Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσε το ανοιχτές και κλειστές από το μυαλό σου

Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα

 

Ανανέωση στο υπόβαθρο σημαίνει ότι οι εφαρμογές κάθε τόσο ανανεώνουν το περιεχόμενο τους έτσι ώστε εσύ όταν την ανοίξεις να βρεις το πρόσφατο υλικό μπροστά σου και όχι να περιμένεις να γίνει ανανέωση για να εμφανιστεί μετά από λίγο

 

Όλο αυτό έχει επίπτωση και στην μπαταρία και στα δεδομένα του δικτύου σου

Κάποιους τους βολεύει. Εμένα όχι

 

 

Μην ασχολείσαι Μ τις εφαρμογές στο παρασκήνιο. Άφησε το λογισμικό να κάνει την δουλειά του. Το ξανά λέω

Βγαίνοντας απο μια εφαρμογή αυτό ξέρει από μόνο του τι θα κάνει.

Μετά από κάποιο χρόνο τις παγώνει μόνο του το iOS. Εάν χρειαστεί πόρους τότε κλείνει τις παλαιότερα χρησιμοποιημένες και συνεχίζει να δουλεύει.

Εάν πχ έχεις ένα πρόγραμμα να δεις την ram θα βλέπεις ότι συνέχεια είναι σχεδόν γεμάτη. Ναι όμως έτσι πρέπει να είναι.

Κρατάει όσα μπορεί πιο πολλά παγωμένα έτσι ώστε όταν κάνεις εναλλαγές από εφαρμογή σε εφαρμογή να τις βρίσκεις εκεί που τις άφησες

 

Αυτοί που τα κλείνουν όλα από το multitask κάνουν χειρότερη ζημιά.

Κλείνουν εντελώς όλες τις εφαρμογές, κάποιες από μόνες τους ξανά ανοίγουν μετά από λίγο και ας μην το βλέπει αυτό ο χρήστης πχ τηλέφωνο, μηνύματα, eMail,

Έτσι όταν πας να ξανά μπεις σε κάποια εφαρμογή την ξανά φορτώνει από την αρχή.

Όλη μέρα δηλαδή τις κλείνεις και τις ανοίγεις από την αρχή.

Με αυτό τον τρόπο χάνεις επιδόσεις από τον επεξεργαστή, από την μνήμη ραμ και από τον χρόνο σου

Τέλος όλα αυτά άνοιξε κλείσε εννοείται έχουν μεγάλη επίπτωση στην μπαταρία αφού ο επεξεργαστής συνέχεια δουλεύει στο φουλ για να ανοίξει εφαρμογές από την αρχή

 

Καλησπερα φιλε μου καλο απογευμα να σαι καλα με καλυψες.

Προγραμμα για να δω ποση μνημη Ram ποσοτητα CPU χρεισιμοποιηει το λογισμικο ολο μαζι με τις εφαρμογες εχεις να προτεινεις καποιο αξιολογο αξιοπιστο ;

Επισης ακομα μια απορια που εχω. Το εβαλα στο 27% να φορτιστει και τωρα πηγε 81% που γραφω αυτο το μηνυμα δεν υπαρχει καποιος γρηγορος φορτιστης οπως αυτων των Huawei - Samsung που φορτιζουν με 25W ; ή αυτο εδω το ξεχναμε ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το night mode θα μπορούσε κάλλιστα να δωθεί με software και σε προηγούμενα. Άλλωστε software είναι. Αλλά έτσι θα έφερνε ακόμη πιο κοντά τις επιδόσεις με ότι σημαίνει αυτό για τις πωλήσεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου καλο απογευμα να σαι καλα με καλυψες.

Προγραμμα για να δω ποση μνημη Ram ποσοτητα CPU χρεισιμοποιηει το λογισμικο ολο μαζι με τις εφαρμογες εχεις να προτεινεις καποιο αξιολογο αξιοπιστο ;

Επισης ακομα μια απορια που εχω. Το εβαλα στο 27% να φορτιστει και τωρα πηγε 81% που γραφω αυτο το μηνυμα δεν υπαρχει καποιος γρηγορος φορτιστης οπως αυτων των Huawei - Samsung που φορτιζουν με 25W ; ή αυτο εδω το ξεχναμε ;

 

Δεν χρειάζεται να βλέπεις κάτι για το σύστημα.

Μόνο του λειτουργεί μια χαρά

 

Υποστηρίζει η συσκευή fast charge με ότι φορτιστή θέλεις

Καλά είναι να φορτίζεις καθημερινά μικρές φορτίσεις και από 20-80%

Όσο μπορείς να αποφεύγεις πλήρεις αποφορτισεις και επίσης ταχυφορτιστες

 

Όλοι αυτοί είναι πιστεύω, σύμφωνα με όσα γνωρίζω από διάβασμα στο ίντερνετ και λοιπά, μόνο για έκτακτες στιγμές που θέλεις γρήγορα ενέργεια

Όχι για καθημερινή και συνεχόμενη χρήση

 

Βέβαια ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει με την συσκευή του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βλέπεις κάτι για το σύστημα.

Μόνο του λειτουργεί μια χαρά

 

Υποστηρίζει η συσκευή fast charge με ότι φορτιστή θέλεις

Καλά είναι να φορτίζεις καθημερινά μικρές φορτίσεις και από 20-80%

Όσο μπορείς να αποφεύγεις πλήρεις αποφορτισεις και επίσης ταχυφορτιστες

 

Όλοι αυτοί είναι πιστεύω, σύμφωνα με όσα γνωρίζω από διάβασμα στο ίντερνετ και λοιπά, μόνο για έκτακτες στιγμές που θέλεις γρήγορα ενέργεια

Όχι για καθημερινή και συνεχόμενη χρήση

 

Βέβαια ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει με την συσκευή του

 

Καλημερα και καλο σαββατο να εχεις. Αυτο με την φορτιση και την μπαταρια ειναι ενα θεμα που το εχω και στο Android.

Χθες μπηκα σπιτι η ωρα 12:00 το μεσημερι με 15% λεω να το βαλω να φορτιστη το βαλω και φορτιζει πληρες 100%.

Το βγαζω το χρεισιμοποιηω και ως το πρωι επεσε στο 65% οπου το ξανα εβαλα να παει στο 100% η ωρα 7:00 το πρωι που ξυπνησα για να το εχω φορτιμενο πληρες σημερα να βγαλω την μερα μου μαζι του. Δεν ξερω πιστευω εκανα κακο ηδη στην μπαταρια ετσι σχεδιο. Εσυ τι πιστευεις ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο σαββατο να εχεις. Αυτο με την φορτιση και την μπαταρια ειναι ενα θεμα που το εχω και στο Android.

Χθες μπηκα σπιτι η ωρα 12:00 το μεσημερι με 15% λεω να το βαλω να φορτιστη το βαλω και φορτιζει πληρες 100%.

Το βγαζω το χρεισιμοποιηω και ως το πρωι επεσε στο 65% οπου το ξανα εβαλα να παει στο 100% η ωρα 7:00 το πρωι που ξυπνησα για να το εχω φορτιμενο πληρες σημερα να βγαλω την μερα μου μαζι του. Δεν ξερω πιστευω εκανα κακο ηδη στην μπαταρια ετσι σχεδιο. Εσυ τι πιστευεις ;

 

Δεν έχει κανα σοβαρό θέμα σιγά μην νομίζεις

Η τεχνολογία των μπαταριών αυτών όμως έτσι πρέπει να φορτίζει. Από 20-80%

Γενικά κοιτάς τι σε βολεύει. Μετά έρχεται η μοίρα της μπαταρίας

Για αυτό το πήρες για να κάνεις την δουλειά σου

Εγώ προτιμάω μια δυο φορές μέσα στην μέρα να το βάλω να φορτίσει ένα 20-30% παρά να έχω συνέχεια αγωνία ν φύγω από το σπίτι με 100% κι μέχρι να γυρίσω να μου έχει μείνει μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανα σοβαρό θέμα σιγά μην νομίζεις

Η τεχνολογία των μπαταριών αυτών όμως έτσι πρέπει να φορτίζει. Από 20-80%

Γενικά κοιτάς τι σε βολεύει. Μετά έρχεται η μοίρα της μπαταρίας

Για αυτό το πήρες για να κάνεις την δουλειά σου

Εγώ προτιμάω μια δυο φορές μέσα στην μέρα να το βάλω να φορτίσει ένα 20-30% παρά να έχω συνέχεια αγωνία ν φύγω από το σπίτι με 100% κι μέχρι να γυρίσω να μου έχει μείνει μπαταρία

 

Και εγω απο 25-30% θα το βαζω στην πριζα αλλα να εχω μπαταρια την διαρκεια της ημερας.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο 25-30% θα το βαζω στην πριζα αλλα να εχω μπαταρια την διαρκεια της ημερας.

 

Είναι καλύτερα να κάνεις πολλές μικρές φορτίσεις

Να προσέχεις να μην ζεσταίνεται μόνο η συσκευή. Πχ αυτοκίνητο παρπριζ με πλοήγηση και φόρτιση.

Η θερμοκρασία κάνει μεγάλη ζημιά και στην μπαταρία αλλά και στα υπόλοιπα μέρη της συσκευής

 

Να χαρείς πάνω από όλα την συσκευή σου αλλά κάπου κάπου εάν μπορείς να προσέχεις και 2-3 πραγματακια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι καλύτερα να κάνεις πολλές μικρές φορτίσεις

 

Αυτό είναι μια θεωρία που δεν έχει επιβεβαιωθεί ποτέ έναντι άλλων μεθόδων φόρτισης.

 

Έχω γνωστό με συσκευή με υγεία μπαταρίας 100% που εδώ και ένα 9μηνο κάθε βράδυ βάζει τη συσκευή στο φορτιστή μέχρι το επόμενο πρωί που ξυπνάει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια θεωρία που δεν έχει επιβεβαιωθεί ποτέ έναντι άλλων μεθόδων φόρτισης.

 

Έχω γνωστό με συσκευή με υγεία μπαταρίας 100% που εδώ και ένα 9μηνο κάθε βράδυ βάζει τη συσκευή στο φορτιστή μέχρι το επόμενο πρωί που ξυπνάει.

 

Aυτο ακριβως εκανα εγω και ειχα 100% υγεια σε 10 μηνες χρησης.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως εκανα εγω και ειχα 100% υγεια σε 10 μηνες χρησης.

 

Επίσης εξαρτάται και από τη χρήση που του κανείς. Αν δουλεύεις πολύ το WiFi τη μπαταρία τη διατηρείς, αν το λιώνεις στο 4G θα σου πέσει. Όπως και να έχει στα 2 - 2,5 χρόνια αν κρατάει κάποιος τη συσκευή του τόσο, θα χρειαστεί να αλλάξει τη μπαταρία.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν δουλεύεις πολύ το WiFi τη μπαταρία τη διατηρείς, αν το λιώνεις στο 4G θα σου πέσει.

 

Που το έχεις διαβάσει αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Που το έχεις διαβάσει αυτό;

 

Μόνο από την άποψη ότι ζεσταίνεται παραπάνω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Που το έχεις διαβάσει αυτό;
Μπαταρίες ουσιαστικά χαλάνε από θερμοκρασία όσο περρισκτρρο έχεις ζεστή την συσκευή τόσο ποιο γρήγορα χαλάει πχ αν παίζεις παιχνίδια, αν κάνεις χρήση συσκευής όταν φορτίζει, αν είσαι με 4g χαμηλό σήμα και κάνεις browsing κλπ, γενικός οτιδιοτε κάνει την συσκευή να ζεσταίνεται χαλάει την μπαταρία ποιο γρήγορα ακόμη και αν το αφινεις συχνά στον ήλιο και βράζει.

 

Αυτό ισχύ για όλα τα κινιτα όχι μόνο iphonia

 

Φισιολογικς χρόνος για αλλαγή μπαταρίας (να πέσει δλδ κάτω από 85% είναι γύρο στα δυόμιση χρόνια, βέβαια αν παίζεις παιχνίδια και γενικός συσκευή βράζει μονημα μέσα στο χρόνο κατεβαίνεις 70% για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίες ουσιαστικά χαλάνε από θερμοκρασία όσο περρισκτρρο έχεις ζεστή την συσκευή τόσο ποιο γρήγορα χαλάει πχ αν παίζεις παιχνίδια, αν κάνεις χρήση συσκευής όταν φορτίζει, αν είσαι με 4g χαμηλό σήμα και κάνεις browsing κλπ, γενικός οτιδιοτε κάνει την συσκευή να ζεσταίνεται χαλάει την μπαταρία ποιο γρήγορα ακόμη και αν το αφινεις συχνά στον ήλιο και βράζει.

 

Αυτό ισχύ για όλα τα κινιτα όχι μόνο iphonia

 

Φισιολογικς χρόνος για αλλαγή μπαταρίας (να πέσει δλδ κάτω από 85% είναι γύρο στα δυόμιση χρόνια, βέβαια αν παίζεις παιχνίδια και γενικός συσκευή βράζει μονημα μέσα στο χρόνο κατεβαίνεις 70% για πλάκα

 

Φυσικά σε όλα αυτά τι παρτίδα μπαταρίας θα τύχει μέσα στην συσκευή σου

Εμένα με ίδια προσοχή κάθε φορά πω διαφορετική επίδοση των μπαταριών ακόμα και σε ίδιες συσκευές πχ 2 iPhone X που είχα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα

Ακόμα καλύτερα βάλτε τις συσκευές σε μια γυάλα για σιγουριά

 

Γενικότερα εμένα μ αρέσει να τα προσέχω

Ειδικά τώρα που είναι τόσο δύσκολα και ακριβά αλλάξεις μια παλιό μπαταρία

Δεν βρίσκεις και αυθεντική

Έλεος με τα ανταλλακτικά στην Apple

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα εμένα μ αρέσει να τα προσέχω

Ειδικά τώρα που είναι τόσο δύσκολα και ακριβά αλλάξεις μια παλιό μπαταρία

Δεν βρίσκεις και αυθεντική

Έλεος με τα ανταλλακτικά στην Apple

 

Καλησπερα παιδια. Εχθες γλυστρισε (μονο του!!) το κινητο απο τον καναπε στο πατωμα (30εκ υψος...) ενω φορουσε προστατευτικο back (οχι θηκη) και ραγισε το γυαλι τηγ πλατης.... Απο οτι κοιταξα δεν επισκευαζεται...

 

Επειδη δεν παλευεται αλλο με τα σπασιματα κ τις γρατζουνιες καθε χρονο σκεφτομουν να βαλω apple care στο επομενο. Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στην Ελλαδα? Αν οχι, μπορω να αγορασω την συσκευη απο Ελλαδα και το apple care online η σε καταστημα στο εξωτερικο πχ?

 

Επισης, μπορειτε να με συμβουλεψετε για μια νορμαλ τιμη μεταπωλησης της συσκευης μου? Το κινητο δουλευει κανονικα, το μονο του θεμα ειναι τρεις ραγαδες πανω ψηλα στο τζαμι και dent πανω απο την καμερα. Κατα τα αλλα ειναι σαν καινουριο, με screen protector.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα επισκευάζεται αλλά είναι ακριβό εάν το πας σε αντιπροσωπεία επίσημη

Αλλιώς το πουλάς όπως είπες

Επίσης υπάρχουν και αυτοκόλλητα όπως τα dbrand που είναι μια πολύ καλή λύση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχθες γλυστρισε (μονο του!!) το κινητο απο τον καναπε στο πατωμα (30εκ υψος...) ενω φορουσε προστατευτικο back (οχι θηκη) και ραγισε το γυαλι τηγ πλατης.... Απο οτι κοιταξα δεν επισκευαζεται...

 

Επειδη δεν παλευεται αλλο με τα σπασιματα κ τις γρατζουνιες καθε χρονο σκεφτομουν να βαλω apple care στο επομενο. Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στην Ελλαδα? Αν οχι, μπορω να αγορασω την συσκευη απο Ελλαδα και το apple care online η σε καταστημα στο εξωτερικο πχ?

 

Επισης, μπορειτε να με συμβουλεψετε για μια νορμαλ τιμη μεταπωλησης της συσκευης μου? Το κινητο δουλευει κανονικα, το μονο του θεμα ειναι τρεις ραγαδες πανω ψηλα στο τζαμι και dent πανω απο την καμερα. Κατα τα αλλα ειναι σαν καινουριο, με screen protector.

Στο επόμενο πας για θήκη rhinoshield απόλυτη προστασία. Δες και βίντεο στο youtube

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχθες γλυστρισε (μονο του!!) το κινητο απο τον καναπε στο πατωμα (30εκ υψος...) ενω φορουσε προστατευτικο back (οχι θηκη) και ραγισε το γυαλι τηγ πλατης.... Απο οτι κοιταξα δεν επισκευαζεται...

 

Επειδη δεν παλευεται αλλο με τα σπασιματα κ τις γρατζουνιες καθε χρονο σκεφτομουν να βαλω apple care στο επομενο. Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στην Ελλαδα? Αν οχι, μπορω να αγορασω την συσκευη απο Ελλαδα και το apple care online η σε καταστημα στο εξωτερικο πχ?

 

Επίσης, μπορείτε να με συμβουλέψετε για μια νορμάλ τιμη μεταπωλησης της συσκευης μου? Το κινητο δουλευει κανονικα, το μονο του θεμα ειναι τρεις ραγαδες πανω ψηλα στο τζαμι και dent πανω απο την καμερα. Κατα τα αλλα ειναι σαν καινουριο, με screen protector.

επισκευάζεται με κάνα 150 160 σε καμία μέρα (οχι στο επίσημο) απλα να ξερεις χάνεις αδιαβροχοποιιση (οχι οτι την εχει κιόλας στην πράξη αλλα οκ αλλη ληση ειναι back cover τυπου αυτοκόλλητο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Ποτε μας έρχεται η 13αρα;Στις 19;

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

iOS 13 στις 19/09

iOS 13.1 στις 30/09

 

Μα δεν καταλαβαινω γιατί θα βγάλει άμεσα και δεύτερο update και δεν τα έβαζε όλα σε ένα!!Συνηθως βγάζει έτσι κοντά κάποιο μικρό για να διορθώσει τυχόν λάθη του πρώτου!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα ΧΧ.1 αφορούν ΚΑΙ features και bugs/security

 

Tα ΧΧ.Χ.1 κλπ αφορούν μόνο bugs/security

 

Ορίστε τι φέρνει το 13.1, χαρακτηριστικά τα οποια ίσως δεν ήταν ακόμα έτοιμα 100% όταν οριστικοποιήθηκε το 13.0

 

 

https://appleinsider.com/articles/19/09/16/what-apple-is-holding-back-for-ios-131

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα ΧΧ.1 αφορούν ΚΑΙ features και bugs/security

 

Tα ΧΧ.Χ.1 κλπ αφορούν μόνο bugs/security

 

Ορίστε τι φέρνει το 13.1, χαρακτηριστικά τα οποια ίσως δεν ήταν ακόμα έτοιμα 100% όταν οριστικοποιήθηκε το 13.0

 

 

https://appleinsider.com/articles/19/09/16/what-apple-is-holding-back-for-ios-131

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Α μάλιστα κατάλαβα!Αντε να έρθει η 13αρα να μπει επιτέλους το dark mode να μας μαυρίσει τη μέρα !!!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...