Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή κάμερα έχει το realme 7 pro αλλά κοστίζει λίγο παραπάνω. Μετά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το poco x3

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το Nokia 8.3 υπάρχει άλλο τηλέφωνο Android One στην ελληνική αγορά που να υποστηρίζει 5G;
it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω την άποψη σας.... Είχα πάρει καινούργιο το iPhone 11 64gb και το είχα πουλήσει χωρίς να με ενοχλεί κάτι συγκεκριμένο αλλά κυρίως λόγο του ότι πρώτη φορά σε ios και με ζόρισε μετά πήρα το Huawei p40pro καινούργιο αλλά κάποια πράγματα δεν μου αρέσουν όπως δεν μπορείς να μιλάς στο κινητό και να γράφει η κάποιες σοβαρές ελλείψεις εφαρμογών και σκέφτομαι να γυρίσω πάλι πίσω στο iPhone 11 αλλά μεταχειρισμένο λόγο χρημάτων εσύ τι προτείνεις να κάνω? Έχω περάσει κανονικά στο p40pro το YouTube vanced και gspace για Πειραιώς κυρίως... Θα εκτιμούσα την άποψη σου! Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα από τα δύο κινητά για δεύτερο από το γνωστό κινέζομάγαζο banggood το μεν πρώτο έχει 95 ευρώ περίπου το δεύτερο 145 ευρώ στην έκδοση 4gbram 64GB. Τι γνώμη έχετε? Με ενδιαφέρει αρκετά το μέγεθος και το βάρος. Edited by thursday6
Link to comment
Share on other sites

Note 10 να πάρεις.

Νεότερη συσκευή και αρκετά καλύτερη απ' το 9

Βέβαια η διαφορά είναι ~50€, οπότε αν δε σε πειράζει το χτυπάς ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό se της συντρόφου μου έσπασε οθόνη και μαζί με μπαταρία μάλλον η επισκευή δεν συμφέρει αφού είναι πολύ παλιό κινητό.

 

Το se 2020 το αποκλείω προσωπικά λόγω μπαταρίας.

 

Το mi 9t pro μου της φαίνεται μεγάλο όποτε θα πήγαινε σε κάτι το πολύ στο ίδιο μέγεθος (6.3 ιντσες χωρίς πολλά μπεζελς).

 

Έψαξα gsmarena κινητά που βγήκαν τα τελευταία 2 χρόνια και δεν βρήκα κάτι αξιόλογο και όχι πολύ ακριβό (iphone 12 mini ).

 

Θα ήθελα να έχει αμολεντ αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Καλή μπαταρία και σχετικά καλές φωτογραφίες (του δικού μου της φαίνονται αρκετά καλές όποτε θα έλεγα δεν έχει τρελές απαιτήσεις).

 

Μόνο αν βάλω 3 χρόνια μου βγαζει κάτι ενδιαφέρον:

Mi 9 se και στο πιο ακριβό galaxy s10e.

 

Μου ξέφυγε κάτι ;

Λέτε το iPhone se 2020 να μην είναι τόσο κακό σε μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τη κατηγορία compact flagship την έχω αναλύσει έως αηδιας

Το se 2020 δυστυχώς έχει κακή μπαταρία

Ίδιες διαστάσεις με το mi 9 se έχει και το iphone 12, όπως επίσης και το σύντομα διαθέσιμο και πολύ καλό asus zenphone 8 ( τσεκαρε το)

Επίσης compact θεωρούνται και το xperia 5 ii (αν και μεγάλο σε μήκος είναι αρκετά στενό και βολεύει στη χρήση με ένα χέρι) όπως επίσης και το επερχόμενο σε λίγο διάστημα xperia 5 iii

 

Κάτι άλλο άξιο αναφοράς κατά εμέ δεν υπάρχει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

S20 ή s21 τίποτα άλλο αξιόλογο δεν κυκλοφορεί με χαρακτηριστικά flagship.

Το s21 με την προσφορά που τρέχει (-150 ευρώ) και με πιθανή έκδοση τιμολογίου είναι ένα εξαιρετικό κινητό σε μαζεμένες διαστάσεις.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

500 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6 και άνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δεν έχω πρόβλημα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Επιθυμητά τα dual και nfc αλλά όχι απαραίτητα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν έχω ασχοληθεί με φλασάρισμα και δεν νομίζω να το κάνω τώρα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Πρώτα καλή οθόνη και μετά ο ήχος

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Redmi note 7 pro

 

Με ενδιαφέρει κυρίως η πολύ καλή λήψη φωτογραφιών και λιγότερο το βίντεο.

Θα ήθελα να αποφύγω xiaomi όχι γιατί είχα κάποιο παράπονο αλλά για την αλλαγή.

Το μπάτζετ αρχικά ήταν χαμηλότερο αλλά ανέβηκα στα 500 για να υπάρχουν περισσότερες επιλογές. Αν υπάρχει κάτι καλό με λιγότερα εννοείται θα προτιμηθεί, αλλά και αντίθετα αν με λίγο περισσότερα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές μπορώ να ανέβω.

Link to comment
Share on other sites

Σε μέγεθος iPhone 12 είναι το Asus zenphone 8.

 

Αυτό σκεφτόμουν να προτείνω και εγώ. Φαίνεται φοβερό. Το θέμα είναι πότε και πόσο θα έρθει

Link to comment
Share on other sites

500-600 θα είναι η τιμή του.

Αναμένω όταν και αν φτάσει στα 300-400...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[/color]

500-600 θα είναι η τιμή του.

Αναμένω όταν και αν φτάσει στα 300-400...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Το έχω δει εδώ και μερικές μέρες σε διάφορα reviews και έχω κολλήσει. Αυτό που δεν ξέρω για την Asus είναι τη υποστήριξη προσφέρει στα κινητά της. Τι παίζει με τις αναβαθμίσεις; θα δώσει δύο τρία τουλάχιστον μεγάλα updates και τακτικές ενημερώσεις ασφαλείας ή τρέχα γύρευε....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδεα, αλλά μόνο και μόνο για το μέγεθος το θελω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως τώρα;;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μια χαρά είναι και τα δύο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω τον οδηγό:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

300€, ελαστικά

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6" περίπου

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Καλύτερα με εγγύηση εταιρείας, εκτός αν δε βγαίνει το κόστος οπότε συζητάω τα πάντα

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Μένω Χαλκίδα

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Όχι dual, ράδιο, IR. NFC ευπρόσδεκτο, αλλά όχι απαραίτητο

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι και καλύτερα όχι, αν και το έχω κάνει κατ'επαναληψη.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλή οθόνη σίγουρα ναι.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα. Βαρύ gaming δε με ενδιαφέρει.

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Le Max 2

 

Ένα πρώτο φιλτράρισμα στο Σκρουτζ μου έβγαλε το Redmi Note 10 Pro και το Galaxy M31, αλλά δεν έχω ιδέα ποια είναι η πραγματική τους απόδοση σε φωτογραφία. Εννοείται ότι δεν περιορίζομαι σε αυτά τα δύο.

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site που να εξετάζει το κομμάτι της απόδοσης των smartphones στη φωτογραφία και το βίντεο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου,

 

Έχοντας μπουχτίσει πια από τα μεγάλα κινητά, ψάχνω να πάρω ένα κάπως πιο μαζεμένο κι εδώ είναι που θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Εκείνο που ζητάω είναι να έχει έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή, πολύ καλή κάμερα και τιμή γύρω στα €300-€350max (μεταχειρισμένο).

Μετά από έρευνα που έκανα, διεπίστωσα ότι οι επιλογές που έχω είναι πολύ περιορισμένες, όχι μόνο λόγω του budget αλλά και γιατί τα αξιοπρεπή μικρά κινητά σπανίζουν πλέον.

Έχω καταλήξει σε Google Pixel 4a και Huawei P30. Έριξα και μια ματιά στα S9 και HTC U12+ αλλά είναι πλέον κινητά 3ετίας και δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα να προβώ σε μία τέτοια αγορά.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για τα 2 προαναφερθέντα κινητά, καθώς κι ενδεχόμενες δικές σας προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Xiaomi mi 10tpro από μαγαζί επίσημο μεταπωλητή της xiaomi στα 500€ λόγω εγγυήσης και δόσεων μεσω πιστωτικής...σε αυτά τα λεφτά(ή και λίγο παραπάνω) υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο ώστε να αξίζει και να απορρίψω το μοντέλο της xiaomi??? Άπό xiaomi δύο κινητά είχα αλλά ήταν πραγματικά "σκυλιά" και έχω πολύ καλή εμπειρία...εάν όμως υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά από μαγαζί με άτοκες δόσεις κάτι πολύ καλύτερο θα ήθελα να μου γράψετε καμιά άποψη....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες καλυτερες καμερες και οθονη amoled υπαρχει το samsung s20 fe 5g. Το samsung επισης ειναι αδιαβροχο και εχει και ασυρματη φορτιση
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Poco f3. Αισθητά ανώτερο του 10t pro υστερεί λίγο σε κάμερα αλλά λύνεται με gcam. Θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα η τιμή του έπεσα αρκετά τον τελευταίο καιρό Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Poco f3. Αισθητά ανώτερο του 10t pro υστερεί λίγο σε κάμερα αλλά λύνεται με gcam. Θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα η τιμή του έπεσα αρκετά τον τελευταίο καιρό Ελλάδα.

 

H καμερα του poco δεν εχει OIS με οτι αυτο σημαινει ... οι φωτογραφιες του ειναι χειροτερες και απο του περσινου f2 pro.. η gcam βελτιωνει τα πραγματα αλλα δεν το κανει ισαξιο...αισθητα ανωτερο δεν θα το χαρακτηριζα με τιποτα...vfm ναι...με υποχωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...