Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω δε θα πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ η εγγύηση ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δε θα πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ η εγγύηση ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός, έτσι και αλλιώς τα κινητά αυτής της κατηγορίας είναι για πέταμα μετα.

Έτσι κι αλλιώς θα το αλλάξεις σε δύο χρόνια.

Για να έχεις κανονική εμπειρία Android(αναβάθμισεις κτλ) θα πρέπει να δώσεις 500 και πάνω.

Πάρτο από Κίνα φίλε δε πειράζει η 800αρα και η εγγύηση.

Πήρε MiUi έκδοση (βλέπε έκδοση), έχεις υποστήριξη.

 

"Shit myphone says."

 

(Μιλάω με μια δόση υπερβολής και ειρωνίας

Σας παρακαλώ βρείτε το πρόβλημα με το Android)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο lenovo που έχω (P70), μια χαρά μου χρειάστηκε η εγγύηση 2 φορές σε 2 χρόνια.

 

Μου άλλαξαν όλη την πλακέτα... και μετά το κουμπί. Τώρα κλείνει πλέον 3 χρόνια. Ως συσκευή είναι ακόμη πολύ δυνατή και δεν έχει πλέον πρόβλημα. Αν δεν είχα την εγγύηση βέβαια θα είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις εγγύηση (δύο χρόνια infoguest) έχει ο κωτσοβολος φυλλάδιο το Xiaomi Redmi 5 plus στα 149 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ καλή αγορά. Εναλλακτικά, μπορείς να βρεις σε παρόμοια λεφτά μεταχειρισμένο (ή και νέο από Κίνα) το Xiaomi Mi Note 3, με πλεονέκτημα καλύτερη μπαταρία και ίσως ελάχιστα καλύτερη κάμερα, τουλάχιστον η μπροστά. Βέβαια χάνεις την αδιαβροχοποίηση και την SD Card, αν και το MN3 έχει 64 ή 128 GB εσωτερικά που αν δεν βγάζεις συνεχώς βίντεο 4K σου φτάνουν και περισσεύουν.Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το LG λόγω συνεχόμενων κακών εμπειριών με τον launcher της αλλά αντικειμενικά πιστεύω πως είναι καλή αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ποιο κινητό θα προτείνατε με οθόνη 5'' και λεφτά κάτω απο 200Ε? Γενικά με το προηγούμενο xiaomi redmi 3 που ειχα εμεινα απολυτα οικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο να ανεβαινες σε ίντσες κατι θα γίνονταν!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως το θέμα σου δεν είναι οι ίντσες αλλά το μέγεθος του κινητού συνολικά. Σου προτείνω το Xiaomi Mi A2 Lite, που στο Skroutz το βρίσκεις γύρω στα 175 στην έκδοση 3/32. Η οθόνη του είναι 5.84 αλλά συνέκρινε διαστάσεις:

Redmi 3: 6,96 x 13,93 x 8,5 εκατοστά

Mi A2 Lite: 7,17 x 14,93 x 8,8 εκατοστά

Δηλαδή ένα εκατοστό ψηλότερο και πλάτος και πάχος σχεδόν ίδια. Κατά τα άλλα έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή από το Redmi 3, λειτουργικό σύστημα Android One που θα παίρνει πολλές αναβαθμίσεις, πολύ καλή μπαταρία και αξιοπρεπέστατη πίσω κάμερα. Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν παίρνει κάρτα SD οπότε αν θες να έχεις πολλή μουσική, βίντεο κλπ στο κινητό σου είσαι περιορισμένος. Υπάρχει και έκδοση 4/64 η οποία στην Ελλάδα πάει πάνω από 200. Αν βέβαια είσαι διατεθειμένος να πάρεις από Κίνα, μπορείς να την βρεις με 155 (δες εδώ πχ:https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-A2-Lite-Global-Version-5_84-inch-4GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1331787.html?utm_campaign=Kimo30&utm_content=Isabela&p=QV2409786796201409DB)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το mi a2 lite, απλα να συμπληρωσω οτι δεχεται sd card.

 

Έχεις δίκιο, επειδή είναι Android One θεώρησα πως δεν θα είχε :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω για μια καλή- all around- συσκευή και διαθέτω max 220e.

Με αυτά τα χρήματα το βρίσκω μεταχειρισμένο, σε άριστη κατάσταση και εγγύηση 1+ χρόνο ακόμη.

 

Με συμφέρει ή μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;

Καλές κάμερες και οθόνη μεγαλύτερη από 5,5'.

 

Φίλε μου μου έχεις στείλει μήνυμα αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω, το έχεις κλειστό μάλλον στο να δέχεσαι μήνυμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Νέος στο forum, θα ήθελα βοήθεια με αγορά κινητού.

 

Τα τελευταία 3 χρόνια έχω το LG G3 με το οποίο είμαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος, αν και έβγαλε κάποια προβλήματα στην πορεία και τώρα είναι στα τελευταία του.

 

Κάνω μέτρια χρήση και θέλω κυρίως το τηλέφωνο να είναι ανθεκτικό, να μην κολλάει, να διαθέτει headphone jack και να έχει καλό ήχο (για ακροάση με ακουστικά ή μέσω bluetooth, όχι από τα ηχεία του κινητού). Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

 

Σε αυτό το budget και μετά από έρευνα στο forum έχω καταλήξει στα εξής: Honor 10 (370€), LG G6 (300€), Nokia 8 (300€).

 

Φυσικά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

~400 €

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5'-5.5' max

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Απο Ελλαδα, μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Όχι

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Όχι

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ναι! Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για να ακούω Spotify είτε με ακουστικά είτε μέσω bluetooth πολλές ώρες την ημέρα, οπότε ο καλός ήχος/συνδεσιμότητα bluetooth είναι προτεραιότητα.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχυτητα - αυτονομια - καμερα - gaming

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοίταγα το Xiaomi pocophone F1

SD 845 και 400 απο Ελλάδα... μην σε τρομάζει που είναι 6. 18ίντσες... στο μεγεθος είναι σαν ένα παλιό 5.5αρι...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητο προτεινετε σαυτα τα λεφτα ; η δουλεια του θα ειναι μονο fb,messenger και youtube αντε και κανα browsing στο ιντερνετ που και που... θα ηθελα να ειναι γρηγορο χωρις κολληματα και να βγαζει τουλαχιστον 1 με 1μιση μερα μπαταρια και να εχει αξιοπρεπη καμερα οχι τπτ τρελο
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πας καρφωτος για redmi 5 plus 3/32

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...