Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:food: Γειας σας και χαρά σας!

ξέρει κανείς αν γίνεται οταν σε καλεί κάποια επαφή να εμφανίζεται ένα βιντεάκι αλλα ο ήχος κλήσης να είναι διαφορετικός του ήχου του βιντεο,

ή έστω μια εφαρμογή που να μπορείς να μιξάρεις ένα 3gp video με ήχο της επιλογής σου...

 

 

 

Σίγουρα γίνεται νε εμφανίζεται κινούμενη εικόνα gif ..

Δοκίμασα να φτιάξω μια ομάδα με δικό της ήχο κλήσης και σ'αυτήν να προσθέσω την επαφή με το video αλλα τζίφος...

Μου απαντάω…

Η λύση φίλε είναι στο 3gp studio. Μπορείς να μιξάρεις 3gp video ή και να εισάγεις τον ήχο της επιλογής σου και κατόπιν να το χρησιμοποιήσεις σαν ringtone..

Τζάμπα βέβαια δεν είναι τίποτα σ’ αυτή τη ζωή τη ρημάδα. Αν όμως βρω ***** ή κάτι άλλο θα μου το στείλω.

 

Ευχαριστώ φίλε, μου έσωσες τη ζωή.

Σου χρωστάω κέρασμα!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τα παιδια που εχουν ηδη κανει αναβαθμιση στο software: Προφανως κανατε Backup απο το pc suite πριν, το restore μετα εγινε κανονικα, επανεφερε σωστα δηλ. οπως λεει ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις και ειδικα αυτες που εχουν σχεση με internet, email κτλ ??
Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ το νέο μου 6280 είναι ήδη στην πρίζα για την πρώτη του φόρτιση, εγώ σκέφτομαι τα πρώτα απαραίτητα αξεσουάρ:

 

α) miniSD Transcend 1GB - στο πλαίσιο με 70€ είναι καλή τιμή?

 

β) θήκη θα κοιτάξω σε nokia shop την αυθυντική αλλά δεν ξέρω πως είναι και πόσο έχει, αραγε είναι λειτουργική?

 

γ) τί άλλο must αξεσουάρ προτείνετε?

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια που εχουν ηδη κανει αναβαθμιση στο software: Προφανως κανατε Backup απο το pc suite πριν, το restore μετα εγινε κανονικα, επανεφερε σωστα δηλ. οπως λεει ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις και ειδικα αυτες που εχουν σχεση με internet, email κτλ ??

Οχι σωστή επαναφορά ρυθμίσεων,μόνο επαφών μετά την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

α) miniSD Transcend 1GB - στο πλαίσιο με 70€ είναι καλή τιμή?

 

β) θήκη θα κοιτάξω σε nokia shop την αυθυντική αλλά δεν ξέρω πως είναι και πόσο έχει, αραγε είναι λειτουργική?

 

Εγώ τα πήρα και τα 2 από το ebay σχεδόν τσάμπα, η θήκη πάντως δε με βόλεψε καθόλου γιατί έπρεπε να βγάζω το τηλέφωνο για να το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σωστή επαναφορά ρυθμίσεων,μόνο επαφών μετά την αναβάθμιση.

 

:blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

:blink: Μην κάνεις έτσι,δεν είναι και τόσο τραγικό,εγώ κάνω σετάρισμα σε 10 λεπτά,τουλάχιστον δεν έχασα τις λιγοστές ευτυχώς:) καταχωρημένες επαφές.Τώρα πάλι μπορεί να φταίει και συγκεκριμμένα η δικιά μου συσκευή για την ατελή επαναφορά βάσει του αντιγράφου ασφαλείας:( ,ας περιμένουμε και τι θα απαντήσουν άλλοι κάτοχοι και μετά:ninja: :confused: :mad:

Link to comment
Share on other sites

:blink: Μην κάνεις έτσι,δεν είναι και τόσο τραγικό,εγώ κάνω σετάρισμα σε 10 λεπτά,τουλάχιστον δεν έχασα τις λιγοστές ευτυχώς:) καταχωρημένες επαφές.Τώρα πάλι μπορεί να φταίει και συγκεκριμμένα η δικιά μου συσκευή για την ατελή επαναφορά βάσει του αντιγράφου ασφαλείας:( ,ας περιμένουμε και τι θα απαντήσουν άλλοι κάτοχοι και μετά:ninja: :confused: :mad:

 

Ενταξει, να περιμενουμε και αλλους αλλα θα ειναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ να συμβαινει αυτο και το λεω απο software-ικης πλευρας...

Ποια η χρησιμοτητα του backup τοτε ???

Τις επαφες, εφ'οσον υπαρχει το pc suite τις εχεις και στο outlook για να τις μεταφερεις (οποιος τελος παντων εχει το outlook) , τις ρυθμισεις ομως δεν τις εχεις εκτος αν (στο ετος 2006...) καθησεις και τις γραψεις με το χερι...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολα τα παιδια του φορουμ και να ειστε παντα καλα:) !λεγομαι Νασος και ειμαι λιγακι μπερδεμενος :worry: με το τι να αγορασω με την αναβαθμιση απο vodafone!σκεφτομαι το 6280 λοιπον:) ποια ειναι η αποψη σας φιλοι μου για αυτο???αξιζει?αλλιως τι αλλο προτεινετε μεχρι 400-450 ε?καταρχην επιτελους θελω να ξεφυγω απο vod live που μου εχει σπασει τα νευρα με τους ηχους που δεν μπορω να βαλω οτι θελω:blink: αυτη την στιγμη εχω το sony v800

SAXO VTS-ex Mazda 6 MPS

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

MAZDASPEEDCLUB

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, να περιμενουμε και αλλους αλλα θα ειναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ να συμβαινει αυτο και το λεω απο software-ικης πλευρας...

Ποια η χρησιμοτητα του backup τοτε ???

Τις επαφες, εφ'οσον υπαρχει το pc suite τις εχεις και στο outlook για να τις μεταφερεις (οποιος τελος παντων εχει το outlook) , τις ρυθμισεις ομως δεν τις εχεις εκτος αν (στο ετος 2006...) καθησεις και τις γραψεις με το χερι...

Τελικά τα 60άρια είχαν(όταν είχα εγώ το 6670-υποθέτω θα έχει διατηρηθεί ακόμα η λειτουργία αυτή στα Symbian 9.1 3rd edition) στις υποεπιλογές της κάρτας μνήμης μια πολύ βολική σωστή λειτουργία,την επαναφορά του αντιγράφου ασφαλείας της(που περιλαμβάνει και την εφαρμογή των ρυθμίσεων της συσκευής κλπ.),οπότε μετά από αναβάθμιση αυτό ακριβώς έπραττα.Τώρα αν δεν έγινε στο 6280 μέσω υπολογιστη/PC Suite κρίμα,αλλά ουσιαστικά με ένα θέμα δικό μου(wallpapers,background,και φυσικά ήχους κλήσης/μηνυμάτων)αποθηκευμένο στην κάρτα μνήμης>εφαρμογή θέματος, λύνεται το θέμα:) :) ,κατόπιν κάτι ψιλά στις ρυθμίσεις και όλα έτοιμα σε 10΄:) :) .

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολα τα παιδια του φορουμ και να ειστε παντα καλα:) !λεγομαι Νασος και ειμαι λιγακι μπερδεμενος :worry: με το τι να αγορασω με την αναβαθμιση απο vodafone!σκεφτομαι το 6280 λοιπον:) ποια ειναι η αποψη σας φιλοι μου για αυτο???αξιζει?αλλιως τι αλλο προτεινετε μεχρι 400-450 ε?καταρχην επιτελους θελω να ξεφυγω απο vod live που μου εχει σπασει τα νευρα με τους ηχους που δεν μπορω να βαλω οτι θελω:blink: αυτη την στιγμη εχω το sony v800

Προφανώς εδώ θα σου προτείνουμε το 6280,αφού είναι το σχετικό θέμα,θα σου έλεγα εγώ να το δεις πρώτα ανοιχτό σε κάποιο κατάστημα,εν λειτουργία,και να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.Σίγουρα αξίζει σαν συσκευή και ήδη πουλάει στις πρώτες θέσεις αρκετά κομμάτια:) :)

Link to comment
Share on other sites

εχει ικανοποιητικο σημα φιλε μου η οπως με το sony θα με βισκουν δεν θα με βρισκουν?:lol: ο ηχος κλησης ακουγεται δυνατα και καθαρα?συγγνωμη φιλοι μου που σας βομβαρδιζω με ισως και ανοητες ερωτησεις,αλλα θα ηθελα κατι που να με κανει να ξεπερασω την μερικη αποτυχια με το sony:rolleyes: επισης κατι που παραδεχομαι στο sony ειναι η φοβερη αναλυση των φωτο του στο pc οπως και των βιντεο!με το 6280 τι γινεται?:)

--------------------------------------

α,και μην ξεχασω...ειναι δραματικη η διαφορα με τα 2 ηχεια του 6270 και εχει βελτιωθει αυτο που λεγεται με το τριξιμο του καλλυματος της ματαριας?τελος η επεκταση μνημης που δινεται μαζι ποσης χωρητικοτητας ειναι?εχω μπερδευτει τα μαλα φιλοι μου!!τι να κανω?να το παρω το κοριτσι?να προτιμησω το ν70 που αν ειναι vodafone live αποκλειεται?!!να περιμενω για κατι αλλο?βοηθεια χριστιανοι!

SAXO VTS-ex Mazda 6 MPS

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

MAZDASPEEDCLUB

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ το νέο μου 6280 είναι ήδη στην πρίζα για την πρώτη του φόρτιση, εγώ σκέφτομαι τα πρώτα απαραίτητα αξεσουάρ:

 

α) miniSD Transcend 1GB - στο πλαίσιο με 70€ είναι καλή τιμή?

 

β) θήκη θα κοιτάξω σε nokia shop την αυθυντική αλλά δεν ξέρω πως είναι και πόσο έχει, αραγε είναι λειτουργική?

 

γ) τί άλλο must αξεσουάρ προτείνετε?

 

 

Δυστυχώς, με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη με το που το έθεσα σε λειτουργία πρώτη φορά.Όοοοοχι, δεν ήταν απλά οτι είχε την version 3.60 (αναμενόμενο), ούτε και το ότι έπαιζε ελαφρώς το κάλυμμα (ανεπαίσθητο).

Η οθόνη εμφάνιζε 1 καμμένο pixel περίπου στο κέντρο της. :(

 

Αντί λοιπόν να το χαρώ θα τρέχω στη νοκια για να περιμένω τι?

Θα το αντικαταστήσουν? (δεν νομίζω οτι έχουν τεχνολογία να διορθώσουν καμμένα pixel). Ή θα μου πουν δεν καλύπτεται?

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη με το που το έθεσα σε λειτουργία πρώτη φορά.Όοοοοχι, δεν ήταν απλά οτι είχε την version 3.60 (αναμενόμενο), ούτε και το ότι έπαιζε ελαφρώς το κάλυμμα (ανεπαίσθητο).

Η οθόνη εμφάνιζε 1 καμμένο pixel περίπου στο κέντρο της. :(

 

Αντί λοιπόν να το χαρώ θα τρέχω στη νοκια για να περιμένω τι?

Θα το αντικαταστήσουν? (δεν νομίζω οτι έχουν τεχνολογία να διορθώσουν καμμένα pixel). Ή θα μου πουν δεν καλύπτεται?

Νομίζω τρία και πάνω,αλλά και πάλι δωστους να καταλάβουν ότι δεν νοείται να έχεις ως καινούργια μία συσκευή που είναι ελλατωματική,πρέπει να στην αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τρία και πάνω,αλλά και πάλι δωστους να καταλάβουν ότι δεν νοείται να έχεις ως καινούργια μία συσκευή που είναι ελλατωματική,πρέπει να στην αλλάξουν.

 

Ωχ! Rostropol είναι σίγουρο αυτό?

Σύμφωνα πάντως με την εγγυήση, αυτό ΔΕΝ είναι φυσιολογική φθορά.

 

1 ώρας κινητό...Ωραία μας μπήκε ο μήνας :cry:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Rostropol είναι σίγουρο αυτό?

Σύμφωνα πάντως με την εγγυήση, αυτό ΔΕΝ είναι φυσιολογική φθορά.

 

1 ώρας κινητό...Ωραία μας μπήκε ο μήνας :cry:

Μάλλον σίγουρο,το έχω δει σε σχετική πινακίδα σε τμήμα κινητής ΠΛΑΙΣΙΟΥ,πάντως εγώ προσωπικά έχω αλλάξει 6670 με ένα καμμένο πίξελ αμέσως σε ΠΛΑΙΣΙΟ,νομίζω ότι θα στο αλλάξουν.Αρκεί να το χειριστείς σωστά,η συμπεριφορά σου δεν πρέπει να δείχνει πολλά νεύρα και τάσεις μεγάλου εκνευρισμού,αλλά ούτε και χαλαρή αδιαφορία εώς το "δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω και είπα να'ρθω να μου αλλάξετε το καμμενοπιξελιασμένο μου 6280",πρέπει να κινηθείς inbetween(ενδιάμεσα) ισορροπημένα και ως να εξυπακούεται η αντικατάσταση,πάρε και την συσκευασία μαζί σου με όλα τα παρελκόμενα:) :) ,και καλή αντικατάσταση;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σίγουρο,το έχω δει σε σχετική πινακίδα σε τμήμα κινητής ΠΛΑΙΣΙΟΥ,πάντως εγώ προσωπικά έχω αλλάξει 6670 με ένα καμμένο πίξελ αμέσως σε ΠΛΑΙΣΙΟ,νομίζω ότι θα στο αλλάξουν.Αρκεί να το χειριστείς σωστά,η συμπεριφορά σου δεν πρέπει να δείχνει πολλά νεύρα και τάσεις μεγάλου εκνευρισμού,αλλά ούτε και χαλαρή αδιαφορία εώς το "δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω και είπα να'ρθω να μου αλλάξετε το καμμενοπιξελιασμένο μου 6280",πρέπει να κινηθείς inbetween(ενδιάμεσα) ισορροπημένα και ως να εξυπακούεται η αντικατάσταση,πάρε και την συσκευασία μαζί σου με όλα τα παρελκόμενα:) :) ,και καλή αντικατάσταση;) ;)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την... ηθική υποστήριξη :up:

 

Το έχω πάρει απο κατάστημα ΤΙΜ (αναβάθμιση) αλλά σκοπεύω να το πάω σε nokia shop, έχοντας βέβαια μαζί τις αποδείξεις και όλα τα παρελκόμενα όπως σωστά αναφέρεις.

 

Παίρνω βαθειά ανάσα και υπόσχομαι να κρατήσω ενήμερο το τοπικ για την εξέλιξη της υπόθεσης. :)

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

 

Πριν λίγο καιρό (κανένα μήνα) αγόρασα 2 καινούργια κινητά από TIM και ΠΛΑΙΣΙΟ. Και οι δύο μου είπαν ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόβλημα και να έχουν τα κινητά, εντός 1 εβδομάδας τα αλλάζουν επί τόπου ;) Είναι η νέα πολιτική της Νokia, έτσι μου είπαν.

 

Οπότε νομίζω ότι είσαι καλυμένος :)

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

 

Πριν λίγο καιρό (κανένα μήνα) αγόρασα 2 καινούργια κινητά από TIM και ΠΛΑΙΣΙΟ. Και οι δύο μου είπαν ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόβλημα και να έχουν τα κινητά, εντός 1 εβδομάδας τα αλλάζουν επί τόπου ;) Είναι η νέα πολιτική της Νokia, έτσι μου είπαν.

 

Οπότε νομίζω ότι είσαι καλυμένος :)

 

Μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα της ΤΙΜ και μου είπαν να τους το πάω και θα το στείλουν στην nokia. Το "επι τόπου" το βλέπω χλωμό μιας και γίνεται σφαγή με το συγκεκριμένο μοντέλο αυτόν τον καιρό :( Ελπίζω λοιπόν κατ' αρχάς να δεχτούν να το αλλάξουν και κατά δεύτερον να μην με στήσουν κανένα μήνα μέχρι να το φέρουν...δεν θα τ' αντέξω

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Επειδή έχω και εγώ το 6280 και πήρα μία 512ΜΒ κάρτα πώς μπορώ να μεταφέρω τα δεδομένα απο την παλιά (64ΜΒ) στην καινούργια ?

 

Με CardReader που δοκίμασα μου μεταφέρει μόνο τα δικά μου δεδομένα (Photos, Sounds κλπ) και αρνείται σε αυτά που υπήρχαν μαζί με την συσκευή (κατάλογος Extra κλπ) τα οποία είναι μάλλον κλειδωμένα... Υπάρχει τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Επειδή έχω και εγώ το 6280 και πήρα μία 512ΜΒ κάρτα πώς μπορώ να μεταφέρω τα δεδομένα απο την παλιά (64ΜΒ) στην καινούργια ?

 

Με CardReader που δοκίμασα μου μεταφέρει μόνο τα δικά μου δεδομένα (Photos, Sounds κλπ) και αρνείται σε αυτά που υπήρχαν μαζί με την συσκευή (κατάλογος Extra κλπ) τα οποία είναι μάλλον κλειδωμένα... Υπάρχει τρόπος ?

 

Δοκιμασε να το συνδεσεις σε pc με το καλωδιο που ερχεται στην συσκευασια και μιας και πλεον τον pc το βλεπει σαν δισκο, ισως να μπορεις να τα κανεις copy ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη με το που το έθεσα σε λειτουργία πρώτη φορά.Όοοοοχι, δεν ήταν απλά οτι είχε την version 3.60 (αναμενόμενο), ούτε και το ότι έπαιζε ελαφρώς το κάλυμμα (ανεπαίσθητο).

Η οθόνη εμφάνιζε 1 καμμένο pixel περίπου στο κέντρο της. :(

 

Αντί λοιπόν να το χαρώ θα τρέχω στη νοκια για να περιμένω τι?

Θα το αντικαταστήσουν? (δεν νομίζω οτι έχουν τεχνολογία να διορθώσουν καμμένα pixel). Ή θα μου πουν δεν καλύπτεται?

 

Μεχρι 3 pixels δεν κάνουν αντικατάσταση. Εμένα την γκαντεμιά μου έχει 3 και δεν μου το αλλάζουν :( :mad: :shoot: :rocket: :chair: :knife:

Link to comment
Share on other sites

το 3gp studio τη ακριβος κανει???????

Μοντάρει και μετατρέπει video 3gp ή άλλων format σε 3gp.

Μπορείς για παράδειγμα να πάρεις ένα avi video να του βάλεις έναν ήχο wav της επιλογής σου και τσουπ να το βάλεις για video κλήσης σε κάποια επαφή

Ή να φτιάξεις ένα slide show με διάφορες φωτογραφίες να βάλεις και μουσικούλα και διάφορα τέτοια, όρεξη να χεις.

Τουλάχιστον θεωρητικά γιατι στην πράξη ….

Έχω τραβήξει ένα video με το τηλέφωνο το μεταφέρω στον υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να το ανοίξω. Δεν ξέρω γιατί…

Θα το βρώ όμως που θα πάει..

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη με το που το έθεσα σε λειτουργία πρώτη φορά.Όοοοοχι, δεν ήταν απλά οτι είχε την version 3.60 (αναμενόμενο), ούτε και το ότι έπαιζε ελαφρώς το κάλυμμα (ανεπαίσθητο).

 

Το οτι εχει 3.60 μη σε ανυσηχει μεχρι να περασουν 3-4 εβδομαδες χρησης και να δεις πως συμπεριφερεται το τηλεφωνο, υπαρχουν τηλ. με 3.60 που εχουν προβληματα και αλλα με 3.60 που δεν εχουν! (μη ρωτας τωρα γιατι γινεται αυτο...).

Το δικο μου π.χ., χρησιμοποιειται για ομιλια (εχω vodafone U & Me οποτε καταλαβαινεις τι γινεται...) αλλα ΚΥΡΙΩΣ για συνδεση μεσω BT με pocket pc και χρησιμοποιω κατα κορον το GPRS και ειναι μια χαρα!

Θα περιμενω μαλλον αρκετα για να κανω αναβαθμιση γιατι επι της παρουσης δεν τη χρειαζεται, βγαζει δε και 4 (!) μερες διαρκεια η μπαταρια με τη χρηση που προανεφερα (χωρις να το κλεινω το βραδυ!)...

 

Επισης, ο μηχανισμος του slide, πρεπει να "παιζει" λιγο (αλλα λιγο ομως) γιατι σε αντιθερη περιπτωση θα εσπαγε πολυ ευκολα με την πρωτη ατσαλη απο μερους μας κινηση, αυτος ειναι ο λογος που δεν εινα πολυ σφικτο.

Το πλεονεκτημα του slide τυπου κινητου ειναι παρα πολυ μεγαλο, για φαντασου να ειχες 2.2 ιντσες οθονη (αυτη που εχουμε τωρα δηλαδη) και το πληκτρολογιο μαζι (που δεν το χρησιμοποιεις και συνεχεια οποτε γιατι να το εχεις παντα σε πρωτη εμφανιση ?) ?? Το μηκος του κινητου θα ηταν τοσο μεγαλο που θα απετρεπε πολλους απο εμας να το αγορασουν, ενω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...