Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα σε ότι αφορά το 8Χ.

Το mi 8 lite όμως το θεωρώ αξιόλογο, ειδικά στα χρήματα που κοστίζει.

Δυνατός επεξεργαστής, μεγάλη ram, κάμερα ίδια με του poco, περιποιημένη συσκευή.

Όντως το sony που σου προτάθηκε είναι αξιόλογο αλλά η μπαταρία του και το μέγεθός του, είναι αποτρεπτικά.

Υποθέτω ότι για να βάλεις αυτό το VS, προφανώς δε σε ενδιαφέρουν συσκευές 5,2".

Από τη στιγμή που σκοπεύεις να φτάσεις τα 300,00€, γιατί δεν κοιτάς και το pocophone;

Εναλλακτικά θα μπορούσες να κοιτάξεις και το nokia 7+. Αξιόλογη συσκευή, καλός επεξεργαστής, δυνατή κάμερα, ποιοτική κατασκευή και φυσικά pure anroid με τακτικες αναβαθμίσεις για κάμποσα χρόνια ακόμα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην έχει Ελληνικά στο menu δηλαδή; Γίνεται αυτό με το android (τουλάχιστον σε ευρωπαικές εκδόσεις);

 

Όχι, δεν παίζει.

 

Αν έχεις διάθεση να δώσεις τα λεφτά του Α7 δες το Poco που προτείνει και ο φίλος από πάνω, είναι ανώτερο κινητό σε όλα πλην οθόνης. Επίσης το Redmi Note 6 Pro είναι σαφώς καλύτερο από το Mi A2 lite και τα δύο Huawei που αναφέρεις σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.Το vs το έβαλα κυρίως γιατί αυτά τα 2 βρήκα που να μου αρέσουν τόσο πολύ στο πίσω μέρος ειδικά (δεν θα το πάρω σε μαύρο) αυτό που κάνει το χρώμα.Οποιαδηποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη δεν έχω θέμα με τις ίντσες,θα ήταν ιδανικά στις 5,5".Το Honor είναι η αλήθεια ότι το είχα σε εκτίμηση καθώς άκουσα ωραία σχόλια για μπαταρία,κάμερα και άνετο σερφαρισμα χωρίς θέματα.Σκεφτηκα ότι είναι και μια ευκαιρία να πάρω μετά από χρόνια κινητό από μεγάλη αλυσίδα μιας και δεν έχει διάφορες με το skroutz.Οποτε οχι δεν έχω κάποιο θέμα να παραγγείλω και από Κίνα αν αξίζει τόσο.Ειδα το Meizu 16th αλλά με σταματάει η μπαταρία.Δεν παίζει να μου βγάζει μέρα με 3.000mah και 6αρα οθόνη,όποιος το έχει θα ήθελα μια επιβεβαίωση.Το Mi 8 και το Mi 8 Lite είναι κινητά που μου αρέσουν (και το mix 2s ωραίο είναι φυσικά αλλά προτιμώ αυτά) και αν μπορέσω να τα βρω σε κοντινή τιμή πάω και για mi 8.Τελειωνοντας να πω ότι το poco δεν το κοιτάω λόγο εμφάνισης.Έχετε δίκιο με τα χαρακτηριστικά αλλά δεν είμαι ο ποιο απαιτητικός χρήστης του κόσμου οπότε θέλω απλά κάθε φορά να αναβαθμίζω σε κάτι καλύτερο.Ειχα παλιά το Nokia Lumia 920,καλο κινητό αλλά τούβλο και άσχημο κατ εμέ.Οπότε θέλω απλά να είναι όμορφο με ένα κλικ αναβάθμισης σε σχέση με το Meizu που έχω.Σας ευχαριστώ και πάλι,κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβάει τα βλέμματα, πας για Honor 8x. Από τις πιο ποιοτικές συσκευές στα χρήματά του. Γενικότερα θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Η οθόνη του είναι απολαυστική, ενώ οι κατοχοί του λένε τα καλύτερα τόσο για τις επιδόσεις όσο και για την μπαταρία του.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αφού μου έκανε το κλικ από την αρχή πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός,εκανα αίτηση για φοιτητικό Καρτοσυμβολαιο στα 20,30€ με επιδότηση 160€ και το παρήγγειλα (δεν ήταν διαθέσιμο) δίνοντας 119€ υπόλοιπο.Ελπίζω να το χαρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κινητο Android για τον αδελφο μου που ειναι tattoo artist..

μεχρι 400ε (αλλα αν η δουλεια γινεται καλα και με φθηνοτερο δεν μας χαλαει αν γλιτωσουμε χρηματα)

Αγορά απο σκρουτζ, μετρητοις.

 

Το βασικο σημαντικο μας χαρακτηριστικο ειναι να εχει πολυ καλη καμερα για συγκεκριμενη χρηση: να μπορει να βγαζει πολυ καλες φωτο τα τατου που κανει!

Παλιοτερα ειχε ενα Galaxy S2 και ηταν σχετικα ικανοποιημενος..

Φετος πηρε ενα Huawei P9 Lite 2017 και το μετανιωσε..

Μου λεει οτι αν πας να βγαλεις κοντινο σχετικα φαινεται σαν καμενη η φωτο!

Και γενικα δυσκολευται να βγαλει φωτο της προκοπης..αντανακλαται το φως και γυαλιζουν επισης (δεν ξερω αν θα μπορουσε να βοηθηθει με ειδικο φωτισμο)

 

Προτασεις που μου εκανε φιλος:

Huawei P20 που λογικα μας καλυπτει σιγουρα αλλα ειναι και 400ε και κατι ψιλα..

Xiaomi Pocophone F1

Xiaomi Mi A2

 

μου ειπε οτι οι συγκεκριμενες αναγκες φωτογραφησεων ζητανε να εχει η καμερα του κινητο φωτεινο φακο και καλο contrast.

 

Οποιος γνωριζει περισσοτερα σχετικα με το τι χρειαζεται και ποια μοντελα θα μας καλυψουν σιγουρα, ας βοηθησει..

 

 

δειγματα απο το P9:

 

**προσπαθω να επισυναψω φωτο με μικρο μεγεθος αλλα δεν με αφηνει:

Exceeds forum quota by 188,6 KB.

Περίληψη των συνημμένων αρχείων του μέλους MASTERX: 144,5 KB

και δεν καταλαβαινω τι φταιει

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά αν δεν σε πειράζει το λίγο παλιότερο design υπάρχει το U11. Δεν εχω πιασει καλύτερη κάμερα σε αυτά τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν θέλεις να δώσεις λιγότερα χρήματα, το LG G6 έχει καλύτερη κάμερα τόσο από το Poco, όσο και το Mi A2. Το P9 Lite πάντως γενικά δεν έχει καλή κάμερα, δεν είναι περίεργο που δεν τον κάλυψε. Edited by gippas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να αλλάξω συσκευή και να πάρω ναυαρχίδα του 2018. Θέλω να μην έχει κουμπί μπροστά, να βγάζει σίγουρα τη μέρα η μπαταρία, και να έχει πολύ καλή κάμερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Μέχρι 900.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Δεν εχω θέμα αρκεί να μην είναι phablet.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

2 έτη εγγύηση.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Μένω Αθήνα, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Nfc καλό θα ήταν να έχει.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Θα ήθελα amoled αλλά και κάποια έχουν καλές lcd. Οπότε είναι σχετικό.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Καμερα> μπαταρία >ταχύτητα >βαρύ gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευη

P20 lite.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις 2 προτασεις..

θα προτιμουσα παντως να παει σε μια μαρκα που να κινειται πιο πολυ..

ισως σε Galaxy S8 να ηταν προτιμωτερο να παει..αν και με χαλαει η κυρτη οθονη

 

οποιος αλλος μπορει ας πει γνωμη

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S9+

'Εχει όλα όσα ζητάς και δεν χρειάζεται να φτάσεις τα 900.

Μόνο μείον (για εμένα) είναι το bloat της Samsung, αλλά τουλάχιατον απενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S9+

'Εχει όλα όσα ζητάς και δεν χρειάζεται να φτάσεις τα 900.

Μόνο μείον (για εμένα) είναι το bloat της Samsung, αλλά τουλάχιατον απενεργοποιείται.

 

Πώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό;

 

Ετσι απανεργοποιείται το bixby https://www.androidauthority.com/disable-bixby-samsung-galaxy-s9-851519/

 

Kαι όποια άλλη εφαρμογή δεν θέλεις να τρέχει, πας στις ρυθμίσεις-εφαρμογές-λίστα εγκατεστημένων εφαρμογών και αφού μπεις στην εφαρμογή που θέλεις, την κάνεις disable. Έτσι, ούτε στο συρτάρι εφαρμογών θα εμφανίζεται, ουτε θα τρέξει ποτέ στο background, ούτε θα ζητήσει ποτέ update.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αφού ο αδερφός σου θέλει την κάμερα για επαγγελματική χρήση, θα μπορούσε να σκεφτεί και να αγοράσει μια φθηνή mirrorless κάμερα, όπως πχ η Panasonic Lumix dc gx800 η οποία θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες και από το καλύτερο κινητό και θα του κρατήσει χρόνια.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/fotografikes-mirrorless/189244-panasonic-lumix-dc-gx800keg-silver?cmicc=skroutz

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απανεργοποιείται το bixby https://www.androidauthority.com/disable-bixby-samsung-galaxy-s9-851519/

 

Kαι όποια άλλη εφαρμογή δεν θέλεις να τρέχει, πας στις ρυθμίσεις-εφαρμογές-λίστα εγκατεστημένων εφαρμογών και αφού μπεις στην εφαρμογή που θέλεις, την κάνεις disable. Έτσι, ούτε στο συρτάρι εφαρμογών θα εμφανίζεται, ουτε θα τρέξει ποτέ στο background, ούτε θα ζητήσει ποτέ update.

 

Σωστος... παντως τα samsung μια χαρα πανε απο ταχυτητα πλεον... καμμια σχεση με το παρελθον

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για δώρο.

ΑΜΕΣΗ αγορα, οποτε κοιταμε σε γνωστες αλυσιδες ή καταστηματα στην Θεσσαλονίκη.

Θα αγοραστεί αύριο

 

Θα αντικαταστασει ενα "χρεπι" redmi note 2.

 

Οπωσδήποτε κατι επωνυμο(οχι ντιγκου, μιγκου, σιγκου, κλπ)

 

Αν εχει 4gb ram θα ειναι καλύτερα, απλα για future proof.

Δε θα γινει βαρια χρήση.

Fm radio θα χρησιμοποιηθεί, δεν ειναι απαραίτητο ομως.

 

Το ποσο μπορει να ανέβει ΜΑΞ 230€ και οσο πιο κατω απο 200€ δε μας χαλαει.

 

Εχω δει redmi note 5/6 4/64(κατω απο 200), sony zx1(230)

 

 

Αλλες επιλογες?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μας απασχολεί ιδιαίτερα η αυτονομία.

 

Καμερες ανεκτες, οχι κάτι ουαου.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απασχολεί ιδιαίτερα η αυτονομία ξέχνα το ZX1. Έχει καλύτερη απ'ότι δείχνει η μικρή του μπαταρία αλλά όχι κορυφαία. Νομίζω σε αυτά τα λεφτά και καλή αυτονομία πας Redmi Note 5/6. Η μόνη διαφορά τους είναι στη μπροστινή κάμερα, (του 6 είναι καλύτερη) όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια, οπότε αποφασίζεις πόσο σημαντική είναι η μπροστινή κάμερα για το πρόσωπο που θα το πάρει. Κάμερες αξιοπρεπέστατες για τα λεφτά του, έχει και ραδιόφωνο όπως θα έχεις δει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αφού ο αδερφός σου θέλει την κάμερα για επαγγελματική χρήση, θα μπορούσε να σκεφτεί και να αγοράσει μια φθηνή mirrorless κάμερα, όπως πχ η Panasonic Lumix dc gx800 η οποία θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες και από το καλύτερο κινητό και θα του κρατήσει χρόνια.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/fotografikes-mirrorless/189244-panasonic-lumix-dc-gx800keg-silver?cmicc=skroutz

 

Συμφωνώ για την αγορά κάμερας αν τον νοιάζει μόνο η κάμερα. Θα του δώσει και άλλες δυνατοτητες. Κάποιες ιδέες είναι a5000, rx100, eos m10 που συνήθως παίζουν κοντά 300 ευρώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντί λέγω, ομως λιγο η μικρη μπαταρια, λιγο οτι δε θα γίνει βαρια χρήση στο τηλεφωνο....

 

Θεωρω καλυτερη επιλογή απ ολες το note 6 3/32 στα 182€.

 

Αν δεν αλλαξει κατι, αυριο θα το αγορασω

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μεσαια κατηγορια μεγεθους οθονης ξεκινα απο τις 5.2 η ελαχιστη και η μεγιστη ειναι 5.8 . Απο κει και περα ξεκινα η μεγαλη 5.9 εως 6.4 και βαλε . Καλυτερα θα ειναι να πας σε ενα καταστημα να διαλεξεις οποια σε βολευει γιατι αυτο το ζητημα ειναι υποκειμενικο μη περιμενεις σαφη απαντηση . Η καλυτερη φορητοτητα ειναι η μεσαια κατηγορια αντικειμενικα .

Τα galaxy A8 , S7, S8 , S9 ειναι εξαιρετικα στο θεμα "κρατημα" . Αναφερω αυτα τα τεσσερα λογο επιδοσεων γιατι υπαρχουν και αλλα τα οποια δεν ειναι ναυαρχιδες .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σκεπτομενος την τιμη που το πηρα,used 50 euro,την κατασταση του,ολοκαινουργιο 3 μηνων.:lol:

4k video,5,5" FHD οθονη,fast cherger,snapdragon 625,fingerprint,3gb ram,32rom,υπερυθρες (τηλεκοντρολ),2ΚΑΡΤΟ,4G+volte,πολυ φωτεινη οθονη,πολυ δυνατο φλας,κτλ Ομορφουλι κια παναλαφρο,με καλη μπαταρια!!!!!

Βρηκα μια καλη custom rom με πολλες εξτρα ρυθμισεις και φουλ Ελληνικη γλωσσα......

Αφου ειδα οτι δουλευει πληρως 2 μερες ειπα να τσεκαρω και ενα antutu.......

Μου εβγαλε σκορ 83.175 !!!!!:wacko:

Αμεσως εψαξα να δω ποσο βγαζει το xiaomi μου 4x 4/64 και ηταν 93.175.........:(

Επισεις παρατηρησα οτι τα βιντεακια του antutu στο leeco τρεξανε νερακι χωρις μικροκοψιματα-τρεμουλιασματα.....

Το μονο αρνητικο οτι δεν εγκαθιστα το τελευταιο instagram,αλλα εγκατεστησα μια λιγο παλιοτερη εκδοση μια χαρα.

Αλλα αυτο μπορει να ειναι θεμα της συκεκριμενης rom...........

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση -->τον 652 έχει και όχι τον 625. Ποια ρομ έβαλες?

Επισης εδώ είναι offtopic..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...