Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα δε θα έχεις.

Όσο για τις αναβαθμίσεις, δεν είναι κανόνας, αλλά παίρνουν συχνά πρώτα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε περίπωση που θέλω αργότερα να κάνω format θα μου το γυρίσει πάλι σε ελληνικό; Επίσης το γερμανικό dbt είναι το αντίστοιχο eur της ελληνικής rom;

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπωση που θέλω αργότερα να κάνω format θα μου το γυρίσει πάλι σε ελληνικό; Επίσης το γερμανικό dbt είναι το αντίστοιχο eur της ελληνικής rom;
Αν έχεις κάρτα Cosmote, ναι, θα στο γυρίσει σε EUR.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάρτα Cosmote, ναι, θα στο γυρίσει σε EUR.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα παίρνει update γερμανικού;

Link to comment
Share on other sites

Θα παίρνει update γερμανικού;
Όχι, ελληνικού. Αλλά γενικά ούτε το EUR αργεί.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ελληνικού. Αλλά γενικά ούτε το EUR αργεί.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε στην ουσία θα βάλω μόνο το συγκεκριμένο update απλά πιο γρήγορα και τα υπόλοιπα θα έρχονται βάση eur. Cosmote έχω. Υπάρχει τρόπος να μείνει σε dbt;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία θα βάλω μόνο το συγκεκριμένο update απλά πιο γρήγορα και τα υπόλοιπα θα έρχονται βάση eur. Cosmote έχω. Υπάρχει τρόπος να μείνει σε dbt;
Προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις την EUR.

Υπάρχει περίπτωση μετά να τη πάρεις αλλά υπάρχει και να κολλήσεις σε αυτή την αναβάθμιση και να χρειαστείς πάλι να περάσεις χειροκίνητα.

 

Εκτός αν βάλεις τη γερμανική και δε δίνεις σημασία στο μήνυμα που θα σου βγάζει μετά από κάθε επανεκκίνηση να κάνεις επαναφορά για να γυρίσει σε EUR.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις την EUR.

Υπάρχει περίπτωση μετά να τη πάρεις αλλά υπάρχει και να κολλήσεις σε αυτή την αναβάθμιση και να χρειαστείς πάλι να περάσεις χειροκίνητα.

 

Εκτός αν βάλεις τη γερμανική και δε δίνεις σημασία στο μήνυμα που θα σου βγάζει μετά από κάθε επανεκκίνηση να κάνεις επαναφορά για να γυρίσει σε EUR.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατάλαβα!! Ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομέριες. Θα περιμένω μάλλον...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει νομίζω να περάσεις τη ρομ με wipe για να μείνει γερμανική και να αναβαθμίζεται με τα γερμανικά. Ούτως ή άλλως θα έρθει και σε eur τις επόμενες μέρες.

 

Κατά τα υπόλοιπα, μια χαρά η συσκευή προς το παρόν. Ειδικά τα νέα gestures μαζί με τα νέα animation, όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση. Το ψάχνω λίγο, για την ώρα βλέπω σκούρο θέμα παντού και περισσότερες συντομεύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ολη μέρα έπαιρνα σημειώσεις στην AOD και δεν έβγαλα το spen με ανοιχτή την οθόνη για να δω αν άλλαξε κάτι.

Πριν λίγο που το έβγαλα σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας είδα ότι ακόμα και το air command έγινε όπως του note 10. Χώρια τις υπόλοιπες λειτουργίες που πήραμε σιγά σιγά μετά την κυκλοφορία των νέων note.

Πραγματικά δηλαδή, αν ζωγραφίσουμε και μια τρύπα στην οθόνη με ένα μαρκαδόρο θα έχουμε 100% εμπειρία Note 10 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινή λήψη έχει στην selfie; Γενικά καμία βελτίωση στη κάμερα βλέπετε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η νυχτερινή λειτουργία στην μπροστά κάμερα μπήκε καταλάθος σε μια beta. Δεν υπάρχει στην τελική έκδοση και δεν θα έδινε καλό αποτέλεσμα ούτως ή άλλως.

Κατά τα υπόλοιπα, επειδή βγάζω αρκετές φωτογραφίες μέσα στο σπίτι με χαμηλό (ζεστό) και ελάχιστο φωτισμό, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι τουλάχιστον σε αυτό το σενάριο η νυχτερινή λειτουργία είναι εμφανέστατα βελτιωμένη.

Γενικότερα είναι νωρίς ακόμα, αλλά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα προς το παρόν, μόνο βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την φλασαρα γιατί δεν άντεξα :p και πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

Όποιος άλλος δεν αντέχει και την θέλει χτες την αναβάθμιση,εδώ https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/how-to/official-stock-fw-update-odin-thread-xx-t3825204

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι η συσκευή προοριζόταν για Αυστραλία και απλά ενεργοποιήθηκε με ελληνική sim και έγινε eur;59cfebfa8917ed68e75deda8d22c82d3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε σημαίνει αυτό.

Το csc code που περιλαμβάνεται στο ελληνικό firmware είναι αυστριακό (AUT). Δεν έχει καμία σχέση με τη προέλευση της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια σημαίνει αυτό ακριβώς. Πώς η συσκευή προοριζόταν για Αυστρία και γύρισε σε Ελληνική εφόσον ενεργοποιήθηκε με Ελληνική σιμ.

Το ίδιο και η δική μου αντίστοιχα, που από AUT γύρισε σε DBT με γερμανική σιμ.

Αυτό είναι και το firmware που θα πρέπει να περάσει ο φίλος αν κάποτε χρειαστεί να περάσει την στοκ ρομ της συσκευής (αν δεν παίρνει ΟΤΑ για παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια σημαίνει αυτό ακριβώς. Πώς η συσκευή προοριζόταν για Αυστρία και γύρισε σε Ελληνική εφόσον ενεργοποιήθηκε με Ελληνική σιμ.

 

Το ίδιο και η δική μου αντίστοιχα, που από AUT γύρισε σε DBT με γερμανική σιμ.

 

Αυτό είναι και το firmware που θα πρέπει να περάσει ο φίλος αν κάποτε χρειαστεί να περάσει την στοκ ρομ της συσκευής (αν δεν παίρνει ΟΤΑ για παράδειγμα).

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος....

Η δίκη μου συσκευή συσκευή είναι αγορασμένη από Dubai. Της πέρασα την Ευρωπαϊκή και μου γράφει AUT στο csc's coffee.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρασες άλλο firmware και csc (όχι home). Είναι λογικό, αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει.

Το CSC της κάθε συσκευής, εννοείται χωρίς να το πειράξουμε εμείς, δείχνει από αριστερά προς δεξιά:

1. Ενεργό csc, το csc στο οποίο έχει γυρίσει η συσκευή και με βάση αυτό αναβαθμίζεται

2. Την εθνικότητα της σιμ. Εάν για παράδειγμα έχουμε μια Ελληνική και μια γερμανική σιμ στο dual, θα είναι EUR,DBT.

3. Την χώρα προέλευσης. Αυτό δεν αλλάζει, εκτός αν το αλλάξουμε εμείς.

 

Εάν κάποιος περάσει για παράδειγμα την τελευταία έκδοση χωρίς να αλλάξει το csc (home csc), αλλά τελικά δοθεί άλλη έκδοση στην συγκεκριμένη χώρα και όχι αυτή που πέρασε χειροκίνητα, τότε δεν παίρνει OTA. Γι'αυτό και γίνεται χαμούλης γενικότερα με αυτό το θέμα τα τελευταία χρόνια.

Σε αυτή την περίπτωση περνάς την τελευταία έκδοση από την χώρα που προοριζόταν η συσκευή με wipe (csc), ή στην δική σου περίπτωση ας πούμε την unbranded Ελληνική αλλά πάλι με wipe (csc) για να αλλάξει και αυτό σε eur.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρασες άλλο firmware και csc (όχι home). Είναι λογικό, αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει.

 

Το CSC της κάθε συσκευής, εννοείται χωρίς να το πειράξουμε εμείς, δείχνει από αριστερά προς δεξιά:

 

1. Ενεργό csc, το csc στο οποίο έχει γυρίσει η συσκευή και με βάση αυτό αναβαθμίζεται

 

2. Την εθνικότητα της σιμ. Εάν για παράδειγμα έχουμε μια Ελληνική και μια γερμανική σιμ στο dual, θα είναι EUR,DBT.

 

3. Την χώρα προέλευσης. Αυτό δεν αλλάζει, εκτός αν το αλλάξουμε εμείς.

 

 

 

Εάν κάποιος περάσει για παράδειγμα την τελευταία έκδοση χωρίς να αλλάξει το csc (home csc), αλλά τελικά δοθεί άλλη έκδοση στην συγκεκριμένη χώρα και όχι αυτή που πέρασε χειροκίνητα, τότε δεν παίρνει OTA. Γι'αυτό και γίνεται χαμούλης γενικότερα με αυτό το θέμα τα τελευταία χρόνια.

 

Σε αυτή την περίπτωση περνάς την τελευταία έκδοση από την χώρα που προοριζόταν η συσκευή με wipe (csc), ή στην δική σου περίπτωση ας πούμε την unbranded Ελληνική αλλά πάλι με wipe (csc) για να αλλάξει και αυτό σε eur.

Δηλαδή εγώ που θέλω να βάλω την γερμανική τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσει να παίρνει ota; Να περάσω και το csc στο odin ώστε να κάνει φορματ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου firmware δηλαδή είναι Αυστριακό (AUT); Το csc Country αφου το πήρα καινουριο το τηλέφωνο και εβαλα ελληνική sim δεν έπρεπε να είναι Greee; Αυτό γράφει Switzerland και το mobile operator cosmote. Μπερδεύτικα και κατάλαβα κάτι λάθος μάλλον...
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που θέλω να βάλω την γερμανική τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσει να παίρνει ota; Να περάσω και το csc στο odin ώστε να κάνει φορματ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα περάσεις με το home csc την γερμανική και μόλις βγει η Ελληνική θα την περάσεις και αυτή με home csc, χωρίς να χρειαστεί επαναφορά σε κανένα φλασαρισμα.

 

Το δικό μου firmware δηλαδή είναι Αυστριακό (AUT); Το csc Country αφου το πήρα καινουριο το τηλέφωνο και εβαλα ελληνική sim δεν έπρεπε να είναι Greee; Αυτό γράφει Switzerland και το mobile operator cosmote. Μπερδεύτικα και κατάλαβα κάτι λάθος μάλλον...

 

Το firmware είναι το ίδιο, το csc είναι multicsc.

Οπότε μόνο το active CSC θα γυρίσει σε Ελληνικό, όχι κάτι άλλο. Το active csc καθορίζει διάφορες υπηρεσίες παροχών και αναβαθμίσεις για κάθε region. Το base csc απλά δείχνει το αρχικό csc που είχε το firmware της συσκευής.

 

Από ό,τι καταλαβαίνω η 10 δεν προσφέρει και τίποτα ιδιαίτερο... μικροβελτιώσεις...

 

Ανάλογα πως το βλέπει κανείς.

Εγώ για παράδειγμα περίμενα 8-9 χρόνια για ένα σωστό gesture UI, όμορφα animation και επιλογή για location permission μόνο όταν είναι ανοιχτή κάποια εφαρμογή.

Αυτά τα 3 ήταν τεράστια must στη δική μου λίστα και συμπεριλαμβάνονται όλα στην νέα έκδοση.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσεις με το home csc την γερμανική και μόλις βγει η Ελληνική θα την περάσεις και αυτή με home csc, χωρίς να χρειαστεί επαναφορά σε κανένα φλασαρισμα.

 

Το θέμα είναι ότι επειδή αυτές τις μέρες έχω χρόνο λόγο άδειας μπορώ και θέλω να κάνω φορμάτ. Αν περάσω με το απλό csc (όχι home csc) τι επίπτωση μπορεί να έχει; Το να μείνει με το γερμανικό δεν με πειράζει αν θα έρχονται κανονικά τα επόμενα ota. Συγγνώμη αν κούρασα αλλά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι επειδή αυτές τις μέρες έχω χρόνο λόγο άδειας μπορώ και θέλω να κάνω φορμάτ. Αν περάσω με το απλό csc (όχι home csc) τι επίπτωση μπορεί να έχει; Το να μείνει με το γερμανικό δεν με πειράζει αν θα έρχονται κανονικά τα επόμενα ota. Συγγνώμη αν κούρασα αλλά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τίποτα δεν θα γίνει. Στην χειρότερη περίπτωση θα χρειαστεί να περάσεις εσύ την επόμενη OTA με Odin (χωρίς wipe). Αλλιώς, αν περάσεις τη γερμανική με csc, δεν έχεις μέσα την σιμ σου όταν ανοίξει και δεν κάνεις wipe όταν στο ζητήσει (για να αλλάξει το csc σε Ελληνικό), λογικά θα αναβαθμίζεται με τα γερμανικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...