Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, pickup said:

Εγώ έχω το S24 και η γυναίκα μου REDMI 10C.  Όσο ήμασταν στην κόκκινη, στις μεταξύ μας κλήσεις αλλά και σε άλλες είχα HD+ με το που πήγαμε μαζί στην πράσινη και στους 2 βγάζει σκέτο το HD τόσο στις μεταξύ μας όσο και σε άλλες κλήσεις. Δεν αλλάξαμε τίποτα στο μεταξύ. Τα ίδια τηλέφωνα έχουμε και οι 2. 

Μπορώ να καλέσω τον αριθμό μου.....;;;; 🤪

Παίρνω και μιλάει...ευτυχώς...φανταστείτε να το σήκωνε και κανένας...😱

τώρα μένει να με καλέσω εγώ σε μένα και να ρωτάω αν με ζήτησε κανείς....🤣

1 minute ago, elkons said:

Ναι πάρε απλά τον αριθμό σου που υπάρχει θέμα με τον ίδιο απλώς θα πετάξει τηλεφωνητή😄 και λέει HD ή HD+ ,εάν λέει HD δεν είναι καν ενεργό στη συσκευή σου. Το έχεις στο 5G? Έχεις δοκιμάσει να ρωτήσεις στο τσατ;

HD γράφει στιγμιαία. Τώρα για το τσατ δεν ψήνομαι να το κάνω...άσε μη μου χαλάσουν και τίποτα και δεν λαμβάνω και κλήσεις. Αφού επικοινωνώ όλα καλά...έτσι για την τιμή των όπλων ρώτησα. Γιατί μου αρέσει να σκαλίζω. ☺️

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pickup said:

Παίρνω και μιλάει...ευτυχώς...φανταστείτε να το σήκωνε και κανένας...😱

τώρα μένει να με καλέσω εγώ σε μένα και να ρωτάω αν με ζήτησε κανείς....🤣

HD γράφει στιγμιαία. Τώρα για το τσατ δεν ψήνομαι να το κάνω...άσε μη μου χαλάσουν και τίποτα και δεν λαμβάνω και κλήσεις. Αφού επικοινωνώ όλα καλά...έτσι για την τιμή των όπλων ρώτησα. Γιατί μου αρέσει να σκαλίζω. ☺️

Και εγώ έκανα 1500 πράγματα απλά για να λέει HD+θα ρωτήσω εγώ στο τσατ να δω τι θα πουν 😄😄

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Και εγώ έκανα 1500 πράγματα απλά για να λέει HD+θα ρωτήσω εγώ στο τσατ να δω τι θα πουν 😄😄

Θεούλης είσαι...αν δεν βαριέσαι...☺️

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βίλες Λευκαντί

Σήμερα έπιασε N78 και έδινε γκάζια σε αντίθεση τα 200αρια που είχε

Με κόσμο 

Screenshot_20240723_202502_Speedtest.thumb.jpg.7e67dd87704528313dd28ee0f1ae1e4d.jpgScreenshot_20240723_202515_NetMonster.thumb.jpg.a49cc0b47de00144acec2f04578e26e0.jpg

Ένα φίλος με Nova πήρε Hotspot από εμένα είχε EDGE 2 μπάρες

VODAFONE έπιανε 5G κουτσα σβάρνα έκανε ένας speedtest βγήκε 2 τώρα Netmonster δεν κατεβάζει δεν μπόρεσα 

Βασιλικό κέντρο έφτασε 1200 και έσβησε 

Screenshot_20240723_203740_Speedtest.thumb.jpg.2bd280194ca96bf25ec2c7d8fd33e3c6.jpg

στο Βασιλικό οι άλλες είναι για τα πανηγύρια σε θεμα ταχύτητες ειδικά κέντρο κ οι 2 τους 20 το πολύ 5g

4 ώρες πριν, pickup said:

Θεούλης είσαι...αν δεν βαριέσαι...☺️

Ρώτησα 

Ειπαν:

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Το HD και HD+ σχετίζεται με τη κάλυψη δικτύου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Εξηγώ παραπάνω 

Το HD+ είναι ρύθμιση της συσκευής κάλυψης δικτύου και υποστήριξης της κάρτας sim.

Μετά μου λέει

Εάν επιθυμείτε, προκειμένου να το επιβεβαιώσετε, μπορείτε να προβείτε σε αντικατάσταση sim. Για την αντικατάσταση της κάρτας sim μπορείτε να ολοκληρώσετε το αίτημα σας μέσω της τηλεφωνικής μας υποστήριξης καλώντας στο 13888 και ένας εξειδικευμένος συνάδελφος θα χαρεί να σας εξυπηρετήσει. Κατά την υποβολή του αιτήματος σας , θα πρέπει να καλείτε από το κινητό σας ή από άλλο νούμερο που ανήκει στα στοιχεία σας. Το κόστος της αντικατάστασης είναι 7,90€ και μπορείτε να παραλάβετε τη νέα κάρτα σας μέσω courier.

Μου φαίνεται δεν ξέρουν θα ψάξω και παραπάνω αν βρω τίποτα

Λειτουργία δικτύου έχεις 4G ή 5G; έχεις δοκιμάσει επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου; 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, elkons said:

Παραλία Βίλες Λευκαντί

Σήμερα έπιασε N78 και έδινε γκάζια σε αντίθεση τα 200αρια που είχε

Με κόσμο 

Screenshot_20240723_202502_Speedtest.thumb.jpg.7e67dd87704528313dd28ee0f1ae1e4d.jpgScreenshot_20240723_202515_NetMonster.thumb.jpg.a49cc0b47de00144acec2f04578e26e0.jpg

Ένα φίλος με Nova πήρε Hotspot από εμένα είχε EDGE 2 μπάρες

VODAFONE έπιανε 5G κουτσα σβάρνα έκανε ένας speedtest βγήκε 2 τώρα Netmonster δεν κατεβάζει δεν μπόρεσα 

Βασιλικό κέντρο έφτασε 1200 και έσβησε 

Screenshot_20240723_203740_Speedtest.thumb.jpg.2bd280194ca96bf25ec2c7d8fd33e3c6.jpg

στο Βασιλικό οι άλλες είναι για τα πανηγύρια σε θεμα ταχύτητες ειδικά κέντρο κ οι 2 τους 20 το πολύ 5g

Ρώτησα 

Ειπαν:

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Το HD και HD+ σχετίζεται με τη κάλυψη δικτύου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Εξηγώ παραπάνω 

Το HD+ είναι ρύθμιση της συσκευής κάλυψης δικτύου και υποστήριξης της κάρτας sim.

Μετά μου λέει

Εάν επιθυμείτε, προκειμένου να το επιβεβαιώσετε, μπορείτε να προβείτε σε αντικατάσταση sim. Για την αντικατάσταση της κάρτας sim μπορείτε να ολοκληρώσετε το αίτημα σας μέσω της τηλεφωνικής μας υποστήριξης καλώντας στο 13888 και ένας εξειδικευμένος συνάδελφος θα χαρεί να σας εξυπηρετήσει. Κατά την υποβολή του αιτήματος σας , θα πρέπει να καλείτε από το κινητό σας ή από άλλο νούμερο που ανήκει στα στοιχεία σας. Το κόστος της αντικατάστασης είναι 7,90€ και μπορείτε να παραλάβετε τη νέα κάρτα σας μέσω courier.

Μου φαίνεται δεν ξέρουν θα ψάξω και παραπάνω αν βρω τίποτα

Λειτουργία δικτύου έχεις 4G ή 5G; έχεις δοκιμάσει επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου; 

Μια χαρά είχα σήμερα 5G με Vodafone στην ίδια περιοχή. Πάνω από 50+Mbps

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, aektzhs 1 said:

Μια χαρά είχα σήμερα 5G με Vodafone στην ίδια περιοχή. Πάνω από 50+Mbps

Αν λες για την παραλία λογικά θα είχε κίνηση περισσότερο σήμερα άλλες φορές λειτουργούσε αλλά δεν είχα κάνει speedtest, η Cosmote όμως εκεί πάρα την κίνηση πάνω από 100 το έπιασα 

Κεντρικός Βασιλικού πάλι επιτέλους 

Screenshot_20240723_215224_Speedtest.thumb.jpg.bfec881ec138bf1a5ada71f9682c720a.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Το provisioning του SA γίνεται σε batches, αυτός είναι ο λόγος που μερικοί (και εγώ μεσα) δεν έχουν ακόμα SA, παρόλο που πληρούν όλα τα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Λευκαντί στο tweety πάλι γκαζώνει η πράσινη 

Screenshot_20240723_215939_Speedtest.thumb.jpg.6d7c5d9969843234a3d018395e6681b1.jpgScreenshot_20240723_215945_NetMonster.thumb.jpg.e07146b8f2af30f4def032c57330f9be.jpg

Έχει αρκετό κόσμο 

Γυρίζω αρκετά στην Ευβοια αυτή την εβδομάδα. Έχουν πέσει οι ταχύτητες, αλλά και ο κόσμος πολύς. Χωρίς σήμα κλασσικά στο δάσος στον δρόμο προς βόρεια Εύβοια.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgemv said:

Γυρίζω αρκετά στην Ευβοια αυτή την εβδομάδα. Έχουν πέσει οι ταχύτητες, αλλά και ο κόσμος πολύς. Χωρίς σήμα κλασσικά στο δάσος στον δρόμο προς βόρεια Εύβοια.

Σχετικά πεσμένες ταχύτητες αλλά όχι εντελώς μικρές οι διαφορές φέτος αλλά το 4G+ πολύ κίνηση...

Κλασικό φαινόμενο όλα αυτά τα χρόνια που πάω συνέχεια εκεί πάνω στη διαδρομή έχω προβλήματα και με τις 3 η πράσινη ελαφρώς καλύτερη κατα την δική μου άποψη επειδή είδα λίγο Edge σε σύγκριση με τις άλλες 2 καλά μετά τη Χαλκίδα και κάτω προς νότια χάλια είναι όλες μόνο Βασιλικό είναι η πράσινη κορυφή επειδή στο κέντρο έχει σταθμό η Cosmote και ειδικά προς τα φανάρια προς οπαπ και Γερμανό πάντα γαζωνει πάνω από 900 πάρα τη κίνηση αλλά πάλι πιο κατω είναι χάλια μαύρα ,γενικά θέλουν μάζεμα ειδικά η πράσινη γιατί εδώ σχεδόν όλοι Cosmote έχουν και πέφτει κίνηση αλλά οι άλλες δεν είναι τόσο δυνατές 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Just now, pickup said:

Τι εννοείς; 

Δεν μπορούσα να συνδεθώ στο 5G-SA δίκτυο εδώ και 1 εβδομάδα, τώρα μπήκε ο αριθμός μου στη λίστα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgemv said:

Δεν μπορούσα να συνδεθώ στο 5G-SA δίκτυο εδώ και 1 εβδομάδα, τώρα μπήκε ο αριθμός μου στη λίστα 

Πάει με αριθμούς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, aektzhs 1 said:

Πάει με αριθμούς;;;;

Ναι, φτιάχνεται λίστα με αριθμούς με βάση τα κριτήρια που έχουν ποστάρει. Δεν είναι όμως δυναμικό, γίνεται μια στο τόσο 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, georgemv said:

Ναι, φτιάχνεται λίστα με αριθμούς με βάση τα κριτήρια που έχουν ποστάρει. Δεν είναι όμως δυναμικό, γίνεται μια στο τόσο 

Εννοεις οτι αν βγαλω την καρτα που με ενδιαφερει (καρτο-data) απο το Xiaomi 11 lite 5G και την βαλω στο Xiaomi 13 που ειναι εγκεκριμενο, υστερα απο καποιο χρονικο διαστημα θα "με ανοιξουν" ;

Και μετα, οταν την ξαναβαλω πισω θα παιζει επισης (στην μη εγκεκριμενη συσκευη) ;

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, d_alex said:

Εννοεις οτι αν βγαλω την καρτα που με ενδιαφερει (καρτο-data) απο το Xiaomi 11 lite 5G και την βαλω στο Xiaomi 13 που ειναι εγκεκριμενο, υστερα απο καποιο χρονικο διαστημα θα "με ανοιξουν" ;

Και μετα, οταν την ξαναβαλω πισω θα παιζει επισης (στην μη εγκεκριμενη συσκευη) ;

 

Δεν εννοώ τίποτα, δεν έχω δοκιμάσει το σενάριο που αναφέρεις. Λέω ότι δεν μεταφέρουν όλους τους συνδρομητές μαζί στο SA core, τους μεταφέρουν σταδιακά ώστε να βλέπουν τυχόν προβλήματα. Τώρα αν γίνεται να σε μεταφέρουν με συμβατή συσκευή, μετά να αλλάξεις σε μη συμβατή και να συνεχιζει να δουλευει, μόνο μια δοκιμή θα το αποδείξει.

23 minutes ago, pickup said:

Εγω στο δικό μου samsung τι πατάω και βλέπω αυτόν τον πίνακα; 

*#0011#

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, georgemv said:

μια δοκιμή θα το αποδείξει

Σ ευχαριστω.  Δεν καιγομαι με το SA, οι ταχυτητες του NSA με υπερκαλυπτουν, και το ν αλλαζω 4 καρτες μεταξυ δυο συσκευων ειναι φασαρια, οποτε θα περιμενω τη σειρα μου!

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, pickup said:

Σε ποιό σημείο στον πίνακα μας δείχνει το SA? Όταν στο netmonster μου βγάζει NSA 3700 τι σημαίνει; 

Δεν θα λέει 4G LTE από πάνω θα λέει μόνο 5G SA και τη μπάντα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pickup said:

Σε ποιό σημείο στον πίνακα μας δείχνει το SA? Όταν στο netmonster μου βγάζει NSA 3700 τι σημαίνει; 

Δίπλα στο serving PLMN σε SA θα βλέπεις NR5G και σε NSA θα βλέπεις LTE

Link to comment
Share on other sites

Πολλά bugs τελευταίο στα λογισμικά των παρόχων κινητης τηλεφωνίας.

Η Cosmote έλυσε τα περισσότερα με εξαίρεση το bridging για issuing κάρτας eSIM που δεν τούς το δίνει ο Vendor λόγω ' ανασφάλειας ' 

  ..

 

και η Vodafone εν τω μεταξύ παρουσιάζει θέματα ' ασφαλείας ' στην διασφάλιση απορρήτου των τηλεπικοινωνιων εν ετη 2024 ...ξανα ! 

 Δείτε εδω :

https://myphone.gr/forum/topic/186328/?do=findComment&comment=7295443

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι με Samsung (πιθανόν να υπάρχει και στους άλλους κατασκευαστές η πληροφορία) και δεν ξέρουν να διαβάζουν όλη αυτή την πληροφορία του κρυφού μενού *#0011#*, μπορούν να το δουν πιο απλά στις ρυθμίσεις -> πληροφορίες για το τηλέφωνο -> πληροφορίες κατάστασης -> κατάσταση κάρτας SIM.

 

Screenshot_20240724_174443_Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...