Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα οι ειδοποιήσεις από εφαρμογές στο Mi Band 4 σου έρχονται κανονικά; Εμένα με το πήρε Android 10 τέλος οι ειδοποιήσεις, μόνο ειδοποίηση στις κλήσεις έχω. Μου έμεινε ένα άχρηστο Mi Band 4 για να βλέπω την ώρα και τις κλήσεις όταν με καλούνε τίποτε άλλο.

 

Καλησπέρα φίλε. Παρόλο που δεν έχω pocophone, στο mi 8 είχα παρόμοιο πρόβλημα με το android 10. Η λύση ήταν να σβήσω την εφαρμογή mi fit και να την περάσω ξανά. Φρόντισε να είσαι συνδεδεμενος στο mi account για να μη χάσεις δεδομένα του mi fit. Τώρα σε εμένα έχει φτιάξει, το μόνο που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές απαιτεί να έχω ανοιχτό το gps, παρόλο που έχω βάλει τον καιρό σε συγκεκριμένη πολη Αθήνα. Το ζητάει επίμονα. Το ενεργοποιω προσωρινά, μπαίνει, και μετά το κλείνω το gps από την καρτέλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Παρόλο που δεν έχω pocophone, στο mi 8 είχα παρόμοιο πρόβλημα με το android 10. Η λύση ήταν να σβήσω την εφαρμογή mi fit και να την περάσω ξανά. Φρόντισε να είσαι συνδεδεμενος στο mi account για να μη χάσεις δεδομένα του mi fit. Τώρα σε εμένα έχει φτιάξει, το μόνο που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές απαιτεί να έχω ανοιχτό το gps, παρόλο που έχω βάλει τον καιρό σε συγκεκριμένη πολη Αθήνα. Το ζητάει επίμονα. Το ενεργοποιω προσωρινά, μπαίνει, και μετά το κλείνω το gps από την καρτέλα.

 

Την έχω σβήσει την εφαρμογή χιλιάδες φορές και την ξαναπέρασα, έχω μονίμως ανοιχτά και GPS και Bluetooth αλλά δεν παίζουν με τίποτα οι ειδοποίησεις. Απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έλεγα να περιμένουμε νεότερη έκδοση του mi fit για να είναι συμβατό με Android 10. Αν και θα πάρει λίγο καιρό..μέχρι όλες οι συσκευές να πάρουν stable Android 10. Πάντως θα έλεγα να δοκιμάσεις και την επιλογή 'Πρόσβαση Ειδοποιήσεων', γράψτο στην αναζήτηση των ρυθμίσεων πάνω πάνω και με τόνους, και μετά να ενεργοποιήσεις την επιλογή mi fit. Επίσης φρόντισε να είναι ενεργοποιημένο και το 'xiaomi service network' για να ενημερώνεται και ο καιρός. Edited by spinos
Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έλεγα να περιμένουμε νεότερη έκδοση του mi fit για να είναι συμβατό με Android 10. Αν και θα πάρει λίγο καιρό..μέχρι όλες οι συσκευές να πάρουν stable Android 10. Πάντως θα έλεγα να δοκιμάσεις και την επιλογή 'Πρόσβαση Ειδοποιήσεων', γράψτο στην αναζήτηση των ρυθμίσεων πάνω πάνω και με τόνους, και μετά να ενεργοποιήσεις την επιλογή mi fit. Επίσης φρόντισε να είναι ενεργοποιημένο και το 'xiaomi service network' για να ενημερώνεται και ο καιρός.

 

Τα έχω και τα 2 ενεργοποιημένα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα 2 ενεργοποιημένα αυτά.

 

Ίσως κάποιο κόλλημα και να χρειάζεσαι full reset. Στο mi 8 είχε έρθει πρώτα η 11.0.1.0 Android 10, και μετά από 10 μέρες η 11.0.3.0. καλύτερα να αναμένουμε για stable 10, μέχρι τότε και το mi fit δε θα είναι σταθερό. Πάντως εμένα έφτιαξε, λαμβάνω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά από την αναβάθμιση μου κολλάει συνεχώς οι σελίδες στο ίντερνετ.Καθως κατεβαζω την σελίδα προς τα κάτω να διαβάσω κολλάει και πρέπει να το κλείσω και να το ξανά ανοίξω για να δουλέψει;Το έχει πάθει κανείς άλλος;

 

Και σε μένα μετά την αναβάθμιση κολλάει και δεν εμφανίζει σελίδες, είναι σαν να μην υπάρχει σύνδεση και πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι για να δουλέψει. Όμως μόνο στο WiFi τα data δουλεύουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε μήπως γίνεται με την εφαρμογή downmi από το play store.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλά δυστυχως το app αυτο ειναι απλα για να βρεις τα πακετα. Για να τα εγκαταστησεις, θες αλλο...πακετο ;ρ

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά την αναβάθμιση δεν μου δουλεύει το ράδιο σε bluetooth ακουστικά παρά μόνο με καλώδιο...η πλάκα είναι ότι αν πατήσω εγγραφή ακούγεται κανονικά ότι έχει γράψει...ξέρει κανείς τι παίζει;;; έχω ψάξει τις ιδιότητες ήχου αλλά τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ένα ακόμα περίεργο: Το κίνητο σβήνει και κλειδώνει σε random φάση. Δεν ξέρω βέβαια αν σε αυτο φταίει το android 10 ή τα χαζοπαίχνιδα που το έχει φορτώσει ο γιος μου...Μπορεί να εχει δώσει κανα περίεργο permission σε κάποιο απο αυτα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει ένα άλλο θέμα. Με συνδεδεμένα bluetooth πριν λάμβανα κανονικά τις ηχητικές ειδοποιήσεις από το κινητό (πχ whatsapp).

Πλέον με την τελευταία αναβάθμιση, οι ειδοποιήσεις έρχονται μόνο στο bluetooth..

έχει κανείς κάτι παρόμοιο; αν ναι, λύθηκε;

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει ένα άλλο θέμα. Με συνδεδεμένα bluetooth πριν λάμβανα κανονικά τις ηχητικές ειδοποιήσεις από το κινητό (πχ whatsapp).

 

Πλέον με την τελευταία αναβάθμιση, οι ειδοποιήσεις έρχονται μόνο στο bluetooth..

 

έχει κανείς κάτι παρόμοιο; αν ναι, λύθηκε;

Ωωωπ, να τα μας, και νόμιζα ότι μόνο σε μένα συμβαίνει.

Μικρό το κακό βέβαια διότι ανάβει η οθόνη οπότε έχεις ενημέρωση, αλλά σίγουρα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ωωωπ, να τα μας, και νόμιζα ότι μόνο σε μένα συμβαίνει.

Μικρό το κακό βέβαια διότι ανάβει η οθόνη οπότε έχεις ενημέρωση, αλλά σίγουρα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι τόσο μικρό. Από επιλογή μου δηλαδή δε θέλω να ανάβει η οθόνη όποτε υπάρχει ενημέρωση. Οπότε και τις χάνω.

Περιττό και χαζό το πρόβλημα. Ήλπιζα ότι υπήρχε workaround αλλά ούτε με επανεγκατάσταση εφαρμογής λύθηκε.

Και βαριέμαι απίστευτα να κάνω reset το κινητό και στήσιμο από την αρχή.

 

edit: Ο ήχος κλήσης χτυπάει κανονικά πάντως στο τηλέφωνο. Μόνο στις ειδοποιήσεις έχω περιορίσει, μέχρι στιγμής, το θέμα..

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Bluetooth και απενεργοποίησε το media audio.Ετσι οι ειδοποιήσεις δεν θα ακούγονται απο το Bluetooth αλλά απο το τηλέφωνο. 10dc98be854d426f377a666c00926c30.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Bluetooth και απενεργοποίησε το media audio.Ετσι οι ειδοποιήσεις δεν θα ακούγονται απο το Bluetooth αλλά απο το τηλέφωνο. 10dc98be854d426f377a666c00926c30.jpg
Πράγματι. Έτσι δουλεύει σωστά. Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Έχει προχωρήσει κανένας κάτοχος ποκο σε αντικατάστασή του με άλλο μοντέλο; βασικά ζητούμενα είναι μπαταρία και κάμερα, και όσο το δυνατόν πιο έτοιμο για χρήση (να βαλω μια gcam, αλλα ρουταρισματα κλπ δεν ψήνομαι πλεον) γιατι ειναι για την γυναίκα μου! Για ρίξτε καμια ιδέα το πολυ μεχρι 300ρι φίλοι μου...
Link to comment
Share on other sites

Γτ εγώ το θεωρώ ακόμα το καλύτερο κινητό κάτω από τα 300 ευρώ? Όχι όλα τα βασικά. Δυνατο επεξεργαστή δυνατή μπαταρία και καμερα. Δεν ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο πραγματικα

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπορώ να πω με σιγουριά πλέον, 2 εβδομάδων χρήσης του android 10, ότι διορθώθηκε το πρόβλημα με τη μπαταρία που είχα στο αμέσως προηγούμενο version (με την αναβάθμιση σε miui 11). εκεί που το φόρτιζα στο 100% και μετά από λίγα λεπτά έπεφτε 99% ή κατά τη διάρκεια της νύχτας τουλάχιστον 4-5%, τώρα έχει επιστρέψει στην πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας που έχει σαν κινητό. με normal χρήση (χωρίς παιχνίδια), βγάζω σχεδόν 2 μέρες αν όχι και να τις ξεπερνάω.

επίσης παραμένει στις πολύ ψηλές θέσεις όσον αφορά τη camera του αν και ακόμα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ gcam.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση.

 

Όλα καλά. Δεν δοκίμασα επαναφορά.

 

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι το οποίο...δεν ξέρω αν είναι ακριβώς πρόβλημα, οπότε θα το περιγράψω οσο πιο απλά γίνεται :):):)

 

Με το miui 10 (android 9), δεν ξέρω πως το είχα κάνει αλλά όταν άνοιγα π.χ. τους google maps, χωρίς να ανοίξω gps από το toggle μενού, με πήγαινε κατευθείαν στην τοποθεσία στην οποία βρίσκομαι. Επίσης πολλές εφαρμογές που απαιτούσαν άδεια τοποθεσίας (π.χ. το Fing που είναι προγραμματάκι για να κάνει scan το δίκτυο σου για συσκευές κτλ) δούλευαν χωρίς να ανοίξω gps.

 

Στο miui 11 πρέπει να ανοίξω τον διακόπτη του GPS από πάνω. Παλαιότερα δλδ...σαν να άνοιγε η κάθε εφαρμογή...εσωτερικά το gps όποτε το χρειαζόταν.΄Αυτό δεν το κάνει τώρα. Να πω ότι έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις τα : βελτίωση ακρίβειας τοποθεσίας από την google καθώς και το σάρωση wifi και bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση.

 

Όλα καλά. Δεν δοκίμασα επαναφορά.

 

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι το οποίο...δεν ξέρω αν είναι ακριβώς πρόβλημα, οπότε θα το περιγράψω οσο πιο απλά γίνεται :):):)

 

Με το miui 10 (android 9), δεν ξέρω πως το είχα κάνει αλλά όταν άνοιγα π.χ. τους google maps, χωρίς να ανοίξω gps από το toggle μενού, με πήγαινε κατευθείαν στην τοποθεσία στην οποία βρίσκομαι. Επίσης πολλές εφαρμογές που απαιτούσαν άδεια τοποθεσίας (π.χ. το Fing που είναι προγραμματάκι για να κάνει scan το δίκτυο σου για συσκευές κτλ) δούλευαν χωρίς να ανοίξω gps.

 

Στο miui 11 πρέπει να ανοίξω τον διακόπτη του GPS από πάνω. Παλαιότερα δλδ...σαν να άνοιγε η κάθε εφαρμογή...εσωτερικά το gps όποτε το χρειαζόταν.΄Αυτό δεν το κάνει τώρα. Να πω ότι έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις τα : βελτίωση ακρίβειας τοποθεσίας από την google καθώς και το σάρωση wifi και bluetooth.

 

Το Android 10 έχει προσθέσει περισσότερες επιλογές για privacy.

 

Δεν υπάρχουν δηλαδή μόνο οι ρυθμίσεις του miui για privacy πλέον.

 

Υπάρχουν και αυτές του Android 10, στο κάτω μέρος των γενικών ρυθμίσεων.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γτ εγώ το θεωρώ ακόμα το καλύτερο κινητό κάτω από τα 300 ευρώ? Όχι όλα τα βασικά. Δυνατο επεξεργαστή δυνατή μπαταρία και καμερα. Δεν ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο πραγματικα

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν κατάλαβα καλά υποστηρίζεις αγορά του πόκο. Σκεφτόμουν για κάτι πιο φρέσκο όπως για mi 9t, που αν το έχει κανείς στην ομάδα θα με ενδιέφερε η γνώμη του. Πόκο έχω κ εγω και τα ξέρω τα θετικά του, δεκτή πάντως η πρότασή σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω πρόωρο να αποσύρεις το poco. Θα σου έλεγα να το κρατήσεις τουλάχιστον μέχρι την επόμενη black Friday, βάζοντας παράλληλα και κάποια λεφτά στην άκρη. Πραγματική αναβάθμιση από το ποκο πιστεύω θα ήταν το Mi 10, σε ένα χρόνο περίπου η τιμή του θα είναι αρκετά προσιτή και θα έχουμε και μια εικόνα για το 5G στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω πρόωρο να αποσύρεις το poco. Θα σου έλεγα να το κρατήσεις τουλάχιστον μέχρι την επόμενη black Friday, βάζοντας παράλληλα και κάποια λεφτά στην άκρη. Πραγματική αναβάθμιση από το ποκο πιστεύω θα ήταν το Mi 10, σε ένα χρόνο περίπου η τιμή του θα είναι αρκετά προσιτή και θα έχουμε και μια εικόνα για το 5G στην Ελλάδα

 

Καλησπέρα για το Poco F2 τι λες αξίζει για αναβάθμιση απο το F1;

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω πρόωρο να αποσύρεις το poco. Θα σου έλεγα να το κρατήσεις τουλάχιστον μέχρι την επόμενη black Friday, βάζοντας παράλληλα και κάποια λεφτά στην άκρη. Πραγματική αναβάθμιση από το ποκο πιστεύω θα ήταν το Mi 10, σε ένα χρόνο περίπου η τιμή του θα είναι αρκετά προσιτή και θα έχουμε και μια εικόνα για το 5G στην Ελλάδα

 

Καμία σχέση, δεν θέλω να το αποσύρω, κοιτάω τι παίζει για τη γυναίκα μου.

Απλώς ρωτάω εδώ διότι θέλω εξίσου καλή κάμερα και μπαταρία με το ποκο μας, αλλά πιο φρέσκια κυκλοφορία.

Βλέπω ότι ίσως την καλύπτει και το note 8 pro.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, δεν θέλω να το αποσύρω, κοιτάω τι παίζει για τη γυναίκα μου.

 

Απλώς ρωτάω εδώ διότι θέλω εξίσου καλή κάμερα και μπαταρία με το ποκο μας, αλλά πιο φρέσκια κυκλοφορία.

 

Βλέπω ότι ίσως την καλύπτει και το note 8 pro.

Πρόσφατα πήρα στη σύζυγο το Redmi Note 8t και μπορώ να πω ότι είναι κάτι παραπάνω από τίμιο. Και με τεράστια οθόνη

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...