Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχθές ενεργοποίησα την υπηρεσία και σε ένα Samsung Galaxy A7.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γειά σας. να ρωτήσω έχω ένα xiaomi mi 8. έχω βρει από το κρυφό μενού (*#*#4636#*#*) την ενεργοποίηση volte και vowifi.με το vowifi έχω καταλάβει πως λειτουργεί.το volte όμως?σου καταναλώνει δεδομένα ίντερνετ? Τα δουλεύετε αυτά τα 2 ; Για να τα ενεργοποιήσω στο κινητό μου χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω από το κρυφό μενού και το sms στην κόσμοτε; ποια είναι η εμπειρία σας από τη χρήση τους; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας προστεθεί και το Honor 10 Lite σαν συμβατή συσκευή. Σε Volte και WiFi.

 

Παιδιά γειά σας. να ρωτήσω έχω ένα xiaomi mi 8. έχω βρει από το κρυφό μενού (*#*#4636#*#*) την ενεργοποίηση volte και vowifi.με το vowifi έχω καταλάβει πως λειτουργεί.το volte όμως?σου καταναλώνει δεδομένα ίντερνετ? Τα δουλεύετε αυτά τα 2 ; Για να τα ενεργοποιήσω στο κινητό μου χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω από το κρυφό μενού και το sms στην κόσμοτε; ποια είναι η εμπειρία σας από τη χρήση τους; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το Volte, ναι. Χρειάζεται τα δεδομένα του κινητού σου, γι' αυτό και η ένδειξη της υπηρεσίας εμφανίζεται μόνο όταν σε 4g.

 

Όχι, κάτι παραπάνω δε χρειάζεται.

 

Από εμπειρία δεν ξέρω να σου γράψω κάτι περισσότερο, αλλά και μόνο ότι μπορώ να είμαι με "κλειστή" την κάρτα του κινητού και να κάνω κλήσεις μέσω wifi είναι στα πολύ θετικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. να ρωτήσω έχω ένα xiaomi mi 8. έχω βρει από το κρυφό μενού (*#*#4636#*#*) την ενεργοποίηση volte και vowifi.με το vowifi έχω καταλάβει πως λειτουργεί.το volte όμως?σου καταναλώνει δεδομένα ίντερνετ? Τα δουλεύετε αυτά τα 2 ; Για να τα ενεργοποιήσω στο κινητό μου χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω από το κρυφό μενού και το sms στην κόσμοτε; ποια είναι η εμπειρία σας από τη χρήση τους; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το volte δεν καταναλώνει από τα δεδομένα σου, μπορείς να μην έχεις καθόλου πακέτο δεδομένων και να λειτουργεί κανονικά, μάλιστα μπορείς να κλήσεις εντελώς τα δεδομένα και να εξακολουθεί να λειτουργεί

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα ωραία.ο φίλος παραπανω λέει βέβαια ότι στο volte χρησιμοποιούνται τα δεδομένα.....επισης ενεργοποιώντας αυτές τις 2 επιλογές που έχει στο screenshot και στέλνοντας wificall στο 1333 ενεργοποιούνται και οι υπηρεσίες?44b0058dccef874b07332acb6d62306c.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα ωραία.οποτε ενεργοποιώντας αυτές τις 2 επιλογές που έχει στο screenshot και στέλνοντας wificall στο 1333 ενεργοποιούνται και οι υπηρεσίες?44b0058dccef874b07332acb6d62306c.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά, αν και έχω το pocophone, δεν το έχω ενεργοποιήσει στη συγκεκριμένη συσκευή. Απ' όσο ξέρω, εμφανίζεται και ο αντίστοιχος διακόπτης μετά στο ρυθμίσεις του κινητού.

 

Αν θες, postαρε το screenshot στο θέμα του pocophone. Εσωτερικά οι 2 συσκευές είναι ίδιες και εκεί έχουν γράψει μυθιστορήματα για volte και vowifi.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα ωραία.ο φίλος παραπανω λέει βέβαια ότι στο volte χρησιμοποιούνται τα δεδομένα.....επισης ενεργοποιώντας αυτές τις 2 επιλογές που έχει στο screenshot και στέλνοντας wificall στο 1333 ενεργοποιούνται και οι υπηρεσίες?44b0058dccef874b07332acb6d62306c.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρυθμίσεις - κάρτες sim και κινητά δίκτυα - επιλέγεις την κάρτα σου και εκεί ανοίγεις το διακόπτη για volte και ακριβώς από κάτω wificall. Δεν νομίζω να στο ενεργοποιήσει η Cosmote με μήνυμα. Είτε θα πάρεις τηλέφωνο είτε θα βρεις συμβατή συσκευή για την ενεργοποίηση

Για να εμφανιστούν οι επιλογές στις ρυθμίσεις

*#*#volte#*#*

*#*#vowifi#*#*

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - κάρτες sim και κινητά δίκτυα - επιλέγεις την κάρτα σου και εκεί ανοίγεις το διακόπτη για volte και ακριβώς από κάτω wificall. Δεν νομίζω να στο ενεργοποιήσει η Cosmote με μήνυμα. Είτε θα πάρεις τηλέφωνο είτε θα βρεις συμβατή συσκευή για την ενεργοποίηση

 

Αλλά, πρέπει να κάνει αυτό που γράφεις, να το ενεργοποιήσει σε συμβατή συσκευή (όπως και έκανα, με ένα iPhone se) και μετά να μπει στο μενού, με τον κωδικό που μας έδειξε.

 

Επειδή δεν ξέρω ποιους διακόπτες πρέπει να ενεργοποιήσει, ας κοιτάξει στο θέμα του pocophone. Στις τελευταίες 5 σελίδες νομίζω θα βρει την απάντησή του.

 

EDIT: Ναι, με τους κωδικούς θα έχει και τις ρυθμίσεις.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρύθμιση, σε συσκευές που δεν πουλάει η Cosmote, δεν υπάρχει.

 

Αλλά, πρέπει να κάνει αυτό που γράφεις, να το ενεργοποιήσει σε συμβατή συσκευή (όπως και έκανα, με ένα iPhone se) και μετά να μπει στο μενού, με τον κωδικό που μας έδειξε.

 

Επειδή δεν ξέρω ποιους διακόπτες πρέπει να ενεργοποιήσει, ας κοιτάξει στο θέμα του pocophone. Στις τελευταίες 5 σελίδες νομίζω θα βρει την απάντησή του.

 

Έκανα edit, διάβασε ξανά το προηγούμενο

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα τους διακόπτες από το κρυφό μενού και μου εμφανίστηκαν οι επιλογές στις κανονικές ρυθμίσεις..... έστειλα το μνμ και μου ήρθε ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή.αρα τώρα πρέπει απλά να πάρω στο 13888 να πω πχ ότι έχω το mi8 lite και να μου το ενεργοποιήσουν αυτοί.... σωστά;

Τελικά το volte σου καταναλώνει data ή όχι;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα τους διακόπτες από το κρυφό μενού και μου εμφανίστηκαν οι επιλογές στις κανονικές ρυθμίσεις..... έστειλα το μνμ και μου ήρθε ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή.αρα τώρα πρέπει απλά να πάρω στο 13888 να πω πχ ότι έχω το mi8 lite και να μου το ενεργοποιήσουν αυτοί.... σωστά;

Τελικά το volte σου καταναλώνει data ή όχι;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε θα στείλεις το μήνυμα από το mi 8 σου. Από κάποια συμβατή συσκευή. Από προσωπική εμπειρία βλέπω ότι "συμβατές" (δηλαδή με ενεργοποίηση με μήνυμα) συσκευές είναι το iPhone SE, Nokia 8, Honor 10 Lite.

 

Αν διαβάσεις και πιο πίσω σελίδες σε αυτό το θέμα, θα βρεις κι άλλες συσκευές.

 

Θα πρέπει να βρεις μια από αυτές τις συσκευές. Να δανειστείς κάποιου γνωστού, να βάλεις τη sim σε εκείνη τη συσκευή, να στείλεις το sms και όταν έρθει το μήνυμα επιβεβαίωσης της ενεργοποίησης, τη βγάζεις και τη βάζεις στο mi 8 σου. Έτσι έκανα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι καταναλώνει. Δε νομίζω να μας χάριζαν κάτι από την καλή τους την καρδιά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δε θα στείλεις το μήνυμα από το mi 8 σου. Από κάποια συμβατή συσκευή. Από προσωπική εμπειρία βλέπω ότι "συμβατές" (δηλαδή με ενεργοποίηση με μήνυμα) συσκευές είναι το iPhone SE, Nokia 8, Honor 10 Lite.

 

 

 

Αν διαβάσεις και πιο πίσω σελίδες σε αυτό το θέμα, θα βρεις κι άλλες συσκευές.

 

 

 

Θα πρέπει να βρεις μια από αυτές τις συσκευές. Να δανειστείς κάποιου γνωστού, να βάλεις τη sim σε εκείνη τη συσκευή, να στείλεις το sms και όταν έρθει το μήνυμα επιβεβαίωσης της ενεργοποίησης, τη βγάζεις και τη βάζεις στο mi 8 σου. Έτσι έκανα.

 

 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι καταναλώνει. Δε νομίζω να μας χάριζαν κάτι από την καλή τους την καρδιά.

Το κατάλαβα αδερφέ διάβασα και παραπάνω σελίδες κλπ απλά έστειλα από το δικό μου για να βεβαιωθω.Απο ότι είδα στο σάιτ της κόσμοτε είναι συμβατό το Samsung galaxy a5 που έχει η γυναίκα μου οπότε αύριο θα κάνω τη διαδικασία που περιγράφεις και είμαι οκ....και στην τελική ενεργοποιώ μόνο το vowifi και όχι το volte για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν καταναλώνει δεδομένα....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα αδερφέ διάβασα και παραπάνω σελίδες κλπ απλά έστειλα από το δικό μου για να βεβαιωθω.Απο ότι είδα στο σάιτ της κόσμοτε είναι συμβατό το Samsung galaxy a5 που έχει η γυναίκα μου οπότε αύριο θα κάνω τη διαδικασία που περιγράφεις και είμαι οκ....και στην τελική ενεργοποιώ μόνο το vowifi και όχι το volte για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν καταναλώνει δεδομένα....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού υπάρχει συσκευή και δε θα ψάχνεσαι, μια χαρά. Έτσι κι αλλιώς και τα 2 με το ίδιο μήνυμα ενεργοποιούνται, αν θυμάμαι καλά.

 

Για την κατανάλωση μπορεί να ελεγχθεί πολύ εύκολα, βλέποντας το υπόλοιπο πριν και μετά από μια σύντομη κλήση, στην εφαρμογή ή στο μήνυμα. Απορώ που δξε το έχω κάνει ακόμα.

 

Καλές κλήσεις!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις θα ενημερώσω εκ νέου για τα αποτελέσματα!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το volte δεν χρησιμοποιεί δεδομένα. Απλά όταν κάνουμε κλήση παραμενει σε 4g δίκτυο,αντί να πέσει σε 3g όπως κάνουν οι απλές κλήσεις,και έτσι Έχουμε πολύ καλύτερη ποιότητα στην συνομιλία μας.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως σε mi mix 2s το volte και vowifi δουλεύουν κανονικά σε κάρτα what's up.

 

Προηγήθηκε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας με αποστολή μηνύματος στο 1333 από συμβατή συσκευή (samsung galaxy a5)

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως σε mi mix 2s το volte και vowifi δουλεύουν κανονικά σε κάρτα what's up.

 

Προηγήθηκε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας με αποστολή μηνύματος στο 1333 από συμβατή συσκευή (samsung galaxy a5)

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ακριβώς το ίδιο και στο mi8

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την υπηρεσία και σε Samsung Galaxy A40.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

έχω ενεργοποιήσει τα VoLTE και VoWiFi switches σε OnePlus 7 Pro, η σύνδεση έχει ενεργοποιημένο ήδη το wifi calling από το προηγούμενο iPhone 7 που κατείχα, το VoLTE λειτουργεί στο OnePlus 7 Pro αλλά όχι το VoWiFi, γνωρίζει κάποιος σε τι μπορεί αν οφείλεται; Υποθέτω ότι μάλλον το μπλοκάρει η Cosmote στο registration.

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Δες στο νημα της συσκευής σου. Έχει μια διαδικασία για να ενεργοποιηθεί

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς σε κάποιο LG;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε xiaomi mj9 δουλεύει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...