Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να δούμε που φτιάχνονται οι κεραίες σε όλη την Ελλάδα? Από χθες βράδυ η κεραία εδώ χωριό δεν δουλεύει. Συνδεόμαστε με Πολύγυρο και το σήμα είναι πολύ χαμηλό. Το ίδιο και το router ZTE 5001. Να βάζουν τίποτα 5G και τις έχουν offline? 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από Θεσσαλονίκη μέχρι και νέα ηράκλεια πολύ μονοψήφιο η COSMOTE . Δλδ το καλοκαίρι τι θα γίνεται ;

https://www.speedtest.net/result/i/6125067734

IMG_9215.thumb.jpeg.73c7bfcad9e0bd9198591502cf46e072.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6125058876

IMG_9216.thumb.jpeg.269ab3aeec6b56717819136d090570cb.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6125054487

Οικισμός Άγιος Παύλος 

https://www.speedtest.net/result/i/6125054487

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Μπορούμε να δούμε που φτιάχνονται οι κεραίες σε όλη την Ελλάδα? Από χθες βράδυ η κεραία εδώ χωριό δεν δουλεύει. Συνδεόμαστε με Πολύγυρο και το σήμα είναι πολύ χαμηλό. Το ίδιο και το router ZTE 5001. Να βάζουν τίποτα 5G και τις έχουν offline? 

spacer.png

Μάλλον κάποια βλάβη και βγήκε off. Τηλέφωνο εξυπηρέτηση πελατών νομίζω το πιο άμεσο να δουν το πρόβλημα. Ίσως να το έχουν εντοπίσει και να το φτιάχνουν, συνήθως δεν το αγνοούν άμα έχει πέσει σταθμός κοιτάνε για γρήγορη αποκατάσταση θέλω να πιστεύω 😏

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, johnny_htc said:

Μάλλον κάποια βλάβη και βγήκε off. Τηλέφωνο εξυπηρέτηση πελατών νομίζω το πιο άμεσο να δουν το πρόβλημα. Ίσως να το έχουν εντοπίσει και να το φτιάχνουν, συνήθως δεν το αγνοούν άμα έχει πέσει σταθμός κοιτάνε για γρήγορη αποκατάσταση θέλω να πιστεύω 😏

Kαι ηλπιζα σε καποια αναβαθμιση θα δουμε οταν επανελθει αν δουμε τιποτα Ν78. Εχει απο χθες βραδυ κανενα κινητο δεν εχει σημα ολα μια γραμμη και συνδεονται απο Πολυγυρο η Μουδανια και τα 2 πολλα χλμ μακρια. Θα παρω τηλεφωνο τωρα και θα στειλω και στο chat να το εχουν υποψην τους. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, king2009 said:

Kαι ηλπιζα σε καποια αναβαθμιση θα δουμε οταν επανελθει αν δουμε τιποτα Ν78. Εχει απο χθες βραδυ κανενα κινητο δεν εχει σημα ολα μια γραμμη και συνδεονται απο Πολυγυρο η Μουδανια και τα 2 πολλα χλμ μακρια. Θα παρω τηλεφωνο τωρα και θα στειλω και στο chat να το εχουν υποψην τους. 

Μακάρι και να είναι αναβάθμιση σε N78 φίλε μου. Ποιο enb είναι; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, johnny_htc said:

Μακάρι και να είναι αναβάθμιση σε N78 φίλε μου. Ποιο enb είναι; 

Μιλησα μολις με cosmote μαλλον για βλαβη μου ειπαν οτι υπαρχει γενικευμενο προβλημα στην περιοχη. Δεν με ειπαν κατι για αναβαθμιση. Το ENB δεν θυμαμαι πιο ειναι θα ψαξω λιγο πιο πισω εχω βαλει screens απο netmonster αλλα πιο ειναι ακριβως δεν θυμαμαι. 

 

Βρηκα αυτο μηπως το ENB ειναι το 431070?

Screenshot-2.png

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε άκυρο , καλούτσικα πάει τελικά στην διαδρομή που ανέφερα πριν , στην επιστροφή . Θα είχε κολλήσει σε καμία κωλο800αρα

Συνεχόμενα τεστ στην διαδρομή από το τελευταίο προς το πρώτο (Νέα Ηράκλεια -> Θεσσαλονίκη )IMG_9220.thumb.png.4ebce69171a6f85e70fe3cffd212c8bb.png

IMG_9219.thumb.png.9d7222f9dd46bffe5f13105847f71f4b.png

Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξαν μολις το θεμα νομιω μονο με το 5G μιας και το 4G ακομα τραβαει απο αλλη κεραια φαινεται απο το σημα και τα πολλα DB. Ν1 ακομα αλλα δεν πειραζει.

Screenshot-7.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη Παρασκευή σε Ελ Βενιζέλος 1.6 gbps με φουλ κόσμο 5.30 ξημερώματα και σε Στοκχόλμη , Οσλο και Κοπεγχάγη που βρέθηκα το πολύ 800mbps. s23ultra

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SHINKANSEN said:

Μεγάλη Παρασκευή σε Ελ Βενιζέλος 1.6 gbps με φουλ κόσμο 5.30 ξημερώματα και σε Στοκχόλμη , Οσλο και Κοπεγχάγη που βρέθηκα το πολύ 800mbps. s23ultra

Με ποια συνδέθηκες;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, MIKU said:

Με ποια συνδέθηκες;

Και γω βρίσκομαι στη Σουηδία εδώ και κάποιες μέρες και με έβαλε στη Telenor SE. Πρώτη φορά. Συνηθως με έκανε force σε Telia 

IMG_1300.thumb.jpeg.e99c74671b0973e1eedd3f1afb2f4997.jpeg

Δικτυαρα βεβαιως

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panos.k2 said:

Και γω βρίσκομαι στη Σουηδία εδώ και κάποιες μέρες και με έβαλε στη Telenor SE. Πρώτη φορά. Συνηθως με έκανε force σε Telia 

IMG_1300.thumb.jpeg.e99c74671b0973e1eedd3f1afb2f4997.jpeg

Δικτυαρα βεβαιως

Τόσο καλά;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MIKU said:

Τόσο καλά;

Πια όλα τα δίκτυα είναι κορυφαία στην Σουηδία. Όταν εμενα εγώ μόνιμα πριν κάποια χρόνια η 3 ήταν λίγο μέτρια αλλα τώρα και αυτή είναι φοβερή. 

Εντός και εκτός Στοκχόλμης δεν ειδα τίποτα αρνητικό με Telenor. 
Σε εξωτερικούς χωρους είναι τέτοια η πυκνότητα των κεραιων που δεν ξεκολλάει σχεδόν ποτέ από φουλ μπαρες 5G

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, panos.k2 said:

Και γω βρίσκομαι στη Σουηδία εδώ και κάποιες μέρες και με έβαλε στη Telenor SE. Πρώτη φορά. Συνηθως με έκανε force σε Telia 

IMG_1300.thumb.jpeg.e99c74671b0973e1eedd3f1afb2f4997.jpeg

Δικτυαρα βεβαιως

Ποιά έχει η Σουηδία;; 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, panos.k2 said:

Πια όλα τα δίκτυα είναι κορυφαία στην Σουηδία. Όταν εμενα εγώ μόνιμα πριν κάποια χρόνια η 3 ήταν λίγο μέτρια αλλα τώρα και αυτή είναι φοβερή. 

Εντός και εκτός Στοκχόλμης δεν ειδα τίποτα αρνητικό με Telenor. 
Σε εξωτερικούς χωρους είναι τέτοια η πυκνότητα των κεραιων που δεν ξεκολλάει σχεδόν ποτέ από φουλ μπαρες 5G

Εκεί μάλλον δεν προκαλούν "καρκίνο" για να τις ξηλώνουν 😁

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Ποιά έχει η Σουηδία;; 

Τι εννοείς; 

3 ώρες πριν, MIKU said:

Εκεί μάλλον δεν προκαλούν "καρκίνο" για να τις ξηλώνουν 😁

Τίγκα στην κεραια και το Massive είναι η Στοκχόλμη. Γενικά άργησαν στην ανάπτυξη του 5G στη Σουηδία. Δηλαδή η COSMOTE ανέπτυξε πολυ γρηγορότερα κάλυψη 5G στην Αθήνα απ ότι οι σουηδικοί πάροχοι στην Στοκχόλμη. Τωρα τον τελευταίο χρόνο έδωσαν πόνο με 5G στη Σουηδία, αλλα όπου βάζουν δίνει τρέλα γκάζια 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα επανέλθω για ακόμα μια φορά στο όλο θέμα με τις 800αρες . Μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης , και συγκεκριμένα στην περιοχή της Αγίας Σοφίας ( Στην Αλεξάνδρου σβολου σε ένα στενό) το σπίτι μου πιάνει 100% από την 101016, και όως βλέπετε σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο έχω n78 !

https://www.speedtest.net/result/i/6125866656

αλλά , όλα αυτά από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 9 Το πρωί . Από τις 9 το πρωί και μετα το κινητό ΣΚΑΛΩΝΕΙ στην 800αρα , και ΔΡΒ μπορεί να γυρίσει με ΤΙΠΟΤΑ σε ότιδηποτε αλλο . Δεν είμαι μόνο εγώ , δεν είναι μόνο το στενό μου , είναι άπειρα μέρη στην Ελλάδα όπου τα sector είναι αρκετά ευρείας κάλυψης , ξέρω ότι γνωρίζουν για το θέμα και ότι γίνονται πρπσπαθειες , αλλά η ερώτηση μου είναι απλή . Γιατί τα counters είναι τόσο λάθος , και το πρωί στο ίδιο σημείο στην ίδια θέση ΔΕΝ με γυρνάει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ σε άλλη Κ πάντα  εκτός την 800αρα , ενώ το ωραδυ με λιτότερη κίνηση δένει την 1800αρα ακόμα και στα -120 ; Δείτε το πραγματικά . Το πρόβλημα ουσιαστικά ριναι λόγο του Αρείου δίκτυου της COSMOTE , αλλα και πάλι δεν θα κπρουσε να βρεθεί ένα έξυπνος τρόπος να κολλάνε τα κινητά σε άλλες συχνότητες , πι οποίες είναι usable και με το παραπάνω ; Αυτά τα ολιγά καλό σας βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, georgebad said:

Καλησπέρα , θα επανέλθω για ακόμα μια φορά στο όλο θέμα με τις 800αρες . Μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης , και συγκεκριμένα στην περιοχή της Αγίας Σοφίας ( Στην Αλεξάνδρου σβολου σε ένα στενό) το σπίτι μου πιάνει 100% από την 101016, και όως βλέπετε σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο έχω n78 !

https://www.speedtest.net/result/i/6125866656

αλλά , όλα αυτά από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 9 Το πρωί . Από τις 9 το πρωί και μετα το κινητό ΣΚΑΛΩΝΕΙ στην 800αρα , και ΔΡΒ μπορεί να γυρίσει με ΤΙΠΟΤΑ σε ότιδηποτε αλλο . Δεν είμαι μόνο εγώ , δεν είναι μόνο το στενό μου , είναι άπειρα μέρη στην Ελλάδα όπου τα sector είναι αρκετά ευρείας κάλυψης , ξέρω ότι γνωρίζουν για το θέμα και ότι γίνονται πρπσπαθειες , αλλά η ερώτηση μου είναι απλή . Γιατί τα counters είναι τόσο λάθος , και το πρωί στο ίδιο σημείο στην ίδια θέση ΔΕΝ με γυρνάει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ σε άλλη Κ πάντα  εκτός την 800αρα , ενώ το ωραδυ με λιτότερη κίνηση δένει την 1800αρα ακόμα και στα -120 ; Δείτε το πραγματικά . Το πρόβλημα ουσιαστικά ριναι λόγο του Αρείου δίκτυου της COSMOTE , αλλα και πάλι δεν θα κπρουσε να βρεθεί ένα έξυπνος τρόπος να κολλάνε τα κινητά σε άλλες συχνότητες , πι οποίες είναι usable και με το παραπάνω ; Αυτά τα ολιγά καλό σας βράδυ 

Πρέπει να κάνει πιο πυκνό το δίκτυο της. Έχω στην περιοχή μου το εξής θέμα.  Όταν έχω ανοιχτή την τζαμαρία του σπιτιού έχω 1-2 γραμμές 5g περίπου 200mbps [η κεραία απόσταση 1,5km] όταν μετακινηθω σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σπιτιού παίρνει από κεραία λόφου και Β20 πάντα μερικές φορές 5G disconnected με kbps. Όταν κλείσω την τζαμαρία παίρνω από την κεραία την αλλη [όχι λόφου] και με βγάζει Disconnected ενώ ταυτόχρονα δεν έχει 4G+ πάρα μόνο 4G ... μίλησα με υποστήριξη <θέμα σχεδιασμού > ... 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Τι εννοείς; 

Τίγκα στην κεραια και το Massive είναι η Στοκχόλμη. Γενικά άργησαν στην ανάπτυξη του 5G στη Σουηδία. Δηλαδή η COSMOTE ανέπτυξε πολυ γρηγορότερα κάλυψη 5G στην Αθήνα απ ότι οι σουηδικοί πάροχοι στην Στοκχόλμη. Τωρα τον τελευταίο χρόνο έδωσαν πόνο με 5G στη Σουηδία, αλλα όπου βάζουν δίνει τρέλα γκάζια 

Και πόσοι πάροχοι είναι;

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ρε συγκεντρωθειτε και βρείτε μου λύση ,αν ξέρετε φυσικά !με κλειδώνει σε κεραία που είναι  5 χιλιόμετρα μακρυά αντί αυτής που είναι στο 1.5,μας δουλεύει το σούπερ ντουπερ ουαου δίκτυο και εσείς ασχολείστε τι  κάνει στην Σουηδία ,πόσα τικετς πρέπει να ανοίξω για να το δουν,πόσο καλυμμένοι είναι απέναντι του νόμου  για να μας γράφουν έτσι απροκάλυπτα 

Screenshot_2024-05-31-06-44-40-379_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MIKU said:

Και πόσοι πάροχοι είναι;

4 Δίκτυα

Telia, Tele2, Telenor και 3

2 ώρες πριν, SHINKANSEN said:

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Ε δεν έχει την ίδια κινητικότητα το Βενιζέλος με το Αρλαντα ή της Κοπεγχάγης. Μόνο και μόνο λόγω τουρισμού.  
Κατά τη γνώμη μου το Βενιζέλος είναι απ τα καλύτερα αεροδρομια

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, SHINKANSEN said:

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Με τοπικές SIM or roaming? Εξαρτάται από τα band combos. Είναι η αλήθεια ότι το φάσμα της κοσμοτε λίγοι το έχουν. Ωστόσο έχω δει 2gbps με Telia SE.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...