Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι από τα πιο εύκολα πιστεύω.Εγω έβγαλα την μπαταρία χωρίς πιστόλι ζεστού αέρα,είναι καλά κολλημένη αλλά σιγά σιγά βγαίνει.Βασικα για να ξεκινήσεις θέλει ψιλό κατσαβίδι για τις 2 βίδες στο κάτω μέρος που δεν υπάρχει στο σετ,μετά αφού φυσικά έχεις αφαιρέσει το. Sim tray, με την "πένα κιθάρας" του σετ βγάζεις το πλαστικό και μετά έχει 10 μικρές βίδες που κρατούν ένα πλαστικό κάλυμμα για να ξεσυνδεσεις τρεις επαφές,μια από τις οποίες είναι της μπαταρίας.Εγω έκανα 10-15 λεπτά για την όλη διαδικασία.

 

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σε miui 12 έχετε battery drain

απενεργοποιήστε την σκοτεινή λειτουργία.

 

 

POCO F1

 

Πλάκα πλάκα τη πρώτη μέρα δεν είχα θέμα. Μετά έβαλα ένα θέμα που ήταν μαύρο κι είχα πρόβλημα με την αυτονομία. Θα τ αλλαξω να δω

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ με σώσατε. Και μόλις μπήκα στο forum για να κάνω σχετική ερώτηση. Όχι τόσο για το battery drain όσο για την εικόνα που έβαλα στο background και είναι τέρμα σκοτεινή και ψάχνω τι στο διάολο έχω κάνει λάθος. Είναι δυνατόν να βάζεις dark mode και να σου κάνει σκοτεινή την εικόνα φόντου; Δείξε λίγο έλεος ρε Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1,5 χρόνο που έχω το κινητό το accubattery μου βγάζει χωρητικότητα μπαταρίας στο 3100 και υγεία 77%. Ξέρω ότι έχει πέσει λίγο αλλά δεν το σκέφτομαι ακόμα για αλλαγή, αν πέσεις σε μπαταρία μουφα μετά άντε να ξεμπλέξεις...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με σώσατε. Και μόλις μπήκα στο forum για να κάνω σχετική ερώτηση. Όχι τόσο για το battery drain όσο για την εικόνα που έβαλα στο background και είναι τέρμα σκοτεινή και ψάχνω τι στο διάολο έχω κάνει λάθος. Είναι δυνατόν να βάζεις dark mode και να σου κάνει σκοτεινή την εικόνα φόντου; Δείξε λίγο έλεος ρε Xiaomi.

 

Εναλλακτικά, αντί να απενεργοποιήσετε το dark theme του κινητού, μπορείτε απλά να απενεργοποιήσετε την επιλογή να διαχειρίζεται την εικόνα του background ώστε να παραμένει σταθερή και να μην αλλάζει ανάλογια με τις συνθήκες φωτισμού.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, αντί να απενεργοποιήσετε το dark theme του κινητού, μπορείτε απλά να απενεργοποιήσετε την επιλογή να διαχειρίζεται την εικόνα του background ώστε να παραμένει σταθερή και να μην αλλάζει ανάλογια με τις συνθήκες φωτισμού.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω, τι πρέπει να κάνω;

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω, τι πρέπει να κάνω;

 

Νομιζω εννοουσε να απενεργοποιησεις την αυτοματη φωτεινοτητα, αλλα δεν το εξεφρασε καλα.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Eκτος αν εννοεί... ρυθμίσεις-προβολή-σκοτεινή λειτουργία και εκει να απενεργοποιηθει η προσαρμογή της ταπετσαρίας στην σκοτεινή λειτουργία.

 

Εκτός θέματος αλλά η έκδοση miui 12 στο mi max 3 μου μάλλον είναι μεταγενεστερη γιατί βλέπω κάποιες διαφορές και διορθώσεις όπως τη σωστή απεικόνιση του control panel σε landscape.

Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό εννοώ.

 

Αλλά έχει ένα bug. Αν το απενεργοποιήσεις τότε η ώρα, το σήμα κλπ γίνονται μαύρα από άσπρα, δηλαδή ως είχαμε πριν πρόβλημα.. db18971cd86b9003aac2391b1d0821cb.jpg

 

Επίσης ίσως και αυτό, είναι κάτι που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί πράγματι χάνω στην μπαταρία αλλά όχι τόσο ώστε να με αγχώσει ακόμα.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

0d61990e6c1aa27b6ae18bc2ba480d48.jpg

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, με ενδιαφέρει να αγοράσω μπαταρία για mi 8 και του γαμπρού μου για Poco f1. Θεωρείς ότι έχει αυθεντικές μπαταρίας για xiaomi? Το ότι ήταν μεγαλύτερη η χωρητικότητα σημαίνει κάτι? Επίσης ποιά μέθοδο αποστολής διάλεξες? Αν κάποιος άλλος έχει να μας προτείνει που πωλούνται αυθεντικές μπαταρίες xiaomi, ας μας ενημερώσει.

Στο ελληνικό φόρουμ παλιότερα μου είχαν πει ότι στο dragon-tt έχει γνήσια ανταλλακτικά αλλά δεν έχω παραγγείλει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, αντί να απενεργοποιήσετε το dark theme του κινητού, μπορείτε απλά να απενεργοποιήσετε την επιλογή να διαχειρίζεται την εικόνα του background ώστε να παραμένει σταθερή και να μην αλλάζει ανάλογια με τις συνθήκες φωτισμού.

 

Ναι γίνεται και αυτό αλλά δε το είχα βρει πριν και το βρήκα αργότερα με λίγο ψάξιμο. Τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Τα εικονίδια δίπλα από το notch δλδ ώρα, σήμα, wifi κτλ είναι μαύρα με αποτέλεσμα να μην φαίνονται καθόλου. Το αστείο είναι ότι σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή και οθόνη είναι λευκά. Ενεργοποίησα μία επιλογή που έχει για την "Αυτόματη προσαρμογή αντίθεσης" αλλά δεν έγινε τίποτα. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και αυτό αλλά δε το είχα βρει πριν και το βρήκα αργότερα με λίγο ψάξιμο. Τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Τα εικονίδια δίπλα από το notch δλδ ώρα, σήμα, wifi κτλ είναι μαύρα με αποτέλεσμα να μην φαίνονται καθόλου. Το αστείο είναι ότι σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή και οθόνη είναι λευκά. Ενεργοποίησα μία επιλογή που έχει για την "Αυτόματη προσαρμογή αντίθεσης" αλλά δεν έγινε τίποτα. Καμία ιδέα;
Αυτό γράφω παραπάνω. Είναι bug από προηγούμενη έκδοση. Πρέπει να έχεις ενεργές και τις δύο επιλογές ώστε να βγαίνει σωστό άσπρο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, μετά από 2 ημέρες χρήσης με τις ρυθμίσεις αυτές, μπορώ να επιβεβαιώσω πως σε σκοτεινό θέμα έχοντας απενεργοποιημένες τις 2 παραπάνω επιλογές, η μπαταρία του κινητού έχει επανέλθει στην αυτονομία που είχε πριν.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν με κάποιο τρόπο όσα έγιναν bold πχ στο μενού όλες οι επικεφαλίδες "About phone", "System apps updater" αλλά ακόμα και οι επόμενες επικεφαλίδες όσο προχωράς.

Επίσης στις κλήσεις τα ονόματα έγιναν bold ή στα μηνύματα και πάλι οι επικεφαλίδες (ποιος/πού έστειλες) κτλ.

Το μέγεθος το έχω στο small. Ακόμα και στο χs ή xxs να το βάλεις, πάλι bold είναι αυτά που αναφέρω.

Επίσης το background όταν σε καλούν αλλάζει και πώς;

Όλα σε Miui 12 Stable.

Link to comment
Share on other sites

Ένα update για την νέα μπαταρία,από την δεύτερη φορτιση και μέχρι τώρα το accubattery την βγάζει 3890mah - υγεία 97%. Άρα όπως έπρεπε να είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Θυμίζω η αρχική είχε πέσει στο 78% μετά δύο χρόνια.

 

Η μπαταρία του mi pad 2 ήρθε και είναι, δυστυχώς, ακριβώς αντίθετη εμπειρία. Έστειλε, άλλος πωλητής, μια του 2016 !! χειρότερη από την αρχική του 2015.Η παλιά είχε πέσει στο 58% και αυτή μετά την πρώτη φόρτιση είναι 44%, θα ανέβει με δύο τρεις φορτίσεις... αλλά αποτυχία. Ήξερα ότι στις συγκεκριμένες θέλει πολύ τύχη για να σου βγει απλά καλή αλλά όχι και έτσι.

Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Ένα update για την νέα μπαταρία,από την δεύτερη φορτιση και μέχρι τώρα το accubattery την βγάζει 3890mah - υγεία 97%. Άρα όπως έπρεπε να είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Θυμίζω η αρχική είχε πέσει στο 78% μετά δύο χρόνια.

 

Η μπαταρία του mi pad 2 ήρθε και είναι, δυστυχώς, ακριβώς αντίθετη εμπειρία. Έστειλε, άλλος πωλητής, μια του 2016 !! χειρότερη από την αρχική του 2015.Η παλιά είχε πέσει στο 58% και αυτή μετά την πρώτη φόρτιση είναι 44%, θα ανέβει με δύο τρεις φορτίσεις... αλλά αποτυχία. Ήξερα ότι στις συγκεκριμένες θέλει πολύ τύχη για να σου βγει απλά καλή αλλά όχι και έτσι.

πως βλεπουμε την υγεια της μπαταριας να τη τσεκαρω και γω που εχω battery drain ?
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την εφαρμογή.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery&hl=el&gl=US

Αν και εμένα κάποια στιγμή μου έβγαλε σε φόρτιση 90% ότι η μπαταρία μου είναι 4600Mah, δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν 2 χρονών το τηλέφωνο και αυτό με την μπαταρία το έκανε μετά από περίπου ένα μήνα από την ημέρα που έβαλα πρώτη φορά το Accubattery.
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, μετά από 2 ημέρες χρήσης με τις ρυθμίσεις αυτές, μπορώ να επιβεβαιώσω πως σε σκοτεινό θέμα έχοντας απενεργοποιημένες τις 2 παραπάνω επιλογές, η μπαταρία του κινητού έχει επανέλθει στην αυτονομία που είχε πριν.

 

Έκανα και εγώ την δοκιμή και η μπαταρία επανήλθε.

Προχθές με 4G μόνο, είχα 5 ώρες οθόνη.

Τώρα που είμαι σπίτι με WiFi και ελαφριά χρήση στις 24 ώρες είμαι με 5 ώρες οθόνη και υπόλοιπο 51%.

 

c1cb627f77da3faf81e8c707b414f834.jpg04292ef0341e3c4acaddf79c271572d9.jpg4fde41c0c4624ce1879d7b4b69101016.jpg

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά τι ρυθμίσεις κάνατε,γιατί ό,τι κι αν δοκίμασα,ακόμα και factory reset, η μπαταρία παραμένει τραγική.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά τι ρυθμίσεις κάνατε,γιατί ό,τι κι αν δοκίμασα,ακόμα και factory reset, η μπαταρία παραμένει τραγική.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=83907407

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,θα δοκιμάσω.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και βλέπω όντως μεγάλη βελτίωση.. Βγάζει SOT πλέον πάνω από 6 ώρες κι έχω ακόμα μπαταρία 18%, απλησίαστα νούμερα σε σχέση με το drain που είχαμε πριν!!
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω...μεγάλη βελτίωση...εκεί που πολλές φορές δεν έβγαζα μέρα ή αν έβγαζα ήμουν με κάτω από 20% σήμερα με παρόμοια χρήση είμαι με 42% !!!!

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...