Jump to content

Redmi Note 6 Pro


BMW_E36
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά του τηλεφώνου, κάπου διάβασα ότι λόγω notch, δεν εμφανίζονται εικονίδια ειδοποιήσεων στο notification bar. Αν το notch γίνει invisible μέσα από τη σχετική ρύθμιση που έχει το μενού, αλλάζει κάτι στο notification bar; Ή απλά πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις με scroll down;

(Συζητήθηκε το θέμα και στην προηγούμενη σελίδα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την απενεργοποίηση).

 

Όπως το λες είναι. Δυστυχώς δεν φαίνονται και χρειάζεται scroll down για να τις δεις

 

Έχει ένα λευκό led ειδοποιήσεων αλλά είναι πολύ μικρο, αδυναμο και ούτε στο σκοτάδι δεν φαίνεται καλά

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται να εμφανίσουμε τα κουμπιά?

 

επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να δω με το Imei αν είναι της infoquest?

γιατί το πήρα απο τοπικό μαγαζί, σε τιμή σκρουτζομάγαζου αλλά ο πωλητής επεμενε οτι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και έχει 2 χρόνια εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται να εμφανίσουμε τα κουμπιά?

 

επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να δω με το Imei αν είναι της infoquest?

γιατί το πήρα απο τοπικό μαγαζί, σε τιμή σκρουτζομάγαζου αλλά ο πωλητής επεμενε οτι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και έχει 2 χρόνια εγγύηση...

Ρυθμίσεις- Προβολή πλήρους οθόνης - Πλήκτρα .035845dd8853347d342e99b0bbd4e8be.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις- Προβολή πλήρους οθόνης - Πλήκτρα .035845dd8853347d342e99b0bbd4e8be.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το χρησιμοποιώ με κρυμμένα τα κουμπιά και το notch...! :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης μην ξεχνάμε:

 

- Υπάρχει επιλογή να κλειδώνει η διάταξη εικονιδίων έτσι ώστε να μην χαλάει σέρνοντας τα κατά λάθος: Go to Settings > Home screen, toggle the Lock Home screen layout to ON position. Μπορείτε να το αλλάζετε και γρήγορα με παρατεταμένο πάτημα σε κενό της οθόνης, εμφανίζεται στο menu

 

- Υπάρχει επιλογή να μην φορτώνει το (άχρηστο κατά τη γνώμη μου) Google Now με παρατεταμένο πάτημα στο Home Button: Go to Settings > Additional Settings > Button & Gesture shortcuts > Launch Voice Assistant/ Launch Google Assistant > Set as "None"

 

- Ομοίως και το εξίσου σπαστικό 'Αποθήκη Εφαρμογών' που είναι στην αριστερή οθόνη που όλο το άνοιγα κατά λάθος: Go to Settings > Home Screens & Recents > Disable "Turn on App Vault"

 

Happy miuing :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια βγήκε νέα ενημερωση συστηματος

 

Όχι 10 ακόμα δυστυχώς αλλά 9.6.10.0 με καλύτερη σταθερότητα και διορθώσεις

 

Δώστε γκάζιααααα

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ μεγαλη. Η 10 θα βγει επισης μέσα στο Νοέμβριο σύμφωνα με το forum του miui

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπήκε οι πρώτες εντυπώσεις ΑΡΙΣΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο αμεσης αγορας για δωρο καποια σημαντικη διαφορα η 32gb με την 64gb? εκτος το 1 gb ram διαφορα ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο αμεσης αγορας για δωρο καποια σημαντικη διαφορα η 32gb με την 64gb? εκτος το 1 gb ram διαφορα ?
Το 1gb ram κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση του κινητού .Επίσης η έκδοση αυτή έχει και 64 gb εσωτερικό χώρο αποθήκευσης .32 gb περισσότερα . Αυτά .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικές εντυπώσεις για το κινητό μετά από 2 εβδομάδες χρήση .Προερχόμενος από Lg v10, το οποίο για καλή μου τύχη άντεξε 4 χρόνια, μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Βέβαια το κινητό το αγόρασα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που το δίνουν τα περισσότερα μαγαζιά στην Ελλάδα .Ταχύτατο στα μενού του, άψογη πλοήγηση στο internet , πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε όλες της συνθήκες , ραδιόφωνο ,υπέρυθρες ,κανένα πρόβλημα με την διασύνδεση μέσω wifi. Με την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού μου έκανε 1-2 κολληματάκια η εφαρμογή της συλλογής φωτογραφιών αλλά μόνο αυτό τίποτα σπουδαίο .Η μπαταρία του με λογική χρήση μου κρατάει άνετα 2 24ωρα χωρίς να έχω τα πάντα ενεργοποιημένα όλη μέρα wifi data gps

.Το Notch με αφήνει εντελώς αδιάφορο δεν με έχει ενοχλήσει να πω την αλήθεια.Αυτα προς το παρόν .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 1gb ram κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση του κινητού .Επίσης η έκδοση αυτή έχει και 64 gb εσωτερικό χώρο αποθήκευσης .32 gb περισσότερα . Αυτά .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικές εντυπώσεις για το κινητό μετά από 2 εβδομάδες χρήση .Προερχόμενος από Lg v10, το οποίο για καλή μου τύχη άντεξε 4 χρόνια, μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Βέβαια το κινητό το αγόρασα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που το δίνουν τα περισσότερα μαγαζιά στην Ελλάδα .Ταχύτατο στα μενού του, άψογη πλοήγηση στο internet , πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε όλες της συνθήκες , ραδιόφωνο ,υπέρυθρες ,κανένα πρόβλημα με την διασύνδεση μέσω wifi. Με την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού μου έκανε 1-2 κολληματάκια η εφαρμογή της συλλογής φωτογραφιών αλλά μόνο αυτό τίποτα σπουδαίο .Η μπαταρία του με λογική χρήση μου κρατάει άνετα 2 24ωρα χωρίς να έχω τα πάντα ενεργοποιημένα όλη μέρα wifi data gps

.Το Notch με αφήνει εντελώς αδιάφορο δεν με έχει ενοχλήσει να πω την αλήθεια.Αυτα προς το παρόν .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι το πήρα γιατί με έχει χαλάσει πάρα πολύ η πολιτική όλων των εταιρειών .Πριν από 2 χρόνια τα high end κινητά των μεγάλων εταιρειών κόστιζαν το πολύ 600 € . Τώρα έχουν φτάσει τα 1000 και τα ξεπεράσαμε . Αρνούμαι να δώσω 500 για μεσαία κατηγορία .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογο αμεσης αγορας για δωρο καποια σημαντικη διαφορα η 32gb με την 64gb? εκτος το 1 gb ram διαφορα ?

 

Ναι, προτίμησε την 64GB

Link to comment
Share on other sites

[/color]Γενικές εντυπώσεις για το κινητό μετά από 2 εβδομάδες χρήση .Προερχόμενος από Lg v10, το οποίο για καλή μου τύχη άντεξε 4 χρόνια, μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Βέβαια το κινητό το αγόρασα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που το δίνουν τα περισσότερα μαγαζιά στην Ελλάδα .Ταχύτατο στα μενού του, άψογη πλοήγηση στο internet , πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε όλες της συνθήκες , ραδιόφωνο ,υπέρυθρες ,κανένα πρόβλημα με την διασύνδεση μέσω wifi. Με την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού μου έκανε 1-2 κολληματάκια η εφαρμογή της συλλογής φωτογραφιών αλλά μόνο αυτό τίποτα σπουδαίο .Η μπαταρία του με λογική χρήση μου κρατάει άνετα 2 24ωρα χωρίς να έχω τα πάντα ενεργοποιημένα όλη μέρα wifi data gps

.Το Notch με αφήνει εντελώς αδιάφορο δεν με έχει ενοχλήσει να πω την αλήθεια.Αυτα προς το παρόν .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραία ανάλυση εντυπώσεων, συμφωνώ απόλυτα.

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να φαίνονται οι ειδοποιήσεις αριστερά από το notch για να μην τις ψάχνω κάθε φορά. Κάπου διάβασα ότι θα διορθωθεί με την miui 10 αφού και τα Pocophone, Mi8 έχουν το ίδιο θέμα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για τα notifications υπάρχει και το Heads-Up σου τα εμφανίζει κάτω από το notch .Εμ να με βολεύει .Θέλει να το ρυθμίσεις από το μενού εγκατεστημένες εφαρμογές .Να δώσεις άδειες στην εφαρμογή για να δουλέψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συσκευής στην έκδοση 4/64, αφού οι εντυπώσεις σας είναι τόσο καλές και φαντάζομαι ότι μου το συστήνετε.

Θέλω μόνο να διευκρινήσω 2-3 πράγματα για να προχωρήσω στην αγορά του.

1) Δεν έχω καταλάβει τι είναι το notch. Τι λειτουργίες εξυπηρετεί;;; Είναι απαραίτητο στη λειτουργία της συσκευής;;;

2) Αν δεν είναι απαραίτητο ή μπερδεύει, είναι δυνατή η μόνιμη απενεργοποιησή του;

3) Τι περιέχει η συσκευασία του από αξεσουάρ, εννοώ φυσικά κάποια θήκη ή ακουστικά.

4) Μπορώ να βρω εύκολα skreen protector, η υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα που χρειάζεται να προσέξω. Ποιο screen protector μου συστήνετε;

 

Ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εχω το Redmi note 4 (mediatek 3/64) και όταν με το καλό το αντικαταστήσω θα ήθελα οπωσδήποτε το κινητό που θα πάρω να υποστηρίζει aptX για τα bluetooth ακουστικά που έχω - προφανώς τώρα δεν παίζουν με aptX

 

Γενικά (δυστυχώς) τα xiaomi κινητά απ' ότι έχω δει δεν τα πάνε καλά με το θέμα, το μοναδικό κινητό από τη σειρά redmi που έχω δει ότι το υποστηρίζει είναι το redmi-note-5-pro: https://www.aptx.com/products/xiaomi-redmi-note-5-pro

 

Ξέρει κανείς/έχει δοκιμάσει αν το note 6 pro υποστηρίζει aptX?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εχω το Redmi note 4 (mediatek 3/64) και όταν με το καλό το αντικαταστήσω θα ήθελα οπωσδήποτε το κινητό που θα πάρω να υποστηρίζει aptX για τα bluetooth ακουστικά που έχω - προφανώς τώρα δεν παίζουν με aptX

 

Γενικά (δυστυχώς) τα xiaomi κινητά απ' ότι έχω δει δεν τα πάνε καλά με το θέμα, το μοναδικό κινητό από τη σειρά redmi που έχω δει ότι το υποστηρίζει είναι το redmi-note-5-pro: https://www.aptx.com/products/xiaomi-redmi-note-5-pro

 

Ξέρει κανείς/έχει δοκιμάσει αν το note 6 pro υποστηρίζει aptX?

 

Ευχαριστώ

 

Η υποστήριξη του Audio Codec εξαρτάται από τον επεξεργαστή και τα RN5 & 6 είναι ίδια σε αυτό τον τομέα, χρησιμοποιούν τον SD 636

 

Στην παρακάτω σελίδα, αν ψάξεις, φαίνεται καθαρά ότι υποστηρίζεται από τον επεξεργαστή:

 

https://www.qualcomm.com/products/qualcomm-snapdragon-636-mobile-platform

 

Οπότε, η πιθανότητα να μην υποστηρίζεται είναι πολύ μικρή έως μηδαμινή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...