Jump to content

LG V40


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.

 

Σε ενα V40 με το που κουμπωσα τον φορτιστη και ενω ηταν ηδη στο 40% η μπαταρια, η συσκευη εσβησε και δεν ξανα ανοιξε ποτε. Δοκιμασα αλλους φορτιστες, δοκιμασα πατωντας τον συνδιασμο του reboot, ματαια ολα.

 

Παει κανενος το μυαλο τι μπορει να εγινε, τι μπορει να φταιει;

 

Τι κοστος να εκτιμω για επισκευη;

 

Κατι που να μπορω να δοκιμασω πριν παω σε repair shop;

 

 

 

 

 

Στην προκορντια εφαγα ακυρο γιατι η συσκευη ειναι HKG μου ειπαν, δηλαδη χονγκ κονγκ και οχι ευρωπαικη.

 

Ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο αλλα που να βρεις το δικιο σου.

 

Μου ειπαν να απευθυνθω στο καταστημα αγορας.

 

Το καταστημα αγορας ειναι το cellepouri.gr το οποιο την στιγμη που γραφω εχει στον καταλογο του eshop 2 συσκευες κινητων, μακαρονια, γαλα και καφε :lol:

 

Απλη αναφορα το τελευταιο, μπας και το παθημα μου γινει μαθημα και για κανεναν αλλο:blink:

Ο πωλητης βάσει νομοθεσίας ειναι υποχρεωμένος να σε καλύψει άρα το κατάστημα αγοράς.

Αν δεν συνετιστει τότε συνήγορο του καταναλωτή

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το μυαλό μου πάει κάπου (και ειναι μη επισκευάσιμο η καλύτερα να πω ασύμφορο στην επισκευή)

 

αν ειναι hkg ξεχνάς το επίσημο..... μόνο αν και άμα σου κάνει κάτι το κατάστημα αγοράς...(εκτός από το να σου δώσει μακαρόνια για αποζημιωση :p )

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεια τηλεφωνικης επικοινωνιας με τον πωλητη/καταστημα εγινε αλλα ματαια. Απλα δεν απαντα κανεις.

Απο τη εικονα του site καταλαβαινει ευκολα κανεις οτι το καταστημα δεν υφισταται πια.

Θα μπορουσα να περασω απο την διευθυνση που αναφερει στο site αλλα το βρισκω ματαιο και αυτο και θελω να αποφυγω επιπροσθετη απογοητευση.

Τελικα πηγα και το αφησα σε ενα repair shop και αναμενω την διαγνωση. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φορτιζει και δεν αναβει. Αν εχω καποιο νεοτερο θα ενημερωσω.

αν ειναι hkg ξεχνάς το επίσημο..... μόνο αν και άμα σου κάνει κάτι το κατάστημα αγοράς...(εκτός από το να σου δώσει μακαρόνια για αποζημιωση :p )

Aυτο αρνουμαι να το καταλαβω. Προτεινα μαλιστα στην προκορντια να το δουνε εστω εκτος εγγυησης και να πληρωσω οτιδηποτε προκυψει και παλι αρνηθηκαν. Δεν το αναλαμβανουν μου ειπαν.

Τι αλλαζει δηλαδη σε εκαστη συσκευη που αναλογα την χωρα προελευσης, την καθιστα μη επισκευασιμη και απαγορευτικη ακομα και για τεχνικο ελεγχο;

 

Το μυαλο σου που παει; Ετσι για να δουμε ποσο μεσα θα πεσεις:happy:

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεια τηλεφωνικης επικοινωνιας με τον πωλητη/καταστημα εγινε αλλα ματαια. Απλα δεν απαντα κανεις.

 

Απο τη εικονα του site καταλαβαινει ευκολα κανεις οτι το καταστημα δεν υφισταται πια.

 

Θα μπορουσα να περασω απο την διευθυνση που αναφερει στο site αλλα το βρισκω ματαιο και αυτο και θελω να αποφυγω επιπροσθετη απογοητευση.

 

Τελικα πηγα και το αφησα σε ενα repair shop και αναμενω την διαγνωση. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φορτιζει και δεν αναβει. Αν εχω καποιο νεοτερο θα ενημερωσω.

 

 

 

Aυτο αρνουμαι να το καταλαβω. Προτεινα μαλιστα στην προκορντια να το δουνε εστω εκτος εγγυησης και να πληρωσω οτιδηποτε προκυψει και παλι αρνηθηκαν. Δεν το αναλαμβανουν μου ειπαν.

 

Τι αλλαζει δηλαδη σε εκαστη συσκευη που αναλογα την χωρα προελευσης, την καθιστα μη επισκευασιμη και απαγορευτικη ακομα και για τεχνικο ελεγχο;

 

 

 

Το μυαλο σου που παει; Ετσι για να δουμε ποσο μεσα θα πεσεις:happy:

Δεν μπορούν να το δουν δεν έχουν ανταλλακτικά αν όντος είναι hkg είναι άλλη συσκευή

Το μύλο μου πάει σε pmic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τζιφος τελικα, και απο το irepair δεν γινεται τιποτα μου ειπαν.

Μαλιστα δεν ειχαν τα καταλληλα εργαλεια ειπαν για να το δουν και το εστειλαν στην αντιπροσωπεια :lol:

 

Το νου σας λοιπον, σε οσους διευφευγε, οταν επιλεγετε τις LG συσκευες σας να ειναι με προορισμο καποια ευρωπαικη χωρα για να μην το φυσατε και δεν κρυωνει οπως εγω. :(

 

Εξακολουθω να αδυνατω να αντιληφθω γιατι το ιδιο μοντελο να ειναι τελικα διαφορετικη συσκευη αναλογα την χωρα προελευσης αλλα τουλαχιστον τωρα το εμπεδωσα οτι συμβαινει!:happy:

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος τελικα, και απο το irepair δεν γινεται τιποτα μου ειπαν.

Μαλιστα δεν ειχαν τα καταλληλα εργαλεια ειπαν για να το δουν και το εστειλαν στην αντιπροσωπεια :lol:

 

Το νου σας λοιπον, σε οσους διευφευγε, οταν επιλεγετε τις LG συσκευες σας να ειναι με προορισμο καποια ευρωπαικη χωρα για να μην το φυσατε και δεν κρυωνει οπως εγω. :(

 

Εξακολουθω να αδυνατω να αντιληφθω γιατι το ιδιο μοντελο να ειναι τελικα διαφορετικη συσκευη αναλογα την χωρα προελευσης αλλα τουλαχιστον τωρα το εμπεδωσα οτι συμβαινει!:happy:

καλα για να σου ειπαν και εκει τπτ προφανος ανταλλακτικα ειναι δισευρετα (η και δεν υπάρχουν)

 

με λιγα λογια οτι αγοράζουμε να ειναι αντιπροσωπείας για να μην τρεχουμε μετα

 

δεν ειναι το ιδιο μοντελο εχει μικρο διαφορες σε ολα σχεδόν σαν σύνολο το ίδιο αλλά έχει διαφορές στα σημεία κάτι το οποιο το καθιστά αδύνατο να επισκευαστεί με ανταλλακτικά της αντιστηχεης ευρωπαϊκής συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το V30 και να παρω το V40 ή το G8s.Ποιο εχει καλυτερη καμερα?Ειδικα στις βραδινες φωτο.Τραβαει 4Κ 60fps βιντεο το V40?Τα φωτα σας...Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το V30 και να παρω το V40 ή το G8s.Ποιο εχει καλυτερη καμερα?Ειδικα στις βραδινες φωτο.Τραβαει 4Κ 60fps βιντεο το V40?Τα φωτα σας...Ευχαριστω!

Είχα το v30 πήγα σε v40 τώρα είμαι με v50. Το v40 τραβάει 4Κ σε 60fps και πιστεύω ότι είναι καλύτερο σε όλα. Αυτό που δεν ξέρω είναι για τις βραδινές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Ψαχνοντας εχθες βλεπω οτι το V40 φοραει κυριο αισθητηρα μεγαλυτερο απο το V30. sony imx363 αντι του imx351.Στις βραδυνες δεν την παλευει το V30 ακομη και με gcam.Το καλο στο V30 ειναι οτι εχει γυαλινους φακους και laser autofocus.Μαλλον θα κανω την μεταβαση στο V40.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα δεις χειρότερο στο V40 είναι η αυτονομία. Οθόνη εμφανώς καλύτερη, ηχείο καλύτερο, βίντεο καλύτερο(gyro-EIS που δεν έχει το V30), ram, επεξεργαστή, 5 cams, γενικά είναι ένα αναβαθμισμένο V30 Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη χρήση που κάνεις, εγώ για να μην θέλω μέσα στη μέρα φόρτιση άλλαξα συνήθειες και ξεκινούσα το πρωί με 100%. Αλλιώς θα έπρεπε να το βάλω κανένα τέταρτο μέσα στη μέρα για να με πάει μέχρι το βράδυ. Αν φύγεις με 70%-80% μπορεί να μην σε βγάζει

 

Όλη η υπόθεση είναι η μεγαλύτερη οθόνη και το ότι έχει την ίδια μπαταρία. Ενώ στο V50 έχουν βάλει 4000mAh και είναι οκ δεν έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής να το φορτίσω μέσα στη μέρα παρόλο που δεν ξεκινάω με 100%

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Είχα το v30 πήγα σε v40 τώρα είμαι με v50. Το v40 τραβάει 4Κ σε 60fps και πιστεύω ότι είναι καλύτερο σε όλα. Αυτό που δεν ξέρω είναι για τις βραδινές

To V50 απο του το πηρες αν επιτρέπεται ? :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκεφτομαι να δωσω το V30 και να παρω το V40 ή το G8s.Ποιο εχει καλυτερη καμερα?Ειδικα στις βραδινες φωτο.Τραβαει 4Κ 60fps βιντεο το V40?Τα φωτα σας...Ευχαριστω!

εγω στην θεση σου θα πηγαινα στο 8 ..καλυτερο επεξεργαστή μεγαλυτερη μπαταρια καλυτερη καμερα η στα ιδια επιπεδα μικροτερη οθονη ....

Link to comment
Share on other sites

To V50 απο του το πηρες αν επιτρέπεται ? :)

Από Αγγλία μέσω ενός φίλου, είναι το dual screen αλλά το χρησιμοποιώ single δεν κάνει για την δική μου χρήση που το βάζω στην τσέπη και είμαι σε εξωτερικούς χώρους γενικά. Αλλά είμαι fan της σειράς V για διάφορους λόγους αντικειμενικούς και μη :)

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία μέσω ενός φίλου, είναι το dual screen αλλά το χρησιμοποιώ single δεν κάνει για την δική μου χρήση που το βάζω στην τσέπη και είμαι σε εξωτερικούς χώρους γενικά. Αλλά είμαι fan της σειράς V για διάφορους λόγους αντικειμενικούς και μη :)

τιμη περιπου? ..αυτο ανετα το επαιρνα αν εβγαινε ελλαδα ...

Link to comment
Share on other sites

τιμη περιπου? ..αυτο ανετα το επαιρνα αν εβγαινε ελλαδα ...

Παρά κάτι 700 ευρώ μου βγήκε. Και εγώ περίμενα μήπως βγει αλλά δεν...Ψάχτηκα έδωσα το V40 έβαλα και τα υπόλοιπα και το πήρα. Είναι η global έκδοση οπότε οκ, πήρε Android 10 όλα καλά. Έχει τον σταθεροποιητή που ήθελα οπότε πούλησα και ένα gimbal που είχα πάρει για τα βίντεο σε περπάτημα και μειώθηκε κι άλλο το κόστος μετάβασης. Πιστεύω ότι 2 χρόνια θα τα πάω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Παρά κάτι 700 ευρώ μου βγήκε. Και εγώ περίμενα μήπως βγει αλλά δεν...Ψάχτηκα έδωσα το V40 έβαλα και τα υπόλοιπα και το πήρα. Είναι η global έκδοση οπότε οκ, πήρε Android 10 όλα καλά. Έχει τον σταθεροποιητή που ήθελα οπότε πούλησα και ένα gimbal που είχα πάρει για τα βίντεο σε περπάτημα και μειώθηκε κι άλλο το κόστος μετάβασης. Πιστεύω ότι 2 χρόνια θα τα πάω σίγουρα

μαλιστα ακριβουλη αλλα χαιρομαι που το χαίρεσαι ...:)

εγω πηγα στο lg8s γιατι ειχε καλυτερη μπαταρια και επεξεργαστή απο το v40....:) (ειχα v30 πριν ) ! γενικα πολυ ευχαριστημενος με την lg τα τελευταια χρόνια ...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ακριβουλη αλλα χαιρομαι που το χαίρεσαι ...:)

εγω πηγα στο lg8s γιατι ειχε καλυτερη μπαταρια και επεξεργαστή απο το v40....:) (ειχα v30 πριν ) ! γενικα πολυ ευχαριστημενος με την lg τα τελευταια χρόνια ...

Και εγώ πολύ ευχαριστημένος με την LG, είχα G2-GFlex2-G5-V20-V30-V40 και τώρα V50. Καλύτερη μπαταρία επόμενο μοντέλο επεξεργαστή, του λείπει όμως μια επιπλέον σταθεροποίηση που έχουν από το V40 και μετά και ίσως οι κάμερες γενικά είναι ένα κλικ κάτω από τα αντίστοιχα V. Επίσης παίζουν διαφορές στις οθόνες, παρόλο που 2 οθόνες στα χαρτιά μπορεί να είναι ίδιες σαν τύπος ανάλυση εκατομμύρια χρώματα κλπ, η οθόνη του V40 ας πούμε ήταν εμφανώς καλύτερη από του V30. Ανάμεσα στο V50 και το V40 δεν βλέπω διαφορά, παίζονται διάφορα πάντως...

 

το G8s εχει χειροτερες καμερες απο το V40 βλεπω.το V50 εχει ιδιες καμερες με το V40.

Γενικά θεωρώ την σειρά V πάντα καλύτερη σε επιμέρους σημεία, είναι η TOP σειρά σε κάθε περίπτωση.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολύ ευχαριστημένος με την LG, είχα G2-GFlex2-G5-V20-V30-V40 και τώρα V50. Καλύτερη μπαταρία επόμενο μοντέλο επεξεργαστή, του λείπει όμως μια επιπλέον σταθεροποίηση που έχουν από το V40 και μετά και ίσως οι κάμερες γενικά είναι ένα κλικ κάτω από τα αντίστοιχα V. Επίσης παίζουν διαφορές στις οθόνες, παρόλο που 2 οθόνες στα χαρτιά μπορεί να είναι ίδιες σαν τύπος ανάλυση εκατομμύρια χρώματα κλπ, η οθόνη του V40 ας πούμε ήταν εμφανώς καλύτερη από του V30. Ανάμεσα στο V50 και το V40 δεν βλέπω διαφορά, παίζονται διάφορα πάντως...

 

 

Γενικά θεωρώ την σειρά V πάντα καλύτερη σε επιμέρους σημεία, είναι η TOP σειρά σε κάθε περίπτωση.

Επειδή δεν ασχολούμαι πλέον τόσο πολύ με τις κάμερες αυτό με την σταθεροποίηση που λέτε στην κάμερα τι είναι και τι αφορά; τις photos η το βίντεο;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφορά το βίντεο, κάνει καλύτερη σταθεροποίηση όταν τραβάς και περπατάς πχ...

α μαλιστα η διαφορα ειναι στο βιντεο δηλαδη :)

στο θεμα Photos ειναι το ιδιο ! :)

μικρο το κακο :) (για μενα παντα )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το V40 αναβαθμίστηκε σε Android 10

σοβαρα ? και εμεις ακομη περιμενουμε :lol::lol::lol:

για πες εντυπωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...