστε να μάθετε τα πάντα για την εταιρία που σας «φακελώνει». Συνεργάτες, θυγατρικές, συμμαχίες, εταιρικοί δεσμοί.

3. Διατηρήστε σχέση εμπιστοσύνης με όσο γίνεται λιγότερες εταιρίες και οργανισμούς. Αν διαπιστώσετε ότι καταχρώνται την εμπιστοσύνη σας δίνοντας στοιχεία σε άλλες εταιρίες διακόψτε τη συνεργασία.

4. Οι εταιρίες που ζητούν τη ρητή δήλωσή σας για να μην χρησιμοποιηθούν τα στοιχεία σας είναι οι πιθανότεροι διακινητές τους. Οι εταιρίες που ζητούν ρητά την άδειά σας για να το κάνουν είναι απλώς ύποπτοι.

5. Μην δίνετε το νούμερο της πιστωτικής σας κάρτας στο Ιντερνετ αν δεν είστε εντελώς βέβαιοι για την ασφάλεια του site. Ψάξτε στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε για το σύμβολο του λουκέτου ή περιμένετε να εμφανιστεί μήνυμα από τον υπολογιστή σας ότι πρόκειται για ασφαλή διεύθυνση.

6. Στο Ιντερνετ μην ψωνίζετε οτιδήποτε από οπουδήποτε. Όσο περισσότεροι έχουν το νούμερο της κάρτας, τη διεύθυνση και το e-mail τόσο το χειρότερο για σας.

7. Μια πολύ φθηνή συνδρομή σε περιοδικό μπορεί να σημαίνει ότι η ταχυδρομική σας διεύθυνση θα «πουληθεί» σε οποιονδήποτε θέλει να σας στείλει διαφημιστικό υλικό.

8. There is no such thing as a free lunch λένε οι Άγγλοι και διατηρήστε την καχυποψία σας σε οτιδήποτε είναι δωρεάν και ταυτόχρονα σας ζητά λεπτομέρειες για την κατάσταση και το εισόδημά σας.

9. Μπορείτε θαυμάσια να πουλήσετε εσείς τα προσωπικά σας στοιχεία, αν θελήσετε, με αντάλλαγμα φθηνότερες υπηρεσίες. Διαπραγματευτείτε τη διακίνηση των στοιχείων σας και διατηρήστε τον έλεγχό τους.

10. Προσαρμοστείτε στη νέα εποχή. Όσα περισσότερα γνωρίζετε τόσο ισχυροποιείστε απέναντι στο εμπόριο που σας χρησιμοποιεί. Διεκδικήστε το μερίδιο που σας αναλογεί.

πιστεύω πως πρε΄πει να μείνουμε εδώ για λίγο και μετά να αρχίσουμε το αν εκείνο και αν το άλλο...

 

Επίσης το τι γράφει ο κάθε καθηγητής εστώ και πανεπιστιμίου προκειμένου να δει το όνομά του σε μια εφημερίδα πολύ που με ενδιαφέρει ( μην ξεχνάς οτι είναι σαν την τηλεόραση, όσο πιο τροαχτικό τοσο πιο καλό)

 

Αυτά είχα να πω και 'γω πάνω στο θέμα και sory για το πολύ μεγάλο μου post.

Link to comment
Share on other sites

"ΥΓ:Την αντίθεσή της στην οδηγία της ΕΕ, με την οποία λαμβάνονται μέτρα που παραβιάζουν το απόρρητο των επικοινωνιών, εκφράζει, με ανακοίνωση που εξέδωσε την Τετάρτη, η Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος"

 

Πιστεύω ότι είναι ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο μορφωμένοι από μένα

Δεν υπερασπίζομαι λοιπόν θέσεις μόνο δικές μου και επαναλαμβάνω πως εγώ έθεσα ένα θέμα

Αν σας ενοχλεί ο τίτλος του λυπάμαι αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

re wuduli gia pes mas kai se pia simia diafonisan kai gia pion logo. mhn ta petas etsi apla den prokeite na piseis, emena tulaxiston den xero gia tous allous. pes mou akoma ti tha se piraze esena an katagrafan tis sinomilies pou ixes me thn gomena sou ton fillos sou ktlp, pios tha katsei na asxolithei me to ti ipes sto thlefono esi an den exeis kanei kati paranomo? ase pou den tha apothikeyete i sinomilia sou alla ola ta ipolipa, me pion , pote , pou gia poso klp
Link to comment
Share on other sites

re wuduli gia pes mas kai se pia simia diafonisan kai gia pion logo. mhn ta petas etsi apla den prokeite na piseis, emena tulaxiston den xero gia tous allous. pes mou akoma ti tha se piraze esena an katagrafan tis sinomilies pou ixes me thn gomena sou ton fillos sou ktlp, pios tha katsei na asxolithei me to ti ipes sto thlefono esi an den exeis kanei kati paranomo? ase pou den tha apothikeyete i sinomilia sou alla ola ta ipolipa, me pion , pote , pou gia poso klp

 

Κούκλε ..... ΚΑΙ το περιεχόμενο

Πες εσύ "αγάπη μου το φαγητό ήταν μπόμπα" και θα σου πω εγώ χαχαχαχα

Ρε φίλε σκασίλα μου όποιον δεν τον νοιάζει να μην έχει ιδιωτική ζωή και ελεύθερη προσωπικότητα και ελευθερία πρόβλημά του.Δεν γράφω για να πείσω.

 

"O απαιτούμενος τεχνολογικός εξοπλισμός έχει ήδη στηθεί από τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες κατ εντολήν της κυβέρνησης και πλέον οι διωκτικές αρχές (Eθνική Yπηρεσία Πληροφοριών και Aντιτρομοκρατική Yπηρεσία) θα μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση σε κάθε μορφής δεδομένα επικοινωνιών, όπως το περιεχόμενο των τηλεφωνικών συνδιαλέξεων, των γραπτών μηνυμάτων (SMS) και των αρχείων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) απλά και μόνο με το πάτημα ενός κουμπιού. "

 

Είδες που είσαι ανημέρωτος και έχεις "βιαστική" άποψη ? ;)

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

anekathen eixan prosvasi apla prin apo ligo kairo egine pio eukolo ayto. den asxoloume kai poli giati xero pou tha katalixoun kai den me apasxoloun ta endiamesa vimata aytis tis diadikasias mias kai simfono apolita me to teliko apotelesma
Link to comment
Share on other sites

"ΥΓ:Την αντίθεσή της στην οδηγία της ΕΕ, με την οποία λαμβάνονται μέτρα που παραβιάζουν το απόρρητο των επικοινωνιών, εκφράζει, με ανακοίνωση που εξέδωσε την Τετάρτη, η Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος"

 

Πιστεύω ότι είναι ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο μορφωμένοι από μένα

 

Όλα αυτά είναι εσωτερική πολιτική που δεν μας αφορά. Αυτή η Ένωση, όπως όλα αυτού του τύπου τα συνδικαλιστικά όργανα έχει κομματικές παρατάξεις στο εσωτερικό της, μην εντυπωσιάζεσαι από το επιστημονικό βάρος της. Και ποιο επιστημονικό βάρος εδώ που τα λέμε; Έχεις πάει ποτέ σε δικαστήριο να δεις ποιοι γίνονται εισαγγελείς; Αυτοί που θα αποτύγχαναν 100% ως δικηγόροι. :cool: Στην τελική, αν διαφωνούν οι εισαγγελείς οι οποίοι θα κληθούν να εφαρμόσουν αυτό το νόμο, θα μπορέσουν να το δείξουν με την ερμηνεία που θα του δίνουν σε ποινικές υποθέσεις (η ερμηνεία εισαγγελέων και δικαστών έχει τεράστια σημασία, όσο λεπτομερής και να είναι μια νομοθετική ρύθμιση).

Εδώ και ο Δικηγορικός Σύλλογος της Αθήνας που εκπροσωπεί πολύ περισσότερο και πιο αξιόλογο κόσμο (μιλώ ως μέλος του :p ) όταν παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες γίνεται επιεικώς γραφικός: όπως τότε που ήθελε να στείλει τον Μπλερ στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο (χωρίς να έχει καν τη στοιχειώδη σοβαρότητα να ρωτήσει το Υπουργείο Εξωτερικών) ή όταν ήθελε να υπερασπιστεί τους Σέρβους εγκληματίες πολέμου... :wacko:

Όλα αυτά είναι εσωτερική πολιτική και αισχρός λαϊκισμός. Αλλά αυτό σημαίνει δυστυχώς πολιτική στην Ελλάδα: να συμφωνεί το 90% σε ζητήματα υποτίθεται αυτονόητα, χωρίς να προβάλλονται ποτέ τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς και τα θέματα στα οποία υπάρχει διαφωνία να τα κρύβουμε κάτω από το χαλί. Να χαιρόμαστε τη "Βόρεια Κορέα" που δημιουργήσαμε....

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

mias kai simfono apolita me to teliko apotelesma

 

Αμα συμφωνείς με το τελικό αποτέλεσμα ξαναγράψτο όταν θα δεις πως θα συνεχίζουν αδιάκοπα οι τρομοκράτες και οι επιθέσεις σε αθώους πολίτες και δεν θα τους σταματούν και τους μόνους που θα συλαμβάνουν θα είναι φτωχούς αθώους ανθρώπους

Με κούρασε το θέμα :p

Ο Θεός να βάλει το χέρι του όλα αυτά τα στοιχεία να μην γίνουν στόχος hackerάδων η κατασκευασμένων συκοφαντιών

Τεσπά

Ισως έχεις δίκιο εσύ ο 24χρονος και όχι η Εισαγγελία πχ η οι απανταχού προβληματισμένοι ανά την Ευρώπη και ανά το κόσμο υπερασπιστές της ελευθερίας

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον ανησυχητικό είναι ότι μερικοί δεν μπορούν (ή μάλλον δεν θέλουν) να αντιληφθούν τις νέες μορφές ολοκληρωτισμού.

Πριν μερικά χρόνια, ανάλογα μέτρα θα είχαν ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων σε Ε.Ε. και Η.Π.Α.

Σήμερα όμως τείνουν να παγιωθούν στη συνείδηση μας ως "απολύτως φυσιολογικά" και "απαραίτητα" για την εξασφάλιση της "δημοκρατίας" και της "ευημερίας" του πολίτη.

Η οργουελλιανή "Φάρμα των Ζώων" σε όλο της το μεγαλείο....

Link to comment
Share on other sites

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ

Πές τα βρε ANTIOCHOS

ΓΙΑΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ !!!!!!!

Αυτό λέω και εγώ και είναι λυπηρό να βλέπεις αυτό που προείπα

Τον ωχαδερφισμό που όλοι λίγο πολύ έχουμε σε κάποιους τομείς της ζωής μας

Link to comment
Share on other sites

einai aparetita distixos ekei pou ftasame kai opos eipa kai proigoumenos adidraseis kata kirio logo iparxoun apo aytous pou den tous simferoun ayta. ebros sindrofoi kai sidrofises na xtipisoume me oli mas thn dinami to kefali mas ston toixo bas kai pesei... ere den vriskete tropo na kanete thn zoi sas kaliteri apo to na prospathite na katastrepsete tis zoes ton allon(asxeto alla den adexa me ola ayta pou diavazo)

 

exo thn ediposi oti to thema xefige kai pigenei pros politikoburda pou pote den prokete na kleisei ektos an kanei kapios kati :lock:

Link to comment
Share on other sites

Όντως, είναι κρίμα...Σχετικό με τη συζήτηση είναι και το παρακάτω άρθρο:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_3_31/12/2005_168616

Link to comment
Share on other sites

... ere den vriskete tropo na kanete thn zoi sas kaliteri apo to na prospathite na katastrepsete tis zoes ton allon(asxeto alla den adexa me ola ayta pou diavazo)

 

exo thn ediposi oti to thema xefige kai pigenei pros politikoburda pou pote den prokete na kleisei ektos an kanei kapios kati :lock:

 

Και με ποιό τρόπο προσπαθούμε να σου καταστρέψουμε τη ζωή?:lol:

Διατυπώνοντας τη γνώμη μας?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιό τρόπο προσπαθούμε να σου καταστρέψουμε τη ζωή?:lol:

Διατυπώνοντας τη γνώμη μας?:rolleyes:

 

Antiochos .......... ακριβώς

Αυτό θέλουν .Να μην ακούγονται οι γνώμες μας όταν είναι σε αντίθεση με τη δική τους

Αμίλητους χωρίς άποψη και γνώμη χωρίς μόρφωση ΚΥΡΙΩΣ χωρίς μόρφωση ( βλέπε επίπεδο τηλεόρασης )

Αυτό θέλουν

Υστερόγραφο ( μέχρι να κλειδωθεί ) Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό πράγμα η τεχνολογία κανείς δεν είπε ότι συμφωνεί με τις τρομοκρατικές ενέργειες κανείς δεν είπε ότι θέλει να μην πιάνονται οι κάθε λογής εγκληματίες

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θέλω εγώ να έχω προσωπική ζωή και απόρρητο στις επικοινωνίες μου με τους ανθρώπους που επιλέγω να έχω επικοινωνία

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ταυτοποιήθηκαν από την ΕΛ.ΑΣ. και οι τέσσερις δράστες της ληστείας στην Αθήνα

 

Σφίγγει ο κλοιός της Αστυνομίας για τους δράστες της αιματηρής ληστείας στην Αθήνα. Οι κάμερες ασφαλείας που λειτουργούν στην περιοχή κατέγραψαν τα πρόσωπα και των τεσσάρων, οι οποίοι και αναγνωρίστηκαν. Αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. θεωρούν ότι η σύλληψή τους είναι θέμα ωρών.

 

Όπως αναφέρεται στο Βήμα της Πέμπτης, αστυνομικοί έκαναν έρευνες στα σπίτια των καταζητούμενων χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού οι δράστες έχουν εξαφανιστεί.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι Αρχές θα δώσουν -ακόμα και σήμερα- στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες των φερόμενων ως δραστών.

 

πλήρες άρθρο.

 

Και ερωτώ:χωρίς τις κάμερες θα τους έπιαναν;

Link to comment
Share on other sites

Antiochos .......... ακριβώς

Αυτό θέλουν .Να μην ακούγονται οι γνώμες μας όταν είναι σε αντίθεση με τη δική τους

Αμίλητους χωρίς άποψη και γνώμη χωρίς μόρφωση ΚΥΡΙΩΣ χωρίς μόρφωση ( βλέπε επίπεδο τηλεόρασης )

Αυτό θέλουν

 

Για ποιον ακριβώς μιλάς;

 

Υστερόγραφο ( μέχρι να κλειδωθεί ) Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό πράγμα η τεχνολογία κανείς δεν είπε ότι συμφωνεί με τις τρομοκρατικές ενέργειες κανείς δεν είπε ότι θέλει να μην πιάνονται οι κάθε λογής εγκληματίες

 

Κι όμως το είπαν και το λένε πολλοί... όχι σε αυτό το θέμα, φυσικά. Μερικοί από αυτούς είναι, χωρίς παρεξήγηση στα λινκ που έχεις δώσει ως τώρα...

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θέλω εγώ να έχω προσωπική ζωή και απόρρητο στις επικοινωνίες μου με τους ανθρώπους που επιλέγω να έχω επικοινωνία

Ευχαριστώ

 

Για ακόμα μια φορά πάω με τα νερά σου. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι είναι όπως τα λες και όντως η προσωπική μας ζωή όπως την εννοείς θα λήξει.

 

Ρωτάω ευθέως: Τι προτείνεις;

 

Αρνείσαι μήπως ότι υπάρχει ανάγκη όσο εξελίσσεται η τεχνολογία οι υπηρεσίες ασφάλειας να εξελίσσουν τα δικά τους εργαλεία;

 

Η προσωπική σου ελευθερία τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου...

Link to comment
Share on other sites

Ταυτοποιήθηκαν από την ΕΛ.ΑΣ. και οι τέσσερις δράστες της ληστείας στην Αθήνα

 

Σφίγγει ο κλοιός της Αστυνομίας για τους δράστες της αιματηρής ληστείας στην Αθήνα. Οι κάμερες ασφαλείας που λειτουργούν στην περιοχή κατέγραψαν τα πρόσωπα και των τεσσάρων, οι οποίοι και αναγνωρίστηκαν. Αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. θεωρούν ότι η σύλληψή τους είναι θέμα ωρών.

 

Όπως αναφέρεται στο Βήμα της Πέμπτης, αστυνομικοί έκαναν έρευνες στα σπίτια των καταζητούμενων χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού οι δράστες έχουν εξαφανιστεί.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι Αρχές θα δώσουν -ακόμα και σήμερα- στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες των φερόμενων ως δραστών.

 

πλήρες άρθρο.

 

Και ερωτώ:χωρίς τις κάμερες θα τους έπιαναν;

 

Νομίζω ότι αυτό το σενάριο δεν εμπίπτει στο θέμα του παρόντος thread. Εννοείται ότι δεν θα τους έπιαναν, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα (όχι ότι τους έχουν πιάσει), πλην όμως οι κάμερες ασφαλείας δεν έρχονται σε αντίφαση με κάποιο προσωπικό δεδομένο. Και κανείς, ούτε ο πλέον φανατικός ή θρησκόληπτος ή τεχνοφοβικός δεν θα τολμήσει να πει το αντίθετο.

 

Όταν περπατάς στον δρόμο ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Σε βλέπουν εκατοντάδες περαστικοί και μια κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το σενάριο δεν εμπίπτει στο θέμα του παρόντος thread. Εννοείται ότι δεν θα τους έπιαναν, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα (όχι ότι τους έχουν πιάσει), πλην όμως οι κάμερες ασφαλείας δεν έρχονται σε αντίφαση με κάποιο προσωπικό δεδομένο. Και κανείς, ούτε ο πλέον φανατικός ή θρησκόληπτος ή τεχνοφοβικός δεν θα τολμήσει να πει το αντίθετο.

 

Όταν περπατάς στον δρόμο ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Σε βλέπουν εκατοντάδες περαστικοί και μια κάμερα.

Για να μας πει και ο woudoulis αν συμφωνεί με τις κάμερες πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μας πει και ο woudoulis αν συμφωνεί με τις κάμερες πρώτα..

 

Απ'ότι κατάλαβα εγώ είμαι το μαύρο πρόβατο και πρέπει να απολογηθώ για κάτι ? ...............

Επειδή μου αρέσει να είμαι ΚΑΛΟΣ επειδή θέλω και όχι επειδή μου το επιβάλουν σημαίνει ότι συμφωνώ πχ με τη τρομοκρατία ή την κάθε βλακεία πχ ληστεία κτλπ ?

Και βέβαια είμαι ΥΠΕΡ της κάμερας σε συγκεκριμένα σημεία όπως Τράπεζες πχ

Αλλά όχι στο χώρο της εργασίας μου πάνω από το κεφάλι μου

Και βέβαια είμαι ΥΠΕΡ της κάμερας έξω από το σχολείο του παιδιού μου αλλά όχι όμως ΥΠΕΡ της κάμερας μέσα στη κρεβατοκάμαρά μου

Αλοίμονο στον καλό που είναι καλός επειδή δεν μπορεί να είναι κακός είχα διαβάσει κάποτε.

Αλλά ξέρετε πως νιώθω εγώ ? σαν να ζω σε μια μεγάλη φυλακή

Είμαστε ήδη όλοι φυλακισμένοι .Σαν να ζούμε στο προαύλιο μιας φυλακής

Το παιχνίδι bigbrother πέτυχε το σκοπό του . Μας έκανε να έχουμε ανοσία σε κάθε είδους παρακολούθηση

Byezzzz ( άντε να σχολάσουμε να πάμε σπίτι μας γρήγορα γρήγορα να κρυφτούμε ) :D :wacko:

Οσο για τις κάμερες . προς το παρών δεν με ενοχλούν

Link to comment
Share on other sites

Για να μας πει και ο woudoulis αν συμφωνεί με τις κάμερες πρώτα..

 

Οσο για τις κάμερες . προς το παρών δεν με ενοχλούν
Όταν σε ενοχλήσουνε να μας το πεις άμεσα, έχουμε αγωνία... :rolleyes:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Κάτι άλλο τώρα, ακόμα δεν μας είπες τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε προσωπικό πάλι το θέμα... :whistle:

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ενοχλήσουνε να μας το πεις άμεσα, έχουμε αγωνία... :rolleyes:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Κάτι άλλο τώρα, ακόμα δεν μας είπες τι να κάνουμε...

 

 

Σου λέω εγώ. Αν ενδιαφέρεσαι να ξεφύγεις από όλα αυτά και να ζήσεις ελεύθερος , φύγε στο βουνό.

Δεν αλλάζουν αυτά από την σύγχρονη κοινωνία μας. Έχει πάρει πλέον το δρόμο της και τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την τεχνολογία να εξελίσσεται όπως τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει τις πολυεθνικές εταιρίες να την χρησιμοποιήσουν για να δούν τι ώρα μας πιάνει τσιρλί-πιπι, ώστε να μας πουλήσουν το κατάλληλο προϊόν και άλλα πολλά...

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αυτό που είπα στην αρχή. Ατομικά δηλαδή ο καθένας μπορεί να αποκοπεί από το σύνολο. Σαν σύνολο, πλέον, δυστυχώς φίλε woudoulis, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα.

 

Και προφανώς όταν ο woudoulis αναφέρεται "σ'αυτούς" εννοεί όσους βρίσκονται πίσω από την κάθε εξουσία.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σου λέω εγώ. Αν ενδιαφέρεσαι να ξεφύγεις από όλα αυτά και να ζήσεις ελεύθερος , φύγε στο βουνό.

Δεν αλλάζουν αυτά από την σύγχρονη κοινωνία μας. Έχει πάρει πλέον το δρόμο της και τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την τεχνολογία να εξελίσσεται όπως τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει τις πολυεθνικές εταιρίες να την χρησιμοποιήσουν για να δούν τι ώρα μας πιάνει τσιρλί-πιπι, ώστε να μας πουλήσουν το κατάλληλο προϊόν και άλλα πολλά...

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αυτό που είπα στην αρχή. Ατομικά δηλαδή ο καθένας μπορεί να αποκοπεί από το σύνολο. Σαν σύνολο, πλέον, δυστυχώς φίλε woudoulis, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα.

 

Και προφανώς όταν ο woudoulis αναφέρεται "σ'αυτούς" εννοεί όσους βρίσκονται πίσω από την κάθε εξουσία.

 

Και τελικά ίσως όλη αυτή η ιστορία (κάμερες, data κλπ) να είναι το αντίτιμο κάποιων άλλων εξελιγμένων αγαθών και ευκολιών που απολαμβάνουμε σε αυτήν την κοινωνία.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...