Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/7/2024 at 8:46 ΜΜ, johnny_htc said:

Σε άλλα νέα, βλέπω κινητικότητα στα Νότια Προάστια με αλλαγές κεραιοσυστημάτων, μια στην Κοψαχειλα Παλαιό Φάληρο και μια κοντά στο Λόφο Πανί, αλλά δεν ξέρω αν τους έβαλαν N78, δεν μέτρησα καθόλου, ξοφαλτσα τις έχει πάρει το μάτι μου απλά. 

Στον Βύρωνα αντικατέστησαν τα panels στην 1400414 (Αγίας Σοφίας) δυστυχώς χωρίς προσθήκη N78 panels.

Δεν ξέρω εάν οι kathrein που έβαλαν έχουν N78, κάποια στιγμή θα ξαναπεράσω να μετρήσω.

IMG20240727200736.jpg

Edited by Hameleon
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hameleon said:

Στον Βύρωνα αντικατέστησαν τα panels στην 1400414 (Αγίας Σοφίας) δυστυχώς χωρίς προσθήκη N78 panels.

Δεν ξέρω εάν οι kathrein που έβαλαν έχουν N78, κάποια στιγμή θα ξαναπεράσω να μετρήσω.

IMG20240727200736.jpg

Έχει και άλλα παλιά πάνελ ο Βύρωνας;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Hameleon said:

Στον Βύρωνα αντικατέστησαν τα panels στην 1400414 (Αγίας Σοφίας) δυστυχώς χωρίς προσθήκη N78 panels.

Δεν ξέρω εάν οι kathrein που έβαλαν έχουν N78, κάποια στιγμή θα ξαναπεράσω να μετρήσω.

IMG20240727200736.jpg

Uptilt! Έχει κανένα λόφο προς τα εκεί που δείχνει το πάνελ; Τι φάση…

19 ώρες πριν, panos.k2 said:

Τα ιωαννινα ειναι πολυ δύσκολη πόλη μορφολογικά. Ανηφόρες κατηφόρες βουναλάκια κλπ κλπ 
Η κάλυψη από λιγκιαδες σώζει όλους τους παρόχους. Χωρίς τους σταθμους εκεί πάνω θα υπήρχε θέμα σε πολλά σημεία της πόλης.

Δεν μπορεί να υπάρξει σταθερο δίκτυο με καλή κάλυψη στην πόλη χωρίς κάλυψη από λιγκιαδες. 

Για παράδειγμα, οταν οδηγώ εχω CarPlay άρα βλέπω που και που το σημα πως πάει. Με την κοσμοτε βλέπω μια αστάθεια μέσα στα ιωαννινα. Σε πολλές περιπτώσεις βλέπω να είμαι σε κεντρικό δρόμο, να παίρνω στροφή και να πέφτει τραγικά το σημα σε σημείο που μπορεί και να κόβεται ακόμα και το online ράδιο. 

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις με τους άλλους δυο αυτό δε συμβαίνει. Πιάνουν από λιγκιαδες και είναι λειτουργικές

Εγώ σημα από λιγκιαδες εχω πιάσει παντου. Από το αεροδρομιο μέχρι και την είσοδο της εγνατιας(απο τη μια μέχρι και την άλλη ακρη της πόλης δηλαδή)

Και στο Βόλο υπάρχει αντίστοιχος σταθμός (Σωρός) αλλά με αντίστοιχη ρύθμιση downtilt καλύπτει μόνο συγκεκριμένα μέρη.

Ο συγκεκριμένος σταθμός θα αναβαθμιστεί όταν αυτό καταστεί δυνατό. Προφανώς και θέλουν.

19 ώρες πριν, elkons said:

https://techmaniacs.gr/cosmote-5g-schedon-se-oli-tin-ellada-pleon/

(Γελάνε και οι πέτρες στην επαρχία )

Τουλάχιστον στην περιοχή μου ισχύει. 100% για την ακρίβεια. Έρχονται μετρήσεις σύντομα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, d_alex said:

Οχι.

Του Ζωγραφου ειναι ψηλα σε πολυκατοικια 23 μετρα απο το εδαφος και βλεπει στις 270 μοιρες, οποτε φτανει σε σενα μια χαρα.

Της Φωκ. Νεγρη ειναι micro στα 5 μετρα με γωνια 160 μοιρες, οποτε, ναι, ειναι απιθανο, ακομα και με ανακλαση.

ΑΛΛΑ, τελευταια το εχουνε ριξει στις διπλονομασιες, τους τελειωσαν τα νουμερα φαινεται.  Το ιδιο και στη Vodafone (εκει να δεις χαμος, ουτε και ενα συνεπες σχημα δεν εχουν...).  Οποτε θα ειναι μια κοντινη σου 712 καινουργια.

 

Τελικά κάτι παίζει με το Netmoster ή το κινητό μου.

Παρατήρησα ότι υπάρχει κοντά το συγκεκριμένο PCI της Φωκ. Νέγρη σε άλλη κυψέλη (100593) και μάλλον μέσω αυτού κάνει υπολογισμούς και φέρνει λάθος eNB ID άρα και ονομασία

 

Πχ άλλο παράδειγμα 

 

Screenshot_20240728_091011_NetMonster.jpg

Edited by manzoump

Galaxy A54 5G - COSMOTE Gigamax Unlimited

Link to comment
Share on other sites

Σισμανόγλειο Νοσοκομείο, είναι μονόδρομος η Cosmote.

Screenshot_20240728_093421_Speedtest.jpg

Screenshot_20240728_093314_NetMonster.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, MIKU said:

Σισμανόγλειο Νοσοκομείο, είναι μονόδρομος η Cosmote.

Screenshot_20240728_093421_Speedtest.jpg

Screenshot_20240728_093314_NetMonster.jpg

Απαράδεκτο που οι άλλες δεν έχουν καλύψει σωστά ένα τόσο μεγάλο νοσοκομείο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manzoump said:

το συγκεκριμένο PCI

Μην μπερδευεσαι τσαμπα!  Το PCI ΔΕΝ ειναι μοναδικο για καθε σταθμο, χωρια που το αλλαζουν τακτικα (γι αυτο το βλεπεις κοκκινο στην εφαρμογη).  Οι σταθμοι ειναι πολλοι περισσοτεροι απο τους 1000 που χωρανε σε ενα τριψηφιο νουμερο...

Η ενδειξη του Netmonster βασιζεται αποκλειστικα στη βαση (μου), και κανει παντα match με το eNB.  PCI δεν υπαρχει στη βαση, μονο στο δικο του αποθηκευμενο αρχειο.

Βαλε και το ΤΑ στα 144 μετρα να σου δειχνει σωστη την αποσταση.

 

Edited by d_alex
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Και στο Βόλο υπάρχει αντίστοιχος σταθμός (Σωρός) αλλά με αντίστοιχη ρύθμιση downtilt καλύπτει μόνο συγκεκριμένα μέρη.

Ο συγκεκριμένος σταθμός θα αναβαθμιστεί όταν αυτό καταστεί δυνατό. Προφανώς και θέλουν.

Μια χθεσινή μέτρηση από 4052. Έγινε με κλειστή τη δεύτερη SIM, με οπτική επαφή στο σταθμο μέσα από την πόλη των ΙωαννίνωνIMG_4429.thumb.jpeg.587c1e5b19fccc381f33d69a0553185b.jpegIMG_4441.thumb.jpeg.84a593693d33e8aa7851bc2868d13412.jpeg

1 ώρα πριν, mixtri said:
21 ώρες πριν, elkons said:

https://techmaniacs.gr/cosmote-5g-schedon-se-oli-tin-ellada-pleon/

(Γελάνε και οι πέτρες στην επαρχία )

Τουλάχιστον στην περιοχή μου ισχύει. 100% για την ακρίβεια. Έρχονται μετρήσεις σύντομα.

Αν εξαιρέσω τα ιωαννινα, ούτε εγώ εχω δει πουθενα αλλου 4G στην COSMOTE τους τελευταίους μήνες που τη χρησιμοποιώ ως κυρια. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Uptilt! Έχει κανένα λόφο προς τα εκεί που δείχνει το πάνελ; Τι φάση…

Το συγκεκριμένο καλύπτει το θέατρο βράχων του Βύρωνα (που είναι πιο ψηλά).

Όταν έχει το φεστιβάλ στέλνουν και VAN στο θέατρο για να καλύψει την κίνηση.

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έχει και άλλα παλιά πάνελ ο Βύρωνας;;

Όλες οι κεραίες στα κτίρια του ΟΤΕ Βύρωνα είναι με νέα κεραισυστήματα με N78.

Οι άλλες 2 που γνωρίζω είναι σε καμινάδες και δεν φαίνονται τα panels. Δεν έχει όμως μέχρι σήμερα καμία από αυτές N78.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες κεραίες βορειότερα στο Βύρωνα κοντά στην Καραολή Δημητρίου που μπορούν να εξυπηρετήσουν το θέατρο βράχων, πάντως εγώ όσες φορές έχω πάει σε συναυλία συνδέομαι στην κεραία που είναι στον ΟΤΕ (γιατι οι άλλες είναι πηχτρα) και παίζει μια χαρα. Εκτός από την mega κεραία που έχει στον ΟΤΕ δε νομίζω να έχει Ν78 κάποια άλλη στην ευρύτερη περιοχή και δε νομίζω να χρειάζεται κιολας

Link to comment
Share on other sites

N78 και στην 103562

IMG_1173.thumb.jpeg.a22de00dcddf75278835b5ba13632b0b.jpeg

Παραλια αμμόλοφων στο Koo

https://www.speedtest.net/result/i/6204678522

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

N78 και στην 103562

IMG_1173.thumb.jpeg.a22de00dcddf75278835b5ba13632b0b.jpeg

Παραλια αμμόλοφων στο Koo

https://www.speedtest.net/result/i/6204678522

Τέρμα τα γκάζια βλέπω 😅😅

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Τέρμα τα γκάζια βλέπω 😅😅

Θα είναι τίγκα στον κόσμο, δεν εξηγείται αλλιώς.

Τέτοιες ταχύτητες δεν αρμόζουν στο συγκεκριμένο δίκτυο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Θα είναι τίγκα στον κόσμο, δεν εξηγείται αλλιώς.

Τέτοιες ταχύτητες δεν αρμόζουν στο συγκεκριμένο δίκτυο.

Ή ο σταθμός είναι μακριά παίρνει από απέναντι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο 🥲

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, elkons said:

Τέρμα τα γκάζια βλέπω 😅😅

 

3 ώρες πριν, p_k said:

Θα είναι τίγκα στον κόσμο, δεν εξηγείται αλλιώς.

Τέτοιες ταχύτητες δεν αρμόζουν στο συγκεκριμένο δίκτυο.

3 η ωρα μια ολόκληρη ακτογραμμή στα κινητά και πολύ μας είναι ! . Δεν έχει n78 . Όταν έφτασα εκεί κατά τις 12:30 είχε 40-60mbps . 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, georgebad said:

 

 

3 η ωρα μια ολόκληρη ακτογραμμή στα κινητά και πολύ μας είναι ! . Δεν έχει n78 . Όταν έφτασα εκεί κατά τις 12:30 είχε 40-60mbps . 

Δεν έχει ενεργοποιηθεί. Είναι νέα; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mixtri said:

Δεν έχει ενεργοποιηθεί. Είναι νέα; 

Αυτή είναι στην παραλία Οφρυνίου , παίζει κανονικα και δίνει τρομερές ταχυτητες σε όλο το χωριο . Μπορείτε να ανατρέξετε ποιο πίσω 

IMG_1178.thumb.jpeg.1bfdc09ae59cb849c60bb47f10ca1b5a.jpeg

Πολυ χαλί στο σημείο αυτό η COSMOTE , ανύπαρκτη . Δεν ήταν λίγες οι φορές που έβλεπα στο CarPlay να είναι ΕΚΤΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ . 

Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς Ηρώων Πολυτεχνείου

  https://www.speedtest.net/my-result/a/10270990131

 

Πασαλιμάνι [έχει αρκετό κόσμο]

https://www.speedtest.net/my-result/a/10270970364

Έρχεται Μαρούσι μετά!

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Πειραιάς Ηρώων Πολυτεχνείου

  https://www.speedtest.net/my-result/a/10270990131

 

Πασαλιμάνι [έχει αρκετό κόσμο]

https://www.speedtest.net/my-result/a/10270970364

Έρχεται Μαρούσι μετά!

 

Και μια από Αγίου Κωνσταντίνου στο Μαρούσι αν περνάς! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Και μια από Αγίου Κωνσταντίνου στο Μαρούσι αν περνάς! 

Δεν μου είναι κόπος θα περάσω ευχαριστώ που μου το είπες!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Δεν μου είναι κόπος θα περάσω ευχαριστώ που μου το είπες!

Έξω από το Κρήσσα Γη. Αγίου Κωνσταντίνου 23.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Chrischal1908 said:

Έξω από το Κρήσσα Γη. Αγίου Κωνσταντίνου 23.

Αποστολή εξετελέσθη! @Chrischal1908

 Έξω απο Κρήσσα Γη Αγίου Κωνσταντίνου 23!

https://www.speedtest.net/my-result/a/10271145907

Για τις συνεργάτιδες δεν ξέρω πως είναι δεν ήμουν εξοπλισμένος σήμερα εάν γνωρίζεις μπορείς να μας πεις .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, elkons said:

Αποστολή εξετελέσθη! @Chrischal1908

 Έξω απο Κρήσσα Γη Αγίου Κωνσταντίνου 23!

https://www.speedtest.net/my-result/a/10271145907

Για τις συνεργάτιδες δεν ξέρω πως είναι δεν ήμουν εξοπλισμένος σήμερα εάν γνωρίζεις μπορείς να μας πεις .

Ωραίος, Σε ευχαριστώ! Η Cosmote γαζώνει το γνωρίζω! Οι συνεργάτιδες είναι το ζήτημα. Μου έχουν πει τέλος Αυγούστου ότι θα μπει νέα κεραία αλλά δεν τους πολύ πιστεύω! Τους έχω πρήξει αρκετά για την περιοχή και ίσως το λένε για να μην ασχοληθώ αφού έχω λάβει ενημέρωση! Οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Ωραίος, Σε ευχαριστώ! Η Cosmote γαζώνει το γνωρίζω! Οι συνεργάτιδες είναι το ζήτημα. Μου έχουν πει τέλος Αυγούστου ότι θα μπει νέα κεραία αλλά δεν τους πολύ πιστεύω! Τους έχω πρήξει αρκετά για την περιοχή και ίσως το λένε για να μην ασχοληθώ αφού έχω λάβει ενημέρωση! Οψόμεθα!

Όταν λες ζήτημα δηλαδή σε θέμα ταχύτητας δεν πάνε; Κοίτα ανάλογα αν έχει βγει και άδεια στην ΕΕΤΤ διαφορετικά ήθελαν απλά να σε ξεφορτωθούν επειδή βαριούνται που ζουν εκεί μέσα!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Όταν λες ζήτημα δηλαδή σε θέμα ταχύτητας δεν πάνε; Κοίτα ανάλογα αν έχει βγει και άδεια στην ΕΕΤΤ διαφορετικά ήθελαν απλά να σε ξεφορτωθούν επειδή βαριούνται που ζουν εκεί μέσα!

Ταχύτητες και σήμα σε εσωτερικούς χώρους. Έχω κάνει αναφορές εδώ μέσα! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...