Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6270


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΦΙΛΕ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΝ ΕΠΕΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Κ750 ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ.ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ

ΤΟ Κ750 ΚΑΙ ΤΟ 6270.ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟ.ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ S65,GX30I,NOKIA6230,D500,NOKIA6060,K700.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ Κ750 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΑ ΤΟ 6270 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,ΑΝΤΟΧΗ,ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ(ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ) ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ.

 

Xmmmm και εγώ είχα και το Κ750 ( μου το κλέψανε ) και τώρα το 6270

 

ΥΠΕΡ του Κ750

============

 

Πολύ καλή κατασκευή σαν ποιότητα

Καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών

ΜΕΓΑΛΗ διάρκεια μπαταρίας

 

ΚΑΤΑ του Κ750

=============

 

Συχνά κολλήματα όπως πχ Λευκή οθόνη

Μουσική για να ακούσεις πρέπει να συνδέσεις τα ακουστικά

Οταν τραβάς φωτογραφία αποτυπώνει κάποια δευτερόλεπτα μετά από τη στιγμή που τραβάς

 

 

ΥΠΕΡ του 6270

=============

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ μενού ,εύκολη πλοήγηση με δυνατότητες αλλαγής του μενού σε διαφορετικά στυλ που σε βολεύουν

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ οθόνη ευκρίνεια κτλπ

ΠΟΛΥ βολικό το nokia pc suite

Ακούς μουσική και χωρίς ακουστικά

128 MB μνήμη

Καλύτερο βίντεο

Σωστή απεικόνιση φωτογραφίας σε χρονικό επίπεδο τραβήγματος της

Μπορείς με τα πλήκτρα συντομεύσεις κτλπ να ηχογραφείς τις ομιλίες σου με ένα μόνο κουμπάκι την ώρα που μιλάς

 

ΚΑΤΑ του 6270

==============

 

ΧΑΛΙΑ διάρκεια μπαταρίας . Μια μέρα μόνο σχεδόν άντε δύο το πολύ

Σου δίνει την αίσθηση πως έτσι και πέσει μια φορά κάτω θα διαλυθεί

 

 

ΑΛΕΧ κακώς πήγες από τον Γερμανό

Ο Γερμανός το είχε 40 ευρώ πιο ακριβά

Η microland 303

Το πλαίσιο 309

Ο Κωτσόβολος 325

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

se olous to sms akougete poio siga apo oti otan to epilegeis sto profil h mono emena to kanei auto? poly ekneuristiko, entaksi sto ringtone, synithismeno, alla kai to sms poio siga? ti m***** einai auto to prama poia...diladi tha prepei na valoume sms tone 1 lepto gia na to akousoume na dynamonei?????
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αντάπτορας για την miniSD υπάρχει στο κουτί του κινητού; Αν όχι, πώς θα βρούμε αντάπτορα ώστε να βάλουμε την κάρτα μνήμης στο card reader; Πρέπει να αγοράσουμε μία άλλη miniSD για να έχουμε τον αντάπτορα; Λίγο τρελό μου ακούγεται αυτό.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν γνωριζετε καποια προγραμματα που εχουν καποιο standard funny image και μπορεις να βαλεις την photο σου ή την φωνη σου μονο και να τα στειλεις σαν MMS.

 

Ξερετε αν υπαρχουν για 6270(S40) ή μονο για S60?

 

Ευχαριστω

 

Κανεις για αυτο ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αντάπτορας για την miniSD υπάρχει στο κουτί του κινητού; Αν όχι, πώς θα βρούμε αντάπτορα ώστε να βάλουμε την κάρτα μνήμης στο card reader; Πρέπει να αγοράσουμε μία άλλη miniSD για να έχουμε τον αντάπτορα; Λίγο τρελό μου ακούγεται αυτό.

 

Απο οτι καταλαβα ,οχι ,δεν υπαρχει στην συσκευασια .

Μπορεις να το αγορασεις ξεχωριστα .

πχ

http://www.expansys.com/product.asp?code=113059

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=113059

Υπαρχει ομως η περιπτωση να μην χρειαζεται adaptor αφου ορισμενοι νεοι card readers εχουν slot για miniSD ,πχ ενας καινουργιος transend που αγορασα.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ του 6270

==============

ΧΑΛΙΑ διάρκεια μπαταρίας . Μια μέρα μόνο σχεδόν άντε δύο το πολύ

Εδώ θα διαφωνήσω :)

Πιστεύω 48 ωρες χρήσης είναι πιο λογικό. Άρα με κλειστό το κινητό για ένα 8άωρο κάθε βράδυ μιλάμε για 3 ημέρες αυτονομία.

Αν και η διάρκεια της μπαταρίας είναι πέρα για πέρα σχετική...

 

Αντάπτορας miniSD -> SD δεν υπάρχει στο κουτί.

Σε ένα κατάστημα που ρώτησα, πωλούνται μόνο σε πακέτο με miniSD.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις εδώ. Για να επέμβεις στον ήχο (εννοείται τύπου .mid) χρειάζονται κάποιες γνώσεις τεχνολογίας MIDI (channel messages). Ελπίζω να τα καταφέρεις.

---------------------------------------------------------

 

Να δούμε λίγο μερικά προβλήματα που έχω δει στο δικό μου 6270:

  • Μικρή αυτονομία (περίπου 1,5 ημέρα και τη νύχτα κλειστό)
  • Χαμηλή ένταση στον ήχο ειδοποίησης μηνύματος
  • Το ακουστικό "τρίζει" ή κάνει παραμορφώσεις κατά τη διάρκεια μιας κλήσης όταν η ένταση είναι στο 8 και πάνω
  • Το καπάκι της μπαταρίας δεν κλείνει εντελώς (αφήνει περίπου 1 χιλιοστό μέχρι να κλείσει εντελώς)
  • Σχετικά αρχή ταχύτητα πλοήγησης στο μενού

Αντιμετωπίζει κανείς κάτι ανάλογο; Ειδικά το θέμα της αυτονομίας θεωρώ πως είναι το πιο σοβαρό. Κάνω λογική χρήση της συσκευής σε κλήσεις, ΒΤ κλπ.

ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ.

1)ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ 1 ΜΕΡΑ

2)ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΛΟΓΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΝΗΣΗ

3)ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΕΣΑ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ.ΤΩΡΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ

3)Η ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΗΧΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ.ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΗΧΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2sec

Link to comment
Share on other sites

Xmmmm και εγώ είχα και το Κ750 ( μου το κλέψανε ) και τώρα το 6270

 

ΥΠΕΡ του Κ750

============

 

Πολύ καλή κατασκευή σαν ποιότητα

Καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών

ΜΕΓΑΛΗ διάρκεια μπαταρίας

 

ΚΑΤΑ του Κ750

=============

 

Συχνά κολλήματα όπως πχ Λευκή οθόνη

Μουσική για να ακούσεις πρέπει να συνδέσεις τα ακουστικά

Οταν τραβάς φωτογραφία αποτυπώνει κάποια δευτερόλεπτα μετά από τη στιγμή που τραβάς

 

 

ΥΠΕΡ του 6270

=============

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ μενού ,εύκολη πλοήγηση με δυνατότητες αλλαγής του μενού σε διαφορετικά στυλ που σε βολεύουν

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ οθόνη ευκρίνεια κτλπ

ΠΟΛΥ βολικό το nokia pc suite

Ακούς μουσική και χωρίς ακουστικά

128 MB μνήμη

Καλύτερο βίντεο

Σωστή απεικόνιση φωτογραφίας σε χρονικό επίπεδο τραβήγματος της

Μπορείς με τα πλήκτρα συντομεύσεις κτλπ να ηχογραφείς τις ομιλίες σου με ένα μόνο κουμπάκι την ώρα που μιλάς

 

ΚΑΤΑ του 6270

==============

 

ΧΑΛΙΑ διάρκεια μπαταρίας . Μια μέρα μόνο σχεδόν άντε δύο το πολύ

Σου δίνει την αίσθηση πως έτσι και πέσει μια φορά κάτω θα διαλυθεί

 

 

ΑΛΕΧ κακώς πήγες από τον Γερμανό

Ο Γερμανός το είχε 40 ευρώ πιο ακριβά

Η microland 303

Το πλαίσιο 309

Ο Κωτσόβολος 325

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΞΕΡΩ.

ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΦΡΑΓΙΖΜΕΝΑ.

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΠΙΣΩ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΑΜΕΣΑ.

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΑΛΛΟ ΙΔΙΟ, ΜΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΞΕΡΑ

ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΓΩ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ(ΒΛΕΠΕ VODAFONE)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα να θέσω ένα ζήτημα που με απωθεί απο την αγορά αυτή...

Η κάμερα έχει κάλυπτρο;

Είναι για μένα ενα σοβαρό μειονέκτημα διότι στο S65 που έχω η κάμερα δεν δείχνει πλέον τόσο καθαρά όσο όταν την πρωτοαγόρασα....

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα να θέσω ένα ζήτημα που με απωθεί απο την αγορά αυτή...

Η κάμερα έχει κάλυπτρο;

Είναι για μένα ενα σοβαρό μειονέκτημα διότι στο S65 που έχω η κάμερα δεν δείχνει πλέον τόσο καθαρά όσο όταν την πρωτοαγόρασα....

Οχι δεν έχει:(
Link to comment
Share on other sites

emena stis 2 evdomades pou to exw den mou exei dhmiourghsei provlhmata!!me eksairesh sthn arxh pou gia 2 mono fores mou kollage alla ws ekei.apo ekei kai pera kanena provlhma alla kai egw anamenw to neo logismiko!!ante na doume!!A,KAI KALH XRONIA..AN KAI LIGO ARGA!!:) :D :) :D
perasa xhmiko mhxaniko patras..e re gledia..patra s erxomai..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά, ενώ στην αρχή είχα σχεδόν ενθουσιαστεί με το κινητό, πλέον έχω "κρυώσει" πολύ, λόγω αυτών που διαβάζω για την διάρκεια της μπαταριάς. Οπωσδήποτε είναι θέμα ιεράρχησης, και ο καθένας υπολογίζει τις ανάγκες του διαφορετικά, αλλά εγώ δεν μπορώ να δεχτώ σε καμμία περίπτωση διάρκεια μπαταρίας 1-3 μέρες σε καινούριο κινητό.

 

Ίσως η οθόνη να είναι εντυπωσιακή, αλλά κατά την γνώμη μου όφειλαν να το εξοπλίσουν με αντίστοιχη μπαταρία, και ας κόστιζε 50-60 ευρώ παραπάνω. Επίσης μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και ένα αντίστοιχο κινητό σε candybar μορφή, με μικρότερη οθόνη και αντίστοιχα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας για να χτυπήσουν το Κ750i. Aλλά για κάτι τέτοιο έπρεπε να έχουν μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα μηνα θα το συνηθησετε να το φορτιζετε καθε μερα ή καθε 2 μερες. εγω φορτιζω το κινητο καθε μερα και δεν εχω προβλημα. δε λεω οτι εκανε καλα η νοκια αλλα ενταξει, αντεχεται κιολας :)

 

@gtlzs, το εχεις δει το κινητο; εγω σημερα το ειδα και εντυπωσιαστηκα απο την οθονη του και τα ηχεια του. πολυ καλο, θα το επαιρνα ανετα. με μικροτερη οθονη δε θα καναμε λογο για την οθονη του, οπως δεν κανουμε ποτε για την οθονη του Κ750, κι ας εχει καλη αναλυση 176χ220.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου φαινετε οτι δεν ξερετε τι θελετε...:wacko: :wacko:

 

Το κινητο αυτο ειναι ενα απο τα πιο ΠΛΗΡΗ μοντελα που εχει βγαλει η ΝΟΚΙΑ στην ιστορια της ως εταιρια!!

 

Και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ οθονη εχει, και 2(!!!) ηχεια με ηχο stereo, και ραδιοφωνο(!!) που παντα ελειπε απο τα high end μοντελα της, και 2mp καμερα(!!) και γενικα ολα αυτα που κανουν μια συσκευη ανταγωνιστικη προς τις αλλες αλλα και το σημαντικοτερο σε ΦΟΒΕΡΗ ΤΙΜΗ (320 ευρω μεσο ορο)!!

 

Το οτι η μπαταρια του ειναι "μικρη" ειναι βεβαια ενα μειονεκτημα αλλα ρε παιδια αμα θελετε αυτονομια παρτε το 6310i με 15 μερες αυτονομια να εισαστε σιγουροι. Δε νομιζω οτι αμα καθε βραδυ το βαζετε στον φορτιστη ενα τετοι κινητο με τοσα που προσφερει θα παθετε τιποτα..

 

Τελικα με τιποτα δεν εισαστε ευχαριστημενοι...

 

Τι να πω??

 

Υ.Γ.

Γεια σου φιλε woudouli καλη χρονια..!!:D :D

..κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε δευτερόλεπτο κάνεις κάτι που μπορεί να αλλάξει την ζωή σου για πάντα..
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα να θέσω ένα ζήτημα που με απωθεί απο την αγορά αυτή...

Η κάμερα έχει κάλυπτρο;

Είναι για μένα ενα σοβαρό μειονέκτημα διότι στο S65 που έχω η κάμερα δεν δείχνει πλέον τόσο καθαρά όσο όταν την πρωτοαγόρασα....

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ S65.

ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΑΓΑ ΜΕ ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ.

ΣΤΟ 6270 ΤΟ ΤΖΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω υποψήφιος αγοραστής του 6270 και σκεφτόμουν τα εξής:

 

1. Μέχρι πότε θα είναι (περίπου φυσικά) το κινητό διαθέσιμο στην αγορά;

2. Αν το αγοράσει κανείς αργότερα΄(π.χ τον φεβρουάριο) θα αποφύγει τα προβλήματα στο software; Θα έχει δηλαδή το καινούργιο firmware πάνω; Και αν ναι πως μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει ότι το κινητό που αγοράζει είναι updated;

3. Υπάρχει περίπτωση να πέσει λίγο η τιμή του;

4. Ειμαι κλασικός χρήστης Nokia (6130 klp). Θα με εξυπηρετήσει το 6270 σε ότι αφορά τις επαφές μου? Έχει δυνατότητα αποθήκευσεις αρκετών στοιχείων "κάτω" απο μια επαφή (mail, adress, fax etc)

 

Οι ερωτήσεις μου μπορεί να σας φαίνονται λίγο αστείες αλλα έχω να ασχοληθώ χρόνια με την αγορά κινήτου. Εμπιστεύομαι πολύ όμως την Νοκια. Σε γενικές γραμμές, θα με απογοητευσει; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα και άλλο πρόβλημα...:cry:

Η ημερομηνία δεν παει καλα.Οταν το πρωτοάνοιξα ρύθμισα την ημερομηνία, μετα απο καμια εβδομάδα πρόσεξα οτι είναι λάθος.Αφού την ξαναρύθμισα, μόλις σήμερα ειδα οτι έγραφε 3/2/2006!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα και άλλο πρόβλημα...:cry:

Η ημερομηνία δεν παει καλα.Οταν το πρωτοάνοιξα ρύθμισα την ημερομηνία, μετα απο καμια εβδομάδα πρόσεξα οτι είναι λάθος.Αφού την ξαναρύθμισα, μόλις σήμερα ειδα οτι έγραφε 3/2/2006!!!:mad:

Μηπως εκανες κανενα συγχρονισμο και εγινε μπερδεμα; λεω μια ιδεα...:O

 

@Taagor

1.θα ειναι για πολυ καιρο, τοσο που οταν σταματησει δε θα ειναι καλο :)

2.δε μπορεις να εισαι σιγουρος, μπορει ναι, μπορει και οχι. αλλα κανεις δωρεαν αναβαθμιση και εισαι οκ. αν τους πεισεις να το ανοιξεις πριν την αγορα να δεις να εχει καποιο προβλημα και δεις και την εκδοση οκ. αλλα χλωμο να σε αφησουν.

3.δεν πιστευω και πολυ, δυσκολο. για μεγαλο χρονικο διαστημα δε θα κερδισεις και τιποτα.

4.απολυτα...

 

δε θα σε απογοητευσει αλλα αν εισαι διστακτικος περιμενε να βγει καποια αναβαθμιση και κρινεις...

Link to comment
Share on other sites

iparxi ena koumpaki sto kinito stinb aristeri tou meria pou otan to patao mou grafi kati gia sindesi ttp .mipos kseris kanis na mou pi ti akrivos ine afto kai se ti xrisimevi???
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμευει και δυστυχως δεν μπορεις και να το αλλαξεις(αυτο και της καμερας).
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμευει και δυστυχως δεν μπορεις και να το αλλαξεις(αυτο και της καμερας).

 

 

den xrisimevi gia emas edo stin elada??genika kseris ti akrivos ine?

Link to comment
Share on other sites

den xrisimevi gia emas edo stin elada??genika kseris ti akrivos ine?

Ακριβως , μια υπηρεσια που δεν παρεχεται στο Ελλαντα.

 

Το Push to Talk χαρακτηρίζει τη «τεχνική» που επιτρέπει την ασύρματη, μονόδρομη, επικοινωνία με το «πάτημα ενός πλήκτρου». Παραδείγματα εφαρμογής της συγκεκριμένης τεχνικής αποτελούν τα CB (που χρησιμοποιούν ευρέως οι επαγγελματίες οδηγοί), οι ασύρματοι των ραδιοερασιτεχνών, καθώς φυσικά και τα walkie-talkies (τα οποία συνήθως αποτελούν ένα ευχάριστο παιχνίδι για παιδιά). Ο κάτοχος μιας PTT συσκευής «πατάει» διαρκώς ένα πλήκτρο και τα λόγια του μεταφέρονται ασύρματα σε κάποια άλλη συμβατή συσκευή. Αφήνοντας το πλήκτρο διακόπτεται η μετάδοση του σήματος και επιτρέπεται σε κάποιον άλλο χρήστη να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο.

 

Στις αρχές του 2003 το PTT «πέρασε» και στον κόσμο της κινητής τηλεφωνίας, αφού οι Ericsson, Nokia και Siemens, έθεσαν τις προδιαγραφές για την ανάπτυξη ενός προτύπου, που να επιτρέπει αυτήν τη μορφή επικοινωνίας σε δίκτυα GSM. Η τεχνολογία ονομάστηκε Push to talk over Cellular (PoC) και βασίζεται στο IP Multimedia Subsystem, το οποίο με τη σειρά του επιτρέπει τις συνδέσεις IP ανάμεσα σε κινητά τηλέφωνα.

 

Η τεχνολογία PoC μπορεί να λειτουργήσει σε δίκτυα GPRS, EDGE και WCDMA.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως , μια υπηρεσια που δεν παρεχεται στο Ελλαντα. Δεν θυμαμαι πως λειτουργει ακριβως.

 

kai mia kai se vrika diathesimo mipos kseris kai ti akrivos ine afto???

Στην περίπτωση πάντως που δε θέλετε να ενοχλήσετε τον υποψήφιο αποδέκτη του μηνύματός σας, το Dynamic Phonebook, θα αποδειχθεί σωτήρια λύση, δείχνοντας σας αν ο άλλος χρήστης είναι ή όχι διαθέσιμος.

se efxaristo kai elpizo na min ginome kourastikos:O

Link to comment
Share on other sites

den xrisimevi gia emas edo stin elada??genika kseris ti akrivos ine?

Push To Talk, κατι σαν walkie talkie, λεμε τωρα. και να υποστηριζοταν δε θα ηταν δωρεαν :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές ημέρες αγοράσα και εγώ το Nokia 6270 σαν δεύτερη συσκευή (έχω ένα Qtek 8020). Το έπέλεξα γιατί πιστεύω οτι προσφέρει πάρα πολλές δυνατότητες σε χαμηλή τιμή. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η οθόνη του, ο στερεοφωνικός ήχος του και το λειτουργικό του. Πραγματικά δεν περίμενα οτι μια συσκευή με αυτό το κόστος από τη Nokia θα είχε ένα τέτοιο λειτουργικό. Πιστεύω οτι το λειτουργικό series40 είναι το καλύτερο λειτουργικό για ένα απλό τηλέφωνο (για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για τις βασικές λειτουργίες που πρέπει να παρέχει ένα τηλέφωνο, όχι για smartphone ή game ή image phone). Μοιάζει σαν να αντέγραψαν το symbian στα σημεία που έπρεπε και να πέτυχαν ένα λειτουργικό με πολύ καλύτερες ταχύτητες και πολύ πιο απλό στη χρήση του. Ως προγραμματιστής πρέπει να δώσω ένα μεγάλο μπράβο στη Nokia που έφτιαξε κάτι τέτοιο. Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μακριά πιστεύω.

 

Με αυτά που έχω διαβάσει στο forum αισθάνομαι τυχερός. Μετά από 4 ημέρες λειτουργίας, το κινητό δεν παρουσίασε το παραμικρό. Δουλεύει θαυμάσια και πραγματικά δεν με προβλημάτισε καθόλου. Είναι γεγονός οτι η μπαταρία είναι πολύ μικρή για τις δυνατότητες της συσκευής αυτής αλλά είναι κάτι που μπορείς να το ανεχθείς μιας και δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που βρίσκεται περισσότερο από 24 ώρες μακριά από πρίζα (και εάν βρίσκεται τότε σίγουρα δεν χρεάζεται ένα τηλέφωνο σαν κι' αυτό).

 

Παλιότερα είχα ένα 7610 το οποίο για την εποχή του ήταν από τα κορυφαία. Το 6270 μπορώ να πώ οτι μου άρεσε περισσότερο γιατί είναι σαφώς πιο γρήγορο και έχει πολύ καλύτερη οθόνη (και φυσικά είναι πολύ φτηνότερο). Εάν πρόσεχαν λίγο περισσότερο την ποιότητα κατασκευής και την μπαταρία ίσως με 50 - 60 euro πάνω στην τιμή να φτιάχναν ένα από τα καλύτερα κινητά της αγοράς.

 

Θα ήθελα όμως λίγο τη βοήθεια των φίλων του forum που είναι καλοί γνώστες των συσκευών Nokia μιας και εγώ δεν είμαι:

 

1. Είμαι ευχαριστημένος που μπορώ και κάνω πλήρη συγχρονισμό με το Outlook όπως ακριβώς κάνω και με το smartphone μου. Παρατήρησα όμως οτι όταν κάνω αναζήτηση στα ονόματα, μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία ελληνικά. Η αναζήτηση που κάνει το Nokia φαίνεται οτι είναι case sensitive (δηλαδή ελέγχει και εάν οι χαρακτήρες είναι κεφαλαίοι ή πεζοί) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω αναζήτηση με περισσότερα από ένα γράμματα. Πατάω πχ 'Α' και μου φέρνει τη πρώτη καταχώριση με 'Α' και εάν πατήσω στη συνέχεια 'Κ' δεν μου φέρνει όσα ξεκινούν από 'Ακ' αλλά επειδή δεν βρίσκει τίποτα από 'ΑΚ' δεν επιστρέφει τίποτα απολύτως. Μπορεί να αλλάξει αυτό; Μήπως υπάρχει κανένα άλλο κόλπο για να κάνω αναζητήσεις σωστά;

 

2. Υπάρχει τρόπος να δει κανείς ποια έκδοση firmware φοράει η συσκευή; Ποιο firmware είναι το τελευταίο που κυκλοφορεί; Για να γίνει update διαβάζω με τρόμο οτι πρέπει να πάει η συσκευή στη Nokia. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Όποιος έχει πληροφορίες ας μας πει, ίσως αν το ψάξουμε λίγο να βρούμε τρόπο να κάνουμε update μόνοι μας. Έχω τις τεχνικές γνώσεις για να φτιάξουμε ακόμα και ότι hardware χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...