Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, για να δουλέψουμε χρειαζόμαστε τα:

 

Dongle Cr***ck

Phoenix 2006 Cr***ck

Nokia Diego 3.09

Phoenix Service Software 2006.44.6.163

 

 

Πρώτα απεγκαθιστούμε όλα τα Nokia connectivity drivers και ακολουθύμε με προσοχή την ακόλουθη διαδικασία:

 

1.Εγκαθιστούμε το Nokia Diego 3.09 (Σε περίπτωση που βγάλει σφάλμα ελέγχουμε αν έχουμε απεγκαταστήσει τα Nokia Connectivity Drivers

 

2.Κάνουμε διπλό κλικ στο dongle Cr***ck αλλά δεν πατάμε εγκατάσταση.

 

3.Τρέχουμε το Phoenix Service Software 2006.44.6.163 και περιμένουμε να βγάλει ένα σφάλμα κατά την εγκατάσταση που θα ζητά το dongle. Τότε πατάμε retry και αμέσως περνάμε στο παράθυρο του dongle Cr***ck και πατάμε install. Αν γίνει σωστά θα συνεχίσει την εγκατάσταση, διαφορετικά ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να το πετύχουμε, κάθε φορά όμως θα πρέπει να αντιδράσουμε όλο και πιο γρήγορα.

 

4.Τρέχουμε το Phoenix Cr***ck και επανεκκινούμε τον υπολογιστή. Αν η διαδικασία έχει γίνει σωστά μετά την επανέκκίνηση το σύστημα θα αρχίσει να καταχωρεί κάποια στοιχεία πριν κάνει boot στην επιφάνεια εργασίας.

 

Προσοχή: Αν λάβουμε ένα σφάλμα "DESKEY" οποιαδήποτε στιγμή πατάμε οκ και συνεχίζουμε κανονικά.

 

 

ρε παιδιά έκανα όλα τα παραπάνω βήματα και όταν κάνει reboot το pc και αρχίζει μετά να καταχωρεί τα αρχεία μου βγάζει ότι κάποια αρχεία δεν έγιναν register με αποτέλεσμα μετά να μην βρίσκει το τηλέφωνο,ξέρει κανεις τι φταίει?το δοκίμασα σε 2 pc και έκανε το ίδιο,σώστε με

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exw ena rm78 6288 poy egine dead:wacko: meta apo sfalma stin anabathmish me phoenix

twra pataw to power na xekinisei to update se dead phone

xekinaei pernaei kati kai kolaei sto trying to verify comunication exei kaneis kamia idea ??????

 

prin apo ayto ekane to update 2 fores kai kolage to kinito sto test mode kai den proxoroyse kai ta 50 sec sto phoenix teleiwnan

 

ρε παιδιά έκανα όλα τα παραπάνω βήματα και όταν κάνει reboot το pc και αρχίζει μετά να καταχωρεί τα αρχεία μου βγάζει ότι κάποια αρχεία δεν έγιναν register με αποτέλεσμα μετά να μην βρίσκει το τηλέφωνο,ξέρει κανεις τι φταίει?το δοκίμασα σε 2 pc και έκανε το ίδιο,σώστε με

an to thl den apokrinete prepei na dialexeis no conection kai sto

firm update na tikareis to dead phone

 

alla prosexe giati koita ti epatha egw

Nokia 3330 >6600> N80

Samsung Omnia I

Link to comment
Share on other sites

an to thl den apokrinete prepei na dialexeis no conection kai sto

firm update na tikareis to dead phone

 

alla prosexe giati koita ti epatha egw

 

το πρόβλημα μου είναι ότι το τηλέφωνο δεν το βλέπει ούτε το diego ούτε το phoenix,μονο το nokia pc suite το βλέπει και το διαχειρίζεται κανονικά

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησε το nokia pc suite και τους usb cable drivers (έχω καιρό που το έκανα αλλά νομίζω ότι υπάρχει ειδικό πρόγραμμα κάπου που τους απεγκαθιστά πλήρως). Γενικώς πλήρης απεγκατάσταση ότι αφορά το κινητό σου κι έχει σχέση με τη Nokia. Μετά ακολουθείς τις οδηγίες εγκατάστασης των diego και phoenix και το τηλέφωνο σου θα το δούνε και τα δύο μια χαρά αν καταφέρεις να πετύχεις και το *****. Μετά ξανακάνεις εγκατάσταση το PC suite ή το Software Updater και δουλεύουν όλα μια χαρά. Απλά άμα δούνε Nokia usb cable drivers κατά τη διάρκεια της εγκατάστασής τους τα diego και phoenix "τρελαίνονται" και μάλλον δεν βάζουν αυτά που πρέπει για να δουλέψουν σωστά.
Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, στο κινητο η μπαταρια τελευταια μου τελειωνει αρκετα γρηγορα και η χρηση που του κανω ειναι οπως του εκανα και παλιοτερα αρα πρεπει να επεσε αρκετα η αποδοτικοτητα της μπαταριας.

 

Η Νοκια κανει αντικατασταση μπαταριας (ειναι εντως εγγυησης το κινητο) εαν ειναι κατω απο καπιο % κατω απο οτι πρεπει δωρεαν ? Ξερει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, στο κινητο η μπαταρια τελευταια μου τελειωνει αρκετα γρηγορα και η χρηση που του κανω ειναι οπως του εκανα και παλιοτερα αρα πρεπει να επεσε αρκετα η αποδοτικοτητα της μπαταριας.

 

Η Νοκια κανει αντικατασταση μπαταριας (ειναι εντως εγγυησης το κινητο) εαν ειναι κατω απο καπιο % κατω απο οτι πρεπει δωρεαν ? Ξερει κανεις ?

το δικο μου προβλημα το ελυσα με αναβαθμιση:)

αλλα εσυ μπορεις να πας νοκια να παρεις καινουργια μπαταρια ;)στην εγγυηση γιατι στην νοκια δεν ξερουν την τυφλα :lol:τους και μετα ξανα στην νοκια για δωρεαν αναβαθμιση :happy:εκτος και αν τυχεις σε κανεναν γατονι:(

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα το ελυσα με αναβαθμιση:)

αλλα εσυ μπορεις να πας νοκια να παρεις καινουργια μπαταρια ;)στην εγγυηση γιατι στην νοκια δεν ξερουν την τυφλα :lol:τους και μετα ξανα στην νοκια για δωρεαν αναβαθμιση :happy:εκτος και αν τυχεις σε κανεναν γατονι:(

 

Δηλαδη τι θες να πεις οτι δικαιουμε αλλαγη μπαταριας με την εγγυηση ? Αυτος που θα δει το κινητο δεν θα πρεπει να κανει καποια διαγνωση εαν εχει προβλημα η μπαταρια (με προγραμαμα η με οτιδηποτε)?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω ενα nokia 6280 το οποιο ειναι κλειδωμενο στο δικτυο της Vodafone UK .μηπως ξερει κανεις κανα τροπο για να το ξεκλειδωσω εστω και μεσω internet ???
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι θες να πεις οτι δικαιουμε αλλαγη μπαταριας με την εγγυηση ? Αυτος που θα δει το κινητο δεν θα πρεπει να κανει καποια διαγνωση εαν εχει προβλημα η μπαταρια (με προγραμαμα η με οτιδηποτε)?

και βεβαια δικαιουσε αλλαγη μπαταριας ειναι ενα εξαρτημα που εσυ δεν μπορεις να προκαλεσεις βλαβη

αυτος λογικα θα στην κανει τεστ αν εχει τα βολτ που πρεπει. εσυ αυτο που θα κανεις εσυ θα φορτισεις την μπαταρια λιγο πριν το full θα πεις οτι εσυ εκανες πληρη φορτιση πριν λιγο

 

καλημερα, εχω ενα nokia 6280 το οποιο ειναι κλειδωμενο στο δικτυο της Vodafone UK .μηπως ξερει κανεις κανα τροπο για να το ξεκλειδωσω εστω και μεσω internet ???

με το phoenix format c: kai update:D

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δικαιουσε αλλαγη μπαταριας ειναι ενα εξαρτημα που εσυ δεν μπορεις να προκαλεσεις βλαβη

αυτος λογικα θα στην κανει τεστ αν εχει τα βολτ που πρεπει. εσυ αυτο που θα κανεις εσυ θα φορτισεις την μπαταρια λιγο πριν το full θα πεις οτι εσυ εκανες πληρη φορτιση πριν λιγο

 

 

με το phoenix format c: kai update:D

 

Ναι αυτο ξερω και εγω. Γιατι πηγα ρωτησα στο nokia shop αλλα δεν το αφησα το κινητο εκηνει την μερα, και με ειπε οτι δεν γινεται αλλαγη μαλλον (δεν ειτανε ο υπευθηνος εκει ομως και με ειπε ελα αύριο), αλλα ειπε οτι δεν νομιζει για αλλαγει οχι οτι μπορει να μην γινεται, ειπε να παω απο εκει να την δουνε.

 

Τωρα ομως εγω ενω βλεπω προβλημα με την μπαταρια (την φορτιζω και ξερφορτιζει γρηγορα) αυτος μπορει να με πει οτι δεν υπαρχει προβλημα με την μπαταρια...

 

Για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Α καλα, αντικατασταση δεν βλεπω τοτε, εχει περασει 1,5 χρονοσ οποτε δεν υπαρχει ελπιδα, τσαμπα θα παω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην αναπαραγωγή μουσικής/Λίστα κομματιών/Αλλαγή λίστας, μου εμφανίζει μόνο την επιλογή Όλα τα κομμάτια.Αυτό υποθέτω είναι το προεπιλεγμένο playlist.Μπορώ να προσθέσω δικά μου playlist και αν ναι πώς?Έχω δημιουργήσει playlist των κομματιών στο WMPlayer και το μετέφερα στο κινητό αλλά δεν το αναγνωρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

θέλω να απαντήσω στο ερώτημα για τα playlists:

όχι δεν μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου...Αναγκαστικά ακούς ο,τι αρχείο ήχου υπάρχει αποθηκευμένο.

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

θέλω να απαντήσω στο ερώτημα για τα playlists:

όχι δεν μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου...Αναγκαστικά ακούς ο,τι αρχείο ήχου υπάρχει αποθηκευμένο.

Thanx..Θα ταν πολύ χρήσιμο πάντως

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικιυ για το 6280, και αν ετοιμαζεται να βγει καποια νεοτερη.

Εγω εχω ακομα την 05.92, αξιζει να το παω για αναβαθμιση?

Υπαρχει καποια αισθητη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

05.92? εγω στην 03.60 είμαι ακόμα:-(

 

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικιυ για το 6280, και αν ετοιμαζεται να βγει καποια νεοτερη.

Εγω εχω ακομα την 05.92, αξιζει να το παω για αναβαθμιση?

Υπαρχει καποια αισθητη διαφορα?

Αν υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση σίγουρα θα βελτιώνει κάπως την προηγούμενη.Έτσι το αγόρασες σ αυτην την έκδοση ή το αναβάθμισες?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικιυ για το 6280, και αν ετοιμαζεται να βγει καποια νεοτερη.

Εγω εχω ακομα την 05.92, αξιζει να το παω για αναβαθμιση?

Υπαρχει καποια αισθητη διαφορα?

Η τελευταία είναι η V 06.43 (30-03-07).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To εχω ηδη αναβαθμισει μια φορα σε Νοκια Shop.

Η τελευταία εκδοση V06.43 εχει καμια διαφορα με την 05.92?

Ρωταω γιατι με την αναβαθμιση χανονται ολα τα δεδομενα, οι επαφες κτλ και δεν εχω ορεξη να βρισκω τα προγραμματα για να τα κανω back up.

Αν ομως προσφερει κατι το σημαντικο να μπω στον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παίδες έχω ένα προβληματάκι. Έσπασε το μικρό καπάκι που έχει στην υποδοχή της κάρτας μνήμης. Ξέρετε αν υπάρχει τέτοιο ανταλλακτικό? Το κινητό είναι εντός εγγύησης!

 

Eπειδη και μενα εχει σπασει, δεν το καλυπτει η εγγυηση, και πρεπει να αλλαξεις ολο το πλαινο καλυμμα στα Νοκια Σοπ και κανει κανα 30αρι - 40αρι...:(

 

 

 

 

 

Α, και κατι αλλο:

 

 

Τα αρχεια μουσικης μπ3 και aac (αυτα που μετατρεπει το Nokia Music Manager) εχουν καμια διαφορα; Στο μεγεθος ειναι τα ιδια, και οπως τα ακουω δεν εχουν καμια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια μουσικης μπ3 και aac (αυτα που μετατρεπει το Nokia Music Manager) εχουν καμια διαφορα; Στο μεγεθος ειναι τα ιδια, και οπως τα ακουω δεν εχουν καμια διαφορα...

 

Αν θυμαμαι καλα, τα αρχεια aac εχουν καλυτερη ποιοτητα στο ιδιο μεγεθος σε σχεση με τα mp3 ...

Ετσι νομιζω ...

Link to comment
Share on other sites

paidia to kinito ipostirizei karta minisd 2gb?

 

Ανεπίσημα υποστηρίζει 2GB αλλά η NOKIA απ' όσο έψαξα στο manual του τηλεφώνου και στο ευρωπαϊκό site δεν αναφέρει επίσημα τις χωρητικότητες που μπορεί να χειριστεί το 6280.

 

Αν κάποιος έχει βρεί αυτό που δεν κατάφερα να βρω εγώ ας μας το παρουσιάσει. Επίσημα από τη NOKIA βέβαια γιατί ανεπίσημα βρήκα κι εγώ πολλές πηγές.

Link to comment
Share on other sites

pedes kalispera

exw ena nokia6280 sto opio apo periegia ( giafto skwtwse ti gata)

evala kwdiko sth memory card tou kai twra den borw na ton vrw

o logos einai gt otan patas na valeis kwdiko auto den vazei noumera

p.x. ( 12345 ) vazei simvola dld an patiseis 2 forec to 1 8a vgalei to "b" kai epita apo 1 sec 8a ginei asteraki

prospa8w apegnosmena na to sindesw me to pc mou alla mataia

kai den 3erw kai to logo

 

telos padwn 8a i8ela mia voi8eia opios gnorizei na vrw ton kwdiko

gia na min bw sth diadikasia na to kanw format kai xasw oti exw

mesa . na to paw se kapio katastima prospa8isa alla den boroune na kanoune tpt .

 

p.s. morfopioish den borw na kanw gt mou zitaei ton kwdiko

btw (by the way) nice forum

 

Euxaristw poly.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...