Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορεί να το πάρει από έξω στα 240 το mi note 3 εννοείται πως είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καποια ναυαρχιδα με fm radio βρε παιδια δεν υπαρχει ποια?

 

LG V30

ή

LG G7

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και η γυναίκα μου ήθελε οπωσδήποτε ράδιο στο κινητό της και το καινούριο δεν είχε.

Της πήρα αυτό και ησύχασα ! :)

 

Μάλλον της εβαλες έναν εξτρα μπελα, να κουβαλάει . Να το φορτίζει να το προσέχει μην το χάσει να μην το ξεχάσει εκει που θα της χρειαστεί κτλ.

 

 

Και εν τέλη, Πληρώνουμε μια ναβαρχίδα για να τα έχουμε ΟΛΑ, και όχι να μας ΑΦΑΙΡΟΥΝ χαρακτηριστικά που υπάρχουν στην συσκευή μας και τα απενεργοποιούν...

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον της εβαλες έναν εξτρα μπελα, να κουβαλάει . Να το φορτίζει να το προσέχει μην το χάσει να μην το ξεχάσει εκει που θα της χρειαστεί κτλ.

 

 

Και εν τέλη, Πληρώνουμε μια ναβαρχίδα για να τα έχουμε ΟΛΑ, και όχι να μας ΑΦΑΙΡΟΥΝ χαρακτηριστικά που υπάρχουν στην συσκευή μας και τα απενεργοποιούν...

 

Δεν έχεις κάπου άδικο, αλλά το κινητό που της πήρα δεν είχε ράδιο (δεν το είχα ψάξει καν), όμως αυτό δεν ήταν λόγος να αλλάξει κινητό. Το μόνο λάθος ήταν δικό μου, που ξέχασα ότι η γυναίκα μου το θέλει, γιατί το ράδιο δεν υπάρχει πουθενά στα δικά μου κριτήρια. Δεν πειράζει, μικρό το κακό, μπορούμε να ζήσουμε και έτσι. Βγήκε και κάτι καλό όμως, αφού πλέον δεν ξεμένει από μπαταρία. Αν δεν είχε το εξτρά ραδιάκι, πιθανότατα θα είχε πάλι τον μπελά που ανέφερες για το εξτρά power bank ! :lol:

Σε αυτό που λες όμως για τις ναυαρχίδες έχεις απόλυτο δίκιο, μαζί σου 100% .

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ας μας βγάλει κάποιος από το δίλημμα.... Πιο είναι καλύτερο??? Πιο είναι πιο γρήγορο??? Κάμερα?? Μπαταρία??? Οθόνη??? Ας απαντήσει κάποιος που τα πήρε και τα δύο!!! Αξίζει τα λεφτά σαν συσκευή... Την κρατάς δύο χρόνια?? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για αγορά καινούργιου smartphone και είμαι ανάμεσα σε Nubia Z17 Lite και Nubia M2. Και τα δύο τα βρίσκω γύρω στα 150€ όποτε από θέμα τιμής δεν υπάρχει διαφορά. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε και γιατί;*

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το mate 10 pro. και ημουνα μεταξυ των δυο που θελεις.

προτίμησα το s9+ καλυτερη οθονη (το βασικο στοιχειο του κινητου) μια και συνεχεια με αυτη δουλευεις.

μου φαινεται πιο ωραιο σε σχεση με το p20 που στο πισω μερος εξέχει η καμερα και δεν μου αρεσε. αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο.

πολυ γρηγορα και τα δυο και ανετα τα κρατας 2 χρονια.

καλυτερη μπαταρια το p20, καλυτερο βιντεο το s9+, φωτο δεν ξερω. το s9+ βγαζει τρομερες φωτο και στο auto πολυ γρηγορες.

(το mate 10 pro εκανε πιο αργα να βγαλει φωτο και απο το s8 που ειχα πριν) σιγουρα απο οτι εχω δει και το p20 βγαζει απιστευτες φωτο.

δες στο νετ βιντεο με συγκρισεις .

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που σας αναφερω ποιο προτεινετε? δε θελω παλιο κινητο :cry:
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

xiaomi redmi 5 plus 64gb

xiaomi redmi note 5 64gb

xiaomi mi a1 64gb. μεχρι 200ε πανω κατω. ακουω τα υπερ και τα κατα και οτι αλλο προτεινετε.

 

Το redmi 5 plus αξίζει μονο για το οικονομικό. Επιπλέον, σε σχέση με mi a1 εχει καλύτερη αυτονομία και ράδιο χωρις να πατας κωδικούς (ή ρουτ)

 

Το mi a1 εχει ελαφρύτερο stock λογισμικό και ακομα και το 32αρη εχει 4 gb ram. Επιπλέον ρουτάρετε πανεύκολο και με gcam εχει εξαιρετική κάμερα. Έχει ομως πολ ξεπλυμένη οθόνη.

 

Το redmi note 5, εχει καλύτερο soc απο τα άλλα δυο και καλύτερη (στοκ) κάμερα. Μαζι με το redmi 5 plus έχουν τις καλύτερες αυτονομίες και ράδιο χωρις κωδικούς. Γενικα αν δεν τιθεται θεμα τα παραπανω χρήματα και δεν σε νοιαζει να χεις stock android με συχνοτερα updates, το redmi note 5 ειναι η καλύτερη επιλογή χωρις να μειονεκτεί κάπου σε σχέση με τα άλλα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το mate 10 pro. και ημουνα μεταξυ των δυο που θελεις.

προτίμησα το s9+ καλυτερη οθονη (το βασικο στοιχειο του κινητου) μια και συνεχεια με αυτη δουλευεις.

μου φαινεται πιο ωραιο σε σχεση με το p20 που στο πισω μερος εξέχει η καμερα και δεν μου αρεσε. αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο.

πολυ γρηγορα και τα δυο και ανετα τα κρατας 2 χρονια.

καλυτερη μπαταρια το p20, καλυτερο βιντεο το s9+, φωτο δεν ξερω. το s9+ βγαζει τρομερες φωτο και στο auto πολυ γρηγορες.

(το mate 10 pro εκανε πιο αργα να βγαλει φωτο και απο το s8 που ειχα πριν) σιγουρα απο οτι εχω δει και το p20 βγαζει απιστευτες φωτο.

δες στο νετ βιντεο με συγκρισεις .

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση θα δω συγκριτικά και στο YouTube... Αν και κλείνω κι εγώ σε Samsung σε ότι κι αν έχω δοκιμάσει... Κι εγώ το είχα το mate 10 pro... Αλλά με ενοχλεί που κατάργησαν την κάρτα μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. το stock android τι διαφορα εχει με το android?? το stock κανει συχνοτερες αναβαθμισεις και αν ναι ειναι καλο αυτο?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. το stock android τι διαφορα εχει με το android?? το stock κανει συχνοτερες αναβαθμισεις και αν ναι ειναι καλο αυτο?

 

Stock = ελαφρύ λογισμικό.

 

Το αν έχει έξτρα ή συχνότερα updates είναι άσχετο από το αν είναι στοκ.

 

Βέβαια το mi a1 είναι θεωρητικά android one που σήμαινει ότι είναι από τις πρώτες συσκευές που παίρνουν updates και μάλιστα για καιρό. Πρακτικά όμως το mi a1, αν και σίγουρα έχει συχνά updates σε σχέση με άλλες xiaomi συσκευές, καθυστερεί περισσότερο σε σχέση με άλλες android one. Ακόμα περιμένουν να πάρει την 8.1 ενώ σκέψου το rn5 την έχει ήδη (βέβαια είναι και νεώτερη συσκευη κατά 6-7 μήνες).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχει πέσει στα χέρια κανενός το εν λόγω κινητό, να μας πει λεπτομέρειες?

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω δωροεπιταγη απο Κωτσοβολο, οικονομικα με παιρνει για αυτα τα 2 τηλεφωνα...βασικο οτι πρεπει να ειναι dual sim.

Σαν πρωτη εικονα, μου αρεσει το νεο νοκια 6.1 το οποιο εχει και καμερα zeiss..

Τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

κατοχος εδω και 2 χρονια του Redmi note 3 pro... απροβληματιστα αλλα είπα να κανω καμμια αλλαγη προς το καλυτερο γιατι βαρεθηκα κατα προτιμηση παλι XIAOMI

 

εχουμε και λεμε....

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 200 ευρω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5-6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Ελλαδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; ΝΑΙ με 800αρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Πραιρετικα ολα αυτα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι ελληνικο μενου

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Δεν καιγομαι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. 1) Αυτονομια 2) Ταχυτητα 3) Καμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Redmi note 3 pro

 

 

τι λετε λοιπον?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

κατοχος εδω και 2 χρονια του Redmi note 3 pro... απροβληματιστα αλλα είπα να κανω καμμια αλλαγη προς το καλυτερο γιατι βαρεθηκα κατα προτιμηση παλι XIAOMI

 

εχουμε και λεμε....

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 200 ευρω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5-6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Ελλαδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; ΝΑΙ με 800αρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Πραιρετικα ολα αυτα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι ελληνικο μενου

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Δεν καιγομαι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. 1) Αυτονομια 2) Ταχυτητα 3) Καμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Redmi note 3 pro

 

 

τι λετε λοιπον?

Χαλαρά πας για redmi note 5

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

σε παρομοιο ερωτημα καποιος ειχε απαντησει οτι το redmi note 5

απο το note 3 pro.... ειναι υποβαθμιση τουλαχιστον επεξεργαστικα

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

σε παρομοιο ερωτημα καποιος ειχε απαντησει οτι το redmi note 5

απο το note 3 pro.... ειναι υποβαθμιση τουλαχιστον επεξεργαστικα

Μάλλον για το 4 θα το είχε πει που φοράει τον 625

 

Sent from my LEX720 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και σε καμια flagship συσκευη δεν υπαρχει ενσωματωμενο fm radio chip.εστω και ανενεργο.να κατεβαζαμε το nextradio και να τελειωνε το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια, δεν νομίζω να καταλάβαινες διαφορές ακόμα και αν πήγαινες στον 625 του rn4.

Όμως ο 636 δεν έχει τιποτα να ζηλέψει απο τον 650. Ίσα ισα που οριακά ειναι ανώτερος. Βέβαια προς το παρόν δεν είναι πλήρως optimized η συσκευή οπότε (μόλις βγήκε, δεν εχει πάρε πολλά updates) οπότε στην αρχή τουλάχιστον δεν ξέρω αν θα φανει ο soc.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η αυτονομια του 4 ειναι μαστ, αλλα τα 4gb μετρανε πιο πολυ

Εκτος αν δεν εισαι heavy user και πας στο δοκιμασμενο νοτε 4 και με μια αοσπ ρομ εισαι οκ! (Κατοχος ρν4 3/32 με aosp extended)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για το Nokia.

Stock Android & Software & Security updates

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια φαση βρισκομαι καθως εχω το rn4x 3/32 και λεω να παω σε rn5 4/64!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εσύ δεν έχεις καν λόγο να το σκέφτεσαι. ;)

Link to comment
Share on other sites

και σε καμια flagship συσκευη δεν υπαρχει ενσωματωμενο fm radio chip.εστω και ανενεργο.να κατεβαζαμε το nextradio και να τελειωνε το θεμα.

 

Galaxy S9 έχει αλλά στην έκδοση με τον snapdragon.

Είναι απενεργοποιημένο ( :X ) και με το NEXTRADIO όπως είπες το λειτουργείς κανονικά. ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ είναι το radioFM για να το βγάζουν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχεις κάπου άδικο, αλλά το κινητό που της πήρα δεν είχε ράδιο (δεν το είχα ψάξει καν), όμως αυτό δεν ήταν λόγος να αλλάξει κινητό. Το μόνο λάθος ήταν δικό μου, που ξέχασα ότι η γυναίκα μου το θέλει, γιατί το ράδιο δεν υπάρχει πουθενά στα δικά μου κριτήρια. Δεν πειράζει, μικρό το κακό, μπορούμε να ζήσουμε και έτσι. Βγήκε και κάτι καλό όμως, αφού πλέον δεν ξεμένει από μπαταρία. Αν δεν είχε το εξτρά ραδιάκι, πιθανότατα θα είχε πάλι τον μπελά που ανέφερες για το εξτρά power bank ! :lol:

Σε αυτό που λες όμως για τις ναυαρχίδες έχεις απόλυτο δίκιο, μαζί σου 100% .

Το ραδιο στο κινητό καταναλώνει λιγότερο ρευμα και απο webradio και απο MP3.

Με λίγα λόγια δεν θα κατανάλωνε κάτι περισσότερο που θα είχε μείωση στην αναμονή του κινητού τόσο σημαντική για να απαιτεί powerbank.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...