Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα Xiaomi Mi A2 το οποίο δεν με έχει αφήσει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Εχει δει κανείς το Α70; Είναι καλυερο; Αξίζει; Αξίζει και σε καμερα;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μια βόλτα να το δεις και από κοντά.και για μένα το σαμυ παροτι στο παρελθόν δεν μου είχαν αφήσει καλές εντυπώσεις,αυτή η σειρά είναι πολύ καλή.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι σαν κατηγορία είναι διαφορετικές.

Ψάχνω ένα κινητό με καλή κάμερα και με αντοχή γιατί τα ζοριζω λίγο στην καθημερινότητα.

 

Προφανώς επιλέγω SD845 αλλά σε διάφορα reviews λένε ότι το mix 3 υστερεί στην κάμερα, από εμφάνιση όμως σκίζει !

 

Αν έχετε άλλη πρόταση ευχαρίστως να το συζητήσω. Το μέγιστο 5-6 εκατοσταρηκα και αγορά από Ελλάδα. Επίσης σκεφτόμουν το p30 pro αν το έβρισκα σε αυτή τη τιμή αλλά με αγχωνει το θέμα με την Αμερική.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα... Ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά. Θέλω να προτιμήσω το Mix 3 αλλά φοβάμαι λίγο την μπαταρία. Αν και όλοι λένε ότι είναι πολύ κομπλέ για φυσιολογική χρήση. Από την άλλη θέλω πάρα πολύ το πράσινο χρώμα και δεν το βρίσκω πουθενά όμως...
Link to comment
Share on other sites

Ναι χαλαρά... πολύ όμορφο με πολύ καλύτερη οθόνη και μπαταρία από το mi a2

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μιας και η επιθυμία μου για αντικατάσταση του αξιόμαχου samsung note 3 μου (μια χαρά δουλεύει αλλά για ανανέωση και μόνο ) με κάποιο απο τα Note 9 ή S9+ δεν μπορεί να υλοποιηθεί λόγω της τιμής τους πλέον αναζητώ κάτι οικονομικότερο.

Διαθέτω γυρω στα 250€ (και για μεταχειρισμένο) με επίσημη εγγύηση και οι συσκευές που κοιτάω ειναι το redmi note 7, a50 , pocophone. Με ενδιαφέρει να έχει καλή αυτονομία, ωραία οθόνη, μια αρκετά συμπαθητική κάμερα, και γενικά να είναι μια αρκετά αξιόλογη συσκευή που ταυτόχρονα να είναι και "υποστηρίξιμη" από τον κατασκευαστή της σε θέμα software και επισκευής (αχρείαστη ).

Ποιά θεωρείτε την καλύτερη επιλογή με δεδομένο οτι αλλάζω συσκευη κάθε 3 χρόνια; Η χρήση που κάνω είναι τηλέφωνα, μηνύματα ,viber,internet ,gps όλα σε φυσιολογικά πλαίσια.

Δέκτη και οποία άλλη πρόταση.

Ευχαριστώ

Edited by lokar
Link to comment
Share on other sites

Στα 250 ευρώ το redmi note 7 από επισιμη αντιπροσωπεία (εφόσον ανέφερες ότι σε νοιάζει η εγγύηση)

Αν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω το a70 είναι super

Θα σου πρότεινα και το p30 lite που είναι super αλλά με αυτά που γίνονται δεν θα τολμούσα

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα software νομίζω πιο supported είναι τα 2 Xiaomi, για την Samsung έχω τις επιφυλάξεις μου κάτα πόσον θα υποστηρίξει σοβαρά τα mid range της με αναβαθμίσεις... Σε θέμα επισκευής, νομίζω καλύτερα Samsung ή τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου...

Στο δια ταύτα της υπόθεσης με βάση τη χρήση που αναφέρεις (δε βλέπω κάτι φοβερό), μπορεί να σε καλύπτουν και τα 3 σε βάθος 3ετίας, οπότε μπαίνει στη μέση και πιο σου αρέσει περισσότερο σαν εμφάνιση...

Σα specs πιο future proof από τα 3 είναι το Poco με τον επεξεργαστή και την περισσότερη RAM αν και είναι παλιότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταβανι σου ειναι τα 250, κατσε στο νοτε 3. Με τις custom rom που ακομα βγαινουν, η συσκευη σου παραμενει στις πιο προσφατες εκδοσεις android (pie και σιγουρα q).

Αν τωρα μπορεις να δωσεις αλλα 50-70€, παιρνεις μεταχειρισμενο το νοτε 8.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό περί custom rom απ'οτι είχα διαβάσει λίγο περιπλέκει κάποιες λειτουργίες της συσκευής π.χ. καμερα. Κάνω λάθος; Αξίζει να ασχοληθώ;
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις τοσο καιρο το νοτε 3, νομιζα οτι θα του ειχες ηδη φλασαρει καποια custom rom, για να τρεχει αξιοπρεπως.

Ειναι σχετικα ευκολη η διαδικασια. Ξεκινα απο εδω:

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373965

 

Στην αρχη ειναι η διαδικασια, στις τελευταιες σελιδες θα βρεις τις πιο προσφατες ρομ. Γενικα οι ρομ για το νοτε3 ειναι καλογραμμενες και αξιοπιστες. Παντως οι καλες εχουν καλα σχολια και γενικα ειναι απροβληματιστες.

Κατα τη γνωμη μου αξιζει να ασχοληθεις γιατι με 250 δεν θα πας σε κατι καλυτερο απο το νοτε3 που εχεις, και που εχει ακομα δυνατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Νοτε 2. Το έχει το ισοπ προσφορά. Μόνο 179€ :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις τοσο καιρο το νοτε 3, νομιζα οτι θα του ειχες ηδη φλασαρει καποια custom rom, για να τρεχει αξιοπρεπως.

Ειναι σχετικα ευκολη η διαδικασια. Ξεκινα απο εδω:

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373965

 

Στην αρχη ειναι η διαδικασια, στις τελευταιες σελιδες θα βρεις τις πιο προσφατες ρομ. Γενικα οι ρομ για το νοτε3 ειναι καλογραμμενες και αξιοπιστες. Παντως οι καλες εχουν καλα σχολια και γενικα ειναι απροβληματιστες.

Κατα τη γνωμη μου αξιζει να ασχοληθεις γιατι με 250 δεν θα πας σε κατι καλυτερο απο το νοτε3 που εχεις, και που εχει ακομα δυνατοτητες.

Για να πάρει αντικατάσταση αυτού που έχει πρέπει να αγγίξει τα 550 μίνιμουμ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια μείνε στο note 3 και πέρνα μια havoc. Άπειρες δυνατότητες και παραμετροποίηση. Θα βάλεις edge gestures για gestures στην οθόνη όπως έχουν όλα τα νέα κινητά και κάθε μήνα θα περνεις τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας μαζί με τα pixel. Για να πάρεις παρόμοια οθόνη πρέπει να πας σε mi8 τουλάχιστον. Εκείνο έχει άλλα θέματα. Άλλαξε το και μια μπαταρία με ένα 10αρικο και είσαι αρχηγός. Ίσως το καλύτερο τηλέφωνο που έχει βγάλει η Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις πέθανε το oukitel wp1 που έχω κανα 8 μηνο και καίγομαι για αγορά νέου.

Πάμε λοιπόν:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. ΜΑΧ 150 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο (δε με χαλάει και 5 και 6 να είναι)

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; ΕΛΛΑΔΑ καίγομαι

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορο, αν έχει ραδιο δε θα πώ όχι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Αδιάφορο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Oukitel WP1

 

Help παίδες μέχρι αύριο πρέπει να το πάρω.

Χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο iPhone για να μπορώ να το χρησιμοποιώ ως Monitor στο Drone μου (Mavic 2 Pro) καθώς και σε μία GoPro Hero Black 7 που διαθέτω (ασχολούμαι επαγγελματικά με βίντεο).Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι γιατί θέλω γενικά μία 2η συσκευή να την έχω γι αυτές τις δουλειές έτσι ώστε να μη δεσμεύω συνεχώς το βασικό μου κινητό κάθε φορά ως monitor (έχω ένα Huawei Mate 10 Pro) και προσανατολίζομαι προς τα iPhone λόγω του οτι τα αντίστοιχα Apps συνήθως συνεργάζονται καλύτερα με το iOS.Αρχικά σκεφτόμουν για την αγορά ενός iPad όμως είδα οτι το budget ανεβαίνει αρκετά οπότε μπορώ να συμβιβαστώ και με ένα iPhone.

 

Έχω κάνει μία έρευνα και προσανατολιζόμουν προς το 6s Plus ή κανένα 7αρι,αλλά είπα να ρωτήσω εδώ στο forum επειδή σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα επί του θέματος.Εσείς τι θα μου προτείνατε; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

 

 

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο iPhone για να μπορώ να το χρησιμοποιώ ως Monitor στο Drone μου (Mavic 2 Pro) καθώς και σε μία GoPro Hero Black 7 που διαθέτω (ασχολούμαι επαγγελματικά με βίντεο).Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι γιατί θέλω γενικά μία 2η συσκευή να την έχω γι αυτές τις δουλειές έτσι ώστε να μη δεσμεύω συνεχώς το βασικό μου κινητό κάθε φορά ως monitor (έχω ένα Huawei Mate 10 Pro) και προσανατολίζομαι προς τα iPhone λόγω του οτι τα αντίστοιχα Apps συνήθως συνεργάζονται καλύτερα με το iOS.Αρχικά σκεφτόμουν για την αγορά ενός iPad όμως είδα οτι το budget ανεβαίνει αρκετά οπότε μπορώ να συμβιβαστώ και με ένα iPhone.

 

 

 

Έχω κάνει μία έρευνα και προσανατολιζόμουν προς το 6s Plus ή κανένα 7αρι,αλλά είπα να ρωτήσω εδώ στο forum επειδή σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα επί του θέματος.Εσείς τι θα μου προτείνατε; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

 

 

 

Παρε ένα iPad (όχι Pro) να έχεις ίδια ποιότητα εφαρμογών και τεράστια οθόνη να απολαμβάνεις το drone σου.

Το κόστος θα είναι ίδιο με ενα 7αρι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 6 pro που έγραψε και ο φίλος.

4/64.

Το πήρα πριν λίγες μέρες για τον γιο μου.

Θα σε καλύψει σε όλα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα μου πρότεινες φίλε μου; Σε ρωτάω γιατί είμαι άσχετος από iPad και δε ξέρω τι παίζει με αναβαθμίσεις στο iOS κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα μου πρότεινες φίλε μου; Σε ρωτάω γιατί είμαι άσχετος από iPad και δε ξέρω τι παίζει με αναβαθμίσεις στο iOS κλπ.

 

https://www.skroutz.gr/s/14458963/Apple-iPad-9-7-2018-Wi-Fi-32GB.html

Δεν χρειάζεται να ξέρεις κατι, είναι ό,τι πιο απλό και εύχρηστο.

Αναβαθμίσεις θα παίρνει περίπου μια 4ετία.

 

Α...πάρε από κάποιο κατάστημα που το έχει ετοιμοπαράδοτο.

Οι υπόλοιποι πωλητες απλώς "τρολάρουν" και δεν θα το φέρουν ποτέ. Απλώς έχουν βάλει μια τιμή κράχτη για να μπαίνεις στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...