Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω ένα κινητό με έως 320€, ως να βγει το νοτε10.

Είμαι μεταξύ των 2 πιο πάνω αναφερθεντων,ποιο να προτιμήσω;

Παίζει τπτ άλλο που δεν έχω υπόψη;

 

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο . Καινούργιο δεν παίζει σε αυτές τις τιμές. Και ναι έχει καλή κάμερα..

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι απόλυτα εντός του budget που αναφέρεις θα πρότεινα Mi 8... Πλήρες είναι, δυνατός επεξεργαστής, για την κάμερα έχω διαβάσει καλά πράγματα... Σε σχέση με το OP3T είναι αναβάθμιση σε καλή τιμή... To 6/128 το βρίσκεις με ~350...

Για κάτι εκτός budget που συνολικά αξίζει, θα πρότεινα P20 Pro που είναι φοβερό τηλέφωνο και με σούπερ κάμερα που απ' ότι φαίνεται σε ενδιαφέρει... Στα 465 από Skroutz με συνεχώς πτωτική τάση (το θυμάμαι προ ημερών στα ~500) και νομίζω με την ανακοίνωση/κυκλοφορία του P30 θα πέσει και άλλο...

Και τα 2 που ανέφερα, δεν έχουν το clean λειτουργικό που θέλεις, ωστόσο νομίζω αμφότερα πάνε σφαίρα και δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Y.Γ. Μάλλον και το S9+ είναι δυνατή επιλογή στα 474 όσον αφορά κάμερα, αλλά επίσης ξεφεύγει από τα 400...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αξίζει να ανέβεις λίγο στο budget γιατί με λίγα παραπάνω μπορείς να πάρεις δυνατό εργαλείο, και θα συμφωνήσω και εγώ για s9+, P20 pro, mi8. Για το Mi 8 απλά να προσέξεις να έχει επίσημη εγγύηση. Πολύ καλή επιλογή είναι και το honor view 20. Απλά θα πρέπει να συμβιβαστείς ότι δεν θα έχεις stock android. Για stock android οι επιλογές είναι περιορισμένες. Ίσως το 1+6 από Κίνα, αλλά θεωρώ πολλά τα χρήματα για να μην έχεις εγγύηση. Τα Nokia 7+ και mia2 που έχουν stock android δεν τα θεωρώ ουσιαστική αναβάθμιση. Σε κάμερα επίσης σημαντική αναβάθμιση έχεις και με το LG g7 που είναι μέσα στο budget.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρησμενο δεν προκειται να κοιταξω.

 

Το Op6 απο Κινα στα 350 ειναι μια πολυ ελκυστικη επιλογη ειναι η αληθεια.

Και εμενα το θεμα εγγυηση με κραταει λιγο, αλλα η τιμη ειναι πολυ καλη και πολυ εντος budget.

 

Απο τα αλλα που αναφερατε, ενα galaxy θα με ενδιεφερε να το δοκιμασω καποια στιγμη, και η καμερες τους παντα ηταν top θυμαμαι, αλλα το θεωρω καπως overpriced οταν εχει βγει το s10. Πανω απο 400 δε θα εδινα.

Τα huawei επισης ξερω οτι τρωνε μεγαλο πληγμα στην τιμη οταν βγαινει νεο μοντελο, ισως αξιζει ενας μηνας αναμονη. Αν και δε μου αρεσει το λειτουργικο τους, αλλα η καμερα ειναι δελεαρ.

Για το honor δεν εχω αποψη

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το mi8 με ξενερωνει καπως η υπαρξη του Poco. Επισης αν το mi9 με τον 48mp αισθητηρα κανει τιποτα παπαδες με gcam μηπως αξιζει να δω τι θα γινει με την τιμη του οταν day1 εχει 499 σε μεγαλες αλυσιδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την κοινότητα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να προβώ στην αγορά κάποιου refurbished smartphone (είτε manufacturer είτε user) λόγω των χρημάτων που μπορώ να εξοικονομήσω για μια ποιοτική συσκευη.

Δεν θα με ενδιέφερε τοσο η κατασταση της συσκευης(μικρογρατζουνιες κλπ) σε αυτά τα χρήματα αλλά το ποσό λειτουργική θα ειναι.

Θα πρέπει να προσέξω κάτι πριν αγοράσω κάποιο τέτοιο smartphone για να γλυτώσω προβλήματα;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιες σελίδες μπορώ να βρω πέρα από ebay και amazon

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Στο αμαζον συνηθως ειναι καινουργια με ανοιγμενη συσκευασια...η ντεμο...η εχουν χαθει προσπεκτους η καλωδιο φορτιστης κλπ...μια χαρα ειναι. EBay δεν ξερω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Είμαι σε αναζήτηση συσκευής για το έτερο ήμισυ εδώ και 3-4 μέρες και έχω καταλήξει σε 2+2 επιλογές , αλλά φυσικά δέχομαι και οποιαδήποτε άλλη πρόταση που θα είναι στο ίδιο εύρος τιμής και με αντίστοιχα ή καλύτερα χαρακτηριστικά

 

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής

 

1. Όσο το δυνατόν καλύτερες κάμερες. Και η κύρια και η σελφοκάμερα

 

2. Καλή οθόνη και αξιοπρεπής ήχος (αν υπάρχουν στερεοφωνικά ηχεία δεν λέμε όχι :) )

 

3. Μέγεθος όχι μεγαλύτερο των παραπάνω

 

4. Καλή μπαταρία / αυτονομία

 

5. Το μπάτζετ είναι μέχρι 200€-230€ και θα ήθελα να μην ξεφύγω από αυτό εκτός αν πρόκειται για κάποια πραγματική ευκαιρία (πχ μια συσκευή των 500€ να είναι σε προσφορά στα 300€ πχ)

 

6. Δεν ζω Ελλάδα οπότε η αγορά μπορεί να γίνει είτε από Ελλάδα ,είτε από Κίνα ,είτε από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού

 

7. 800αρα, Ρικάρντο μας ενδιαφέρουν , θέλω να αποφύγω ρουταρισμα και καστομ Ρομ και για αυτό και σκέφτηκα Huawei + Xiaomi

 

8. Ελληνικό μενού αδιάφορο γιατί θα είναι στα αγγλικά έτσι και αλλιώς

 

9. Επιδόσεις σε παιχνίδια αδιάφορες

 

 

Ουσιαστικά είμαι ανάμεσα στα

Mate 20 Lite και Honor 8x

 

Τα άλλα δύο τα έβαλα σαν αουτσάιντερ ,καθώς εμφανισιακά οι 2 χαβανέζοι αρέσουν περισσότερο .

Αν όμως είναι για παράδειγμα ΠΟΛΥ καλύτερη αγορά το Poco F1 για τις παραπάνω ανάγκες , θα το σκεφτώ σοβαρά

 

Θα με ενδιέφερε να μου πει κάποιος μεταξυ Mate 20 lite / Honor 8x ποιο υπερτερεί σε κάμερα / φωτογραφίες και αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά που μου διαφεύγει

 

Ακούω φυσικά και οποιαδήποτε άλλη πρόταση :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποία βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πρότεινα και το honor play καθώς έχει επεξεργαστή ναυαρχίδας (τον kirin970 του p20 pro) και κάμερα εφάμιλη των υπολοίπων (θεωρώ πως είναι καλύτερη απο του honor 8x) συν πολύ καλή αυτονομία, οθόνη κλπ. Μετά ειδικά από το update απέκτησε πολύ καλή σταθεροποίηση στο βίντεο.

 

Αναφέρομαι στην τιμή του πλαισίου που το έχει στα 229 ευρώ, που κατα την γνώμη είναι σούπερ πακέτο σε αυτά τα λεφτά.

Edited by Xristoste
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μεταξύ των δύο samsung, τα όποια έχουν πάνω κάτω και την ίδια τιμή (μιλάω για note9/512 και s10/128) και είναι μέσα στα όρια που έχω βάλει (650max πλέον φπα).Ως κάτοχος note εκτιμώ την γραφίδα αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή από την άλλη το S10 έχει μικρότερη μπαταρία και οθόνη αλλά νεότερο hardware και ίσως περισσότερη υποστήριξη;Επίσης μιας και δεν αγοράζω συχνά κινητά θέλω να είναι όσο γίνεται futureproof,τέλος και οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ Edited by MANOSAD
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά που τα γράφω

Pocophone f1

Honor Play

Mi 8 lite

Honor 8x

Mate 20 lite

Σε καμερα φαίνεται πως τα 2 xiaomi είναι στο ίδιο επίπεδο. Το honor play λίγο πιο κάτω.

 

Sent from my Cool 1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά που τα γράφω

Pocophone f1

Honor Play

Mi 8 lite

Honor 8x

Mate 20 lite

Σε καμερα φαίνεται πως τα 2 xiaomi είναι στο ίδιο επίπεδο. Το honor play λίγο πιο κάτω.

 

Sent from my Cool 1 using Tapatalk

Toσο χάλια είναι το mate 20 lite? Εγώ θα το έβαζα πιό πάνω....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μεταξύ των δύο samsung, τα όποια έχουν πάνω κάτω και την ίδια τιμή (μιλάω για note9/512 και s10/128) και είναι μέσα στα όρια που έχω βάλει (650max πλέον φπα).Ως κάτοχος note εκτιμώ την γραφίδα αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή από την άλλη το S10 έχει μικρότερη μπαταρία και οθόνη αλλά νεότερο hardware και ίσως περισσότερη υποστήριξη;Επίσης μιας και δεν αγοράζω συχνά κινητά θέλω να είναι όσο γίνεται futureproof,τέλος και οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ
Αφου είσαι Samsoungakias τι το παιδευεις... μεινε εκεί Samsung....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή και το mate 20pro.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Mate 20 lite και honor 8x είναι στην ουσία το ίδιο τηλέφωνο. Αλλάζει λίγο το μέγεθος οθόνης κι η selfie κάμερα. Έβαλα πιο ψηλα το honor γιατί είναι πιο φθηνό

 

Sent from my Cool 1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε κατά νου, πως αρχικά η υπηρεσία μπορεί να ενεργοποιηθεί ΜΟΝΟ από συμβατές συσκευές. Αν δηλαδή δεν έχεις ενεργοποιημένο το WIFICalling στο πακέτο σου, πρέπει να βάλεις τη SIM σε ένα από τα κινητά που Official υποστηρίζει η cosmote, να στείλεις SMS WIFICALL στο 1333 και μετά να το βάλεις στο δικό σου "unofficial" κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει σήμερα η αγορά του note9 στα 600 κάτι ευρώ, μιας και το καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει το 10 το οποίο ήταν ο βασικός μου στόχος να πάρω.Δυστυχώς το κινητό μου δεν θα αντέξει πάνω από μερικές μέρες-βδομάδες και θα πρέπει να προβώ σε άμεση αγορά,μπαίνει και το mate στα υπ όψιν που είπε και ο φίλος
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω μιας και έχει πέσει η τιμή του γύρω στα 175€ από aliexpress (με sellers coupon, και -10$ με κωδικο LUCKY9), υπάρχει κάποιος που να το έχει; ποια ειναι η γνώμη σας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ψαχνω μια νεα συσκευη επειδη εσπασε η οθονη του S8 και τελειωνει και η εγγυηση του το επομενο διαστημα,οποτε δεν θα μπω σε διαδικασια να το φτιαξω.

Θα ηθελα κατι κυριως γρηγορο με μια οσο καλυτερη οθονη και καμερα γινεται. Δεν αλλαζω πολυ συχνα κινητα,οποτε θα ηθελα οτι παρω να μπορει να κρατησει για 1.5-2 χρονια χωρις να εχω τρελα θεματα απο μεριας κολληματων. Απο το λιγο ψαξιμο εχω καταληξει στο Pocophone ή στο Redmi note 6 pro,το redmi το φοβαμαι κυριως οτι μπορει να αρχισει τα κολληματα πιο συντομα απτο Pocophone. Οπως και να εχει επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος,θα ηθελα καποια παραπανω γνωμη :D

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. - Εως 300Ε

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. - Mεγαλυτερο απο 5.5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; - Απο Ελλαδα,απο εγγυησεις δεν γνωριζω ακριβως τι διαφορες υπαρχουν.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) - Οχι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? - Οχι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; - Χρειαζομαι ελληνικο μενου - δεν γνωριζω πως να κανω φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. - Ο καλος ηχος δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα,η οθονη θα ηθελα να ειναι οσο καλυτερη γινεται.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. - Ταχυτητα - καμερα - βαρυ gaming - αυτονομια

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. - Samsung galaxy s8

 

Να προσθεσω οτι δεν κανω ιδιαιτερα τρελη και απαιτητικη χρηση,κυριως facebook και γενικοτερα απλη πλοηγηση στο ιντερνετ.

Edited by giwrgos1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...