Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 minutes ago, p_k said:

Και μιλάμε για την πρωτεύουσα της Ηπείρου, με Πανεπιστημιούπολη χιλιάδων φοιτητών, ένα εξαιρετικό νοσοκομείο και τεράστια ιστορία.

Αυτά είναι τα Γιάννενα και θα έπρεπε να ήταν σε πρώτη προτεραιότητα.

Η κατάσταση, όπως περιγράφεται, θυμίζει άλλες εποχές.

Πολύ κρίμα.

Αλλά είπαμε...

Έτσι είναι όπως τα λες. Μονο στα νοσοκομεία θα σε διορθώσω. Είναι δυο εξαιρετικά. 

Και οι λιγκιαδες σαν σταθμός είναι τεράστιας σημασίας. 

Θεωρω δηλαδή ότι ο ΟΤΕ Κέντρου (στον ίδιο ιστό eNb #10-204050 και #502), το Πάρκο Κεραιων στις μαρτυρικές Λιγκιαδες (σε διαφορετικούς ιστούς eNb #4052 και #15407 και #4004) μαζί με τα Μάρμαρα (στον ίδιο ιστό eNb #104563 και #11656) είναι οι τρεις θέσεις κλειδιά για την κάλυψη της πόλης

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλε, παράλειψή μου.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, csmt said:

Ετοιμαστείτε την Παρασκευή για Ν78 στο 3181. Τελευταία στιγμή έξτρα χωρητικότητα αφού θυμήθηκαν τις απόκριες πάλι καλά. Όσο αφορά τα άλλα στρατόπεδα θα ανοίξουν κι αυτοί στην πόλη και στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας επίσης Ν78. Προγραμματισμένο Παρασκευή και 15.

Ενημέρωση πριν λίγο. Πάντως κάτι απο τους άλλους για αναβαθμίσεις εδώ κοντά δεν υπάρχουν εκτός από αυτό που ανέφερα. Θεσσαλονίκη προς το παρόν επίσης οτι μπήκε μπήκε για τον μήνα Μάρτιο. Η λίστα τους είναι γεμάτη με Κρήτη νησιά και Αττική.

Τουλάχιστον έχουμε τους ίδιους εργολάβους και για τους 3.

Καλό απόγευμα.

Samsung με Snapdragon δουλεύουν καλύτερα σε πρώτη φάση:

A52s, A23, S23, S23+, S23 Ultra, S24 Ultra, Z Fold 3-5 & Z Flip 3-5, Xcover 5, Xcover 6.

Ότι είναι με exynos επίσης αλλά όχι σε όλους. Τα exynos βασίζονται στα mediatek αν το έχετε καταλάβει. Όσα είναι με Mediatek όχι ακόμα αν και υποστηρίζονται. Σε κάποιο update θα ανοίξουν.

Απο Xiaomi ότι είναι σε Snapdragon και σε Europe Rom πλέον όχι μόνο global οπως πριν δουλεύουν.

Poco X5, F3, Redmi Note 11 Pro δουλεύουν ήδη και γίνονται και σε άλλα μοντέλα test για επιβεβαίωση.

Απο mediatek έγινε θαύμα με το νέο Poco X6 Pro που δουλεύει το engineer mode menu. Αυτό ακριβώς που κάνει και ο cocu με το σπάνιο ulefone armor 11t που ανταποκρίνεται καλύτερα κι ας μην υπάρχει πλέον στην αγορά.

Στα Xiaomi επιλέγουμε NR only *#*#4636#*#* αφού ανοίξουμε πρώτα το SA mode *#*#726633#*#* και επανεκκίνηση και μετά βρίσκει.

Τέλος ήρθε νεο update στην εφαρμογή cellmapper με νέες αλλαγές μετά την συντήρηση που έκαναν. Στην αναζήτηση έχουν βάλει κουμπάκι today για να μην ανοίγεις το ημερολόγιο με την σημερινή μέρα. Σύντομα θα έχει όπως το 4G έτσι και στα υπόλοιπα για ορισμό micro κλπ

Mediatek καμία σχέση με Samsung…

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

Έτσι είναι όπως τα λες. Μονο στα νοσοκομεία θα σε διορθώσω. Είναι δυο εξαιρετικά. 

Και οι λιγκιαδες σαν σταθμός είναι τεράστιας σημασίας. 

Θεωρω δηλαδή ότι ο ΟΤΕ Κέντρου (στον ίδιο ιστό eNb #10-204050 και #502), το Πάρκο Κεραιων στις μαρτυρικές Λιγκιαδες (σε διαφορετικούς ιστούς eNb #4052 και #15407 και #4004) μαζί με τα Μάρμαρα (στον ίδιο ιστό eNb #104563 και #11656) είναι οι τρεις θέσεις κλειδιά για την κάλυψη της πόλης

Οι Λιγκιάδες θα αναβαθμιστούν σύντομα. Και θα μπουνε νέοι σταθμοί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mixtri said:

Οι Λιγκιάδες θα αναβαθμιστούν σύντομα

Με το συμπάθειο αλλα αυτό λέμε 1.5 χρόνο τώρα, που είμαι μέλος του φόρουμ. 

Σε σύγκριση με 1.5 χρόνο πριν, η κατάσταση έχει γίνει πολυ χειρότερη. 

Πια δεν δικαιολογείται η κατάντια του συγκεκριμένου σταθμού. Κάποτε πέρναγε άνετα VoLTE ακόμα και με κακό σημα. Τώρα δεν βγάζει σπιτνεστ ούτε με full σημα και πέφτουν κλήσεις. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Στην εξυπηρέτηση πελατών απευθυνθήκατε;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cmvr said:

Χρειαζόμαστε και τις firmware για να γίνει δουλίτσα 

A23: A236BOXM4DWKA

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 5G SA, στο POCO F4 πού είναι η κύριά μου συσκευή έχω δοκιμάσει:

-την τελευταία global

-την τελευταία eea

-την τελευταία china

-την τελευταία xiaomi.eu (βασισμένη στην china)

-άλλες custom ROM

και δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ.

Ελπίζω μόνο να μην έχω θέματα όταν γίνει εμπορικά διαθέσιμο.

Εν τω μεταξύ το κινητό έχει Snapdragon 870 με X55 modem οπότε δεν είμαι σίγουρος τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Νέο Σουλι Σερρών LTE από 103404 NR n78 103094

https://www.speedtest.net/result/i/6018075158

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, marios239 said:

Σχετικά με το 5G SA, στο POCO F4 πού είναι η κύριά μου συσκευή έχω δοκιμάσει:

-την τελευταία global

-την τελευταία eea

-την τελευταία china

-την τελευταία xiaomi.eu (βασισμένη στην china)

-άλλες custom ROM

και δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ.

Ελπίζω μόνο να μην έχω θέματα όταν γίνει εμπορικά διαθέσιμο.

Εν τω μεταξύ το κινητό έχει Snapdragon 870 με X55 modem οπότε δεν είμαι σίγουρος τι φταίει.

Θα έπρεπε να παίζει κανονικά. Πέρα από τις ROM που δοκίμασες. Προσπάθησε να βάλεις την κάρτα και να ενεργοποιήσεις το 5G σε αυτή μέσω άλλης συσκευής που υποστηρίζει επίσημα το 5G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Άλλο να μην συνδέεται που ακόμα δεν το κάνει σε κανέναν κι άλλο να μην βρίσκει καθόλου SA δίκτυα όταν είναι στο NR only. Εγώ δεν μπορώ να βρω ακόμα SA στο 11Τ!

Λάθος διατύπωση! Εννοώ ότι δεν βρίσκει κάν δίκτυο σε NR only. Έχω δοκιμάσει και τα διάφορα dialer codes, και ενώ εμφανίζεται η επιλογή SA στις ρυθμίσεις δεν κάνει καμία διαφορά.

7 ώρες πριν, waeo said:

Θα έπρεπε να παίζει κανονικά. Πέρα από τις ROM που δοκίμασες. Προσπάθησε να βάλεις την κάρτα και να ενεργοποιήσεις το 5G σε αυτή μέσω άλλης συσκευής που υποστηρίζει επίσημα το 5G. 

Αυτό το είχα κάνει πρίν από 1 χρόνο περίπου με ένα Redmi Note 10 5G. 5G NSA έχω κανονικά.

Φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη όταν γίνει επίσημα διαθέσιμο, γιατί το Poco F4 δεν ήρθε ποτέ επίσημα στην ελληνική αγορά. (Το είχα αγοράσει από Amazon Ιταλίας αλλά είχε έρθει με global rom.)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, csmt said:

Ανοίγεις το netmonster και ανοίγεις το phone info πατάς NR only και κάνεις επανεκκίνηση και βλέπεις μετά τα στοιχεία της κεραίας σε SA. Αποκλείεται να μην σε δουλεύει στο A52s με Android 14 One Ui 6. 

 

33 minutes ago, csmt said:

Η κάρτα sim cosmote είναι esim? 

Μέσα στο κινητό πρέπει να είναι μόνο 1 sim.

Οχι eSim

2 ώρες πριν, csmt said:

Ανοίγεις το netmonster και ανοίγεις το phone info πατάς NR only και κάνεις επανεκκίνηση και βλέπεις μετά τα στοιχεία της κεραίας σε SA. Αποκλείεται να μην σε δουλεύει στο A52s με Android 14 One Ui 6. 

μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης

IMG-20240310-WA0002.jpg

IMG-20240310-WA0003.jpg

IMG-20240310-WA0001.jpg

IMG-20240310-WA0000.jpg

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, oknedr said:

 

Οχι eSim

μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης

IMG-20240310-WA0002.jpg

IMG-20240310-WA0003.jpg

IMG-20240310-WA0001.jpg

IMG-20240310-WA0000.jpg

Πιάνεις κανονικά! Απλώς δεν είναι λειτουργικό ακόμα γιατί δεν είναι διαθέσιμο εμπορικά. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, waeo said:

Πιάνεις κανονικά! Απλώς δεν είναι λειτουργικό ακόμα γιατί δεν είναι διαθέσιμο εμπορικά. 

Και μετά πως το επαναφέρουμε σε μη SA mode;;;;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, waeo said:

Πιάνεις κανονικά! Απλώς δεν είναι λειτουργικό ακόμα γιατί δεν είναι διαθέσιμο εμπορικά. 

when will SA mode be available ?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, oknedr said:

when will SA mode be available ?

It's been said between the period of May and September

56 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και μετά πως το επαναφέρουμε σε μη SA mode;;;;

Από το netmonster είναι η μία επιλογή. Πατάς phone info νομίζω και μετά από Nr only σε ΝR/LTE/EDGE, κτλ. ό,τι θέλει ο καθένας. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...