Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, MIKU said:

120 για 4G είναι εξαιρετικά καλά, πάντως.

Δυστυχώς είναι μέχρι 120 χαχα.. Δηλαδή θα είναι μετά τις 12 το βράδυ ή νωρίς το πρωί κλπ. Συνήθως σε ώρες αιχμής δεν υπερβαίνει τα 60-70 και πολλές φορές συνδρομητική tv (μέσω internet) για παράδειγμα σε ώρες αιχμής, είναι μη βιώσιμη. Οπότε i guess περιμένω αντίστοιχα και την επέκταση στα routers όπως περιμένουμε και την επέκταση στα κινητά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, georgemv said:

Συνήθως τα high band 5G radius είναι σε άλλο radio unit και δεν είναι στη γραμμή του UPS. Αν πέσουν τα ρεύματα θες μόνο το βασικό 4G να παίζει για κλήσεις έκτακτης ανάγκης 

Πιο απλά δηλαδή;

Στη περιοχή έχει ρεύμα,5G Disconnected που είναι σαν να Αναβοσβήνει κάθε λίγο,το 4G παίζει μια χαρά ,κάτι δευτερόλεπτα μένει το 5g ανεξαρτήτου μπάντας και με πετάει Disconnected.

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Opposite said:

Δυστυχώς είναι μέχρι 120 χαχα.. Δηλαδή θα είναι μετά τις 12 το βράδυ ή νωρίς το πρωί κλπ. Συνήθως σε ώρες αιχμής δεν υπερβαίνει τα 60-70 και πολλές φορές συνδρομητική tv (μέσω internet) για παράδειγμα σε ώρες αιχμής, είναι μη βιώσιμη. Οπότε i guess περιμένω αντίστοιχα και την επέκταση στα routers όπως περιμένουμε και την επέκταση στα κινητά τηλέφωνα.

Σε ποια περιοχή φίλε αυτές οι μέτριες επιδόσεις;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Σε ποια περιοχή φίλε αυτές οι μέτριες επιδόσεις;

Τα 70 Mbps σε ώρα αιχμής δεν είναι μέτριες επιδόσεις. Θα μπορούσες να πεις ότι αυτές οι ταχύτητες είναι οι συνηθισμένες ταχύτητες του 5G της nova 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Τα 70 Mbps σε ώρα αιχμής δεν είναι μέτριες επιδόσεις. Θα μπορούσες να πεις ότι αυτές οι ταχύτητες είναι οι συνηθισμένες ταχύτητες του 5G της nova 

Μα εδώ δεν είναι θέμα για σύγκριση δικτύων, μια και μιλάμε για το δίκτυο της cosmote.

Μια και το ανέφερες όμως, δεν είναι αυτές οι συνηθισμένες ταχύτητες του 5g της nova.

Είναι πολύ υψηλότερες.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είμαστε στο κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Τα 70 Mbps σε ώρα αιχμής δεν είναι μέτριες επιδόσεις. Θα μπορούσες να πεις ότι αυτές οι ταχύτητες είναι οι συνηθισμένες ταχύτητες του 5G της nova 

Τι εννοείς εδω είναι 20mbps 5G nova δυστυχώς, βέβαια η Vodafone δεν πάει πίσω στα 5mbps και στο ίδιο σημείο πράσινη να πάει 900mbps φεύγα 

Είδα 2 τεχνικούς πάνω στη κεραία μόλις έφυγαν, αποκαταστάθηκε το 5G κλασικά από κατω έβγαλα χιλιαρι περίπου 

IMG_20240801_174644_178.thumb.jpg.0ea8912b99e162ae5e472049f718efea.jpg

 Πριν λίγο ξεκίνησε να λειτουργεί πάλι ο σταθμός Nova vf στα κανονικά του όπως πάντα 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Μαρκόπουλο, στο ύψος της διασταύρωσης προς αεροδρόμιο και Λεωφόρος Λαυρίου προς κακιά θάλασσα.

Screenshot_20240801_180624_Speedtest.jpg

Screenshot_20240801_182046_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μα εδώ δεν είναι θέμα για σύγκριση δικτύων, μια και μιλάμε για το δίκτυο της cosmote.

Μια και το ανέφερες όμως, δεν είναι αυτές οι συνηθισμένες ταχύτητες του 5g της nova.

Είναι πολύ υψηλότερες.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είμαστε στο κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις.

Εχεις δίκιο, είμαστε σε λάθος θέμα. Μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα της nova 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Σε ποια περιοχή φίλε αυτές οι μέτριες επιδόσεις;

Πάτρα, περίπου 2 χιλιόμετρα από το κέντρο προς την περιοχή Εγλυκάδα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

120 για 4G είναι εξαιρετικά καλά, πάντως.

Ισως, αλλα εδω εχει 4G+/CA με 4 μπαντες, καθολου καλα δεν ειναι.  Με συνολικο ευρος 60 MHz επρεπε να φτανει τα 350-450.

Πιθανον η συσκευη (router) να ειναι μετρια.  Με τηλεφωνο παλι τοσο πιανεις;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, d_alex said:

Ισως, αλλα εδω εχει 4G+/CA με 4 μπαντες, καθολου καλα δεν ειναι.  Με συνολικο ευρος 60 MHz επρεπε να φτανει τα 350-450.

Πιθανον η συσκευη (router) να ειναι μετρια.  Με τηλεφωνο παλι τοσο πιανεις;

 

Δεν έκανα εγώ το πόστ στο οποίο αναφέρεσαι.

Άνω Δασκαλειό.

Screenshot_20240801_232851_Speedtest.jpg

Screenshot_20240801_233018_NetMonster.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Opposite said:

Έχω ενα router στο σπίτι, ένα ZTE, δυστυχώς όμως όσο παρεμβάλεται το 4g, η ταχύτητά μου είναι κακή. Έχω οπτική επαφή με κεραία και δεν είμαι μακρυά όσον αφορά την απόσταση.

Έχω εξαιρετικό σήμα 5G,αλλά το 4G είναι κακό και δεν ξεπερνάω ποτέ τα 120mbs. Οπότε έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο 5g SA. Απλά είπα να ρωτήσω γιατί δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργει με τα routers το θέμα, σε αντίθεση με τα κινητά τηλέφωνα που παρακολουθώντας τη συζήτηση κατάλαβα τι παίζει. 

2.thumb.png.1b71010d1809062517f3e9d9be522741.png

Πως μετράς την ταχύτητα; Εννοώ setup. Μέτρα μια και απευθείας από το τηλέφωνο να δεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, d_alex said:

Ισως, αλλα εδω εχει 4G+/CA με 4 μπαντες, καθολου καλα δεν ειναι.  Με συνολικο ευρος 60 MHz επρεπε να φτανει τα 350-450.

Πιθανον η συσκευη (router) να ειναι μετρια.  Με τηλεφωνο παλι τοσο πιανεις;

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα συσκευής. Έχω το ZTE mu5001, που όσο έχω ψάξει γενικά στο ίντερνετ, για Ελλάδα πάντα, πιάνει πολύ καλές ταχύτητες. Επιπλέον, φιλαράκι που μένει περίπου 1km μακρυά, χτυπά άνετα 500+ σε ταχύτητα. Αυτό που μοιάζει το πιθανότερο σενάριο είναι οτι η κεραία είναι σκασμένη.

Το ίδιο με τηλέφωνο ναι

4 ώρες πριν, mixtri said:

Πως μετράς την ταχύτητα; Εννοώ setup. Μέτρα μια και απευθείας από το τηλέφωνο να δεις.

Same shit και με τηλέφωνο. 

Edited by Opposite
Link to comment
Share on other sites

Η 1η μέτρηση από το κινητό μου, η 2η από το 5G router στο ίδιο σημείο, στο εξοχικό μου στο Άνω Δασκαλειό Κερατέας.

Εγώ έχω το GigaMax unlimited και το ρούτερ το Cosmote internet on the go με κάρτα και ενεργή την καλοκαιρινή προσφορά, απεριόριστα δεδομένα με 55€ για 3 μήνες.

Να είναι καλά η Ν78 που βάλανε, το έχουμε τσακίσει (πάνω από 120GB σε 22 ώρες).

Streaming, gaming χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Οι άλλες δύο παλεύουν με Ν1.

Η κεραία είναι σε απόσταση 5,5 χιλιομέτρων και δίνει αυτά τα αποτελέσματα.

Το βράδυ θα πάω κοντά της από περιέργεια να δω.

Screenshot_20240802_164330_Speedtest.jpg

Screenshot_20240802_164236_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MIKU said:

Η 1η μέτρηση από το κινητό μου, η 2η από το 5G router στο ίδιο σημείο, στο εξοχικό μου στο Άνω Δασκαλειό Κερατέας.

Εγώ έχω το GigaMax unlimited και το ρούτερ το Cosmote internet on the go με κάρτα και ενεργή την καλοκαιρινή προσφορά, απεριόριστα δεδομένα με 55€ για 3 μήνες.

Να είναι καλά η Ν78 που βάλανε, το έχουμε τσακίσει (πάνω από 120GB σε 22 ώρες).

Streaming, gaming χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Οι άλλες δύο παλεύουν με Ν1.

Η κεραία είναι σε απόσταση 5,5 χιλιομέτρων και δίνει αυτά τα αποτελέσματα.

Το βράδυ θα πάω κοντά της από περιέργεια να δω.

Screenshot_20240802_164330_Speedtest.jpg

Screenshot_20240802_164236_Speedtest.jpg

Εγώ για να βγάλω τόσο σε απόσταση 4,1 km από τη κεραία θα πρέπει να βγω στο μπαλκόνι αλλιώς η κάλυψη είναι στα -120dBm και άνω 🥲🥲🥲

Τι eBn είναι; λογικά κάτω από τη κεραία αν βγάζεις ήδη τόσο σε αυτή την απόσταση άνετα 800+mbps μπορεί να καταφέρεις και 1000 ανάλογα με τη κίνηση 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Εγώ για να βγάλω τόσο σε απόσταση 4,1 km από τη κεραία θα πρέπει να βγω στο μπαλκόνι αλλιώς η κάλυψη είναι στα -120dBm και άνω 🥲🥲🥲

Τι eBn είναι; λογικά κάτω από τη κεραία αν βγάζεις ήδη τόσο σε αυτή την απόσταση άνετα 800+mbps μπορεί να καταφέρεις και 1000 ανάλογα με τη κίνηση 

Είναι αυτό το θηρίο:

https://eeae.gr/index.php?option=com_tmiamap&view=station&Itemid=4650&ceett=1400122&mdate=24.11.2022

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο. Μία μέτρηση στο καινούργιο(?) Micro που έχει η Cosmote (μόνο) στα διόδια "Πέτρινα" της Αρκαδίας, στον Α71  Σπάρτη/Τρίπολη. 

Screenshot_2024-08-02-17-03-30-587_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-02-17-03-03-527_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Τίποτα το ιδιαίτερο. Μία μέτρηση στο καινούργιο(?) Micro που έχει η Cosmote (μόνο) στα διόδια "Πέτρινα" της Αρκαδίας, στον Α71  Σπάρτη/Τρίπολη. 

Screenshot_2024-08-02-17-03-30-587_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-02-17-03-03-527_cz.mroczis.netmonster.jpg

Μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Τίποτα το ιδιαίτερο. Μία μέτρηση στο καινούργιο(?) Micro που έχει η Cosmote (μόνο) στα διόδια "Πέτρινα" της Αρκαδίας, στον Α71  Σπάρτη/Τρίπολη. 

Screenshot_2024-08-02-17-03-30-587_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-02-17-03-03-527_cz.mroczis.netmonster.jpg

Για N1 αρκετά καλά

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια σήμερα η 102041 βγαίνει εκτός λειτουργίας ,έχει κοπεί πάλι πριν μισή ώρα.. 

Καπουτ η κεραία 🥲

Ξανά ήρθε, πάει και έρχεται συνέχεια, σήμερα λένε στο τσατ πως υπάρχει θέμα 4g/5g ,άνοιξα κ αναφορά θα δείξει. 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικός χώρος 2ος όροφος, στο σπίτι φίλου που είχε 900-1000mbps η 102041 μόλις 200μ από το σπίτι του.  Όλο Αναβοσβήνει αυτή και πάλι είναι εκτός λειτουργίας και με πετάει σε μια κυριολεκτικά ΣΚΑΤΟΥΛΑ κεραία στα 590 μέτρα.  Η ΣΚΑΤΟΥΛΑ όμως έχει πολύ άγριες διαθέσεις. 

Πραγματικά δεν το περίμενα καθόλου το αποτέλεσμα αυτό ούτε η 102041 δεν έδινε τόσο με αυτούς τους συνδυασμούς 

IMG_20240803_015746_910.thumb.jpg.3dacdbded4af5c910614ac617bf83879.jpgIMG_20240803_014912_352.thumb.jpg.c2be1a2484e28fea61c157e7f40fcc78.jpg

1000αρι με 2 μπάρες σοκαρίστηκα πάντως ,αφού ολοκληρώθηκε  μετά έπιασε 102041 με 700 mbps κ είναι πιο κοντά 💀

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

https://www.taxydromos.gr/magnesia/volos/1100207/sti-voyli-i-topothetisi-keraias-kinitis-tilefonias-ston-volo-apo-tin-elliniki-lysi/

Έλεος με αυτή την φοβία με τις κεραίες θα τους θίξουν το σχολείο... εδώ γίνονται αλλά πιο σοβαρά πράγματα στα σχολεία που είναι τραγικά οι κεραίες τους μάραναν.  Έχουν κουράσει με το θέμα των κεραιών !

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elkons said:

https://www.taxydromos.gr/magnesia/volos/1100207/sti-voyli-i-topothetisi-keraias-kinitis-tilefonias-ston-volo-apo-tin-elliniki-lysi/

Έλεος με αυτή την φοβία με τις κεραίες θα τους θίξουν το σχολείο... εδώ γίνονται αλλά πιο σοβαρά πράγματα στα σχολεία που είναι τραγικά οι κεραίες τους μάραναν.  Έχουν κουράσει με το θέμα των κεραιών !

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο για το τί γίνεται στα σχολεία.. Και ναί πρέπει να γίνεται θέμα τα των κεραιών γιατί άν αναλογιστείς οτι πρίν 60-70 χρόνια δεν είχανε τόσα πράγματα τεχνολογίας και ο κόσμος αρρωσταίνει και πεθαίνει όχι απο γερατειά, τότε με αυτόν τον ρυθμό που πάει η τεχνολογία δεν ξέρεις με τί ρυθμό θα έχει επιπτώσεις στους τωρινούς νέους (αφου δεν έχουν γεράσει και πρέπει να περιμένεις να δείς τις επιπτώσεις) και κατα πάσα πιθανότητα θα μειωθεί ο χρόνος ζωής της γενιάς μας. Γιατί ναί μπορεί να σου λένε τιμές ασφαλείας στις ακτινοβολίες (στο marketing θυσιάζουν τις αλήθειες) αλλα και αυτό το λίγο γιατί να μην μπορείς να το αποφύγεις εάν π.χ ένας προφήτης έβλεπε στο μέλλον και σου έλεγε οτι αυτή η ακτινοβολία της κεραίας πάνω απο το κεφάλι σου + αυτή του wifi του σπιτιού σου θα είναι τόσο επιβλαβής όσο να μην προλάβεις να κάνεις ούτε χημειοθεραπεία σε περίπτωση καρκίνου ενώ εάν δεν υπήρχε η κεραία μπορεί να μήν προξενούσε τόσο κακό.. Λέω εγώ τώρα...σκέψεις είναι αυτές.. Ότι μπορεί να γλιτώσεις γιατί να μην το κάνεις και απο την στιγμή που όλοι λέμε οτι τόσα άλλα πράγματα που κάνουμε στην καθημερινότητά μας μας βλάπτουν...Δηλαδή πρέπει να προσθέτουμε καθε φορά και άλλα πράγματα τεχνολογίας;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...