Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Iδια τιμή και η vodafone και αμέσως σχεδόν μη διαθέσιμο. Και το 10T lite το έχουν πλέον προσφορά στα 299 απο 349 τα καταστήματα Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινητό για τη γυναίκα μου σε αντικατάσταση ενός αρχαίου Samsung J7.

 

1) μέχρι 250 ευρω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε - δεν υπαρχει προβλημα

3) Αγορα απο Ελλάδα - Αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος

4) Το θέλουμε dual? - οχι

5) ραδιόφωνο οπωσδηποτε

6) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής:1 κάμερα, 2 ταχύτητα, 3 αυτονομία

 

Για χρήση social media, μουσική απο ραδιοφωνο και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαριστημένος κάτοχος το galaxy S10 lite.

Με την αναβάθμιση που πήρε σε Android 11 και διόρθωσε κάποιες παιδικές ασθένειες, έχει απογειώθει.

 

Θέλω να το δώσω στον αδερφό μου και να πάρω κάτι που να μοιάζει στα χαρακτηριστικά, μέχρι 300 ευρώ αν γίνεται.

Οθόνη: 6.5 ίντσες και πάνω. Θα προτιμούσα amoled, αν και δεν θα με χάλαγε και μια καλή ips.

Επεξεργαστή αρκετά γρήγορο και μάλλον snapdragon.

Σχετικά καλή αυτονομία και γρήγορη φόρτιση.

Κάμερες απλώς καλές. Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι φωτογραφίες

Σίγουρα fm radio και nfc

 

Κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το a 52 της samsung;

Το A52 5G προφανώς δεν είναι ακόμη διαθέσιμο στην Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xiaomi mi 10 lite

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ καλή πρόταση. Στα πολυ σοβαρά υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Με καμμία 20€ παραπάνω παίρνεις κάμερα ισάξια ναυαρχιδων.realme 7 pro.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με καμμία 20€ παραπάνω παίρνεις κάμερα ισάξια ναυαρχιδων.realme 7 pro.

Σ ευχαριστω αλλά θέλω οπωσδήποτε να έχει ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

To A51 της μητέρας μου έχει τραγική μπαταρία, κάτι που το έχω ακούσει και από άλλους με αυτή τη συσκευή.

(Σε γενικές γραμμές, μετάνιωσα που δεν της πήρα ένα Redmi με καλύτερα χαρακτηριστικά και χαμηλότερη τιμή)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας αρέσει να ανοίγετε θέματα κάθε μέρα? Το φόρουμ είναι για να βοηθάει ο ένας τον άλλο, όχι για να περνάμε την ώρα μας αν δεν έχουμε τίποτα άλλο να κάνουμε, στον ts αναφέρομαι

Πριν 2-3 μέρες δεν ξεκίνησες άλλο θέμα για αλλαγή του s10 με το poco?

Ξέρεις ότι με 300 ευρώ ΔΕΝ παίρνεις καλύτερο κινητό από αυτό που έχεις?

Αποφασίστε πρώτα οι ίδιοι τι θέλετε και μετά ρωτήστε και στο φόρουμ

Επίσης καλό θα ήταν να συνεχίσεις στο θέμα που άνοιξες και όχι να δημιουργείς νέα

Αυτα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας αρέσει να ανοίγετε θέματα κάθε μέρα? Το φόρουμ είναι για να βοηθάει ο ένας τον άλλο, όχι για να περνάμε την ώρα μας αν δεν έχουμε τίποτα άλλο να κάνουμε, στον ts αναφέρομαι

Πριν 2-3 μέρες δεν ξεκίνησες άλλο θέμα για αλλαγή του s10 με το poco?

Ξέρεις ότι με 300 ευρώ ΔΕΝ παίρνεις καλύτερο κινητό από αυτό που έχεις?

Αποφασίστε πρώτα οι ίδιοι τι θέλετε και μετά ρωτήστε και στο φόρουμ

Επίσης καλό θα ήταν να συνεχίσεις στο θέμα που άνοιξες και όχι να δημιουργείς νέα

Αυτα

Έχεις δίκιο σε όλα, όσα γράφεις. Πραγματικά είναι λάθος μου και δείχνει ότι ήμουνα μπερδεμένος και ότι χρειαζόμουν να πάρω μια γρήγορη απόφαση.

Μακάρι ένας moderator να τα κλειδώσει και να τα διαγράψει και τα δύο θέματα.

Τι άλλο να κάνω; Ειμαι στο φόρουμ από το 2005 και δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί άλλη φορά. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

δε σε καλύπτει το 4g???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπαρχει περιπτωση ποτε να καταργηθει το 4g ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει μια έρευνα αγοράς αλλά θα ήθελα να δω αν μου ξεφεύγει κάτι.

 

Η δυσκολία μου στην επιλογή νέου κινητού είναι ότι όσες φορές είχα με AMOLED οθόνη είχα συνεχείς πονοκεφάλους και ερεθισμό στα μάτια, επομένως αποκλείονται τα περισσότερα κινητά της αγοράς. Ψάχνω λοιπόν με IPS οθόνη (δεν ξέρω μήπως ο συνδυασμός dc dimming με Amoled κάνει δουλειά επίσης)

 

Από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά θα ήθελα μια μπαταρία 4000mah και πάνω, ufs μνήμη και επεξεργαστή καλό αλλά όχι για παιχνίδια.

 

Η κάμερα με ενδιαφέρει πάρα πολύ επίσης.

 

Μέχρι τώρα έχω δει τα mi 10t lite και mi 10t pro και δεν ξέρω αν το pro αξίζει τα έξτρα χρήματα.. το budget είναι εκεί.. 300-400€ και αν χρειαστεί μπορεί να ανέβω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε ένα outsider.tcl 10 l.εχει τεχνολογία nextvision στην οθόνη.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Από τα 300 ευρώ μέχρι τα 540 του 10t pro είναι ένα πολύ μεγάλο εύρος, θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

Το αν αξίζει η όχι κάτι είναι σχετικό

Πολύ καλά vfm είναι το poco x3, και τα mi 10t σε διαφορετικό εύρος τιμών βέβαια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για poco x3 ή mi 10t lite ξεκίνησα αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου εμφανισιακά.. Αυτό που εννοώ είναι ότι αν βρω κάτι χωρίς PWM στην οθόνη θα ανέβαινα χωρίς δεύτερη σκέψη σε budget αλλά για αρχή το budget είναι 300-350€.

 

Τα υπόλοιπα που θέλω είναι wifi calling, χαμηλό sar και καλή κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κάτοχος του Mi Max 2, αγόρασα πρόσφατα το Poco X3 6/128 και δεν έμεινα ικανοποιημένη. Η μπαταρία του με νορμάλ χρήση δεν κρατάει ούτε μέρα, τα ηχεία του που λέει πως έχει 2 κλπ είναι πολύ χαμηλά. Η κάμερα αν και 64άρα, μέτρια, δυσκολεύεται πολύ να εστιάσει, για νυχτερινή λήψη με gcam και πάλι χάλια...

 

Κατά βάση θέλω ένα κινητό που να είναι σχετικά μεγάλο, λόγω του mi max 2 όλα μου φαίνονται λίγο μικρά...

Να κρατάει η μπαταρία του τουλάχιστον μέρα και να είναι γρήγορο. το poco x3 με 6gb ram και είναι αρκετά "αργό".

Δεν είναι πως είναι χάλια το κινητό, απλά αν είναι "έτσι" τώρα που είναι ολοκαίνουριο, σε 1 χρόνο θα είναι για πέταμα. Το mi max 2 το έχω 3 χρόνια και τώρα άρχισε να τα παίζει λίγο κι αυτό μάλλον γιατί άρχισε να μην μου φτάνει η μνήμη του (64+64).

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. θα δείξει... λιγότερο από 400€ μάλλον

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6,67" τουλάχιστον.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Θα δείξει... Ίσως από Ελλάδα για πιο γρήγορα, γιατί το Poco έκανε 1,5 μήνα να έρθει και υποτίθεται πως ερχόταν σε γραμμή προτεραιότητας.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα). Δεν με ενδιαφέρει αν και νομίζω πως τα πιο καινούρια κινητά πιάνουν ήδη 4g...

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δεύτερη σιμ δεν χρησιμοποιώ αλλά με ενδιαφέρει να παίρνει κάρτα μνήμης.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Θα προτιμούσα να έχει και ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καλή οθόνη ποιότητα χρώματα κλπ ναι. Καλός ήχος ειλικρινά και να έλεγα ναι, όσες φορές λένε για κάποιο κινητό πως έχει καλά ηχεία τελικά δεν έχει, οπότε ακούω μουσική από έξτρα ηχείο και έπαψα να ασχολούμαι με το ηχείο του κινητού.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, Αυτονομία, Κάμερα, Gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Mi Max 2 και πρόσφατα Poco X3 που πάει για πούλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είχες το poco x3? Η αυτονομία του είναι από τις καλύτερες. Τουλάχιστον έτσι λένε όλα τα reviews. Περίεργο...

Όσον αφορά τη ταχύτητα όπου και πάλι τα όσα λες με προβληματίζουν, δυστυχώς μέχρι τα 400 ευρώ δε θα βρεις κάτι συγκλονιστικά καλύτερο εκτός του realme x3 superzoom, το οποίο βέβαια πάλι το ηχείο του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όπως και η κάμερα του

Γενικά για να πας σε κάτι συνολικά καλύτερο θα πρέπει να ξεπεράσεις το 400αρι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είχες το poco x3? Η αυτονομία του είναι από τις καλύτερες. Τουλάχιστον έτσι λένε όλα τα reviews. Περίεργο...

Όσον αφορά τη ταχύτητα όπου και πάλι τα όσα λες με προβληματίζουν, δυστυχώς μέχρι τα 400 ευρώ δε θα βρεις κάτι συγκλονιστικά καλύτερο εκτός του realme x3 superzoom, το οποίο βέβαια πάλι το ηχείο του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όπως και η κάμερα του

Γενικά για να πας σε κάτι συνολικά καλύτερο θα πρέπει να ξεπεράσεις το 400αρι

 

Δεν είχα, έχω ακόμα. σκέφτομαι να το πουλήσω για να πάρω κάποιο άλλο. Το καλοκαίρι είχα για λίγο το rn9 pro και ο πούλησα κι εκείνο νομίζοντας πως θα βρω κάτι καλύτερο αλλά εκείνου η μπαταρία ας πούμε ήταν πολύ καλύτερη. κι εγώ με βάση τα reviews διάλεξα το poco x3.., αλλά η μπαταρία είναι μεγάλο θέμα. αν είναι ολοκαίνουριο κι απ' τις πρώτες μέρες δεν κρατάει ούτε μία μέρα, τότε πόσο καλή θεωρείτε? αν το χρησιμοποιήσω φουλ δλδ που θέλει 2 φορτίσεις μέσα στην μέρα ε τότε δεν θα θεωρώ πως πήρα καινούριο.. το mi max 2 μετά από 3 χρόνια τόσο κρατάει η μπαταρία του...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι τέτοια έλεγε και ένας άλλος συμφορουμιτης για το s10 lite, από περιέργεια πόση ώρα ενεργής οθόνης σου βγάζει σε μια φόρτιση? Για το poco μιλάω
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς για να σου απαντήσω... πες μου πως το βλεπω αυτό να σου πω... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείς, πόση ώρα περίπου το χρησιμοποιώ από 100% μέχρι να πάει ξανά στο 19%?

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις στο μενού της μπαταρίας θα πρέπει να σου έχει μια πληροφορία του τυπου χρόνος λειτουργίας της οθόνης
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...