Jump to content

Ηλεκτρονική δικτατορία;


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είπα να κόψουμε επικοινωνία αλλά θα μπορούσαμε αν υπήρχαν σωματεία και άνθρωποι ξύπνιοι να κανονίζανε πχ ένα μποϋκοτάζ για μια εταιρία πχ την εβδομάδα

Δε ξέρω τι να σκεφτώ

Είναι πολύ λυπηρά τα πράγματα

 

Είναι απλό. Φύγε στο βουνό. Δεν έχει λίγο λίγο ή ενώσεις σωματείων.

Μην περιμένεις τέτοιου είδους πρόβλημα να λυθεί με συνδικαλιστικούς τρόπους και πορείες.Αν δεν θέλεις για τον Α ή τον Β λόγο να μην γίνεις μέρος του συστήματος, αλλά να ζήσεις αξιοπρεπώς, φύγε στο Βουνό. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ποιος το κάνει όμως ;Οι μισοί κοροϊδεύουν και οι άλλοι μισοί το θεωρούν δύσκολο εώς απίθανο.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι απλό. Φύγε στο βουνό. Δεν έχει λίγο λίγο ή ενώσεις σωματείων.

Μην περιμένεις τέτοιου είδους πρόβλημα να λυθεί με συνδικαλιστικούς τρόπους και πορείες.Αν δεν θέλεις για τον Α ή τον Β λόγο να μην γίνεις μέρος του συστήματος, αλλά να ζήσεις αξιοπρεπώς, φύγε στο Βουνό. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ποιος το κάνει όμως ;Οι μισοί κοροϊδεύουν και οι άλλοι μισοί το θεωρούν δύσκολο εώς απίθανο.

η αν εχεις λεφτα πηγαινε στην ρωσια η λαπωνια με τον αι βασιλη:p ειναι λιγο ζορι 6 μηνες με ηλιο και 6 μηνες χωρις αλλα τι να κανουμε:p

Link to comment
Share on other sites

τα παντα...

δηλαδη εγω που εχω λαπτοπ με σαρωτη αποτυπωματων να το

πεταξω?ειναι του σατανα οπως λεμε?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω λαπτοπ με σαρωτη αποτυπωματων να το

πεταξω?ειναι του σατανα οπως λεμε?

κοιτα τι θα σου πω τωρα...

ας πουμε οτι εισαι στελχος της microsoft και στο pc σου ενας hacker εχει βαλει ενα προγραμμα που να μπορει να υποκλεπτει δεδομενα τετοιου τυπου (e.g σαν το alice) βαζεις το δαχτυλο σου βλεπει οτι εισαι εσυ και ανοιγει ο υπολογιστης εκει νη την ωρα στελνει σημα στον hacker οτι το πηρα και μετα ειναι θεμα χρονου να μπει στον υπολογιστη σου και στο net της microsoft:) ειναι απειρα τα σεναρια

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω λαπτοπ με σαρωτη αποτυπωματων να το

πεταξω?ειναι του σατανα οπως λεμε?

 

Μη προσπαθείς να υποτιμήσεις τη συζήτηση θεωρώντας γραφικό όποιον αναφέρει κάτι περί φακελώματος

Το τι θα κάνεις με το λάπτοπ σου είναι προσωπικό σου θέμα

Στην τελική άλλο το τι κάνεις εσύ με τη παλάμη σου και άλλο τι θα κάνουν όσοι έχουν την δυνατότητα να εκμεταλευθούν τα στοιχεία σου

Πόσοι αλήθεια θα θέλανε να συκοφαντήσουν κάποιον και με τη βοήθεια κάποιων χάκερ δεν θα το κατάφερναν ?

Δεν μας ένοιαξε πολύ γιατί ήρθαν στη χώρα μας και συλλάβανε Πακιστανούς

Οταν θα έρθουν και θα βλέπουμε στα δελτία ειδήσεων να είναι ανήμποροι οι πολιτικοί μας και να μπαίνουν σε σπίτια Ελλήνων και να συλαμβάνουν Ελληνες ξένοι "κατάσκοποι" τότε να δω τι θα λέμε

Οταν θα πας να κάνεις μια ασφάλεια ζωής και δεν σου την κάνουν επειδή θα ξέρουν το ιατρικό σου απόρρητο τότε θα δούμε τι σημαίνει

Οταν δεν θα σε προσλαμβάνουν σε μια εργασία γιατί θα ξέρουν πχ ότι είσαι ομοφυλόφιλος ή ότι πίνεις λίγο παραπάνω ( εφόσον θα φακελώνονται αυτά που ψωνίζεις μέσω των διαφόρων καρτών που προσφέρουν τα σούπερ μάρκετ - και μιλάω γιατί ΞΕΡΩ )

Και στην τελική ok ...... αθώος είμαι δε με νοιάζει

Αλλά κατά πόσο γουστάρετε να γράφετε "Σ'αγαπώ" σε ένα μήνυμα και να το διαβάζει η κυρία Τάδε που είναι στην τάδε δημόσια υπηρεσία ?

Το θέμα είναι ότι θα το πάρουμε χαμπάρι όταν θα είναι αργά

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με πειραζει!

δεν εχω κατι να κρυψω..ουτε απο καποιον να κρυφτω..

ουτε νομιζω οτι απειλουμαι απο καποιον

σκεφτητε τις ζωες που χαθηκαν στα τρομοκρατικα χτυπηματα...:(

μονο στην κρεβατοκαμαρα μου δεν θελω να μπουν ...;)

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με πειραζει!

δεν εχω κατι να κρυψω..ουτε απο καποιον να κρυφτω..

ουτε νομιζω οτι απειλουμαι απο καποιον

σκεφτητε τις ζωες που χαθηκαν στα τρομοκρατικα χτυπηματα...:(

μονο στην κρεβατοκαμαρα μου δεν θελω να μπουν ...;)

 

Κλασσική άποψη που μας κάνει να αφηνόμαστε σε ότι κάνουν χωρίς να μας νοιάζει

Ξέρεις πόσοι αθώοι μπορεί να μπλεχτούν ?

Και εδώ είμαστε και θα το δεις , μόνο οι τρομοκράτες δεν θα πάψουν να κάνουν κακό

Οσο για την κρεβατοκάμαρα ........ καλά μη παίρνεις κ όρκο

Εχουν και κάμερα τα κινητά πλέον :p

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κρεβατοκάμαρα ........ καλά μη παίρνεις κ όρκο

Εχουν και κάμερα τα κινητά πλέον :p

 

ε τοτε εκει θα εχω προβλημα γιατι ...παραμιλαω στον υπνο μου και καμια

φορα ροχαλιζω αν ειμαι πολυ κουρασμενη

ρεζιλι θα γινω στους ανθρωπους...

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα νεα διαβατηρια εχουνε τσιπακι

με ηλεκτρονικα αποτυπωματα και στοιχεια της ιριδας του ματιου. απο

αυτα δεν μπορει να καταλαβει καποιος ποσο πινεις, ποτε θα πεθανεις

ή αν εισαι ομοφυλοφιλος. τα στοιχεια αυτα επισης σε καμμια περιπτωση

δεν ειναι προσωπικα σου δεδομενα. Αν τωρα εσυ ξερεις οτι οι ασφαλιστικες

θα εχουν αυτα τα στοιχεια, γιατι δεν μας λες που το εμαθες για να

ξερουμε. σου λεω ομως οτι και να το ηξεραν απο ο,τι ξερω εγω δεν

μπορουν με βαση τους νομους να αρνηθουν παροχη υπηρεσιων.επισης,

επειδη λειτουργουμε σε ανταγωνιστικη οικονομια να ξερεις οτι οπου

υπαρχει ζητηση θα υπαρξει και προσφορα.

 

για εμενα προκειται για μια περιπτωση αναβαθμισης της ασφαλειας. επειδη

οι παλιοι τροποι ειναι πιο ευκολο να αντιγραφουν τα κρατη καταφευγουν σε

πιο εξελιγμενες μεθοδους. ιδιωτικες εταιριες χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους απο τοτε που η τεχνολογια το εκανε εφικτο.δηλαδη αυτο που λεω ειναι τοσο παραλογο που πρεπει αμεσως να καταφυγουμε σε θεωριες συνομωσιας?

 

επισης, για τις τηλεφωνικες συνομιλιες. αν εχεις την αποψη οτι ειναι καποιος δημοσιος υπαλληλος και διαωαζει ολα τα sms εισαι μαλλον λαθος. τα στοιχεια αυτα καταγραφονται ηλεκτρονικα και χρησιμοποιουνται μονο αν το νουμερο αυτο απασχολησει τις αρχες. σκεψου οτι μονο μεσα στις μερες των γιορτων σταλθηκαν καμμια 200.000.000 sms, αρα ειναι αδυνατο να ελεγχουν απο ανθρωπους. μην μιλησω για τα email και τις τηλεφωνικες συνομιλιες.

 

το γεγονος που αναφερεις για τους πακιστανους εγινε τωρα που δεν υπαρχουν τετοια συστηματα ακομα. αρα δεν βλεπω συνδεση με το θεμα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα νεα διαβατηρια εχουνε τσιπακι

με ηλεκτρονικα αποτυπωματα και στοιχεια της ιριδας του ματιου. απο

αυτα δεν μπορει να καταλαβει καποιος ποσο πινεις, ποτε θα πεθανεις

ή αν εισαι ομοφυλοφιλος. τα στοιχεια αυτα επισης σε καμμια περιπτωση

δεν ειναι προσωπικα σου δεδομενα. Αν τωρα εσυ ξερεις οτι οι ασφαλιστικες

θα εχουν αυτα τα στοιχεια, γιατι δεν μας λες που το εμαθες για να

ξερουμε. σου λεω ομως οτι και να το ηξεραν απο ο,τι ξερω εγω δεν

μπορουν με βαση τους νομους να αρνηθουν παροχη υπηρεσιων.επισης,

επειδη λειτουργουμε σε ανταγωνιστικη οικονομια να ξερεις οτι οπου

υπαρχει ζητηση θα υπαρξει και προσφορα.

 

για εμενα προκειται για μια περιπτωση αναβαθμισης της ασφαλειας. επειδη

οι παλιοι τροποι ειναι πιο ευκολο να αντιγραφουν τα κρατη καταφευγουν σε

πιο εξελιγμενες μεθοδους. ιδιωτικες εταιριες χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους απο τοτε που η τεχνολογια το εκανε εφικτο.δηλαδη αυτο που λεω ειναι τοσο παραλογο που πρεπει αμεσως να καταφυγουμε σε θεωριες συνομωσιας?

 

επισης, για τις τηλεφωνικες συνομιλιες. αν εχεις την αποψη οτι ειναι καποιος δημοσιος υπαλληλος και διαωαζει ολα τα sms εισαι μαλλον λαθος. τα στοιχεια αυτα καταγραφονται ηλεκτρονικα και χρησιμοποιουνται μονο αν το νουμερο αυτο απασχολησει τις αρχες. σκεψου οτι μονο μεσα στις μερες των γιορτων σταλθηκαν καμμια 200.000.000 sms, αρα ειναι αδυνατο να ελεγχουν απο ανθρωπους. μην μιλησω για τα email και τις τηλεφωνικες συνομιλιες.

 

το γεγονος που αναφερεις για τους πακιστανους εγινε τωρα που δεν υπαρχουν τετοια συστηματα ακομα. αρα δεν βλεπω συνδεση με το θεμα.

λες απο την στιγμη που τα εχει το διαβατηριο σου να μην τα εχει η αστυνομια?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λες απο την στιγμη που τα εχει το διαβατηριο σου να μην τα εχει η αστυνομια?

φυσικα και θα τα εχει. οπως εχει και τωρα τα συμβατικα αποτυπωματα,

τον αριθμο κυκλοφοριας σου, και πληροφοριες του τυπου αν εχεις απασχολησει τις αρχες.

δεν καταλαβα την ερωτηση σου. μα ο σκοπος ειναι να τα εχει η αστυνομια, αλλιως πιο το νοημα?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

ok Στείλε δέκα mails με τη λέξη βόμβα μπόμπα και όλα τα σχετικά

Βάλε και κάνα ταλιμπάν μέσα . Στείλε κάμποσα sms με κάποια λέξη Μπους και μία από τις παραπάνω και βλέπω σε λίγο καιρό να χτυπάνε τη πόρτα τίποτα μυστικοί πράκτορες :p

 

Anyway το θέμα είναι κατά πόσο στο όνομα της αντιτρομοκρατίας χάνουμε εμείς την ελευθερία μας

Το αίσθητήριο μας έχει ατονίσει και δεν μας νοιάζει αν παρακολουθούμαστε όλοι σαν να έχουμε διαπράξει έγκλημα

Και το αστείο της υπόθεσης ? πως μόνο τρομοκράτες δεν θα πιάνουν αλλά άντε κάνα κλέφτη

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα τα εχει. οπως εχει και τωρα τα συμβατικα αποτυπωματα,

τον αριθμο κυκλοφοριας σου, και πληροφοριες του τυπου αν εχεις απασχολησει τις αρχες.

δεν καταλαβα την ερωτηση σου. μα ο σκοπος ειναι να τα εχει η αστυνομια, αλλιως πιο το νοημα?

αφου τα εχει η αστυνομια που ειναι η βασικη υπηρεσια προστασιας φαντασου η ευπ και κατι αλλες υπηρεσιες στον κοσμο τι θα εχουν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ok Στείλε δέκα mails με τη λέξη βόμβα μπόμπα και όλα τα σχετικά

Βάλε και κάνα ταλιμπάν μέσα . Στείλε κάμποσα sms με κάποια λέξη Μπους και μία από τις παραπάνω και βλέπω σε λίγο καιρό να χτυπάνε τη πόρτα τίποτα μυστικοί πράκτορες

σκεψου εσυ να τα γραφει καποιος που πραγματικα ετοιμαζεται να ανατιναξει την πλατεια συνταγματος και να τον σταματησουν εγκαιρα χαρην σε αυτες τις μεθοδους. :rolleyes:

επισης εγω δεν ειπα οτι δεν ψαχνονται , μπορει να παρακολουθουνται και τα κειμενα (αν και οχι ακομα ισως στην ελλαδα) αλλα απο ηλεκτρονικο υπολογιστη. αρα για εμενα δεν υπαρχει προβλημα.

 

Anyway το θέμα είναι κατά πόσο στο όνομα της αντιτρομοκρατίας χάνουμε εμείς την ελευθερία μας

Το αίσθητήριο μας έχει ατονίσει και δεν μας νοιάζει αν παρακολουθούμαστε όλοι σαν να έχουμε διαπράξει έγκλημα

δεν παρακολουθουμαστε ολοι, απο που προκυπτει αυτο? σιγουρα παντως οχι απο τα 2 λινκς που εδωσες στην αρχη.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα έχει πολύ "πλάκα".

Πλύν του woudoulis, οι υπόλοιποι (οι σχεδόν όλοι) καρφί δεν τους καίγεται, όλα τα θεορούν φυσιολογικά και απαιμπωλούν τα στοιχειώδη περι ελευθερίας και βούλησης. Ο big brother τους καλαρέσει.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου εσυ να τα γραφει καποιος που πραγματικα ετοιμαζεται να ανατιναξει την πλατεια συνταγματος και να τον σταματησουν εγκαιρα χαρην σε αυτες τις μεθοδους. :rolleyes:

.

 

Γιατί πιστεύεις εσύ πως όσοι θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο θα το κανονίσουν πλέον με κανονικό sms ?

SakisPlayer δυστυχώς δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ούτε εγώ καν ο ίδιος πόσο κακό είναι αυτό που συμβαίνει

Μέχρι πρότινος μιλούσαμε για χούντα και δικτατορία και ελευθερία

Τώρα ....... έτσι και σκάσει κάνας δικτάτορας να δεις πως θα μας μαζέψει όλους και θα μας χωρίσει ανά κατηγορίες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα έχει πολύ "πλάκα".

Πλύν του woudoulis, οι υπόλοιποι (οι σχεδόν όλοι) καρφί δεν τους καίγεται, όλα τα θεορούν φυσιολογικά και απαιμπωλούν τα στοιχειώδη περι ελευθερίας και βούλησης. Ο big brother τους καλαρέσει.

τι σχεση εχει ο big brother?καταλαβες τι συζηταμε τοση ωρα?

δηλαδη, οι ταυτοτητες θα εμεναν οπως ειναι τωρα για παντα?

 

Γιατί πιστεύεις εσύ πως όσοι θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο θα το κανονίσουν πλέον με κανονικό sms

αυτο ειναι ασχετο . εσυ ανεφερες πρωτος τα sms

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα εδω μαθατε οτι ετοιμαζεται η υποδομη να μας παρακολουθει ο Μεγαλος αδερφος απο τις ιστοσελιδες μεχρι τα γραπτα μηνυματα, δηλαδη οτι γραφεται κι εδω μεσα θα καταγραφεται αμα το θελησουν...εμεις ως πολιτες τι κανουμε ,ειμαστε τελικα ολοι υποπτοι τρομοκρατιας?
Link to comment
Share on other sites

Αν είστε εντάξει με τον εαυτό σας (όλοι μας), τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το αν μας παρακολουθεί κάποιος-α με όποιο τρόπο και αν έχει επιλέξει.

 

Πάρτε παράδειγμα το "σπίτι μας" (http://www.myphone.gr) :rolleyes:

Πιστεύετε ότι παρακολουθήστε από εδώ; (η Ip)

 

Όλο το θέμα λύνεται εύκολα (για να κοιμόμαστε ήσυχοι), αν εμπιστευόμαστε τους ανθρώπους που έχουμε "δίπλα" μας...

 

Φυσικά και υπάρχει εκείνο το ερώτημα που πάντα αναφέρει: "μπορεί και να με παρακολουθούν".

 

Αν όμως, ότι κάνω είναι νορμάλ, μέσα στους νόμους (ανθρώπινους και νομικούς νόμους), γιατί να σκάω για το αν κάποιος "χάνει τον χρόνο του για να με παρακολουθεί;". Αν έχω να φοβηθώ κάτι, τότε... πρόβλημα μου γενικώς (θα φοβούμουν και την σκιά μου πριν από 500 χρόνια, όχι κάποιον hacker τώρα).

 

Το παιχνίδι με τα ηλεκτρονικά μέσα, το φτιάξαμε εμείς οι ίδιοι. Οι "κατασκευαστές" απλά μας έδωσαν τα μέσα και εμείς κάνουμε χρήση αυτών.

Αν θέλουμε τα χρησιμοποιούμε. Αν δεν θέλουμε, τότε αντί να πάρουμε τηλέφωνο τον γείτονα που μένει στην απένταντι οικοδομή, πηγαίνουμε με τα πόδια να πιούμε και έναν καφέ :X

 

Η ίδια λογική ισχύει και για την ταυτότητα. Είναι και για καλό, αλλά και για κακό. Όπως το δει ο καθένας. Ανάλογα "με εμάς", θα προχωρίσει και αυτό το θέμα, όπως τόσα άλλα.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω άρθρο είναι από την καθημερινή

Οπότε μη κοροιδέψετε εμένα αν διαφωνήσετε

======================================

Περί βιομετρικών ελέγχων παρακολούθησης μέσω μικροτσιπ κτλπ

 

Eκτός της παρακολούθησης προϊόντων, η ραδιοσυχνική αναγνώριση βρίσκει... λαμπρό πεδίο εφαρμογής στην παρακολούθηση και τον έλεγχο των μετακινήσεων ανθρώπων μέσω της τοποθέτησης μικροτσίπ στα νέα διαβατήρια. Oι αμερικανικές αρχές προσανατολίζονται να ξεκινήσουν την τοποθέτηση RFID ετικετών στα διαβατήρια τον Δεκέμβρη του 2005, με προοπτική ένα χρόνο μετά, όλα τα νέα διαβατήρια να διαθέτουν μικροτσίπ 64 KB προκειμένου μελλοντικά να «φιλοξενήσουν» βιομετρικά στοιχεία, όπως το αποτύπωμα της ίριδας του ματιού και το ψηφιακό αποτύπωμα του αντίχειρα. Aντίστοιχη προοπτική υπάρχει και για τα ελληνικά διαβατήρια, τα οποία θα έχουν τις προδιαγραφές ώστε να ενσωματώσουν μελλοντικά ηλεκτρονικούς αισθητήρες.

 

Υποκλοπή πληροφοριών

 

Mιλώντας στην «K» για την τεχνολογία αυτή στα προσωπικά έγγραφα, ο προϊστάμενος της Yπηρεσίας Aσφαλείας και Πρόληψης Διακινδύνευσης του OTE και αντιπρόεδρος του Eλληνικού Φορέα Πρόληψης Tηλεπικοινωνιακής Aπάτης κ. Mιχάλης Mαβής προειδοποιεί: «Kαθώς το περιεχόμενο που είναι αποθηκευμένο στο μικροτσίπ δεν θα είναι κρυπτογραφημένο, θα μπορεί όποιος επιθυμεί να υποκλέψει το μήνυμα αλλά και ακολούθως να εισβάλει στη βάση δεδομένων, η οποία θα περιλαμβάνει μια σειρά από ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Oι RFID δέκτες πωλούνται ελεύθερα στο εμπόριο. Aν κάποιος διαθέτει μια τέτοια συσκευή θα μπορεί να παρακολουθεί τις κινήσεις κάποιου και να αποσπά τις πληροφορίες που περιέχει το διαβατήριο ή η ταυτότητα. Πρόκειται για μια πολύ χρήσιμη τεχνολογία που όμως υπό προϋποθέσεις μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ιδιωτικότητά μας». Oι ίδιοι οι Aμερικανοί πολίτες εξάλλου εκφράζουν φόβους ότι όταν βρίσκονται στο εξωτερικό οι τρομοκράτες θα μπορούν να γνωρίζουν εξ αποστάσεως την εθνικότητά τους με αποτέλεσμα να είναι περισσότερο εκτεθειμένοι στην τρομοκρατική απειλή.

 

Ανησυχούν οι Αρχές

 

Oι παραπάνω κίνδυνοι θέτουν σε εγρήγορση τις Aρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων των πολιτών, μεταξύ των οποίων και τη δική μας Aρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Xαρακτήρα. Πρόσφατα εξέδωσαν κοινή απόφαση στην οποία εκφράζουν την ανησυχία για την εξάπλωση της RFID τεχνολογίας. Eνδεικτικά αναφέρουν ότι θα είναι πλέον εφικτή η παρακολούθηση της καταναλωτικής συμπεριφοράς και άρα του τρόπου ζωής των πολιτών, των μετακινήσεών τους (μέσω των ηλεκτρονικών εισιτηρίων), αλλά και των ιδιαιτεροτήτων τους, ακόμη και των ασθενειών (μέσω της αγοράς φαρμάκων) από τις οποίες πάσχουν!α

 

 

 

Copyright: http://www.kathimerini.gr

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω άρθρο είναι από την καθημερινή

Οπότε μη κοροιδέψετε εμένα αν διαφωνήσετε

 

το παρακατω αρθρο προυποθετει οτι οπου παμε θα εχουμε μαζι μας

το διαβατηριο...πραγμα που δεν ισχυει. επισης πεφτει σε λογικα

ατοπηματα. για παραδειγμα το οτι θα μπορει καποιος να δει οτι εισαι

μεσα σε ενα φαρμακειο απο το στιγμα του τσιπ, δεν σημαινει οτι

θα μπορει να δει και τι αγορασες.

στην ουσια η αστυνομια μπορει πολυ πιο ευκολα να βρει το στιγμα

σου και ακριβως τι αγορασες ακολουθοντας την κινηση της πιστωτικης

καρτας. κατι τετοιο συμβαινει σε χωρες οπου το ρευστο χρημα χρησιμοποιειται

πολυ σπανια (οπως οι ΗΠΑ) τα τελευταια 10 χρονια τουλαχιστον, χωρις

τα μοιραια αποτελεσματα που λετε παραπανω.

 

Ξέρω πολύ καλά το θέμα και το γενίκευσα κιόλας. Και καλά έκανα. Ολα ειναι εν συναρτηση. Αλλιώς, ζήστε σε εναν γυάλινο κόσμο με μπόλικο παραμύθιασμα και ωχαδερφισμό

ο τροπος που κανεις συζητηση δειχνει μαλλον οτι δεν ξερεις και παρα πολλα. μπαινεις γραφεις μια σειρα που δεν κολλαει πουθενα, και μειωνεις και τους υπολοιπους με απολυτες αποψεις του τυπου 'οσοι δεν συμφωνειτε μαζι μου ζειτε σε ενα γυαλινο κοσμο'.

μηπως σου εχει μεινει φοβια απο τοτε που σε βρηκε ο ovelix στο ιντερνετ, και

βλεπεις bigbrother παντου?:rolleyes:

στην τελικη πες μας τι ξερεις να μαθουμε και εμεις. μονο μη γραψεις κεφαλαια και θολωσει το γυαλι.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε ασφάλεια; Τότε χρησιμοποιήστε κρυπτογραφία, τα εργαλεία υπάρχουν (PGP, GPG κ.α.) και τα καταφέρνουν αρκετά καλά.

 

Από εκεί και πέρα κάθε σύστημα που βασίζεται σε ταύτιση μοτίβων (λέξεις κλειδιά κτλ.) είναι εξ’ ορισμού άχρηστο αφού μπορεί πανεύκολα να παρακαμφθεί.

 

Απλά χρειάζεται μια συμφωνία πως από εδώ και πέρα όλοι μα όλοι θα απαιτούμε ή θα χρησιμοποιούμε κρυπτογραφία παντού (Voice, Data κ.α.) και μιλάμε για κρυπτογραφία των 2048 bits και άνω ;)

 

Το GSM για παράδειγμα κρυπτογραφεί μόλις στα 40bit (και λιγότερο λόγο A5/1 implementation αν θυμάμαι καλά -στο America A5/2 ακόμα λιγότερα Bits..), σήμερα οποιοδήποτε μοντέρνο ή λιγότερο μοντέρνο PC μπορεί να σπάσει τέτοια κρυπτογραφήματα. . .

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα συμφέροντα και η τρομοκρατια προωθουν τις κυβερνήσεις στην παρακολούθηση των κινήσεων μας.

Απο την άλλη σκέφτομαι το εξής: Αν ήμουν κανας εγκληματίας οκ... δεν θα με συνέφερε να με παρακολουθουν.

Αν όμως είμαι ένας κανονικός πολίτης τι με νοιάζει; Εμένα θα κάτσουν να παρακολουθήσουν; Αυτοί θα έχουν data για τους κατοίκους ολόκληρου του πλανήτη. Τίμη μου αν ασχοληθουν μαζί μου. :)

Στην Ελλάδα του λαδώματος το πολυ πολυ να λαδώνουν οι Μεσημεριανες εκπομπές τον 'big brother' για να τους δίνει πληροφορίες για τους Celebrities.:p

 

Και μία ερώτηση. Ποιός είναι ο αδελφός του μεγάλου αδελφού; :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα συμφέροντα και η τρομοκρατια προωθουν τις κυβερνήσεις στην παρακολούθηση των κινήσεων μας.

Απο την άλλη σκέφτομαι το εξής: Αν ήμουν κανας εγκληματίας οκ... δεν θα με συνέφερε να με παρακολουθουν.

Αν όμως είμαι ένας κανονικός πολίτης τι με νοιάζει; Εμένα θα κάτσουν να παρακολουθήσουν; Αυτοί θα έχουν data για τους κατοίκους ολόκληρου του πλανήτη. Τίμη μου αν ασχοληθουν μαζί μου. :)

Στην Ελλάδα του λαδώματος το πολυ πολυ να λαδώνουν οι Μεσημεριανες εκπομπές τον 'big brother' για να τους δίνει πληροφορίες για τους Celebrities.:p

 

Και μία ερώτηση. Ποιός είναι ο αδελφός του μεγάλου αδελφού; :)

 

Ο Ωχαδερφισμός σε όλο του το μεγαλείο .........

 

Οσο το περί φαρμακείου και τι φαρμάκου αγόρασες

Αν πετύχαινε το πλήρες φακέλλωμα βάση του εμφυτευμένου μικροτσίπ ώστε να λειτουργεί το χεράκι μας σαν κάρτα αγορών αναλήψεων υγείας διαβατηρίου ταυτότητας κτλπ τότε θα ήξεραν και τι αγοράσαμε

Προς το παρών διασταυρώσεις κάνουν και ένοια σου από τις πιστωτικές ξέρουν και τι αγόρασες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...